استخدام و کار در شرکتی که از ویندوز و آفیس کپی شده استفاده می کنه

تب‌های اولیه

5 پستها / 0 جدید
آخرین ارسال
استخدام و کار در شرکتی که از ویندوز و آفیس کپی شده استفاده می کنه

با سلام،
می خواهم در شرکتی استخدام بشوم که به عنوان اپراتور پاسخگویی و هماهنگی، با ویندوز و آفیس و... کار می کنیم (و این نرم فزارها کپی شده هستند یعنی همان قفل شکسته موجود در بازار که شرکت بر روی سیستم ها نصب کرده) ، بنده خودم شخصاً کپی رایت داخلی و خارجی را رعایت میکنم و الان هم در خانه از لینوکس و نرم افزارهای متن باز و رایگان استفاده می کنم، می خواهم بدانم آیا حقوقی که از کار در این شرکت خواهم گرفت، اشکال شرعی و حق الناس دارد و اینکه میگویند لقمه حرام در زندگی تأثیر می گذارد، آیا این حقوق شامل و مصداق آن لقمه حرام خواهد بود و هیچ تأثیری در زندگی من دارد؟
چون بحث انتخاب شغل و امرار معاش از طریق آن هست، این موضوع برایم خیلی مهم است.
(مرجع تقلید بنده آقای لنکرانی هستند، ولی چون محتاط هستم و می خواهم احتیاط کنم، در این موضوع ، نظر مراجعی که احتیاط بیشتر می کنند مثل آقای بهجت و.. برایم مهم تر است).
با تشکر

با نام و یاد دوست

کارشناس بحث: استاد نور

مهدی احمدیان;893339 نوشت:
با سلام،
می خواهم در شرکتی استخدام بشوم که به عنوان اپراتور پاسخگویی و هماهنگی، با ویندوز و آفیس و... کار می کنیم (و این نرم فزارها کپی شده هستند یعنی همان قفل شکسته موجود در بازار که شرکت بر روی سیستم ها نصب کرده) ، بنده خودم شخصاً کپی رایت داخلی و خارجی را رعایت میکنم و الان هم در خانه از لینوکس و نرم افزارهای متن باز و رایگان استفاده می کنم، می خواهم بدانم آیا حقوقی که از کار در این شرکت خواهم گرفت، اشکال شرعی و حق الناس دارد و اینکه میگویند لقمه حرام در زندگی تأثیر می گذارد، آیا این حقوق شامل و مصداق آن لقمه حرام خواهد بود و هیچ تأثیری در زندگی من دارد؟
چون بحث انتخاب شغل و امرار معاش از طریق آن هست، این موضوع برایم خیلی مهم است.
(مرجع تقلید بنده آقای لنکرانی هستند، ولی چون محتاط هستم و می خواهم احتیاط کنم، در این موضوع ، نظر مراجعی که احتیاط بیشتر می کنند مثل آقای بهجت و.. برایم مهم تر است).
با تشکر

با سلام و احترام

به نظر آیه الله فاضل،حق چاپ، نشر، رایت کپی و تکثیر از حقوق ثابت عقلایی است و منحصر به صاحب اثر یا صاحب امتیاز آن می باشد،هر چند که غیرمسلمان بوده یا خارج از کشور باشند. لذا هیچ یک از موارد مذکور بدون رضایت و اجازه صاحبان آن جایز نیست و رایج بودن آن مجوز انجام آن نمی شود و موجب ضمان است. ولی خرید و فروش و استفاده از آن اثر ولو اینکه به طور غیرمجاز تکثیر شده باشد برای دیگران اشکال ندارد.

استفتائات کتبی موجود در مرکز ملی پاسخگویی

سلام

تا جایی که به یاد دارم و شاید دقیق به یاد نداشته باشم آیت الله فاضل تکثیر را حرام می‌دانستند نه استفاده از سی دی تکثیر شدۀ دیگران را.

در ثانی باید ببینید تکلیف برای تقلید در مورد احکامی که جدیدا و پس از فوت مرجع به آن‌ها بر خورد می‌کنید چیست. چه بسا علمایی باشند که بگویند در مسائلی که قبلا تقلید نمی‌کرده‌اید حق ندارید از میت تقلید کنید.

اون شرکت های خارجی تو ایران که نمیتونن مارکت داشته باشن. چه ما از نرم افزار قفل شکسته استفاده کنیم و چه نکنیم به اونا پولی نمیرسه
از طرفی چرا باید ایرانی ها درآمد های ارزی خودشونو هدر بدن و برن نسخه اصلیشو از یک کشور ثروتمند بخرن. اونا که وضعشون خوبه ، بهتره در همون کشور خودشون درآمد داشته باشن

موضوع قفل شده است