سوالی درباره واسطه ها

تب‌های اولیه

14 پستها / 0 جدید
آخرین ارسال
سوالی درباره واسطه ها

سلام
در سایت مکارم گفته شده است "اگر دست نجس مثلاً به دست دیگرى بخورد آن هم نجس مى شود و اگر آن، به شىء سومى بخورد نجس مى شود؛ ولى اگر شىء سوم به چهارمى بخورد نجس نخواهد شد و به تعبیر دیگر، متنجّس اوّل و دوم سبب سرایت نجاست مى شود ولى متنجّس سوم سبب نخواهد شد. "
اینجور که من متوجه شدم باید واسط اول با عین نجاست نجس شده باشد. حال سوال من اینجاست که ما می توانیم هر چیزی که متنجس است اما با عین نجاست در آن نیست را واسط دوم بدانیم. مثلا دست من متنجس شده است اما می دانم که هیچ گونه عین نجاستی در آن وجود ندارد پس دستم را واسط دوم بدانم.
یا این که دستمان متنجس شده است اما یادمان نمی آید از کجا . تنها می دانیم که عین نجاست در دست ما قرار ندارد. پس دست را واسط دوم بنا بگذاریم ؟

با نام و یاد دوست

کارشناس بحث: استاد شفا

sara.dehnavi;891565 نوشت:
سلام
در سایت مکارم گفته شده است "اگر دست نجس مثلاً به دست دیگرى بخورد آن هم نجس مى شود و اگر آن، به شىء سومى بخورد نجس مى شود؛ ولى اگر شىء سوم به چهارمى بخورد نجس نخواهد شد و به تعبیر دیگر، متنجّس اوّل و دوم سبب سرایت نجاست مى شود ولى متنجّس سوم سبب نخواهد شد. "
اینجور که من متوجه شدم باید واسط اول با عین نجاست نجس شده باشد. حال سوال من اینجاست که ما می توانیم هر چیزی که متنجس است اما با عین نجاست در آن نیست را واسط دوم بدانیم. مثلا دست من متنجس شده است اما می دانم که هیچ گونه عین نجاستی در آن وجود ندارد پس دستم را واسط دوم بدانم.
یا این که دستمان متنجس شده است اما یادمان نمی آید از کجا . تنها می دانیم که عین نجاست در دست ما قرار ندارد. پس دست را واسط دوم بنا بگذاریم ؟

سلام علیکم

طبق نظر آیت الله مکارم شیرازی:

ابتداء این نکته را توجه بفرمایید:

در واسطه نجاست ، در صورتی که چیزی که نجس شده با بر خورد با نجاست، خشک شود و بعد چیز خیسی به آن بخورد، این چیز دوم می شود متنجس دوم و بعد اینکه (متنجس دوم) خشک شد ، و بعد چیز پاک مرطوبی به آن بر خورد کرد می شود واسطه سوم که اگر این خشک شد ، و چیز خیس دیگری (واسطه چهارم) به آن برخوردکرد، آن چیز نجس نمی شود.

واما جواب سوال شما :

اگر شما می دانید ، دستتان که پاک بوده و خیس بوده ،به چیزی که نجس بوده(نه به خود عین نجاست) و خشک بوده برخورد کرده است ، در این صورت دست شما واسطه دوم است.

شفا;891669 نوشت:
سلام علیکم

طبق نظر آیت الله مکارم شیرازی:

ابتداء این نکته را توجه بفرمایید:

در واسطه نجاست ، در صورتی که چیزی که نجس شده با بر خورد با نجاست، خشک شود و بعد چیز خیسی به آن بخورد، این چیز دوم می شود متنجس دوم و بعد اینکه (متنجس دوم) خشک شد ، و بعد چیز پاک مرطوبی به آن بر خورد کرد می شود واسطه سوم که اگر این خشک شد ، و چیز خیس دیگری (واسطه چهارم) به آن برخوردکرد، آن چیز نجس نمی شود.

واما جواب سوال شما :

اگر شما می دانید ، دستتان که پاک بوده و خیس بوده ،به چیزی که نجس بوده(نه به خود عین نجاست) و خشک بوده برخورد کرده است ، در این صورت دست شما واسطه دوم است.

ممنون از شما
پس به طور کلی ما می توانیم هر چیزی که نجس شده اما این نجس شدن در اثر تماس با عین نجاست نبوده است را حداقل واسط دوم بدانیم ؟

مورد دوم اینکه آیا همه مراجع گفته اند که در واسطه ها حتما باید خشک شوند و رطوبت جدیدی حاصل شود تا این قانون شامل حال آن شود یا مرجاعی هم داریم که فرموده باشند با همان رطوبت اولیه نیز می شود ؟

sara.dehnavi;891688 نوشت:
ممنون از شما
پس به طور کلی ما می توانیم هر چیزی که نجس شده اما این نجس شدن در اثر تماس با عین نجاست نبوده است را حداقل واسط دوم بدانیم ؟

مورد دوم اینکه آیا همه مراجع گفته اند که در واسطه ها حتما باید خشک شوند و رطوبت جدیدی حاصل شود تا این قانون شامل حال آن شود یا مرجاعی هم داریم که فرموده باشند با همان رطوبت اولیه نیز می شود ؟

سلام علیکم

نظر همه مراجع تقلید در واسطه همین است ، از جهت انتقال وساطت به دیگری.

sara.dehnavi;891688 نوشت:
ممنون از شما

ممنون میشوم این بخش را هم جواب دهید
سپاس از شما

sara.dehnavi;891885 نوشت:
ممنون میشوم این بخش را هم جواب دهید
سپاس از شما

سلام علیکم

این مطلب صحیح است در صورتی که چیزی که نجس شده با بر خورد با نجاست، خشک شود و بعد چیز خیسی به آن بخورد، این چیز دوم می شود متنجس دوم.

در سایت مکارم مطلب زیر را خواندم :
پرسش : اگر با آب قلیل شیء نجس را بشوییم، غساله و ترشات آن نجس است. اگر شیء نجس، واسطه دوم و سوم باشد و عین نجاست در آن نباشد حکم آن چگونه است؟ پاسخ : واسطه سوم باعث نجاست نمی شود و حتی اگر آن شیء واسطه دوم باشد چون غساله واسطه سوم می شود، غساله باعث نجاست نمی شود.

حال سوالم اینجاست وقتی غساله آب قلیل بعد از تماس با متنجس دوم مثلا به لباس ما برخورد می کند چگونه می توان گفت که لباس متنجس سوم است در حالیکه قبلا گفته شده که در انتقال باید رطوبت خشک شود و رطوبت جدیدی جایگزین شود ؟

سوال دوم : حکم عساله آب قلیل در برخورد با عین نجاست چیست ؟ واسط اول است یا دوم ؟ اگر مثلا در توالت چنین غساله ای به پای آدم برخورد کند پا واسط چندم به حساب می آید ؟

sara.dehnavi;896116 نوشت:
در سایت مکارم مطلب زیر را خواندم :
پرسش : اگر با آب قلیل شیء نجس را بشوییم، غساله و ترشات آن نجس است. اگر شیء نجس، واسطه دوم و سوم باشد و عین نجاست در آن نباشد حکم آن چگونه است؟ پاسخ : واسطه سوم باعث نجاست نمی شود و حتی اگر آن شیء واسطه دوم باشد چون غساله واسطه سوم می شود، غساله باعث نجاست نمی شود.

حال سوالم اینجاست وقتی غساله آب قلیل بعد از تماس با متنجس دوم مثلا به لباس ما برخورد می کند چگونه می توان گفت که لباس متنجس سوم است در حالیکه قبلا گفته شده که در انتقال باید رطوبت خشک شود و رطوبت جدیدی جایگزین شود ؟

سوال دوم : حکم عساله آب قلیل در برخورد با عین نجاست چیست ؟ واسط اول است یا دوم ؟ اگر مثلا در توالت چنین غساله ای به پای آدم برخورد کند پا واسط چندم به حساب می آید ؟

سلام علیکم

پاسخ سوال اول:در این مورد سوال که مطرح فرمودید ، درست است ، چون واسطه دوم خشک بوده وقتی اب روی آن می ریزیم ، این آب می شود واسطه سوم و نجس کننده نیست.
پاسخ سوال دوم: غساله آب در وقت تطهیر عین نجاست ، واسطه اول محسوب می شود.

البته آبی که برای تطهیر مخرج بول و غائط بکار می رود غساله اش با چند شرط پاک است:

1ـ یکى از اوصاف سه گانه(بو و رنگ و مزه) نجس را به خود نگرفته باشد.
2ـ نجاستى از خارج به آن نرسیده باشد.
3ـ نجاست دیگرى مانند خون یا بول همراه آن نباشد.
4ـ بنابر احتیاط واجب ذرّات مدفوع در آب پیدا نباشد.
5ـ بیشتر از مقدار معمول نجاست به اطراف مخرج نرسیده باشد، ولى پاک بودن این آب به آن معنى است که اگر به بدن و لباس ترشّح کند لازم نیست آن را آب بکشند، امّا سایر استفاده هاى آب پاک را از آن نمى توان کرد.

شفا;896239 نوشت:
البته آبی که برای تطهیر مخرج بول و غائط بکار می رود غساله اش با چند شرط پاک است

با سلام
این شروط برای آب قلیل هم صادق است؟

rreezzaa;907457 نوشت:
با سلام
این شروط برای آب قلیل هم صادق است؟

سلام علیکم

این شروط برای آب قلیل هم صادق است.

سلامی دوباره
من قبلا با موضوع واسط ها آشنا نبودم برای اینکه کامل این موضوع برای من جا بیافتد چند مثال ذکر می کنم.
صحبت من با واسط سوم است می خواهم بدانم این طرز فکر من درباره واسط سوم درست است یا خیر ؟

واسط سوم دیگر نجاست را انتقال نمی دهد. یعنی این که وقتی دست من واسط سوم است و رطوبت جدید می گیرد دیگر انتقال دهنده نجاست نیست .
حال با این حساب اگر به طور مثال دستگیره در یا تلفن متنجس سوم باشد نیازی هم به آب کشیدن آن نیست چون ما نمی خواهیم روی دستگیره یا تلفن نماز بخوانیم از طرفی هم اینها دیگر انتقال دهنده نجاست نیستند.
اگر بخشی از روی میز نیز متنجس سوم باشد و خشک شده باشد اگر با دستمال خیس روی آن بکشیم نجاست به بخش های بخش های دیگر میز سرایت نمی کند. اگر لیوان آب روی آن کج شود این آب باعث سرایت به سایر نقاط نمی شود
اگر دست من متنجس سوم باشد و من دستم را داخل سطل آب کنم آب داخل سطل نجس نمی شود همچین سایر بخش های دست من نیز نجس نمی شود
اگر من لباسی پوشیده باشم که متنجس سوم باشد و آبی به من پاشیده باشد دیگر بدن من نجس نمی شود.
در کل متنجس سوم زمانی نیاز به آب کشیدن دارد که انسان قصد دارد بر روی آن نماز بخواند.

آیا این مدل طرز فکری که گفتم صحیح است ؟

sara.dehnavi;909683 نوشت:
سلامی دوباره
من قبلا با موضوع واسط ها آشنا نبودم برای اینکه کامل این موضوع برای من جا بیافتد چند مثال ذکر می کنم.
صحبت من با واسط سوم است می خواهم بدانم این طرز فکر من درباره واسط سوم درست است یا خیر ؟

واسط سوم دیگر نجاست را انتقال نمی دهد. یعنی این که وقتی دست من واسط سوم است و رطوبت جدید می گیرد دیگر انتقال دهنده نجاست نیست .
حال با این حساب اگر به طور مثال دستگیره در یا تلفن متنجس سوم باشد نیازی هم به آب کشیدن آن نیست چون ما نمی خواهیم روی دستگیره یا تلفن نماز بخوانیم از طرفی هم اینها دیگر انتقال دهنده نجاست نیستند.
اگر بخشی از روی میز نیز متنجس سوم باشد و خشک شده باشد اگر با دستمال خیس روی آن بکشیم نجاست به بخش های بخش های دیگر میز سرایت نمی کند. اگر لیوان آب روی آن کج شود این آب باعث سرایت به سایر نقاط نمی شود
اگر دست من متنجس سوم باشد و من دستم را داخل سطل آب کنم آب داخل سطل نجس نمی شود همچین سایر بخش های دست من نیز نجس نمی شود
اگر من لباسی پوشیده باشم که متنجس سوم باشد و آبی به من پاشیده باشد دیگر بدن من نجس نمی شود.
در کل متنجس سوم زمانی نیاز به آب کشیدن دارد که انسان قصد دارد بر روی آن نماز بخواند.

آیا این مدل طرز فکری که گفتم صحیح است ؟

سلام علیکم

به این صورتی که فرمودید ، کاملا صحیح است.

سلامی دوباره خدمت راهنمایان گرامی
لطفا به این سوالات من نیز جواب دهید.

1 -اگر دهان شخصی بر اثر نجاست بیرونی یا داخلی نجس شود و پس از مدتی دست به دهان خود بکشد یا لیوان آبی بخورد . آیا دست یا لیوان متنجس دوم حساب می شوند یا همان اول ؟

2 - گفته شده که برای پاک کردن کف پا باید 15 قدم بر روی زمین خشک و پاک راه رفته شود. اگر زمینی در جلوی ما باشد که بخشی از آن خیس و بخشی خشک باشد و بدین صورت راه برویم که ابتدا چند قدم بر روی زمین خشک برویم و چند قدم بر روی زمین خیس و دوباره چند قدم بر روی زمین خشک تکلیف به چه صورت می شود ؟
آیا باید جمع قدم های خود بر روی زمین خشک را حساب کنیم یا این 15 قدم باید پیوسته باشد ؟

3 - آیا راه رفتن بر روی زمینی که واسط سوم می باشد نیز باعث پاک شدن کف پا می شود ؟

4 - این که می گویند عمل وسواسی حرام است آیا فقط منظور آب کشیدن زیاد یا بدون نیاز است یا کلیه موارد. مثلا اگر وسواسی بر اثر وسواس به شیء ای دست نزند یا بعضی از کارهای خود را ( هرچند غیر ضروری و غیر واجب ) انجام ندهد یا موارد دیگر که خارج از آب و آب کشی می باشد. آیا این گونه اعمال او نیز حرام است یا خیر ؟

سپاس از زحمات شما در این انجمن

موضوع قفل شده است