گرفتن پول از یک شخص برای سرمایه گذاری و پرداخت سود به وی

تب‌های اولیه

8 پستها / 0 جدید
آخرین ارسال
گرفتن پول از یک شخص برای سرمایه گذاری و پرداخت سود به وی

با سلام
مرجع تقلید بنده امام خامنه ای هستن

من دوتا سوال تقریبا شبیه به هم داشتم که گفتم همینجا یکجا بنویسمشون.
1. دوستم یه سپرده ای توی بانک داره که بانک بهش سودی رو میده. من برای کارم نیاز به پول داشتم بهش گفتم پولتو بده من و من باهاش کار میکنم و همون سود بانک رو توی مدتی که پول دستم هست بهت میدم. این کار من مشکلی داره؟
2. من از یکی از دوستام پولی رو گرفتم و بهش گفتم تو پولتو بده به من و من توی کارم استفاده میکنم. تو هم مثل کسی که سهمی از شرکت داره سود خیلی خوبی گیرت میاد. کلا توی سرمایه شرکت سهیمش کردم البته فقط پولش رو و خودش توی تشکیلات شرکت نیست. و بهش گفتم مثلا توی 2 سال آینده فلان سود رو از سود شرکت بهت پرداخت میکنم. آیا این پول سودی محسوب میشه؟

ممنونم

با نام و یاد دوست

کارشناس بحث: استاد سجاد

[="Tahoma"][="Black"]

God.Servant;892470 نوشت:
با سلام
1. دوستم یه سپرده ای توی بانک داره که بانک بهش سودی رو میده. من برای کارم نیاز به پول داشتم بهش گفتم پولتو بده من و من باهاش کار میکنم و همون سود بانک رو توی مدتی که پول دستم هست بهت میدم. این کار من مشکلی داره؟
2. من از یکی از دوستام پولی رو گرفتم و بهش گفتم تو پولتو بده به من و من توی کارم استفاده میکنم. تو هم مثل کسی که سهمی از شرکت داره سود خیلی خوبی گیرت میاد. کلا توی سرمایه شرکت سهیمش کردم البته فقط پولش رو و خودش توی تشکیلات شرکت نیست. و بهش گفتم مثلا توی 2 سال آینده فلان سود رو از سود شرکت بهت پرداخت میکنم. آیا این پول سودی محسوب میشه؟
ممنونم

با عرض سلام و احترام

در هر دو حالت و در فرض سؤال ، سود پرداختی، ربا و حرام است.

در پناه حضرت حق باشید

پی نوشت:
استفتاء از دفتر آیت الله خامنه ای در قم[/]

سجاد;892930 نوشت:

با عرض سلام و احترام

در هر دو حالت و در فرض سؤال ، سود پرداختی، ربا و حرام است.

در پناه حضرت حق باشید

پی نوشت:
استفتاء از دفتر آیت الله خامنه ای در قم

سلام به کارشناس محترم میشه این سوالات بنده رو هم جواب بدید
حکم تورم که به تازگی باهاش مواجه هستیم کجای کار ؟
مثلا الان x تومن بنده قرض میدم اگر فردی ماهی یا سالی دیگه همون مبلغ رو برگردونه که خوب قرض دهنده پولش برنگشته و اگر سود بگ
یره به اندازه تورم آیا این هم ربا محسوب میشه ؟
کلا بفرمایید در چه صورت میشه سرمایه گذاری کرد و سود که میگیره شخص ربا نباشه ؟
بنده تا جایی که خودم مطالعه کرم آیه های مرتبط به این بحث ربا در قرآن بسیار سربسته بیان شده و این همه تبصره و قانون آیا فقط نظر علمای دین است ؟

[="Tahoma"][="Black"]

sina_72;915377 نوشت:
مثلا الان x تومن بنده قرض میدم اگر فردی ماهی یا سالی دیگه همون مبلغ رو برگردونه که خوب قرض دهنده پولش برنگشته و اگر سود بگیره به اندازه تورم آیا این هم ربا محسوب میشه ؟
بنده تا جایی که خودم مطالعه کرم آیه های مرتبط به این بحث ربا در قرآن بسیار سربسته بیان شده و این همه تبصره و قانون آیا فقط نظر علمای دین است ؟

عرض سلام و احترام و تشکر از سؤال شما

1. احکام اسلامی از منبع قرآن و روایات اهل بیت علیهم السلام استخراج می شود و قرآن کتاب قانون است و معمولا تنها به کلیات قوانین اشاره می کند.
2. جزئیات و فروعات و شرایط دیگر احکام اسلامی در کلمات نورانی اهل بیت علیهم السلام به اشکال مختلفی بیان شده است که فقیه عهده دار استنباط جزئیات و مواد و تبصره های احکام اسلامی از میان انبوه آیات و روایات می باشد.
3. مانند هر علم دیگری طبیعی است که اختلاف نظرهایی هم میان فقها باشد که ارتباط مستقیمی با مردم پیدا نمی کند چرا که هر کس باید از مرجع تقلید خود که به درستی انتخاب کرده ، تقلید نماید و سخن او برایش حجت شرعی است.
4. در مسئله تورم در قرض نیز اختلاف نظر وجود دارد.

در پناه حضرت حق باشید[/]

سجاد;915380 نوشت:
. احکام اسلامی از منبع قرآن و روایات اهل بیت علیهم السلام استخراج می شود و قرآن کتاب قانون است و معمولا تنها به کلیات قوانین اشاره می کند.
2. جزئیات و فروعات و شرایط دیگر احکام اسلامی در کلمات نورانی اهل بیت علیهم السلام به اشکال مختلفی بیان شده است که فقیه عهده دار استنباط جزئیات و مواد و تبصره های احکام اسلامی از میان انبوه آیات و روایات می باشد.
3. مانند هر علم دیگری طبیعی است که اختلاف نظرهایی هم میان فقها باشد که ارتباط مستقیمی با مردم پیدا نمی کند چرا که هر کس باید از مرجع تقلید خود که به درستی انتخاب کرده ، تقلید نماید و سخن او برایش حجت شرعی است.
4. در مسئله تورم در قرض نیز اختلاف نظر وجود دارد.

خوب میشه سوالات بنده رو هم پاسخ بدید ، فقط مبنا رو گفتید که استخراج این احکام به چه شکل هست ،
اگر لطف کنید ریزش رو بفرمایید به چه شکل هست ممنون میشم ، اگر ممکنه از آیت الله بهجت رو بگید

[="Tahoma"][="Black"]

sina_72;915377 نوشت:
مثلا الان x تومن بنده قرض میدم اگر فردی ماهی یا سالی دیگه همون مبلغ رو برگردونه که خوب قرض دهنده پولش برنگشته و اگر سود بگیره به اندازه تورم آیا این هم ربا محسوب میشه ؟

با سلام مجدد

طبق نظر حضرت آیت الله بهجت ، به احتیاط واجب در هنگام تورم شدید ، مصالحه بین طرفین صورت گیرد.

در پناه حضرت حق باشید

پی نوشت:
استفتاء تلفنی از دفتر آیت الله بهجت در قم[/]

God.Servant;892470 نوشت:
با سلام

ممنونم

مورد دوم اگر قرض نبوده و به شکل «عقد مضاربه» یا «عقد شرکت» باشه به شرط رعایت سایر شرایط این عقود مشکلی نداره. ولی اگر قرض بوده بحثش جداست.
به نظر می‌رسه شما نیتتون از مورد دوم عقد شرکت بوده، ولی باید در نظر بگیرید در عقد شرکت، شرکاء هم در سود و هم در ضرر شریکند و ضمنا میزان سود شرکا هم (به فرض وجود) از ابتدا مبلغ ثابت و مشخصی نیست و بسته به عملکرد مالی کسب و کار داره.
به نظرات فقهی مربوط به عقود اسلامی مراجعه کنید.

موضوع قفل شده است