جمع بندی سند زیارت عاشورا و عدم رعایت فصاحت و بلاغت در برخی جملات آن

تب‌های اولیه

12 پستها / 0 جدید
آخرین ارسال
سند زیارت عاشورا و عدم رعایت فصاحت و بلاغت در برخی جملات آن

سلام
آیا سند زیارت عاشورا صحیح است؟
و همچنین گفتن «اللهم خص انت اول ظالم باللعن منی و ابداء به اولا ... » با فصاحت سازگار نیست زیرا اولی را که یکبار در همین جلمه لعن کرده چرا باید دوباره لعن کند؟
بنابراین این جمله «اللهم خص انت اول ظالم باللعن منی و البدء» فصاحت ندارد و دور از کلام معصوم است.
باتشکر

با نام و یاد دوست

کارشناس بحث: استاد تذکره

راجع به سند زيارت عاشورا باید عرض کنم :
شيخ طوسى(قدس ‏سره) با سه سند زيارت عاشورا را نقل كرده است :
1ـ محمد فرزند اسماعيل بن بزيع، از صالح فرزند عقبه، وى نيز از پدرش عقبة بن خالد از امام باقر(علیه السلام).
2ـ محمد فرزند خالد طيالسى، از سيف بن عُميره، از صفوان فرزند مهران از امام صادق(علیه السلام) ، از پدرانش از پيامبر و جبرئيل و سرانجام خداوند بزرگ.
3ـ صالح بن عقبه و سيف بن عُميره از علقمه فرزند محمد حضرمى از امام باقر(علیه السلام) .
گفتنى است:
همه ‏ى افراد مذکور از مشاهير راويان حديث هستند كه عموما از سوى دانشمندان علم رجال توثيق شده ‏اند مگر عقبه بن خالد و علقمه بن محمد كه توثيق خاص ندارند، ولى توثيق عام دارند؛ يعنى افراد بنامى بودند كه روايات امامان را نقل مى‏ كردند و اگر نقطه ‏ى ضعفى در آنان بود، به يقين در جامعه اشتهار پيدا مى‏ كرد و بر سر زبان‏ها مى‏افتاد و به يكديگر بازگو مى ‏كردند؛ با اين همه، هيچ گونه قدحى و ذمی درباره‏ى آن دو نقل نشده است. از اين طريق مى‏توان «توثيق عام» را احراز كرد.(1)
در ضمن اقبال بزرگان و اولیای دین به زیارت عاشورا و تقید و التزام به خواندن آن و توصیه به مریدان و پیروان خود آشکارا جبران کننده تضعیف احتمالی است که شاید برخی ها بگویند.
به عنوان نمونه، علامه طباطبائی، صاحب تفسیر المیزان، در تمام ماه محرم و صفر، به زیارت عاشورا و توسل به امام حسین(علیه السلام) مقید بود و امام خمینی بنیان گذار نظام اسلامی ایران، در دهه اول محرم، هر روز زیارت عاشورای معروف را با صد مرتبه سلام و صد مرتبه لعن می خواندند.
براى آشنايى بيشتر با مباحث رجالى سند زيارت عاشورا، به دو كتاب ارزشمند «شفاء الصدور فى شرح زياره العاشور» تأليف آيت‏الله ميرزا ابوالفضل تهرانى«قدس‏سره» كه از شاگردان ميرزاى شيرازى بود و نيز «اللؤلؤ النضيد فى شرح زياره مولينا ابى عبدالله الشهيد» نگارش آيت‏الله شيخ نصرالله شبسترى مراجعه فرماييد.
اما راجع به پرسش دوم شما هم باید گفت که این پرسش شما به فصاحت و بلاغت این زیارت مهم ارتباطی ندارد زیرا اگر توجه بیشتری بفرمایید واضح است که ستمگران و ظالمان فراوانند و چون اولی هم بسیار مهم و گناه او هم بیشتر است چون شروع کننده بوده است بعد لعن او می گوید دوباره از اول تا ...لعن کنید
َللّهُمَّ خُصَّ اَنْتَ اَوَّلَ ظالِمٍ بِاللَّعْنِ مِنّی( خدايا مخصوص گردان نخستين ستمگر را به لعنت من ) و سپس از اول شروع کرده و تا یایان می رود وَ ابْدَاءْ بِهِ اَوَّلاً(و آغاز کن بدان لعن اولى را و سپس دومى و سومى و چهارمى را )
ثُمَّ الثّانِىَ وَالثّالِثَ وَ الرّابِعَ ، اَللّهُمَّ الْعَنْ يَزيدَ خامِساً وَ الْعَنْ عُبَيْدَ اللَّهِ بْنَ زِيادٍ وَ ابْنَ مَرْجانَةَ وَ عُمَرَ بْنَ سَعْدٍ وَ شِمْراً وَ آلَ اَبى سُفْيانَ وَ آلَ زِيادٍ وَ آلَ مَرْوانَ اِلى يَوْمِ الْقِيمَةِ ( خدايا لعنت کن يزيد را در مرتبه پنجم و لعنت کن عبيداللّه پسر زياد و پسر مرجانه را و عمر بن سعد و شمر و دودمان ابوسفيان و دودمان زياد و دودمان مروان را تا روز قيامت )

پی نوشت :
1. ر.ك: منشور نينوا ، مجيد حيدرى‏فر ، ص 35.

تذکره;896103 نوشت:
َللّهُمَّ خُصَّ اَنْتَ اَوَّلَ ظالِمٍ بِاللَّعْنِ مِنّی( خدايا مخصوص گردان نخستين ستمگر را به لعنت من ) و سپس از اول شروع کرده و تا یایان می رود وَ ابْدَاءْ بِهِ اَوَّلاً(و آغاز کن بدان لعن اولى را و سپس دومى و سومى و چهارمى را )
ثُمَّ الثّانِىَ وَالثّالِثَ وَ الرّابِعَ ، اَللّهُمَّ الْعَنْ يَزيدَ خامِساً وَ الْعَنْ عُبَيْدَ اللَّهِ بْنَ زِيادٍ وَ ابْنَ مَرْجانَةَ وَ عُمَرَ بْنَ سَعْدٍ وَ شِمْراً وَ آلَ اَبى سُفْيانَ وَ آلَ زِيادٍ وَ آلَ مَرْوانَ اِلى يَوْمِ الْقِيمَةِ ( خدايا لعنت کن يزيد را در مرتبه پنجم و لعنت کن عبيداللّه پسر زياد و پسر مرجانه را و عمر بن سعد و شمر و دودمان ابوسفيان و دودمان زياد و دودمان مروان را تا روز قيامت )

چند روز پیش شخصی به بخش تلفنی مرکز شما ، قسمت تاریخ زنگ زنده پاسخگو گفته این فراز با فصاحت همخوانی نداره، زیرا اولی را چند کلمه قبل لعن کرده بود باید از دومی ش روع می کرد. منم همین حرف شما به ذهنم رسید ولی ظاهرا او قبول نداشت

شاید هدف ایشان چیزدیگری بوده است
ولی در کل ملاک در پاسخگویی که می تواند سند باشد مدرک نوشتاری است

تذکره;896553 نوشت:
شاید هدف ایشان چیزدیگری بوده است

نه خیر به صراحت زیارت عاشورا را زیر سوال برده و حتی آن را دارای اشکال فصاحتی بلاغتی دانست

تذکره;896553 نوشت:
ولی در کل ملاک در پاسخگویی که می تواند سند باشد مدرک نوشتاری است

یعنی کارشناسان تلفنی چون نوشتاری نمی گویند حق دارند هر چه بگویند و کسی معترض آنان نمی شود

منم با این مشکل روبرو شدم و همین کارشناس نسبت به علم غیب امام نکاتی گفت که در مناظرات از اهل سنت نشنیده بودم
اصلا توصیه نمی کنم به قسمت تلفنی زنگ بزنید

چرا؟ 3992;896834 نوشت:
یعنی کارشناسان تلفنی چون نوشتاری نمی گویند حق دارند هر چه بگویند و کسی معترض آنان نمی شود

نه منظورم این بود که اسناد در پاسخگویی به صورت کتبی مستندا موجود است
و الا هیچکسی حق ندارد هر چه بگویند و کسی معترض آنان نمی شود
ولی احتمالا این پرسشگر تلفنی بر اساس نظر و احتمال اینجوری گفته است
لطف کنید دوباره از مرکز تلفنی بپرسید و بهتر و دقیق تر جویا شوید

کریم اردکانی;896839 نوشت:
منم با این مشکل روبرو شدم و همین کارشناس نسبت به علم غیب امام نکاتی گفت که در مناظرات از اهل سنت نشنیده بودم
اصلا توصیه نمی کنم به قسمت تلفنی زنگ بزنید

این چنین چیزی درست نیست
بنده کارشناسانی را در بخش تلفنی می شناسم که در سطح کشوری نمونه اند و توانمند می باشند

تذکره;896955 نوشت:
این چنین چیزی درست نیست
بنده کارشناسانی را در بخش تلفنی می شناسم که در سطح کشوری نمونه اند و توانمند می باشند

بنده نیز این سخن شما را قبول دارم ولی یکی از پاسخگویان سند زیارت عاشورا، علم غیب، عصمت امام وو.... معجزات امام و همه و همه را زیر سوال می برد

کریم اردکانی;897210 نوشت:
بنده نیز این سخن شما را قبول دارم ولی یکی از پاسخگویان سند زیارت عاشورا، علم غیب، عصمت امام وو.... معجزات امام و همه و همه را زیر سوال می برد

سلام
از همت و جدیت حضرتعالی تشکر می کنم
بنده در امور کاری مرکز ملی جدای از همکاران تلفنی هستم و در انجمن فعال هستم
و بیش از این شاید صلاح نباشد دزین موضوع حرف بزنیم
برای حل و رفع سوتفاهم بهتر است دوباره با مرکز تماس گرفته و موضوع را به مسول مربوطه اعلام بفرمائید.
التماس دعای خیر و تبریک ایام پیش رو

سوال :
آیا سند زیارت عاشورا صحیح است؟
و همچنین گفتن «اللهم خص انت اول ظالم باللعن منی و ابداء به اولا ... » با فصاحت سازگار نیست زیرا اولی را که یکبار در همین جلمه لعن کرده چرا باید دوباره لعن کند؟ بنابراین این جمله «اللهم خص انت اول ظالم باللعن منی و البدء» فصاحت ندارد و دور از کلام معصوم است.

پاسخ :
راجع به سند زيارت عاشورا باید عرض کنم :
شيخ طوسى(ره) با سه سند زيارت عاشورا را نقل كرده است :
1ـ محمد فرزند اسماعيل بن بزيع، از صالح فرزند عقبه، وى نيز از پدرش عقبة بن خالد از امام باقر(علیه السلام).
2ـ محمد فرزند خالد ، از سيف بن عُميره، از صفوان فرزند مهران از امام صادق(علیه السلام) ، از پدرانش از پيامبر و جبرئيل و سرانجام خداوند بزرگ.
3ـ صالح بن عقبه و سيف بن عُميره از علقمه فرزند محمد حضرمى از امام باقر(علیه السلام) .
گفتنى است:
همه ‏ى افراد مذکور از مشاهير راويان حديث هستند كه عموما از سوى دانشمندان علم رجال توثيق شده ‏اند مگر عقبه بن خالد و علقمه بن محمد كه توثيق خاص ندارند، ولى توثيق عام دارند؛ يعنى افراد بنامى بودند كه روايات امامان را نقل مى‏ كردند و اگر نقطه ‏ى ضعفى در آنان بود، به يقين در جامعه اشتهار پيدا مى‏ كرد و بر سر زبان‏ ها مى‏ افتاد و به يكديگر بازگو مى ‏كردند؛ با اين همه، هيچ گونه قدحى و ذمی درباره ‏ى آن دو نقل نشده است. از اين طريق مى‏توان «توثيق عام» را احراز كرد.(1)
در ضمن اقبال بزرگان و اولیای دین به زیارت عاشورا و تقید و التزام به خواندن آن و توصیه به مریدان و پیروان خود آشکارا جبران کننده تضعیف احتمالی است که شاید برخی ها بگویند.
به عنوان نمونه، علامه طباطبائی، صاحب تفسیر المیزان، در تمام ماه محرم و صفر، به زیارت عاشورا و توسل به امام حسین(علیه السلام) مقید بود و امام خمینی بنیان گذار نظام اسلامی ایران، در دهه اول محرم، هر روز زیارت عاشورای معروف را با صد مرتبه سلام و صد مرتبه لعن می خواندند.
براى آشنايى بيشتر با مباحث رجالى سند زيارت عاشورا، به دو كتاب ارزشمند «شفاء الصدور فى شرح زياره العاشور» تأليف آيت‏الله ميرزا ابوالفضل تهرانى«ره» كه از شاگردان ميرزاى شيرازى بود و نيز «اللؤلؤ النضيد فى شرح زياره مولينا ابى عبدالله الشهيد» نگارش آيت ‏الله شيخ نصرالله شبسترى مراجعه فرماييد.
ضمنا فصاحت و بلاغت این زیارت مهم ارتباطی ندارد زیرا اگر توجه بیشتری بفرمایید واضح است که ستمگران و ظالمان فراوانند و چون اولی هم بسیار مهم و گناه او هم بیشتر است چون شروع کننده بوده است بعد لعن او می گوید دوباره از اول تا ...لعن کنید
اللّهُمَّ خُصَّ اَنْتَ اَوَّلَ ظالِمٍ بِاللَّعْنِ مِنّی( خدايا مخصوص گردان نخستين ستمگر را به لعنت من ) و سپس از اول شروع کرده و تا یایان می رود وَ ابْدَاءْ بِهِ اَوَّلاً(و آغاز کن بدان لعن اولى را و سپس دومى و سومى و چهارمى را )

1. ر.ك: حیدری فر ،مجید ،منشور نينوا ، ص 35.
موضوع قفل شده است