تفاوت زنان و مردان --> سری اول سوالات

تب‌های اولیه

9 پستها / 0 جدید
آخرین ارسال
تفاوت زنان و مردان --> سری اول سوالات

با سلام خدمت تمام بزرگواران

اخیرا تاپیکی با عنوان تفاوت زنان و مردان ایجاد کردم و در اون یکسری سوالاتی مطرح شد که کارشناس محترم فرمودند بهتر هست سوالات در تاپیک های مختلف پرسیده شود.

تاپیک اصلی این بود:

http://www.askdin.com/showthread.php?t=57231&p=894585#post894585

سوالاتی که فکر می کنم بیشتر بهم مربوط هستند رو در تاپیک های جداگانه ای از خدمت کارشناسان محترم می پرسم:

در این تاپیک از کارشناسان بزرگوار خواهش می کنم خیلی دقیق و جزئی به چند سوال ریشه ای که باعث اختلافات زیادی بین خانم ها و آقایون و بعضا بی انصافی های در حق یکدیگر شده پاسخ دهند ( ممکنه بعضی سوالات ارتباط مستقیم با تیتر تاپیک نداشته باشه ولی غیر مستقیم به هم مرتبط هست )

قبل از اینکه هر سوالی پرسیده بشه یک نکته اساسی بگم که این تاپیک صرفا برای روشن شدن بعضی مسائلی هست که کمتر بهش پرداخته شده و خدا رو شاهد میگیرم که قصد زیر سوال بردن هیچ حکم و دستوری که از جانب خداوند متعال و پیامبر (ص) فرستاده شده رو نداشته و ندارم و ان شا الله نخواهم داشت بلکه اتفاقا قصد دارم در انتها ان شا الله با شناخت تفاوت های زنان و مردان، چه آقایان چه خانم ها به عادل بودن و رحمن و رحیم بودن خداوند پی ببریم.

پس خواهشا این تاپیک رو به بحثای بی سرانجام نکشونید.

پیرامون تاپیک ( http://www.askdin.com/showthread.php?t=57075 ) که بعضی آقایون حقیقتی که سعی در پنهان کردنش داشتن افشا کردند و بعضی حس ها رو که صرفا به خانم ها ربط می دادن و مدت ها بود در این سایت بعضی از بانوان رو بدون کوچکترین انصافی مورد هجمه قرار می دادن سوالاتی مطرح می شود:

1. دقیقا چه تفاوت هایی در احساس زنان و مردان نسبت به جنس مخالف وجود دارد؟

با نام و یاد دوست

کارشناس بحث: استاد راهنما

ñ¡ªz;895475 نوشت:
1. دقیقا چه تفاوت هایی در احساس زنان و مردان نسبت به جنس مخالف وجود دارد؟

با عرض سلام وادب خدمت شما خواهر گرامی و همه اسک دینی های بزرگوار
بنده بخاطر اینکه پاسخ بهتری را داده باشم و ببینم منشائ و علت سوال شما چیست همه پستهای تایپیک :
http://www.askdin.com/showthread.php?t=57075 )
را خواندم و لذا توجه شما را به تفاوتهایی جلب می نمایم البته این رفتارهای چه آنهایی که برای خانمها است و چه آنهایی که برای آقایون است سبب کمال آنهاست و نقص نیست :

1. عشق و محبت در همه کارهای خانمها شریک است ولی تنها یکی از کارهای آقایون می باشد دقت بفرمایید آقایون می گویم عشق و علاقه به رهبر درست ولی عمل و رفتار کجاست چرا که این دو برای آنها دو موضوع می باشد ولی برای خانمها اینگونه نیست اگر آقایی بخواهد در مورد موضوعی غیر از عشق فکر کند یا انجام دهد باید از اتاق عشق خارج شود ولی خانمها اینگونه نیستند.
  2. هدف از کلام و سخن گفتن برای آقایون تنها هدف و رسیدن به آن می باشد و حرف زدن تنها ابزار می باشد ولی برای خانمها خود حرف زدن نیز علاوه بر هدف از آن نیز مهم می باشد و ثمراتی دارد .ولذا صرف ابراز ارادت به رهبر برای خانمها علاوه بر جنبه عمل به توصیه های ایشان نیز مهم می باشد.
  3. خانمها جزئی نگر هستند و آقاین کلی نگر و این به این معنا است که خانمها می خواهند حتی در امور جزئی که شاید نزد آقایون مهم هم نباشد ارادت خود را نشان دهند.
  4. احساسات در خانمها قویتر می باشد(دقت بفرمایید نگفتم عقلها آقایون قویتر است یا عقل خانمها ضعیفتر است)ولذا طبیعتا رفتارهای احساسی از آنان بیشتر دیده می شود که البته باید دقت شود همراه این احساس که باید هم باشد عقل و رفتارهای عقلانی نیز وجود داشته باشد.
  5. قدرت کلام و تکلم در خانمها قویتر از آقایون می باشد در نتیجه ابراز کلام در آنها بیشتر و مهمتر می باشد.
  6. خانمها بر خلاف آقایون ابراز محبت را هم زبانی و هم عملی می دانند ولی آقایون بیشتر عملی می دانند لذا به کلام اهمیت چندانی نمی دهند.
  7. و...

با توجه به تفاوتهای گفته شده طبیعی است که خانمها در احساسات و ابراز آنها قویتر و بیشتر عمل نمایند و برای آقایون با توجه به ویژگیهای خودشون درک موضوع سخت می باشد.

در پناه قرآن و عترت موفق باشید
یا علی

راهنما;896813 نوشت:

با عرض سلام وادب خدمت شما خواهر گرامی و همه اسک دینی های بزرگوار
بنده بخاطر اینکه پاسخ بهتری را داده باشم و ببینم منشائ و علت سوال شما چیست همه پستهای تایپیک :

http://www.askdin.com/showthread.php?t=57075 )
را خواندم و لذا توجه شما را به تفاوتهایی جلب می نمایم البته این رفتارهای چه آنهایی که برای خانمها است و چه آنهایی که برای آقایون است سبب کمال آنهاست و نقص نیست :

1. عشق و محبت در همه کارهای خانمها شریک است ولی تنها یکی از کارهای آقایون می باشد دقت بفرمایید آقایون می گویم عشق و علاقه به رهبر درست ولی عمل و رفتار کجاست چرا که این دو برای آنها دو موضوع می باشد ولی برای خانمها اینگونه نیست اگر آقایی بخواهد در مورد موضوعی غیر از عشق فکر کند یا انجام دهد باید از اتاق عشق خارج شود ولی خانمها اینگونه نیستند.
  2. هدف از کلام و سخن گفتن برای آقایون تنها هدف و رسیدن به آن می باشد و حرف زدن تنها ابزار می باشد ولی برای خانمها خود حرف زدن نیز علاوه بر هدف از آن نیز مهم می باشد و ثمراتی دارد .ولذا صرف ابراز ارادت به رهبر برای خانمها علاوه بر جنبه عمل به توصیه های ایشان نیز مهم می باشد.
  3. خانمها جزئی نگر هستند و آقاین کلی نگر و این به این معنا است که خانمها می خواهند حتی در امور جزئی که شاید نزد آقایون مهم هم نباشد ارادت خود را نشان دهند.
  4. احساسات در خانمها قویتر می باشد(دقت بفرمایید نگفتم عقلها آقایون قویتر است یا عقل خانمها ضعیفتر است)ولذا طبیعتا رفتارهای احساسی از آنان بیشتر دیده می شود که البته باید دقت شود همراه این احساس که باید هم باشد عقل و رفتارهای عقلانی نیز وجود داشته باشد.
  5. قدرت کلام و تکلم در خانمها قویتر از آقایون می باشد در نتیجه ابراز کلام در آنها بیشتر و مهمتر می باشد.
  6. خانمها بر خلاف آقایون ابراز محبت را هم زبانی و هم عملی می دانند ولی آقایون بیشتر عملی می دانند لذا به کلام اهمیت چندانی نمی دهند.
  7. و...

با توجه به تفاوتهای گفته شده طبیعی است که خانمها در احساسات و ابراز آنها قویتر و بیشتر عمل نمایند و برای آقایون با توجه به ویژگیهای خودشون درک موضوع سخت می باشد.

در پناه قرآن و عترت موفق باشید
یا علی

با سلام خدمت شما کارشناس بزرگوار و با تشکر از زمانی که گذاشتید. اجرکم عندالله

استاد محترم فارغ از تاپیکی که ذکر شده به طور کلی چه تفاوت هایی در احساس خانم ها و آقایان نسبت به جنس مخالف وجود داره؟ ( چه خانم و آقا مجرد باشند چه متاهل )

ñ¡ªz;896857 نوشت:
به طور کلی چه تفاوت هایی در احساس خانم ها و آقایان نسبت به جنس مخالف وجود داره؟ (چه خانم و آقا مجرد باشند چه متاهل)

یعنی خداوکیلی من نباشم چه کسی تاپیک ها را داغ میکند؟! :Nishkhand:

سلام و عرض ادب خدمت دوستان قدیم و جدید گل

با اجازهء کارشناس محترم ، بنده نظر خودم را عرض میکنم

(البته خواهر گرامی ، شما می توانید همان نکات استاد را به سایر امور نیز تعمیم دهید)
اما قبل از گفتن نظر خودم ، به شما خواهر گرامی تبریک میگویم. اینکه میخواهید با سوال پرسیدن و نه قضاوت کردن ، اشتراکات و اختلافات خصوصیات زن و مرد را بشناسید جای تقدیر دارد. فقط خواهشی که به عنوان یک برادر دینی از شما ، سایر خانمها ، و همچنین مردهای حاضر در تاپیک دارم این است که دنبال این نباشید که در نهایت نتیجهء مطلوبتان حاصل شود. بلکه دنبال رسیدن به حق و حقیقت باشید. چه با عقیدهء شما موافق باشد و چه مخالف

لطفاً به این سه نکته خیلی خیلی توجه بفرمائید:

1 - مهمترین نکته این است که بدانیم این اختلافات و اشتراکات در بین خانمها و آقایان نسبی است. مثلاً اینطور نیست که خانمها همیشه احساسی باشند و آقایان همیشه استوار بر عقل. پس لطفاً مطلق نگاه نکنید

2 - نکتهء دوم اینکه باید بدانیم تعاریفمان از مسائل صحیح است یا نه. برای مثال ، همان عقل و احساس را عرض میکنم. بارها دیده ایم که اکثر مردها رانندگی زنان را زیر سوال می برند و آن را ناشی از احساسی بودنِ زن (احساس ترس) می دانند. خب شاید در مواردی درست بگویند ، اما در موارد زیادی اتفاقاً خانمها دارند عاقلانه رانندگی میکنند و این آقایان هستند که دارند احساسی و بدون فکر رانندگی میکنند. ولی خودشان خیال میکنند که عملشان عاقلانه است و عمل خانمها از روی احساسِ ترس. پس تا زمانی که معنای عقل و احساس درست تعریف نشود ، بیان اینکه کدام عمل چگونه است نیز ممکن است نادرست باشد

3 - علاوه بر دقت در معنای

انواع تفاوت و تشابه ، باید به معنای خود تفاوت و تشابه نیز دقت کنیم
مثلاً تفاوت می تواند حامل این معانی باشد:
تفاوت در حد ، تفاوت در نوع ، تفاوت نسبی ، تفاوت مطلق ، یا در نهایت تضاد
همچنین است برای تشابه. لذا با شنیدن کلمهء تفاوت و تشابه ، نباید صرفاً یک معنای خاص را در نظر بگیریم

با این توضیحات ، در پست بعد نظر خودم را عرض میکنم

ñ¡ªz;896857 نوشت:
به طور کلی چه تفاوت هایی در احساس خانم ها و آقایان نسبت به جنس مخالف وجود دارد؟

نظر من:

1 - عشق از نگاه زن و مرد
زنها عشق را تک بعدی تر از مردها نگاه میکنند. به عبارتی برای زنها یا عشق هست یا نیست! اما برای مردها عشق میتواند نسبی باشد. یعنی میتواند مقداری عشق وجود داشته باشد و همان مقدار نیز کافی باشد. به همین دلیل است که مردها بیشتر عاشق میشوند و بیشتر هم فارق! :Nishkhand: و خانمها کمتر عاشق میشوند ، اما شدیدتر. و باز به همین دلیل است که مردها می توانند در حالی که صبح سر همسرشان داد زده اند ، شب رویش را ببوسند. چیزی که برای زن درست مثل کابوس است! مرد با خودش میگوید خب حالا یک دادی هم زدم ، مگر چه شده؟! اما در نگاه زن این داد یعنی فعلاً عشق از میان رفته است! و همچنین به همین دلیل است که مرد احتمالاً می تواند بدون عشق هم رابطهء زناشویی داشته باشد
(احتمالاً ، نه الزاماً) ، اما این امر برای خانمها تقریباً غیرممکن است

2 - رابطهء زناشویی از نگاه زن و مرد

متاسفانه این یکی از مواردی است که اکثراً به عنوان تضاد شناخته میشود. اینکه مردها صرفاً به دنبال رابطهء جسمی هستند و زنها صرفاً به دنبال رابطهء عاطفی. این توضیح تا حدودی درست است ولی کاملاً ناقص است! نگاه مرد به زن ، و نگاه زن به مرد ، در بعد رابطهء عاشقانه که به عشق منجر شود ، در تضاد با هم نیست ، بلکه
در یک مسیر قرار دارد ، اما جهتش برای هر کدام متفاوت است. درست مثل اینکه بگوئیم جادهء تهران - مشهد ، اما یک بار از تهران به سوی مشهد میائیم و یک بار از مشهد به سوی تهران. جاده یکی است ، فقط جهت حرکت متفاوت است. لذا توضیح کامل نگاه عشقی زن و مرد به یکدیگر این است که: "مرد از جسم به عاطفه میرسد و زن از عاطفه به جسم"
لذا مرد و زن در این موضوع مکمل یکدیگرند ، نه در تضاد با هم
به همین دلیل خداوند زن را زیبا و مطلوب خلق کرده تا مرد از راه جسم زن به عاطفه برسد
و مرد را خواهان و طالب خلق کرده تا روح زن را با عشق جسمانی گره بزند

3 - نگاه زن و مرد به جایگاه خود
مردها به شدت دنبال مالکیت هستند و زنها به دنبال دوست داشته شدن. یکی از دلایل اینکه مردها تمایل به داشتن بیش از یک زن دارند (شرعی یا غیرشرعی) حس غروری است که از تملک تعداد بیشتر زن به آنها دست میدهد (بحث ما روی درست و غلط این موضوع نیست). از طرفی زن نمیخواهد شوهرش غیر از او کسی یا حتی چیزی را دوست داشته باشد. به همین دلیل تمایلی به داشتن هوو ندارد چون عشق شوهر را فقط برای خودش میخواهد. این خصوصیات در زن و مرد طبیعی است اما هر دو باید آن را مدیریت کنند. بدون شک یکی از مهمترین امتحان های الهی همین مدیریت احساسات است

4 - نگاه زن و مرد نسبت به ایفای نقش در زندگی
خانمها میخواهند مدیر باشند و مردها دوست دارند رئیس باشند. بین این دو هم تفاوت های زیادی است (در عین وجود شباهت ها). مدیریت نیاز به جزء نگری دارد که خانمها در آن قوی تر هستند. اما ریاست نیاز به کل نگری دارد که آقایان در آن موفق تر هستند
شاید بتوان گفت که کار مردها پاسخ به این سوال است:
"چه چیز؟"
و کار خانمها پاسخ به این سوال:
"چگونه؟"

5 - نگاه زن و مرد از نظر عقل و احساس
رسیدیم به دعوای اصلی! b-) خب اینجا نیاز به کمی توضیح دارد. در پست قبلی عرض کردم که باید بدانیم تعریف ما از موضوعات چگونه است. سوالی مطرح میکنم خواهش میکنم چه زن و چه مرد به آن فکر کنید. عقل برتر است یا احساس؟

عقل؟
خیر اشتباه است
احساس؟
خیر این هم اشتباه است

هر کدام را که بگوئید بنده خواهم پرسید پس چرا خداوند دیگری را خلق کرده؟ اگر احساساتی مثل خشونت ، محبت ، شادی ، غم و..... را از شما بگیرند ، چه تفاوتی با آدم آهنی خواهید داشت؟ و اگر قبول کنیم که احساسات در جای خود نیکو هستند ، آن وقت چطور میتوان گفت اگر کسی احساساتش قوی تر بود ، لزوماً جایگاهش پایین تر است؟

این مورد توضیحش خیلی مفصل است ، اما چون متن خیلی طولانی میشود ، اگر کسی مایل بود جداگانه به آن خواهم پرداخت

[="Tahoma"][="Navy"]

ñ¡ªz;895475 نوشت:
دقیقا چه تفاوت هایی در احساس زنان و مردان نسبت به جنس مخالف وجود دارد؟

سلام
پاسخ این سوال هرچه باشد نمی تواند در تحلیل یک حکم اسلامی بصورت یقینی مورد استفاده قرار گیرد
چون معلوم نیست این اختلاف یا عدم اختلاف پایه حکمی از احکام باشد مگر بصورت ظنی نه یقینی و قطعی
باید توجه داشت که حتی دلایلی که برای برخی احکام در خود روایات هم آمده دلیل انحصاری نیست
مثلا اگر گفته شود علت حرمت شراب مست کنندگی است بالفرض اگر بتوانیم مست کنندگی را از شرابی هم بگیریم باز نمی توان گفت که آن شراب حلال است
یا علیم[/]

محی الدین;909999 نوشت:
سلام
پاسخ این سوال هرچه باشد نمی تواند در تحلیل یک حکم اسلامی بصورت یقینی مورد استفاده قرار گیرد
چون معلوم نیست این اختلاف یا عدم اختلاف پایه حکمی از احکام باشد

سلام برادر محی الدین عزیز
با شما موافقم ، اما فکر نمیکنم مقصود استارتر گرامی تطابق احکام با این اختلافات و اشتراکات باشد
یا لااقل تمام هدفشان این نیست

بحث بیشتر بر روی شناخت پیدا کردن از طرف مقابل است
مثلاً اگر کسی به من بگوید به همسرت هدیه بده ، میگویم که چه بشود؟!
چون خودم به عنوان یک مرد خیلی گرفتن هدیه برایم مهم نیست
اما اگر روحیات زنان را بشناسم آن وقت هدیه دادن بیشتر برایم قابل پذیرش میشود

نتیجه اینکه حرف شما درست است که به فهم صددرصد نمی رسیم
اما با شناخت روحیات و خواسته های جنس مقابل ،قطعاً درصد درک ما از احکام و پذیرش آنها در قلب ما بیشتر خواهد شد

[="Tahoma"][="Navy"]

Reza-D;910002 نوشت:
سلام برادر محی الدین عزیز
با شما موافقم ، اما فکر نمیکنم مقصود استارتر گرامی تطابق احکام با این اختلافات و اشتراکات باشد
یا لااقل تمام هدفشان این نیست

بحث بیشتر بر روی شناخت پیدا کردن از طرف مقابل است
مثلاً اگر کسی به من بگوید به همسرت هدیه بده ، میگویم که چه بشود؟!
چون خودم به عنوان یک مرد خیلی گرفتن هدیه برایم مهم نیست
اما اگر روحیات زنان را بشناسم آن وقت هدیه دادن بیشتر برایم قابل پذیرش میشود

نتیجه اینکه حرف شما درست است که به فهم صددرصد نمی رسیم
اما با شناخت روحیات و خواسته های جنس مقابل ،قطعاً درصد درک ما از احکام و پذیرش آنها در قلب ما بیشتر خواهد شد

سلام برادر گرامی
بله بررسی این جهت مساله مفید است
یا علیم[/]

موضوع قفل شده است