کسی که خدا را دارد، فقیر است یا غنی؟

تب‌های اولیه

36 پستها / 0 جدید
آخرین ارسال
کسی که خدا را دارد، فقیر است یا غنی؟

بسم الله الرّحمن الرّحیم

و افوّض امری الی الله انّ الله بصیرٌ بالعباد

در یکی از گفتگوها موضوعی مطرح شد که به نظر بهتره اینجا در موردش سخن گفته بشه .

[=&amp]
[/]
[=&amp]کسی که خدا را دارد فقیر است یا غنی؟[/][=&amp]
[/]

[=&amp]خودِ مسلمان شدن باعث نجات از فقر می شود .؟[/]

[=&amp]و یا باید به خدا شناسی و باوری یک بینش عمیق رسید تا غنی شد ؟
[/]

با نام و یاد دوست

کارشناس بحث: استاد کریم

یازینبِ فاطمه;890875 نوشت:
کسی که خدا را دارد فقیر است یا غنی؟

سلام وعرض ادب
در دعای روز دحوالارض می خوانیم:
[إِلَهِي‏] مَا ذَا وَجَدَ مَنْ فَقَدَكَ‏ وَ مَا الَّذِي فَقَدَ مَنْ‏ وَجَدَك، خدایا، کسی که تورا گم کرد. چه چیزی یافته است؟ وکسی که تورا یافت چه چیزی از دست داده است؟ (سید بن طاووس، اقبال الاعمال، ج1، ص349)
یا در تعبیر دیگری هست: کسی که تورا دارد، چی ندارد؟ .کسی که تورا ندارد چی دارد؟
ثروت ودارایی بالاتر از توحید نیست. وانسان موحد ثروتمندترین شخص عالم است. چنانچه قرآن کریم می فرماید:
ما عندکم ینفد وما عندالله باق، آنچه پیش شماست، پایان می پذیرد، ولی آنچه نزد خداست پایدار است.(نحل/96)
انسان موحد خدا را دارد، که پایان ناپذیر بوده وهمیشگی است. وبالطبع وقتی چیزی متصل به امر پایدار شد. اوهم همیشگی وپایدار خواهد بود.
از مرحوم آِیت الله بهاء الدینی نقل شده است: کسی ثروتمندتر از آیت الله بهجت در دنیا وجود ندارد.
آیت الله بهجت وضع مادی آنچنانی نداشت. ولی موحد بود وخدا را داشت. وخداوند هم محبت بندگان مخلص خود را در دلها انداخته وآنها را مشهور م یکند. که این مساله در مورد آیت الله بهجت محقق شد. والان میلیونها مسلمان وشیعه در لبنان، ترکیه وسایر کشورها که ایشان را اصلا ندیده اند، عاشق ودلباخته او هستند.
نکته دیگر اینکه هدف وفلسفه خلقت انسان عبودیت بوده است:
ماخلقت الجن والانس إلّا لیعبدون، جن وانسان را خلق نکردم مگر برای اینکه عبادت کنند.(ذاریات/56)
انسان موحد در سایه عبادت به عالی ترین مراتب عبادت رسیده است. وبا توجه به این آیه شریفه هر کس در عبادت جلوتر ودر به خدانزدیکتر باشد. غنی تر است.
سخن آخر اینکه آیت الله جوادی آملی در درس تفسیر خود می فرمودند:
مشکل ما تحریم نیست. مشکل ما توحید است.
اگر ما به خدا توکل کرده وبا او معامله کنیم. همه فضاها باز خواهد شد. وبه بن بست نخواهیم خورد. وتجربه نبی مکرم اسلام دردوران 23 ساله نبوت خود که از فشار وتحریم موجود در مکه به حکومت شبه جزیره عربستان رسید نشان دهنده این نکته است. ولی بریدن از خدا وچسبیدن به قدرتهای جهانی عایدی جزء ذلت وحقارت ندارد.

سلام

[=&quot] آیا این جوامعی که نام‌شان مسلمان است و فقیر نیز هستند، به راستی به اسلام ایمان دارند

و طبق اهداف، برنامه‌ها، آموزه‌ها و دستورالعمل‌های اسلام عمل کردند ولی فقیرند ؟!

[=&quot] آیا "کفر" دستورالعملی برای خوشبختی و رفاه دارد و جوامع ثروتمند، چون به آموزه‌های کفر عمل کردند،

خوشبخت شده و به ثروت رسیده‌اند؟!

[="Tahoma"][="Navy"]

کسی که خدا را دارد فقیر است یا غنی؟

خودِ مسلمان شدن باعث نجات از فقر می شود .؟

و یا باید به خدا شناسی و باوری یک بینش عمیق رسید تا غنی شد ؟

سلام
اگر منظور از غنا غنای معنوی است با ایمان و عمل صالح محقق می شود
اگر منظور غنای مادی است که اسباب مادی و معنوی خاص خودش را دارد که باید فراهم آید مانند تلاش و کوشش و ...
یا علیم[/]

محی الدین;894683 نوشت:

سلام
اگر منظور غنای مادی است که اسباب مادی و معنوی خاص خودش را دارد که باید فراهم آید مانند تلاش و کوشش و ...
یا علیم

سلام

خوب البته کسی که خدا رو داره از نظر معنوی ، فقیر نیست و به مرتبه ای از غنای معنوی رسیده .

منظورم غنای مادّی ست .

آیا کسی که خدا رو داره ، غنی است یا فقیر ؟ ( از لحاظ مادّی )

که البته کارشناس گرامی در مورد افراد خاص ، جواب رو فرمودند اما سؤالم عمومیّت داشت . چون به نظر میرسه اذهان عمومی این رو قبول نداره .

منتها سؤال دیگه ای هم به ذهن میاد :

آیا غنای مادّی در رسیدن به غنای معنوی ( یعنی خدا ) مؤثّره ؟

چرا کشورهای پیشرفته به این ثروت معنوی نرسیده اند ؟ و هنوز در کاستی ها و کمبودهای معنوی به سر می برند ؟

[="Tahoma"][="Navy"]

یازینبِ فاطمه;894692 نوشت:
سلام

خوب البته کسی که خدا رو داره از نظر معنوی ، فقیر نیست و به مرتبه ای از غنای معنوی رسیده .

منظورم غنای مادّی ست .

که البته کارشناس گرامی در مورد افراد خاص ، جواب رو فرمودند اما سؤالم عمومیّت داشت . چون به نظر میرسه اذهان عمومی این رو قبول نداره .

منتها سؤال دیگه ای هم به ذهن میاد :

چرا کشورهای پیشرفته به این ثروت معنوی نرسیده اند ؟ و هنوز در کاستی ها و کمبودهای معنوی به سر می برند ؟

سلام
کسی که غنای معنوی دارد استغنا دارد یعنی احساس بی نیازی از خیلی امور مادی را دارد اما الزاما غنی مادی نیست و به وضعیت ظاهری مادی او بستگی دارد هرچند اغلب دیده شده که اغنیای معنوی غنای مادی ندارند بلکه زندگی فقیرانه ای دارند
و اما علت اینکه کشورهای پیشرفته به ثروت معنوی نرسیده اند دلیلش آنستکه عوامل دستیابی بدان مادی نیست بلکه معنوی است. ایمان و معرفت و اعمال شایسته غنای معنوی را باعث می شوند که هیچیک مادی نیستند هرچند عمل صالح به برخی ابزارهای مادی نیاز دارد.
کشورهای پیشرفته متاسفانه از ایمان و معرفت و اعمال شایسته دورند پس از ثروت معنوی هم دور خواهند بود
یا علیم[/]

[="Tahoma"][="DarkSlateGray"]

محی الدین;894683 نوشت:
یا علیم

بسم الله الرحمن الرحیم

اللهم عجل لولیک الفرج

سلام علیکم ورحمه الله وبرکاته

خود هر دو مورد هست

وقتی کسی خدا را دارد غنی است چون فقیر به غنی رجوع می کند و طلب کمک می کند و تنها غنی حقیقی عالم خداوند متعال است که بقیه اغنیا از تجلی غنی بودن خداوند شکل می گیرند حال غنای مالی غنای فرهنگی و...

و خود خدا سبب ساز است .

یا علی(ع)@};-[/]

چرا کشورهای پیشرفته به این ثروت معنوی نرسیده اند ؟ و هنوز در کاستی ها و کمبودهای معنوی به سر می برند؟
سلام و عرض ادب
خب به نظر میرسد شما از سوال خودتان نتیجه را گریفته اید و در نهایت می خواهید بگوئید
اینکه اگر به فرض در ایران فقر وجود دارد و در غرب رفاه ، اهمیتی ندارد چون ما همه باخدا هستیم و آنها همه بی خدا

در یکی از گفتگوها موضوعی مطرح شد که به نظر بهتره اینجا در موردش سخن گفته بشه
احتمالاً منظورتان همان بحث غمگینی مردم ایران است
اگر اینطور است ، در آنجا هم بارها عرض شد که منظور از عدم آرامش در بین مردم ، صرفاً نبودن مال و ثروت نیست گر چه یکی از مصادیق است

که البته کارشناس گرامی در مورد افراد خاص ، جواب رو فرمودند اما سؤالم عمومیّت داشت . چون به نظر میرسه اذهان عمومی این رو قبول نداره
دوصد گفته چون نیم کردار نیست

فرض کنید شما مشتری هستید و من فروشنده و می خواهید برای زمستان بخاری تهیه کنید
من دو عدد بخاری جلوی شما میگذارم و اینطور میگویم:

بخاری اول:
با بهترین تکنولوژی ساخته شده و 5 گواهینامه بین المللی دریافت کرده است و در تمام نظرسنجی ها رتبهء اول بخاری ها را کسب کرده است
سه شعلهء بزرگ و قدرتمند دارد و می تواند یک ساختمان 100 متری را به راحتی گرم کند. اما قیمتش 1 میلیون تومان است

بخاری دوم:
از جنس معمولی ساخته شده و تکنولوژی معمولی دارد. فقط یک شعله دارد و نهایتاً می تواند یک محیط 40 متری را گرم کند و قیمتش هم 100 هزارتومان است

شما با ذوق بخاری اول را انتخاب می کنید ، می خرید و به خانه می برید
اما بعد از نصب و راه اندازی ، با تعجب می بینید که گرمای بسیار کمی دارد ، حتی کمتر از آن بخاری 100 هزارتومانی!
لذا با من تماس می گیرید و مشکل را میگوئید ، اما من پاسخ می دهم:
این حرفها کدام است خانم؟! شما مشخصاتش را در اینترنت جستجو کنید خواهید دید چقدر بخاری خوبی است

در اینجا شما قطعاً به من پاسخ خواهید داد:
آقاجان اگر بخاری خوبی هست باید گرمای مطلوب داشته باشد!
مشخصات اینترنتی هرچقدر هم خوب باشد ، تا زمانی که من گرمای آن را عملاً نبینم به درد نمی خورد!
خب اگر قرار بود اینقدر گرمایش کم باشد مگر دیوانه بودم 1 میلیون هزینه کنم؟! خب همان 100 هزارتومانی را میخریدم اینقدر هم هزینه نداشت

حالا در تعاریف دینی ، دین اسلام مانند همان بخاری 1 میلیون تومانی است که فروشندگانش تبلیغ زیادی درموردش می کنند و از کیفیتش میگویند
و اروپا را مانند همان بخاری 100 هزارتومانی معرفی میکنند. ما هم بابت آن بخاری گران تر

(اسلام) هزینهء بیشتری پرداخت کرده ایم (انقلاب و 8 سال جنگ)
اما در عمل می بینیم که نه تنها آن گرمایی که قولش داده شده بود وجود ندارد ، بلکه حتی گرمایش از آن بخاری 100 هزارتومانی کمتر است!

خب شما اینجا از عوام چه انتظاری دارید؟ اگر عوام گرمایی از این بخاری ندیده اند ، خودشان مقصر هستند؟!

[="Tahoma"][="Navy"]

رستگاران;894720 نوشت:
خود هر دو مورد هست

وقتی کسی خدا را دارد غنی است چون فقیر به غنی رجوع می کند و طلب کمک می کند و تنها غنی حقیقی عالم خداوند متعال است که بقیه اغنیا از تجلی غنی بودن خداوند شکل می گیرند حال غنای مالی غنای فرهنگی و...

سلام
غنای معنوی مستلزم غنای مادی نیست ولو اینکه نیازمندان مادی به جهاتی به فرد مراجعه هم بکنند
یا علیم[/]

محی الدین;894918 نوشت:
سلام
غنای معنوی مستلزم غنای مادی نیست ولو اینکه نیازمندان مادی به جهاتی به فرد مراجعه هم بکنند
یا علیم

بسم الله الرحمن الرحیم

اللهم عجل لولیک الفرج

سلام علیکم ورحمه الله و برکاته

اگر ما وجود غنی را لازم بدانیم برای اینکه موجود شود چطور؟
حال این امر پنهان باشد یا آشکار

مثال روشنش اینه حقیقت یخ وجود دارد حال کسی که وجود یخ را دارد به حقیقت یخ دست یافته و طبیعتا موجود هم برایش می تواند بشود

همان طور که وجود یخ در جای دیگر یخ را موجود کرده!

حال در اینجا خداوند خالق تمامی وجود های عالم است تمامی حقایق

حال کسی خدا را دارد یعنی دسترسی به تمامی حقایق دارد و اگر خدا بخواهد به او در هر کدام از وجود ها رو برایش موجود می کند.

یک معیار مشخص در مورد بهشتیان

بهشتیان چون خدا را دارند یعنی رحمت حدا را دارند در بهشت هرچه بخواهند دارند.

حال درجات و.. بکنار

امیدوارم روشن بیان کرده باشم.

یا علی(ع)@};-

[="Tahoma"][="Navy"]

رستگاران;894939 نوشت:
بسم الله الرحمن الرحیم

اللهم عجل لولیک الفرج

سلام علیکم ورحمه الله و برکاته

اگر ما وجود غنی را لازم بدانیم برای اینکه موجود شود چطور؟
حال این امر پنهان باشد یا آشکار

مثال روشنش اینه حقیقت یخ وجود دارد حال کسی که وجود یخ را دارد به حقیقت یخ دست یافته و طبیعتا موجود هم برایش می تواند بشود

همان طور که وجود یخ در جای دیگر یخ را موجود کرده!

حال در اینجا خداوند خالق تمامی وجود های عالم است تمامی حقایق

حال کسی خدا را دارد یعنی دسترسی به تمامی حیایق دارد و اگر خدا بخواهد به او در هر کتام از وجود ها رو برایش موجود می کند.

یک معیار مشخص در مورد بهشتیان

بهشتیان چون خدا را دارند یعنی رحمت حدا را دارند در بهشت هرچه بخواهند دارند.

حال درجات و.. بکنار

امیدوارم روشن بیان کرده باشم.

سلام
قوه جای فعلیت را نمی گیرد
بله تعداد کمی از اهل ایمان به نحو بالفعل قادر به دسترسی به همه چیز هستند باذن الله اما این به معنای دسترسی سایرین نیست و اغلب اهل ایمان این فعلیت را ندارند و تا فعلیت نباشد غنا به معنای حقیقی اش محقق نیست. بهشتیانی که شما مثال زدید مصداق کسانی اند که قوه آنها به فعلیت رسیده است.
یا علیم[/]

امام علی علیه السلام فرمود: کاد الفقر أن یکون کفرا،(نهج البلاغه، کلمات قصار) فقیر نزدیک است که موجب کفر شود.
فقر به هیچ وجه درست نیست. وانسان برای رفاه مادی هم باید تلاش کند. در عین حفظ باورها، در نظام سرمایه داری وکمونیسم که دو سیستم اقتصادی ضد هم دارند. معنویت زیاد جایگاهی ندارد. هرکدام طبق فلسفه خودشان که دارند. اما در نظام اسلامی اصل معنویت ودین است. اما رفاه مادی ولذت بردن از لذات حلال هم به هیچ وجه نفی نشده است. وخود قرآن باز داشتن از لذت حلال را مذمت کرده است. والبته بر عکس دونظام قبلی اسلام طرفدار عدالت اقتصادی است. در عین رفاه شخصی وملکیت شخصی از دیگران واداء حقوق آنها هم نباید غافل شد.
د رکشور ما وجود این همه ذخایر متاسفانه دولت برنامه اقتصادی وتولید محور درست وحسابی ندارد. ومردم هم به کار کردن عادت داده نشده اند. مخصوص در این اواخر که همه دنبال کار بی دردسر وراحت هستند. والا در تریکه بنده اخیرا بودم، کارمندها تا شش بعد از ظهر وکارگرها تا ساعت هشت ونیم شب کارمی کنند. وهمین موجب پیشرفت اقتصادی کشور می شود.
ما در حدیث داریم که الکاد علی عیاله کالمجاهد في سبیل الله، هر کس بخاطر خانواده خود تلاش کند. همانند جهاد در راه خداست.
واز نظر شرعی هم توسعه دادن وایجاد رفاه بیشتر برای خانواده از مال حلال مستحب است.

محی الدین;894710 نوشت:
و اما علت اینکه کشورهای پیشرفته به ثروت معنوی نرسیده اند دلیلش آنستکه عوامل دستیابی بدان مادی نیست بلکه معنوی است. ایمان و معرفت و اعمال شایسته غنای معنوی را باعث می شوند که هیچیک مادی نیستند هرچند عمل صالح به برخی ابزارهای مادی نیاز دارد.
کشورهای پیشرفته متاسفانه از ایمان و معرفت و اعمال شایسته دورند پس از ثروت معنوی هم دور خواهند بود
یا علیم

کشورهای پیشرفته بخاطر تجربه تلخ قرون وسطا از دین فاصله گرفتند، وبه مادیات وتجربه روی آورند. والان مشکل عمده آنها هم خلا معنویت است. که ظهور عرفانهای نوظهور وگسترش آنها هم بخاطر همین خلاء معنویت بوده است.

Reza-D;894800 نوشت:
اما در عمل می بینیم که نه تنها آن گرمایی که قولش داده شده بود وجود ندارد ، بلکه حتی گرمایش از آن بخاری 100 هزارتومانی کمتر است!

خب شما اینجا از عوام چه انتظاری دارید؟ اگر عوام گرمایی از این بخاری ندیده اند ، خودشان مقصر هستند؟!

فرمایش شما متین است. ایراد هم از اسلام نیست. بلکه از عدم عمل به اسلام است. متاسفانه انقلاب کادر کافی متخصص نداشته است. نمونه آن دولتهای ما از بعد انقلاب هستند که همه متکی به نفت بوده اند. واز جیب در واقع خرج کرده اند. والا اگر درست عمل می کردند. وبرای مردم بحای شغل کاذب، شغل حقیقی درست کرده وواسطه ها را بر می داشتند. الان وضع خیلی بهتر بود. هر چند مقایسه ایران با کشورهای غربی هن درست نیست.چون آنها پنج قرن است. که در این وادی تلاش می کنند. اما انقلاب هنوز جوان است. ودر این مدت هم کم پیشرفت وتوسعه رفاه مردمی نداشته ایم.

سلام

بسم الله الرّحمن الرّحیم

«و نرید وان نمن علی الذین استضعفوا فی الارض و نجعلهم ائمة و نجعلهم وارثین ] و نمکن لهم فی الارض ...»

اراده ما بر این است که بر مستضعفان روی زمین منت بگذاریم و آنها را پیشوایان و وارثین زمین قرار دهیم، و حکومت آنها را در زمین پابرجا بسازیم.

«و اذکروا اذانتم قلیل مستضعفون فی الارض تخافون ان یتخطفکم الناس فاویکم و ایدکم بنصره و رزقکم من الطیبات لعلکم تشکرون »

به یاد آورید زمانی که شما گروه کمی بودید که در روی زمین شما را به ضعف کشانده بودند،می ترسیدید که مردم شما را بربایند ،

ولی او شما ر را پناه داد و یاری کرد و از روزیهای پاکیزه بهره مندتان ساخت، تا شاید شما شاکر شوید.

ارتباط این دو آیه را با غنا و فقر مادّی چگونه میشه بیان کرد ؟

یازینبِ فاطمه;895714 نوشت:
«و نرید وان نمن علی الذین استضعفوا فی الارض و نجعلهم ائمة و نجعلهم وارثین ] و نمکن لهم فی الارض ...»

اراده ما بر این است که بر مستضعفان روی زمین منت بگذاریم و آنها را پیشوایان و وارثین زمین قرار دهیم، و حکومت آنها را در زمین پابرجا بسازیم.

«و اذکروا اذانتم قلیل مستضعفون فی الارض تخافون ان یتخطفکم الناس فاویکم و ایدکم بنصره و رزقکم من الطیبات لعلکم تشکرون »

به یاد آورید زمانی که شما گروه کمی بودید که در روی زمین شما را به ضعف کشانده بودند،می ترسیدید که مردم شما را بربایند ،

ولی او شما ر را پناه داد و یاری کرد و از روزیهای پاکیزه بهره مندتان ساخت، تا شاید شما شاکر شوید.

ارتباط این دو آیه را با غنا و فقر مادّی چگونه میشه بیان کرد ؟

سلام علیکم
آیه اول مربوط به بعد از ظهور حضرت است که هنوز محقق نشده است. وتمکن در ارض هم مراد ثروت مادی نیست. بلکه قدرت واداره جامعه است که به دست اولیاء الهی ومومنان خواهد افتاد. هرچند در آن دوره با توجه به باز شدن دریچه های علوم برا ی حضرت وسرازیر شدن برکات زمین وآسمان فقر هم از بین خواهد رفت بطوری که مردم برای دادن خمس وزکات خود فقیر پیدا نخواهند کرد.
آیه دوم هم مربوط به شرایط مسلمانان است که در مکه شرایط بدی داشتند. علاوه بر کم افراد تحت فشار هم بودند. ولی بعد از هجرت به مدینه وضعیت عوض شد. وکار بجایی رسید که شبه جزیره عربستان به دست مسلمانان افتاد. ومشرکان نابود شدند.

به نظر من خدا رو داشتن ربطی به دین و عمل به اوامری که گفته شده نداره

خدا رو داشتن به دل ادما مربوط میشه که چطور خدا رو دوس داشته باشن

واقعا هم وقتی این دوس داشتن از ته دل میشه آدم با همه کم و کاستیایی که از لحاظ دینی داره

وقتی چیزی از خدا میخواد زود برآورده میشه

منتهی مهم اینه که غنی بودن رو چی معنی کنیم

اگه منظور از غنی بودن ثروت و مال و منالی هست در دنیا صاحب شیم خودش یه قضیه ای هست که نیاز به بحث داره

اگر هم منظر از غنی بودن اخروی باشه باز هم موضوعش متفاوت هست

فریاد سکوت;896133 نوشت:
به نظر من خدا رو داشتن ربطی به دین و عمل به اوامری که گفته شده نداره

سلام علیکم
چطور ربطی ندارد؟!
دین همان برنامه هایی است که خدا برای سعادت بشر نازل کرده است. وچیزی که باعث فاصله گرفتن از خدا می شود. گناه است. وعمل نکردن به فرامین الهی، واین حدیث از امیرالمومنین علیه السلام در نهج البلاغه مهم است که فرمود: دل انسان مانند کاغذ سفیدی است که هر گناهی نکته سیاهی بر روی آن است. مگر توبه شود. والا اگر این کاغد کاملا سیاه شود. دیگر امیدی به این آدم نیست.(مضمون کلام)
خدا در دلها جای دارد. اما دلی که در آن شیطان نباشد. وچیزی که شیطان را دور می کند. نماز وعمل به دین است.
به تعبیر دیگر: رابطه ما با خدا توسط دین است.

سلام خدمت شما

کریم;896222 نوشت:
دین همان برنامه هایی است که خدا برای سعادت بشر نازل کرده است.

با شما موافقم ولی دین فقط در سعادت بشر نقش داره ربطی به داشتن خدا نداره

فکر میکنم منظور شما از سعادت همون سعادت اخروی باشه

افرادی هستن که فقط خدا رو قبول دارن نه پیغمبر خدا رو میشناسن و نه اوامری که

در قرآن به اونا اشاره شده عمل میکنن ولی با این حال بهتر از من و امثال من هستن

کریم;896222 نوشت:
خدا در دلها جای دارد

فریاد سکوت;896133 نوشت:
خدا رو داشتن به دل ادما مربوط میشه

بنده هم خلاف گفته های شما رو نگفتم

کریم;896222 نوشت:
رابطه ما با خدا توسط دین است.

ولی من اینطور فکر نمیکنم

من فکر میکنم که رابطه ما با خدا توسط انسانیت و درک و فهم ما از خداست

دین تنها راه رو به ما نشون میده و تنها یک وسیله برای ماست

این ماییم که از طریق درک و شعورمون خدا رو میشناسیم از دین خدا استفاده میکنیم و راه رو پیدا میکنیم

کریم;896222 نوشت:

سلام علیکم

خدا در دلها جای دارد. اما دلی که در آن شیطان نباشد. وچیزی که شیطان را دور می کند. نماز وعمل به دین است.

سلام

البته همانگونه که خدا در دل همۀ انسانها جای دارد و دوستِ او به شمار می آید،نفس امّاره نیز در همۀ انسانها وجود دارد که دشمن آنهاست

به تعبیر قرآن کریم نَفْس امّاره، امرکننده به بدی و زشتی است:

«إِنَّ النَفْس لَأَمَّارَةٌ بِالسُّوءِ: به درستی که نَفْس (سرکش) بسیار به بدی‌ها امر می‌کند» (یوسف/53).

پیامبر اسلام (صلّی الله علیه و آله و سلّم) فرموده است: «اَعْدَی عَدُوِّکَ نَفْسُکَ الَّتِی بَیْنَ جَنْبَیْکَ:

دشمن‌ترین دشمنانت نَفْس توست که میان دو پهلوی توست» (مجلسی، 1386ق.، ج71: 64).

و انسانها توسط دینداری می توانند بر این دشمن ذاتی فائق آمده و محبوبِ درگاهِ الهی شوند .

فریاد سکوت;896133 نوشت:

منتهی مهم اینه که غنی بودن رو چی معنی کنیم

اگه منظور از غنی بودن ثروت و مال و منالی هست در دنیا صاحب شیم خودش یه قضیه ای هست که نیاز به بحث داره

بله منظور غنای مادّی هست

فریاد سکوت;896261 نوشت:
با شما موافقم ولی دین فقط در سعادت بشر نقش داره ربطی به داشتن خدا نداره

فکر میکنم منظور شما از سعادت همون سعادت اخروی باشه

افرادی هستن که فقط خدا رو قبول دارن نه پیغمبر خدا رو میشناسن و نه اوامری که

در قرآن به اونا اشاره شده عمل میکنن ولی با این حال بهتر از من و امثال من هستن

دین فقط برای آخرت نیست. بلکه برای دنیا هم هست. در واقع دنیا وآخرت از هم جدا نیستند. وسعادت دنیا هم در عمل به دین است. بله غربی ها بدون اعتقاد به خدا وپیغمبر به دین عمل کردند. وپیشرفت داشتند. یعنی پیشرفت دنیایی، ولی ماها اعتقاد داشتیم ولی همانند آنها عمل نکردیم. لذا از نظر دنیوی هم عقب افتادیم.
نکته دیگر اینکه کانال شناخت صحیح خدا انبیاء هستند. ونمی شود. شما انبیاء را قبول نداشته باشی، ولی خدا را درست شناخته باشی، بلکه شناخت صحیح این انسانهای برگزیده است. که موجب می شود خدا را بهتر بشناسی وارتباط درستی داشته باشی.
کسی هم که خدا را درست شناخته باشد. بعید است که انبیاء را نشناسد وبه آنها اعتقاد نداشته باشد.
اللهم عرّفنی نفسک فإنّک إن لم تعرّفنی نفسک لم أعرف نبیک، اللهم عرّفنی رسولک فإنّک إن لم تعرّفنی رسولک لم أعرف حجتک، اللهم عرّفنی حجتک فإنّک إن لم تعرّفنی حجتک ضللت عن دینی.
خواندن این دعا در دوران غیبت خیلی توصیه شده، ودر کتب معتبر حدیثی همچون اصول کافی آمده است. واشاره می کند که عدم شناخت پیامبر وحجت الهی موجب ضلالت وگمراهی می شود.

فریاد سکوت;896261 نوشت:
ولی من اینطور فکر نمیکنم

من فکر میکنم که رابطه ما با خدا توسط انسانیت و درک و فهم ما از خداست

دین تنها راه رو به ما نشون میده و تنها یک وسیله برای ماست

این ماییم که از طریق درک و شعورمون خدا رو میشناسیم از دین خدا استفاده میکنیم و راه رو پیدا میکنیم

دین مگر چیست؟
دین چیزی خارج ازاصول دین، فروع دین واخلاق نیست. که علامه طباطبایی در کتاب شیعه شناسی خود تعریف کرده اند. ودین همین سه مورد است.عمل وکردار ما هم خارج از این سه تا نمی باشد. شناخت درست وعمل بر اساس آن هر دو جزء دین هستند. عمل ماخارج از دین نیست که بگوییم، دین به ما یا می دهد. ولی مقام عمل را جزء دین ندانیم.

به نام یزدان بخشاینده بخشایشگر
آموزش ولگردی!
ولگردی همراه با خدا!
پول رو از کجا به دست می‌آوریم؟
با جمع کردن پلاستیک و آهن و فروختن به ضایعاتی!
غذا را از کجا به دست بی‌آوریم؟
غذاهای نذری و شام و حلوای میت!
میوه و چیزهای دیگر؟
در آشغال‌دونی‌های ثروتمندان اینا زیاده!
البته می‌شه از میوه‌ای که به زمین ریخته هم استفاده کرد! (این کار حلاله)
یا می‌تونیم از باغ‌هایی که صاحبشون کاملا راضیه که مردم از اون استفاده کنند، سود بجوییم!
محل خواب؟
مسجد، پارک، امام‌زاده و و و و! (جتی می‌تونیم ایستاده هم بخوابیم!

اینا نمونه‌ای از اون مطلبی هست که شما بهش اشاره کردید!
هم حلاله و هم «خداپسندانه!»
وقتی اینطور زندگی کنیم می‌شیم شبیه «اویس قرنی» که پیامبر از او بوی «الله الرحمن» رو استشمام می‌کردند!
یا علی!

کریم;896222 نوشت:

سلام علیکم

سلام

بنابر این آیا میشه گفت که غنا و فقر مادّی به توحید و خدا خواهی ، ارتباطی ندارد ؟

بلکه توحید به دین و عمل انسانها مرتبط است .

کسی که خدا دارد = دین دارد

کسی که خدا دارد ممکن است فقیر باشد ممکن است غنی باشد (از لحاظ مادّی ).

انسان های غنی و فقیر مانند انسان های زشت و زیبا و یا سیاه و سفید و یا سالم و معلول ، ممکن است موحّد باشند یا نباشند .

یازینبِ فاطمه;896405 نوشت:
سلام

بنابر این آیا میشه گفت که غنا و فقر مادّی به توحید و خدا خواهی ، ارتباطی ندارد ؟

بلکه توحید به دین و عمل انسانها مرتبط است .

کسی که خدا دارد = دین دارد

کسی که خدا دارد ممکن است فقیر باشد ممکن است غنی باشد (از لحاظ مادّی ).

انسان های غنی و فقیر مانند انسان های زشت و زیبا و یا سیاه و سفید و یا سالم و معلول ، ممکن است موحّد باشند یا نباشند .

سلام علیکم
خدا خواهی یک امرفطری است. ودر اصل ارتباط مستقیم با فقر وثروت ندارد. اما هر یک از این دو مورد اگر معرفت انسان به خدا درست وکامل نباشد. در ایمان او تاثیر گذار باشند. ثروت بخاطر احساس بی نیازی وغوطه ور شدن در گناه ولذات مادی منجر به بی ایمانی می شود. وفقر بخاطر نداری برخی که را به ورطه دزدی وفساد می کشاند. که خود این هم در فاصله گرفتن انسان از خدا بی تاثیر نیست. ولی مشکل وآسیب اصلی به معرفت انسان بر می گردد. چون کسی که باور داشته باشد. وخدا را درست شناخته باشد. در هیچ حالی از خدا فاصله نمی گیرد. یکی مثل حضرت خدیجه ثروتش را در راه خدا خرج می کند. ویادر عصر ما جوانی همانند ادواردو آنیلی بخاطر معرفت درست وباور به خدا به همه ثروت موجود پشت پا می زند. تاجایی که حاضر می شود، بخاطر حفظ ایمانش جان خود را از دست بدهد.
ویکی مثل حقوقهای نجومی بگیر فعلی، یا کمپانی های اسلحه سازی بخاطر خودش حقوق مالی وجانی دیگر انسانها را رعایت نکند.
در فقراء هم برخی چنان با آبرو زندگی می کنند. که کسی متوجه فقر آنها نمی شود.وبه تعبیر قرآن از شدت خویشتنداری فکر می کند. از ثروتمندان است. وبرخی دنبال مواد فروشی ودزدی می روند.

سلام

[=arial]با این حساب و با توجّه به صحبت شما ، الزاما نه ثروت دين بَر است و نه دين دارها فقيرند

ولی چرا اکثردینداران بعد از پولدارشدن ، به سمت بی دینی جهتشان را عوض می کنند؟

و سؤالی که در ادامۀ بحث پیش می آید این است که چرا [=arial] خدا جويانِ واقعی از دنيا و ماديات دوري مي کنند ؟

در جامعۀ دینی که در آن زندگی می کنیم ، این ترس وجود دارد که پول و ثروت و غنا ، چه اثری در دین و ایمان ما به وجود می آورد ؟

آیا در رشدِ معرفتِ خداشناسی مؤثّر خواهد بود یا در زوا لِ آن نقش خواهد داشت ؟[=arial]

یازینبِ فاطمه;896636 نوشت:
سلام

با این حساب و با توجّه به صحبت شما ، الزاما نه ثروت دين بَر است و نه دين دارها فقيرند

ولی چرا اکثردینداران بعد از پولدارشدن ، به سمت بی دینی جهتشان را عوض می کنند؟

و سؤالی که در ادامۀ بحث پیش می آید این است که چرا خدا جويانِ واقعی از دنيا و ماديات دوري مي کنند ؟

در جامعۀ دینی که در آن زندگی می کنیم ، این ترس وجود دارد که پول و ثروت و غنا ، چه اثری در دین و ایمان ما به وجود می آورد ؟

آیا در رشدِ معرفتِ خداشناسی مؤثّر خواهد بود یا در زوا لِ آن نقش خواهد داشت ؟

سلام علیکم
بله برداشت شما درست است. فقر وثروت ذاتا موجب بی دینی نمی شوند. اما ضعف بشری حس پول دوستی که در طبیعت انسانی وجود دارد. واز همه مهمتر حس بی نیازی با وجود ثروت که در سوره مبارکه علق هم دارد. که إنّ الأنسان لیطغی أن رآه استغنی، انسان موقعی طغیان می کند. واز خدا فاصله می گیرد. که احساس بی نیازی کند. اما اگر معرفت انسان به خدا درست وکامل باشد. فریب پول را نمی خورد. در معصومان مثل حضرت سلیمان ودر غیر آنها مثل حضرت خدیجه.
فقیر هم اگر باورش درست باشد. با وجود فقر دچار بی دینی یا ناامیدی نمی شود. مانند ابوذر که در اوج فقر ونداری دست از بیان حق نکشید. ودر تبعید جان داد. بستگی دارد انسان معیارش در زندگی وحیات چه باشد.
داشتن ثروت یا انتخاب فقر خودش فضل خاصی ندارد؛ بلکه هنر این است. که انسان با وجود ثروت فریب نخورد وآنرا در مسیردرست به کار بندد. که چنین انسانهایی هم کم نبوده اند. مثل سید مرتضی علم الهدی.
برای اطلاعات بیشتر ومطالعه دقیق تر در این زمینه بزرگواران می توانند به کتاب جامع السعادات از ملا مهدی نراقی که ترجمه فارسی هم دارد. به بخش مربوط به فقر وثروت مراجعه کنند. که بررسی ایشان ونتیجه ای که گرفته است. خوب وقابل استفاده است.

کریم;896714 نوشت:

سلام علیکم

فقر وثروت ذاتا موجب بی دینی نمی شوند.

فقیر هم اگر باورش درست باشد. با وجود فقر دچار بی دینی یا ناامیدی نمی شود.

سلام

تشکّر از پاسخگوئیِ شما و معرّفی کتاب ارزشمند جامع السّعادة

حال از منظری دیگر به موضوع نگاه کنیم که در بحث اشاره ای به آن شد .

کسی که خدا رو داره ، فقیر است یاغنی

چه مادّی و چه معنوی

در اکثر جوامع پیشرفته ، ثروت متعلّق یه قشر خاصّی است مثلاً در آمریکا فقط یک درصد سرمایه دارند

و 99% دیگر از ثروتِ مطلوب محرومند .

و در جوامع دینی نیز آنچه کاملاً مشهود است ، فقر مادّی است که اساساً از فقرِ معنوی نشأت میگیرد .

در حالی که بر این باوریم که یک جامعۀ دینی که خداشناسی و توحید از ملزوماتِ آن است ، نباید در آن فقیر وجود داشته باشد

به طوری که عدهّ ای به خاطر فقر حتّی به سمت بی دینی متمایل شوند .

در حالی که با توجّه به شواهد و قرائن ، یک جامعۀ خداشناس طبیعتاً باید از لحاظ مادّی نیزغنی باشد و این سنّتی الهی ست .

امّا این امر چگونه محقّق می شود ؟

در چه صورتی ، جامعه ای که از نظر معنوی غنی ست از نظر مادّی نیز غنی می شود ؟

آیا این مهمّ تنها در سایۀ عدالت نیست که به وجود می آید ؟

یه سوال ؟ اصلا مگه خدا مال همه نیست ؟ اگرمال همه است به چه معناست که بگوییم کسی خدا ندارد یا دارد ؟ خوب همه خدا دارند . آیا خدا را مال عده ای خاص می دانید ؟

ابوالبرکات;897046 نوشت:

یه سوال ؟ اصلا مگه خدا مال همه نیست ؟ اگرمال همه است به چه معناست که بگوییم کسی خدا ندارد یا دارد ؟ خوب همه خدا دارند . آیا خدا را مال عده ای خاص می دانید ؟

سلام

بله به صورت فطری ، حرف شما صحیح است . امّا اینجا بحثِ معرفت و تقبّل است . کسانی که به خدا ایمان و باور دارند .

یازینبِ فاطمه;896984 نوشت:
امّا این امر چگونه محقّق می شود ؟

در چه صورتی ، جامعه ای که از نظر معنوی غنی ست از نظر مادّی نیز غنی می شود ؟

آیا این مهمّ تنها در سایۀ عدالت نیست که به وجود می آید ؟

سلام وعرض ادب
فرمایش شما کاملا درست وصحیح است. اگر جامعه ما مخصوصا مسئولان وثروتمندان ما به اسلام درست عمل کنند. فقر مادی هم پیدا نمی شود.
وقتی پیامبر اسلام به مدینه تشریف بردند. مهاجران چیزی نداشتند. وهمه اموالشان در مکه باقی مانده بود. وعده ای اصحاب صفه بودند. که سایبانی در کنار مسجد درست کرده بودند، وآنجا زندگی می کردند. ولی در سایه مدیریت وسیاست اسلام والهی که نبی مکرم اسلام داشتند، بعد از ده سال تقریبا فقر به معنای واقعی آن وجود نداشت. وهمه برادرانه با هم زندگی می کردند. وخود این مدیریت هم توضیحش بحث زیادی دارد. مثلا جویبر که از اصحاب صفه است. وفقیر، با وساطت پیامبر اسلام با دختر یک فرد ثروتمند از انصار ازدواج می کند. وجالب این است که علی رغم عدم رغبت پیامبر وقتی دختر متوجه می شود این پیشنهاد پیامبر است استقبال می کند. که داستانش در کتاب داستان وراستان شهید مطهری آمده است. وبه این طریق فقر جویبر از بین می رود. واگر این رویه با عمل به وصیت آنحضرت در جانشینی ادامه پیدا می کرد. همه مسلمانها در ناز ونعمت زندگی می کردند. اما خلفا رویه دیگری انتخاب کردند. که در این زمینه تبعیضی که خلیفه دوم در تقسیم بیت المال بین عرب وعجم ایجاد کرد. معروف است. وپولهایی که به اشخاص خاص مثل طلحه وزبیر وغیره اهداءشد. خلیفه سوم روی خلیفه دوم سفید کرد. چون همه چیز به نزدیکان خود وبنی امیه که اقربایش بودند اختصاص داد. وبه این طریق دوقطبی ایجاد شد.
ما در حدیث داریم. خداوند روزی فقرا را در مال ثروتمندان قرار داده است. اما چند درصد ثروتمندان ما صدقه که بماند حاضرند خمس وزکات خود را بپردازند؟
عمل به اقتصاد اسلامی که برپایه عدالت می باشد. همه مشکلات را حل می کند. اما متاسفانه عمل وجود ندارد.

ابوالبرکات;897046 نوشت:

شکی در این نیست. ولی عده ای به اخیتار خود از خدا فاصله می گیرند. الان چند درصد مردم دنیا طبق خواست خدا عمل می کنند؟ یا در خود کشور ما چند درصد مردم نماز واجب شان را می خوانند؟ ولی خدا روزی همه را می دهد.
اما عده زیادی هم با اختیار خود وانتخاب مسیر شیطان ارتباط خودشان را با خداقطع کرده اند. یعنی قطع ارتباط از این طرف است. نه از جانب خداوند متعال.

کریم;897213 نوشت:

سلام وعرض ادب

ما در حدیث داریم. خداوند روزی فقرا را در مال ثروتمندان قرار داده است. اما چند درصد ثروتمندان ما صدقه که بماند حاضرند خمس وزکات خود را بپردازند؟
عمل به اقتصاد اسلامی که برپایه عدالت می باشد. همه مشکلات را حل می کند. اما متاسفانه عمل وجود ندارد.

سلام

بیان شما درسته و در این رابطه خداوند فرموده است:

أَهُمْ يَقْسِمُونَ رَحْمَتَ رَبِّكَ نَحْنُ قَسَمْنَا بَيْنَهُمْ مَعِيشَتَهُمْ فِي الْحَيَاةِ الدُّنْيَا وَرَفَعْنَا بَعْضَهُمْ فَوْقَ بَعْضٍ دَرَجَاتٍ

لِيَتَّخِذَ بَعْضُهُمْ بَعْضًا سُخْرِيًّا وَرَحْمَتُ رَبِّكَ خَيْرٌ مِمَّا يَجْمَعُونَ

آيا آنها رحمت پروردگارت را تقسيم مي‏كنند؟ ما معيشت آنها را در حيات دنيا در ميان آنان تقسيم كرديم و بعضي را بر بعضي

برتري داديم تا يكديگر را تسخير و با هم تعاون كنند، و رحمت پروردگارت از تمام آنچه جمع آوري مي‏كنند بهتر است.

با این حساب می توان گفت که آن کس که خدا دارد غنی ست ولی لازمۀ آن عدالت است

که در جوامع دینی تنها با اجرای فرمان الهی مبنی بر انفاق ثروتمندان به فقیران میسّر می شود

برای تقرب بسوی خدا وسیله ای انتخاب کنید!

سوره 5 ایه 35. یا ایهالذین امنوا اتقوا الله و ابتغوا الیه الوسیله و جاهدوا فی سبیله ....

خدایتعالی برای ایصال برستگاری به اهل ایمان چنین دستور میدهد:که گروه گرویدگان تقوی و پرهیزکاری پیشه خود سازید و وسیله ای

برای تقرب به خدا انتخاب نمایید و در راه او جهاد کنید تا در مسیر رستگاری قرار گیرید.

البته باید دانست که وسیله در این ایه شریفه معنی بسیار وسیعی دارد. و هر کار و هر چیزیرا که باعث نزدیک شدن به پیشگاه مقدس

پروردگار میشود شامل میگردد که مهمترین انها ایمان بخدا و پیامبر اکرم و جهاد و عبادات دیگر چون نماز و زکاه و روزه و حج و انفاق و

کارهای نیکوی دیگراست.

و نیز شفاعت پیامبران و امامان و بندگان صالح خدا که طبق صریح قران باعث تقرب به پروردگار میگردد در مفهوم وسیع توسل داخل است.

بنابر این اگر کسی مقربان درگاه الهی را واسطه یا وسیله شفاعت خود قرار دهد .و برای وصول به مقصد خود خدا را بمقام مقدس انها

سوگند دهد. این نوعی از دعا و نزد خدا پسندیده است خواسته او به اجابت مقرون است.

انانکه نمودند برایمان اقرار

باید که نهد دل به رمز و اسرار

هر گاه که حاجت و نیازی دارند

گیرند توسلی بسوی اخیار

خواهید اگر بخود رسانید مراد

باید که کنید بر توسل امداد

یعنی که بجویید وسایل چندان

تا کام شما بر اید از روی وداد . "

یا حق.

در ارتباط با این موضوع آیه ای در قرآن هست که معنی آن برایم روشن و واضح نیست یعنی با انچه در دنیای واقعی وجود دارد چندان سازگاری دیده نمی شود
به این مضمون که هر کسی از یاد خدا رو گرداند در معیشت و زندگی اش دچار سختی میشود
در حالیکه مشاهدات و شواهد دنیای بیرونی با این مسئله سازگار نیستند

با سلام
همیشه شنیده ایم که اگر فقر از دری وارد شود ایمان از در دیگر بیرون میرود و یا شکم گرسنه دین و ایمان ندارد
این جملات عین واقعیت هستند اینکه بگوییم معنویات غنی باعث بی نیازی از مادیات میشود صرفا یک شعار است که حتی گوینده هم به ان باور ندارد معمولا کسانیکه از لحاظ مادی شرایط خوبی دارند این نسخه را برای انسانهای فقر میپیچند که شما دنبال مادیات نباشید و به معنویات دلخوش باشید
روزی نیست که اخبار اختلاس از رسانه های داخلی و خارجی پخش نشود اگر ادم بی پول و ضعیفی باشید که اصلا شرابط اختلاس برای شما فراهم نمیشود توان و اعتبارش را ندارید کسانیکه اختلاس میکنند همه از مدیران و مسئولین رده بالای مملکت هستند کسانیکه در نماز جمعه هر هفته حاضر میشوند نماز و روزه میگیرند و مردم عادی را به صبر و تحمل در برابر مشکلات مالی و اقتصاد مقاومتی ترقیب میکنند مانند یکی از مسئولین سرشناس محترم که لقب سلطان شکر ایران را دارد ولی در زمان گرانی مرغ فرمودند که مردم میگویند مرغ گران شده و من امتحان کردم مرغ نخوردم و طوری نشد
اگر غنای معنوی کافی است پس حقوق های نجومی و وام های میلیاردی و اختلاس نباید وجود داشته باشد
میگویند پول خوشبختی نمی اورد ولی نداشتنش حتما بدبختی می اورد
اگر شرایط مالی خوبی داشته باشید کربلا میروید حج می روید احسان میکنید به فقرا کمک میکنید و با خاطری اسوده عبادت میکنید در واقع به نوعی اخرت را با مادیات میسازید مانند کسانیکه پول میدهند برای بعد از مرگشان حج و نماز و روزه میخرند
ولی وقتی فرزندتان گرسنه باشد و کرایه خانه عقب افتاده و بیماری و مشکلات مالی گریبانگیر شما شده باشد عبادت هم با خلوص نیت نمیتوانید داشته باشید
خواهشا اگر شرایط مالی خوبی دارید شعار معنویات کافی است را ندهید از ادم های کارتن خواب یا کسانیکه بخاطر تحریم و مشکلات اقتصادی زندگیشان را از دست داده و در زندان هستند بپرسید که غنای معنوی کافی است یا خیر و یا اینکه مشکل ما تحریم نیست و توحید اسصت با توحید اقساط شما پرداخت نمیشود بانکهایی که نام ائمه علیه اسلام را روی خود گذاشتند مانند ثامن ها برای نزول در نزول 30 درصد مردم را زندان میکنند و اموال مردم را مصادره میکنند در صورتیکه در ممالک کفر بهره پول 3 درصد است
نتیجه اینکه مادیات و معنویات لازم و ملزوم یکدیگرند با نبود هر کدام دیگری کارکرد مطلوبی نخواهد داشت
خداوند به همه توفیق عنایت کند

prosperity;898492 نوشت:
در ارتباط با این موضوع آیه ای در قرآن هست که معنی آن برایم روشن و واضح نیست یعنی با انچه در دنیای واقعی وجود دارد چندان سازگاری دیده نمی شود
به این مضمون که هر کسی از یاد خدا رو گرداند در معیشت و زندگی اش دچار سختی میشود
در حالیکه مشاهدات و شواهد دنیای بیرونی با این مسئله سازگار نیستند

وَ مَنْ أَعْرَضَ عَنْ ذِكْري فَإِنَّ لَهُ مَعيشَةً ضَنْكاً وَ نَحْشُرُهُ يَوْمَ الْقِيامَةِ أَعْمى‏(طه/124)
و هر كس از ياد من دل بگرداند، در حقيقت، زندگىِ تنگ [و سختى‏] خواهد داشت، و روز رستاخيز او را نابينا محشور مى‏ كنيم.»
زندگی تنگ تنها با فقر مالی نیست. الان خیلی ها هستند که با وجود مال وثروت از زندگی لذت نمی برند. ودچار افسردگی هستند. اینهم زندگی تنگ وسخت است. ومابعد آیه که می فرماید: آنها را کور محشور می کنیم نشان می دهد مراد کسی است که از آیات ومسیر الهی رویگردان هست. وچه بسا زندگی مرفهی هم داشته باشد. ولی زمانی که انسان آرامش قلبی نداشته باشد. دچار تنگی خواهد شد. آرامش هم با ذکر الهی وبندگی خدا به دست می آید.

انتی خرافات;898538 نوشت:
با سلام
همیشه شنیده ایم که اگر فقر از دری وارد شود ایمان از در دیگر بیرون میرود و یا شکم گرسنه دین و ایمان ندارد
این جملات عین واقعیت هستند اینکه بگوییم معنویات غنی باعث بی نیازی از مادیات میشود صرفا یک شعار است که حتی گوینده هم به ان باور ندارد معمولا کسانیکه از لحاظ مادی شرایط خوبی دارند این نسخه را برای انسانهای فقر میپیچند که شما دنبال مادیات نباشید و به معنویات دلخوش باشید
روزی نیست که اخبار اختلاس از رسانه های داخلی و خارجی پخش نشود اگر ادم بی پول و ضعیفی باشید که اصلا شرابط اختلاس برای شما فراهم نمیشود توان و اعتبارش را ندارید کسانیکه اختلاس میکنند همه از مدیران و مسئولین رده بالای مملکت هستند کسانیکه در نماز جمعه هر هفته حاضر میشوند نماز و روزه میگیرند و مردم عادی را به صبر و تحمل در برابر مشکلات مالی و اقتصاد مقاومتی ترقیب میکنند مانند یکی از مسئولین سرشناس محترم که لقب سلطان شکر ایران را دارد ولی در زمان گرانی مرغ فرمودند که مردم میگویند مرغ گران شده و من امتحان کردم مرغ نخوردم و طوری نشد
اگر غنای معنوی کافی است پس حقوق های نجومی و وام های میلیاردی و اختلاس نباید وجود داشته باشد
میگویند پول خوشبختی نمی اورد ولی نداشتنش حتما بدبختی می اورد

سلام علیکم
فرمایش شما درست وبجا است. اما نباید مسائل قاطی شود. بنده هم قبول دارم در موادری فقر موجب بی ایمانی می شود. مخصوصا در جامعه ما وقتی پول نباشد، فقر وجود دارد. وجوان فقیر قدرت ازدواج در شرایط فعلی ندارد وزمانی که نتواند ازدواج کند، مرتکب فساد خواهد شد که در جامعه فعلی هم خیلی راحت قابل دسترسی است. ویکی از عوامل اصلی این مساله هم بی کاری است.
اما باور داشته باشید، علت اصلی همه اینها نبود توحید است. چون اگر کسی از ته دل معتقد به خدا باشد. با وجود ثروت میلیاری اختلاس نکرده وحقوق نجومی نمی گیرد. وبا قبضه کردن چندین مسئولیت سنگین که عرضه یکی از آنها را ندارد. موجب فرار جوانان نخبه ما از کشور نمی شود، وفرار نخبه یعنی عدم وجود ایده وطرح برای فعال سازی جامعه ورونق دادن به اقتصاد ونوآوری است.
اگر قاطبه مسئولان ما خدار ا قبول داشتند وایمان واقعی در دلشان بود کاری را که اهلش نبودند قبول نمی کردند. وشایسته سالاری به معنای واقعی در جامعه ایجاد می شد. در نتیحه جوانان نخبه ما بر راس امور بودند. که الان هم در جامعه کم نیستند ولی کاری دستشان نیست.
مشکل ما تقواست که در خیلی از مسئولان نیست. تقوا هم ترس از خدا وقیامت است.
البته فقر همیشه هم موجب بی ایمانی نمی شود. وبنده خود فقیر کم ندیده ام که با حتی اجازه نداده اند دیگران از فقر آنها آگاه شوند. ومصداق این آیه شریفه هستند. که فرمود:
لِلْفُقَراءِ الَّذينَ أُحْصِرُوا في‏ سَبيلِ اللَّهِ لا يَسْتَطيعُونَ ضَرْباً فِي الْأَرْضِ يَحْسَبُهُمُ الْجاهِلُ أَغْنِياءَ مِنَ التَّعَفُّفِ‏ تَعْرِفُهُمْ بِسيماهُمْ لا يَسْئَلُونَ النَّاسَ إِلْحافاً وَ ما تُنْفِقُوا مِنْ خَيْرٍ فَإِنَّ اللَّهَ بِهِ عَليمٌ (بقره/273)
[اين صدقات‏] براى آن [دسته از] نيازمندانى است كه در راه خدا فرومانده ‏اند، و نمى ‏توانند [براى تأمين هزينه زندگى‏] در زمين سفر كنند. از شدّت خويشتن‏دارى، فرد بى ‏اطلاع، آنان را توانگر مى‏ پندارد. آنها را از سيمايشان مى ‏شناسى. با اصرار، [چيزى‏] از مردم نمى ‏خواهند. و هر مالى [به آنان‏] انفاق كنيد، قطعاً خدا از آن آگاه است‏.

کریم;899583 نوشت:

سلام علیکم
فرمایش شما درست وبجا است. اما نباید مسائل قاطی شود. بنده هم قبول دارم در موادری فقر موجب بی ایمانی می شود. مخصوصا در جامعه ما وقتی پول نباشد، فقر وجود دارد. وجوان فقیر قدرت ازدواج در شرایط فعلی ندارد وزمانی که نتواند ازدواج کند، مرتکب فساد خواهد شد که در جامعه فعلی هم خیلی راحت قابل دسترسی است. ویکی از عوامل اصلی این مساله هم بی کاری است.
اما باور داشته باشید، علت اصلی همه اینها نبود توحید است. چون اگر کسی از ته دل معتقد به خدا باشد. با وجود ثروت میلیاری اختلاس نکرده وحقوق نجومی نمی گیرد. وبا قبضه کردن چندین مسئولیت سنگین که عرضه یکی از آنها را ندارد. موجب فرار جوانان نخبه ما از کشور نمی شود، وفرار نخبه یعنی عدم وجود ایده وطرح برای فعال سازی جامعه ورونق دادن به اقتصاد ونوآوری است.
اگر قاطبه مسئولان ما خدار ا قبول داشتند وایمان واقعی در دلشان بود کاری را که اهلش نبودند قبول نمی کردند. وشایسته سالاری به معنای واقعی در جامعه ایجاد می شد. در نتیحه جوانان نخبه ما بر راس امور بودند. که الان هم در جامعه کم نیستند ولی کاری دستشان نیست.
مشکل ما تقواست که در خیلی از مسئولان نیست. تقوا هم ترس از خدا وقیامت است.
البته فقر همیشه هم موجب بی ایمانی نمی شود. وبنده خود فقیر کم ندیده ام که با حتی اجازه نداده اند دیگران از فقر آنها آگاه شوند. ومصداق این آیه شریفه هستند. که فرمود:
لِلْفُقَراءِ الَّذينَ أُحْصِرُوا في‏ سَبيلِ اللَّهِ لا يَسْتَطيعُونَ ضَرْباً فِي الْأَرْضِ يَحْسَبُهُمُ الْجاهِلُ أَغْنِياءَ مِنَ التَّعَفُّفِ‏ تَعْرِفُهُمْ بِسيماهُمْ لا يَسْئَلُونَ النَّاسَ إِلْحافاً وَ ما تُنْفِقُوا مِنْ خَيْرٍ فَإِنَّ اللَّهَ بِهِ عَليمٌ (بقره/273)
[اين صدقات‏] براى آن [دسته از] نيازمندانى است كه در راه خدا فرومانده ‏اند، و نمى ‏توانند [براى تأمين هزينه زندگى‏] در زمين سفر كنند. از شدّت خويشتن‏دارى، فرد بى ‏اطلاع، آنان را توانگر مى‏ پندارد. آنها را از سيمايشان مى ‏شناسى. با اصرار، [چيزى‏] از مردم نمى ‏خواهند. و هر مالى [به آنان‏] انفاق كنيد، قطعاً خدا از آن آگاه است‏.

با سلام
دقیقا همین است که میفرمایید بنده هم همین را میگویم پس نتیجه میشود کسی که اختلاس میکند وام های کلان بدونه بازگشت میگیرد حقوق نجومی میگیرد یا مسولیتی که اصلا دران تخصصی ندارد را بخاطر مقام و درامدش قبول میکند میانه ای با تقوا ندارد که هیچ حتی خدا را هم قبول ندارد زیرا اگر کسی حتی فقط به خدا ایمان داشته باشد حالا هر دینی که داشته باشد همیچوقت از بیت المال دزدی نمیکند چون میداند که این دنیا موقتی است و باید حساب پس بدهد انسان وقتی به این راحتی اموال بیت المال را تصرف میکند که به اخرت و جزا هیچ اعتقادی نداشته باشد و تمام اعتقاداتاتش فقط جنبه ظاهری دارد بله من هم انسانهای زیادی را دیده ام که با وجود فشار شدید مالی هیچوقت اخرت خود را نفروخته اند بیشتر افراد تحصیل کرد جوان و متخصص بیکارند در حالی که افراد مسن یا کسانیکه رانت شامل حالشان میشود مسولیت ها را اشغال کرده اند اگر با جوانان نخبه و یا کلا افراد تحصیل کرده صحبت کنید ارزوی و هدف همه انها مهاجرت از ایران و اشتغال در کشورهای دیگر است همانطور که در تمام کمپ های اروپایی شاهد ان هستیم جوانان حاضرند روزی زندگی خود ریسک کنند تا فقط از کشور خارج شوند پرسش اینجاست که راه حل چیست؟چه باید کرد؟

موضوع قفل شده است