جمع بندی تسلط خداوند بر مخلوقات

تب‌های اولیه

12 پستها / 0 جدید
آخرین ارسال
تسلط خداوند بر مخلوقات

با سلام و خسته نباشید .

در منابع مذهبی آمده است شیطان تسلطی بر مومنان ندارد و فقط آنها را دعوت به گناه میکند، این درست مانند کاریست که الله در ظاهر میکند، به عنوان مثال الله میگوید به من سجده کنید اما برای اینکه به او سجده کنیم تسلطی بر ما ندارد و فقط ما را دعوت میکند، حال من میخواهم بدانم از کجا میتوانیم بفهمیم که الله مانند شیطان دعوت نمی کند و بر ما تسلط دارد؟

منظور از الله خداوندی است که در قرآن آمده و حضرت محمد پیامبر اوست که برای نویسنده این مطلب بر فرض مثال خالقیت او ثابت نشده است .

ممنون .

با نام و یاد دوست

کارشناس بحث: استاد رئوف

به من بیاموز;894744 نوشت:
با سلام و خسته نباشید .

در منابع مذهبی آمده است شیطان تسلطی بر مومنان ندارد و فقط آنها را دعوت به گناه میکند، این درست مانند کاریست که الله در ظاهر میکند، به عنوان مثال الله میگوید به من سجده کنید اما برای اینکه به او سجده کنیم تسلطی بر ما ندارد و فقط ما را دعوت میکند، حال من میخواهم بدانم از کجا میتوانیم بفهمیم که الله مانند شیطان دعوت نمی کند و بر ما تسلط دارد؟

منظور از الله خداوندی است که در قرآن آمده و حضرت محمد پیامبر اوست که برای نویسنده این مطلب بر فرض مثال خالقیت او ثابت نشده است .

ممنون .

با سلام خدمت شما دوست گرامی

سوالتان کمی مبهم است و منظور شما از این بخش " حال من میخواهم بدانم از کجا میتوانیم بفهمیم که الله مانند شیطان دعوت نمی کند و بر ما تسلط دارد؟ " معلوم نیست. آیا منظور شما این است که از کجا معلوم خدا بر ما تسلط دارد یا اینکه خدا تسلط ندارد و مانند شیطان صرفا دعوت میکند؟

لطفا منظورتان را روشن تر بیان کنید تا بحث شکل بگیرد.

موفق باشید

رئوف;896409 نوشت:

سوالتان کمی مبهم است و منظور شما از این بخش " حال من میخواهم بدانم از کجا میتوانیم بفهمیم که الله مانند شیطان دعوت نمی کند و بر ما تسلط دارد؟ " معلوم نیست. آیا منظور شما این است که از کجا معلوم خدا بر ما تسلط دارد یا اینکه خدا تسلط ندارد و مانند شیطان صرفا دعوت میکند؟

لطفا منظورتان را روشن تر بیان کنید تا بحث شکل بگیرد.

موفق باشید

من میدانم که خداوند تسلط دارد ، ولی شیطان تسلط ندارد

حال میخواهم بدانم از کجا بدانم خداوند قرآن تسلط دارد تا بفهمم خداوند آسمان ها و زمین است ؟

[="Tahoma"][="Navy"]

ا سلام و خسته نباشید .

ممنون .

سلام
فرض وجود خداوند متعال برای پذیرش تسلط او بر جهان کافی است. البته بر اساس فکر برخی که خدا را بنّای جدا از بنا و ساعت ساز جدا از ساعت می پندارند شاید اصلا دخالت مستقیم او در جهان یا حتی وجودش لازم نباشد اما ما بر آن مبنای نادرست حرف نمی زنیم. ما بر این مبنا سخن می گوییم که نه تنها خالق جهان خداست بلکه پرورش دمبدم آن نیز بدست اوست. پس خدای متعال بر همه چیز سلطه دارد حتی بر شیطان بلکه اگر شیطان سلطه ای بر برخی افراد انسانی هم داشته باشد باز سلطه او از سلطه الهی جدا نیست .
البته باید توجه داشته باشیم موثق ترین منبع برای وجود شیطان منابع دینی اند چرا که علوم تجربی که آنها را اثبات نکرده و باور ندارد و دیگران هم جز به برخی شواهد و قرائن قابل تاویل و تصحیح نمی توانند استناد کنند پس تنها راه پذیرش وجود شیطان بیانات دینی است. لذا درباره سلطه و عدم سلطه او نیز باید به همان منبع مراجعه کرد.
اینکه در منابع دینی سلطه او بر مومنان راستین نفی شده مستلزم عدم سلطه بر دیگران نیست. هرکس به اندازه ای که تابع شیطان است تحت سلطه اوست. این مفهوم التزامی همان بیان قرآنی است چون ایمان به معنای باور و تبعیت از خداوند عالم است. اما مساله اساسی این است که سلطه او یک قدرت و سلطه جدا از حق متعال نیست بلکه قدرتی از ناحیه خدای متعال و زنجیری بر گردن انسانهای متمردی است که از اطاعت خدای متعال سر باز زده است. بلکه با توجه به نوع سلطه شیطان که سلطه ای رنج آور است باید آنرا تنبیهی الهی برای متمردان دانست تا هم به عقوبت کارشان برسند هم از گناه بازگردند. اما در خصوص سلطه خدای متعال باید به ادله عقلی و نقلی ربوبیت و حاکمیت خداوند بر جهان مراجعه کرد.
یا علیم[/]

با سلام و خسته نباشید .

ممنون .

سلام.الله محمد در عالم بالاست.هرگز تغییر نمیکنه.یکی هست به وسعت همه عوالم .نزاییده و زاده نشده.از پنهان ما آگاهه و هرگز نمیخوابه.عاقبت مارو میدونه و... اینها یعنی تسلط.چطور اینها امکان داره؟؟؟ چون زمان مخلوق خداست(الله) این خداست که به زمان تسلط داره و به همین خاطره که تغییری درش حاصل نمیشه. خدا در یک لحظه هم اوله هم آخر هم ظاهره هم باطن ولی این تضاد که در خدا واحده در دنیای ما غیر ممکنه چون ما در تسلط زمان قرار داریم.حتی شیطان هم در تسلط زمانه چون در دنیای مادیه ماست.الله بر زمان وبر هستی تسلط داره.چون آغاز و پایان آفرینش برای او یکیست.

به من بیاموز;896411 نوشت:

من میدانم که خداوند تسلط دارد ، ولی شیطان تسلط ندارد

حال میخواهم بدانم از کجا بدانم خداوند قرآن تسلط دارد تا بفهمم خداوند آسمان ها و زمین است ؟

اینکه خداوند در قرآن به نحوی معرفی شده است که مسلط بر تمام هستی است، امر روشنی است. آیات بسیاری بر این امر دلالت دارند. به طور مثال به این چند نمونه توجه کنید:

لِلَّهِ ما فِي السَّماواتِ وَ ما فِي الْأَرْضِ وَ إِنْ تُبْدُوا ما في‏ أَنْفُسِکُمْ أَوْ تُخْفُوهُ يُحاسِبْکُمْ بِهِ اللَّهُ فَيَغْفِرُ لِمَنْ يَشاءُ وَ يُعَذِّبُ مَنْ يَشاءُ وَ اللَّهُ عَلي‏ کُلِّ شَيْ‏ءٍ قَديرٌ (1)
آنچه در آسمانها و زمین است ، از آنِ خداست. و ( از این رو ) اگر آنچه را در دل دارید ، آشکار سازید یا پنهان ، خداوند شما را بر طبق آن ، محاسبه می کند. سپس هر کس را بخواهد ( و شایستگی داشته باشد ) ، می بخشد و هر کس را بخواهد ( و مستحق باشد ) ، مجازات می کند. و خداوند به همه چیز قدرت دارد.

وَ قالُوا اتَّخَذَ اللَّهُ وَلَداً سُبْحانَهُ بَلْ لَهُ ما فِي السَّماواتِ وَ الْأَرْضِ کُلٌّ لَهُ قانِتُونَ (2)
و ( یهود و نصاری و مشرکان ) گفتند: «خداوند ، فرزندی برای خود انتخاب کرده است»!- منزه است او- بلکه آنچه در آسمانها و زمین است ، از آن اوست و همه در برابر او خاضعند!

وَاللَّهُ خَلَقَكُمْ ثُمَّ يَتَوَفَّاكُمْ وَمِنْكُمْ مَنْ يُرَدُّ إِلَى أَرْذَلِ الْعُمُرِ لِكَيْ لَا يَعْلَمَ بَعْدَ عِلْمٍ شَيْئًا إِنَّ اللَّهَ عَلِيمٌ قَدِيرٌ وَاللَّهُ فَضَّلَ بَعْضَكُمْ عَلَى بَعْضٍ فِي الرِّزْقِ فَمَا الَّذِينَ فُضِّلُوا بِرَادِّي رِزْقِهِمْ عَلَى مَا مَلَكَتْ أَيْمَانُهُمْ فَهُمْ فِيهِ سَوَاءٌ أَفَبِنِعْمَةِ اللَّهِ يَجْحَدُونَ (3)

و خدا شما را آفريد سپس [جان] شما را مى‏ گيرد و بعضى از شما تا خوارترين [دوره] سالهاى زندگى [فرتوتى] بازگردانده مى ‏شود به طورى كه بعد از [آن همه] دانستن [ديگر] چيزى نمى‏ دانند قطعا خدا داناى تواناست و خدا بعضى از شما را در روزى بر بعضى ديگر برترى داده است و[لى] كسانى كه فزونى يافته‏ اند روزى خود را به بندگان خود نمى‏ دهند تا در آن با هم مساوى باشند آيا باز نعمت‏ خدا را انكار مى كنند

بر اساس این آیات (و آیات بسیار دیگری) خداوند قادر مطلق است و تسلط کامل بر هستی دارد.

موفق باشید

1. بقره 284
2. بقره 116
3. نحل 70-71

رئوف;896673 نوشت:

اینکه خداوند در قرآن به نحوی معرفی شده است که مسلط بر تمام هستی است، امر روشنی است. آیات بسیاری بر این امر دلالت دارند. به طور مثال به این چند نمونه توجه کنید:

لِلَّهِ ما فِي السَّماواتِ وَ ما فِي الْأَرْضِ وَ إِنْ تُبْدُوا ما في‏ أَنْفُسِکُمْ أَوْ تُخْفُوهُ يُحاسِبْکُمْ بِهِ اللَّهُ فَيَغْفِرُ لِمَنْ يَشاءُ وَ يُعَذِّبُ مَنْ يَشاءُ وَ اللَّهُ عَلي‏ کُلِّ شَيْ‏ءٍ قَديرٌ (1)

آنچه در آسمانها و زمین است ، از آنِ خداست. و ( از این رو ) اگر آنچه را در دل دارید ، آشکار سازید یا پنهان ، خداوند شما را بر طبق آن ، محاسبه می کند. سپس هر کس را بخواهد ( و شایستگی داشته باشد ) ، می بخشد و هر کس را بخواهد ( و مستحق باشد ) ، مجازات می کند. و خداوند به همه چیز قدرت دارد.

وَ قالُوا اتَّخَذَ اللَّهُ وَلَداً سُبْحانَهُ بَلْ لَهُ ما فِي السَّماواتِ وَ الْأَرْضِ کُلٌّ لَهُ قانِتُونَ (2)
و ( یهود و نصاری و مشرکان ) گفتند: «خداوند ، فرزندی برای خود انتخاب کرده است»!- منزه است او- بلکه آنچه در آسمانها و زمین است ، از آن اوست و همه در برابر او خاضعند!

وَاللَّهُ خَلَقَكُمْ ثُمَّ يَتَوَفَّاكُمْ وَمِنْكُمْ مَنْ يُرَدُّ إِلَى أَرْذَلِ الْعُمُرِ لِكَيْ لَا يَعْلَمَ بَعْدَ عِلْمٍ شَيْئًا إِنَّ اللَّهَ عَلِيمٌ قَدِيرٌ وَاللَّهُ فَضَّلَ بَعْضَكُمْ عَلَى بَعْضٍ فِي الرِّزْقِ فَمَا الَّذِينَ فُضِّلُوا بِرَادِّي رِزْقِهِمْ عَلَى مَا مَلَكَتْ أَيْمَانُهُمْ فَهُمْ فِيهِ سَوَاءٌ أَفَبِنِعْمَةِ اللَّهِ يَجْحَدُونَ (3)

و خدا شما را آفريد سپس [جان] شما را مى‏ گيرد و بعضى از شما تا خوارترين [دوره] سالهاى زندگى [فرتوتى] بازگردانده مى ‏شود به طورى كه بعد از [آن همه] دانستن [ديگر] چيزى نمى‏ دانند قطعا خدا داناى تواناست و خدا بعضى از شما را در روزى بر بعضى ديگر برترى داده است و[لى] كسانى كه فزونى يافته‏ اند روزى خود را به بندگان خود نمى‏ دهند تا در آن با هم مساوى باشند آيا باز نعمت‏ خدا را انكار مى كنند

بر اساس این آیات (و آیات بسیار دیگری) خداوند قادر مطلق است و تسلط کامل بر هستی دارد.

موفق باشید

1. بقره 284
2. بقره 116
3. نحل 70-71

با سلام، ولی این روایات و آیات فقط ادعا هستند ، چگونه در عمل ثابت میشوند ؟

به نظرم در عمل اینگونه ثابت میشود که علمی که نزد خداوند و پیامبرانش است نزد هیچ کس دیگری نیست ، آیا راه دیگری وجود دارد ؟

[="Tahoma"][="DarkSlateGray"]

به من بیاموز;897158 نوشت:
به نظرم در عمل اینگونه ثابت میشود که علمی که نزد خداوند و پیامبرانش است نزد هیچ کس دیگری نیست ، آیا راه دیگری وجود دارد ؟

بسم الله الرحمن الرحیم

اللهم عجل لولیک الفرج

سلام علیکم ورحمه الله وبرکاته

بنظرم با خواندن قرآن و دیدن جهان میشه پی برد

مثلا اگر آسمان رو همین آسمان در نظر بگیریم که در فضا هست(البته بحث عمیق تر هم می تونه باشه و...)
و زمان نگارش قرآن را وآورنده آن را بشناسیم و زمان آورده شدن آن را پی می بریم قرآن از طرف آفریده گار هستی است و پآفریده آسمان ها و زمین است

یا علی(ع)@};-[/]

به من بیاموز;896679 نوشت:
با سلام، ولی این روایات و آیات فقط ادعا هستند ، چگونه در عمل ثابت میشوند ؟

سوال شما از این بود که خدایی که در قرآن معرفی شده است، کیست و چه خصوصیاتی دارد، آیا مسلط بر مخلوقات است یا خیر. در پاسخ هم بنده به آیات چندی اشاره کردم.

اکنون که در مورد این می پرسید که چگونه در عمل ثابت می شود، باید چند نکته را اضافه کنم:

- نخست آنکه وقتی شما دلایل کافی برای معتبر بودن قرآن داشته باشید، آنگاه مفاد آن به عنوان دلیل برای شما کارایی خواهد داشت. بنابراین استناد به همین آیات دلیل کافی برای شما خواهد بود.

- دلیل دیگری که در این زمینه وجود دارد، دلایل فلسفی است. دلایلی که به خوبی وجود موجودی قادر را اثبات می کنند که تمام هستی، هم در اصل موجود شدن و هم در بقاء وجودشان به او نیازمند هستند. به طور مثال می توانید برهان امکان و وجوب را مطالعه کنید.

- دلیل دیگر، هستی با تمام عظمتش است. بزرگترین نشانه و آیه برای وجود خداوند همین هستی است. با تمام ظرافت ها و دقت هایش، نشانگر وجود خالقی عظیم است. این مسئله هم در عمل نشانگر وجود خداوند است.

موفق باشید

سوال:
آیا خدای قرآن بر جهان مسلط است؟

پاسخ:

- دلیل دیگری که در این زمینه وجود دارد، دلایل فلسفی است. دلایلی که به خوبی وجود موجودی قادر را اثبات می کنند که تمام هستی، هم در اصل موجود شدن و هم در بقاء وجودشان به او نیازمند هستند. به طور مثال می توانید برهان امکان و وجوب را مطالعه کنید.

- دلیل دیگر، هستی با تمام عظمتش است. بزرگترین نشانه و آیه برای وجود خداوند همین هستی است. با تمام ظرافت ها و دقت هایش، نشانگر وجود خالقی عظیم است. این مسئله هم در عمل نشانگر وجود خداوند است.

منابع:
1. بقره 284
2. بقره 116
3. نحل 70-71

موضوع قفل شده است