جمع بندی آیا یک خانم می تواند به رهبری ابراز علاقه کند؟!

تب‌های اولیه

184 پستها / 0 جدید
آخرین ارسال
آیا یک خانم می تواند به رهبری ابراز علاقه کند؟!

سلام خدمت عزیزان و سروران اسک دینی@};-

من حضرت آقا را خیلی زیاد دوست دارم و تا عکسش را می بینم و یا در تلوزیون آقا را می بینم شروع به قربون صدقه رفتن می کنم
اشکالی داره زنی عاشق رهبرش باشه و این را بروز بده؟!

با نام و یاد دوست

کارشناس بحث: استاد سجاد واستاد حنیف

[="Tahoma"][="Black"]

تبسم عشق;891102 نوشت:
سلام خدمت عزیزان و سروران اسک دینی
من حضرت آقا را خیلی زیاد دوست دارم و تا عکسش را می بینم و یا در تلوزیون آقا را می بینم شروع به قربون صدقه رفتن می کنم

با عرض سلام و احترام

صرف محبت مانعی ندارد مگر اینکه موجب حرامی شود یا ترس افتادن در حرامی باشد که جایز نیست.

در پناه حضرت حق باشید[/]

تبسم عشق;891102 نوشت:

سلام

در محضر امام باقر علیه السلام بودم. مسافری از خراسان كه آن راه دور را پیاده طی كرده بود به حضور امام

شرفیاب شد. پاهایش را كه از كفش درآورد شكافته شده و ترك برداشته بود. گفت: به خدا سوگند من را نیاورد از آنجا

كه آمدم مگر دوستی شما اهل البیت. امام فرمود: به خدا قسم اگر سنگی ما را دوست بدارد،

خداوند آن را با ما محشور كند و قرین گرداند «وَ هَلِ الدّینُ اِلاَّ الْحُبُّ» آیا دین چیزی غیر از دوستی است؟

.................

مردی به امام صادق علیه السلام گفت: ما فرزندانمان را به نام شما و پدرانتان اسم می گذاریم.

آیا این كار، ما را سودی دارد؟ حضرت فرمودند: آری به خدا قسم «وَ هَلِ الدّینُ اِلاَّ الْحُبُّ»

مگر دین چیزی غیر از دوستی است؟

سپس به آیه ی شریفه ی: «إِنْ كُنْتُمْ تُحِبُّونَ اَللّهَ فَاتَّبِعُونِی یُحْبِبْكُمُ اَللّهُ » استشهاد فرمود.

سفینة البحار ، ج /1ص 201، ماده ی «حب»

................................................................

اساساً علاقه و محبت است كه اطاعت آوره .

بدون معرفت و اطاعت، حبّ به ولایت حاصل نشده و بدون آنها نیز، محبت به ولایت بی‌معناست
.
معرفت، اطاعت و محبت سه اصل مترتب و تکمیل کننده یکدیگر در ولایت‌مداریه .

»محبت» آن‏گاه كه به حدّ بلوغ مى‏رسد، «عشق« نامىده مى‏شود

در عصر حاضر، تربیت انسان دین‌دار پویا، کارآمد و عاشق ولایت از اهمیت و جایگاه بالایی برخوردار است؛

چرا که شاهد هجوم جریان شوم ناتوی فرهنگی هستیم که بنا دارد از نسل جوان ما یک نسل بی‌هویت و بی‌ریشه بسازد
.

بالاخص ارزش‌های ولایت‌مداری که از جمله ارزش‌هایی است که دشمن نوک تیز پیکان حمله‌ی خود را متوجه آن نموده است،

از طریق خانواده، از نسلی به نسل دیگر منتقل می‌شود.

اسـلام ، قانون محبت است ، محبت آن است که با حقیقت تواءم باشد، محبت خیر رساندن است .

از بـزرگـتـریـن امـتیازات شیعه بر سایر مذاهب این است که پایه و زیر بنای اصلی آن محبت است .

از زمان شخص نبی اکرم (صلّی الله علیه و آله و سلّم ) که این مذهب پایه گذاری شده است

زمزمه محبت و دوستی بوده است که می فرماید: علی و شیعیان او رستگارند
.
از ایـن رو تـشـیـع مـذهب عشق و شیفتگی است . تولای آن حضرت مکتب عشق و محبت است

اسـتـاد مـطـهـری بـا نقل روایتی از پیامبر اعظم (صلّی الله علیه و آله وسلّم ) آثار محبت آل محمد(صلوات الله علیهم اجمعین(را چنین بیان می کند
:
هـر کـس کـه بـر دوسـتـی آل مـحـمـّد مـرد، شـهـیـد مـرده اسـت ،

هـر کـس کـه بـر دوسـتـی آل مـحـمـد مـرد، آمـرزیـده مـرده اسـت ،

هـر کـس کـه بـر دوسـتـی آل مـحـمـد مـرد، تـوبـه کـار مـرده اسـت ،

هـر کـس کـه بـر دوسـتـی آل محمّد مرد، مؤ من و کامل ایمان مرده است ... .

سجاد;891686 نوشت:
با عرض سلام و احترام
صرف محبت مانعی ندارد مگر اینکه موجب حرامی شود یا ترس افتادن در حرامی باشد که جایز نیست.
در پناه حضرت حق باشید
سلام
پس اگر یک خانم ، مثلاً بازیگر یا کارگردان مذکری را دوست داشته باشد و قربان صدقه اش برود و برایش اشک بریزد ، ایرادی ندارد؟
و بالعکس ، اگر مردی بازیگر یا کارگردان مؤنثی را دوست داشته باشد و قربان صدقه اش برود و برایش اشک بریزد
؟

تبسم عشق;891102 نوشت:
تا عکسش را می بینم و یا در تلوزیون آقا را می بینم شروع به قربون صدقه رفتن می کنم
ضمناً بخشی از سوال استارتر بی پاسخ ماند
ایشان فقط از محبت نپرسیدند بلکه از ابراز آن بصورت قربان صدقه رفتن ، اشک ریختن ، احساساتی شدن و.... نیز پرسیدند
لطفاً این مورد را هم درمورد زن و مرد ، هر دو بفرمائید

تبسم عشق;891102 نوشت:
سلام خدمت عزیزان و سروران اسک دینی

سلام علیکم
باعرض ادب و احترام به محضر شما خواهر عزیزم

ضمن تشکر از پاسخ استاد گرامی و محترم ،حقیر نیز نکته ای که به نظرم میرسد را به محضرتان بیان میکنم

ببینید بزرگوار این عشق ،در واقع عشق به مقام ولایت است عشق به مولا و مقدا و رهبر و نا ئب امام عصر روحی و ارواحنافداه بودن است ، نه فرض عشق به یک جنس مخالف و مذکر! یعنی انسان کاملا خودش میتوانند تفاوت این عشق را با عشق های دیگر متوجه شود...
عشقی که شما به امام حسین روحی و ارواحنا فداه دارید چگونه است؟ وقتی قربان صدقه اشان میرود چگونه است؟ در مراتب پایین تر همین حس به رهبری حفظه الله است
عشقی که آقایان به خانم فاطمه زهرا سلام الله علیها دارند چگونه است؟ در مراتب پایین تر میشود چنین عشقی به رهبری روحی فداه

نه تنها رهبری بلکه علمای دینی که در مسیر ولایت هستند ؛و انسان عاشق و شیفته مقام والای معنوی آنان است نیز همینگونه است ،در واقع این نوع از عشق جنبه معنوی دارد و خیلی ارزشمند است و باعث رشد معنوی انسان میشود

پس تشخیص آن با خود شماست که دوست داشتن شما از چه جنبه و چه نظر است !و همین تشخیص شما میتواند ملاک اشکال داشتن یا نداشتنش را مشخص کند

اللهم اجعل عواقب امورنا خیرا
یازهراسلام الله علیها

یارب;891843 نوشت:
عشقی که آقایان به خانم فاطمه زهرا سلام الله علیها دارند چگونه است؟
سلام و عرض ادب
خواهر گرامی ، فرض کنیم که میشد در عکس ، چهرهء حضرت فاطمه(س) را دید
یا مثلاً در زمانی بودیم که امکان دیدار حضوری وجود داشت
آیا این صحیح بود که یک آقا با دیدن تصویر حضرت(س) ، قربان صدقهء ایشان برود یا برای او اشک بریزد؟!

اگر هم الان خانمها برای امام حسین(ع) اشک میریزند
یا آقایان مثلاً برای حضرت زینب(س) اشک می ریزند
دلیلش مصیبت هایی است که بر آن بزرگواران آمده ، نه اینکه برای خود آنها اشک بریزند!

به شخصه اگر همسرم جلوی من قربان صدقهء آقای خامنه ای برود یا با دیدنش اشک بریزد ، سیلی را از من خورده است!

سلام علیکم
باعرض ادب و احترام به محضر شما

Reza-D;891846 نوشت:
نه اینکه برای خود آنها اشک بریزند!

احسنت! دقیقا هین است که فرموید،عشق به رهبری حفظه الله نیز همینگونه است، یعنی هرفرد دیگری در این جایگاه بود همین حس را به او داشتیم!
،اصلا جنس این نوع عشق با آنچه شاید در ذهن شما باشد خیلی متفاوت است !

Reza-D;891846 نوشت:
به شخصه اگر همسرم جلوی من قربان صدقهء آقای خامنه ای برود یا با دیدنش اشک بریزد ، سیلی را از من خورده است!

خب این دیگر بستگی به حسایت افراد دارد،اگر خانمی بداند همسرشان حساس هستند نیازی نیست جلوی همسر ابراز زبانی داشته باشند و باید تا میتوانند احساس خودشان را کنترل کنند که برای همسر محترمشان سوءتفاهم ایجاد نشود در دلشان محبت داشته باشند و در عمل هم ولایتمداریشان را نشان دهند(هرجند آقایان نیز اگر تفاوت این عشق و علت این عشق را کامل متوجه شوند دیگر حساسیتی نخواهند داشت )

یازهراسلام الله علیها

تصاویری از خبرگزاری رسمی کره شمالی گردآوری شده
در این تصاویر زنان از روبرو شدن با رهبرشان ذوق زده و با حالتی تحت تأثیر قرار گرفته به گریه می پردازند.

“اون” در میان خلبانان زن نیروی هوایی ارتش و عوامل پدافند هوایی

خلبانان نیروی هوایی پس از پرواز آزمایشی

ارتشیان واحد موشکی

کارکنان مزارع پرورش قارچ

در حاشیه جشن شصت سالگی آتش بس فیمابین کره جنوبی و شمالی!

هدف از این تصاویر:ابراز علاقه به رهبران در همه جای دنیا وجود دارد (چه رهبر فاسدی مثل کره شمالی چه رهبران الهی) اما باید دید در تاریخ صدر اسلام چگونه این محبت ابراز میشده است؟
آیا زنان نامحرم به پیامبر ابراز عشق و محبت می کردند؟ یا قربون صدقه ایشون می رفتند؟!
آیا مردان نامحرم نعوذ بالله به حضرت فاطمه ابراز عشق می کردند؟

Reza-D;891846 نوشت:
اگر هم الان خانمها برای امام حسین(ع) اشک میریزند
یا آقایان مثلاً برای حضرت زینب(س) اشک می ریزند
دلیلش مصیبت هایی است که بر آن بزرگواران آمده ، نه اینکه برای خود آنها اشک بریزند!

خیر ! همیشه به خاطر مصیبت نییست بزرگوار! ،اتفاقا اکثرا اشک عشق است! به خاطر مقامی که این بزرگواران درنزد معشوق حقیقی یعنی خداوند دارند! یعنی از زیادی محبتی که انسان نسبت به اهل بیت علیهم السلام دارد نا خود آگاه اشک میریزد،حتی گاهی اینقدر این محبت شدید میشود که قلب انسان میخواهد از جا کنده شد! وآنقدر انسان مقلب میشود که حتی ممکن است حالش بد شود

ببینید کلا این عشق و محبتها به خاطر نزدیکی این افراد به معشوق حقیقی یعنی خدوند است !هرگلی که بوی معشوق را میدهد عاشق به سمتش میرود،حال هرچه این گل بیشتر بوی یار دهد انسان را بیشتر سرمست میکند!

یازهراسلام الله علیها

یارب;891858 نوشت:
اصلا جنس این نوع عشق با آنچه شاید در ذهن شما باشد خیلی متفاوت است
نه خواهر گرامی من می دانم منظور شما چیست
حرفم این است ، عشقی که به ایشان از سوی مردم (که اینجا خطاب ما به خانمهاست) ابراز میشود ، لزوماً آن هدفی نیست که شما می فرمائید

یارب;891858 نوشت:
خب این دیگر بستگی به حسایت افراد دارد
کاربر "؟؟؟" نکات درستی را اشاره کردند که البته پست خود را ویرایش کردند
اینکه حد و حدود این ابراز عشق چیست و چگونه است؟
آیا هیچ نیازی نیست که ما بحث محرم و نامحرم را در نظر بگیریم؟

درمورد آن سیلی که گفتم توضیحی بدهم
فرض کنید تلویزیون تصویر امام خامنه ای را نشان میدهد و همسر من میگوید:
"خدا ایشان را حفظ کند که پناهی برای مردم هستند ، من واقعاً عاشق ایشان و شخصیتشان هستم"
و بعد از این حرف هم اشک ایشان سرازیر بشود.بنده در اینجا خوشحال هم میشوم

اما حالت دیگری را تصور کنید که بعد از دیدن ایشان همسرم بگوید:

" ماشاالله ، چه قد و بالایی ، چه ابهتی ، قربان آن چهرهتان بروم"
اینجا پای سیلی به میان خواهد آمد! :Nishkhand:

یارب;891861 نوشت:
خیر! همیشه به خاطر مصیبت نییست بزرگوار! اتفاقا اکثرا اشک عشق است!
خواهرم ، من به شخصه هیچ دلیلی نمی بینم به حضرت زهرا(س) یا حضرت زینب(س) مثلاً بگویم قربانت آن چهرهتان بروم! یا برای ایشان اشک عشق بریزم!
برعکس نظرم این است که باید با نهایت ادب و عفت در کلام ایشان را خطاب قرار بدهم

یارب;891858 نوشت:
هر فرد دیگری در این جایگاه بود همین حس را به او داشتیم
این مطلب به معنای صدور جواز نیست خواهر گرامی
من حاضرم به شما اثبات کنم که خیلی از این گریه ها و قربان صدقه رفتن ها ، صرفاً قلیان احساسات است و نه چیز دیگر
اینطور بگویم این ابراز احساسات همان ابراز احساسات به فلان خواننده و هنرپیشه هست که فقط جهت داده شده است
حتی برخی از اداهایی هم که درآورده میشود شبیه به همان اداهایی است که در ابراز احساسات به فلان خواننده می بینیم

[="Tahoma"][="DarkGreen"]

تبسم عشق;891102 نوشت:

بسم الله الرحمن الرحیم

اللهم عجل لولیک الفرجس

سلام علیکم ورحمه الله و برکاته

محبت ودیعه اللهی است و عشق نیکو است

اگر عشق حلال باشد و چه حرام اگر در مسیر درستش قرار بگیرد و در راستای عشق اللهی باشد خوب است

پس این عشق را به اللهی متصل کنید
عشق حرام با چشم پوشی از آن(مثل عشق محرمات اللهی)
عشق حلال مثل عشق به اهل البیت(ع)

امیدوارم با بهره وری درست از این عشق به تعالی برسید
و خداوند در راه درست و استوار قرارتان دهد
و فراموش نکنید که خدا هست اهل الیت(ع) هستند و علما هستند.

(منظورتون از قربون صدقه چیست؟ چه می گویید؟)
یا علی(ع)@};-[/]

Reza-D;891883 نوشت:
لزوماً آن هدفی نیست که شما می فرمائید

Reza-D;891883 نوشت:
صرفاً قلیان احساسات است و نه چیز دیگر

Reza-D;891883 نوشت:
ینطور بگویم این ابراز احساسات همان ابراز احساسات به فلان خواننده و هنرپیشه هست که فقط جهت داده شده است
حتی برخی از اداهایی هم که درآورده میشود شبیه به همان اداهایی است که در ابراز احساسات به فلان خواننده می بینیم

این دیگر تشخیصش باخود افراد است که ابراز احساسشان از چه نوعی است!!!

Reza-D;891883 نوشت:
خواهرم ، من به شخصه هیچ دلیلی نمی بینم به حضرت زهرا(س) یا حضرت زینب(س) مثلاً بگویم قربانت آن چهرهتان بروم! یا برای ایشان اشک عشق بریزم!
برعکس نظرم این است که باید با نهایت ادب و عفت در کلام ایشان را خطاب قرار بدهم

مگر کسی قربان صدقه چهره میرود! (منظورم افرادی است که ابرازشان از سر عشق به ولایت است) ! شاید نورانیت چهره مطرح باشد اما کسی اصلا به چهره توجه ندارد!
حقیر ابراز دیگران را نمی دانم اما باور بفرماید بنده به شخصه برای رهبری حفظه الله میمیرم و زندگیم هستند و بارها برایشان اشک ریخته ام و به چهره نورانیشان هم نگاه کرده ام اما خدرا گواه میگریم الان اگر از من بپرسید فرض چشمان رهبری حفظه الله چه شکلی است میگویم نمیدانم!!( چونک واقعا هم نمیدانم و تصویری از این جهت در ذهنم نیست!!) زیرا اصلا حسی که در آن لحظه به ایشان است از این مسائل جداست،،آن لحظه انسان چیز دیگری دارد میبیند ،اصلا بحث چشم و ابرو و چهره و غیره نیست!!

یازهراسلام الله علیها

Reza-D;891883 نوشت:

فرض کنید تلویزیون تصویر امام خامنه ای را نشان میدهد و همسر من میگوید:
"خدا ایشان را حفظ کند که پناهی برای مردم هستند ، من واقعاً عاشق ایشان و شخصیتشان هستم"
و بعد از این حرف هم اشک ایشان سرازیر بشود.بنده در اینجا خوشحال هم میشوم

اما حالت دیگری را تصور کنید که بعد از دیدن ایشان همسرم بگوید:

" ماشاالله ، چه قد و بالایی ، چه ابهتی ، قربان آن چهرهتان بروم"
اینجا پای سیلی به میان خواهد آمد! :Nishkhand:

ولی من در هر دو حالت سیلیه رو میزنم :khandeh!: چه معنی داره زن آدم عاشق مرد غریبه باشه؟ Fool هیچ منطقی هم توی این قضیه حالیم نمیشه :no:

یارب;891888 نوشت:
مگر کسی قربان صدقه چهره میرود! (منظورم افرادی است که ابرازشان از سر عشق به ولایت است) ! شاید نورانیت چهره مطرح باشد اما کسی اصلا به چهر توجه ندارد!
حقیر ابراز دیگران را نمی دانم اما باور بفرماید بنده به شخصه برای رهبری حفظه الله میمیرم و زندگیم هستند و بارها برایشان اشک ریخته ام و به چهره نورانیشان هم نگاه کرده ام اما خدرا گواه میگریم الان اگر از من بپرسید فرض چشمان رهبری حفظه الله چه شکلی است میگویم نمیدانم!!( چونک واقعا هم نمیدانم و تصویری از این جهت در ذهنم نیست!!) زیرا اصلا حسی که در آن لحظه به ایشان است از این مسائل جداست،،آن لحظه انسان چیز دیگری دارد میبیند ،اصلا بحث چشم و ابرو و چهره و غیره نیست!!

بسم الله الرحمن الرحیم

اللهم عجل لولیک الفرج

سلام علیکم و رحمه الله وبرکاته

عشق عمیق آدم رو به نوعی جهل مبتلا می کنه جهل به عیوب معشوق

یا علی(ع)@};-[/]

shsina;891889 نوشت:
ولی من در هر دو حالت سیلیه رو میزنم چه معنی داره زن آدم عاشق مرد غریبه باشه؟ هیچ منطقی هم توی این قضیه حالیم نمیشه

عاشق نشدید تا حالا؟

نیروی عشق رو دست کم نگیرید

عشق یک نوع حضوره

اگر حلال باشه تعالی بخش است
اگر حرام باشد با چشم پوشی از ان رشد میده آدم رو

عشق زمین به عشق اللهی باید متصل بشه

یا علی(ع)@};-[/]

رستگاران;891890 نوشت:
سم الله الرحمن الرحیم

اللهم عجل لولیک الفرج

سلام علیکم و رحمه الله وبرکاته

عشق عمیق آدم رو به نوعی جهل مبتلا می کنه جهل به عیوب معشوق

یا علی(ع)

سلا علیکم
باعرض ادب و احترام

بله عشقی که از روی احساس باشد نه شناخت قطعا میتواند همینگونه شود که میفرمایید! اما عشقی که با شناخت و عقلا شکل گرفته اینگونه نخوااهد بود!

یازهراسلام الله علیها

یارب;891861 نوشت:
هرگلی که بوی معشوق را میدهد عاشق به سمتش میرود

البته اگر معشوق به ما اجازه بدهد که آن گل را بو کنیم و گرنه عاشق سراغ آن گل نمی رود هر چند بوی معشوق را هم بدهد!
فقها می گویند خداوند امر کرده است نگاه به غیر از صورت و دستها تا مچ زن نامحرم حرام است هرچند بدون قصد لذت و ...
حال مردی بگوید من در زیبایی زنان نامحرم ( غیز از صورت و دستها تا مچ که نگاه به آن بدون قصد لذت هم اشکال دارد) جلوه جمال خدا را می بینیم! اینجا من از مخلوق به خالق می رسم! این گل زیبا زیبایی خالق را برایم تداعی می کند! گلی است که بوی معشوق را می دهد! از مصنوع زیبا به صانع می رسم و باید برای این نگاه که نگاه الهی است با نگاه غیر الهی فرق بگذارید!
شما چه جوابی به او می دهید؟

اگر ثابت شود که اظهار عشق و قربون صدقه رفتن که در سوال آمده است نسبت به نامحرم (هر چند دارای مقام معنوی) مورد رضایت خداست که حرفی ندارم اما آیا شما سابقه ای در تاریخ سراغ دارید که مثلا مردی نامحرم برود نزد حضرت فاطمه زهرا و نعوذ بالله بگوید من عاشق شما هستم و نعوذ بالله قربون صدقه برود و ادعا کند از این عشق می خواهم به خدا برسم و حضرت علی علیه السلام هم او را تشویق کند که آفرین چه مرد خوبی که می خواهی از طریق عشق همسر من به خدا برسی!!!!

بنده خجالت کشیدم حتی اینها را تایپ کردم چه رسد بخواهد واقعیت داشته باشد!!!

یارب;891892 نوشت:
بله عشقی که از روی احساس باشد نه شناخت قطعا میتواند همینگونه شود که میفرمایید! اما عشقی که با شناخت و عقلا شکل گرفته اینگونه نخوااهد بود!

بسم الله الرحمن الرحیم

اللهم عجل لولیک الفرج

سلام علیکم ورحمه الله وبرکاته

بنظرم باید در یک موضوع در مورد عشق صحبت کرد حکم شرعی اش رو استاد سجاد بیان کردند

اما خود عشق و مراتب اون رو باید در موضع و بخش مربوطه صحبت کرد

یا علی(ع)@};-[/]

???;891893 نوشت:
حال مردی بگوید من در زیبایی زنان نامحرم ( غیز از صورت و دستها تا مچ که نگاه به آن بدون قصد لذت هم اشکال دارد) جلوه جمال خدا را می بینیم! اینجا من از مخلوق به خالق

بسم الله الرحمن الرحیم

اللهم عجل لولیک الفرج

اجتناب از این عشق تعالی بخشه(البته مشروط به حرام بودن این نگاه که از اساتید درخواست می کنم این مفسده دارد؟)

درسته که عشق ذکر شده ممکنه حرام باشد اما به یاد خدا می اندازد با زدودن حرام آن در صورت موجود و دوری از آن و اصلاحش خالص میشه ان شاء الله

یا علی(ع)@};-

???;891893 نوشت:
البته اگر معشوق به ما اجازه بدهد که آن گل را بو کنیم و گرنه عاشق سراغ آن گل نمی رود هر چند بوی معشوق را هم بدهد!
فقها می گویند خداوند امر کرده است نگاه به غیر از صورت و دستها تا مچ زن نامحرم حرام است هرچند بدون قصد لذت و ...
حال مردی بگوید من در زیبایی زنان نامحرم ( غیز از صورت و دستها تا مچ که نگاه به آن بدون قصد لذت هم اشکال دارد) جلوه جمال خدا را می بینیم! اینجا من از مخلوق به خالق می رسم! این گل زیبا زیبایی خالق را برایم تداعی می کند! گلی است که بوی معشوق را می دهد! از مصنوع زیبا به صانع می رسم و باید برای این نگاه که نگاه الهی است با نگاه غیر الهی فرق بگذارید!
شما چه جوابی به او می دهید؟

اگر ثابت شود که اظهار عشق و قربون صدقه رفتن که در سوال آمده است نسبت به نامحرم (هر چند دارای مقام معنوی) مورد رضایت خداست که حرفی ندارم اما آیا شما سابقه ای در تاریخ سراغ دارید که مثلا مردی نامحرم برود نزد حضرت فاطمه زهرا و نعوذ بالله بگوید من عاشق شما هستم و نعوذ بالله قربون صدقه برود و ادعا کند از این عشق می خواهم به خدا برسم و حضرت علی علیه السلام هم او را تشویق کند که آفرین چه مرد خوبی که می خواهی از طریق عشق همسر من به خدا برسی!!!!

بنده خجالت کشیدم حتی اینها را تایپ کردم چه رسد بخواهد واقعیت داشته باشد!!!

سلام علیکم

نمیدانم دیگر چه بگویم! شما بزرگواران دارید از یک زاویه نگاه میکنید و حقیر از زاویه دیگر!

بحث عشقی که اینجا مطرح است با مثالهایی که شما بزرگوران میزنید خیلی متفاوت است! که حقیر نمیدانم چگونه باید توضیح دهم که متوجه منظورم شوید

یازهراسلام الله علیها

یارب;891897 نوشت:
نمیدانم دیگر چه بگویم! شما بزرگواران دارید از یک زاویه نگاه میکنید و حقیر از زاویه دیگر!

بحث عشقی که اینجا مطرح است با مثالهایی که شما بزرگوران میزنید خیلی متفاوت است! که حقیر نمیدانم چگونه باید توضیح دهم که متوجه منظورم شوید

بسم الله الرحمن الرحیم

اللهم عجل ولیک الفرج

سلام علیکم ورحمه الله وبرکاته

شاید حکایت حکایت تو مو می بینی و من پیچش مو است

یا علی(ع)@};-[/]

یارب;891897 نوشت:

خواهر گرامی ، موضوع این است که مخاطب ما ، فقط شما نیستید یا هر شخص دیگری بطور خاص
وقتی وارد حقیقت این ابراز علاقه ها میشویم ، می بینیم طیف های مختلفی وجود دارد
حتی نگاه 0 و 100 هم درست نیست ، بلکه شدت و ضعف وجود دارد

اگر ابراز عشق ، همان باشد که شما می فرمائید هیچ ایرادی ندارد
حتی خود من نمونه اش را اشاره کردم که اگر همسرم اینطوری ابراز محبت کند بنده خوشحال هم میشوم
اما انواع مختلفی از اهداف در این ابراز احساسات وجود دارد و چه بسا حتی خود فرد هم متوجه نباشد!

چند وقت پیش یکی از دوستان ما میگفت اگر رهبر به من بگوید شراب هم بخور من میخورم!
خب اینجا دو حالت متصور است. ممکن است منظور این دوست ما این بوده باشد که:

"چون میدانم رهبری به حلال و حرام اشراف کامل دارند و انسان عادلی هم هستند
پس می دانم اگر روزی به من بگوید شراب بخور حتماً دلیل عقلی و شرعی برای آن دارد ، لذا به حرفشان گوش میدهم"

حالت بالا همان حالتی از عشق است که مد نظر شماست خواهر محترم
اما وقتی من از این دوستمان پرسیدم خب شراب خوردن خلاف دین خداست ، پاسخ بالا را نداد. بلکه گفت:

"اگر آقای خامنه ای خلاف حرف خدا را هم بخواهد من انجام خواهم داد چون عاشق ایشان هستم"

حالا بین عشق مد نظر شما و نمونه ای که بنده عرض کردم ، صدها حالت مختلف با نیات و خلوص متفاوت وجود دارد

یارب;891897 نوشت:

سلام علیکم

سلام

یعنی میفرمایید ما میتوانیم عشق از نوعی که شما میگید رو به حضرت فاطمه ابراز کنیم و قربون صدقه ایشون بریم؟ و به قول دوستمون حضرت علی هم تشویق میکنن و میگن آفرین پسرم آفرین چقدر خوب قربون صدقه زنه من میری؟ :Gig:

بنده با خانم یا رب موافقم. ببینید این جا یک نکته ایی هست.
اول این که مگه آدم چند بار در زندگی به یک همچین شکلی به کسی محبت پیدا میکنه؟ بسیاری از ما وقتی تصویر آیت الله بهجت رو در تی وی میبینیم بی اختیار محو ایشون میشیم، بسیاری از مواقع اصلا دست شخص نیست و بی اختیار محو نورانیت چهره اش میشه. حالا اگر صورت یک پیرمرد در همان سن و سال و با همان تم چهره (مثلا امام جماعت مسجد محل را) یکبار ببینیم آیا برای بار دوم دیدن اشتیاقی خواهیم داشت؟
نکته بعدی این که بنده مطمئنم حداقل در این سوال فرض ایجاد مفسده کاملا رد میشه . آخه پیرمرد 80 ساله، عینک ته استکانی، خمیده و ... برای یک زن چه جذابیتی داره که بگه چه قد و بالایی و .... ؟؟؟
نکته سوم این که معمولا انسان رفتار و سکنات یک نفر رو میبینه و باهاش هم کلام میشه یا حداقل چند بار با دقت صورتش رو نگاه میکنه و زیبایی صورت محوش میکنه و بعدش میاد میگه من عاشق طرف شدم (چه عشق مادی و چه معنوی). آخه کدوم مردی در زمان حضرت زهرا اونقدر به ایشون نزدیک بوده که بتونه اینقدر تاثیر بگیره که ابراز محبت و .... بکنه؟؟؟ به جز چند مورد کوچک( تا اونجایی که من خبر دارم) حضرت زهرا انچنان در معرض دید و قضاوت مردها نبوده اند. با برخی زنان امروز مقایسه نکنید که تا با 4 تا مرد نامحرم سروکله نزنن روزشون شب نمیشه.
نکته بعدی این که افراط و تفریط در هیچ چیز برای انسانهای عادی خوب نیست. آدم باید به اندازه ظرفیت خود و شخص مقابل ادام به برقراری ارتباط کنه. برخی خودشون کم ظرفیت اند و سعه وجودی ندارند و از این روست که از اونور بام می افتند و میگن من اگر رهبر بگه شراب بخور هم میخورم و ... . هر چقدر بزرگی روح دو نفر به هم شبیه تر باشه برای هم بیشتر می سوزند. در کتابی خواندم یکی از بزرگان عرفان که الان اسمش یادم نیست مشکل قلبی داشته و به همراه پسرشان به مجرب ترین پزشک قلب در ایران ( در سالها پیش) مراجعه میکنند. پزشک پس از بررسی وضعیت قلب ایشان به پسرشان می گویند: آیا این مرد در طول زندگی به شدت عاشق کسی بوده است؟ چون قلب او در اثر عشق بیش از حد به کسی دچار مشکل شده که خود آن عارف پاسخ میدهد که این عشق ، عشق به خدا بوده نه یک شخص مادی. سوال کننده محترم هم باید از خودشون بپرسند که آیا این دوست داشتن به دلیل رشد معنوی و روحی خودشون در راستای کمالات طرف مقابل(رهبر و ...) هست یا نه.

نکته بسیار مهم این که بزرگواران توجه کنند که بین نگاه یک زن به یک مرد و نگاه یک مرد به یک زن تفاوت بسیاری هست و نباید این دو را نعل به نعل با هم مقایسه کنند.

یک نمونه بارز خود من هستم. دیروز پیش استادم بودم و خودم از ایشون سوالی پرسیدم و ایشون شروع به جواب دادن کردند. مدلشون هم اینطور هست که براحتی ارتباط چشمی برقرار میکنند و با شخص مقابل صحبت می کنند بدون این که در گیر مسئله خاصی بشن (در این موارد به انحراف یا مفسده کشیده نمیشن). اینو هم بگم که ایشون مقید هستندو حدود 20 سال از من بزرگتر . یکبار وقتی سوال رو پرسیدم ایشون رو بصورت سطحی نگاه کردم و یکبار وقتی اولای توضیح دادن بودند. بعدش بسیار خجالت کشیدم و همینطور که ایشون توضیحات رو میدادن من نگاهم رو به میز دوخته بودم و در دلم به خودم فضیحت و نفرین میفرستادم که حالا چه نیازی بود که تو به یک مرد غریبه نگاه کنی ؟؟؟ حالا اگر درگیر یک احساسی ولو زودگذر شدی ( که البته درگیر نشدم خدا رو شکر) چه غلطی میخوای بکنی؟؟؟ و ... و بسیار بسیار ناراحت شدم تا حدی که ایشون هم متوجه گرفته بودن من شدند اما از این که من نگاهشون نمی کردم ناراحت نبودند و خیلی راحت توضیحاتشون رو ادامه دادن. خوب من وقتی در خودم میبینم که اینقدر خاک بر سر هستم که ممکنه با دو بار نگاه کردن اختیارم از دستم بره اساسا نباید نگاه کنم و خودم رو در چنان شرایطی قرار بدم. ولی یکنفر هست که اگر هزار بار هم نگاه کنه هیچ اتفاقی در درونش از نظر احساسی رخ نمیده و نگاهش معنوی هست. که البته این که اتفاق ناگوار در دلش براش می افته یا نه رو معمولا یک نفر ثالث از بیرون نمیتونه تشخیص بده مگر اینکه خیلی مشخص باشه و این ی چیزی هست که فقط خودش شخص می فهمه و خدا و اگر وجدانش بیدار باشه بسرعت دچار عذاب میشه. سوال کننده محترم هم ببینند که آیا بعد از این نگاهها و قربان صدقه رفتن ها وجدانشان درد میگیرد یا نه.

بعضی وقتها اخلاق و رفتار و منش یک مرد میتواند قلب زن ها را تسخیر کند مخصوصا وقتی ان زن، مجرد باشد...
اما ان مرد با کمالات میتواند برادر باشد یا مرد همسایه یا همکار یا فوتبالیست یا رهبر...

اما هر کسی بنا به اینکه کمالات را در چه میبیند معشوقش فرق میکند...
مثلا بعضی دخترها اصلا از طلبه ها متنفرند چون انها را فریبکار و دغلباز میدانند که از راه دین کاسبی میکنند... خوب این دخترها نمیتوانند بگویند عجب طلبه با کمالاتی و عاشقش بشوند.. یا مثلا به خاطر اینکه کسی زده و عمامه اقا طلبه را انداخته اشک بریزد... یا به خاطر اهمیت ندادن مردم به حرفهای اقا طلبه، دلگیر بشود و گریه کند...

آیا به خودی خود، اگر مردی عاشق زن متاهلی شود مثلا هیلاری کلنگی همسر بیل!!!
یا عاشق زن همسایه شود یا عاشق زن مجری مشهور که متاهل است شود

آیا صرف این عاشق شدن، حرام است؟

آیا ابراز این عشق در خلوت و قربون صدقه رفتن اشکال دارد؟

ایا این عشق نسبت به زن مجرد مطلقه یا باکره اشکال دارد؟

آیا میتوان عاشق کسی بود اما به حرف معشوق نکرد چه حرام و چه حلال؟
مثلا کسی عاشق یک طلبه ی سخنران میشود و بعد ان سخنران، از ان دختر خواستار رابطه نامشروع میشود..
به نظر شما ان دختر عشقش زایل میشود یا عشقش ثابت میماند؟
اصلا عشق زن و شوهر یا عشق دوست دختر و دوست پسر یا عشق پدر و دختر چه تفاوتی دارد؟
ایا هر سه عشق نیست؟
از کجا میتوان تشخیص داد عشق یک دختر به یک مرد دیگر از جنس عشق زن و شوهری نیست؟
مثلا عشق یک دختر به رهبری چرا از جنس عشق زناشویی نیست؟ آیا چون دختر قصد رابطه جنسی ندارد یا قصد خوش و بش و ارتباط بدنی ندارد به این معناست که عشق زناشویی نیست؟

یا اگر زن در ذهنش دوست داشته باشد( اگرچه قصد ندارد عمل کند) از شدت محبت، رهبری را ماچ کند و او را در آغوش بکشد به معنای عشق زناشویی است؟

یارب;891897 نوشت:

سلام علیکم

یازهراسلام الله علیها

سلام
اتفاقا من از همون زاویه ای که شما دارید میبینید دارم نگاه میکنم.مثالم هم واضح بود
همیشه عاشق شیفته کمالی در معشوق میشه این کمال انواع مختلفی داره گاهی یک خواننده ای هست که صدای زیبایی داره یک آهنگی میخونه که برای من خاطره انگیزه و صداش حال و هوای خوبی رو به من منتقل میکنه من ناخودآگاه مجذوب این صدا میشم و این میشه دلیل ابراز علاقه به خواننده
گاهی اوقات کمال،زیبایی ظاهریه یکی هست مثل حضرت یوسف که اتفاقا ولی خدا هم هست زنان مصر بعد از ورود ایشون دستشون رو میبرند که حاش لله ماهذا بشرا ان هذا الا ملک کریم منزه است خدا این شخص بشر نیست یک فرشته بزرگوار است ...اینجا هم مجذوب کمال شدن مطرح است کمالی که در یوسف بود
ممکن است مردی باشه بدون جذبه ظاهری اما پولدار اینجا عده ای از خانم ها مجذوب این مرد ثروتمند میشوند اینجا هم کمالی مطرح است به اسم پول
در بحث ما هم ممکن است مردی دارای یک کمالی باشه مثلا رهبر باشه که دوستدارانش او را دارای مقامات معنوی و نائب امام معصوم بدانند اینجا هم مجذوب کمال شدن مطرح است.
ممکن است زنی شوهرش دارای کمالا معنوی و ظاهری باشد و همسرش عاشق این کمالات بشه
در واقع ما همیشه مجذوب کمال میشیم
سوالی تاپیک هم همین بود که اگر ما مجذوب شخصی شدیم که همجنس ما نیست،مثلا بنده یک خانمی را دیدم دارای کمال معنوی و به واسطه این کمالات عاشق این فرد شدم-اصلا بحث جسمش مطرح نیست-و این خانم متاهل است آیا ابراز علاقه معنوی اشکالی دارد؟ قربان صدقه رفتن اشکال دارد؟
البته اینجا نباید بحث فقهی را مطرح کرد چون حتی عاشق زن متاهل شدن-عشق زناشویی منظورم است-به صرف این عشق و دوست داشتن مرتکب حرام فقهی نشده ایم چون اصلا فقه کاری به رفتار قلب ندارد.
من اگه حسادت داشته باشم نسبت به شما این حسادت رذیله اخلاقی هست اما حرام فقهی نیست چون مربوط به رفتار قلبی است و فقه کاری به این کار ها ندارد بلکه اخلاق اینجا باید وسط بیاد.
در اخلاق هم باید رفت سراغ اون کسی که فرمود من مبعوث شدم برای اتمام مکارم اخلاق نه دنبال نظر فقیه که حتی حسادت من به صرف حسادت قلبی را حرام نمیداند.
شما میفرمایید اصلا شخص مطرح نیست بلکه کمال معنوی مطرح است و عشق به آن کمال است.خوب یکوقت است شما نظر شخصی خودتونو مطرح میکنید یکوقت نظر دین که اینجا شما دارید به عنوان نظر دینی نظرتونو مطرح میکنید که باید دلیل بیارید که اخلاق تفکیک قائل شده بین عشق به کمال مادی و عشق به کمال معنوی مطابق اون چیزی که در سوال اولیه تاپیک مطرح شده مثل قربون صدقه رفتن برای کمال معنوی یک شخص که جنسیت اونجا مطرح نیست همون مثالی که من زدم مثلا آیا اسلام تفکیک قایل شده بین نگاه به یک زن به عنوان زن یا نگاه به زن نامحرم از دید معنوی و مظهر خدا بودن!!! منظور غیر از صورت و دستها تا مچ زنان مسلمانه
اگر کسی می خواهد بگوید اینگونه ابراز علاقه کردن های زنان به شخصی که دارای مقام معنویست مثلا پیامبر یا در سطح پایینتر ولی فقیه یا حتی یک معمم اشکال ندارد یک نمونه تاریخی بیاورد که زن نامحرم قربون صدقه پیامبر رفتنو ایشان هم تایید کردند و تشویق!
خدا به همه توفیق بدهدکه همانگونه که او میخواهد او را عبادت کنیم نه آنطور که خود میخواهیم

تبسم عشق;891102 نوشت:

بسم الله الرحمن الرحیم

عرض سلام و ادب خدمت بزرگواران

در مورد محبت و علاقه نسبت به دیگران یک تقسیم کلی وجود دارد.

گاهی محبت بی دلیل است و گاهی به جهت خاصی و بر مبنای اصولی این محبت به وجود آمده.

تکلیف محبت از نوع اول که مشخص است.

این نوع از محبت همان عشق بی منطق است که به حق جنون نامیده شده.

در این نوع از محبت انسان هیچ نقطه منفی در معشوق نمی بیند و فرموده اند که «حب الشی یعمی و یصم؛ عشق به چیزی انسان را کور و کر می کند.»

این همان محبتی ست که حتی اگر با دلیل و برهان، نقاط منفی و ضعف های غیر قابل انکارِِ معشوق را برای عاشق بیان کنی، حداکثر توجیه می کند و دلیل می تراشد و باز هم در محبتش اصرار می ورزد.

ظاهرا در فرض سوال، این نوع از محبت منظور ما نیست.

اما نوع دوم از محبت با دلیل و بر اساس یک اصل که برای عاشق مهم است ایجاد شده.

باز هم در یک تقسیم بندیِ‌ منطقی، این اصل می تواند مادی و غیر الهی باشد، مانند زیبایی ظاهری، پول، شخصیت اجتماعی و امثال اینها؛ و می تواند الهی باشد مانند تخلق به خلقیاتِ معنوی و روحانی.

به نظر می رسد که موضوعِ تاپیک، این نوع اخیر از محبت و علاقه است که در مورد آن صحبت خواهیم کرد.

اما علاقه و محبت ما به علما و بزرگان دینی، من جمله مقام معظم رهبری، از نوع علاقه مدلل، آنهم با دلیل الهی ست.

در حقیقت عشق و علاقه به خداوند باعث می شود که رسول او را هم دوست بداریم،‌ همینطور وابستگان به ایشان و بعد کسانی را که شبیه به ایشان بوده و در همان مسیر و خط حرکت می کنند.

عشق و محبت به این بزرگواران درحقیقت به اعتبار علاقه به رسول الله و علاقه به رسول الله هم به اعتبارِ محبت به خداوند است.

تمام این محبت ها و علائق در حلقه های به هم پیوسته به خداوند می رسند و اگر این حلقه های اتصالی بین اینها را حذف کنیم، این نوع از عشق و محبت، مستقیما علاقه به خداست.

و عشق و علاقه به خداوند، در قران دلیلی برای ایمان شناخته شده است.

«و الذین امنوا اشدّ حباً للّه؛ اما آنها كه ایمان دارند عشقشان به خدا شدیدتر است.» ۱

پس این نوع از علاقه نه تنها از نظر دینی و اخلاقی مشکلی ایجاد نمی کند، بلکه نشانه ایمان به خداوند هم هست.

البته در هر حال در ابراز این محبت، رعایت ادب در گفتار و شأن بزرگان ضروری ست.

۱. سوره مبارکه بقره، آیه ۱۶۵

حنیف;892548 نوشت:
عشق و محبت به این بزرگواران درحقیقت به اعتبار علاقه به رسول الله و علاقه به رسول الله هم به اعتبارِ محبت به خداوند است.

اصولا ویژگیِ علاقه های مدلل، اینست که با واسطه، به منبع و دلیل این علاقه می رسند.

یعنی صرفنظر از اینکه دلیل و ریشه این علاقه، الهی باشد یا غیر الهی، با از بین رفتنش، محبت هم از بین خواهد رفت.

مثلا اگر کسی را به خاطر زیبایی ظاهری اش دوست داشته باشیم،‌ با از بین رفتنِ‌ این زیبایی، محبت هم از بین خواهد رفت.

یا اگر علاقه ما به کسی به خاطر روح معنوی و صفات ایمانی بلندش شکل گرفته باشد، با از بین رفتن این ایمان، علاقه هم محو خواهد شد.

باسمه الودود

حنیف;892548 نوشت:
در حقیقت عشق و علاقه به خداوند باعث می شود که رسول او را هم دوست بداریم،‌

امام سجاد علیه السلام:

"الهی اسئلک حبّک و حبّ من یحبک...."

(مناجات المحبین)

خداوندا از تو محبتت و محبت دوستدارانت را می طلبم.

این محبّت از محبتها جداست

حبّ محبوب خدا حبّ خداست

سلام و عرض ادب

حبیبه;892552 نوشت:
این محبّت از محبتها جداست
حبّ محبوب خدا حبّ خداست

همچنان معشوقِ خود ، خواهی اگر دلکش شوی
رنگ او باید بگیری ، گرم چون آتش شوی

لیک ، این باید بدانی ، رنگ اندر باطن است
پس جوازی نیست تا قربان ابرویش شوی!

البته در شعر بالا ضمیر دوم شخص ، در واقع سوم شخص است
مقصودم این نبود که شما چنین عملی انجام می دهید

حنیف;892544 نوشت:
به نظر می رسد که موضوعِ تاپیک، این نوع اخیر از محبت و علاقه است که در مورد آن صحبت خواهیم کرد
استاد عزیز باعث افتخار است پس از مدتی دوباره افتخار هم کلامی با شما را پیدا کرده ام
با احترام باید عرض کنم این چیزی که گفتید موضوعی است که دوست دارید باشد! ، اما معلوم نیست موضوع واقعاً همین است یا نه!

به سوال های بنده که پاسخ ندادید
پرسیدم:

"پس اگر یک خانم ، مثلاً بازیگر یا کارگردان مذکری را دوست داشته باشد و قربان صدقه اش برود و برایش اشک بریزد ، ایرادی ندارد؟
و بالعکس ، اگر مردی بازیگر یا کارگردان مؤنثی را دوست داشته باشد و قربان صدقه اش برود و برایش اشک بریزد
؟

ایشان فقط از محبت نپرسیدند بلکه از ابراز آن بصورت قربان صدقه رفتن ، اشک ریختن ، احساساتی شدن و.... نیز پرسیدند
لطفاً این مورد را هم درمورد زن و مرد ، هر دو بفرمائید"

حبیبه;892552 نوشت:
"الهی اسئلک حبّک و حبّ من یحبک...."

می دانیم حضرات معصومین(ع) شامل بخش "من یحبک" هستند
پس من می توانم بگویم
(زبانم لال) الهی قربان چشم و ابروی حضرت فاط....(س) بروم؟!!

الان افراد سرشناس و بزرگی هستند که هر یک به دلیلی

بجز شهوت ، برای عده ای با ارزش هستند
از درجهء پایین شروع کنیم ، امثال ورزشکارها و موزیسین ها و هنرپیشه ها
فلان کارگردان چون مفاهیم زیبایی در فیلم هایش منتقل می کند (مفاهیم معنوی) برای خیلی از خانمها دوست داشتنی است

به درجات بالاتر برسیم ، هنرمندان ، پزشک ها ، فلاسفه و................
اما آیا اگر یک خانم بیاید تاپیک بزند و بگوید من قربان صدقهء اینها می روم و برایشان اشک می ریزم ، باز هم همینطور پاسخش را می دهید؟

حنیف;892550 نوشت:
یا اگر علاقه ما به کسی به خاطر روح معنوی و صفات ایمانی بلندش شکل گرفته باشد، با از بین رفتن این ایمان، علاقه هم محو خواهد شد
آنهایی هم که مثال زدم دقیقاً همینطور هستند
یعنی بخاطر هنر ، استعداد ، انسانیت ، روح متعالی و دلایلی از این قبیل است که به فلان شخص علاقمند هستند

حنیف;892548 نوشت:
عشق و محبت
موضوع مهمی که به نظرم مغفول مانده ، نوع دسته بندی ماست
که باز هم متاسفانه مثل اکثر قضاوتهای مذهبی ها (با احترام) کاملاً 0 و 100 است!

یعنی شما و دوستان گرامی دیگر ، علاقه و محبت را به دوگونهء 0 و 100 تقسیم کرده اید:
حنیف;892544 نوشت:
1 - گاهی محبت بی دلیل است
2 - گاهی به جهت خاصی و بر مبنای اصولی این محبت به وجود آمده

البته شما نوع دوم را دو قسمت کردید ، ولی این هم کافی به نظر نمی رسد

استاد عزیز

اولاً حتی در حالت کلی نیز تعداد دسته بندی ها بیش از دو گونه است. لااقل چهار نوع دسته بندی کلی برای محبت قابل طرح است
1 - محبت بی دلیل و کاملاً احساسی
2 - محبت مبتنی بر دلیل ، اما بیشتر پیرو احساسات
3 - محبت مبتنی بر دلیل ، اما بیشتر پیرو عقلانیت
4 - محبت با دلایل کاملاً عقلانی ، بدون وجود کمترین احساسات

نکته اینجاست که دو حالت الهی و مادی می تواند با هر 4 نوع محبتی که عرض کردم آمیخته شود (به درست و غلطش کاری نداریم). مثال بارزش افرادی که در زمان کشتن امام حسین(ع) ، فکر میکردند که دارند عملی الهی انجام می دهند و حتی قبل از آن غسل شهادت بجا آوردند!! پس محبت "الهی ، احساسی" نیز کاملاً ممکن است

ثانیاً اگر قبول داریم که نفس آدمی بسیار پیچیده است و شناخت آن نیاز به ریزه کاری دارد ، پس دلیلی ندارد خود را محدود به همین تقسیم بندی کلی کنیم. بلکه باید و شاید که وارد تقسیم بندی های جزئی نیز بشویم که در آن صورت خواهیم دید تقسیم بندی های انواع محبت ، حتی ممکن است به ده ها نوع برسد!

???;891941 نوشت:

سلام
اتفاقا من از همون زاویه ای که شما دارید میبینید دارم نگاه میکنم.مثالم هم واضح بود
همیشه عاشق شیفته کمالی در معشوق میشه این کمال انواع مختلفی داره گاهی یک خواننده ای هست که صدای زیبایی داره یک آهنگی میخونه که برای من خاطره انگیزه و صداش حال و هوای خوبی رو به من منتقل میکنه من ناخودآگاه مجذوب این صدا میشم و این میشه دلیل ابراز علاقه به خواننده
گاهی اوقات کمال،زیبایی ظاهریه یکی هست مثل حضرت یوسف که اتفاقا ولی خدا هم هست زنان مصر بعد از ورود ایشون دستشون رو میبرند که حاش لله ماهذا بشرا ان هذا الا ملک کریم منزه است خدا این شخص بشر نیست یک فرشته بزرگوار است ...اینجا هم مجذوب کمال شدن مطرح است کمالی که در یوسف بود
ممکن است مردی باشه بدون جذبه ظاهری اما پولدار اینجا عده ای از خانم ها مجذوب این مرد ثروتمند میشوند اینجا هم کمالی مطرح است به اسم پول
در بحث ما هم ممکن است مردی دارای یک کمالی باشه مثلا رهبر باشه که دوستدارانش او را دارای مقامات معنوی و نائب امام معصوم بدانند اینجا هم مجذوب کمال شدن مطرح است.
ممکن است زنی شوهرش دارای کمالا معنوی و ظاهری باشد و همسرش عاشق این کمالات بشه
در واقع ما همیشه مجذوب کمال میشیم
سوالی تاپیک هم همین بود که اگر ما مجذوب شخصی شدیم که همجنس ما نیست،مثلا بنده یک خانمی را دیدم دارای کمال معنوی و به واسطه این کمالات عاشق این فرد شدم-اصلا بحث جسمش مطرح نیست-و این خانم متاهل است آیا ابراز علاقه معنوی اشکالی دارد؟ قربان صدقه رفتن اشکال دارد؟
البته اینجا نباید بحث فقهی را مطرح کرد چون حتی عاشق زن متاهل شدن-عشق زناشویی منظورم است-به صرف این عشق و دوست داشتن مرتکب حرام فقهی نشده ایم چون اصلا فقه کاری به رفتار قلب ندارد.
من اگه حسادت داشته باشم نسبت به شما این حسادت رذیله اخلاقی هست اما حرام فقهی نیست چون مربوط به رفتار قلبی است و فقه کاری به این کار ها ندارد بلکه اخلاق اینجا باید وسط بیاد.
در اخلاق هم باید رفت سراغ اون کسی که فرمود من مبعوث شدم برای اتمام مکارم اخلاق نه دنبال نظر فقیه که حتی حسادت من به صرف حسادت قلبی را حرام نمیداند.
شما میفرمایید اصلا شخص مطرح نیست بلکه کمال معنوی مطرح است و عشق به آن کمال است.خوب یکوقت است شما نظر شخصی خودتونو مطرح میکنید یکوقت نظر دین که اینجا شما دارید به عنوان نظر دینی نظرتونو مطرح میکنید که باید دلیل بیارید که اخلاق تفکیک قائل شده بین عشق به کمال مادی و عشق به کمال معنوی مطابق اون چیزی که در سوال اولیه تاپیک مطرح شده مثل قربون صدقه رفتن برای کمال معنوی یک شخص که جنسیت اونجا مطرح نیست همون مثالی که من زدم مثلا آیا اسلام تفکیک قایل شده بین نگاه به یک زن به عنوان زن یا نگاه به زن نامحرم از دید معنوی و مظهر خدا بودن!!! منظور غیر از صورت و دستها تا مچ زنان مسلمانه
اگر کسی می خواهد بگوید اینگونه ابراز علاقه کردن های زنان به شخصی که دارای مقام معنویست مثلا پیامبر یا در سطح پایینتر ولی فقیه یا حتی یک معمم اشکال ندارد یک نمونه تاریخی بیاورد که زن نامحرم قربون صدقه پیامبر رفتنو ایشان هم تایید کردند و تشویق!
خدا به همه توفیق بدهدکه همانگونه که او میخواهد او را عبادت کنیم نه آنطور که خود میخواهیم

سلام علیکم

عرض ادب و احترام به محضر شما

از نظر شرعی را که جناب استادبزرگوار استاد سجادی پاسخش را فرمودند از نظر اخلاقی هم استاد محترم حنیف توضیحات لازم را فرمودند

فقط این نکته را مد نظر داشته باشید که عشق نیز مانند سایر امورات میتواند ممدوح یا مذموم باشد! پس صرف عاشق بودن نمیشود بگوییم خوب است یا نه! باید دید عاشق چه چیزی و به چه هدفی است و این عشق چه پیامدی برای انسان دارد! آیا در طول عشق الهی است و مرضی خداوند است یا نه!

یازهراسلام الله علیها

Reza-D;892559 نوشت:
سلام و عرض ادب

همچنان معشوقِ خود ، خواهی اگر دلکش شوی
رنگ او باید بگیری ، گرم چون آتش شوی

لیک ، این باید بدانی ، رنگ اندر باطن است
پس جوازی نیست تا قربان ابرویش شوی!

البته در شعر بالا ضمیر دوم شخص ، در واقع سوم شخص است
مقصودم این نبود که شما چنین عملی انجام می دهید

استاد عزیز باعث افتخار است پس از مدتی دوباره افتخار هم کلامی با شما را پیدا کرده ام
با احترام باید عرض کنم این چیزی که گفتید موضوعی است که دوست دارید باشد! ، اما معلوم نیست موضوع واقعاً همین است یا نه!

به سوال های بنده که پاسخ ندادید
پرسیدم:
"پس اگر یک خانم ، مثلاً بازیگر یا کارگردان مذکری را دوست داشته باشد و قربان صدقه اش برود و برایش اشک بریزد ، ایرادی ندارد؟
؟

لطفاً این مورد را هم درمورد زن و مرد ، هر دو بفرمائید"

Reza-D;892564 نوشت:
پس من می توانم بگویم
(زبانم لال) الهی قربان چشم و ابروی حضرت فاط....(س) بروم؟!!

الان افراد سرشناس و بزرگی هستند که هر یک به دلیلی

بجز شهوت ، برای عده ای با ارزش هستند
از درجهء پایین شروع کنیم ، امثال ورزشکارها و موزیسین ها و هنرپیشه ها
فلان کارگردان چون مفاهیم زیبایی در فیلم هایش منتقل می کند (مفاهیم معنوی) برای خیلی از خانمها دوست داشتنی است

به درجات بالاتر برسیم ، هنرمندان ، پزشک ها ، فلاسفه و................
اما آیا اگر یک خانم بیاید تاپیک بزند و بگوید من قربان صدقهء اینها می روم و برایشان اشک می ریزم ، باز هم همینطور پاسخش را می دهید؟

آنهایی هم که مثال زدم دقیقاً همینطور هستند
یعنی بخاطر هنر ، استعداد ، انسانیت ، روح متعالی و دلایلی از این قبیل است که به فلان شخص علاقمند هستند

سلام
اتفاقا استاد جواب شما را داده اند

حنیف;892548 نوشت:
البته در هر حال در ابراز این محبت، رعایت ادب در گفتار و شأن بزرگان ضروری ست.

باسمه الذی علم البیان

Reza-D;892564 نوشت:
پس من می توانم بگویم (زبانم لال) الهی قربان چشم و ابروی حضرت فاط....(س) بروم؟!!

با سلام و احترام

زیارت عاشورا خاص مردان نیست بانوان نیز می خوانند:

"بأبی انت و أمی"پدر و مادرم به فدای شما

یا در جای دیگر"بأبی انتم و أمی و نفسی و مالی و أهلی"

پدر و مادر و جان و مال و خاندانم به فدای شما

این عبارات را در زیارات مأثور داریم.

امّا نوع گفتار و ابراز ارادت هر کس نیز به مقدار معرفت او نسبت به اولیاء الله است

و البته ادب محضر اولیاء الله حکم می کند که در خطاب به آن حضرات شأن الهی

ایشان را در نظر داشته و حفظ کنیم.

الرحیل;892579 نوشت:
سلام
حنیف:
البته در هر حال در ابراز این محبت، رعایت ادب در گفتار و شأن بزرگان ضروری ست
خیر خواهر گرامی
فرض بر این گذاشته شده که هیچ ناخالصی در ابراز علاقه ها به رهبری نیست
و صرفاً باید در گفتار ، شان و ادب رعایت شود

اما دو سوال باقی می ماند:

1 - آیا اگر گفتار صحیح نبود ، صرفاً یک اشتباه کلامی است ، یا ممکن است از میل نفسانی (خواسته یا ناخواسته) سرچشمه گرفته باشد؟

2 - این اشتباه در کلام و بیان نادرست علاقه ، آیا باعث هیچ مفسده ای میشود؟ برخورد با آن باید چگونه باشد؟

حبیبه;892581 نوشت:
"بأبی و أمی"
بنده هم میگویم هر چه دارم فدای حضرت فاطمه(س) ، اما هرگز نمی گویم قربان چشم و ابروی فلانی! یا با دیدن چهرهء ایشان (به فرض توانایی بر دیدن) اشک نمی ریزم و احساساتی نمیشوم! قیاس شما قیاس درستی نیست خواهر گرامی. شما خودتان هم می دانید این جمله به معنای قربان صدقه رفتن نیست. چه معنی دارد که خانمی به رهبری بگوید قربان قد و بالایتان بشوم آقا؟!

الرحیل;892579 نوشت:

پس بدون داشتن میل جنسی و همچنین با رعایت شان و ادب ، ایرادی ندارد خانمی قربان صدقه مثلاً برد پیت برود؟ (صرفاً بخاطر بازی خوبش)
یا مثلاً خانمی قربان صدقه نیچه یا هگل برود؟

باسمه الغنی

Reza-D;892589 نوشت:
چه معنی دارد که خانمی به رهبری بگوید قربان قد و بالایتان بشوم آقا؟!

در سؤال استارتر گرامی چنین عبارتی نبود!!!

سلام

عشقِ زنان ایرانی به ولیّ فقیه از این جنس است ، مودّت و محبّتی توأم با ادب و احترام

این عشق را مادّی و مجازی نسنجید .

مسلم بن عقیل در کوچه های کوفه راه می پیمود تا به در خانهء زنی به نام "طوعه" رسید که منتظر فرزند خویش بود.

مسلم بن عقیل از "طوعه" در خواست آب کرد و این بانو برای مسلم آب آورد و مسلم نوشید و همان جا نشست.

طوعه به خانه رفت و برگشته به مسلم گفت: مگر آب نیاشامیدی؟ برخیز و به خانه ات برو. مسلم جواب نداد. "طوعه" دوباره تکرار کرد.

اما باز هم پاسخی نشنید. آن گاه گفت: سبحان الله، ای بندهء خدا برخیز به سوی اهل خود برو! چرا که بودن تو در این وقت شب بر در خانه ی من

شایسته نیست و من نیز از بودنت در این جا راضی نیستم. مسلم سخن گفت و "طوعه" وقتی فهمید او نماینده امام حسین (علیه السّلام) است به او پناه داد.

مسلم در خانهء "طوعه" بود، پسر "طوعه" وقتی به خانه برگشت و متوجه حضور مسلم شد و تهدیدهای ابن زیاد و جایزه ی عبیدالله

برای دستگیری مسلم را برای مادرش بیان کرد؛ "طوعه" احساس کرد ممکن است پسرش خبر مسلم را به عبیدالله بدهد،

او را سوگند داد که این راز را مخفی دارد اما پسرش به طمع جایزه این خبر را به ابن زیاد رساند.

صبح روز بعد، زمانیکه صدای شیههء اسبان به گوش مسلم رسید، دعای خود را با عجله تمام کرد و سلاح پوشیده رو به "طوعه" کرد و گفت:

ای طوعه! آنچه بر تو بود، انجام دادی و از شفاعت حضرت رسول (صلّی الله علیه و آله و سلّم) نصیب یافتی.

من دیشب در خواب عمویم امیرمؤمنان (علیه السّلام) را دیدم که فرمود: فردا پیش من خواهی بود.

وقتی با دقت به این واقعه تاریخی می اندیشیم چند نکته مهم در خصوص رفتار "طوعه" این بانوی دلاور کربلایی در می یابیم

نخست آنکه نام "طوعه" در شمار یاران مسلم بن عقیل نماینده امام حسین (علیه السّلام) ثبت و در تاریخ از او به نیکی یاد شد،

همان گونه که از فرزند و همسرش به زشتی یاد می شود.

"طوعه" زنی که با وجود داشتن چنین همسر و فرزندی، با شجاعت و ایمان، نه تنها از میزان ارادتش به خاندان رسالت کاسته نشد

بلکه وفاداریش را نیز ثابت کرد. در آن موقعیتی که بیشتر مردان و زنان فرار کردند تا با مسلم برخورد نکنند و به اتهام همکاری با وی گرفتار

و کشته نشوند، این بانو بدون هیچ ترسی به او پناه داد و به تکلیف شرعی خود عمل کرد.

عمل خدایی طوعه از سوی مسلم تأیید شد و وعده شفاعت از سوی پیامبر اسلام به وی داده شد؛ این سخن "طوعه" که گفت:

"مگر آب نخوردی ... برخیز و به خانه ی خود برو و من راضی نیستم که تو بر در خانه من بمانی"

دلیل روشنی بر معرفت این بانو به حلال و حرام و پرهیز از مواضع تهمت است.

Reza-D;892589 نوشت:
بنده هم میگویم هر چه دارم فدای حضرت فاطمه(س) ، اما هرگز نمی گویم قربان چشم و ابروی فلانی! یا با دیدن چهرهء ایشان (به فرض توانایی بر دیدن) اشک نمی ریزم و احساساتی نمیشوم! قیاس شما قیاس درستی نیست خواهر گرامی. شما خودتان هم می دانید این جمله به معنای قربان صدقه رفتن نیست. چه معنی دارد که خانمی به رهبری بگوید قربان قد و بالایتان بشوم آقا؟!

سلام علیکم

قربان صدقه رفتن هیشه به معنایی که شما میفرماید نیست! فرض ممکن است الان اگر از پرسشگر محترم بپرسید یک جمله بگوید تا بفهمیم چگونه قربان صدقه میروید ایشان بفرمایدکه مثلا میگویم الهی که من بلاگردان مولایم شوم! الهی که فدای مولایم شوم، الهی که خداوند به ایشان طول عمر دهد غیره...

به همین دلیل هم بنده در پاسخی که به پرسشگر محترم دادم گفت که :

یارب;891843 نوشت:
پس تشخیص آن با خود شماست که دوست داشتن شما از چه جنبه و چه نظر است !و همین تشخیص شما میتواند ملاک اشکال داشتن یا نداشتنش را مشخص کند

یازهراسلام الله علیها

Reza-D;892589 نوشت:
خیر خواهر گرامی
فرض بر این گذاشته شده که هیچ ناخالصی در ابراز علاقه ها به رهبری نیست

سلام علیکم
به نظرم اینکه ناخالصی باشد یا نباشد را خود شخص می فهمد

ضمن اینکه به هرحال اشتباه، اشتباه است. خواه کلامی باشد خواه غیر کلامی

Reza-D;892589 نوشت:
1 - آیا اگر گفتار صحیح نبود ، صرفاً یک اشتباه کلامی است ، یا ممکن است از میل نفسانی (خواسته یا ناخواسته) سرچشمه گرفته باشد؟

2 - این اشتباه در کلام و بیان نادرست علاقه ، آیا باعث هیچ مفسده ای میشود؟

تا اینجا را که خود شخص می تواند بفهمد و طبق بیان استاد سجاد شرعا جایز نیست. ولی شما نمی توانید دیگران را متهم کنید که علاقه شان به خاطر نفسانیات است یا چیز دیگر

Reza-D;892589 نوشت:
برخورد با آن باید چگونه باشد؟

اگر مفسده داشته باشد یا نداشته باشد؟
اگر مفسده داشته باشد که جایز نیست. اگر مفسده نداشته باشد هم بیان استاد حنیف کافی است.

Reza-D;892589 نوشت:

آغازگر تاپیک هم جایی ادعا نکرده اند که چنین عبارتی به کار می برند.

Reza-D;892594 نوشت:
پس بدون داشتن میل جنسی و همچنین با رعایت شان و ادب ، ایرادی ندارد خانمی قربان صدقه مثلاً برد پیت برود؟ (صرفاً بخاطر بازی خوبش)

ایراد از چه لحاظ منظورتان است؟
این همان محبت به قول استاد حنیف مدلل است، با دلیل احتمالا غیر الهی
خب اصل اینکه محبت انسان صرف امور غیر الهی شود برای خوبان جای ایراد است. یعنی مشکل از قربان صدقه رفتنِ مودبانه و با حفظ شان (!) نیست، مشکل از متعلق علاقه است. یعنی انسان حاضر باشد جانش را فدای بازی خوب دیگری بکند. به نظر زندگیش را بیش از حد ناچیز گرفته است.

حبیبه;892596 نوشت:
در سؤال استارتر گرامی چنین عبارتی نبود!

پس لطفاً پاسخی که به این بخش از سوال استارتر محترم داده شده را به بنده نشان بدهید:
تبسم عشق;891102 نوشت:
تا عکسش را می بینم و یا در تلوزیون آقا را می بینم شروع به قربون صدقه رفتن می کنم

کو پاسخش؟ آیا کسی از کارشناسان یا شما کاربران گرامی که با اصل مطلب موافق هستید ، اصلاً از استارتر پرسیدید که چگونه قربان صدقه ایشان میرود؟ چه میگوید؟ احساسی که در دل دارد چیست؟ حتی کسی اینها را هم از ایشان نپرسیده ، چه برسد که به این بخش صحبت ایشان پاسخ داده باشید

البته بنده نتیجه گیری درمورد استارتر نکردم. فقط میگویم هنوز کسی از شما اینها را نپرسیده ، اما اصل را بر صحیح بودنِ عمل ایشان گذاشته اید

چرا اصل را بر صحت گذاشته اید؟
بدون هیچ تعارفی به دلیل اینکه موضوع درون مذهبی است
اما خدا می داند اگر یک خانمی آمده بود و نوشته بود من به دلیل شخصیت والایی که فلان فیلسوف آمریکایی دارد قربان صدقه اش میروم ، الان برده بودیمش توی اطاق تاریک بازجویی ، دستبند به دست ، با چراغی که بالای سرش اینطرف آنطرف میرود! که یالا اعتراف کن چطوری قربان صدقهء او میروی!

و باز هم بدون تعارف تمام سعی و تلاش خودمان را می کردیم که اثبات کنیم تهِ تهِ تهِ ابراز علاقهء این خانم ناخالصی پیدا میشود
چرا؟ چون طرفِ مقابلش آمریکایی بوده!

Reza-D;892594 نوشت:

مبحث عشق یک مبحث پیچیده است که هرچه بیشتر در آن وارد میشویم یک دریچه جدید به رویمان باز میشود

عشق ناشی از شناخت است،هرچه شناخت انسان کامل تر شود معشوقی را که انتخاب میکند نیز کامل تر است...

یازهراسلام الله علیها

یارب;892602 نوشت:
قربان صدقه رفتن هیشه به معنایی که شما میفرماید نیست!
پس گاهی هست. درست است؟
وقتی که استارتر هنوز منظورش را نگفته ، چطور سروران گرامی تشخیص داده اند که از کدام نوع است؟!

الرحیل;892604 نوشت:
به نظرم اینکه ناخالصی باشد یا نباشد را خود شخص می فهمد
سلام
پس چرا تاپیک زده اند و در این مورد سوال پرسیده اند؟! :Gig:

الرحیل;892604 نوشت:
ولی شما نمی توانید دیگران را متهم کنید که علاقه شان به خاطر نفسانیات است یا چیز دیگر
اولاً یک نقل قول از بنده بیاورید که استارتر را متهم کرده باشم

ثانیاً ما اینجا داریم درمورد عمل گفتگو می کنیم ، نه شخص
پس اگر میگوئیم فلان حالت از عمل صحیح نیست ، منظور این نیست که حتماً استارتر شامل آن می شود

الرحیل;892604 نوشت:
گر مفسده داشته باشد که جایز نیست
به همین سادگی نیست
اگر مفسده داشته باشد ، میشود مصداق رفیق بدتر از دشمن!

الرحیل;892604 نوشت:
آغازگر تاپیک هم جایی ادعا نکرده اند که چنین عبارتی به کار می برند
جایی هم انکار نکردند!
باید ابتدا پاسخ ایشان را می شنیدید ، بعد حکم صادر میکردید. قضاوت صحیح اینطور است ، حتی اگر مخاطب حضرت علی(ع) باشد

تبسم عشق;891102 نوشت:

با سلام

به نظر من هر محبتی که انسان رو به یاد خدا بیندازد و به سوی او رهنمون کند به همان اندازه اصالت و خلوصش بالاست

.

من این رو به کلید لامپ تشبیه میکنم
ما کلید رو میزنیم و لامپ روشن میشه و دیگه مجذوب نور لامپ میشیم
عشق و محبت به یک عالم الهی هم به نظرم شبیه همین قضیه هست و کلید محبت الهی رو در دل ما میزنه و ما بعدش دیگه مجذوب نور حقیقی (خدا) میشیم

________

یارب;892608 نوشت:
مبحث عشق یک مبحث پیچیده است که هرچه بیشتر در آن وارد میشویم یک دریچه جدید به رویمان باز میشود

احسنت به شما
حالا تصور کنید این تاپیک را چند دختر و پسر جوان دارند می خوانند (که قطعاً می خوانند)
پس باید تمام این پیچیدگی ها و ظرافت ها را در حد توان یک سایت مجازی در نظر بگیریم ، نه اینکه حکم کلی صادر کنیم

اگر استارتر محترم خصوصی سوال می پرسیدند ، باید به همان سوال ایشان پاسخ داده میشد
اما وقتی در تاپیک عمومی مطرح کرده اند ، دیگر نباید به آن به چشم سوال نگاه شود ، بلکه باید آن را
"شبهه" در نظر بگیریم

الرحیل;892604 نوشت:
یعنی مشکل از قربان صدقه رفتنِ مودبانه و با حفظ شان (!) نیست
پس این توضیح کافی نبوده (فکر کنید درمورد حرفم)

الرحیل;892604 نوشت:
انسان حاضر باشد جانش را فدای بازی خوب دیگری بکند
بنده صحبتی از فدا کردن جان نکردم
صحبت روی میزان عشق نیست ، بلکه بر روی چگونگی ابراز آن است
موضوع قفل شده است