تقلید و عدول از آیت الله بهجت به سایرمراجع تقلید

تب‌های اولیه

3 پستها / 0 جدید
آخرین ارسال
تقلید و عدول از آیت الله بهجت به سایرمراجع تقلید

سلام و درود.
من مقلد آیت الله بهجت هستم، ایشان عدول به مساوی را در مسائلی که ارتباطی با هم ندارد (مسائل غیر مرتبط) جایز می دانند من هم
در باب نماز به آیت الله مکارم عدول کرده ام .
سوال اول) می خواستم بدانم مسئله عدالت امام جماعت جزء باب نماز محسوب می شود یا خیر؟
به عبارتی آیا عدالت امام جماعت مرتبط با باب نماز هست یا خیر؟
سوال دوم) آیا هم باب خمس و هم باب نماز( هر دو باب) را می توانم از آیت الله بهجت به آیت االله مکارم عدول کنم؟
--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
رساله آیت الله بهجت: « 5 » در صورت مساوى بودن دو مجتهد ، جايز است انسان در مسائلى كه ارتباطى با هم ندارند،
بعضى مسائل را از يكى و بعضى ديگر را از مجتهد ديگر تقليد نمايد.
« 6 » عدول از مجتهد زنده به مجتهد ديگر، در صورت تساوى دو مجتهد در اعلميّت، در جميع مسائل يا در بعض مسائل
كه ارتباطى با هم ندارند، جايز است؛ ولى احوط ترك عدول است مگر به اعلم؛ و حكم اَورَعيّت نيز مانند اعلميّت است.

با نام و یاد دوست

کارشناس بحث: استاد سجاد

[="Tahoma"][="Black"]

hehfriend;890543 نوشت:
سلام و درود.
من مقلد آیت الله بهجت هستم، ایشان عدول به مساوی را در مسائلی که ارتباطی با هم ندارد (مسائل غیر مرتبط) جایز می دانند من هم
در باب نماز به آیت الله مکارم عدول کرده ام .
سوال اول) می خواستم بدانم مسئله عدالت امام جماعت جزء باب نماز محسوب می شود یا خیر؟
به عبارتی آیا عدالت امام جماعت مرتبط با باب نماز هست یا خیر؟
سوال دوم) آیا هم باب خمس و هم باب نماز( هر دو باب) را می توانم از آیت الله بهجت به آیت االله مکارم عدول کنم؟
--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
رساله آیت الله بهجت: « 5 » در صورت مساوى بودن دو مجتهد ، جايز است انسان در مسائلى كه ارتباطى با هم ندارند،
بعضى مسائل را از يكى و بعضى ديگر را از مجتهد ديگر تقليد نمايد.
« 6 » عدول از مجتهد زنده به مجتهد ديگر، در صورت تساوى دو مجتهد در اعلميّت، در جميع مسائل يا در بعض مسائل
كه ارتباطى با هم ندارند، جايز است؛ ولى احوط ترك عدول است مگر به اعلم؛ و حكم اَورَعيّت نيز مانند اعلميّت است.

با عرض سلام و احترام

1. خیر جزء باب نماز نیست.

2. مسئله جواز رجوع به مساوی در چند مسئله و باب هم جاری است و مانعی ندارد.

در پناه حضرت حق باشید[/]

موضوع قفل شده است