جمع بندی وسواس و طب سنتی (كسي تجربه موفقي داشته؟)

تب‌های اولیه

17 پستها / 0 جدید
آخرین ارسال
وسواس و طب سنتی (كسي تجربه موفقي داشته؟)

سلام یه سوال داشتم ازکاربرای عزیزکسی هست که بامراجعه به طب سنتی وسواسش درمان شده باشه؟من وسواس فکری دارم وازطب مدرن نتیجه نگرفتم

با نام و یاد دوست

کارشناس بحث: استاد حامی

[="Tahoma"][="DarkGreen"]درود و سلام بر شما
خب
نظر كاربران را جويا شده ايد
تاپيك را باز مي كنم تا دوستان نظر دهند
بنده هم نكاتي خواهم گفت
[/]

[="Tahoma"][="Black"]

گیلدا;892214 نوشت:
سلام یه سوال داشتم ازکاربرای عزیزکسی هست که بامراجعه به طب سنتی وسواسش درمان شده باشه؟من وسواس فکری دارم وازطب مدرن نتیجه نگرفتم

سلام
تا جایی که بنده شنیدم وسواس ناشی از سردی مغز و ورود اخلاط سودا به بدن هست .[/]

فکر نکنم از طریق طب سنتی یا مدرن نتیجه بگیرید. راه درمانش مشاوره گرفتن از یک روان شناس کاربلد هست
اما به نظرم بایست تمرین و ممارست داشته باشید تا بتدریج خوب شوید..یعنی بایست اراده خودتون رو قوی کنید
وقتی تصمیمی میگیرد دیگر تردید و شک به خود راه ندهید .... مدیتیشن و تمرینات ذهنی انجام دهید
به روشهای مختلف مقداری بی خیالی را تمرین کنید و ...

[="Tahoma"][="DarkGreen"]

خب
اگر كسي
اهل تحقيق است مي تواند
به عنوان تحقيق نظر اطباي سنتي (مقاله يا متن يا صوت ) را اينجا قرار دهد
حتما متكي به اندوخته شخصي و تجربه خودتان نكنيد
[/]

درمان گیاهی بیماری وسواس

درمان خوراکی :
میوه های ترش و شیرین ، سکنجبین ،
خاکشیر ، روغن زیتون ، کاهو ، مواد غذایی با طبع سرد مثل ماهی و گوشت خروس ، شیر گاو مربای پوست هندوانه با عسل.

درمان گیاهی :

1- خوردن
جوشاندهی بنفشه با گل ختمی برای رفع وسواس مفید است.
2-
دارچین برای وسواس مفید است.
3-
شربت تهیه شده از شکوفه گیاه پنبه مفید است.

درمان با

عرقیات :
عرق کاسنی و عرق گل گاو زبان.

درمان با آب میوه جات :
آب

انجیر و آب لیمو.

موارد پرهیز :

غذاهای پر چرب ، غذاهای سرخ کردنی[=yekan] ، مواد غذایی با طبع گرم.

انجیر رو چطور میشه آب گرفت؟

:-/[=yekan]

منبع

[="Blue"]

حامی;894360 نوشت:
خب
اگر كسي
اهل تحقيق است مي تواند

عرض سلام و ادب
بنده قبلا ( چند سال پیش) در این موضوع کمی تحقیق کردم اما ارائه مطلب نیازمند ارائه منبع هست و منبعی الان در دست ندارم حتی کتابی که در این زمینه خوندم رو به خاطر ندارم اسمش چی بود اما اون کتاب رو از یکی از پزشکان عمومی خوب شهرمون امانت کردم که خودشون بر اون اساس درمان میکنند بیماران رو
اما یادمه وسواس به خاطر غلبه سودا بود
این غذاهایی که ما ها میخوریم نتیجش افسردگی، وسواسی، عصبی بودن و به طور کلی بیماری هست
از روغن پالم و آبلیموهایی که رنگ لیمو رو ندیدند و ماستهایی که با وایتکس درست میشن دیگه انتظاری نمیشه داشت که به ما نیرو و انرژی بدن[-(

سخنرانی آقای کافی در مورد روغن نباتی این همدم و مونس همیشگی من و شما

[FLV] http://hw4.asset.aparat.com/aparat-video/a_ic483fkgi6il56nm702769n532330i2k0j3jl7767674-366x__826c5.mp4[/FLV][/]

با سلام

تقویت تمرکز با غذاها

http://www.tebyan.net/newindex.aspx?pid=270042

تکنیک‌هایی برای تقویت تمرکز

http://www.tebyan.net/newindex.aspx?pid=38839

دانلود برنامه تقویت حافظه و تمرکز Elevate Brain Training 3.12 برای اندروید

http://download.tebyan.net/newindex.aspx?pid=18390&softwareid=15282

برنامه بالا رو ندیدم ولی خودم شخصا بازی سودوکو را قبلا رو گوشی داشتم و خیلی تو کم کردن افکار مزاحم و افزایش تمرکز کمکم کرد، بنظرم امتحانش ضرر نداره

به نظر این تاپیک قدیمیه ولی حالا که بالا اومده منم بگم که به نظر داروی و درمان مدرن خیلی بهتر از درمان سنتی در این امور بیماری ها جواب می ده....اگر تا الان در بیمارستانی بستری نشدید، حتما در یک بیمارستان مناسب و خوب در بخش روانش بستری بشید....به احتمال خیلی زیاد با سلامتی کامل از بیمارستان مرخص خواهید شد...

[="Tahoma"][="Black"]

حامی;894360 نوشت:
خب
اگر كسي
اهل تحقيق است مي تواند

سلام و عرض ادب
من از یه پزشک طب سنتی پرسیدم ایشون چنین فرمودند:
وسواس بدلیل سودا است
خوردن دو عدد انار ملس در روز
بمدت چهل روز
باعث دفع سودا شده
و شخص بیمار میتواند پس از این درمان
به درستی فکر کرده و بر وسواس بی مورد خود غلبه نماید[/]

[="Microsoft Sans Serif"][="Indigo"]

گیلدا;892214 نوشت:

سلام.
من یه نرم افزار طب سنتی تو موبایلم دارم.
در مورد وسواس فکری هم مطالبی داشت.
اسم نرم افزار طب جامع می باشد،
تو بازار سرچ کنید، پیدا میشه[/]

گیلدا;892214 نوشت:

سلام
از درس طب استاد عباس تبریزیان درمان وسواس را برای شما قرار می دهم:
اولین درمان غذایی وسواس، انار است. گاهی در روایات از یک دانه انار صحبت می‌کند، گاهی از یک انار کامل، گاهی از دانه‌هایی که بر زمین می‌ریزد، گاهی از انار شیرین در ناشتا و گاهی از خوردن انار در روز جمعه، گاهی با قید می‌آید و گاهی بدون قید می‌آید.
روایاتی که از خوردن یک دانه انار صحبت می‌کنند، می‌گویند که این وسوسه را خاموش می‌کند، امام صادق (ع) می‌فرمایند: «من أكل حبة من رمان أمرضت شيطان الوسوسة أربعين يوما.» [1]یعنی «کسی که یک دانه از انار بخورد شیطان وسوسه را به مدت چهل روز بیمار می‌کند.» در روایت دیگر از امام کاظم (ع) آمده: «عليكم بالرمان، فانه ليس من حبة تقع في المعدة إلا أنارت وأطفأت شيطان الوسوسة» [2]یعنی «بر شما باد خوردن انار زیرا نیست دانه‌ای از آن که درون معده قرار گیرد، مگر اینکه درون انسان را نورانی می‌کند و شیطان وسوسه را خاموش می‌کند.» در روایت دیگر از امام صادق (ع) آمده: «عليكم بالرمان، فانه ما من حبة رمان تقع في معدة إلا أنارت وأطارت شيطان الوسوسة» [3]یعنی «بر شما باد خوردن انار زیرا نیست دانه‌ای از آن که درون معده قرار گیرد، مگر اینکه درون انسان را نورانی می‌کند و شیطان وسوسه را پرواز (فراری) می‌دهد.» انار بهترین میوه است و بسیار مدح شده.
در روایاتی که از دانه‌های ریخته شده انار بر زمین یا ظرف صحبت می‌کند، می‌گوید که این دانه درمان است، امام صادق (ع) می‌فرمایند: « ما من رمانة إلا وفيه حبة من الجنة، فإذا شذ منها شئ فخذوه، وما وقعت (أو ما دخلت) تلك الحبة معدة امرئ قط إلا أنارتها أربعين ليلة، ونفت عنه شيطان الوسوسة.»[4] یعنی «نیست اناری مگر اینکه در آن دانه‌ای از بهشت دارد، اگر دانه‌هایی از انار پخش شود آن را بردارید، این دانه در معده قرار نمی‌گیرد مگر اینکه معده را چهل شب نورانی می‌کند و شیطان وسوسه را از بین می‌برد.» البته در بعضی روایات آمده قلب را نورانی می‌کند.
امام صادق (ع) می‌فرمایند: «من أكل رمانة نور الله قلبه، وطرد عنه شيطان الوسوسة أربعين صباحا»[5]یعنی «کسی که یک انار کامل بخورد، خداوند قلبش را نورانی کند و شیطان وسوسه را چهل روز طرد می‌کند.» پیامبر (ص) می‌فرمایند: «من أكل رمانة أنارت قلبه، ورفعت عنه الوسوسة أربعين صباحا»[6]یعنی «کسی که یک انار کامل بخورد قلبش را نورانی می‌کند و چهل صبح وسوسه را از او رفع می‌کند.»
انار در ناشتا، امام صادق (ع) فرموده‌اند: «من أكل رمانة على الريق أنارت قلبه، فطردت شيطان الوسوسة أربعين صباحا»[7]یعنی «کسی که یک انار در ناشتا بخورد قلبش را نورانی می‌کند و شیطان وسوسه را دور می‌کند، به مدت چهل روز.»
انار شیرین، امام صادق (ع) می‌فرمایند: «عليكم بالرمان الحلو فكلوه، فانه ليست من حبة تقع في معدة مؤمن إلا أنارتها وأطفأت شيطان الوسوسة»[8]یعنی «بر شما باد انار شیرین، آن را بخورید، زیرا نیست دانه‌ای از آن که در معده مؤمن قرار گیرد مگر اینکه آن را نورانی کند و شیطان وسوسه را خاموش می‌کند.» در روایت دیگری آمده: «عليكم بالرمان الحلو فكلوه فإنه ليست من حبة تقع في معدة مؤمن إلا أبادت داء وأطفأت شيطان الوسوسة عنه»[9]یعنی «بر شما باد انار شیرین، زیرا نیست دانه‌ای از آن که در معده مؤمن قرار گیرد مگر اینکه یک بیماری را ازبین می‌برد و شیطان وسوسه را خاموش می‌کند.» پس هر دانه‌ای از انار درمان یک بیماری است و این انار را جزو درمان‌های عمومی قرار می‌دهد، به همین جهت در روایات توصیه شده که انار کامل خورده شود تا از کل بیماری‌ها پیشگیری کند.
خوردن انار در روز جمعه، امام کاظم (ع) می‌فرمایند: «من أكل رمانة يوم الجمعة على الريق نورت قلبه أربعين صباحا، فان أكل رمانتين فثمانين يوما، فان أكل ثلاثا، فمائة وعشرين يوما، وطردت عنه وسوسة الشيطان، ومن طردت عنه وسوسة الشيطان لم يعص الله، ومن لم يعص الله أدخله الله الجنة»[10]یعنی «کسی که یک انار در روز جمعه و ناشتا بخورد، قلبش را چهل روز نورانی می‌کند، و اگر دو انار بخورد هشتاد روز نورانی می‌کند، و اگر سه انار بخورد صد و بیست روز نورانی می‌کند و وسوسه شیطان را از او دور می‌کند و کسی که وسوسه شیطان از او برطرف شود خدا را معصیت نمی‌کند و کسی که خدا را معصیت نکند، خدا او را وارد بهشت می‌کند.»

درمان دوم وسواس داروی شافیه است، در روایت آمده: «وإذا اتى عليه احد عشر شهرا فانه ينفع من المرة السوداء التي اخذ صاحبها بالفزع والوسواس قدر الحمصة بدهن الورد ويشربه على الريق بقدر الحمصة يشربه عند منامه بغير دهن»[11]یعنی «هرگاه به یازده ماه رسید برای سودا مفید است که شخص مبتلا به سودا دچار ترس و وسواس می‌باشد، به اندازه یک دانه نخود با روغن گل سرخ در ناشتا، و (یک نخود) موقع خواب بدون روغن بخورد»
روغن گل سرخ بسیار مفید است و کاربرد زیادی در طب اسلامی دارد، برای ساخت آن مقداری گل سرخ خشک یا نیمه خشک را بردارید و کمی بکوبید و روی آن روغن زیتون یا کنجد بریزید و پس از مدتی آن را صاف کرده و دوباره در آن گل بریزید همچنین می‌توان از حرارت ملایم هم استفاده کرد تا جایی که رنگ گل از بین برود، همین که روغن بوی گل را به خود بگیرد کافی است.
گل سرخ با گل محمدی تفاوت دارد، گل سرخ گلبرگ‌های ریز دارد ولی گل محمدی گلبرگ‌های درشت دارد.

درمان‌های نفسی و روحی برای وسواس
اولین درمان روحی و نفسی، مخالفت با شیطان است، عبدالله بن سنان روایت می‌کند: «ذكرت لأبي عبد الله عليه السلام رجلا " مبتلى بالوضوء والصلاة وقلت: هو رجل عاقل، فقال: أبو عبد الله وأي عقل له وهو يطيع الشيطان؟ فقلت له: وكيف يطيع الشيطان؟ فقال سله هذا الذي يأتيه من أي شئ هو؟ فإنه يقول لك من عمل الشيطان» [12]یعنی «به امام صادق (ع) عرض کردم از مردی که مبتلا به تکرار وضو و نماز است و گفتم این مرد عاقلی است، امام فرمودند: این چه عقلی است در حالی که از شیطان اطاعت می‌کند، عرض کردم چگونه از شیطان اطاعت می‌کند، امام فرمودند: از او بپرس چرا این قدر تکرار می‌کنی و پاسخ خواهد داد که شیطان اجازه نمی‌دهد نمازم را بخوانم.» امام باقر (ع) می‌فرمایند: «إذا كثر عليك السهو فدعه فإنه يوشك أن يدعك، إنما هو من الشيطان» [13]یعنی «اگر سهو و شک در نماز زیاد شد آن را (شک و تردید) رها کن، این علتش شیطان است.» زراره و ابو بصیر روایت می‌کنند: «قلنا له: الرجل يشك كثيرا في صلاته حتى لا يدري كم صلى ولا ما بقي عليه؟ قال: يعيد، قلنا له: فإنه يكثر عليه ذلك كلما عاد شك؟ قال: يمضي في شكه ثم قال: لا تعودوا الخبيث من أنفسكم بنقض الصلاة فتطمعوه فإن الشيطان خبيث يعتاد لما عود فليمض أحدكم في الوهم ولا يكثرن نقض الصلاة فإنه إذا فعل ذلك مرات لم يعد إليه الشك، قال زرارة ثم قال: إنما يريد الخبيث أن يطاع فإذا عصي لم يعد إلى أحدكم.» [14]یعنی «به امام عرض کردیم راجع به شخصی که در نماز زیاد شک می‌کند تاجایی که نمی‌داند چقدر نماز خوانده و چقدر مانده، امام فرمودند ادامه بدهد، عرض کردیم این (شک) بیش از حد معمول زیاد می‌شود، امام فرمودند ادامه بدهد و به شک اهمیت ندهد، سپس فرمودند این شیطان را عادت ندهید و قطع کردن نماز را به شیطان یاد ندهید، زیرا شیطان خبیث است، هرطور که او را عادت دهید، عادت می‌کند، در همان حال شک ادامه دهد و نمازش را قطع نکند، اگر این کار را تکرار کرد دیگر شک به سویش برنمی‌گردد، هدف شیطان این است که از او اطاعت شود پس اگر از او نافرمانی کردی به سوی شما برنمی‌گردد.» در روایت دیگری امام صادق (ع) می‌فرمایند: «ولا يغرنك تزيينه للطاعه فانه يفتح عليك تسعة وتسعين بابا من الخير ليظفر بك عند تمام المائة فقابله بالخلاف والضد عن سبيله والمضادة باستهوائه» [15]یعنی «مغرورت نکند با زیبا کردن عبادت، نود و نه در خیر به رویت باز می‌کند تا اینکه در مرتبه صدم تو را به گناه بیاندازد، همیشه با او مخالفت کن و از راهش خارج شو و به هر چیزی که تشویق می‌کند آن را رها کن.»

دومین درمان روحی یاد مرگ و آخرت است، ابو بصیر روایت می‌کند: «شكوت إلى أبي عبد الله (عليه السلام) الوسواس فقال: يا أبا محمد أذكر تقطع أوصالك في قبرك ورجوع أحبابك عنك إذا دفنوك في حفرتك وخروج بنات الماء من منخريك وأكل الدود لحمك فإن ذلك يسلي عنك ما أنت فيه قال أبو بصير: فوالله ما ذكرته إلا سلى عني ما أنا فيه من هم الدنيا.» [16]یعنی «به امام صادق (ع) از وسواس شکایت کردم، امام فرمودند ای ابا محمد وقتی وسوسه به سراغت آمد به یاد بیاور روزی را که بدنت در قبر متلاشی شود، زمانی را که تو را در قبر رها می‌کنند، و کرم‌های آبی و خونابه‌ای که از بینی‌ات خارج می‌شود و کرم‌هایی که بدنت را می‌خورند را به یاد بیاور، این سبب تسلی خاطر تو می‌شود، ابو بصیر گفت به خدا سوگند که این را به یاد نیاوردم مگر اینکه از هم و غم دنیا تسلی یافتم.»
امروزه بسیاری از افسردگی‌ها معلول نارضایتی انسان از زندگی دنیا و ناراحتی از نرسیدن به خواسته‌هایش است و یاد مرگ می‌تواند باعث تسلی خاطرش شود.

سومین درمان روحی مراقبت زیاد است، امام صادق (ع) می‌فرمایند: «لا يتمكن الشيطان بالوسوسة من العبد إلا وقد اعرض عن ذكر الله تعالى واستهان وسكن الى نهيه ونسى اطلاعه على سره فالوسوسة ما تكون من خارج القلب باشارة معرفة العقل ومجاورة الطبع وأما إذا تمكن في القلب فذلك غى وضلاله وكفر والله عز وجل دعا عباده بلطف دعوته وعرفهم عداوه ابليس فقال تعالى: ﴿ان الشيطان لكم عدو فاتخذوه عدوا﴾ فكن معه كالقريب مع كلب الراعى يفزع الى صاحبه صرفه عنه كذلك إذا اتاك الشيطان موسوسا ليضلك عن سبيل الحق وينسيك ذكر الله تعالى فاستعذ منه بربك وبربه فانه يؤيد الحق على الباطل وينصر المظلوم بقوله عز وجل: ﴿انه ليس له سلطان الذين آمنوا وعلى ربهم يتوكلون﴾ ولن يقدر على ومعرفة اتيانه ومذاهب وسوسته إلا بدوام المراقبة والاستقامة على بساط الخدمه وهيبه المطلع وكثره الذكر» [17]یعنی «شیطان موفق به وسوسه بنده‌ای نمی‌شود مگر اینکه آن بنده از یاد خدا غافل شود و مسائل را سبک بشمارد و مرتکب نواهی خدا شود و یادش برود که خدا از رازش با خبر است، وسوسه آن است که از خارج قلب است (توسط شیطان است) و با اشاره عقل باشد و مقتضای طبع هم باشد، اگر این وسوسه وارد قلب شود، این گمراهی است و کفر است، خداوند عز وجل بندگانش را با لطف دعوت کرد و آنها را با دشمنی ابلیس آشنا کرد، و فرمود شیطان برای شما دشمن است و او را دشمن بشمارید، با شیطان مانند آدم غریبه با سگ چوپان رفتار کن، اگر شیطان آمد که شما را وسوسه کند پناه ببر به پروردگار خودت و خودش، همانا خداوند حق را بر باطل تأیید می‌کند و مظلوم را نصرت می‌دهد، خداوند می‌فرماید همانا او (شیطان) به کسانی که ایمان آورده‌اند و به پروردگارشان توکل کرده‌اند سلطه ندارد، شیطان از راه‌های مختلف وارد می‌شود و انسان این راه‌ها را نمی‌شناسد مگر اینکه دائم مراقب حال خود باشد در خدمت پایدار باشد و یاد هیبت مرگ و قیامت باشد، و زیاد به یاد خدا باشد.»

بعضی کارها که برای وسواس مفید است
اول روزه گرفتن، امام باقر (ع) می‌فرمایند: «قبض رسول الله صلى الله عليه وآله على صوم ثلاثة أيام في الشهر، وقال يعدلن الدهر ويذهبن بوحر الصدر»[18]یعنی «پیامبر (ص) تا زمانی که از دنیا رفتند سه روز از ماه را روزه می‌گرفتند و می‌فرمودند که روزه گرفتن در این سه روز معادل روزه گرفتن کل روزگار است و وسوسه شیطان را از بین می‌برد.» امام صادق (ع) می‌فرمایند: « إنهن –یعنی صيام ثلاثة أيام في الشهر- يعدلن صوم الشهر ويذهبن بوحر الصدر والوحر: الوسوسة قال حماد: فقلت: وأي الأيام هي؟ قال: أول خميس في الشهر وأول أربعاء بعد العشر منه وآخر خميس فيه»[19]یعنی «روزه گرفتن در این سه روز معادل روزه گرفتن کل روزگار است و وسوسه شیطان را از بین می‌برد، وحر یعنی وسوسه، راوی می‌پرسد آن سه روز کدام‌اند؟ امام پاسخ دادند اولین پنجشنبه ماه و اولین چهارشنبه بعد از ده روز از ماه و آخرین پنجشنبه ماه.» امام صادق (ع) می‌فرمایند: «لا راحة لمؤمن على الحقيقة إلا عند لقاء الله تعالى وما سوى ذلك ففى اربعة اشياء ... وجوع تميت به الشهوات والوسواس»[20]یعنی «مؤمن راحتی در حیقت ندارد (در تردید است که آیا به حقیقت رسیده یا نه) تا اینکه با خدا ملاقات کند، و به غیر از این در چهار چیز، ... گرسنگی که به وسیله آن شهوات و وسواس را از بین می‌بری»

از این روایت چنین استفاده می‌شود که روزه گرفتن و بلکه مطلق گرسنگی باعث درمان وسواس می‌شود و شاید بتوان گفت که از علل وسواس پرخوری می‌باشد.

دوم برنامه ریزی برای زندگی،امام صادق (ع) می‌فرمایند: «أما المهمل لاوقاته فهو صيد الشيطان لا محاله» [21]یعنی «کسی در اوقات زندگی اهمال می‌کند، این شکار شیطان است.»

سوم مرتب مسواک کردن، امام صادق (ع) می‌فرمایند: « وعليكم بالسواك فإنه يذهب وسوسة الصدر»[22] یعنی «بر شما باد مسواک زدن زیرا وسوسه صدر را برطرف می‌کند.»

چهارم شستن سر با سدر، امام صادق (ع) می‌فرمایند: «اغسلوا رؤوسكم بورق السدر فإنه قدسه كل ملك مقرب وكل نبي مرسل، ومن غسل رأسه بورق السدر صرف الله عنه وسوسة الشيطان سبعين يوما، ومن صرف الله عنه وسوسة الشيطان سبعين يوما لم يعص الله ومن لم يعص الله دخل الجنة» [23]یعنی «سر خود را با سدر (برگ درخت کنار) بشویید، زیرا هر ملک مقرب و هر پیامبری آن را مقدس کرده، و کسی که سرش را با برگ سدر بشوید خداوند هفتاد روز وسوسه شیطان را از او برطرف می‌کند و کسی که خداوند وسوسه شیطان را هفتاد روز از او برطرف کند گناه نمی‌کند، و کسی که گناه نمی‌کند وارد بهشت می‌شود.»
صابون‌ها و شوینده‌هایی که امروزه رایج است و عموماً با الکل ساخته می‌شوند اگر ضرر نداشته باشند فایده اینچنین هم ندارند و خوب است که مردم از شوینده های مفید مثل سدر استفاده کنند، البته استفاده از صابون طبیعی در روایات توصیه شده ولی نه این صابون های امروزی، از طرفی اگر کسی مشکل چربی سر دارد می‌تواند از پودر برگ مورد استفاده کند که هم شوینده مناسب و هم درمان چربی سر است.

پنجم رنگ کردن مو است، امام صادق (ع) درباره خضاب می‌فرمایند: «فيه اربع عشر خصلة... ويقل الوسوسة من الشيطان»[24] یعنی «خضاب چهارده فایده دارد... وسوسه شیطان را کم می‌کند»
رنگ دیگری که بسیار توصیه شده، وسم است که رنگ مو را طلایی می‌کند و کتم رنگ مو را سیاه می‌کند و حنا مو را قرمز یا قهوه‌ای می‌کند.
در روایت آمده: «درهم في الخضاب أفضل من الف درهم ينفق في سبيل الله»[25]یعنی «یک درهم در راه خضاب برابر است با هزار (یا ده هزار یا صد هزار) درهم در راه خدا.»

[/HR] [1] الاصول من الکافي، شیخ کلینی، ج۶، ص۳۵۳.

[2] المحاسن، احمد بن محمد بن خالد البرقى، ج۲، ص۵۴۵، ح۸۵۲.

[3] المحاسن، احمد بن محمد بن خالد البرقى، ج۲، ص۵۴۵، ح۸۵۴.

[4] المحاسن، احمد بن محمد بن خالد البرقى، ج۲، ص۵۴۰، ح۸۲۸.

[5] المحاسن، احمد بن محمد بن خالد البرقى، ج۲، ص۵۴۴، ح۸۴۸.

[6] المحاسن، احمد بن محمد بن خالد البرقى، ج۲، ص۵۴۴، ح۸۴۹.

[7] المحاسن، احمد بن محمد بن خالد البرقى، ج۲، ص۵۴۳، ح۸۴۵.

[8] المحاسن، احمد بن محمد بن خالد البرقى، ج۲، ص۵۴۵، ح۸۵۳.

[9] الاصول من الکافي، شیخ کلینی، ج۶، ص۳۵۴.

[10] المحاسن، احمد بن محمد بن خالد البرقى، ج۲، ص۵۴۴، ح۸۵۱.

[11] طب الأئمه، ابن سابور الزيات، ص۱۲۷.

[12] الاصول من الکافي، شیخ کلینی، ج۱، ص۱۲.

[13] من لايحضره الفقيه، شیخ صدوق، ج۱، ص۳۳۹، ح۹۸۹.

[14] الاصول من الکافي، شیخ کلینی، ج۳، ص۳۵۸.

[15] مصباح الشريعة، منصوب به امام صادق(ع)، ص۸۰.

[16] الاصول من الکافي، شیخ کلینی، ج۳، ص۲۵۵.

[17] مصباح الشريعة، منصوب به امام صادق(ع)، ص۷۹.

[18] المحاسن، احمد بن محمد بن خالد البرقى، ج۲، ص۳۰۱.

[19] الاصول من الکافي، شیخ کلینی، ج۴، ص۸۹.

[20] مصباح الشريعة، منصوب به امام صادق(ع)، ص۱۱۵.

[21] مصباح الشريعة، منصوب به امام صادق(ع)، ص۸۰.

[22] وسائل الشيعة، شيخ الحر العاملی، ج۵، ص۶۱، ابواب احكام الملابس ولو في غير الصلاة، باب۳۲، حدیث۵۹۱۵، ط آل البیت.

[23] من لايحضره الفقيه، شیخ صدوق، ج۱، ص۱۲۵.

[24] روضة الواعظين، فتال نيشابوری، ص۴۷۵.

[25] روضة الواعظين، فتال نيشابوری، ص۴۷۴.

یکتای بی همتا;897307 نوشت:
از درس طب استاد عباس تبریزیان درمان وسواس را برای شما قرار می دهم:

http://www.abbastabrizian.ir/

پیامبر (صلی‌الله‌علیه‌و آله‌و سلم) فرموده‌اند: «علم دوتاست علم الأدیان(علم دین‌ها یعنی فقه) و علم الأبدان(علم بدن‌ها یعنی طب).»

گیلدا;892214 نوشت:

خلاصه راهکار ها
1-خوردن انار (موکدا صبح جمعه در چند روایت آمده)
2- گل سرخ با توضیحاتی که آمده (صبح و شب با آن توضیحات)
3-یاد مرگ و آخرت
4-مراقبت های روحی
5-روزه گرفتن
6-برنامه ریزی برای زندگی
7-شستن سر با سدر
8-رنگ کردن مو با توضیحی که گفته شد

[="Tahoma"][="Black"]

یکتای بی همتا;897312 نوشت:
خلاصه راهکار ها
1-خوردن انار (موکدا صبح جمعه در چند روایت آمده)
2- گل سرخ با توضیحاتی که آمده (صبح و شب با آن توضیحات)
3-یاد مرگ و آخرت
4-مراقبت های روحی
5-روزه گرفتن
6-برنامه ریزی برای زندگی
7-شستن سر با سدر
8-رنگ کردن مو با توضیحی که گفته شد

مراجعه به روانپزشک حاذق هم اضافه کنید :-)[/]

درمانگري با طب سنتي
پرسش:
سلام من وسواس فکری دارم و ازطب مدرن نتیجه نگرفتم طب اسلامي و سنتي به چه چيزهايي تأكيد مي كند؟

پاسخ
وسواس علل مختلف زيستي، ذهني(رواني)، اجتماعي و معنوي دارد. براي درمان بايد در هر فرد علل را شناسايي شود و متناسب به همان علل درمان شود.
براي درمان وسواس لازم است با مشورت با پزشك از درمان هاي التقاطي يعني طب سنتي و اسلامي، روان پزشك حاذق و روان شناس باليني كرد. انجام تمرين هاي خودياري كه ايشان تجويز مي كنند، بسيار مهم است. در درمان دارويي بايد دارو به طور منظم خورده شود. نبايد در تأثير داروها عجول باشيم ولي اثرات را به روان پزشك گزارش دهيم تا او متناسب حال ما داروها را تغيير دهد يا دز آنها كم و زياد كند و يا براي كم شدن عوارض توصيه هايي كنند و دارويي تجويز كنند. مراقب باشيد گرفتار شايعات كه مي گويند داروهاي روان پزشكي اعتياد آور است و نبايد خورد قرار نگيريد. متخصص با آگاهي كامل دارو تجويز مي كند و داروهايي آرام بخش را با احتياط و مقطعي تجويز مي كند و اگر لازم نبود اين كار را نمي كرد.

طب سنتي:
متخصصان طب سنتي علت وسواس به خاطر غلبه سودا مي دانند بنابراين بايد مراقبت هايي رفتاري و تغذيه اي را براي سودازدايي با دقت انجام دهيد.
جهت درمان غلبه سودا از طرف پزشک برای بیمار منع سودازاها تجویز و توصیه می شود و بیمار باید از هر چیزی که باعث تولید سودا برای او می گردد، دوری کند؛ اعم از خوردن مواد سودازا و یا انجام کارها و شرایطی که برای بیمار باعث افزایش سودا می گردد که در ذیل تشریح شده اند.
الف- مواد غذایی سودازا:
مواد غذایی که باعث ایجاد خلط سودا در افراد می شوند عبارتند از کلیه مواد غذایی سرد و خشک که در لیست مواد غذایی به تفکیک طبع درج شده اند، همچنین مواد غذایی ذیل هر چند دارای طبع سرد و خشک نیستند، ولی خوردن آن ها سودازا است که باید از مصرف آنها نیز خودداری نمایند که عبارتند از:
بادنجان، چای، سیب زمینی، کلم بروکلی، فلفل دلمه ای و گوشت گاو

ب- رفتارها و محیط های سودازا:
1- امواج الکترومغناطیسی:
یکی از عوامل ایجاد سودا در بدن که متاسفانه مردم امروزی در زندگی های صنعتی با آن ها زیاد سر و کار دارند، قرار گرفتن در معرض امواج الکترومغناطیسی می باشد. تماشای تلویزیون، کار با کامپیوتر و استفاده از تلفن همراه یکی از رایج ترین فعالیت هایی است که فرد را در معرض دریافت بیشتر این امواج قرار می دهد، لذا فردی که منع سودازاها برایش تجویز می شود باید حتی الامکان خود را از آن ها دور کند؛ یعنی نه تنها از این تجهیزات استفاده نکند، بلکه خود را حتی الامکان در معرض این امواج نیز قرار ندهد، تلویزیون، کامپیوتر و گوشی تلفن همراهی که روشن هستند، همگی باعث افزایش سودا می گردند، حتی اگر از آن ها استفاده نیز نشود.
روشن بودن تلویزیون بدون حتی تماشای آن، خواباندن اطفال در کنار تلویزیونهای روشن، خوابیدن در کنار گوشی های تلفن همراه که کار ساعت زنگی را برای ما انجام می دهند، نصب آنتن های تلفن های همراه در پشت بام منازل و ... از عوامل سودازا هستند که باید مردم در این زمینه آگاه شوند و از آنها دوری کنند، این امواج برای بدن ما مضر هستند و ما همه تحت تاثیر این میدان های الکترومغناطیسی قرار می گیریم که همگی سودازا هستند، لذا هر چه کمتر در معرض آنها قرار بگیریم، بهتر هست.
توصیه می گردد مقاله "سجده بر خاک راهکار دفع امواج الکترومغناطیسی برای شهروندان الکترونیکی" را از سايت دكتر روازاده مطالعه نمایید.

2- دیر خوابیدن و زایل کردن خواب شب، سودازا هست، لذا تنظیم خواب تاثیر خوبی برای افراد سودایی در پی خواهد داشت.
3- کارهای فکری خسته کننده
4- کارهای سخت جسمانی که باعث عرق کردن فراوان می شود
5- آب و هوای خشک
6- غم، غصه و استرس

توصیه هایی برای سودایی ها:
توصیه می شود افرادی که غلبه سودا دارند از سودازاها که در بالا شرح داده شد، دوری کنند و موارد ذیل را رعایت نمایند:
مواد غذایی با طبع گرم و تر زیاد بخورند. دستورات تغذیه را کاملاً مراعات نمایید، بدنشان را با روغن بادام شیرین، روغن مالی نمایید، از حمام گرم حتماً استفاده کنند و حجامت نیز به موقع انجام دهند.
سودایی ها اصلاً نباید از لحاظ جسمی و فکری خود را خسته کنند و هر وقت خسته می شوند باید به اندازه کافی استراحت نمایند، هنگام گرسنگی به اندازه کافی غذا میل نمایند، باید شرایط زندگی ایشان راحت و خوب باشد، در جای خوش آب و هوا زندگی کنند و روحیه خود را باید شاد نگهدارند و اطرافیانشان باید در این امر آن ها را یاری دهند، محل خوابشان نیز باید راحت باشد و از غم و غصه و استرس دور باشند و خوردن روزانه یک لیوان شیر سالم و یک لیوان آب هویج نیز برایشان مفید است.
موارد مذکور را تا زمان تعدیل طبع باید رعایت نمایند.[1]

طب اسلامي
برخي از راهكارهايي كه در طب اسلامي بيان شده عبارتند از:
1-خوردن انار (موکدا صبح جمعه )
2- گل سرخ (صبح و شب با آن توضیحات)
3-یاد مرگ و آخرت
4-مراقبت های روحی
5-روزه گرفتن
6-برنامه ریزی برای زندگی
7-شستن سر با سدر
8-رنگ کردن مو
9- ذكر گفتن و خواندن سوره ناس[2]

براي مطالعه واژه وسواس را در سايت زير جستجو كنيد و مطالب مرتبط را بخوانيد و به كار گيريد:
http://www.darooeslami.com/
http://ravazadeh.com

...
1- سايت دكتر روازاده
2- براي مطالعه كل مقاله به سايت آيت الله عباس تبريزيان رجوع كنيد
.................
منبع: انجمن گفتگوي ديني، بخش مشاوره، كارشناس حامي: 17/2/1396

موضوع قفل شده است