جمع بندی وجوب حجاب و استحباب آرایش در هنگام نماز برای زنان!

تب‌های اولیه

4 پستها / 0 جدید
آخرین ارسال
وجوب حجاب و استحباب آرایش در هنگام نماز برای زنان!

السلام علیکم و رحمةالله و برکاته
آرزوی سلامتی و موفقیت برای علما و مبلغان دین حق
خداوند، اجر مجاهدان راه خدا را به شما عطا کرده و شما را با شهدای راه حق، محشور گرداند...

تاجایی که بنده مطلع هستم...
رعایت کردن حجاب برای زنان در هنگام نماز، واجب است....درسته؟
و از طرف دیگر گفته اند آرایش کردن قبل از نماز هم برای زنان مستحب است. البته در صورتی که بعد از وضو باشد یا مانع وضو نگردد و همچنین مورد مشاهده ی نامحرم، قرار نگیرد.
آیا صحیح است؟!

اگر آرایش کردن درهنگام نماز، مستحب است دیگر پس چرا رعایت حجاب، واجب است؟!

با نام و یاد دوست

کارشناس بحث: استاد هادی

با سلام و عرض ادب و تقدیر از پرسش خوبتان
بنده هم برای حضرت عالی که یکی از زحمت کشان این سایت هستید آرزوی موفقیت روز افزون دارم و آرزومندم به مرتبه معنوی شهدای کربلا نائل آیید.
در ارتباط با فرمایشات حضرت عالی خدمتتان عارضم بله حفظ حجاب در نماز برای بانوان محترمه واجب است اما اگر منظورتان از آرایش، آرایش چهره باشد توصیه ای نشده و مستحب نیست، آن چه مستحب است این است که بانوان محترمه هنگام اقامه ی نماز، لباس تمیز و روشن بپوشند، خود را آراسته و با عطر خوشبو کنند؛ امّا درباره ی آرایش چهره هنگام نماز توصیه‌ای نرسیده است.
خداوند حکیم می‌فرماید چه مرد و چه زن، با کامل‌ترین صورت نزد من بایستند. بدیهی است که کامل‌ترین صورت انسان، صورت اجتماعی اوست نه صورت فردی و خصوصی‌اش. کامل ترین صورت انسانی یک زن مسلمان نیز با حجاب بودن و آراستگی ظاهری اوست. حجاب و آراستگی ظاهری و سایر آداب نماز اگر چه برای خداوند تفاوتی نمی کند اما نسبت به انسان و سیر مراحل تکامل و تربیتش خیلی مهم است و هدف تکلیف نیز همین است.

موفق و موید باشید

پرسش:
رعایت کردن حجاب برای زنان در هنگام نماز واجب است. اما از طرف دیگر گفته اند آرایش کردن قبل از نماز هم برای زنان مستحب است. سوال اینجاست که اگر آرایش کردن درهنگام نماز، مستحب است، پس چرا رعایت حجاب، واجب است؟

پاسخ:

استحبابی برای آرایش با مواد مصنوعی در نماز اثبات نشده است(1) بلکه اگر این آرایش روی صورت جرم داشته باشد و مانع اتصال پیشانی با مهر شود برای نماز اشکال دارد. آنچه که مورد توصیه قرار گرفته است پوشیدن لباس های پاکیزه و معطر نمودن خود است، نه آرایش چهره. بنابراین وجوب حجاب در نماز معارضی نخواهد داشت.

پی نوشت ها:
1. استفتاء از دفتر مقام معظم رهبری در قم

موضوع قفل شده است