حاج آقا!؟ ببخشید سوال داشتم........دیالوگ های همیشه تکرار جامعه و حاج آقا با هم (محرم و نامحرم)

تب‌های اولیه

101 پستها / 0 جدید
آخرین ارسال
حاج آقا!؟ ببخشید سوال داشتم........دیالوگ های همیشه تکرار جامعه و حاج آقا با هم (محرم و نامحرم)

بسم الله الرحمن الرحیم

پرده ی اول
(دیالوگ های جامعه با حاج آقا)

پیرمرد: حاج آقا به دادم برس..
حاج آقا:چه اتفاقی افتاده پدر جان؟
پیرمرد درحالی که اشک میریخت:داماد بی غیرتمون ،عاشق اون یکی دخترم شده،هرکار هم میکنیم بی خیال قضیه نمیشه...اگر خونه راهش ندم پسرم میفهمه،اگر اونم بفهمه سرشو میبره..از طرفی راهشم بدم یه بدبختی دیگه داریم...چه خاکی توی سر خودم کنم؟

دختر جوان:حاج آقا تو رو خدا کمکم کنید..
حاج آقا:چی شده دخترم؟
دختر جوان در حالی که سرش رو پایین انداخته بود:شوهر عمه ام که چند سالی از من بزرگتره به من ابراز علاقه کرده و مدام پیامک میده،هر چی هم کم محلی میکنم بدتر میشه،حتی با ماشین میاد دم دانشگاه دنبالم..چکار کنم،به بابام بگم،شر میشه،به عمه ام بگم،شر میشه..بدادم برسید حاج آقا..

پسر:حاج آقا یه سوال داشتم.
حاج آقا :بفرمایید عزیزم
پسر:حاج آقا با زن شوهر دارم میشه صیغه کرد؟
حاج آقا:این چه حرفیه جانم،معلومه که نمیشه..
پسر:آخه حاج آقا سرکارمون با همکار خانمم به هم علاقمند شدیم،نه اون میتونه از من دل بکنه و نه من میتونم یه لحظه از فکرش بیام بیرون،نمیخوایم گناه کنیم،حاج آقا شما بگید چکار کنیم؟

خانم :حاج آقا یه سوال دارم،اما نمیدونم چطوری مطرحش کنم
حاج آقا:بفرمایید ،راحت باشید،گوش میدم
خانم :راستش من وهمسرم خیلی با هم زندگی خوبی داریم ،اما یه مشکلی پیش اومده که شب و روزم رو بهم ریخته...راستش جدیدا برادرش یه جور دیگه بهم نگاه میکنه...یه جور ترسناک..یعنی از کارها و رفتارش فهمیدم بهم نظر داره..همین مساله آرامش زندگیمو بهم ریخته..به نظر شما باید چکار کنم؟

دختر نوجوان:حاج آقا میشه یه سوال بپرسم؟
حاج آقا:بله حتما،بفرمایید
دختر نوجوان:حاج اقا اگر یکی باشه که به یکی به زور دست بزنه،اون که خب تقصیر نداشته ،درسته حاج آقا؟حاج آقا خدا برای اونم گناه مینویسه؟
حاج آقا:متوجه نشدم دخترم،میشه سوالتو دقیق تر بپرسی؟
دختر نوجوان بغضش ترکید و در حالی که اشک میریخت:حاج آقا بخدا من بی تقصیرم،بابام اینا رفته بودن کرج مهمونی،پسرخاله ام اومد دم در،خب نمیشد که پشت در بمونه،در رو باز کردم...حاج آقا من که نمیخواستم،حتی قسمش دادم..اما فایده نداشت...الان باید چکار کنم،به داداشم بگم میکشش،به مادرم گفتم،اونم گفته حق نداری به بابات یا دادشت بگی،وگرنه میکشنش و میفتن زندان...حاج آقا چکار کنم،شبا کابوس میبینم..
پرده ی دوم
(دیالوگ های حاج آقا با جامعه)

[=&quot] [/][=&quot] [/]
حاج آقا روی منبر با حرارت و صدای بلند:برادرم...خواهرم....مراقب باشید!!!شیطان در کمینه....
آقای باغیرت...معنا نداره سفره ی مشترک بندازی و خانمت و پسرخاله ات روی یه سفره بشینن...
اصلا معنا نداره توی مهمونی خانم و آقا توی یک مکان بشینن..
شما که باغیرتی،چرا باید آشپرخونه ای که خانمت توش اشپزی میکنه اپن باشه،آخه مگه نمایشگاه ناموسه..
چرا انقدر غیرت توی جامعه ی ما کمرنگ شده...
خانم باحیا...داماد خانواده هم نا محرمه ها..پسر عمو وپسر دایی و شوهر خاله هم نامحرمه ها...برادر شوهرم نامحرمه ها...
یه وقت فکر نکنی نامحرم با نامحرم فرق داره ها...یک لبخند!!!یک لبخندت میتونه آتیش بندازه به یک خرمن..نکنه خنده و شوخی باشه ..
دخترم.....چه نیازه شما برید دانشگاه مختلط درس بخونید،اگر از سر تکلیفه،که الان 70 درصد دانشجوهای ماخانم هستن،هزاران نفر هم توی صف که کار گیرشون بیاد
چهار سال کنار یک نامحرم بشینی با این همه آسیب،برای خاطر یک مدرک؟!!
خانم و آقای عزیز...یکسری مسایل اگر رعایت نشه،عواقبش دامن خودمون رو دیر یاد زود میگیره،الان وضع جامعه ی ما وضع مناسبی نیست،از اختلاط مهمانی گرفته
تا خانم های شاغل و دانشجوی در اختلاط با توجیه های مختلف...
...........
پرده ی سوم
(ذهن شخصیت های دیالوگ قبل از بروز مشکل و پای منبر)

پیرمرد:عجبب! این حرفا که حاج آقا میزنه دیگه قدیمی شده،پدرای ما بودن که از این حرفا میزدن،حاج آقا هم بیکاره ها،بابا بذار مردم راحت زندگی کنن..
دختر جوان:واقعا که...هر چی ما پیشرفت نمیکنیم بخاطر همین افراطی هاست..
پسر:آخه خاک تو سر کسی که با یک نگاه تحریک بشه و با این مسایل دل ببازه...
خانم:به این حاج ها باشه میگن سرتون رو بذارید بمیريد
دختر نوجوان:دیگه اینطوریا هم که حاج آقا میگه نیست،اینطور که حاج آقا میگه همه منتظر یه فرصت هستن تا همدیگرو شکار کنن..خخخخ

پرده ی چهارم(آخر)

پیرمرد:حاج آقا به دادم برس...
...........

این داستان همیشه ادامه دارد.....

با نام و یاد دوست

کارشناس بحث: استاد حامی

قابل توجه:

موضوع جهت بحث و تبادل نظر میان کاربران باز گذاشته می شود.

خواهشمندم فقط در موضوع اصلی تاپیک مطلب ارسال نمایید

و از هرگونه بحثهای حاشیه ای و نیز گفتگوهای دونفره خودداری نمایید.

با تشکر

:Gol:

سلام علیکم

تنهاترین سردار;895692 نوشت:
[=arial]بسم الله الرحمن الرحیم[=arial]

[=arial]
پرده ی اول
[=arial](دیالوگ های جامعه با حاج آقا)

[=arial] پیرمرد: حاج آقا به دادم برس..
[=arial]حاج آقا:چه اتفاقی افتاده پدر جان؟
پیرمرد درحالی که اشک میریخت:داماد بی غیرتمون ،عاشق اون یکی دخترم شده،هرکار هم میکنیم بی خیال قضیه نمیشه...اگر خونه راهش ندم پسرم میفهمه،اگر اونم بفهمه سرشو میبره..از طرفی راهشم بدم یه بدبختی دیگه داریم...چه خاکی توی سر خودم کنم؟

[=arial]دختر جوان:حاج آقا تو رو خدا کمکم کنید..
دختر جوان در حالی که سرش رو پایین انداخته بود:شوهر عمه ام که چند سالی از من بزرگتره به من ابراز علاقه کرده و مدام پیامک میده،هر چی هم کم محلی میکنم بدتر میشه،حتی با ماشین میاد دم دانشگاه دنبالم..چکار کنم،به بابام بگم،شر میشه،به عمه ام بگم،شر میشه..بدادم برسید حاج آقا..

[=arial]پسر:حاج آقا یه سوال داشتم.
پسر:آخه حاج آقا سرکارمون با همکار خانمم به هم علاقمند شدیم،نه اون میتونه از من دل بکنه و نه من میتونم یه لحظه از فکرش بیام بیرون،نمیخوایم گناه کنیم،حاج آقا شما بگید چکار کنیم؟

[=arial]خانم :حاج آقا یه سوال دارم،اما نمیدونم چطوری مطرحش کنم
خانم :راستش من وهمسرم خیلی با هم زندگی خوبی داریم ،اما یه مشکلی پیش اومده که شب و روزم رو بهم ریخته...راستش جدیدا برادرش یه جور دیگه بهم نگاه میکنه...یه جور ترسناک..یعنی از کارها و رفتارش فهمیدم بهم نظر داره..همین مساله آرامش زندگیمو بهم ریخته..به نظر شما باید چکار کنم؟

[=arial]دختر نوجوان:حاج آقا میشه یه سوال بپرسم؟
دختر نوجوان:حاج اقا اگر یکی باشه که به یکی به زور دست بزنه،اون که خب تقصیر نداشته ،درسته حاج آقا؟حاج آقا خدا برای اونم گناه مینویسه؟
دختر نوجوان بغضش ترکید و در حالی که اشک میریخت:حاج آقا بخدا من بی تقصیرم،بابام اینا رفته بودن کرج مهمونی،پسرخاله ام اومد دم در،خب نمیشد که پشت در بمونه،در رو باز کردم...حاج آقا من که نمیخواستم،حتی قسمش دادم..اما فایده نداشت...الان باید چکار کنم،به داداشم بگم میکشش،به مادرم گفتم،اونم گفته حق نداری به بابات یا دادشت بگی،وگرنه میکشنش و میفتن زندان...حاج آقا چکار کنم،شبا کابوس میبینم..
پرده ی دوم

[=arial]حاج آقا روی منبر با حرارت و صدای بلند:برادرم...خواهرم....مراقب باشید!!!شیطان در کمینه....
آقای باغیرت...معنا نداره سفره ی مشترک بندازی و خانمت و پسرخاله ات روی یه سفره بشینن...
شما که باغیرتی،چرا باید آشپرخونه ای که خانمت توش اشپزی میکنه اپن باشه،آخه مگه نمایشگاه ناموسه..
خانم باحیا...داماد هم نا محرمه ها..پسر عمو وپسر دایی و شوهر خاله هم نامحرمه ها...برادر شوهرم نامحرمه ها...
یه وقت فکر نکنی نامحرم با نامحرم فرق داره ها...یک لبخند!!!یک لبخندت میتونه آتیش بندازه به یک خرمن..نکنه خنده و شوخی باشه ..
دخترم.....چه نیازه شما برید دانشگاه مختلط درس بخونید،اگر از سر تکلیفه،که الان 70 درصد دانشجوهای ماخانم هستن،هزاران نفر هم توی صف که کار گیرشون بیاد
خانم و آقای عزیز...یکسری مسایل اگر رعایت نشه،عواقبش دامن خودمون رو دیر یاد زود میگیره،الان وضع جامعه ی ما وضع مناسبی نیست،از اختلاط مهمانی گرفته
...........
پرده ی سوم

پیرمرد:عجبب! این حرفا که حاج آقا میزنه دیگه قدیمی شده،پدرای ما بودن که از این حرفا میزدن،حاج آقا هم بیکاره ها،بابا بذار مردم راحت زندگی کنن..
خانم:به این حاج ها باشه میگن سرتون رو بذارید بمیرد
دختر نوجوان:دیگه اینطوریا هم که حاج آقا میگه نیست،اینطور که حاج آقا میگه همه منتظر یه فرصت هستن تا همدیگرو شکار کنن..خخخخ

پرده ی چهارم(آخر)

[=arial]این داستان همیشه ادامه دارد.....

بسیارمتین
نامحرم که چه عرض کنم! محرم هم با نامحرم فرق نداره. مگر شما از حوادثی که رخ میده بی خبر هستید؟
اصلا چه معنی داره زن از پستوی خونه بیاد بیرون با این همه آسیب؟
دختر از روزی که به دنیا میاد باید توی پستو پنهان بشه تا روزی که ازدواج کنه. بعد از ازدواج هم توی مطبخ (مطبخ غیر اپن) خونه همسرش پنهان بشه
مگه شما غیرت ندارید که اجازه میدید زن هاتون آزادانه توی اتاق و پذیرایی و هر جای دیگه خونه بچرخن؟

این داستان همیشه ادامه دارد.....

تا زمانی که تعریف غیرت اینه، بله این داستان همیشه ادامه دارد.

باسمه الجلیل

الرحیل;896434 نوشت:

عرض سلام و ارادت

سخن از پستو نیست.مراقبتها بسیار کم شده و تقیدها متأسفانه کمرنگ.

بعضی از این اختلاطها اگر نباشد هیچ مشکلی پیش نمی آید که هیچ، بلکه

خود بانوان هم راحت ترند مثل جدا کردن محل پذیرایی و سرو غذا خانمها و آقایان

در میهمانیهای فامیلی.

یا کار کردن در آشپزخانه اپن واقعا برای خانمهای مقید و محجب سخت است

چه اشکالی دارد منزل یک خانواده ی مسلمان معماری اسلامی داشته باشد؟

یا وقتی مردان محرم(پدر-برادر-همسر) در منزل نیستند واقعا باید خانم و یا دختر خانمی

که در منزل تنها هستند فامیل نامحرمشان را بپذیرند؟

یا بر عکس وقتی مرد مسلمان با غیرت مقیدی می بیند از محارم خانم کسی در منزل نیست

باید به خودش اجازه ی ورود به آن منزل را بدهد؟این مسائل تعصب نیست بلکه تقید است.

گرچه فکر نمی کنم شما هم با این موضوع مخالفتی داشته باشید.

گل

باسلام
کاربران محترم لطفا در ارسال پستها قوانین رو مد نظر داشته باشید.
در غیر این صورت تایپک بسته میشه
باتشکر
@};-
یاحق

نقل قول:

مدیریت مباحث یک انجمن یا تاپیک در اختیار همکاران و مدیران آن انجمن بوده و وی در صورت مشاهده انحراف مباحث از موضوع خود می تواند اقدام به جداسازی ، حذف یا ادغام مطالب ارسالی نماید.

همکاران ، مديران و پاسخگويان سايت اجازه دارند ، سوالات و شبهاتي كه به نحوي توهين آميز و نامناسب مطرح مي شوند را ويرايش كرده ، یا به طور كامل حذف نمايند.

بديهي است اگر مطلبي با عنوان نامناسب يا در انجمن غير مربوط ايجاد شود، توسط مديران سايت تغيير عنوان و يا به انجمن مناسب انتقال داده خواهد شد.انتقال موضوعات به صورت خودکار توسط پيام خصوصي به اطلاع کاربر مي رسد.

با توجه به حضور افراد و کاربران گوناگون در انجمن، مسئولیت ارسال مطالب برعهده خود كاربر بوده ولي مديران حق اصلاح يا حذف مطالب نامربوط را دارند.

هرگونه اعتراض و يا انتقاد در عملکرد همکاران ،مديران و پاسخگويان سايت ، تنها بايد از طریق ارسال پیام خصوصی به همکار ،مدیر يا پاسخگوي مربوطه انتقال و در صورت عدم رسيدگي به مدیریت سایت اطلاع داده شود.

هرگونه درج شکايت و يا انتقاد از عملکرد همکاران ، مديران و پاسخگويان در ملا عام و به صورت پست يا تاپيک ممنوع بوده و حذف خواهد شد.اين گونه انتقادات صرفا بايد از طريق پيامهاي خصوصي منتقل گردد.

@};-@};-@};-

بسم الله الرحمن الرحیم
اللهم عجل لولیک الفرج
سلام علیکم ورحمه الله وبرکاته

کلیات کلام شما مورد قبول است.

حاج آقا روی منبر با حرارت و صدای بلند:برادرم...خواهرم....مراقب باشید!!!شیطان در کمینه....
خانم باحیا...داماد هم نا محرمه ها..پسر عمو وپسر دایی و شوهر خاله هم نامحرمه ها...برادر شوهرم نامحرمه ها...

یکی از مسائلی که حرف رو شیرین و مورد قبول مخالف می کند

انصاف و رعایت اعتدال و البته حق گویی و از روی منطق سخن گفتن

نحوه بیان آن هم مهمه

وقتی در متن شما مادر زن و داماد را نا محرم می داند در صورتی که شرعا محرم ابدی می شوند

یعنی خطا در گفتار

ایشان محرم هستند با عقد محرم می شوند و احکام محرمی بر آن بار میشود

حال در این بین دامادی ضعیف و النفس است خب به مراتب رعایت حدود سفت تر می شود.

یک نکته هم هست

سخت گیری زیاد گاهی ممکنه باعث جلب توجه شود.

خوبه که زنی نمی خواهد با مردی هم کلام شود و می خواهد جدا باشد.

اما وقتی در جامعه قرار می گیرد که روابط زن و مرد در حد شرعی اش مرسوم است خلاف اون عمل کردن بیشتر موجب جلب توجه می شود!

شما فرض کن زنان و مردان فامیل با هم به صورت معمول در ارتباط اند و در معاشرتاشون دارند این مسئله رو رعایت می کنند.

حال یکی بیاید خودش رو انگشت نمای آن جمع بکند!

یعنی در جمعی که حتی فرد مذهبی به طور معمول صحبت می کنند یا حتی وقتی معمول باشد اصلا با هم شاید هم کلام هم نشوند.

یکی این وسط بیاید به اسم رعایت این حد محرم و نامحرم مثلا مشارکتی نکند!

این جلب توجه خوبه یا بد؟

بنظرم روش اجرای این حدود رو باید یاد گرفت

مثل همون استفاده از حجاب شاید بمونه

اینکه یکی چادر سرش می کنه اما برق داره نسب به چادر های دیگه و جلب توجه می کنه حجاب خوبه اما آنجا جلب توجه می کنه(یا نحوه سر کردن و استفاده از آن)

روش مهمه

این روابط زن و مرد چه بخواهیم چه نخواهیم تو جامعه مرسومه

حال یکی می خواهد این را رعایت کند و حدود را

یک جا هست غالب افراد رعایت می کنند اینجا جدایی تاثیر گذار است.

یک جا هم رعایت نمی کنند.

کسی که مقید است لازم نیست حتما جار بزند یا طوری رفتار کند که با بقیه فرق دارد.

امیدوارم منظور را رسونده باشم

(حدود بین محرم و نامحرم رو خوب بشناسیم حد واجب و حرام و مستحب و مکروه را حد واجب و حرام خط قرمزه به هیچ وجه نباید کوتاه امد مگر در ضرورت اما مستحب و مکروه بر حسب شرایط بهره برد.)

یا علی(ع)@};-

سلام
یک سوالی که برای من پیش آمده این است که آیا واقعا چنین زنی مطلوب اسلام است؟

جدا برای من سوال است:
[h=2]آیات:[/h] [h=4]آیه اول: «…وَ قَرْنَ في‏ بُيُوتِكُنَّ وَ لا تَبَرَّجْنَ تَبَرُّجَ الْجاهِلِيَّةِ الْأُولى‏…» احزاب33، آیه33[/h] گرچه مخاطب این آیه همسران پیامبر هستند، و لکن مفسران اتفاق دارند که توصیه‌هایی که به ایشان شده است، شامل همه بانوان است.

تفسیر نمونه: [=arial black]بدون شك اين يك حكم عام است، و تكيه آيات بر زنان پيامبر ص به عنوان تاكيد بيشتر است، درست مثل اينكه به شخص دانشمندى بگوئيم تو كه دانشمندى دروغ مگو، مفهومش اين نيست كه دروغ گفتن براى ديگران مجاز است، بلكه‏ منظور اين است كه يك مرد عالم بايد به صورت مؤكدتر و جدى‏ترى از اين كار پرهيز كند.

[h=4]آیه دوم: «وَ إِذا سَأَلْتُمُوهُنَّ مَتاعاً فَسْئَلُوهُنَّ مِنْ وَراءِ حِجابٍ ذلِكُمْ أَطْهَرُ لِقُلُوبِكُمْ وَ قُلُوبِهِنَّ» احزاب33، آیه53[/h] تعلیل موجود در آیه، این آیه را نیز از اختصاص به همسران پیامبر اکرم در می‌آورد.
مغنیه در الکاشف: حيث يشعر بأن الاختلاط و إزالة الحجاب بين النساء و الرجال يؤدي الى الفساد و الفتنة، و معنى هذا ان الاختلاط محرم، أو ان الأولى تركه- على الأقل- و بهذا يتبين معنا ان الاختلاط سبب لاثارة الغريزة الجنسية، و ليس سببا لتهذيبها و كبح جماحها (مهار و خاموش).

[h=2]روایات:[/h] پیامبر اکرم: النِّسَاءُ عَوْرَةٌ فَاحْبِسُوهُنَّ فِي الْبُيُوتِ.

نبی مکرم: أَعْرُوهُنَّ يَلْزَمْنَ الْحِجَال‏. عریان نگه دارید و بیش از اندازه زینت نپوشانید تا در خانه بمانند.

و نیز فرمود: …فَقَصِّرُوا أَجْنِحَةَ نِسَائِكُمْ وَ لَا تُطَوِّلُوهَا، فَإِنَّ فِي تَقْصِيرِ أَجْنِحَتِهَا رِضًى وَ سُرُوراً وَ دُخُولَ الْجَنَّةِ بِغَيْرِ حِسَابٍ. احْفَظُوا وَصِيَّتِي فِي أَمْرِ نِسَائِكُمْ حَتَّى تَنْجُوا مِنْ شِدَّةِ الْحِسَابِ وَ مَنْ لَمْ يَحْفَظْ وَصِيَّتِي فَمَا أَسْوَأَ حَالَهُ بَيْنَ يَدَيِ اللَّهِ.

و نیز فرمود: صَلَاةُ الْمَرْأَةِ وَحْدَهَا فِي بَيْتِهَا كَفَضْلِ صَلَاتِهَا فِي الْجَامِعِ خَمْساً وَ عِشْرِينَ دَرَجَة.

امام باقر علیه‌السلام: صَلَاةُ الْمَرْأَةِ فِي مِخْدَعِهَا (پستوی خانه) أَفْضَلُ مِنْ صَلَاتِهَا فِي بَيْتِهَا وَ صَلَاتُهَا فِي بَيْتِهَا أَفْضَلُ مِنْ صَلَاتِهَا فِي الدَّارِ (صحن خانه).

نهج الفصاحه: «خير مساجد النّساء قعر بيوتهنّ.»

زنی آمد خدمت پیامبر اکرم و عرض کرد: من به نمایندگی گروهی از زنان آمده‌ام تا سؤالی بپرسم، و البته هیچ زنی در شرق و غرب عالم نیست مگر آن که همین سؤال در ذهنش وجود دارد و آن اینکه: خداوند تو را به حق مبعوث کرد، ما به تو ایمان داریم، اما «انا معشر النساء محصورات مقصورات قواعد بيوتكم و مقضي شهواتكم و حاملات أولادكم و انكم معاشر الرجال فضلتم علينا بالجمعة و الجماعات و عيادة المرضى و شهود الجنائز و الحج بعد الحج و أفضل من ذلك الجهاد في سبيل الله و ان الرجل منكم إذا خرج حاجا أو معتمرا أو مرابطا حفظنا لكم أموالكم و غزلنا لكم أثوابكم و ربينا لكم أموالكم فما نشارككم في الأجر يا رسول الله»

پیامبر رو به اصحاب نمود و فرمود: آیا تاکنون سخنی زیباتر از سؤال این زن در امر دینش شنیده‌اید؟ برخی گفتند: گمان نداریم که این مطالب تاکنون به ذهن زنی خطور کرده باشد!
حضرت فرمودند: «انصرفي أيتها المرأة و اعلمي من خلفك من النساء ان حسن تبعل إحداكن لزوجها و طلبها مرضاته و اتباعها موافقته يعدل ذلك كله». فأدبرت المرأة و هي تهلل و تكبر استبشارا. الدرّ المنثور
مستفاد از این روایت: 1. زنان در موارد پرسش‌های دینی و معارفی مجاز به مراوده با مردان هستند، البته با حفظ حدود و مرزها؛ 2. وظیفه اصلی زنان، خانه‌داری و شوهرداری است نه حضور در جامعه؛ 3. پیامبر اکرم نفی محصوریت نفرمودند، بلکه برای آن ارزشی معادل فعالیت‌های اجتماعی مردان بیان داشتند.
پیامبر اکرم … نَهَى أَنْ تَتَكَلَّمَ الْمَرْأَةُ عِنْدَ غَيْرِ زَوْجِهَا وَ غَيْرِ ذِي مَحْرَمٍ مِنْهَا أَكْثَرَ مِنْ خَمْسِ كَلِمَاتٍ مِمَّا لَا بُدَّ لَهَا مِنْهُ.
امیرالمؤمنین: يَا أَهْلَ الْعِرَاقِ نُبِّئْتُ أَنَّ نِسَاءَكُمْ يُوَافِقْنَ الرِّجَالَ (دوشادوش مردان حرکت می‌کنند) فِي الطَّرِيقِ، أَ مَا تَسْتَحْيُونَ؟ وَ قَالَ ع: لَعَنَ اللَّهُ مَنْ لَا يَغَارُ.
و نیز فرمود: أَ مَا تَسْتَحْيُونَ وَ لَا تَغَارُونَ نِسَاءَكُمْ يَخْرُجْنَ إِلَى الْأَسْوَاقِ وَ يُزَاحِمْنَ الْعُلُوج‏ (با مردان درشت هیکل شانه‌به‌شانه می‌شوند).
و نیز فرمود: وَ اكْفُفْ عَلَيْهِنَّ مِنْ أَبْصَارِهِنَّ بِحِجَابِكَ إِيَاهُنَّ فَإِنَّ شِدَّةَ الْحِجَابِ خَيْرٌ لَكَ وَ لَهُنَّ مِنَ الِارْتِيَابِ وَ لَيْسَ خُرُوجُهُنَّ بِأَشَدَّ مِنْ دُخُولِ مَنْ لَا تَثِقُ بِهِ عَلَيْهِنَّ فَإِنِ اسْتَطَعْتَ أَنْ لَا يَعْرِفْنَ غَيْرَكَ مِنَ الرِّجَالِ فَافْعَلْ.
امام صادق علیه‌السلام: إِنَّ اللَّهَ خَلَقَ حَوَّاءَ مِنْ آدَمَ فَهِمَّةُ النِّسَاءِ الرِّجَالُ فَحَصِّنُوهُنَّ فِي الْبُيُوتِ.
حضرت صدیقه فرمودند: خَيْرُ النِّسَاءِ أَنْ لَا يَرَيْنَ الرِّجَالَ وَ لَا يَرَاهُنَّ الرِّجَالُ.
و نیز فرمودند: أَدْنَى مَا تَكُونُ مِنْ رَبِّهَا أَنْ تَلْزَمَ قَعْرَ بَيْتِهَا.
زمانی که پیامبر اکرم تقسیم کار کردند و کارهای درون خانه را به حضرت زهرا سپردند، حضرت فرمودند: «فَلَا يَعْلَمُ مَا دَاخَلَنِي مِنَ السُّرُورِ إِلَّا اللَّهُ بِإِكْفَائِي رَسُولُ اللَّهِ صَلَّى اللَّهُ عَلَيْهِ وَ آلِهِ تَحَمُّلَ رِقَابِ الرِّجَالِ»

آیةالله محمدکاظم یزدی در عروة الوثقی: یستحب حبس المرأة فی البیت، فلا تخرج الا لضرورة و لا یدخل علیه احد من الرجال. و سایر فقها نیز تلقی به قبول کرده‌اند.

سلام

تنهاترین سردار;896458 نوشت:
بسم الله الرحمن الرحیم

من دیالوگ های شما رو حفظ بودم،اگر دقیقا کلماتتون رو ننوشتم به علت خلاصه نویسی بود..

نوشته اصلی توسط تنهاترین سردار

خدا خیرتون بده که خودتون هم میدونید چی می گید و با این حال روی نظرتون هستید.

حبیبه;896463 نوشت:
باسمه الجلیل

عرض سلام و ارادت

سخن از پستو نیست.مراقبتها بسیار کم شده و تقیدها متأسفانه کمرنگ.

بعضی از این اختلاطها اگر نباشد هیچ مشکلی پیش نمی آید که هیچ، بلکه

خود بانوان هم راحت ترند مثل جدا کردن محل پذیرایی و سرو غذا خانمها و آقایان

در میهمانیهای فامیلی.

یا کار کردن در آشپزخانه اپن واقعا برای خانمهای مقید و محجب سخت است

چه اشکالی دارد منزل یک خانواده ی مسلمان معماری اسلامی داشته باشد؟

یا وقتی مردان محرم(پدر-برادر-همسر) در منزل نیستند واقعا باید خانم و یا دختر خانمی

که در منزل تنها هستند فامیل نامحرمشان را بپذیرند؟

یا بر عکس وقتی مرد مسلمان با غیرت مقیدی می بیند از محارم خانم کسی در منزل نیست

باید به خودش اجازه ی ورود به آن منزل را بدهد؟این مسائل تعصب نیست بلکه تقید است.

گرچه فکر نمی کنم شما هم با این موضوع مخالفتی داشته باشید.

@};-

بگذارید یک دور مرور کنیم (از آن علاقه زن شوهردار و همکارش که نمی خواهند هم به گناه بیفتند!!! صرفنظر می کنم)

در موقعیت های تصویر شده چه می بینیم؟
یک مرد بیماردل که به یکی از بستگان نزدیک ولی نامحرم نظر سوء دارد.
یک مرد غیور می بینیم که باید حامی خانواده باشد، ولی دقیقا به خاطر همین غیرتش اعضای خانواده جرات درمیان گذاشتن مسائلشان را با او ندارند.
یک خانم که در معرض خطر است و تکیه گاهی هم ندارد. درباره اینکه خود خانم هم در شکل گیری این موقعیت اشتباهی داشته یا نه، به جز یک مورد تصریحی در متن مکالمات نیست.

راه حل پیشنهادی: امکان هر گونه برخوردی بین تمام اعضای نامحرم خانواده را از بین ببریم، چرا که ممکن است یکی از اعضا بیماردل باشد و در آینده برای ناموسمان مزاحمت ایجاد کند.

اگر راه حل شما هم همین است، خداوند توفیقتان دهد در این راه. امیدواریم بتوانید ثابت قدم بمانید.

اما اگر صرف سفت کردن برخی قید و بندهاست، مثلا در مهمانی فامیلی سفره جدا بیندازید، ولی وقتی خواهرتان با همسرش به خانه تان می آیند چهار نفری سر یک سفره بنشینید؛ یا در آشپزخانه غیر اپن کار کنید(اینکه معماری اسلامی با آشپزخانه اپن موافق تر است یا بسته هم جای بحث دارد) اما بعد خیلی راحت بیایید و در پذیرایی بنشینید و با یکی از خانم ها صحبت کنید، هرچند خودتان آرامش بیشتری دارید ولی مشکل مطرح شده را حل نکرده اید.

???;896491 نوشت:
یک سوالی که برای من پیش آمده این است که آیا واقعا چنین زنی مطلوب اسلام است؟

سلام
برای من هم سواله. به خصوص این قسمتش

???;896491 نوشت:
یستحب حبس المرأة فی البیت، فلا تخرج الا لضرورة و لا یدخل علیه احد من الرجال.

و برخی موارد مشابه

ولی نمیدونم این تاپیک گنجایش پرداختن به این موضوعات رو هم داره یا نه.

???;896491 نوشت:
پیامبر اکرم: النِّسَاءُ عَوْرَةٌ فَاحْبِسُوهُنَّ فِي الْبُيُوتِ.

پس زنان را در خانه ها حبس کنید

???;896491 نوشت:
آیةالله محمدکاظم یزدی در عروة الوثقی: یستحب حبس المرأة فی البیت، فلا تخرج الا لضرورة و لا یدخل علیه احد من الرجال. و سایر فقها نیز تلقی به قبول کرده‌اند.

مستحب است محبوس بودن زن در خانه پس به غیر از ضرورت (ضرورت واقعی) خارج نشود و هیچ مردی هم بر آنها داخل نشوند

???;896491 نوشت:
و نیز فرمود: …فَقَصِّرُوا أَجْنِحَةَ نِسَائِكُمْ وَ لَا تُطَوِّلُوهَا، فَإِنَّ فِي تَقْصِيرِ أَجْنِحَتِهَا رِضًى وَ سُرُوراً وَ دُخُولَ الْجَنَّةِ بِغَيْرِ حِسَابٍ.

پر و بال زن هایتان را کوتاه کنید که رضایت خدا و شادمانی و بهشتی شدن بدون حساب را در پی دارد!!

???;896491 نوشت:
امام باقر علیه‌السلام: صَلَاةُ الْمَرْأَةِ فِي مِخْدَعِهَا (پستوی خانه) أَفْضَلُ مِنْ صَلَاتِهَا فِي بَيْتِهَا وَ صَلَاتُهَا فِي بَيْتِهَا أَفْضَلُ مِنْ صَلَاتِهَا فِي الدَّارِ (صحن خانه).

نماز زن در پستوی خانه افضل است از صحن خانه

???;896491 نوشت:
«خير مساجد النّساء قعر بيوتهنّ.»

بهترین مسجد زنان فعر خانه است! یعنی حتی برای مسجد هم بهتر است از خانه خارج نشوند

???;896491 نوشت:
و نیز فرمود: صَلَاةُ الْمَرْأَةِ وَحْدَهَا فِي بَيْتِهَا كَفَضْلِ صَلَاتِهَا فِي الْجَامِعِ خَمْساً وَ عِشْرِينَ دَرَجَة.

نماز زن در خانه از نمازش در مسجد بهتر است! حتی برای مسجد خارج نشود!!

???;896491 نوشت:
امیرالمؤمنین: يَا أَهْلَ الْعِرَاقِ نُبِّئْتُ أَنَّ نِسَاءَكُمْ يُوَافِقْنَ الرِّجَالَ (دوشادوش مردان حرکت می‌کنند) فِي الطَّرِيقِ، أَ مَا تَسْتَحْيُونَ؟ وَ قَالَ ع: لَعَنَ اللَّهُ مَنْ لَا يَغَارُ.

خدا لعنت کند مرد بی غیرت را
بی غیرتی چیست؟
اینکه زنان از راه هایی که مردان از آن حرکت می کنند حرکت کنند

???;896491 نوشت:
و نیز فرمود: أَ مَا تَسْتَحْيُونَ وَ لَا تَغَارُونَ نِسَاءَكُمْ يَخْرُجْنَ إِلَى الْأَسْوَاقِ وَ يُزَاحِمْنَ الْعُلُوج

مردان آیا حیا نمی کنید و غیرت ندارید که زنان در بازار ها حرکت می کنند در حالی که ...

???;896491 نوشت:
اكْفُفْ عَلَيْهِنَّ مِنْ أَبْصَارِهِنَّ بِحِجَابِكَ إِيَاهُنَّ فَإِنَّ شِدَّةَ الْحِجَابِ خَيْرٌ لَكَ وَ لَهُنَّ مِنَ الِارْتِيَابِ وَ لَيْسَ خُرُوجُهُنَّ بِأَشَدَّ مِنْ دُخُولِ مَنْ لَا تَثِقُ بِهِ عَلَيْهِنَّ فَإِنِ اسْتَطَعْتَ أَنْ لَا يَعْرِفْنَ غَيْرَكَ مِنَ الرِّجَالِ فَافْعَلْ.

و زنان را در پرده‌شان نگاه دار تا دیده‌شان به نامحرمان نگريستن نيارد كه سخت در پرده بودن آنان را از هرگزند بهتر نگاه دارد، و برون رفتنشان از خانه بدتر نيست از بيگانه كه بدو اطمينان ندارى و او را نزد آنان درآرى؛ و اگر توانى چنان كنى كه جز تو را نشناسند، روا دار

سلام.
واقعا جامعه خطرناک شده.
بنظر شخصی خودم واقعا امکان این نیست که از هرگونه احتمال برخورد با نامحرم خودداری کرد،چون هزاران فعالیت درجانعه هست که گاهی باید با نامحرم صحبت کنیم(بطور مثال صحبت با استاد آقا)
ولی باید حدود را رعایت کنیم طوریکه هیچ نامحرمی فکر دیگری درباره ی ما نکند.
سنگین صحبت کنیم.
لازم نیست باصدای بخندیم، یک تبسم هم کافی هست..
در دانشگاه میبینم که بعضی دخترها خیلی رابطه ی با نامحرم رو راحت میگیرند و بااین کار اجازه ی هرنوع صحبت دیگری رو به نامحرم می دهند.

بسم الله الرحمن الرحيم
نقطه ي توقت آمار نجومى طلاق كجاست؟
يه روزي از هر ١٠٠٠ازدواج ميگفتن واويلا٥تاش طلاقه،يه روزي از هر ١٠٠تا شد ٥تا و امروز از هر ١٠تاشده٧تا....
مثل تازه به دوران رسيده هاي كمبودى لطفأ تحليل نكنيم،بريم دادگاه ها كار پژوهشي كنيم ،ببينيم آمار جنايت،تجاوز،طلاق و قتل وفروپاشي فضاي عاطفي منزل چند درصدش مربوط به همين اختلاط و محرم ونامحرمه..
بعد اگر بفهميد٨٠درصد آمارخيانت وطلاق دليلش همين حرفاي گفته شده ست،بخوايد هم نميتونيد ژست روشنفكري بگيريد.
بله ترجيح اسلام عدم اختلاط است.
ترجيح اسلام خانه داري زن است.
ترجيح ااسلام همين هاست كه احاديثشو آوردن.
اگر سخته پذيرشش ما بايد روي خودمون كار كنيم.
خداييش هيچي نموند،تاكجا ميخوايد بريد جلو..
تا از اختلاط نهي كرديم صداها بلند شد.
مگه ميشه نگفت،مگه ميشه چشم بست..
جامعه قرباني اختلاط شده،جاي دوري نريد،يه نگاه اطرافتون بندازيد...
حجم سوالات اينشكلي همين سايت رو ببينيد،آمار بازنده هاي اين عدم رعايت فاجعه ست.

باسمه الجلیل

الرحیل;896493 نوشت:
راه حل پیشنهادی: امکان هر گونه برخوردی بین تمام اعضای نامحرم خانواده را از بین ببریم، چرا که ممکن است یکی از اعضا بیماردل باشد و در آینده برای ناموسمان مزاحمت ایجاد کند.

اگر راه حل شما هم همین است، خداوند توفیقتان دهد در این راه. امیدواریم بتوانید ثابت قدم بمانید.

اما اگر صرف سفت کردن برخی قید و بندهاست، مثلا در مهمانی فامیلی سفره جدا بیندازید، ولی وقتی خواهرتان با همسرش به خانه تان می آیند چهار نفری سر یک سفره بنشینید؛ یا در آشپزخانه غیر اپن کار کنید(اینکه معماری اسلامی با آشپزخانه اپن موافق تر است یا بسته هم جای بحث دارد) اما بعد خیلی راحت بیایید و در پذیرایی بنشینید و با یکی از خانم ها صحبت کنید، هرچند خودتان آرامش بیشتری دارید ولی مشکل مطرح شده را حل نکرده اید.

عرض سلام و ادب

سرکار راحیل همه ی ما در همین جامعه زندگی،تحصیل و کار می کنیم

بنابراین اینگونه نیست که معتقد باشیم باید بین زن و مرد حصار پولادین کشید

محیط کار برای یک خانم مقید،محیطی جدی و رسمی است(البه نه هر کاری) همینطور محل تحصیل.

موضوعات خاصی که به آن اشاره نمودم پرهیز از اختلاطهای غیر ضروری در جاهایی

است که معمولا فضای صمیمیت(فامیل) حاکم است و ممکن است ناخواسته و بدون

قصد و نیت سوء بعضی مسائل شرعی و اخلاقی سهوا مغفول واقع شود،در این شرایط

بهتر نیست زن و مرد مؤمن بیشتر مراقب خویش باشند؟

ضمن اینکه در همان محیط تحصیل و کار هم اگر هر کسی از حریم خویش درست صیانت کند

شاهد مشکلاتی که عینا می بینیم نخواهیم بود.

تنهاترین سردار;896500 نوشت:
بسم الله الرحمن الرحيم
نقطه ي توقت آمار نجومى طلاق كجاست؟
يه روزي از هر ١٠٠٠ازدواج ميگفتن واويلا٥تاش طلاقه،يه روزي از هر ١٠٠تا شد ٥تا و امروز از هر ١٠تاشده٧تا....
مثل تازه به دوران رسيده هاي كمبودى لطفأ تحليل نكنيم،بريم دادگاه ها كار پژوهشي كنيم ،ببينيم آمار جنايت،تجاوز،طلاق و قتل وفروپاشي فضاي عاطفي منزل چند درصدش مربوط به همين اختلاط و محرم ونامحرمه..
بعد اگر بفهميد٨٠درصد آمارخيانت وطلاق دليلش همين حرفاي گفته شده ست،بخوايد هم نميتونيد ژست روشنفكري بگيريد.
بله ترجيح اسلام عدم اختلاط است.
ترجيح اسلام خانه داري زن است.
ترجيح ااسلام همين هاست كه احاديثشو آوردن.
اگر سخته پذيرشش ما بايد روي خودمون كار كنيم.
خداييش هيچي نموند،تاكجا ميخوايد بريد جلو..
تا از اختلاط نهي كرديم صداها بلند شد.
مگه ميشه نگفت،مگه ميشه چشم بست..
جامعه قرباني اختلاط شده،جاي دوري نريد،يه نگاه اطرافتون بندازيد...
حجم سوالات اينشكلي همين سايت رو ببينيد،آمار بازنده هاي اين عدم رعايت فاجعه ست.

سلام
یعنی شما مشکل را در اختلاط با نامحرم می دانید !!!!!!!!
خوب عامل این آشفتگی و نا ب سامانی اخلاقی را در چه میدانید ..؟
جوانان مقصر هستن !

آرمین...;896504 نوشت:

سلام
یعنی شما مشکل را در اختلاط با نامحرم می دانید !!!!!!!!
خوب عامل این آشفتگی

بسم الله الرحمن الرحيم
سلام
بنده خير،اگر بنده وهم هاى شخصى ام رو بگم كه بيمارروانى محسوب ميشم و يك انسان بد دل!
شما اگر پرونده هاى طلاق رو برسي كنيد،موارد اختلافي منظورمه،از دل اكثريتشون همين اختلاط در مياد.
اين فقط طلاقه،بخش جنايي هم به همين شكله.
حرف خيلي زياده ،منتها مكان خودشو ميطلبه

مثل تازه به دوران رسيده هاي كمبودى لطفأ تحليل نكنيم

آزه شما راست میگیhappy
واقعا تحلیل های شما بسیار متین و زیباست چه بلایی این اختلاط به سر مردم آورده...به کجا می رویم...فاین تذهبونhappy
بخوايد هم نميتونيد ژست روشنفكري بگيريد

یک ویدیو از آقای صانعی دیدم می گفت
"بی‌حجابی سبب شده باران نیاید. چقدر نادان و چقدر کسی که به این حرف گوش می‌دهد نادان است. زمان پهلوی خیلی بی‌حجابی بیشتر بود، چطور این‌قدر برف و باران می‌آمد... راه را گم می‌کنند تا (مردم) نفهمند چه‌کار می‌کنند."

ببین رفیق شما زمان پهلوی دانشگاه رفتی ببینی اوضاع چطور بود؟ اوضاع الان بدتره؟ اگه بدتره پس جمهوری اسلامی دقیقا چکار کرده که از دوران طاغوت هم فساد را بیشتر کرده؟
فساد (به معنایی که در ذهن شماست) در آن زمان و اختلاط ها و کاباره ها هم به مراتب بیشتر بود
چطور آمار طلاق شما آن زمان به این اندازه نبود؟

واقعا لازم است کمی بیشتر دقت کنیم و کمی بیشتر فکر کنیم شاید به جز حضور زنان در اجتماع علت دیگری هم این طلاق ها و این اوضاع داشته باشد!!

در این مملکت مسئولین علاقه دارند هر اتفاق و بلایی می افتد به بی حجابی و مساله زنان و حضورشان مرتبطش می کنند!!

تنهاترین سردار;896515 نوشت:

بسم الله الرحمن الرحيم
سلام
بنده خير،اگر بنده وهم هاى شخصى ام رو بگم كه بيمارروانى محسوب ميشم و يك انسان بد دل!
شما اگر پرونده هاى طلاق رو برسي كنيد،موارد اختلافي منظورمه،از دل اكثريتشون همين اختلاط در مياد.
اين فقط طلاقه،بخش جنايي هم به همين شكله.
حرف خيلي زياده ،منتها مكان خودشو ميطلبه

ببخشید در مباحثه شما باید حرفها و مصادیق خودتان را بیان بفرماید
اساسا
این تاپتیک را هم قطعا به همین منظور باز کردید !
فقط یک نکته را بگم
اختلاط با نامحرم در فقه اسلامی ما اس
من خیلی از جوانان را دیدم !
که اعتقادات دینی یا ندارن و یا ضعیف هستن !
و این موارد مث اختلاط با نامحرم براشون موضوعیتی
ندارد!
بعد
اگر اختلاط با نامحرم نباشد !
دیگر جرم و جنایتی و طلاقی روی نمی دهد!
ب نظر شما این اختلاط با نامحرم در بین مذهبی ها وجود دارد ؟
می گویند
یک سخنی از حضرت امام خمینی ره مربوط به دهه 60 است
که فرموده بود
هر چه پرونده است . از بی نمازها است !
در حال حاضر آماری و جود دارد
که نشان بدهد
سهم نماز خوان ها و مذهبی ها در جرایم اقتصادی و اخلاقی چه میزان است !
لطفا بفرمایید!

تنهاترین سردار;896515 نوشت:

شما از دل اکثر پرونده ها اختلاط را بیرون کشیده اید؟happy میشه بپرسم شما چند پرونده طلاق رو بررسی کردید؟:-"

اگر منظور شما از اختلاط،اختلاط توام با حرام است که کسی (به عنوان مسلمان) موافقتی با این موضوع نداره اما اگر منظور شما هر نوع اختلاطی است که اولین مخالف شما اسلام است مثل اختلاط در طواف حج بدون وجود مفسده! و دومین مخالف شما هم واقعیت ها که شما نمی توانید بین زن و مرد یک حصار بکشید و آنها را در اجتماع از هم جدا کنید.

الرحیل;896434 نوشت:
سلام علیکم

بسیارمتین
نامحرم که چه عرض کنم! محرم هم با نامحرم فرق نداره. مگر شما از حوادثی که رخ میده بی خبر هستید؟
دختر از روزی که به دنیا میاد باید توی پستو پنهان بشه تا روزی که ازدواج کنه. بعد از ازدواج هم توی مطبخ (مطبخ غیر اپن) خونه همسرش پنهان بشه
مگه شما غیرت ندارید که اجازه میدید زن هاتون آزادانه توی اتاق و پذیرایی و هر جای دیگه خونه بچرخن؟

تا زمانی که تعریف غیرت اینه، بله این داستان همیشه ادامه دارد.

[=arial]بسم الله الرحمن الرحیم

[=arial]من دیالوگ های شما رو حفظ بودم،اگر دقیقا کلماتتون رو ننوشتم به علت خلاصه نویسی بود..

[=arial]

سلام

فکر میکنید عاقبت اینگونه طرز فکرها چیه؟

http://www.askdin.com/showthread.php?p=896436#post896436

اگر خود افرادی که از این افکار به اصطلاح روشنفکرانه دفاع میکنند، پایشان نلغزد اما با چنین دفاعیاتی است که زمینه های لغزش دیگران را فراهم میکنند. بدون اینکه نقش مهمی در ایجاد چنین فرهنگی در خانواده ها و همچنین در اجتماع داشته باشند.

بعنوان مثال اون آقا پسر یا اون دختر خانمی که با تفکیک جنسیتی در دانشگاهها مخالفت میکند و به اندازه خودش در ممناعت با این طرح سهیم است ، در گناه دختر و پسرهای دیگر هم شریک خواهد بود.

حالا این افراد بیایند پاسخ تاپیک بالا را بدهند. مسلمه که آنجا هم حق سقط را به مادر فرزند نامشروع میدهند بدون اینکه کوچکترین تقصیری به گردن بگیرند.

پس راه حل پاک کردن مساله نیست چون عقل سلیم میگوید نباید طوری شود که پنبه و آتش در کنار هم قرار گیرند . اگر هم قرار گرفتند باید حفاظی داشته باشند.

حالا حرفهای حاج آقا رو قبول ندارید مهم نیست. لطفا خودتان بفرمایید چه باید کرد تا همنوعانتان گرفتار روابط غیرشرعی و عواقب آن نشوند؟ بدون اینکه مساله را ساده بگیرید. اگر هم در شرایطی نیستید که بتوانید دیگران را درک کنید پس لطفا اظهار نظری نفرمایید که در قبالش مسوول باشید...

ای کاش در موضعگیریهایمان کمی فکر کنیم و عاقبت اندیش باشیم...

من این تاپیک برام پیام خصوصی شده بود و به همین خاطر این پست رو ارسال میکنم. قبل از هر چیزی صحبتی از امام (ره) نقل میکنم:

«ما مفتخریم که بانوان و زنان پیر و جوان و خرد و کلان در صحنه های فرهنگی و اقتصادی و نظامی حاضر و همدوش مردان یا بهتر از آنان، در راه تعالی اسلام و مقاصد قرآن کریم فعالیت دارند...و از محرومیتهایی که توطئه دشمنان و ناآشنایی دوستان از احکام اسلام و قرآن بر آنها بلکه بر اسلام و مسلمانان تحمیل نمودند، شجاعانه و متعهدانه خود را رهانده و از قید خرافاتی که دشمنان برای منافع خود به دست نادانان و بعضی آخوندهای بی اطلاع از مصالح مسلمین به وجود آورده بودند، خارج نمودند.» ​ صحیفه نور، ج 21، ص 172

خوب صد در صد پیر جماران که در عرفان و سلوک اون بزرگوار شبه ای وارد نیست و گفته میشه 60 سال نماز شب ایشون ترک نشد از ما خیلی بیشتر به مسائل دینی و فقهی تسلط دارن. خوب میخوام بدونم این حرف چقدر با حرف هایی که در پست اول گفته شد برابری میکنه؟؟؟ یا در جای دیگه ایشون فرمودند:

«خیال می کنند اسلام آمده است که فقط زن را خانه نشین کند، چرا با درس خواندن زن مخالف باشیم؟ چرا با کار کردن او مخالف باشیم؟ چرا زن نتواند در کارهای دولتی شرکت کند؟ زن چون مرد در همه این کارها آزاد است.»

و البته:

«زن باید در سرنوشت خودش دخالت داشته باشد زن ها در جمهوری اسلامی باید رأی بدهند همان طوری که مردها رأی می دهند زن ها هم حق رأی دارند. همان طوری که مردها در امور سیاسی دخالت می کنند و جامعه خودشان را حفظ می کنند، زن ها هم باید دخالت کنند و جامعه را حفظ کنند زن ها هم باید همدوش مردها باشند...»

بهتر نیست تو هر موضوعی پیامبر و اهل بیتشون رو الگوی خودمون قرار بدیم و راه تعادل که سفارش این بزرگواران بوده رو پیشه خودمون کنیم. این صحبت رو از حضرت رسول (ص) نقل میکنم:

«مبادا مردی پس از امروز وارد بر زنی شود که شوهرش حضور ندارد مگر اینکه به همراهش یک نفر یا دو نفر باشد.»

اگر دقت کنیم حضرت محمد (ص) نگفتند که در زمان حضور نامحرم زن رو مخفی کنیم، بلکه گفتند خلوت میان دو نامحرم جایز نیست که البته صحیح هم هست این فرموده.

همه ما میدونیم که اگر حضرت زینب (س) نبود کربلا در کربلا میماند، اما شجاعت و گفتار حضرت زینب (س) بود که یزیدیان و دروغ ها و ستم های اون ها رو در هم کوبید. ما در اینجا با نقش اجتماعی، سیاسی و عبادی حضرت زینب روبرو هستیم و مشخص هست که رسالتی بر گردن ایشون بوده. آیا رفتار حضرت زینب مخالف صحبت های شما نیست؟

مرد و زن هر دو باید پاکدامنی پیشه کنن، بر خلاف تصور برخی که فکر میکنن پاکدامنی فقط مختص زنان هست، اما همونطور که زن باید حجاب اسلامی که واقعاً زینتی برای زن هست رو رعایت کنن، مردان ما هم باید چشم و دلشون حجاب داشته باشه، هر شخصی که به این باور برسه که باید چشمش چشم خدا، گوشش گوش خدا و زبانش زبان خدا باشه مطمئناً درگیر معصیت نمیشه، فکر کنم همه ما داستان حضرت علی و اون زن بیوه رو شنیدیم.

به نظرم من این حرف ها و صحبت ها انحرافاتی هست که از طرف دشمنان دین اسلام وارد شده و هیچ هدفی جز ضربه زدن به دین زیبای اسلام نداره.

خدایا دل همه مارو به نور حقیقت روشن کن و کمک کن که در پیروی از دین تو دچار افراط و تفریط نشیم ان شاء الله.

Serat;896540 نوشت:
سلام

فکر میکنید عاقبت اینگونه طرز فکرها چیه؟

http://www.askdin.com/showthread.php?p=896436#post896436

اگر خود افرادی که از این افکار به اصطلاح روشنفکرانه دفاع میکنند، پایشان نلغزد اما با چنین دفاعیاتی است که زمینه های لغزش دیگران را فراهم میکنند. بدون اینکه نقش مهمی در ایجاد چنین فرهنگی در خانواده ها و همچنین در اجتماع داشته باشند.

بعنوان مثال اون آقا پسر یا اون دختر خانمی که با تفکیک جنسیتی در دانشگاهها مخالفت میکند و به اندازه خودش در ممناعت با این طرح سهیم است ، در گناه دختر و پسرهای دیگر هم شریک خواهد بود.

حالا این افراد بیایند پاسخ تاپیک بالا را بدهند. مسلمه که آنجا هم حق سقط را به مادر فرزند نامشروع میدهند بدون اینکه کوچکترین تقصیری به گردن بگیرند.

پس راه حل پاک کردن مساله نیست چون عقل سلیم میگوید نباید طوری شود که پنبه و آتش در کنار هم قرار گیرند . اگر هم قرار گرفتند باید حفاظی داشته باشند.

حالا حرفهای حاج آقا رو قبول ندارید مهم نیست. لطفا خودتان بفرمایید چه باید کرد تا همنوعانتان گرفتار روابط غیرشرعی و عواقب آن نشوند؟ بدون اینکه مساله را ساده بگیرید. اگر هم در شرایطی نیستید که بتوانید دیگران را درک کنید پس لطفا اظهار نظری نفرمایید که در قبالش مسوول باشید...

ای کاش در موضعگیریهایمان کمی فکر کنیم و عاقبت اندیش باشیم...

سلام علیکم
بسیار عالی که معتقدید زن یا نباید در انظار نامحرم حضور داشته باشد، یا اگر حضور یافت منتظر تجاوز باشد
بله شما مساله را پاک نمی کنید. زن را از صفحه روزگار پاک می کنید

[="Tahoma"][="DarkSlateGray"]

h.ahmadi;896554 نوشت:
همه ما میدونیم که اگر حضرت زینب (س) نبود کربلا در کربلا میماند، اما شجاعت و گفتار حضرت زینب (س) بود که یزیدیان و دروغ ها و ستم های اون ها رو در هم کوبید. ما در اینجا با نقش اجتماعی، سیاسی و عبادی حضرت زینب روبرو هستیم و مشخص هست که رسالتی بر گردن ایشون بوده. آیا رفتار حضرت زینب مخالف صحبت های شما نیست؟

مرد و زن هر دو باید پاکدامنی پیشه کنن، بر خلاف تصور برخی که فکر میکنن پاکدامنی فقط مختص زنان هست، اما همونطور که زن باید حجاب اسلامی که واقعاً زینتی برای زن هست رو رعایت کنن، مردان ما هم باید چشم و دلشون حجاب داشته باشه، هر شخصی که به این باور برسه که باید چشمش چشم خدا، گوشش گوش خدا و زبانش زبان خدا باشه مطمئناً درگیر معصیت نمیشه، فکر کنم همه ما داستان حضرت علی و اون زن بیوه رو شنیدیم.

به نظرم من این حرف ها و صحبت ها انحرافاتی هست که از طرف دشمنان دین اسلام وارد شده و هیچ هدفی جز ضربه زدن به دین زیبای اسلام نداره.

خدایا دل همه مارو به نور حقیقت روشن کن و کمک کن که در پیروی از دین تو دچار افراط و تفریط نشیم ان شاء الله.

بسم الله الرحمن الرحیم

اللهم عجل لولیک الفرج

همانطور که احادیثی هست که از حضرت زهرا(س) سید النسا العالمین نقل میشود که در مورد زنان گفته میشود که مردی زنی را نبیند و زنی مردی را (مضمون روایت امام این سخنان مشهور است اصلش رو می شود یافت)

اما در سیره ایشان می بینم که مطلق عمل نشده بله بر حسب شرایط با رعایت موازین با نا محرم سخن گفته اند

نه تنها حضرت زهرا(س) بلکه بقیه بانوان یا سیره مریم مقدس(س) و...

این بانوان الگو برخورد با نا محرم هستند.

اینها نشان از یک عزت نفس و توامان با رعایت احکام واجب و مستحب و کراهت رابطه با نا محرم است

خب هرکس باید ببیند شرایط روحی اش چیست تا مستحبات و مکروحات را انجام دهد(البته روش های دیگه بهره برداری از مستحب و مکروه هم ممکن است باشد.)

مثلا یکی از ویژگی های مثبت

ترس از برخورد با نامحرم است

این ترس خوبه
این رو لحاظ کنید

این رفتار ها که تفکیک خوبه

اما یک جور باید این نشون داده بشه که تو ذوق نخوره!

یکم برای اجرای مستحب و مکروه رغبت ایجاد کنیم وقتی رغبت ایجاد شود دیگر سخت نیست.

تو واجبات و محرامت سفت بگیرید تا حدود خدا محکم و ثابت باشد(البته سفت گیری هم روش دارد)

و تو مستحبات و مکروهات روشی رو اتخاذ کنیم که شیرین کنه با رغبت باشه

سخت و سنگین نباشه

روش درست رو انتخاب کنیم

باید رابط مشروع کامل رواج پیدا کند
هر روشی و چارچوبی که مشخص شده در جایگاهش قرار گیرد

وقتی قرار گرفت مردم حلال را شناختند به حرام هم شدید برخورد شود با روش مناسب و قاطع

وقتی از چیزی منع می کنیم باید جایگزینش ر هم پیدا کرد؟

بعد بحث رغبت و علاقه در ازدواج چگونه پدیدی میاد وقتی زنی در پستو باشد(مثال است بد برداشت نشه از پستو نشینی خانم!)

من مخالف حدود روابط زن و مرد نیستم

اما روش برخوردش بنظرم مهمه

یا علی(ع)@};-[/]

باسمه الحق

h.ahmadi;896554 نوشت:
«ما مفتخریم که بانوان و زنان پیر و جوان و خرد و کلان در صحنه های فرهنگی و اقتصادی و نظامی حاضر و همدوش مردان یا بهتر از آنان، در راه تعالی اسلام و مقاصد قرآن کریم فعالیت دارند...و از محرومیتهایی که توطئه دشمنان و ناآشنایی دوستان از احکام اسلام و قرآن بر آنها بلکه بر اسلام و مسلمانان تحمیل نمودند، شجاعانه و متعهدانه خود را رهانده و از قید خرافاتی که دشمنان برای منافع خود به دست نادانان و بعضی آخوندهای بی اطلاع از مصالح مسلمین به وجود آورده بودند، خارج نمودند.»

به شرط اینکه قید فوق را فراموش نکنیم.مسلما زنانی که با حفظ خویش و به جهت اعتلای

دین و مقاصد قران وارد فعالیتهای اجتماعی می شوند باعث تعالی جامعه ی دینی هستند

آنچه اسلام و سیره ی بزرگان دین از آن منع می کند فعالیت اجتماعی،اقتصادی و فرهنگی بانوان نیست

بلکه بی بند باری و اباحی گری و بی قیدی و سهل انگاری در روابط بین زن و مرد نامحرم در اجتماع است.

h.ahmadi;896554 نوشت:

همانقدر که ایزوله کردن نیروهای متعهد و کارآمد مقید به دستورات شرع،نقشه ی دشمنان دین است

رواج بی بند و باری و برداشتن حریمهای مورد نظر دین از میان زن و مرد در صحنه ی اجتماع، همان

شبیخون فرهنگی است که مقام معظم رهبری مدّ ظله العالی نسبت به آن هشدار دادند.

صد در صد با حرف های شما موافقم، هیچ شخصی موافق بی بنداری و بی قدی در جامعه نیست (و اگر هم وجود داره به نظرم 80 درصد به دلیل عدم آگاهی صحیح از دین هست) همانطور که گفتم حجاب و داشتن عفت و پاکدامنی از زیبایی های زنان هست و به هیچ عنوان نمیشه از رفتارهایی که مخالفت صریح با دستورات خداوند هست دفاع کرد. همه رفتارهای ما باید بر اساس موازین و چهارچوب های معین و مشخص باشه، مثل غذا خوردن، نه باید اینقدر کم غذا خورد که دچار سستی و کاهش نیروی جسمانی بشه نه اینقدر زیاده روی کرد که به هزاران مرض مختلف دچار شد، همیشه باید حد وسطی رو نگه داشت.

Serat;896540 نوشت:

دکتر علی شیخ الاسلامی که زمانی ریاست دانشکده ادبیات و علوم انسانی را برعهده داشته در بیان خاطرات خود می‌گوید: «در سالهای ابتدایی و اولیه انقلاب اسلامی برخی از دانشجویان و چه بسا استادان فکر می کردند یکی از کارهایی که باید در دانشگاه انجام بگیرد این است که میان دانشجویان دختر و پسر که در یک کلاس هستند حداقل یک فاصله باشد و چادری یا دیواری بکشند؛ برای نمونه در دانشکده ادبیات دانشگاه تهران که من مسئولیت آن را بر عهده داشتم بدون اطلاع قبلی من یکی از کلاس های گروه فلسفه را انتخاب کردند و دیوار چوبی کوتاهی میان محل نشستن خواهران و برادران کشیدند و بعد که من خبردار شدم صراحتاً مخالفت کردم. مسئله به دانشگاه کشیده شد که نظر دانشگاه را بپرسند. دانشگاه هم از خود من سئوال کردند که نظر شما چیست؟ گفتم من موافقتی با این امر ندارم و چون خانم فاطمه طباطبایی دانشجوی رشته فلسفه دانشگاه تهران بودند مسئله را با ایشان مطرح کردم اما قبل از اینکه از ایشان جواب بگیرم، اواسط هفته از دفتر مرحوم حاج احمد آقای خمینی به من تلفن شد که نظر امام این نیست و بگویید دیوار را بردارند و چنین کاری نکنند و ما این نظر را اعلام کردیم. ایشان نظر امام را با این محتوا و تعبیر اعلام کردند که چون چنین امری در عالم اسلام سابقه ندارد و به ما چنین دستوری نداده اند، بنابراین کاری که در اسلام سابقه ای ندارد ما نباید نسبت به آن امر مبادرتی داشته باشیم. با همین جملات کوتاه ایشان به مسئله خاتمه دادند و همه در مقام اطاعت برآمدند و دیوار برداشته شد و اوضاع به حال عادی بازگشت. آیت الله خامنه ای که رئیس جمهور وقت و خطیب نماز جمعه تهران بودند جمعه همان هفته ضمن خطبه های نماز جمعه تهران اعلام کردند که در یکی از دانشگاه ها چنین قصدی بوده و حضرت امام(ره) با آن موافق نبوده اند و به همین دلیل موضوع منتفی شده است.»

الرحیل;896571 نوشت:
سلام علیکم
بسیار عالی که معتقدید زن یا نباید در انظار نامحرم حضور داشته باشد، یا اگر حضور یافت منتظر تجاوز باشد
بله شما مساله را پاک نمی کنید. زن را از صفحه روزگار پاک می کنید

علیکم السلام

شما هم بسیار عالی مغلطه میفرمایید

اگر از سخن بنده بتوان چنین نتیجه ای گرفت که قبل از هر کسی به خانواده خودم برمیگردد...

h.ahmadi;896554 نوشت:

سلام
بزرگواران متن رو خوندید؟\(پاسخم به همه ی پست های مخالف است،نه فقط نقل قول بالا)
بنده عرض کردم از اختلاط جلوگیری بشه،کجای صحبت های بنده از روز نخست فعالیتم در اسک دین تا امروز این کلمه رو از بنده سراغ دارید که بنده گفته باشم زن باید در منزل بنشینه و فعالیت اجتماعی نداشته باشه!!!
یکم روی خودتون کار کنید بزرگوران،انقدر وابستگی به یک امر!!!تا حرف میزنی یه عده صداشون در میاد که مبادا ما رو از اجتماع محو کنی!!!
الگوی شما حضرت زهراست واقعا؟فرمودند پدر جان از اینکه مرا از بیرون خانه معاف کردی آنچنان سروری به من دست داد که جز خدا نمیداند...
تا اسم رعایت و اختلاط میاد یه عده سریعا تا مرز خودکشی پیش میرن..
برای فهم عده ای که تا الان موفق به درک کلام بنده نشدند عرض میکنم:بنده موافق و طرفدار حضور اجتماعی با قدرت و تحصیل تا نهایت بانوان هستم ..تک تک کلمات امام رو هم روی چشمانم میگذارم..
حرف بنده خیلی سخته تحملش؟داخل اختلاط نروید مگر حجت شرعی داشته باشید و یقین که اینکه نه آسیب میزنید و نه آسیب میبینید..این خیلی حرف سنگین و غیر قابل هضمی هست؟
بنده که از هوای نفس حرف نمیزنم،هم فضای دانشگاه را چندین سال تجربه کردم و هم حوزه را،الان هم به عنوان یک محقق نتیجه ی تحقیقاتم اینه:خانم بزرگوار،هیچ چیز این دنیا ارزش این رو نداره که شما
بخاطرش وارد اختلاط مدام بشید،فوج فوج افرد توی همین اختلاط دارند میسوزند.
حالا شما بنویسید من سی سال رفتم چیزی نشد،خب شما شاید ظاهرت انقدر زشته که نامحرمی نگاهتون نمیکنه...این که نشد دلیل..شاید شما یه جای خاص بودید،نشد دلیل که بگیم نه اختلاط خوبه...
h.ahmadi;896554 نوشت:
قبل از هر چیزی صحبتی از امام (ره) نقل میکنم:

[=arial]با «خانم دکتر زهرا مصطفوی» دختر حضرت امام(ره)، درباره سیره عملی حضرت امام(ره) نسبت به رعایت حریمهای محرم و نامحرم در داخل منزلشان صحبت بود. ایشان نقل کرد حدودا سیزده ساله بودم و تازه خواهرم با مرحوم «آقای اشراقی» ازدواج کرده بود. آقای اشراقی دریک روز تعطیل ما را به مهمانی در باغشان دعوت کرد. وقتی به همراه اما وارد باغ شدیم در حالی که آقای اشراقی به استقبال دعوت می‌آمد، از امام(ره) پرسیدم من باید به آقای اشراقی سلام کنم؟ امام(ره) فرمودند: «واجب نیست!» گفتم: «من خجالت می‌کشم سلام نکنم.» امام(ره) با اشاره به طرف درختها به من فهماندند دویدن در میان شاخ و برگ درختها را جایگزین رو در رو شدن با دامادمان کنم و به این ترتیب از محظور سلام نکردن خلاص شوم و من همین کار را انجام دادم.

خانم مصطفوی بر این روش کلی امام(ره) نیز تاکید داشت که همواره در داخل منزل امام(ره) اصل بر عدم اختلاط بین محرمها و نامحرمها بود و آنگاه که در بین اعضا، خانواده زن و مرد نامحرمی از قبیل دامادها و نوه‌ها بود، سفره مردها و زنها جداگانه انداخته می‌شد.
خداییش انقدر سر حرفتون باشید وقتی به یک فرد استناد میکنید همه ی امورتون رو از ایشون بگیرید...و تفسیر به رای نیز نکنید.کجای فرمایش امام حمایت از اختلاط بود و نقض کلام حقیر!

[=arial]
آرمین...;896535 نوشت:
اگر اختلاط با نامحرم نباشد !
آرمین...;896535 نوشت:

[=arial]دیگر جرم و جنایتی و طلاقی روی نمی دهد!
ب نظر شما این اختلاط با نامحرم در بین مذهبی ها وجود دارد ؟
[=arial]
خوشحالم که انقدر زیبا بحث میفرمایید
اثبات شی نفی ما عدا نمیکند..
ادعا این نبود که همه ی جرایم،بلکه عرض شد بخش عمده...
حتما با بنده هم عقیده هستید که تمام جنگ های دنیا به دلیل شکم و شهوت بوده..
اساسا اگر شهوت از بنده ای برداشته شود،عقل محض میشود و فرد عاقل گرفتار جرم و گناه نمیشود.
فرق انسان و ملک هم در همین شهوت است که از بزرگترین مصادیق شهوت همان زن و شکم هست...
لذا اگر به شما عرض کنم دلیل بی نمازی هم همین شهوت است،شاید به بنده اعتراض کنید.
اگر مایل باشید میتوانیم در فضای خصوصی در مورد ان بیشتر صحبت کنیم.

???;896582 نوشت:
دکتر علی شیخ الاسلامی که زمانی ریاست دانشکده ادبیات و علوم انسانی را برعهده داشته در بیان خاطرات خود می‌گوید: «در سالهای ابتدایی و اولیه انقلاب اسلامی برخی از دانشجویان و چه بسا استادان فکر می کردند یکی از کارهایی که باید در دانشگاه انجام بگیرد این است که میان دانشجویان دختر و پسر که در یک کلاس هستند حداقل یک فاصله باشد و چادری یا دیواری بکشند؛ برای نمونه در دانشکده ادبیات دانشگاه تهران که من مسئولیت آن را بر عهده داشتم بدون اطلاع قبلی من یکی از کلاس های گروه فلسفه را انتخاب کردند و دیوار چوبی کوتاهی میان محل نشستن خواهران و برادران کشیدند و بعد که من خبردار شدم صراحتاً مخالفت کردم. مسئله به دانشگاه کشیده شد که نظر دانشگاه را بپرسند. دانشگاه هم از خود من سئوال کردند که نظر شما چیست؟ گفتم من موافقتی با این امر ندارم و چون خانم فاطمه طباطبایی دانشجوی رشته فلسفه دانشگاه تهران بودند مسئله را با ایشان مطرح کردم اما قبل از اینکه از ایشان جواب بگیرم، اواسط هفته از دفتر مرحوم حاج احمد آقای خمینی به من تلفن شد که نظر امام این نیست و بگویید دیوار را بردارند و چنین کاری نکنند و ما این نظر را اعلام کردیم. ایشان نظر امام را با این محتوا و تعبیر اعلام کردند که چون چنین امری در عالم اسلام سابقه ندارد و به ما چنین دستوری نداده اند، بنابراین کاری که در اسلام سابقه ای ندارد ما نباید نسبت به آن امر مبادرتی داشته باشیم. با همین جملات کوتاه ایشان به مسئله خاتمه دادند و همه در مقام اطاعت برآمدند و دیوار برداشته شد و اوضاع به حال عادی بازگشت. آیت الله خامنه ای که رئیس جمهور وقت و خطیب نماز جمعه تهران بودند جمعه همان هفته ضمن خطبه های نماز جمعه تهران اعلام کردند که در یکی از دانشگاه ها چنین قصدی بوده و حضرت امام(ره) با آن موافق نبوده اند و به همین دلیل موضوع منتفی شده است.»

منظور از تفکیک جنسیتی، جدا بودن دانشگاه دخترها و پسرها هست نه پرده کشیدن بین خانمها و آقایان. وقتی تربیت دینی بر جامعه حاکم باشد، نیازی به این کارها نیست ولی وقتی خلا اخلاقی وجود دارد باید راهکار دیگری داد.

???;896537 نوشت:
شما از دل اکثر پرونده ها اختلاط را بیرون کشیده اید؟ میشه بپرسم شما چند پرونده طلاق رو بررسی کردید؟

متوجه دلیل حضور شکلک ها در متنتون نشدم..
در هر حال،بله بنده با ارتباط گیری با بعضی مسولین قضایی آمار و ارقامی در دست دارم که اجازه ی نشرش رو ندارم..
همین میزان که عرض شد،در خانه اگر کس است یک حرف بس است..
جای تعجب هم نیست،این کلام پیامبر رحمت است و نه حرف حقیر که با شکلک تمسخرش کنید،ایشان فرمودند درد بی درمان جامعه ناشی از همین اختلاط است:
رسول خدا(صلوات الله علیه و آله): بین مردان و زنان نامحرم جدایی ایجاد کنید (تا با هم برخورد و تماس نداشته باشند) زیرا هنگامی که آنان رو در روی یکدیگر قرار گرفتند و با هم رفت و آمد داشتند، جامعه به دردی مبتلا خواهد شد که درمان نخواهد داشت.
آیا امروز درد بی درمان جامعه را نمیبینید؟
اگر به نظرتون درمان داره بسم الله،آمار طلاق رو یک نفر کم کنید...میتونید؟
حواستون هست،بخدا فاجعه ست از هر 10 ازدواج 7تاش طلاق باشه..
چرا قدیم اینطوری نبود!؟
ماهواره مقصره؟نه بزرگوار..
توی لبنان و عراق هم ماهواره و صد تا فیلم و شبکه بدتر از اینی که توی ماهواره نشون میدن پخش میشه،اما نه حجابشون مثل ماست و نه طلاقشون..
چرا؟چون اختلاطشون نزدیک به صفر هست...
???;896582 نوشت:
دکتر علی شیخ الاسلامی که زمانی ریاست دانشکده ادبیات و علوم انسانی را برعهده داشته

پرده کشیدن یک فتنه بود جهت تمسخر دین و منتفی شدن تفکیک جنسیتی...
الان شما هدفتون از ذکر این مطلب چه بود،دفاع از اختلاط با استناد به مخالفت امام با پرده کشیدن بین محرم و نامحرم در دانشگاه؟!
Serat;896617 نوشت:
منظور از تفکیک جنسیتی، جدا بودن دانشگاه دخترها و پسرها هست نه پرده کشیدن بین خانمها و آقایان. وقتی تربیت دینی بر جامعه حاکم باشد، نیازی به این کارها نیست ولی وقتی خلا اخلاقی وجود دارد باید راهکار دیگری داد.

[=arial]بسیار پخته و زیبا فرمودید..
تربیت دینی نیز همان پرهیز از اختلاط است...یعنی اگر ما یک جامعه تربیت شده نیز داشتیم و آن تربیت نیز مبنی بر سیره ی معصوم علیه السلام بود،مراقبت از اختلاط بیشتر میشد..
کما اینکه تربیت شده ترین فرد عالم بعد از وجود نازنین پیامبر اکرم صلوات الله علیه ،میفرمایند مراقبت میکنم از سلام کردن به زن جوان..و کفو ایشان حضرت صدیقه ی طاهره میفرمایند:بهترین حالت برای زنان حالتی است که نه مردی او را ببیند و نه او مردی را ببیند..
عالم تجربه کرد...راهکاری جز راه معصومین علیهم السلام برای سعادت بشر وجود ندارد...
حتی توانش رو ندارند یک طلاق رو جابجا کنند،مگر اینکه همان کلام ایشان اجرا بشه...

من به نظرم
بحث اختلاط را با رجوع به نظر مرجع تقليد خود راحت مي توانيم
به دست آوريم
بنابراين نبايد كل كل كنيم
...
فقط مي ماند يك نكته

دين سه بخش دارد
1- فقه اكبر = اعتقادات
2- فقه اوسط = اخلاق
3- فقه اصغر = احكام

كسي بالاترين نمره دينداري را مي گيرد كه در سه نمره خوبي بگيريد
بله مانتو حجاب است ولي از منظر دينداري وقتي بعد اخلاقي را هم لحاظ كنيم چادر نمره بالاتري مي گيرد
( البته قبول دارم ممكن است فردي مانتويي باشد در كل نمره دينداريش در همه ابعاد دينداري بيشتر از چادري هم بشود ولي در چادر نمره اش كمتر است نسبت به خانم چادري)
درباره حدود شرعي هم اختلاط هم همين طور است
افرادي كه بعد اخلاقي را هم رعايت مي كنند در مسائل محرم نامحرم نمره دينداري بالاتري از اين بعد مي آورند و از اين جهت به ائمه نزديك هستند
( دقت در سيره زندگي حضرت زهرا و حضرت زينب سلام الله عليهما موضوع را مشخص مي كنند)

...
ممنون مي شود
خب از نوشتن هر مطلبي
سخنم را دقيق بخوانيد@};-
..
درود بر شما@};-

حامی;896620 نوشت:
...
فقط مي ماند يك نكته

دين سه بخش دارد
1- فقه اكبر = اعتقادات
2- فقه اوسط = اخلاق
3- فقه اصغر = احكام

حامی;896620 نوشت:
دقت در سيره زندگي حضرت زهرا و حضرت زينب سلام الله عليهما موضوع را مشخص مي كنند

با سلام و عرض ادب خدمت استاد عزیزم
استاد گاهی دعوا سر همین سیره هست..
میگویند حضرت زهرا سلام الله علیها هم فعالیت اجتماعی داشته و به این جنبه ی شرعی میدهند تا در هر محیطی فعالیت کنند..
بله ایشان فعالیت اجتماعی داشتند ،اما در اختلاط؟
جاهل است کسی که بگوید زن نباید فعالیت اجتماعی داشته باشد،نباید تحصیل کند و باید در پستوی خانه بماند..
اما کسانی که استناد به فعالیت اجتماعی ایشان میکنند،آیا این نکته را هم لحاظ میکنند که ایشان هرگز بدون محارم از منزل خارج نشدند؟
آیا این نکته را هم لحاظ میکنند که وقتی از سر ضرورت از منزل خارج شدند میان خودشان و نامحرم در حین ایراد خطبه پرده کشیدند؟
اگز حضور را سیره برداشت میکنند آیا نحوه ی حضور را هم از همان سیره میگیرند یا وقت نحوه ی حضور که شد شرایط جامعه را بهانه میکنند.
دیگر اینکه استناد میشود به خطبه ی حضرت زینب سلام الله علیها..
مگر نه اینکه حضرت را به زور و اسیر وار بردند،آیا در سال های قبل از اسارت ،یک مورد داریم که ایشان میان نامحرم ها کلامی صحبت کرده باشند؟
بزرگترین مصیبت امام زمان همان شد،ناموس ما را میان نامحرم ها بردند و اونوقت این شد سیره که بهش استناد میکنند..
همسایه ی بی بی زینب سلام الله علیها وقتی ایشان ازدواج کردند تعجب کرده بود از اینکه در این خانه دختر دم بختی بوده و ما نمیدانستیم..
درد این است استاد که از سیره و شرع و ایمان اون چیزی برداشت میشه که مطابق با سلیقه ی ما باشه..
اگر واقعا خانمی زهرایی باشه و ببینه 70 درصد دانشگاه های ما طبق امار رسمی زن هستند،نفس راحتی میکشه و میگه خدارو شکر تکلیف از شانه ی من برداشته شده..
مثل بی بی دوعالم که وقتی آقا رسول الله فرمودند زهرا جان کار منزل برای شما،حضرت پاسخ دادند:پدرجان از اینکه مرا از بیرون خانه معاف کردی،آنچنان سروری به من دست داد که
جز خدا نمیداند..
امروز ما تا اسم اختلاط میاریم،یک عده رعشه میگیرند و با حمله ی همه جانبه سعی دارند القا کنند که افراط کرده ایم..

[="Tahoma"][="DarkGreen"]

تنهاترین سردار;896626 نوشت:
با سلام و عرض ادب خدمت استاد عزیزم
استاد گاهی دعوا سر همین سیره هست..
میگویند حضرت زهرا سلام الله علیها هم فعالیت اجتماعی داشته و به این جنبه ی شرعی میدهند تا در هر محیطی فعالیت کنند..
بله ایشان فعالیت اجتماعی داشتند ،اما در اختلاط؟

رجوع به زندگي بزرگان دين مشكل را حل مي كند مگر اين كه قبول نكنيم
افرادي نظير آيت الله بهجت، آيت الله خويي آيت الله جوادي، آيت الله سيستاني و آيت الله صافي گلپايگاني، آيت الله مجتهدي و....سيره را مطلع نيستند و مثلا فلان طلبه يا استاد دانشگاه آگاه تر است[/]

حامی;896630 نوشت:
افرادي نظير آيت الله بهجت، آيت الله خويي آيت الله جوادي، آيت الله سيستاني و آيت الله صافي گلپايگاني، آيت الله مجتهدي و....سيره را مطلع نيستند و مثلا فلان طلبه يا استاد دانشگاه آگاه تر است

يه مسأله اي هست
اين كه بنده حامي واقعا هر جا از سيره جدا عمل مي كنم دستم را مي برم بالا مي گويم اين از ضعف ايمان من است كه مثلا مهماني ما مختلط است
حالا چرا بخواهم براي توجيه كارم سيره ائمه را تغيير دهم؟
بهتر است خانمي هم كه مانتوي است بگويد اگر حجاب برتر ندارم اين جا از ضعف ايمان من است وگرنه ان برتر است

حامی;896630 نوشت:
افرادي نظير آيت الله بهجت، آيت الله خويي آيت الله جوادي، آيت الله سيستاني و آيت الله صافي گلپايگاني، آيت الله مجتهدي و....سيره را مطلع نيستند و مثلا فلان طلبه يا استاد دانشگاه آگاه تر است

شما ببينيد ساختمان هايي كه زير نظر آيت الله خويي ساخته شده است چگونه است
همين الان بزرگواراني مثل آيت الله صافي و نزديكانشان منزلشان اندروني دارد. جاي مهمان نامحرم
ابتداي ورودي منزل است نه حريم خصوصي

حامی;896620 نوشت:
افرادي كه بعد اخلاقي را هم رعايت مي كنند در مسائل محرم نامحرم نمره دينداري بالاتري از اين بعد مي آورند و از اين جهت به ائمه نزديك هستند
( دقت در سيره زندگي حضرت زهرا و حضرت زينب سلام الله عليهما موضوع را مشخص مي كنند)

طبع ما انسان ها معمولا اختلاط را مي پسندد و برايش لذت دارد
ولي بايد ببينيم دين واقعي چگونه است و طبع را مهار كنيم
هر چه بيشتر به سيره ائمه نزديك شويم بيشتر خدايي هستيم.
..
شوخي نيست
ابابصير از اصحاب خاص است
راوي احاديث
نابينا
فقيه
پيرمرد مسن
ايشان در كلاس قران با نامحرمي شوخي كرد
وقتي نزد امام باقر رفتند امام ايشان را سرزنش كردند و در برخي روايات آمده ابابصير از شرم عبا را روي سر خود كشيدند
امام فرمودند
ديگر تكرار نشود
بزرگان دين مي گويد اين شوخي شوخي ركيكي هم نبوده شوخي ساده بوده ولي از چنين شخصيتي بيشتر از اين انتظار مي رفته است[/]

حامی;896634 نوشت:
شوخي نيست
ابابصير از اصحاب خاص است
راوي احاديث
نابينا
فقيه
پيرمرد مسن
ايشان در كلاس قران با نامحرمي شوخي كرد
وقتي نزد امام باقر رفتند امام ايشان را سرزنش كردند و در برخي روايات آمده ابابصير از شرم عبا را روي سر خود كشيدند
امام فرمودند
ديگر تكرار نشود
بزرگان دين مي گويد اين شوخي شوخي ركيكي هم نبوده شوخي ساده بوده ولي از چنين شخصيتي بيشتر از اين انتظار مي رفته است

من خودم
مورد داشتم كه در مشاوره مشخص شد داماد خانواده به سه خواهر زنش تجاوز كرده كسي
كه پدر آنها به پاكي اش قسم مي خورده
اين هم به خاطر فهم نادرست همسر اين آقا و خواهران او از محرم نامحرمي بود
يعني فكر مي كردند حالا چون داماد است خودماني بايد با او باشند

موارد زياد است اگر بخواهم وارد شوم مثنوي هفتصد تن مي شود
البته
كسي مجبور نيست سخن بنده را بپذيرد
مي تواند بررسي دقيق كند
و يا رد كند يا بپذيرد
ولي
براي رد سيره يا سخن ائمه چون ما كارشناس دست اول نيستيم
ناچاريم برويم سراغ بزرگاني چون آيت الله جوادي و...
يعني رد و يا قبول ما نظر شخصي مي شود[/]

[="Tahoma"][="DarkSlateGray"]بسم الله الرحمن الرحیم

اللهم عجل لولیک الفرج

با تشکر از استاد حامی بابت مثالی که در مورد 3 فقه اکبر و اوسط و اصغر آوردند

به شکلی که ایشان گذاشتند دقت کنید؟ در امضاشون هم هست(در حال حاضر اما برای آیندگان تا الان در چند پست قبل گذاشتند.)

مثال یک درخته

اگر به یک درخت نگاه کنید به یک باره سراغ میوه نمی رود یا اگر می رود به دنبال میوه کامل و رسیده نمی رود

بلکه به وقت و ثمره اش میوه می دهد

این روش رو نگاه کنید

اگر ما بخواهیم یکراست برویم بگوییم زن و مرد دانشگاهشون جدا سفرشون جدا همه چیز جدا مشکلی پیش میاد اون اینه که همه کس ظرفیت این موضوع را ندارند

بلکه برای اینکه تاثیر مثبت و پایدار خوبی بگذارد باید ظرفیتش رو ایجاد کنید

شما هیچ وقت نمی توانید به یک کودکی که تازه متولد شده بگویید بیا بدو بدو بابایی دو خوبه ورزش چیز خوبیه ببین کسانی که ورزش نمی کنند مریض می شوند!

شما باید اون رو با ارکان ورزش اشنا کنی ماساژش بدی خورد خورد ظرفیت دو را در اون ایجاد کنی بعد بهش بگی بدو بدو!

تازه برای پایدار بودن آن باید با اندیشه اش اون رو متقاعد کنی و کاری کنی لذت ببره زیبا ورزش کنه هر طوری ورزش کنه به جای سود دهی آسیب زننده است

وقتی یک چیزی مثل ورزش این گونه است روش دارد

این حکم هم روش دارد قاعده دارد.

نمی گم اختلاط تایید بشه نه اما در هر سطحی باید بر حسب شرایط فرد توصیه کرد

خب دوستان عزیز یک توصیه می کنم

اگر دوست دارید

روزی یک صفحه قران بخواند(اگر توان دارید.)

و به مدت یک هفته سعی کنید به زنان نگاه نکنید به مردان نگاه نگنید

نه اینکه اخم کنید و سرتون رو بندازید پایین

بلکه نگاه نکنید چشمتون رو کنترل کنید

یعنی دیدید یک زنی داره میاد یک مردی میاد فکر کنید آشنای است که نمی خواهید با اون برخورد کنید

چطور چشمتون رو می اندازید کنار؟

یا راهتون رو کج می کنید؟

اگر هم نشد با این روش

دیگه سرتون رو بندازید پایین!
در مواقعی هم که لازمه صحبت کنید خب معمولی صحبت کنید بدون هیچ تفکری و حسی نسبت به طرف مقابل
به او زل نزنید.

بعد یک هفته ببینید چه می شود؟

اگر ضعفی بود بگویید
اگر قوتی بود دوست داشتید بگویید.

اگر هم نخواستید الله اعلم اختیار با شما است.

یا علی(ع)@};-[/]

[="Microsoft Sans Serif"][="Black"]سلام و عرض ادب

بر فرض جلو اختلاط در بعضی مکان ها هم گرفته شد اختلاط مجازی رو چیکار کنیم؟

مشکل بی اهمیت شدن دستورات و احکام شرعی برای بخش قابل توجهی از جامعه هست برای اون بخشی هم که اهمیت داره اغلب میگن ما خودمون رعایت میکنیم و خودمون رو حفظ میکنیم بقیه هم به ما چه (در مورد این گروه هم حداقل نهی از منکر بی اهمیت شده) و باور ندارن فساد مسری هست. باید دید ریشه این بی اهمیت شدن از چی هست تا بعد بشه به طور خاص راجع به اختلاط با نا محرم، بدحجابی و ... بحث کرد و راهکار داد.

یا حق[/]

حضرت فاطمه زهرا(س) دختر پیغمبر اكرم(ص) وقتی مسجد رفت که حکومت را محاکمه کند به دستور آیۀ احزاب یک پوشش سرتاسری انداخت که از سر تا نوک پاهایشان را بپوشاند و هم خُمر را بر سر انداخت. و حالا برنامه سومش را ما نمی توانیم در این مملکت پیاده کنیم که ده إلی بیست نفر از زن های مدینه را دعوت نمود که در فاصلۀ بین خانه تا مسجد (که شش هفت متر بیش نبود) دور مرا بگیرید که من شناخته نشوم.

زینب کبری(س) هم در بارگاه ابن زیاد به اسرا گفت دور مرا بگیرید که مرا نشناسند و نبینند که ابن زیاد آدم خیلی پررويی بود. اُسرا را که نگاه می کرد سؤال کرد: «من هذه التي انحازت فجلست ناحية و معها نسائها؟» این خانمی که خودش را پنهان کرده و پیدا نیست کیست؟ کسی جوابش نداد. دوباره سؤال کرد باز هم جوابش را ندادند. دوباره پرسید، خادمی از خدام اهل بیت: که زن بود بلند شد و گفت دهانت را ببند. چه قدر می پرسی، این دختر امیرالمؤمنین(ع) و فاطمۀ زهرا(س)، زینب کبری(س) می باشد که نمی خواهد چشم آلوده تو به او بیفتد.

(بخشی از سخنان استاد حسین انصاریان در مورد حجاب)

متن کامل (توصیه می کنم مطالعه کنید)

http://www.erfan.ir/farsi/36804.html

با سلام

برخی به این استناد میکنند و حضور حضرت زهرا (س) را دلیل حضور و اختلاط قرار میدهند.

بنده دو نکته در مورد متن بالا عرض کنم
اول اینکه چه شرایطی باعث حضور ایشان به این وادی شد ( همان بحث ضرورت )
و بعد در این شرایط ضروری که پیش آمد، حضرت به چه شکلی ظاهر شدند ؟ اصلا ظاهر شدند یا نه ؟؟
به نظر من این خیلی جای دقت دارد

[="Tahoma"][="DarkSlateGray"]بسم الله الرحمن الرحیم
اللهم عجل لولیک الفرج

حق دوست;896667 نوشت:
بر فرض جلو اختلاط در بعضی مکان ها هم گرفته شد اختلاط مجازی رو چیکار کنیم؟

مشکل بی اهمیت شدن دستورات و احکام شرعی برای بخش قابل توجهی از جامعه هست برای اون بخشی هم که اهمیت داره اغلب میگن ما خودمون رعایت میکنیم و خودمون رو حفظ میکنیم بقیه هم به ما چه (در مورد این گروه هم حداقل نهی از منکر بی اهمیت شده) و باور ندارن فساد مسری هست. باید دید ریشه این بی اهمیت شدن از چی هست تا بعد بشه به طور خاص راجع به اختلاط با نا محرم، بدحجابی و ... بحث کرد و راهکار داد.

یا حق

بنظر برای شناخت جامعه جهانی باید به راویان حدیث رجوع کرد و ویژگی های آخر الزمان را آگاه شد

وقتی شناختیم ویژگی های آخر الزمان چیست
رو راه تشخیص را یافتیم

ان شاء الله راه درمان هم مشخص می شود.

هرچند اگر همین آخر الزمان بودن هم فکر کنیم راه حل مشخص است.

یا علی(ع)@};-[/]

[=arial]بسم الله الرحمن الرحیم[=arial]

[=arial]
پرده ی اول
[=arial](دیالوگ های جامعه با حاج آقا)

[=arial] پیرمرد: حاج آقا به دادم برس..
[=arial]حاج آقا:چه اتفاقی افتاده پدر جان؟

[=arial]دختر جوان:حاج آقا تو رو خدا کمکم کنید..

[=arial]پسر:حاج آقا یه سوال داشتم.

[=arial]خانم :حاج آقا یه سوال دارم،اما نمیدونم چطوری مطرحش کنم

[=arial]دختر نوجوان:حاج آقا میشه یه سوال بپرسم؟
پرده ی دوم

[=arial]حاج آقا روی منبر با حرارت و صدای بلند:برادرم...خواهرم....مراقب باشید!!!شیطان در کمینه....
خانم باحیا...داماد خانواده هم نا محرمه ها..پسر عمو وپسر دایی و شوهر خاله هم نامحرمه ها...برادر شوهرم نامحرمه ها...
...........
پرده ی سوم

پرده ی چهارم(آخر)

...........

[=arial]این داستان همیشه ادامه دارد.....

[=arial]با سلام و عرض ادب خدمت همه بزرگواران

[=arial]با توجه به اهمیت جامعه سازی و تمدن سازی در نگاه دین که تمام کنش های اجتماعی ائمه به نوعی جهت نیل به جامعه سازی و تمدن سازی بوده و با توجه به این که این پست یکی از آسیب های فردی - اجتماعی را مطرح می کند
لذا متن بنده هم به صورت خلاصه در همین راستا خواهد بود.
تقریبا تمام مطالب ذکر شده دوستان رو مطالعه کردم و تا حدودی هم استفاده کردم از نظرات دوستان

گستره آسیب های فردی و اجتماعی اونقدر متنوع هست که ما اون رو محدود به یه سری موارد خاص نکنیم و از این حیث جامع نگری یکی از شروط پرداختن به آسیب های موجود هست...
یه مثال میزنم و از دوستان میخوام به سطح بندی هایی که عرض میکنم توجه کنید نه خود مثال

به خودروهایی که تو سطح شهر تردد میکنند توجه کردید؟
این که بعد یه مدت اونقدر زیاد میشن که ایجاد ترافیک میکنن و دولت رو وادار میکنن که جاده بسازه
و از طرفی هم دولت مجبوره هم جاده بسازه و هم به صورت رسمی (ایجاد طرح ترافیک و ...) و غیر رسمی (تبلیغات رسانه ای و ...) دست به
محدود سازی استفاده از خودروهای شخصی بزنه و تشویق و ترقیب کنه مردم رو به استفاده از وسایل حمل و نقل عمومی.به این موارد توجه کردید؟
بعد به میزان ماموران راهنمایی و رانندگی که برای کنترل خودروها نیازه توجه کردید؟
به تکنیسین های این بخش (مکانیک ها و باتری سازها و نقاش ها و...) که قراره کار تعمیرات خودرو رو به عهده بگیرن توجه کردید؟

در واقع یه جامعه ساز و فردی که میل داره تا تمدن اسلامی رو رقم بزنه باید به همه این موارد توجه کنه...
در اصطلاح به بخش تعمیرات خودرو سطح تکنیکی(پایینی) گفته میشه و به افرادی هم که کار تعمیرات رو انجام میدن تکنیسین میگن چرا که پایین ترین رده اقدام هست...
جاده کشیدن ها و ماموران راهداری و راهنمایی رانندگی هم در سطح تاکتیکی(میانی) قرار میدیم...
و به عمل مشاوران و وزیران و دولتمردانی که میشینن لزوم وجود چه تعداد خودرو در کف خیابون ها رو میدن(برفرض وجود همچین لایه ای) سطح استراتژی(بالا) میگیم...

یکم که به کف خیابونا نگاه کنید میبینید که نوع اقدام به این صورته که:
اول خودرو میریزیم کف خیابون و در مردم طمع ایجاد میکنیم و با وام و غیره ترقیبشون میکنیم که خودرو بخرن و در این زمینه هیچ گونه حد یقفی موجود نیست///سطح میانی
بعد مجبور میشیم ماموران راهور رو زیاد کنیم تا نظارت داشته باشن و حجم زیادی هزینه کنیم بابت ساخت جاده ها و پل ها و ...///سطح میانی
و در نهایت میرن میشینن صحبت میکنن که واقعا انقد خودرو کف خیابون نیازه؟! بعد میان طرح محدودیت ها و غیره رو اعمال میکنن///سطح بالا
برای بود و نبود تعمیر کارها و محل استقرارشون هم که برنامه ای وجود نداره///سطح پایینی
...

شاید با کمی کل نگری و همه جانبه نگری و آینده نگری خیلی از این مشکلاتی که الان در این زمینه مطرحه کاسته می شد...
به این صورت که مشاوران و وزیرانی میبودن که قدرت آینده پژوهی و آینده نگری خوبی میداشتند و مینشستند و روی این موضوع بحث میکردند که
اولا غیات وجود خودرو کف خیابون چیه؟
ثانیا چقدر خودرو برای حل شدن زندگی مردم نیازه؟
و به همون اندازه خودرو تزریق میکردند و به صورت برنامه ریزی شده تغییر و تحولات رو مدیریت میکردند...

نتیجه گیری
حکایت صحبت ها و بحث های ما هم تقریبا همینطوره
این که مثلا اصل موضوعات ما گاها گمه و یه معضل رو میگیریم و یه بخشش رو فربه میکنیم و انقدر بهش میپردازیم که معمولا کار به جایی نمیرسه

این مثال رو عرض کردم به این نکته برسم که
غایت تشکیل جامعه در نظر شما چیه که یه عده معتقدیم اختلاط باشد و یه عده میگیم نه؟
(چارچوب این غایت وقتی از ذهن بیرون میاد منجر به تخاصم میشه.پس نباید از ذهن بیرون بیاد)
علت این همه اصرار نسبت به وجود یا عدم اختلاط ناشی از چیه؟

(هر چند معتقدم در اصل موضوع که حفظ حیا باشه هیچ اختلافی نیست)
تو جامعه سازی به غیر از اختلاط چه عوامل دیگه ای در بی عفتی عمومی و خصوصی تاثیر گذارند که بهش توجه نشده؟

مثلا
رابطه عریان شدن اذهان و اجسام عموم مردم (اعم از زنان و مردان) با حرام خواری چیست؟

فَأَکَلا مِنْها فَبَدَتْ لَهُما سَوْآتُهُما وَ طَفِقا يَخْصِفانِ عَلَيْهِما مِنْ وَرَقِ الْجَنَّةِ وَ عَصي‏ آدَمُ رَبَّهُ فَغَوي‏ /121 طه
سرانجام هر دو از آن خوردند ، ( و لباس بهشتیشان فرو ریخت ، ) و عورتشان آشکار گشت و برای پوشاندن خود ، از برگهای ( درختان ) بهشتی جامه دوختند! ( آری ) آدم پروردگارش را نافرمانی کرد ، و از پاداش او محروم شد!

رابطه لقمه ناپاک با زنای ذهنی و جسمی چیست؟
چند درصد از مفاسد مطرح شده حاصل نیاز جسمی و چند درصد حاصل طمع و ... هست؟
علت حساسیت و پی گیری های مداوم امام خامنه ای نسبت به اقتصاد مقاومتی چیست؟
و...

بنده هم بخش اقتصادی رو در شکل گیری چنین معضلاتی فربه کردم...
کما این که بخش های فرهنگی و سیاسی و رسانه ای و علمی و هنری هم این پتانسیل رو دارن که مورد بررسی قرار بگیرن که به جهت طولانی شدن کلام از توضیح بیشتر و ادامه این مطالب صرف نظر میکنم...
همه این موارد رو عرض کردم که بگم علت ها بسیار استسخنان خود رو متقن نپنداریم...
موفق باشید

[=arial]خوشحال میشم در این پست همراهیم کنید
[=arial]http://www.askdin.com/showthread.php?t=57388&goto=newpost

[=arial]با تشکر

حامی;896637 نوشت:

من خودم
مورد داشتم كه در مشاوره مشخص شد داماد خانواده به سه خواهر زنش تجاوز كرده كسي
كه پدر آنها به پاكي اش قسم مي خورده

موارد زياد است اگر بخواهم وارد شوم مثنوي هفتصد تن مي شود
البته
كسي مجبور نيست سخن بنده را بپذيرد
مي تواند بررسي دقيق كند
و يا رد كند يا بپذيرد
ولي
براي رد سيره يا سخن ائمه چون ما كارشناس دست اول نيستيم
ناچاريم برويم سراغ بزرگاني چون آيت الله جوادي و...
يعني رد و يا قبول ما نظر شخصي مي شود

سلام
آن داماد یک مرتبه به سه خواهرزن تجاوز کرده؟ قبل از آن هیچ نگاه حرام و علایمی نبوده؟

متاسفانه شما خیلی آرمانی به ماجرا نگاه می کنید. اصلا نگاه اجرایی ندارید.
از اول تمام مراودات خانوادگی جداگانه برگزار شود چون ممکن است داماد خانواده، شوهر عمه خانواده، یا فرد دیگری از نزدیکان بیماردل باشد و چشم طمع به اهالی خانه داشته باشد.
نمیدونم خودتون میتونید تصور کنید هر هفته چند روز توی خونه تدابیر شدید امنیتی برقرار باشه یا همین جوری از دور نشستید و میگید ایمانشون ضعیفه؛ لابد خودشون از اینکه با شوهرخواهرشون مختلط باشن لذت میبرن!

درباره رجوع به نظر کارشناس هم
نظر آیت الله جوادی آملی در این پست آمده
http://www.askdin.com/showthread.php?t=16625&p=184773&viewfull=1#post184773
نظر صاحب عروه هم در این پست آمده
http://www.askdin.com/showthread.php?t=57354&p=896491&viewfull=1#post896491

آنقدر با هم تناقض دارند که نظر کارشناس رو رهاکنیم و خودمون راهی رو که عسر و حرج کمتری ایجاد می کند انتخاب کنیم.

[="Blue"]

..یکسری مسایل اگر رعایت نشه،عواقبش دامن خودمون رو دیر یاد زود میگیره،الان وضع جامعه ی ما وضع مناسبی نیست،از اختلاط مهمانی گرفته

عرض سلام و ادب
در اینکه اختلاط غیر ضروری نباید باشد هیچ حرفی نیست و کاملا صحیح است
وقتی مهمانی ها از اختلاط به دور باشند اولین راحتی آن برای خانم هاست که مجبور نیستند در کل زمان مهمانی حجاب بگیرند
اما در اینکه تحصیل در دانشگاه به خاطر اینکه اختلاط را نتوانسته ایم حل کنیم را از زنان بخواهیم بگیریم .....

باید تا آنجا که میتوانیم از اختلاط دوری کنیم اما گاهی حتی واجب میشود در اختلاط حاضر شویم
مثل حج واجب
مثل تحصیل علوم ( علم را بیاموزید حتی اگر در چین باشد) اگر بخواهیم همه زنان را در حوزه وارد کنیم پس شما بفرمایید زنان متدین وقتی نیاز به سونوگرافی داشتند آیا باید پیش پزشکان مرد بروند؟
یا برای تزریقات، برای دندان پزشکی و ....
در زمان پیامبر اکرم ص زنان در میدان نبرد( یعنی در اختلاط) به مداوای مجروحان می پرداختند و همچنین در سپاه امام زمان عج نیز زنانی هستند که به پرستاری از مجروحان خواهند پرداخت( یعنی اختلاط)
پس اختلاط لزوما همیشه آنطور نیست که بخواهیم آنرا کلا بکوبیم بلکه باید به مفسده و فایده هایش توجه کرد، باید به طرز برخورد خانوم و آقا توجه کرد، باید به نوع پوشش توجه کرد

با همه پست حضرتعالی موافقم الا آن قسمت که تحصیل را هم به خاطر اختلاط بد فرض کرده اید بزرگوار
از بین زنان، زنانی بسیار پاکدامن وجود دارند که در همان محیط ها تحصیل کرده اند و هرگز نه کسی را به گمراهی کشیده اند و نه خودشان به فساد و تباهی کشیده شده اند، بلکه به بشریت خدمات بسیار زیادی ارائه کرده اند، مثال زیاد است یکی از انها خانوم دادستان است که به مادر روان شناسی ایران معروف است.[/]

[="Blue"]

تاپیک شما در اصل یک تاپیک نیست بزرگوار
بلکه درواقع ادغام چندین موضوع است
مثلا

1- اختلاط چیست؟ آیا حضور در هر اختلاطی اشکال دارد؟ ایا هیچ اختلاطی نیست که حضور در آن واجب باشد؟
2-آیا باید اختلاط دانشگاه را از بین برد یا به خاطر اختلاط دانشگاه ترک تحصیل کرد و همه پست ها و منصب ها را به بی قیدان سپرد؟
3-آیا استعداد همه افراد در یادگیری علوم یکسان است ؟ آیا همه زنان می توانند علوم بسیار سخت حوزوی را بیاموزند ؟
4-معماری خانه یک مسلمان چگونه باید باشد؟
و ....

با تشکر

[/]

زینبیون;896762 نوشت:
[="Blue"]
عرض سلام و ادب
در اینکه اختلاط غیر ضروری نباید باشد هیچ حرفی نیست و کاملا صحیح است
وقتی مهمانی ها از اختلاط به دور باشند اولین راحتی آن برای خانم هاست که مجبور نیستند در کل زمان مهمانی حجاب بگیرند
اما در اینکه تحصیل در دانشگاه به خاطر اینکه اختلاط را نتوانسته ایم حل کنیم را از زنان بخواهیم بگیریم .....

باید تا آنجا که میتوانیم از اختلاط دوری کنیم اما گاهی حتی واجب میشود در اختلاط حاضر شویم
مثل حج واجب
مثل تحصیل علوم ( علم را بیاموزید حتی اگر در چین باشد) اگر بخواهیم همه زنان را در حوزه وارد کنیم پس شما بفرمایید زنان متدین وقتی نیاز به سونوگرافی داشتند آیا باید پیش پزشکان مرد بروند؟
یا برای تزریقات، برای دندان پزشکی و ....
در زمان پیامبر اکرم ص زنان در میدان نبرد( یعنی در اختلاط) به مداوای مجروحان می پرداختند و همچنین در سپاه امام زمان عج نیز زنانی هستند که به پرستاری از مجروحان خواهند پرداخت( یعنی اختلاط)
پس اختلاط لزوما همیشه آنطور نیست که بخواهیم آنرا کلا بکوبیم بلکه باید به مفسده و فایده هایش توجه کرد، باید به طرز برخورد خانوم و آقا توجه کرد، باید به نوع پوشش توجه کرد

با همه پست حضرتعالی موافقم الا آن قسمت که تحصیل را هم به خاطر اختلاط بد فرض کرده اید بزرگوار
از بین زنان، زنانی بسیار پاکدامن وجود دارند که در همان محیط ها تحصیل کرده اند و هرگز نه کسی را به گمراهی کشیده اند و نه خودشان به فساد و تباهی کشیده شده اند،.

[/]

بسم الله الرحمن الرحيم
سلام وعرض ادب
ضمن تشكر ازشما بابت مشاركت دراين تايپك..
فرمايش شما متين است كاملا،خوشحالم كه نگاه تكليف محورانه به مسائل داريد
بنده موافقم با كلام شما،اگر خانمى حجت شرعي داشت و مسئله اى براش واجب كفائي بود
مثلا تحصيل در رشته ي مامايي،در اون رشته به قدر كفايت ماما وجود نداشت،اون خانم بنابرتكليف داراي حجت
شرعي وارد اختلاط بشه،حالا يا دانشگاه يا كار يا پرستاري ازمجروحين جنگي...
حالا كه نقطه اشتراك تكليف شد،حتمأ تأييد ميفرماييد،امروز كه٧٠ درصد دانشگاه هايمان خانم هستند و همه رشته ها
مملو ازخانم هاي درصف اشتغال هست،تكليف ازمابقي ساقط است.
بازم تشكر ميكنم ازآوردن قيد تكليف و اعتقادتان به آن.

الرحیل;896744 نوشت:
سلام
آن داماد یک مرتبه به سه خواهرزن تجاوز کرده؟ قبل از آن هیچ نگاه حرام و علایمی نبوده؟

متاسفانه شما خیلی آرمانی به ماجرا نگاه می کنید. اصلا نگاه اجرایی ندارید.
از اول تمام مراودات خانوادگی جداگانه برگزار شود چون ممکن است داماد خانواده، شوهر عمه خانواده، یا فرد دیگری از نزدیکان بیماردل باشد و چشم طمع به اهالی خانه داشته باشد.
نمیدونم خودتون میتونید تصور کنید هر هفته چند روز توی خونه تدابیر شدید امنیتی برقرار باشه یا همین جوری از دور نشستید و میگید ایمانشون ضعیفه؛ لابد خودشون از اینکه با شوهرخواهرشون مختلط باشن لذت میبرن!

درباره رجوع به نظر کارشناس هم
نظر آیت الله جوادی آملی در این پست آمده
http://www.askdin.com/showthread.php?t=16625&p=184773&viewfull=1#post184773
نظر صاحب عروه هم در این پست آمده
http://www.askdin.com/showthread.php?t=57354&p=896491&viewfull=1#post896491

آنقدر با هم تناقض دارند که نظر کارشناس رو رهاکنیم و خودمون راهی رو که عسر و حرج کمتری ایجاد می کند انتخاب کنیم.

سلام.
منظور استاد این نبوده که بخاطر اختلاط چنین اتفاقی افتاده...
گفته شده

حامی;896637 نوشت:

فهم نادرست....
فهم نادرست هرچیزی ممکن هست باشه..بطور مثال چون داماد خانواده هست میتوان گفت جای برادرمون هست پس لزومی نداره حجابی داشته باشیم وخیلی راحت با او صحبت میکنیم مثل صحبت بین خواهر وبرادر

خیلی این موارد هست که نه داماد بلکه عروس خانواده با برادرشوهرش همینطور راحت برخورد می کند
امیدوارم منظورم رو رسونده باشم.

استاد اگر اشتباه متوجه صحبتتون شدم لطفا راهنمایی وتصحیح بفرمایید.

الرحیل;896493 نوشت:
بگذارید یک دور مرور کنیم (از آن علاقه زن شوهردار و همکارش که نمی خواهند هم به گناه بیفتند!!! صرفنظر می کنم)

در موقعیت های تصویر شده چه می بینیم؟
یک مرد بیماردل که به یکی از بستگان نزدیک ولی نامحرم نظر سوء دارد.
یک مرد غیور می بینیم که باید حامی خانواده باشد، ولی دقیقا به خاطر همین غیرتش اعضای خانواده جرات درمیان گذاشتن مسائلشان را با او ندارند.
یک خانم که در معرض خطر است و تکیه گاهی هم ندارد.
درباره اینکه خود خانم هم در شکل گیری این موقعیت اشتباهی داشته یا نه، به جز یک مورد تصریحی در متن مکالمات نیست.

این طرز فکر خیلی جالب بود ... شما تا حالا از این زاویه بهش نگاه کرده بودین ؟
این نوع غیرتی که در داستان ها بهش اشاره شده بود و باید اسمش را حماقت و جاهلیت گذاشت باعث ضربه خوردن بیشتر به حریم خانواده و به اصطلاح نوامیس فرد می شود .
این فرد به اصطلاح غیرتمند که خشم لحظه ای جایگزین عقلانیت او می شود و باعث کارهای خطرناک بعدی و ضرر خانواده .
اگر به جای این نوع به اصطلاح غیرت ، همین عقل اسلامی را جایگزین کنیم به خانواده مان بیشتر کمک کردیم .

jostojoogarhaqiqat;896801 نوشت:
این طرز فکر خیلی جالب بود ... شما تا حالا از این زاویه بهش نگاه کرده بودین ؟
این نوع غیرتی که در داستان ها بهش اشاره شده بود و باید اسمش را حماقت و جاهلیت گذاشت باعث ضربه خوردن بیشتر به حریم خانواده و به اصطلاح نوامیس فرد می شود .
این فرد به اصطلاح غیرتمند که خشم لحظه ای جایگزین عقلانیت او می شود و باعث کارهای خطرناک بعدی و ضرر خانواده .
اگر به جای این نوع به اصطلاح غیرت ، همین عقل اسلامی را جایگزین کنیم به خانواده مان بیشتر کمک کردیم .

بسم الله الرحمن الرحيم
عرض ادب وتشكربابت مشاركتتون
اندكى بهتون حق ميدم،چرا كه شايد مشاهداتتون از غيرت درجامعه،يك رفتار تندوخشن بوده..
درحالى كه غيرت خيلى لطيف و عاشقانه ست.
نياز نيست كسى تند باشه تا بهش غيرتى بگن.
البته بله يك بخش غيرت همراه با تنديه،اونجا كه شخصى مزاحم محبوب شما شده.
اما بخش ديگه اش ....بذاريد درقالب مثال عرض كنم.
مردى به همسرش ميگه،عزيزم،جامعه جامعه از نظر شهواني گرسنه ست ،منم به شما ايمان دارم
به همين دليل ترجيح ميدم با اين نوع پوشش منزل خارج نشى..
اسم اين غيرت بود،آيا تند و غيرعقلانى بود؟
آيا نميشد ازش عشق وتوجه مرد به همسرش رو ديد؟
شخصيت هاى ديالوگ يك نقطه ي مشترك داشتند و اون غيرتي شدن بعد از حادثه ست..
اگر اون آقا به دختر نوجوانش ازسرغيرت ياد ميداد كه دخترگلم،وقتى ما نيستيم،نامحرم حق ورود به منزل رو نداره
آيا تجاوزى رخ ميداد؟آيا اون غيرت تند بود؟
آقايى كه براش مهم نيست خانمش بين آقايون كار كنه رو آيا ميشه بهش گفت عاقل؟
بله ياعاقل نيست يا عاشق همسرش نيست و ميگه چندساعتم نباشه بهتر،يا طمع پول و درآمد خانم چشمشو ميبنده

[="Microsoft Sans Serif"][="Black"]سلام و عرض ادب

یکی از عوامل اثر پذیری کمتر حرف روحانیون در دوره ما این هست که برخورد دوگانه میکنن در موضوعات البته در ظاهر برخورد دوگانه نیست ولی در مفهوم جنبی سبک بیان هست.

مثلا وقتی صحبت از پرسیدن سوال احکام و یا مشاوره با روحانی نا محرم میشه میگن

http://www.askdin.com/showthread.php?t=42839

نقل قول:
در مرحله ی اول از نظر اخلاقی توصیه می شود که مشورت با همجنس صورت گیرد اما چنانچه شرایط برای این امر فراهم نشود یا مشاور قابلی با این شرایط وجود نداشته باشد مراجعه به نامحرم برای مشورت اشکالی ندارد

آیا واقعا مشاور خبره خانم یا کارشناس احکام خانم کم داریم؟

ولی وقتی در مورد اشخاص دیگر باشد جنبه های خطرناک آن موضوع را بولد میکنن. البته این اتفاق در مورد مراجع نمی افتد ولی در مورد روحانیون سطح پایین تر به کثرت مشاهده شده.

در مورد مشاوره با نامحرم

نقل قول:
ج) اگر امکان ورود باشد، هر‌چند کسي وارد نشود، خلوت با زن بيگانه محسوب نمي‌شود. بلي، اگر در معرض تهمت باشند بايد اجتناب کنند: إتّقُوا مِن مواضع التُهَم.

درمورد تدریس نامحرم

http://www.askdin.com/showthread.php?t=27944

اسراء;349635 نوشت:
باسلام و عرض ادب
اگر تدریس خصوصی به نامحرم مستلزم عناوینی باشد که حرامند ،جایز نیست و الا تدریس خصوصی نامحرم از نظر اسلام عزیز ، بخودی خودجایز است .پس اگر مثلا مستلزم این باشد که دو نامحرم در محلی باشند که امکان ورود غیر در ان نباشد _چنانکه خودتان مثال زدید _یا مستلزم نگاه باریبه به نامحرم باشد یا مفاسدی از این قبیل، قطعا جایز نیست .حتی اگر خوف شدید به گناه افتادن هم هست این تدریس ترک شود .
موفق باشید

بنده مخالفتی با حکم ندارم بلکه حکم عینا یکی هست . فقط در حالت خودی بحث برمبنای تقوا و رعایت شرع توسط پرسشگر مطرح می شود و در مورد دیگران فرض را بر مبنای گناهکار بودن و در لبه پرتگاه بودن و بی تقوا بودن پرسش گر پاسخ میدهند. (اولی امکان ورود باشد بولد شده برای جنبه جواز. دومی امکان ورود نباشد بولد شده برای جنبه عدم جواز)

البته شاید این مطالب به خاطر وسواس فکری من هست الله اعلم. (قضاورت با خواننده)

لطفا با عناوین نامربوط و ... پست رو حذف نکنید.

و من الله توفیق

یا حق
[/]

موضوع قفل شده است