جمع بندی آیا غنی شدن کافر به خاطر وعده ی خداست؟

تب‌های اولیه

93 پستها / 0 جدید
آخرین ارسال
آیا غنی شدن کافر به خاطر وعده ی خداست؟

با سلام و احترام

[=&amp]خدا گفته است اگر فقیر باشی و لیاقت داشته باشی و ازدواج کنی، تو را غنی می کنم پس ازدواج کن.
[/]
[=&amp]اگر فرضا لیاقت داشتم و ازدواج کردم و غنی شدم از کجا بفهمم این غنی شدن به خاطر وعده ی خدا بوده است نه تلاش خودم ؟[/]
[=&amp]مثلا یک کافر فقیر می تواند ازدواج کند و غنی شود اما اینجا مشمول وعده ی خدا نیست. [/]
[=&amp]یا مثلا مومنی که لیاقت ندارد اما ازدواج می کند و غنی می شود اما مشمول وعده ی خدا نیست.[/]
[=&amp]می خواستم بدانم اگر من لیاقت لازم را داشتم و ازدواج کردم و غنی شدم آیا می توان فهمید این غنی شدن به جهت وعده ی خدا بوده نه صرفا عمل و لیاقت خودم ( مثل کافران و مومنان بی لیاقت ) ؟[/]
[=&amp]و این که نمی دانم لیاقت مورد نظر خدا چیست ؟ تا ازدواج کنم ...[/]
[=&amp]آیا شما می دانید لیاقت مورد نظر خدا چیست ؟ و چگونه می توانم بفهمم آن لیاقت را دارم یا نه ؟ تا بعد بتوانم به وعده ی خدا تکیه کرده و ازدواج کنم ؟[/]
[=&amp]پس[/]
[=&amp]اگر این لیاقت گفته شده است، بفرمایید چیست و کجا گفته شده است ؟ ، تا بنده به آن لیاقت دست پیدا کنم و بعد به وعده ی خدا تکیه کنم و اگر احیانا غنی نشدم ، متوجه شوم که خلف وعده صورت گرفته است.[/]
[=&amp]و اگر این لیاقت گفته نشده است ، بفرمایید گفته نشده است. تا من و دیگران بدانیم نمی توانیم به وعده ی خدا تکیه کنیم . و اگر قرار است تصمیم به ازدواج بگیریم روی عمل خودمان حساب باز کنیم نه وعده ی خدا. [/]

با نام و یاد دوست

کارشناس بحث: استاد عامل

سلام علیکم

و طاها;894729 نوشت:
خدا گفته است اگر فقیر باشی و لیاقت داشته باشی و ازدواج کنی، تو را غنی می کنم پس ازدواج کن.

اگر آیه یا روایت خاصی مد نظر شماست، با ذکر سند، این آیه یا روایت را بفرمایید تا بحث شروع شود.

[="Tahoma"][="Navy"]

و طاها;894729 نوشت:
با سلام و احترام

خدا گفته است اگر فقیر باشی و لیاقت داشته باشی و ازدواج کنی، تو را غنی می کنم پس ازدواج کن.

اگر فرضا لیاقت داشتم و ازدواج کردم و غنی شدم از کجا بفهمم این غنی شدن به خاطر وعده ی خدا بوده است نه تلاش خودم ؟
مثلا یک کافر فقیر می تواند ازدواج کند و غنی شود اما اینجا مشمول وعده ی خدا نیست.
یا مثلا مومنی که لیاقت ندارد اما ازدواج می کند و غنی می شود اما مشمول وعده ی خدا نیست.
می خواستم بدانم اگر من لیاقت لازم را داشتم و ازدواج کردم و غنی شدم آیا می توان فهمید این غنی شدن به جهت وعده ی خدا بوده نه صرفا عمل و لیاقت خودم ( مثل کافران و مومنان بی لیاقت ) ؟
و این که نمی دانم لیاقت مورد نظر خدا چیست ؟ تا ازدواج کنم ...
آیا شما می دانید لیاقت مورد نظر خدا چیست ؟ و چگونه می توانم بفهمم آن لیاقت را دارم یا نه ؟ تا بعد بتوانم به وعده ی خدا تکیه کرده و ازدواج کنم ؟
پس
اگر این لیاقت گفته شده است، بفرمایید چیست و کجا گفته شده است ؟ ، تا بنده به آن لیاقت دست پیدا کنم و بعد به وعده ی خدا تکیه کنم و اگر احیانا غنی نشدم ، متوجه شوم که خلف وعده صورت گرفته است.
و اگر این لیاقت گفته نشده است ، بفرمایید گفته نشده است. تا من و دیگران بدانیم نمی توانیم به وعده ی خدا تکیه کنیم . و اگر قرار است تصمیم به ازدواج بگیریم روی عمل خودمان حساب باز کنیم نه وعده ی خدا.

سلام
تلاش و کوشش تنها یکی از اسباب بی نیازی مالی است و نه تنها سبب آن. خداوند متعال به اسباب متعددی به افراد رزق و روزی می دهد که یکی از آنها تلاش و کوشش است. مثلا در روایات داریم خوش اخلاقی از اسباب روزی است یا نماز شب یا صدقه وووو. یکی از اسباب روزی هم انحصار پاداش نیکی فرد در دنیاست . این یکی از اسبابی است که به غیر مومنان اختصاص دارد. چون آنان به خدا و آخرت و پاداش اخروی باور ندارند خداوند متعال پاداش نیکی های آنها را در دنیا می دهد و این پاداش اغلب مادی است لذا غالبا وضع مادی کفار از مومنین بهتر است. اما پاداش اخروی بالاتر و برتر و جاودانه است.
یک مومن برای کسب رزق و روزی به همه اسباب الهی باید چنگ بزند و مابقی را به خدای متعال واگذارد که او به مصالح بندگانش بیش از خودشان آگاه است
یا رزاق[/]

محی الدین;895364 نوشت:
[="Tahoma"][="Navy"]
سلام
تلاش و کوشش تنها یکی از اسباب بی نیازی مالی است و نه تنها سبب آن. خداوند متعال به اسباب متعددی به افراد رزق و روزی می دهد که یکی از آنها تلاش و کوشش است. مثلا در روایات داریم خوش اخلاقی از اسباب روزی است یا نماز شب یا صدقه وووو. یکی از اسباب روزی هم انحصار پاداش نیکی فرد در دنیاست . این یکی از اسبابی است که به غیر مومنان اختصاص دارد. چون آنان به خدا و آخرت و پاداش اخروی باور ندارند خداوند متعال پاداش نیکی های آنها را در دنیا می دهد و این پاداش اغلب مادی است لذا غالبا وضع مادی کفار از مومنین بهتر است. اما پاداش اخروی بالاتر و برتر و جاودانه است.
یک مومن برای کسب رزق و روزی به همه اسباب الهی باید چنگ بزند و مابقی را به خدای متعال واگذارد که او به مصالح بندگانش بیش از خودشان آگاه است
یا رزاق
[/]

با سلام و احترام
این مطالبی که نگاشتید ارتباطی به سوالات من نداشت و به هیچ کدام جوابی نداد.
و فکر نمیکنم کسی با انچه گفتید مخالفتی داشته باشد. تا روی ان بحث کنیم.
شاید هم مقصودتان چیز خاصی است که بنده متوجه نشدم...

عامل;895340 نوشت:
سلام علیکم

اگر آیه یا روایت خاصی مد نظر شماست، با ذکر سند، این آیه یا روایت را بفرمایید تا بحث شروع شود.

با سلام و احترام

آیه 32 و 33 سوره نور
ان یکونوا فقرا یغنهم الله من فضله

فرض کنید یک فقیر رفت و ازدواج کرد و از قضا، غنی نشد.

او به خدا میگوید چرا به وعده ات عمل نکردی؟
خدا هم میگوید من که وعده نکرده بودم به صرف اینکه فقیر هستی و ازدواج کردی، تو را غنی کنم.. خودت فریب خوردی و حرف من را نفهمیدی ...

اینجا فرد احساس خواهد کرد که فریب خورده است...
فریب جهل خودش را خورده است...
او فکر میکرد با شرایطی که دارد، وعده خدا در مورد او تحقق پیدا خواهد کرد و به همین جهت به وعده ی خدا تکیه کرد
اما بعدا فهمید که این شرایط کافی نبوده و مثلا فلان شرایط لازم است که باید چندین سال فرضا زحمت بکشد تا ان را به دست اورد و اگر قبلا میدانست هرگز فریب جهل خودش را نمیخورد و ازدواج نمیکرد...
او نمیدانست کلام خدا مربوط به او نمیشود مگر شرایط خاصی داشته باشد... و اگر میدانست بیخود به وعده ی خدا دل نمیبست و ازدواج نمیکرد..

و طاها;894729 نوشت:

سلام اقا طاها
شما دوازده بار از کلمه لیاقت استفاده کردی!!!
کجای آیه میگه لیاقت داشته باشی؟
لیاقت چیو داشته باشی؟

و طاها;895401 نوشت:
با سلام و احترام
این مطالبی که نگاشتید ارتباطی به سوالات من نداشت و به هیچ کدام جوابی نداد.
و فکر نمیکنم کسی با انچه گفتید مخالفتی داشته باشد. تا روی ان بحث کنیم.
شاید هم مقصودتان چیز خاصی است که بنده متوجه نشدم...

سلام
بنده می خواستم متذکر شوم که تلاش شما از لطف الهی جدا نیست و البته که باید تلاش کنید چون آن هم از طرق کسب لیاقت برای بی نیازی است
اما لیاقت منحصر در تلاش برای کسب و کار هم نیست بلکه عوامل دیگری هم دارد که ذکر شد
شما می توانید به لطف الهی تکیه کنید و به اقدام در همه راه های ذکر شده بپردازید اما باز هم در نهایت اوست که تعیین کننده میزان رزق است و از مصالح ما خبر دارد
اما در پاسخ به اصل سوال تاپیک هم گفته شد که علتش عدم باور کفار به خدا و جهان آخرت و تجمیع پاداش حسنات آنها در دنیاست لذا این مساله مرتبط با وعده الهی نیست کما اینکه در نقل دینی وعده ای در این خصوص داده نشده است
یا علیم

و طاها;895421 نوشت:

فرض کنید یک فقیر رفت و ازدواج کرد و از قضا، غنی نشد.

او به خدا میگوید چرا به وعده ات عمل نکردی؟
خدا هم میگوید من که وعده نکرده بودم به صرف اینکه فقیر هستی و ازدواج کردی، تو را غنی کنم.. خودت فریب خوردی و حرف من را نفهمیدی ...

اینجا فرد احساس خواهد کرد که فریب خورده است...
فریب جهل خودش را خورده است...
او فکر میکرد با شرایطی که دارد، وعده خدا در مورد او تحقق پیدا خواهد کرد و به همین جهت به وعده ی خدا تکیه کرد
اما بعدا فهمید که این شرایط کافی نبوده و مثلا فلان شرایط لازم است که باید چندین سال فرضا زحمت بکشد تا ان را به دست اورد و اگر قبلا میدانست هرگز فریب جهل خودش را نمیخورد و ازدواج نمیکرد...
او نمیدانست کلام خدا مربوط به او نمیشود مگر شرایط خاصی داشته باشد... و اگر میدانست بیخود به وعده ی خدا دل نمیبست و ازدواج نمیکرد..

سلام

مسئله این است که باید ببینیم چه روزیمان میشود . نوعِ روزی بسته به ایمان و اعتقادمان دارد .

حکمت و اسباب الهی و خواست او در روزی مقدّره نه صرفاً توقّع و خواسته هامون از خداوند .

کسی که برای رضای خدا و اطاعت از فرمان او ، اقدام به عمل صالحی میکند ، صد درصد همۀ جوانب را می سنجد .

همه چیزی که از مقام ربوبی به انسان می رسد، به عنوان رزق و روزی در فرهنگ قرآنی و اسلامی تلقی می شود،

می توان گفت که انسان همواره چشم به روزی و رزق دوخته است تا به او برسد.

این رزق و روزی گاه مادی و گاهی معنوی ست

رزق در کاربردهای قرآنی دایره معنایی گسترده ای دارد.

safayyy;895687 نوشت:

سلام اقا طاها
شما دوازده بار از کلمه لیاقت استفاده کردی!!!
کجای آیه میگه لیاقت داشته باشی؟
لیاقت چیو داشته باشی؟

سلام بزرگوار
خداوند دعا را مستجاب میکند اما برای استجابت نیاز به لیاقت هست.
یعنی یک شرایطی باید در انسان باشد تا خداوند دعا را مستجاب کند.

در مورد این مبحث نیز همینطور

ضمن اینکه با صحبتهایی که قبلا با کارشناس دیگری داشتم
ایشان تایید کرد که لیاقت نیاز داریم و الا وعده ی خدا تحقق پیدا نمیکند.

اما اصلا این ها را کنار بگذار
اگر فرض کنیم تنها چیزی که لازم است فقر باشد.
پس نباید زوجی را پیدا کنیم که غنی نشده باشند.
آیا قبول دارید؟
اگر بله که هیچ
و اگر خیر
پس مشکل از عدم لیاقت بنده است نه خلف وعده ی خدا

[="Tahoma"][="Blue"]

بسم الله الرحمن الرحیم

وَ أَنكِحُواْ الْأَيَامَى‏ مِنكمُ‏ وَ الصَّالِحِينَ مِنْ عِبَادِكمُ‏ وَ إِمَائكُمْ إِن يَكُونُواْ فُقَرَاءَ يُغْنِهِمُ اللَّهُ مِن فَضْلِهِ وَ اللَّهُ وَاسِعٌ عَلِيمٌ - وَ لْيَسْتَعْفِفِ الَّذِينَ لَا يجِدُونَ نِكاَحًا حَتىَ‏ يُغْنِيهُمُ اللَّهُ مِن فَضْلِهِ...(1)
قبل از شروع بحث باید به این نکته توجه داشت که برخی آثار ازدواج وضعی و تکوینی است و بصورت یک قانون کلی در عالم قرار داده شده است، ایت الله مکارم در این زمینه می فرماید:
انسان تا مجرد است احساس مسئوليت نمى‏ كند نه ابتكار و نيرو و استعداد خود را به اندازه كافى براى كسب در آمد مشروع بسيج مى‏ كند، و نه به هنگامى كه در آمدى پيدا كرد در حفظ و بارور ساختن آن مى‏ كوشد و به همين دليل مجردان غالبا خانه به دوش و تهى دستند! اما بعد از ازدواج شخصيت انسان تبديل به يك شخصيت اجتماعى مى‏ شود و خود را شديدا مسئول حفظ همسر و آبروى خانواده و تامين وسائل زندگى فرزندان آينده مى‏ بيند، به همين دليل تمام هوش و ابتكار و استعداد خود را به كار مى‏ گيرد و در حفظ در آمدهاى خود و صرفه‏ جويى، تلاش مى‏ كند و در مدت كوتاهى مى‏ تواند بر فقر چيره شود.(2)

بنابراین دسته از آثار، حتی غیر مسلمان هم با ازدواج به میزانی از غنا خواهد رسید، هرچند این وعده در مورد مومنین و کسانی که به خاطر خداوند و دوری از گناه ازدواج کنند، موثرتر است.

اما باید توجه داشت که قوانین کلی، هم ممکن است معارض داشته باشند و هم مخصص. به عبارتی خداوند یک قانون کلی بنام غنی شدن ازدواج کننده دارد، اما این دلیل با برخی دلایل دیگر ممکن است در تضاد باشد و در بعض موارد جلوی آن گرفته شود. به عنوان مثال؛ امام صادق(علیه السلام) می ‌فرماید: «إِنَّ الْمُؤْمِنَ لَیَنْوِی الذَّنْبَ فَیُحْرَمُ رِزْقَهُ؛ همانا مؤمن، نیّت گناه می‌کند، [در نتیجه] از روزی ‌اش محروم می‌شود».(3) و یا حضرت علی(علیه السلام) فرمودند: «مُدَاوَمَةُ الْمَعَاصِی تَقْطَعُ الرِّزْق؛ تداوم گناه، رزق را قطع می‌کند».(4) همچنین پیامبر خدا(صلی الله علیه و آله) فرمودند: «الْکِذْبُ یَنْقُصُ الرِّزْقَ؛ دروغ، روزی را کم می‌کند».(5) البته در موارد نادری نیز مومن مانعی ایجاد نکرده اما فقر به صلاح اوست لذا برای حفظ دینش خداوند متعال او را در فقر نگه می دارد.(6)

بنابراین اگر مومنی فقیر باشد و ازدواج کند و در عین حال موانعی برای غنی شدن نداشته باشد و به عبارت بهتر موانعی ایجاد نکند، غنی خواهد شد. بطور کلی اصل همان قانون کلی است و موارد تعارض و تخصیص جزئی از آن را تشکیل می دهند و هرگز تخصیصات قسمت اعظم کل را تشکیل نخواهند داد، چرا که در اینصورت تخصیص اکثر پیش خواهد آمد و این امر از نظر عقلی قبیح است و خداوند نیز چنین کاری نمی کند. بدین ترتیب که قانون کلی غنی شدن فقیر است، عقلانی است که فقیر ازدواج کرده و در اغلب موارد نیز این وعده الهی تحقق خواهد یافت.
نکته دیگر رابطه تلاش بنده با غنی کردن خداست، خداوند متعال همانطور که امام صادق(علیه السلام) می فرماید: أَبَى‏ اللَّهُ‏ أَنْ‏ يُجْرِيَ‏ الْأَشْيَاءَ إِلَّا بِأَسْبَاب(7) امور عالم را از طریق اسباب انجام می دهد، بنابراین نباید انتظار داشت بطور معجزه آسا و بدون تلاش، فردی بعد ازدواج غنی شود(هرچند چنین چیزی محال نیست).

[/HR]1. سوره نور، آیات32و33.
2. تفسير نمونه، ج‏14، ص: 466.
3. شیخ حرّ عاملی، وسائل الشیعة، ج1، ص58، ح 7.
4. غرر الحکم و درر الکلم، ج6، ص127، ح 9771.
5. ابوالقاسم پاینده، نهج الفصاحه، ص 373.
6. شیخ حر عاملی، جواهر السنیة فی الاحادیث القدسیه، ص244.
7. کلینی، الكافي؛ ج‏1 ؛ ص183.

[/]

سلام
زندگی یه پازل هست .باید با صبر اونو کنار هم جفت و جور کرد. نمیشه گفت به صرف ازدواج کردن حتما غنی میشیم . گرچه غنی بودن صرفا در مادیات هم نیست و ابعاد گوناگونی داره و هر کسی ایده آلی داره و خواسته ها متفاوت

کلا این دنیا بالا و پایین زیاد داره

از یه طرف خداوند، پیامبران الهی وائمه معصومین یک سری دستورات و حدود رو مشخص کردن و گفتن عمل به اینها موجب سعادت دنیوی واخروی ما میشه ...... در مقابلش شیاطین و نفس عماره و ضعف و سستی و کم صبری من بشر

به نظر من باید زرنگ باشیم و شجاع و صبور . مخصوصا صبر وگرنه باختیم.

من خودم هرچی اوضاع و احوالم خوب میشه میذارم به حساب خدا و هرچی بد برام پیش میاد میذارم به حساب شخص خودم و خودم رو مسبب اون میدونم. و واقعا هم چیزی غیر از این نیست. این جوری حالم هم بهتره و آروم تر میشم

به نظرم اگه میخوایم بدونیم لیاقت داریم یا نه باید ببنیم چه قدر خودسازی کردیم ، با خودمون چند چندیم ؟ صرفا منظورم نماز وروزه نیست . ببینیم اخلاق و رفتارمون با دیگران چه جوریه ، چقدر گذشت میکنیم ، با مردم خوش رفتاریم یا نه ؟ وهزار تا مورد دیگه

به نظر من لیاقت داشتن یعنی مطیع امر خدا بودن و البته در کنارش سعی وتلاش کردن . به نظر من حساس بودن بیش از حد روی این جور مسائل باعث دوری از خدا میشه

میگن : تو نیکی میکن و در دجله انداز که ایزد در بیابانت دهد باز . ما راه رو درست بریم بقیه اش با خدا

سلام

مسئله این است که در این روایات اشاره ای به رزق مادّی نشده .

اینگونه نیست که هر شخصی که ازدواج کند به رزق مادّی و یا رفاه نسبی خواهد رسید .

امّا صد در صد به فضلِ الهی خواهد رسید که مهمترین و آشکارترین روزیش همان ، همسرش هست .

تا اونجاییکه مدّ نظرم هست در قرآن وعدۀ مادّی به صورتی که گفته می شود نیامده است .

فردی که ازدواج میکند و حلال و حرام خدا رو به نحو مطلوب و یا احسن انجام می دهد ، طبیعتاً و نه به طور خاص

به رزق مادّی و یا مطلوبی نخواهد رسید ولی یقیناً بر طبق وعدۀ الهی از رزقِ معنوی نصیب و بهره مند خواهد شد.

مثلاً فرزندی صالح و یا دانشی الهی و از این دست .

زیرا رزق مادّی همه جوره امکان پذیر است ، چه مجرّد چه متأهّل . چه کافر چه مسلمان ، چه گنهکار و چه زاهد

یازینبِ فاطمه;895768 نوشت:
سلام

مسئله این است که باید ببینیم چه روزیمان میشود . نوعِ روزی بسته به ایمان و اعتقادمان دارد .

حکمت و اسباب الهی و خواست او در روزی مقدّره نه صرفاً توقّع و خواسته هامون از خداوند .

کسی که برای رضای خدا و اطاعت از فرمان او ، اقدام به عمل صالحی میکند ، صد درصد همۀ جوانب را می سنجد .

همه چیزی که از مقام ربوبی به انسان می رسد، به عنوان رزق و روزی در فرهنگ قرآنی و اسلامی تلقی می شود،

می توان گفت که انسان همواره چشم به روزی و رزق دوخته است تا به او برسد.

این رزق و روزی گاه مادی و گاهی معنوی ست

رزق در کاربردهای قرآنی دایره معنایی گسترده ای دارد.

با سلام

طبق تفاسیر و صحبتهایی که با کارشناس داشته ام.
مقصود از این غنی شدن، مادی است.
و صحبت شما درست نیست

سر فرصت جواب خواهم داد.

و طاها;895770 نوشت:
خداوند دعا را مستجاب میکند اما برای استجابت نیاز به لیاقت هست.
یعنی یک شرایطی باید در انسان باشد تا خداوند دعا را مستجاب کند.

سلام اینجا که دعا نمی کنیم یه کار داریم انجام میدیم
همونطور که استاد فرمودن این میتونه یه چیز تکوینی باشه پس همینکه انجامش دادی یه تاثیرایی داره که مثلا غنی شدنم یکیشه
و طاها;895770 نوشت:
اگر فرض کنیم تنها چیزی که لازم است فقر باشد.
پس نباید زوجی را پیدا کنیم که غنی نشده باشند.

اینم که استاد توضیح دادن ما خودمون یه کارایی میکنیم و جلوی اون قانون کلی رو می گیریم

و طاها;895985 نوشت:
طبق تفاسیر و صحبتهایی که با کارشناس داشته ام.
مقصود از این غنی شدن، مادی است.

شما از کجا میگین فقط مادیه؟
توی آیه میگه غنی میشن ولی نگفته مادیه یا معنوی
خوب به قرینه فقیر بودن زن و مرد قبل ازدواج میشه گفت حتما غنی شدن مادی مد نظر ایه اس ولی نمیشه اونو منحصر کرد. نظر شما چیه؟

safayyy;896162 نوشت:

شما از کجا میگین فقط مادیه؟
توی آیه میگه غنی میشن ولی نگفته مادیه یا معنوی
خوب به قرینه فقیر بودن زن و مرد قبل ازدواج میشه گفت حتما غنی شدن مادی مد نظر ایه اس ولی نمیشه اونو منحصر کرد. نظر شما چیه؟

با سلام و احترام

سر فرصت جواب پست ها را خواهم داد.

جواب سوالتان را دادم و عرض کردم :

تفاسیر و کارشناس

حالا ادرس دقیق میخواهید باید یا جستجو کنید یا صبر کنید تا اگر قسمت شد برایتان بیاورم.

خداوند به درستی با ازدواج عده بی نیازی و سعه رزق را داده است.
دختر و پسر هر یک در زندگی و در خانه پدر خود رزقی داشتند و مجرای رزق وجود داشت
با عوض شدن خانه و منزل آیا مجرای رزق قطع می شود؟
هرگز!
چون روزی هر کس مشخص است.
این روزی هم از صفات رحمانیت خدا هست و شامل همه موجودات عالم می شود (دابه)
مجرای دیگر رزق و روزی و وسعت آن است که خداوند در سوره مبارکه طلاق اشاره می کند که همانا تقوا است
وَمَن يَتَّقِ اللَّهَ يَجْعَل لَهُ مَخْرَجاً وَيَرْزُقْهُ مِنْ حَيْثُ لاَ يَحْتَسِبُ
پس از این دو راه خداوند وعده وسعت رزق داده است: ازدواج و تقوا

[="SeaGreen"]البته ساده زیستی و قناعت که حیات طیبه هر فرد مومن هست نباید فراموش شود[/]

عبدالرحیم;896269 نوشت:

مجرای دیگر رزق و روزی و وسعت آن است که خداوند در سوره مبارکه طلاق اشاره می کند که همانا تقوا است

وَمَن يَتَّقِ اللَّهَ يَجْعَل لَهُ مَخْرَجاً وَيَرْزُقْهُ مِنْ حَيْثُ لاَ يَحْتَسِبُ

سلام

در این آیه و دیگر آیات کریمۀ قرآن اشاره ای به رزق مادّی نشده ، اگرچه بی بهره نیز نخواهد بود .

ازدواج و تقوی ، چه نوع روزی را وسعت می دهد ؟

آیا همان غنا و ثروتی که نصیب کافران نیز شده یا منظور غنا و روزیِ متفاوت وعده داده شده است ؟

اگر واقع گرایانه ببینیم ، نوعِ غنا به نظر متفاوت از تصوّر ماست .

[="SeaGreen"]

یازینبِ فاطمه;896288 نوشت:
سلام

در این آیه و دیگر آیات کریمۀ قرآن اشاره ای به رزق مادّی نشده ، اگرچه بی بهره نیز نخواهد بود .

سلام علیکم
مسلما وسعت رزق منحصر در مادی نیست و رزق معنوی را نیز شامل می شود

یازینبِ فاطمه;896288 نوشت:

ازدواج و تقوی ، چه نوع روزی را وسعت می دهد ؟

آیا همان غنا و ثروتی که نصیب کافران نیز شده یا منظور غنا و روزیِ متفاوت وعده داده شده است ؟

اگر واقع گرایانه ببینیم ، نوعِ غنا به نظر متفاوت از تصوّر ماست .

ظاهرا شامل هر دو مورد می شود[/]

عبدالرحیم;896292 نوشت:

سلام علیکم

مسلما وسعت رزق منحصر در مادی نیست و رزق معنوی را نیز شامل می شود

ظاهرا شامل هر دو مورد می شود

سلام

اما اگر شامل هر دو شود و انسان به جهت امید به رزق مادّی ازدواج کند ، و لی ازآن بی بهره و یا کم بهره باشد چه؟

بسیاری از افراد هستند که از لحاظ معیشتی و اقتصادی بعد از ازدواج در تنگنا قرار می گیرند .

به طوری که اصلاً غنای مجرّدی با غنای متأهّلی این افراد قابل مقایسه نیست . خانۀ پدری همه چیز مهیّا بود ولی در خانۀ

خودش از خیلی چیزها محروم است .

هم چنین با توجّه به آن چه در جامعۀ دینداران دیده می شود هیچ تضمینی در مورد غنای مادّی آنها وجود ندارد .

و جالب توجّه اینکه هر چه مرتبه و درجات دینداری بالاتر باشد ، ظاهراً غنای مادّی کمتر خواهد بود .

و بالعکس هر چه کافران ، به شیطان نزدیکتر می شوند از غنای مادّی بهره مندتر می شوند .

محی الدین;895703 نوشت:

سلام

با سلام و احترام

نقل قول:
بنده می خواستم متذکر شوم که تلاش شما از لطف الهی جدا نیست

بله تلاش من از لطف الهی جدا نیست.
نقل قول:
و البته که باید تلاش کنید چون آن هم از طرق کسب لیاقت برای بی نیازی است

بله باید تلاش کنیم و مسلمان و کافر دارند تلاش می کنند.
نقل قول:
اما لیاقت منحصر در تلاش برای کسب و کار هم نیست

بله لیاقت منحصر در تلاش برای کسب و کار نیست.

نقل قول:
شما می توانید به لطف الهی تکیه کنید و به اقدام در همه راه های ذکر شده بپردازید اما باز هم در نهایت اوست که تعیین کننده میزان رزق است و از مصالح ما خبر دارد

نه دیگر مثل اینکه شما اصلا متوجه نشدید مشکل چیست ...

آن جوان به خاطر فقر، نمی خواهد ازدواج کند و خدا وعده داده که او را غنی کند و آن جوان به خاطر همین وعده، اقدام به ازدواج می کند. حالا اگر قرار باشد غنی نشود که اصلا ازدواج نمی کرد ...
نقل قول:
اما در پاسخ به اصل سوال تاپیک هم گفته شد که علتش عدم باور کفار به خدا و جهان آخرت و تجمیع پاداش حسنات آنها در دنیاست لذا این مساله مرتبط با وعده الهی نیست کما اینکه در نقل دینی وعده ای در این خصوص داده نشده است

خوب من هم که می دانستم این ها به خاطر وعده الهی نیست و در نقل دینی وعده ای در این خصوص داده نشده است.

پس لطفا به سوال ها دقت کنید!

[="Tahoma"][="Navy"]

و طاها;896323 نوشت:
نه دیگر مثل اینکه شما اصلا متوجه نشدید مشکل چیست ...

آن جوان به خاطر فقر، نمی خواهد ازدواج کند و خدا وعده داده که او را غنی کند و آن جوان به خاطر همین وعده، اقدام به ازدواج می کند. حالا اگر قرار باشد غنی نشود که اصلا ازدواج نمی کرد ...

سلام
اگر صرف ازدواج مانع فقر بود الان هیچ خانواده فقیری وجود نداشت پس این وعده به نحو مقتضی در رزق مطرح است نه بعنوان امر قطعی و انحصاری مثل اینکه شما به کسی وعده بدهید اگر با من همکاری کنید متناسب با شرایط شما کمکتان می کنم. لذا این وعده بصورت یک امتیاز مثبت برای فرد در نظر گرفته می شود حال باید ببینیم مانعی برای این امتیاز مثبت هست یا خیر ؟ آیا مقارنات این امتیاز مثبت وجود دارند یا خیر؟ خلاصه اینکه قرار نیست این امتیاز مثبت به تنهایی همه کار بکند .

و طاها;896323 نوشت:
خوب من هم که می دانستم این ها به خاطر وعده الهی نیست و در نقل دینی وعده ای در این خصوص داده نشده است.

پس لطفا به سوال ها دقت کنید!

اگر می دانستید پس چرا آنرا بعنوان سوال اصلی تاپیک انتخاب فرمودید؟
موفق باشید
یا علیم[/]

عامل;895804 نوشت:
...

با سلام و احترام

نقل قول:
قبل از شروع بحث باید به این نکته توجه داشت که برخی آثار ازدواج وضعی و تکوینی است و بصورت یک قانون کلی در عالم قرار داده شده است، ایت الله مکارم در این زمینه می فرماید:
انسان تا مجرد است احساس مسئوليت نمى‏ كند نه ابتكار و نيرو و استعداد خود را به اندازه كافى براى كسب در آمد مشروع بسيج مى‏ كند، و نه به هنگامى كه در آمدى پيدا كرد در حفظ و بارور ساختن آن مى‏ كوشد و به همين دليل مجردان غالبا خانه به دوش و تهى دستند! اما بعد از ازدواج شخصيت انسان تبديل به يك شخصيت اجتماعى مى‏ شود و خود را شديدا مسئول حفظ همسر و آبروى خانواده و تامين وسائل زندگى فرزندان آينده مى‏ بيند، به همين دليل تمام هوش و ابتكار و استعداد خود را به كار مى‏ گيرد و در حفظ در آمدهاى خود و صرفه‏ جويى، تلاش مى‏ كند و در مدت كوتاهى مى‏ تواند بر فقر چيره شود.(2)

خوب تا اینجا که ارتباطی به سوال بنده نداشت الا اینکه یک نتیجه گرفتید :

نقل قول:
بنابراین دسته از آثار، حتی غیر مسلمان هم با ازدواج به میزانی از غنا خواهد رسید، هرچند این وعده در مورد مومنین و کسانی که به خاطر خداوند و دوری از گناه ازدواج کنند، موثرتر است.

اگر وعده ی خدا ( غنی کردن ) در مورد مومنان موثر تر از غیرمومنان است.
پس خداوند به غیرمومنان هم وعده به غنا داده است.
لطفا دلیل این حرف را بیاورید.
در چه آیه یا روایتی خداوند به غیرمومنان، وعده به غنی داده است ؟
منتظر هستم

نقل قول:
اما باید توجه داشت که قوانین کلی، هم ممکن است معارض داشته باشند و هم مخصص. به عبارتی خداوند یک قانون کلی بنام غنی شدن ازدواج کننده دارد، اما این دلیل با برخی دلایل دیگر ممکن است در تضاد باشد و در بعض موارد جلوی آن گرفته شود.

انتخاب کنید :
الف )
خداوند وعده داده است که همه مومنینی که ازدواج کنند را غنی کند ؟
ب )
خداوند وعده داده است که اکثر مومنینی که ازدواج کنند را غنی کند ؟
ج )
خداوند وعده داده است که برخی از مومنین که ازدواج کنند را غنی کند ؟
منتظر انتخاب شما هستم.

نقل قول:
به عنوان مثال؛ امام صادق(علیه السلام) می ‌فرماید: «إِنَّ الْمُؤْمِنَ لَیَنْوِی الذَّنْبَ فَیُحْرَمُ رِزْقَهُ؛ همانا مؤمن، نیّت گناه می‌کند، [در نتیجه] از روزی ‌اش محروم می‌شود».(3) و یا حضرت علی(علیه السلام) فرمودند: «مُدَاوَمَةُ الْمَعَاصِی تَقْطَعُ الرِّزْق؛ تداوم گناه، رزق را قطع می‌کند».(4) همچنین پیامبر خدا(صلی الله علیه و آله) فرمودند: «الْکِذْبُ یَنْقُصُ الرِّزْقَ؛ دروغ، روزی را کم می‌کند».(5)

پس نمی توانیم به کسی که واجد این صفات است : " مداومه المعاصی، ینوی الذنب، کذب" ،بگوییم ازدواج کن زیرا خدا به تو وعده ی غنی داده است.
چون آن شخص به خاطر فقر است که ازدواج نمی کندو وقتی چنین صفاتی را هم داشته باشد، نور علی نور می شود و کاملا از ازدواج کردن منصرف خواهد شد.
منتظر پاسخ به این قسمت هستم

نقل قول:
البته در موارد نادری نیز مومن مانعی ایجاد نکرده اما فقر به صلاح اوست لذا برای حفظ دینش خداوند متعال او را در فقر نگه می دارد.(6)

شما می دانید آن موارد نادر چیست ؟
اگر نمی دانید پس چه طور فهمیدید که نادر هستند ؟
و اگر می دانید آن ها را نام ببرید تا من متوجه شوم که جزو آن موارد هستم یا نه ؟
منتظر پاسخ به این قسمت هستم

نقل قول:
بنابراین اگر مومنی فقیر باشد و ازدواج کند و در عین حال موانعی برای غنی شدن نداشته باشد و به عبارت بهتر موانعی ایجاد نکند، غنی خواهد شد. بطور کلی اصل همان قانون کلی است و موارد تعارض و تخصیص جزئی از آن را تشکیل می دهند و هرگز تخصیصات قسمت اعظم کل را تشکیل نخواهند داد، چرا که در اینصورت تخصیص اکثر پیش خواهد آمد و این امر از نظر عقلی قبیح است و خداوند نیز چنین کاری نمی کند. بدین ترتیب که قانون کلی غنی شدن فقیر است، عقلانی است که فقیر ازدواج کرده و در اغلب موارد نیز این وعده الهی تحقق خواهد یافت.

خوب با توجه به قسمت های قبلی که منتظر پاسخ انها هستم
سوالات اصلی را دوباره مطرح می کنم تا به آنها جواب بدهید ( حالا شما دوست دارید به جای لیاقت بگویید مانع، مختارید)

یک )
آیا شما می دانید لیاقت مورد نظر خدا چیست ؟ و چگونه می توانم بفهمم آن لیاقت را دارم یا نه ؟ تا بعد بتوانم به وعده ی خدا تکیه کرده و ازدواج کنم ؟
پس
اگر این لیاقت گفته شده است، بفرمایید چیست و کجا گفته شده است ؟ ، تا بنده به آن لیاقت دست پیدا کنم و بعد به وعده ی خدا تکیه کنم و اگر احیانا غنی نشدم ، متوجه شوم که خلف وعده صورت گرفته است.
و اگر این لیاقت گفته نشده است ، بفرمایید گفته نشده است. تا من و دیگران بدانیم نمی توانیم به وعده ی خدا تکیه کنیم . و اگر قرار است تصمیم به ازدواج بگیریم روی عمل خودمان حساب باز کنیم نه وعده ی خدا.

دو )
اگر فرضا لیاقت داشتم و ازدواج کردم و غنی شدم از کجا بفهمم این غنی شدن به خاطر وعده ی خدا بوده است نه تلاش خودم ؟
مثلا یک کافر فقیر می تواند ازدواج کند و غنی شود اما اینجا مشمول وعده ی خدا نیست.
یا مثلا مومنی که لیاقت ندارد اما ازدواج می کند و غنی می شود اما مشمول وعده ی خدا نیست.

منتظر پاسخ به این دو سوال هستم

ضمنا پست شماره 25 را بخوانید تا مشکل اصلی برایتان معلوم باشد...

نقل قول:
نکته دیگر رابطه تلاش بنده با غنی کردن خداست، خداوند متعال همانطور که امام صادق(علیه السلام) می فرماید: أَبَى‏ اللَّهُ‏ أَنْ‏ يُجْرِيَ‏ الْأَشْيَاءَ إِلَّا بِأَسْبَاب‏(7) امور عالم را از طریق اسباب انجام می دهد، بنابراین نباید انتظار داشت بطور معجزه آسا و بدون تلاش، فردی بعد ازدواج غنی شود(هرچند چنین چیزی محال نیست).

کسی تا به حال این چنین انتظاری نداشته است.

محی الدین;896341 نوشت:

سلام

با سلام و احترام

نقل قول:
اگر صرف ازدواج مانع فقر بود الان هیچ خانواده فقیری وجود نداشت پس این وعده به نحو مقتضی در رزق مطرح است نه بعنوان امر قطعی و انحصاری مثل اینکه شما به کسی وعده بدهید اگر با من همکاری کنید متناسب با شرایط شما کمکتان می کنم. لذا این وعده بصورت یک امتیاز مثبت برای فرد در نظر گرفته می شود حال باید ببینیم مانعی برای این امتیاز مثبت هست یا خیر ؟ آیا مقارنات این امتیاز مثبت وجود دارند یا خیر؟ خلاصه اینکه قرار نیست این امتیاز مثبت به تنهایی همه کار بکند .

بزرگوار
به ایراد من دقت کنید
وقتی شما می گویید :

نقل قول:
اما باز هم در نهایت اوست که تعیین کننده میزان رزق است و از مصالح ما خبر دارد

یعنی حتی اگر من فقیر باشم و هیچ مشکلی نداشته باشم باز هم ممکن است خدا به وعده ای که داده عمل نکند و من را غنی نکند
مثلا ممکن است خداوند به خاطر اینکه مقام شخصی را بالا ببرد، خلف وعده کند.
خوب اگر من بدانم خداوند مقصودش این است اصلا ازدواج نمی کنم چون می دانم حتی اگر موانع را برطرف کنم باز هم ممکن است خدا به وعده اش عمل نکند و من غنی نشوم.
امیدوارم متوجه شده باشید.

نقل قول:
اگر می دانستید پس چرا آنرا بعنوان سوال اصلی تاپیک انتخاب فرمودید؟

سوالات هر کسی در پست ابتدایی مطرح میشود نه در عنوان تاپیک.
ظاهرا شما به عنوان تاپیک، پاسخ می دهید نه سوالات من.
در پست ابتدایی به صراحت گفتم :
نقل قول:

عامل;895804 نوشت:
بسم الله الرحمن الرحیم

وَ أَنكِحُواْ الْأَيَامَى‏ مِنكمُ‏ وَ الصَّالِحِينَ مِنْ عِبَادِكمُ‏ وَ إِمَائكُمْ إِن يَكُونُواْ فُقَرَاءَ يُغْنِهِمُ اللَّهُ مِن فَضْلِهِ وَ اللَّهُ وَاسِعٌ عَلِيمٌ - وَ لْيَسْتَعْفِفِ الَّذِينَ لَا يجِدُونَ نِكاَحًا حَتىَ‏ يُغْنِيهُمُ اللَّهُ مِن فَضْلِهِ...(1)

[/HR]1. سوره نور، آیات32و33.

سلام

بسم الله الرّحمن الرّحیم

إِنَّ رَبِّي يَبْسُطُ الرِّزْقَ لِمَنْ يَشاءُ مِنْ عِبادِهِ وَ يَقْدِرُ لَهُ

پروردگارم روزى را براى هر كس بخواهد وسعت مى ‏بخشد، و براى هر كس بخواهد تنگ (و محدود) مى ‏سازد.

إِنَّ اللَّهَ هُوَ الرَّزَّاقُ ذُو الْقُوَّةِ الْمَتينُ

خداوند روزى‏ دهنده و صاحب قوّت و قدرت است!

وَ لكِنْ يُنَزِّلُ بِقَدَرٍ ما يَشاءُ إِنَّهُ بِعِبادِهِ خَبيرٌ بَصيرٌ

به مقدارى كه مى ‏خواهد (و مصلحت مى‏داند) نازل مى‏ كند، كه نسبت به بندگانش آگاه و بيناست!

در آیات فوق ، خداوند تکلیف را بر همگان روشن ساخته و روزیِ همگان ( چه مادّی و چه معنوی ) در قدرت خود ، نشان داده است .

البته عواملی برای ازدیاد و یا کاستیهایِ رزق در روایات و احادیث بیان گردیده است .

مثل همین ازدواج ، امّا نوعِ رزق مشخّص نشده که به حتم مادّی باشد .

البته این آیه نیز قابل توجّه است :

آیه 32 و 33 نور

وَ أَنْكِحُوا الْأَيامى‏ مِنْكُمْ وَ الصَّالِحينَ مِنْ عِبادِكُمْ وَ إِمائِكُمْ إِنْ يَكُونُوا فُقَراءَ يُغْنِهِمُ اللَّهُ مِنْ فَضْلِهِ

وَ اللَّهُ واسِعٌ عَليمٌ وَ لْيَسْتَعْفِفِ الَّذينَ لا يَجِدُونَ نِكاحاً حَتَّى يُغْنِيَهُمُ اللَّهُ مِنْ فَضْلِهِ

مردان و زنان بى ‏همسر خود را همسر دهيد، همچنين غلامان و كنيزان صالح و درستكارتان را اگر فقير و تنگدست باشند،

خداوند از فضل خود آنان را بى‏ نياز مى ‏سازد خداوند گشايش ‏دهنده و آگاه است! و كسانى كه امكانى براى ازدواج نمى‏ يابند، بايد

پاكدامنى پيشه كنند تا خداوند از فضل خود آنان را بى ‏نياز گرداند!

این آیه اشاره به فضل الهی دارد برای همگان ، کسانی که متمکّن و غیر متمکّن هستند برای ازدواج

آیه 32 خطاب به کسانی است که توان ازدواج دارند و می توانند مهریه پرداخت کرده و مقدمات ازدواج را فراهم نمایند و زندگی

زناشویی را اداره کنند و می ترسند که مبادا بعد از ازدواج و زیاد شدن عیال، گرفتار فقر و تنگدستی شوند از این رو از ازدواج

فرار می کنند. خداوند خطاب به چنین کسانی می فرماید از ترس فقر آینده از ازدواج فرار نکنید که خدا شما را بی نیاز خواهد کرد.

در روایتی معصوم می فرماید:

من ترك التّزويج مخافة العيلة فقد أساء ظنّه باللّه، إنّ اللّه يقول" إِنْ يَكُونُوا فُقَراءَ" الآية

هر کس از ترس فقر ازدواج نکند، به خدا و روزی دهندگی او بد گمان است بعد این آیه را تلاوت فرمود.

فیض کاشانی، الاصفی، قم، دفتر تبلیغات اسلامی، 1418 ق، ج 2، ص 845.

ولی در ادامۀ آیه ، برای غیر متمکّنینی که به خاطر فقر باید تقوا پیشه کنند نیز وعدۀ فضل و رحمت داده است .

خداوند خطاب به این گروه می فرماید حالا که به دلیل نداشتن امکانات یا به دلیل نداشتن خواستگار و دلیل های دیگری که

از اراده و توان شما خارج است، از ازدواج ناتوانید، پس عفت و پاکدامنی پیشه کنید تا خدا شما را به بی نیازی برساند.

یعنی مبادا حالا که راه حلال بر شما مسدود است، فکر کنید برای رفتن راه حرام بهانه دارید.

در این آیات مشخّصاً از ازدیاد روزی و غنای مادّی به میان نیامده است .

بلکه از تقوا برای غیر متمکّن و ازدواج برای متمکّن سخن گفته شده است .

..........................

مرکز ملّی پاسخگوئی

خدایا دوست دارم;895953 نوشت:
سلام

با سلام و احترام

نقل قول:
نمیشه گفت به صرف ازدواج کردن حتما غنی میشیم .

بله من هم عرض کردم به صرف ازدواج کردن غنی نمی شویم

نقل قول:
گرچه غنی بودن صرفا در مادیات هم نیست و ابعاد گوناگونی داره و هر کسی ایده آلی داره و خواسته ها متفاوت

وعده ی خدا در آیه، وعده مادی است و حتما باید تحقق یابد ( طبق تفاسیر و ... )

نقل قول:
به نظر من لیاقت داشتن یعنی مطیع امر خدا بودن و البته در کنارش سعی وتلاش کردن .

به نظرتان، نظر شما، آن هم بدون سند می تواند برای من معتبر باشد ؟
اما عرض کنم خدمت شما که
اولا سعی و تلاش را مومن و کافر دارند.
دوما مومنینی که در جامعه می شناسیم مطیع خدا هستند اما گناه می کنند، دختربازی می کنند، معتاد هستند، عموما رفتار شایسته ای با والدین ندارند ، نمازشان گاه گداری، قضا می شود، اصلا نمی دانند معنای نماز چیست، و خیلی چیزهای دیگر که خودتان بهتر می دانید.
البته اینها هم درجه بندی دارد مثلا ممکن است کسی نماز و روزه اش سر جایش باشد اما فقط به قول کارشناس، نیت گناه کرده است.
و شاید فقط گاه گداری غیبت می کند.

آیا این مومنین با ازدواج کردن، غنی می شوند ؟
آیا باید به این مومنین گفت، برو ازدواج کن، خداوند تو را بی نیاز می کند ؟ و برایش آیه قرآن خواند ( یغنهم الله من فضله ) ؟
یا باید گفت به فکر بی نیازی نباش، تو گاه گداری غیبت می کنی پس اگر انتظار داری وعده ی خدا برای تو تحقق یابد باید غیبت را کنار بگذاری ؟ نیت گناه نکنی و ...

یازینبِ فاطمه;895954 نوشت:

سلام

مسئله این است که در این روایات اشاره ای به رزق مادّی نشده .

اینگونه نیست که هر شخصی که ازدواج کند به رزق مادّی و یا رفاه نسبی خواهد رسید .

امّا صد در صد به فضلِ الهی خواهد رسید که مهمترین و آشکارترین روزیش همان ، همسرش هست .

تا اونجاییکه مدّ نظرم هست در قرآن وعدۀ مادّی به صورتی که گفته می شود نیامده است .

فردی که ازدواج میکند و حلال و حرام خدا رو به نحو مطلوب و یا احسن انجام می دهد ، طبیعتاً و نه به طور خاص

به رزق مادّی و یا مطلوبی نخواهد رسید ولی یقیناً بر طبق وعدۀ الهی از رزقِ معنوی نصیب و بهره مند خواهد شد.

مثلاً فرزندی صالح و یا دانشی الهی و از این دست .

زیرا رزق مادّی همه جوره امکان پذیر است ، چه مجرّد چه متأهّل . چه کافر چه مسلمان ، چه گنهکار و چه زاهد

با سلام و احترام

عرض شد که طبق تفاسیر و صحبتهایی که قبلا با کارشناس داشته ام، انچه مورد نظر خداوند در آیه است، غنی شدن مادی است ( آن هم نه همسر یا فرزند و .. ) و حتما باید تحقق یابد.

بله ممکن است شما برخی روایات را به این شکل معنا کنید که مقصودشان رزق معنوی است اما این ارتباطی به اشکال من ندارد.

مضافا اینکه اتفاقا می توان از این مطلب علیه انچه کارشناس می آورد استفاده کرد.

مثلا وقتی قرار است لیاقت مورد نظر را به دست آوریم باید لیاقتی را در نظر بگیریم که موجب رزق مادی است.
یا مانعی را پیدا کنیم که مانع رزق مادی است نه معنوی.
و از همین جهت روایات کارشناس دارای خدشه یا ابهام خواهند بود که فعلا به آن مرحله نرسیدیم.

خلاصه اینکه
حرف شما طبق تفاسیر رد می شود
و فعلا ملاک بنده، تفاسیر خواهد بود نه نظر شما.

البته می توانید در تاپیک جداگانه در مورد این مطلب بحث کنید که مقصود از این آیه، می تواند غنای مادی نباشد بلکه غنای معنوی باشد.

به عبارتی می توانید در این مورد تاپیکی ایجاد کنید و این ادعا را مطرح کنید :

ممکن است کسی ازدواج کند و از جهت مادی غنی نشود اما از جهت معنوی غنی شود و چون وعده ی خدا اختصاصی به غنای مادی ندارد پس وعده تحقق یافته است.

safayyy;896161 نوشت:

سلام اینجا که دعا نمی کنیم یه کار داریم انجام میدیم

با سلام و احترام

عمده مطلب شما، ارجاع دادن به مطالب کارشناس بود پس تقاضا می کنم گفتگوی من با ایشان را پیگیری کنید که یا قانع می شوید یا نمی شوید...

( به هر حال برای بنده فرقی ندارد )

اما نسبت به جمله ای که از شما نقل گرفتم باید عرض کنم

من برای انتقال برخی مطالب، برخی مقدمات را فاکتور می گیرم و به عهده ی مخاطب می گذارم. اما ظاهرا متوجه عرض بنده نشدید. لذا یک توضیح مختصر می دهم.

خداوند وعده داده است که دعای بندگان را استجابت می کند. و اصلا نگفته است که باید شرط خاصی را رعایت کند. اما همه می دانیم که دعای هر کسی مستجاب نمی شود.
خداوند وعده داده است که انها که ازدواج می کنند و فقیر هستند را غنی کند و اصلا نگفته است که باید شرط خاصی را رعایت کنند اما همه می دانیم که به صرف فقیر بودن و ازدواج کردن، کسی غنی نمی شود.

آیا شما با این عرض بنده مخالف هستید ؟

موفق باشید.

عبدالرحیم;896269 نوشت:
خداوند به درستی با ازدواج عده بی نیازی و سعه رزق را داده است.
دختر و پسر هر یک در زندگی و در خانه پدر خود رزقی داشتند و مجرای رزق وجود داشت
با عوض شدن خانه و منزل آیا مجرای رزق قطع می شود؟
هرگز!
چون روزی هر کس مشخص است.

با سلام و احترام

بله روزی هر کسی مشخص است و رزق کسی قطع نمی شود.

پس آیا قبول می کنید که خداوند هر کسی را غنی خواهد کرد چه ازدواج کند و چه ازدواج نکند ؟ بله یا خیر ؟ ( منتظر پاسخ شما هستم )

اگر خداوند هر کسی را غنی خواهد کرد پس نیاز به لیاقت خاصی نداریم و چه گناه کار باشیم چه نباشیم، غنی خواهیم شد ...
اگر خداوند هر کسی را غنی نخواهد کرد، پس نیاز به لیاقت خاصی داریم و اگر گناه کار باشیم ، غنی نخواهیم شد ...

و طاها;894729 نوشت:
با سلام و احترام
می خواستم بدانم اگر من لیاقت لازم را داشتم و ازدواج کردم و غنی شدم آیا می توان فهمید این غنی شدن به جهت وعده ی خدا بوده نه صرفا عمل و لیاقت خودم ( مثل کافران و مومنان بی لیاقت ) ؟
و این که نمی دانم لیاقت مورد نظر خدا چیست ؟ تا ازدواج کنم ...
پس

دوست عزیز اصلا غنی شدن یک مفهوم نسبی دارد. نشنیده ای که شاعر می گوید :

گفت چشم تنگ دنیا دوست را
یاقناعت پر کند یا خاک گور

حالا من یک آیه از قرآن سوره زخرف برای شما یادآوری می کنم تا کلا قید از این جور غنی بودنها را بزنی و الکی دلت را خوش نکنی :

و اگر نه آن بود كه [همه] مردم [در انكار خدا] امتى واحد گردند قطعا براى خانه ‏هاى آنان كه به [خداى] رحمان كفر مى ‏ورزيدند سقفها و نردبانهايى از نقره كه بر آنها بالا روند قرار مى‏ داديم (۳۳)
و براى خانه ‏هايشان نيز درها و تختهايى كه بر آنها تكيه زنند (۳۴)
و زر و زيورهاى [ديگر نيز] و همه اينها جز متاع زندگى دنيا نيست و آخرت پيش پروردگار تو براى پرهيزگاران است (۳۵)

خدای من و تو حاضر است دنیا را به پای کافرهای معاند بریزد تا در کفر خود بیشتر غلط بخورند حالا شما توقع داری زن بگیری و میلیاردر بشی و تیلیاردر بشی. نه عزیزم اینجا دنیا است بهشت نیست که. خدا امتحان می کند بد جوری هم امتحان می کند. خدا عاقبتمان را ختم به خیر کند و چیزی که از دامنه تحمل ما بیرون است را بر ما تحمیل نکند. در نهایت تا آنجا که می توانیم باید راضی به رضای خدا باشیم.

[="Tahoma"][="Navy"]

و طاها;896360 نوشت:
عنی حتی اگر من فقیر باشم و هیچ مشکلی نداشته باشم باز هم ممکن است خدا به وعده ای که داده عمل نکند و من را غنی نکند
مثلا ممکن است خداوند به خاطر اینکه مقام شخصی را بالا ببرد، خلف وعده کند.
خوب اگر من بدانم خداوند مقصودش این است اصلا ازدواج نمی کنم چون می دانم حتی اگر موانع را برطرف کنم باز هم ممکن است خدا به وعده اش عمل نکند و من غنی نشوم.
امیدوارم متوجه شده باشید.

سلام
بنده تعبیر "لیغنیهم الله من فضله" را وعده الهی قلمداد نمی کنم بلکه صرفا یک امتیاز مشروط می دانم
خداوند متعال هرجا وعده داده دقیقا از تعبیر وعده و مشتقاتش استفاده نموده است
یا علیم[/]

یه پاسخ خیلی ساده و مفید بدم!
بله! شخص اگر مومن واقعی باشه یعنی خدا بدونه که اون مومنه، قطعا با ازدواج و انتخاب همسری که خود خدا برای بنده مومنش انجام می‌ده او رو ثروت‌مند می‌کنه، البته باید دقت کنیم که ثروت از نظر خدا فقط پول نیست، بلکه اخلاق و سخن نیک و اندیشه نیک و نیکوکاری و بخشنده بودن بالاترین ثروتها از نظر پروردگار بی‌مانندمان هست
پس اگر ثروت‌مند نشدید به این معنا هست که یا مومن واقعی نیستید (دین‌دار مبتدی هستید) و یا خداوند ثروت ارزشمندتری رو که به صلاح شماست به شما می‌ده! ثروت مادی رو هم با تلاش خودمون و امید به فرج خدا به عطا می‌کنه
یا علی

محی الدین;896408 نوشت:

سلام
بنده تعبیر "لیغنیهم الله من فضله" را
وعده الهی قلمداد نمی کنم بلکه صرفا یک امتیاز مشروط می دانم
یا علیم

سلام

ولی این وعدۀ الهی است برای کسانیکه از ترس فقر ازدواج نمیکنند .

حضرت امام خامنه ای رهبر معظم انقلاب در این باره فرموده اند :

مسئله‌‌ى ازدواج جوانها مسئله‌‌ى مهمى است. من از این بیم دارم که نگاه بى‌‌تفاوت نسبت به مسئله‌‌ى ازدواج

- که متأسفانه امروز کم و بیش این نگاه بى‌‌تفاوت وجود دارد - در آینده تبعات سختى را براى کشور به‌‌وجود بیاورد.

خب، حالا شما مسئله‌‌ى سربازى را مطرح کردید؛ به‌‌نظر من، سربازى مسئله‌‌ى مشکلى نیست؛ میشود در آن زمینه هم فکر کرد،

کار کرد؛ راه حل مشکل سربازى به‌‌عنوان یک مانع در امر ازدواج، این نیست که ما مدت زمان سربازى را کوتاه کنیم؛

میتوان شیوه‌‌هاى دیگرى را به‌‌کار گرفت؛ لکن این یک مسئله است. انگیزه براى ازدواج، باید تبدیل بشود به یک اقدام عملى؛

یعنى ازدواج باید تحقق پیدا بکند. اینکه خداى متعال میفرماید:

اِن یَکونوا فُقَرآءَ یُغنِهِمُ اللهُ مِن فَضلِه، این یک وعده‌‌ى الهى است

؛ ما باید به این وعده، مثل بقیه‌‌ى وعده‌‌هاى الهى که به آن وعده‌‌ها اطمینان میکنیم، اطمینان کنیم.

ازدواج و تشکیل خانواده، موجب نشده است و موجب نمیشود که وضع معیشتى افراد دچار تنگى و سختى بشود؛

یعنى از ناحیه‌‌ى ازدواج کسى دچار سختى معیشت نمیشود؛ بلکه ازدواج ممکن است گشایش هم ایجاد کند.۱۳۹۳/۰۵/۰۱

[="SeaGreen"]

و طاها;896399 نوشت:
پس آیا قبول می کنید که خداوند هر کسی را غنی خواهد کرد چه ازدواج کند و چه ازدواج نکند ؟ بله یا خیر ؟

بله
ولی ازدواج وسیله ای برای وسعت رزق هست[/]

[="Tahoma"][="Navy"]

یازینبِ فاطمه;896444 نوشت:
ولی این وعدۀ الهی است برای کسانیکه از ترس فقر ازدواج نمیکنند .

حضرت امام خامنه ای رهبر معظم انقلاب در این باره فرموده اند :

مسئله‌‌ى ازدواج جوانها مسئله‌‌ى مهمى است. من از این بیم دارم که نگاه بى‌‌تفاوت نسبت به مسئله‌‌ى ازدواج

- که متأسفانه امروز کم و بیش این نگاه بى‌‌تفاوت وجود دارد - در آینده تبعات سختى را براى کشور به‌‌وجود بیاورد.

خب، حالا شما مسئله‌‌ى سربازى را مطرح کردید؛ به‌‌نظر من، سربازى مسئله‌‌ى مشکلى نیست؛ میشود در آن زمینه هم فکر کرد،

کار کرد؛ راه حل مشکل سربازى به‌‌عنوان یک مانع در امر ازدواج، این نیست که ما مدت زمان سربازى را کوتاه کنیم؛

میتوان شیوه‌‌هاى دیگرى را به‌‌کار گرفت؛ لکن این یک مسئله است. انگیزه براى ازدواج، باید تبدیل بشود به یک اقدام عملى؛

یعنى ازدواج باید تحقق پیدا بکند. اینکه خداى متعال میفرماید:

اِن یَکونوا فُقَرآءَ یُغنِهِمُ اللهُ مِن فَضلِه، این یک وعده‌‌ى الهى است

؛ ما باید به این وعده، مثل بقیه‌‌ى وعده‌‌هاى الهى که به آن وعده‌‌ها اطمینان میکنیم، اطمینان کنیم.

ازدواج و تشکیل خانواده، موجب نشده است و موجب نمیشود که وضع معیشتى افراد دچار تنگى و سختى بشود؛

یعنى از ناحیه‌‌ى ازدواج کسى دچار سختى معیشت نمیشود؛ بلکه ازدواج ممکن است گشایش هم ایجاد کند.

سلام
بله با اعتماد به خدای متعال خیلی کارها می توان کرد . پس این وعده الهی سرمایه اعتماد می خواهد و الا مانند بسیاری افراد ممکن است ازدواج به غنا و بی نیازی آنها منجر نشود. و البته مستلزم پرهیز از امور مانع رزق هم هست تا اینکه به فقر بعد غنا مبتلا نشود. توضیح آخر اینکه غنا در اینجا به معنای ثروتمند شدن نیست بلکه منظور رفع نیازهای معمول است.
یا علیم[/]

محی الدین;896408 نوشت:

سلام
بنده تعبیر "لیغنیهم الله من فضله" را وعده الهی قلمداد نمی کنم بلکه صرفا یک امتیاز مشروط می دانم
یا علیم

با سلام و احترام

فکر می کنم همین یک مثال کافی باشد :

به این فراز از دعای امام سجاد علیه السلام دقت کنید.

اللّهُمّ فَهَا أَنَا ذَا قَدْ جِئْتُكَ مُطِيعاً لِأَمْرِكَ فِيمَا أَمَرْتَ بِهِ مِنَ الدّعَاءِ، مُتَنَجّزاً وَعْدَكَ فِيمَا وَعَدْتَ بِهِ مِنَ الْإِجَابَةِ، إِذْ تَقُولُ ادْعُونِي أَسْتَجِبْ لَكُمْ.

(31) وَ كَانَ مِنْ دُعَائِهِ عَلَيْهِ السّلَامُ فِي ذِكْرِ التّوْبَةِ وَ طَلَبِهَا

عبدالرحیم;896566 نوشت:

بله
ولی ازدواج وسیله ای برای وسعت رزق هست

با سلام و احترام

معنای این بله همان خیر است ...

اما اول بگذارید با این بله ی مقید شما، موافقت کنم و قبول کنم که ازدواج وسیله ای برای وسعت رزق است.

آیا شما قبول دارید که اگر ازدواجی صورت گرفت و به جای وسعت رزق ، وضعیت رزق و روزی فرد بدتر شد، خداوند خلف وعده کرده است ؟ ( منتظر پاسخ هستم )

نقد دیگری هم به کلام شما وارد است که برای حفظ تمرکز بحث، به وقت دیگری موکول می کنم...

[="Tahoma"][="Navy"]

و طاها;896628 نوشت:
با سلام و احترام

اللّهُمّ فَهَا أَنَا ذَا قَدْ جِئْتُكَ مُطِيعاً لِأَمْرِكَ فِيمَا أَمَرْتَ بِهِ مِنَ الدّعَاءِ، مُتَنَجّزاً وَعْدَكَ فِيمَا وَعَدْتَ بِهِ مِنَ الْإِجَابَةِ، إِذْ تَقُولُ ادْعُونِي أَسْتَجِبْ لَكُمْ.

(31) وَ كَانَ مِنْ دُعَائِهِ عَلَيْهِ السّلَامُ فِي ذِكْرِ التّوْبَةِ وَ طَلَبِهَا

سلام
آیا همه دعاها استجابت می شود؟
شرایط استجابت دعا را در احادیث و ... ندیده اید؟
معلوم می شود برخی وعده ها و از جمله دعا یا بی نیازی با ازدواج هم مشروط است که قبلا عرض شد
یا علیم[/]

محی الدین;896639 نوشت:

سلام
آیا همه دعاها استجابت می شود؟
شرایط استجابت دعا را در احادیث و ... ندیده اید؟
معلوم می شود برخی وعده ها و از جمله دعا یا بی نیازی با ازدواج هم مشروط است که قبلا عرض شد
یا علیم

با سلام و احترام

پاسخ های شما مرا به تعجب وا می دارد Smile

مثل اینکه یادتان رفت همین پست قبلی گفتید ( فونت قرمز و بولد شده ) :

نقل قول:

خیلی واضح است که چه گفته اید ..

و بنده هم گفتم :

نقل قول:

اگر می خواهید بار دیگر با فونت درشت تر بنویسم تا متوجه شوید اشکال کلام شما چیست ؟

[="Tahoma"][="Navy"]

و طاها;896640 نوشت:
اگر می خواهید بار دیگر با فونت درشت تر بنویسم تا متوجه شوید اشکال کلام شما چیست ؟

سلام
بله مواردی از وعده الهی با غیر تعبیر وعده هم هست
اما دو وعده داریم
وعده مشروط
وعده غیر مشروط
و این دو مورد از وعده های غیر مشروط است که ما بنام امتیاز مشروط مطرح کردیم
یا علیم[/]

[="Tahoma"][="Blue"]سلام علیکم

و طاها;896356 نوشت:
پس خداوند به غیرمومنان هم وعده به غنا داده است.

خداوند وعده ای به کفار نداده اما در همان قسمت که فرمودید ربطی به سوال ندارد، بنده از قول تفسیر نمونه، تکوینی بودن تاثیر ازدواج را نقل کردم که شما ظاهرا توجه نکردید.
اثر تکوینی و وضعی به این معناست که تاثیرش تابع عمل است مانند مست شدن شراب خوار که ربطی ندارد با ایمان بخورد یا بی ایمان.
برخی وعده های الهی وضعی است مانند اینکه هر کس استعداد ویژه در کار خاصی داشته باشد و تلاش کند در حالت عادی باید موفق شود، مگر اینکه شرایط بیرونی برایش تحقق پیدا نکند.

و طاها;896356 نوشت:
انتخاب کنید :

توضیح آن روشن است!
خداوند تعداد مشخص نکرده تا شما بگویید همه یا اکثر و یا اقل را شامل می شود...
قانون کلی است و شامل هر کسی که مانع ایجاد نکرده می شود، ممکن است این قانون کلی در مکان یا زمانی همه را شامل شود، ممکن است در شرایط دیگری اکثری و یا اقلی باشد.
نکته: قانون کلی را هیچ قانون گذاری محدود به تعداد نمی کند، بلکه محدود به شرایط می کنند.

و طاها;896356 نوشت:
پس نمی توانیم به کسی که واجد این صفات است : " مداومه المعاصی، ینوی الذنب، کذب" ،بگوییم ازدواج کن زیرا خدا به تو وعده ی غنی داده است.

شما بهتر است به جای توصیه به عدم ازدواج، توصیه به ترک گناه را به این دسته بکنید. ظاهر این روایات تاثیر این گناهان در محرومیت رزق است.(البته ممکن است شخصی به دلیل استدراج به حال خود رها شده و از نظر مادی در رفاه باشد، به همین دلیل رزق در متون دینی شامل رزق مادی و معنوی می شود)

و طاها;896356 نوشت:
شما می دانید آن موارد نادر چیست ؟

منظور از موارد نادر همان روایتی بود که عرض شد. یعنی بدون ایجاد مانع نیز گاهی مصلحت شخص در فقر بودن است.

و طاها;896356 نوشت:
لیاقت مورد نظر خدا چیست ؟

برای طلب رزق در روایات موانع و معداتی بیان شده که با جستجو قابل دست یابی است. البته چند حدیث گذشته نیز قسمتی از شرایط بود. بنابراین که موانع برطرف شود و از طرفی با دعا و تلاش خود شخص معدات روزی مهیا گردد، وعده الهی تحقق خواهد یافت.
اگر منظور شما از لیاقت همان دفع منافع و ایجاد معدات است، بفرمایید تا در پست بعد تعدادی از روایات را در حد توان بیان کنم.

و طاها;896356 نوشت:

تلاش شما هم جزئی از تحقق وعده الهی است. بنابراین ایندو از هم جدا نیستند تا شما با کلمه یا آنها را در مقابل هم قرار دهید. به عبراتی تلاش شما در طول تحقق وعده الهی است.
[/]

[="Tahoma"][="Blue"]سلام

یازینبِ فاطمه;896382 نوشت:
آیه 32 خطاب به کسانی است که توان ازدواج دارند و می توانند مهریه پرداخت کرده و مقدمات ازدواج را فراهم نمایند و زندگیزناشویی را اداره کنند و می ترسند که مبادا بعد از ازدواج و زیاد شدن عیال، گرفتار فقر و تنگدستی شوند از این رو از ازدواج فرار می کنند.

نکته اصلی آیه همین بیان است که نقل کردید، خداوند در صدد رفع خوف پسران و دختران فقیر و ضعیف است.
موفق باشید
[/]

و طاها;896398 نوشت:

با سلام و احترام
به نظر شما شرایط با لیاقت داشتن یکیه؟
خدا میگه ازدواج کنید و از فقر نترسید که من شما را به سبب ازدواج غنی میکنم---------این یه حکم کلی
جای دیگه امام میگه فلان کار رو بکنی فقر می اره
جای دیگه میگه فلان دعا یا کار دیگه رو بکنی فقر رو از بین میبره
اینا مجموعا میشن شرایط که ممکنه بعضی از اونا ربطی به لیاقت داشتن و نداشتن ازدواج کننده نداره
حالا فرق شرط و لیاقت رو متوجه شدید یا بیشتر بگم؟

محی الدین;896645 نوشت:

سلام
بله مواردی از وعده الهی با غیر تعبیر وعده هم هست
اما دو وعده داریم
وعده مشروط
وعده غیر مشروط
و این دو مورد از وعده های غیر مشروط است که ما بنام امتیاز مشروط مطرح کردیم
یا علیم

با سلام و احترام

بزرگوار

بنده می توانم به مطلب شما پاسخ بدهم اما قبل از آن می خواهم بدانم با چه کسی دارم گفتگو می کنم ؟

آیا شما می توانید این مسئله را برای خودتان حل کنید که در پست های قبلی حرف اشتباهی زده اید یا نه ؟

اگر قبول کردید که آنچه گفته شده، وعده ی الهی است و گفته ی شما اشتباه است، در این صورت بنده می توانم در مورد اینکه این وعده، مشروط است یا نیست با شما گفتگو کنم.

عامل;896647 نوشت:
سلام علیکم

با سلام و احترام

نقل قول:
خداوند وعده ای به کفار نداده اما در همان قسمت که فرمودید ربطی به سوال ندارد، بنده از قول تفسیر نمونه، تکوینی بودن تاثیر ازدواج را نقل کردم که شما ظاهرا توجه نکردید.
اثر تکوینی و وضعی به این معناست که تاثیرش تابع عمل است مانند مست شدن شراب خوار که ربطی ندارد با ایمان بخورد یا بی ایمان.
برخی وعده های الهی وضعی است مانند اینکه هر کس استعداد ویژه در کار خاصی داشته باشد و تلاش کند در حالت عادی باید موفق شود، مگر اینکه شرایط بیرونی برایش تحقق پیدا نکند

الان عرض می کنم که چرا بی ربط است.
خداوند بین کسی که وعده می دهد با کسی که وعده نمی دهد فرق گذاشته است.

خداوند به کافر وعده ی غنی نداده است
اما به مومن وعده ی غنی داده است.

اما از طرف دیگر
هم کافر می تواند غنی شود با اینکه مشمول وعده ی خدا نیست.
و هم مومن می تواند غنی شود با اینکه مشمول وعده ی خدا هست.
پس وقتی خداوند به مومن وعده می دهد یعنی حسابش با کافر یکی نیست. یعنی خداوند یک تفاوتی بین این دو گذاشته است.
سوال من این است :

فرض کنید بنده رفتم و ازدواج کردم و غنی شدم. آیا می توان فهمید که غنی شدن بنده به خاطر وعده ی خدا بوده است یا نه ؟

واضح است که صحبت های شما ربطی به سوال من ندارد. چون نه تنها بنده منکر اثر تکوینی و وضعی نیستم بلکه اساسا سوال بنده با فرض قبول اینها شکل گرفته است.
پس لطفا به سوال بنده دقت کنید ...

مضافا اینکه قبلا گفتید :

نقل قول:
نکته دیگر رابطه تلاش بنده با غنی کردن خداست، خداوند متعال همانطور که امام صادق(علیه السلام) می فرماید: أَبَى‏ اللَّهُ‏ أَنْ‏ يُجْرِيَ‏ الْأَشْيَاءَ إِلَّا بِأَسْبَاب‏(7) امور عالم را از طریق اسباب انجام می دهد، بنابراین نباید انتظار داشت بطور معجزه آسا و بدون تلاش، فردی بعد ازدواج غنی شود(هرچند چنین چیزی محال نیست).

و بنده هم گفتم اصلا کسی چنین انتظاری ندارد. ( که مثلا یک پولی از آسمان بیفتد ... )
( البته خود معجزه یا امور خارق عادت نیز از طریق اسباب است اما اسبابش عادی و در دسترس نیست و این امور ، نقض قانون علیت نیست ... )

نقل قول:
توضیح آن روشن است!
خداوند تعداد مشخص نکرده تا شما بگویید همه یا اکثر و یا اقل را شامل می شود...
قانون کلی است و شامل هر کسی که مانع ایجاد نکرده می شود، ممکن است این قانون کلی در مکان یا زمانی همه را شامل شود، ممکن است در شرایط دیگری اکثری و یا اقلی باشد.
نکته: قانون کلی را هیچ قانون گذاری محدود به تعداد نمی کند، بلکه محدود به شرایط می کنند

دقیقا همین طور است.
پس
معلوم نیست که چه تعداد از مومنین ب خاطر وعده ی خدا، غنی شده اند ...
ممکن است در ایران تنها یک نفر مصداق این آیه قرار گرفته باشد و حتی شاید یک نفر هم مصداق این آیه نباشد ...
بلکه حتی می توان با موانعی که در روایات ذکر کردید و موارد دیگر ، پیش بینی کرد که مصادیق این آیه خیلی کم هستند.

نقل قول:
شما بهتر است به جای توصیه به عدم ازدواج، توصیه به ترک گناه را به این دسته بکنید. ظاهر این روایات تاثیر این گناهان در محرومیت رزق است

پس آن فقیرهایی که دارای صفات فوق باشند نمی توانند به وعده ی خدا تکیه کنند بلکه دو راه دارند :
راه اول :
یا این فقرا باید این صفات و سایر صفاتی که مانع است را از بین ببرند و بعد به وعده ی خدا تکیه کنند ...
اما مشکل اینجاست که باید این صفات را بدانند تا از بین ببرند اما این صفات نامعلوم است. و فرضا هم که معلوم شوند آن قدر زیاد یا سخت هستند که به جای انگیزه دادن، موجب انگیزه کشی خواهند شد. مثلا همین سه موردی که گفته اید برای انگیزه کشی کافی است.
پس در واقع چه این موانع نامعلوم باشد و چه معلوم باشد در هر صورت به جای انگیزه دادن، انگیزه کشی کرده و مانع ازدواج کردن میشوند
راه دوم :
یا اینکه این فقرا با وجود اینکه دارای این موانع هستند، ازدواج کنند اما به تلاش و استعداد خودشان تکیه کنند نه وعده ی خدا ...
که این ازدواج هم به خاطر وعده ی خدا نبوده است و وعده ی خدا هیچ انگیزه ای به انها نداده است.

نقل قول:
منظور از موارد نادر همان روایتی بود که عرض شد.

خوب شما فقط ادرس دادید. لطفا آن روایت را بیاورید تا ببینیم چه می گوید...
و این موارد نادر نیز به مانند موارد دیگر موجب انگیزه کشی هستند ...

نقل قول:
برای طلب رزق در روایات موانع و معداتی بیان شده که با جستجو قابل دست یابی است. البته چند حدیث گذشته نیز قسمتی از شرایط بود. بنابراین که موانع برطرف شود و از طرفی با دعا و تلاش خود شخص معدات روزی مهیا گردد، وعده الهی تحقق خواهد یافت.
اگر منظور شما از لیاقت همان دفع منافع و ایجاد معدات است، بفرمایید تا در پست بعد تعدادی از روایات را در حد توان بیان کنم

سخنان شما در مورد وعده ی خدا، دو قسمت است.
قسمت اول :
در حالت عادی، با رفع موانع و ایجاد معدات، همانطور که خداوند وعد داده است ما را غنی می کند.
قسمت دوم :
اما در حالات نادر، با رفع موانع و ایجاد معدات، باز هم خداوند ما را غنی نمی کند.

اما در مورد قسمت اول
برای طلب رزق یک موانعی وجود دارد و یک معداتی و بنده اسم همین را لیاقت گذاشته ام.
اما اولاسوال بنده، موانع و معدات عام نیست.
بلکه سوال بنده، فهمیدن آن موانع و معداتی است که باعث می شود آن غنای مورد نظر آیه ی قرآن، تحقق یابد ...
پس ممکن است کسی بگوید اگر دروغ بگویی رزقت کم می شود. و مثلا بنده دروغ نمی گویم و در نتیجه درجه ی فقرم، کم می شود اما باز هم غنی نمی شوم. پس آیا همین که دروغ نگوییم کافی است تا مشمول وعده ی خدا شویم ؟ خیر.
پس باید بدانیم آن لیاقت چیست ؟
منتظر پاسخ هستم
دوما
عرض شد که مصداق این لیاقت نامعلوم است یعنی ممکن است در کل ایران حتی یک نفر مصداقش نباشد و حتی می توانیم حدس بزنیم که مصداق آنها بسیار کم است.

اما در مورد قسمت دوم
عرض شد که روایت مذکور را بیاورید... و ...

نقل قول:
تلاش شما هم جزئی از تحقق وعده الهی است. بنابراین ایندو از هم جدا نیستند تا شما با کلمه یا آنها را در مقابل هم قرار دهید. به عبراتی تلاش شما در طول تحقق وعده الهی است

کسی نمی خواهد تلاش کافر و مومن را در عرض تحقق وعده ی خدا بداند.
بلکه می خواهم تفاوت این دو را متوجه شوم.
خداوند به مومن ، وعده داده است و به کافر وعده نداده است. و بین این دو تفاوت گذاشته است.
در سطور گذشته توضیح دادم.
پس دوباره سوال را تکرار می کنم

لطفا به سوال من دقت کنید :

نقل قول:
دو )

به عبارت دیگر

فرض کنید بنده رفتم و ازدواج کردم و غنی شدم. آیا می توان فهمید که غنی شدن بنده به خاطر وعده ی خدا بوده است یا نه ؟

به عبارت دیگر

از کجا بدانم من به همان دلایلی که یک کافر یا یک مومنی نالایق، به غنی رسیده، به غنا نرسیدم بلکه به خاطر وعده ی خدا به این غنی رسیده ام ؟

منتظر پاسخ هستم

safayyy;896653 نوشت:

با سلام و احترام
به نظر شما شرایط با لیاقت داشتن یکیه؟
خدا میگه ازدواج کنید و از فقر نترسید که من شما را به سبب ازدواج غنی میکنم---------این یه حکم کلی
جای دیگه امام میگه فلان کار رو بکنی فقر می اره
جای دیگه میگه فلان دعا یا کار دیگه رو بکنی فقر رو از بین میبره
اینا مجموعا میشن شرایط که ممکنه بعضی از اونا ربطی به لیاقت داشتن و نداشتن ازدواج کننده نداره
حالا فرق شرط و لیاقت رو متوجه شدید یا بیشتر بگم؟

با سلام و احترام

بالاخره نگفتید که با عرض بنده ( نقل پایین ) مخالف هستید یا موافق ؟ ( طبعا تا زمانی که مشکل شما با کلام بنده مشخص نشود بحث کردن بیهوده است )

نقل قول:
خداوند وعده داده است که دعای بندگان را استجابت می کند. و اصلا نگفته است که باید شرط خاصی را رعایت کند. اما همه می دانیم که دعای هر کسی مستجاب نمی شود.
خداوند وعده داده است که انها که ازدواج می کنند و فقیر هستند را غنی کند و اصلا نگفته است که باید شرط خاصی را رعایت کنند اما همه می دانیم که به صرف فقیر بودن و ازدواج کردن، کسی غنی نمی شود.

اگر موافق هستید که هیچ
و اگر مخالفت هستید بگویید کجای این کلمات مشکل دارد ؟

و طاها;896828 نوشت:
ا سلام و احترام

بزرگوار

بنده می توانم به مطلب شما پاسخ بدهم اما قبل از آن می خواهم بدانم با چه کسی دارم گفتگو می کنم ؟

آیا شما می توانید این مسئله را برای خودتان حل کنید که در پست های قبلی حرف اشتباهی زده اید یا نه ؟

اگر قبول کردید که آنچه گفته شده، وعده ی الهی است و گفته ی شما اشتباه است، در این صورت بنده می توانم در مورد اینکه این وعده، مشروط است یا نیست با شما گفتگو کنم.

سلام
بنده ای از بندگان هستم اگر بیش از این مهم است بفرمایید
بله ظاهرا در رجوع به حافظه عجله شد و برخی موارد از وعده های الهی به ذهن نرسید
ولی در اینکه این وعده مانند وعده استجابت دعا مشروط است اشتباهی وجود ندارد
یا علیم

موضوع قفل شده است