جمع بندی میخوام به خدا نزدیک شم و لذت ببرم

تب‌های اولیه

10 پستها / 0 جدید
آخرین ارسال
میخوام به خدا نزدیک شم و لذت ببرم

با عرض سلام و خسته نباشید . ببخشید نمیدونستم این مطلبو کجا بفرستم برای همین فرستادم اینجا که خودتون انتقال بدید . بابت غلط های تایپی هم عذر میخوام. راستش نمیدونم از کجا شروع کنم . یه نوجوون 15 ساله ام . یک سال هست که میخوام موفق بشم تو زمینه تحصیل ولی کمالگرا هستم . مثلا وقتی برنامه میریزم از فلان ساعت شروع کنم اگه نکنم ئیگه نمیتونم ادامه بدم . دو سال هم هست با عرض معذرت خود ارضایی میکنم . خیلی تلاش کردم ترک کنم و هزاران بار توبه شکستم . هر بار که توبه میشکنم میرم یه دفتر/ه برمیدارم و همه چیزو مینویسم و مینویسم که میخوام تغییر کنم . اگه ننویسم احساس میکنم یه چیزی کمه .بعدش دوباره شروع میکنم به برنامه ریزی که مثلا میخوام خوش اخلاق باشم و درس بخونم . ولی وقتی مثلا بد اخلاقی میکنم احساس میکنم برنامم به هم ریخته و دیگه حتی درس هم نمیتونم بخونم .خیلی وسواس و کمالگرایی دارم که نمیدونم چطتوری بیان کنم . وقتی یه روز درس نمیخونم بقیه روزا رو هم نمیخونم و میگم از هفته بعد شروع میکنم . همش حس نگرانی و اظطراب دارم . از طرفی هم چند وقته زیادی شک میکنم به خودم به خدا به بقی به هدف دنیا .قبلا خیلی شاد بودم درسته درس نمیخوندم ولی عذاب وجدان و نگرانی هم نداشتم . الان فکر میکنم هر کاری بی معنیه کلا لذت نمیبرم و از طرفی هم حس میکنم از خدا دور شدم . تو زمینه درسی هم یه دو سه روز میخونم و بعد زود انگیزمو ازز دست میرم با اینکه هدف دارم . نمیدونم چم شده ... کلی درس عقب مونده دارم و کلی نگراای . نگراندرس ها نگران اینده . از خداا خیلی دور شدم با اینکه نماز میخونم و سعی میکم بهش نزدیک بشم ... اخلاقم خیلی بد شد قبلا خیلی خوب بودم و هر چقدر هم که میخوام نمیتونم تییر کنم کمکم کنید درست شم . چطوری تغییر کنم اون هم تغییر اساسی و پایدار . میخوام هم درس خون و موفق باشم و باعث افتخار همه و هم میخوام خوش اخلاق و شا باشم و به تفریحاتمم برسم و میخوام به خدا نزدیک شم و لذت ببرم چرا اینجوری شدم اخه

با نام و یاد دوست

کارشناس بحث: استاد راهنما

MrMahdi0831;890440 نوشت:
با عرض سلام و خسته نباشید .

با عرض سلام و ادب خدمت شما برادر عزیز و همه اسک دینی های گرامی
دوست عزیز مسائلتون رو دسته بندی نمودم هر چند که در برخی مسائل بسیار کلی نوشته اید ولی بنده با توجه به مسائل شما نکاتی را می نویسم انشاءالله با رعایت و انجام آنها حل شوند

MrMahdi0831;890440 نوشت:
یه نوجوون 15 ساله ام . یک سال هست که میخوام موفق بشم تو زمینه تحصیل ولی کمالگرا هستم . مثلا وقتی برنامه میریزم از فلان ساعت شروع کنم اگه نکنم ئیگه نمیتونم ادامه بدم .

MrMahdi0831;890440 نوشت:
ولی وقتی مثلا بد اخلاقی میکنم احساس میکنم برنامم به هم ریخته و دیگه حتی درس هم نمیتونم بخونم .خیلی وسواس و کمالگرایی دارم که نمیدونم چطتوری بیان کنم . وقتی یه روز درس نمیخونم بقیه روزا رو هم نمیخونم و میگم از هفته بعد شروع میکنم . همش حس نگرانی و اظطراب دارم . ا

دوست عزیز انسان در سن نوجوانی (13 تا 18 سالگی) شرایط و ویژگی های خاصی دارد همانند اینکه زودرنج می شود از خانواده فاصله گرفته و ارتباط خود را با دوستان بیشتر می کند و...لازم است شما ویژگی های دوره نوجوانی را یاد گرفته و راهکارهای مدیریت آنها را یاد بگیرید.
یکی از آن ویژگیها این است که دوست دارد بهترین باشد و اظهار نظرهای دیگران برایش مهم می شود که خود زمینه کمال گرایی را فراهم می نماید لذا لازم است اطلاعات خوب و مناسبی از کمال گرایی و راههای برون رفت از آن را بیابید:
کمال گرایی دو گونه می باشد بهنجار و نابهنجار
کسانی که کمال گرای بهنجار یا سازگارانه هستند، معیار های بالایی را برای خود در نظر می گیرند اما به جای اینکه رسیدن یا نرسیدن به آن معیار ها برایشان مهم باشد، نفس تلاش کردن برای رسیدن به هدف برایشان اهمیت دارد. کمال گرایان مثبت از کار و تلاش زیاد لذت می برند و وقتی که در انجام دادن یا ندادن کاری آزادند، سعی می کنند آن را به بهترین نحوی که می توانند انجام دهند.
کمال گرایی بهنجار نه تنها موجب مشکلی نمی شود بلکه باعث می شود که فرد استعداد های خود را شکوفا کند و به احساس رضایت شخصی بالایی دست یابد.
برخلاف این نوع کمال گرایی، کمال گرایی نابهنجار به همان تعاریف اولیه نزدیک است؛ کمال گرایان نابهنجار یا روان رنجور بیشتر در فکر آن هستند که مبادا اشتباهی از آنها سر بزند. آنها هیچ وقت کاملا احساس پیروزی نمی کنند. آنها حتی اگر از دیگران بهتر کار کنند، باز هم احساس رضایت نمی کنند. این افراد هرچقدر هم که به موفقیت دست پیدا کنند، راضی نیستند و خود را سرزنش می کنند و هدف بالاتری را در نظر می گیرند. آنها در این زنجیره بی انتها گیر می کنند و همیشه با خودشان درگیرند.

کمال گرایی نابهنجار، درواقع باوری غیرمنطقی است که اشخاص نسبت به خود و محیط اطراف خود دارند.افرادی که کمال گرا هستند، معتقدند که خود و محیط اطرافشان باید کامل بوده و هرگونه تلاشی در زندگی باید بدون اشتباه و خطا باشد.

روان شناسان با توجه به علت های کمال گرایی ، ۳ نوع از آن را مشخص کرده اند:
۱) کمال گرایی خودمدار
این همان نوع است که در تعریف های اول مطلب هم رویش تاکید کردیم؛ یعنی خود فرد در مورد خودش توقعات بالایی دارد و از شکست می ترسد.
۲) کمال گرایی دیگرمدار
این نوع از افراد کمال گرا، معمولا نه تنها خودشان بلکه دیگران را نیز اذیت می کنند. تصور کنید که یک مربی یا یک کاپیتان کمال گرا، چطور عزت نفس اعضای تیم رازیر سوال می برد، یا یک استاد کمال گرا با دانشجویانش چه می کند.
۳) کمال گرایی القا شده توسط اجتماع
بعضی وقت ها درد در جامعه است؛ یعنی ارزش های جامعه القا می کند که همه افرادش باید به بهترین ها برسند. تصور کنید که موقعی که تیم ملی به جام جهانی می رود، همه مردم توقع داشته باشند و همه مطبوعات تیتر بزنند که «ما باید قهرمان جام جهانی شویم».

عوامل موثر در کمالگرایی عبارتند از:
1)والدین قدرت طلب:
۲) والدین کمال گرا:

۳) باورهای فردی:
بعضی باورهای افراد که موجب کمال گرایی می شوند عبارتند از:
الف. نیاز به تایید؛ «همه افراد مهم زندگی من از جمله والدین، همسر، بچه ها و همکارانم باید مرا تایید کنند و دوستم بدارند».
ب) انتظارات بیش از حد از خود؛ «اگر من در همه زمینه ها با کفایت نباشم فرد بی ارزشی هستم».
ج) مستعد سرزنش؛ «اگر من نتوانم به پیروزی دست پیدا کنم، دیگران حق دارند مرا تنبیه کنند».
د) نگرانی بیش از اندازه؛ «چه موقعیت حساس باشد و چه نه، من باید به هر حال نگران باشم».
ه ) پرهیز از مشکلات؛ «فرار از مشکلات بهتر از درگیر شدن با آنهاست».

راهکارهایی و مهارتهای مقابله:
۱) باور کنید که می شود تغییرش داد.
2)ابتدا به خودتان در مورد آنچه انجام داده‌ايد اطمينان کنيد
3)شکست خوردن را تمرين کنيد
4) علت کمال گرایی تان را بشناسید.
5) باورهای غیرمنطقی تان را بازسازی کنید.
6) والدین تان را آگاه کنید.
اگر والدین آگاه باشند که تربیت کردن بچه هایشان به شیوه ارباب منشانه، تاثیری اینچنین ناخوشایند روی بچه هایشان دارد، احتمالا کمی خودشان را کنترل خواهند کرد.

ادامه...

MrMahdi0831;890440 نوشت:
با عرض معذرت خود ارضایی میکنم . خیلی تلاش کردم ترک کنم و هزاران بار توبه شکستم . هر بار که توبه میشکنم میرم یه دفتر/ه برمیدارم و همه چیزو مینویسم و مینویسم که میخوام تغییر کنم .

یکی از ویژگیهای دوره نوجوانی بلوغ جسمی و جنسی می باشد که همراه است با تغییرات فیزیولوژیک و روانی در این دوره فشار غریزه جنسی و اضطراب حاصل از آن بالا می باشد برای برون رفت از این حالت راهکارهای مناسبی در تاپیک های زیر می باشد که در کنار توجه به معنویت و توسل به اهل بیت سبب آرامش و موفقیت شما در ترک گناه می شود:

http://www.askdin.com/showthread.php?t=26359
http://www.askdin.com/showthread.php?t=17372&page=2

[=arial]

MrMahdi0831;890440 نوشت:
از طرفی هم چند وقته زیادی شک میکنم به خودم به خدا

با عرض سلام و ادب مجدد
دوست عزیز کمال گرایی و فشار غریزه جنسی روی روحیه تاثیر منفی زیادی گذاشته است و طبق گفته خودتون هم روحیه شما را غمگین نموده است و هم فکر و خیالات شما را بیشتر نموده است لذا برای بهبودی حتما باید به نکات زیر عمل نمایید:
[=1]

• [=arial]حفظ آرامش و خونسردی
  • [=arial]ورزش و نرمش (حداق روزانه 20 دقیقه به گونه ای که سبب عرق کردن شما شود)
  • [=arial]استفاده نمودن از راهکارهای کنترل فکر برای توقف فکر و خیال و رهایی از وسواس فکری احتمالی
  • [=arial]معاشرت با دوستان شاداب و البته متدین
  • [=arial]پرهیز از تنهایی و فکر نمودن به مشکلات
  • [=arial]استفاده نمودن از راهکارهای مقابله با اضطراب
  • [=arial]توجه به معنویت را فراموش ننمایید( نماز اول وقت توسل به اهل بیت مناجات و طلب از خداوند اذکار صلوات استغفار لاحول و لا قوه الا بالله و خواندن سورهای معوذتین )
  • [=arial]و...
    [/]
    [=arial]
    در پناه قرآن و عترت موفق باشید
    یا علی
  • [=arial]مهارتهای کنترل فکر عبارتند از:
    الف: از فکر کردن ارادی به موضوع آزار دهنده (طرف مقابل و هر آنچه مرتبط با او می باشد) به شدت پرهیز نمایید.
    ب . اگر خود بخود به ذهن شما آمدند سعی کنید از ذهن خود بیرون ببرید و اگر نتوانستید از راهکارهای زیر استفاده نمایید:

اهمیت ندادن و بی خیال بودن
    ۱ . پر کردن اوقات روزانه
    ۲ . در نظر گرفتن افکار و رفتارهای جایگزین مناسب
    ۳ . نوشتن افکار
    ۴ . نوشتن افکار و پاره کردن کاغذ
    ۵ . بستن کش به دست و کشیدن آن
    ۶ . حواله دادن افکار به زمان خاصی در روز یا هفته (اگر زیاد به ذهن شما می آید روزانه یک ربع تا نیم ساعت و اگر کمتر زمان کمتری را روزانه یا یک روز درمیان و ...به این فکر اختصاص دهید و هر موقع این فکر به ذهن شما آمد به آن زمانی که معین کرده اید حواله دهید )
    ۷ . توجه به معنویت را فراموش ننمایید( نماز اول وقت توسل به اهل بیت مناجات و طلب از خداوند اذکار صلوات استغفار لاحول و لا قوه الا بالله و خواندن سورهای معوذتین )

یا علی

[=arial]

راهنما;890869 نوشت:
    ادامه دارد...

با عرض سلام و ادب
    ادامه راهکارها:

مهمترین گام در تغییر نگرشهای کمال گرایانه به تلاشهای سالم ، داشتن عدم رضایت از کمال گرایی است، بی‌نقص بودن یک خطای غیر قابل حصول است. گام بعدی چالش با افکار و رفتارهای خود تخریب گرانه‌ای است که بی‌نقص گرایی را تغذیه می‌کنند. دستورالعملهای زیر می‌توانند کمک کننده باشند:

[=1]

• [=arial]اهداف واقعی و قابل دسترسی را برپایه خواسته‌های شخصی ، نیازها و عملکردهای قبلی خود هماهنگ نمایید. این امر شما را قادر خواهد ساخت، تا به خواسته‌های خود برسید و نیز احساس ارزشمندی شما را افزایش خواهد داد.
  • [=arial]
  • [=arial]اهداف بعدی را به ترتیب ارزش آنها مرتب نمایید. به محض آنکه به یک هدف می‌رسید، هدف بعدی را یک سطح فراتر از سطح قبلی عملکردتان تعیین نمایید.
  • [=arial]با معیارهای خودتان برای رسیدن به موفقیت تلاش نمایید. هر گونه فعالیت و هدفی را که انتخاب می‌کنید، با 100 % ، 90 %، 80 % یا حتی 60 % موفقیت بپذیرید. این امر به شما کمک خواهد کرد، تشخیص دهید که کامل نبودن شما به معنی پایان دنیا نیست.
  • [=arial]
  • [=arial]طی مراحل انجام کار در فعالیت ، تنها بر روی نتیجه پایانی تمرکز نکنید. موفقیت خود را تنها بر اساس اینکه چه چیزی را به پایان رسانیده‌اید، ارزیابی ننمایید، بلکه به این مساله نیز بها دهید که انجام این کار چقدر موجب احساس لذت در شما شده است. به این موضوع دقت کنید که ، مراحل به انجام رسانیدن یک هدف نیز می‌تواند ارزشمند باشد.
  • [=arial]
  • [=arial]احساس اضطراب و افسردگی را همچون فرصتی جهت ارزیابی خویش مغتنم شمارید و با خود این پرسش را مطرح سازید که آیا من انتظارات غیر ممکن را در چنین موقعیتی برای خود فراهم کرده‌ام؟
  • [=arial]با طرح سوالاتی از خود از قبیل از چه چیزی در هراسم؟ بدترین چیزی که ممکن است اتفاق بیافتد چیست؟ با ترسی که در پشت کمال گرایی شما نهفته است، رویارو شوید.
  • [=arial]به این نکته دقت کنید که بسیاری از چیزهای مثبت تنها با اشتباه کردن ، قابل یادگیری هستند. بطور مشخص به آخرین اشتباه خود فکر کرده و عبرتهایی را که از آن گرفته‌اید، برای خود فهرست کنید.
  • [=arial]از تفکر همه یا هیچ در ارتباط با اهدافتان اجتناب نمایید. بیاموزید که بین کارهای که اولویت بالایی برای شما دارند و کارهایی که اهمیت کمتری دارند، تفاوت بگذارید و نسبت به کارهایی که اهمیت تلاش کمتری داشته باشند کوشش کمی به عمل آورید.
  • [=arial]ابتدا به خودتان در مورد آنچه انجام داده‌ايد اطمينان کنيد
  • [=arial]شکست خوردن را تمرين کنيد
  • [=arial]انجام مهارتهای افزایش عزت نفس
    [/]
    [=arial]برای کسب اطاعات بیشتر به تاپیک های زیر مراجعه نمایید :
    کمالزدگی و کمال گرایی

آنهایی که از خودشون راضی نیستند ، بخونند!

نکته : دوست و برادر عزیز عمل به نکات فوق ضمن کمک به شما در ترک گناه در شادابی شما و نزدیکیتون به خداوندمهربان تاثیر فراوانی دارد
    اگر سوال یا ابهامی بود در خدمتم

[=arial]در پناه قرآن و عترت موفق باشید
    یا علی

• MrMahdi0831;890440 نوشت:
    چطوری تغییر کنم اون هم تغییر اساسی و پایدار

بسم الله الرحمن الرحیم

اللهم عجل لولیک الفرج

سلام علیکم ورحمه الله وبرکاته

نگران نباش

اگر درست فهمیده باشم شما داری به هدفت می رسی ان شاء الله

MrMahdi0831;890440 نوشت:
    میخوام به خدا نزدیک شم و لذت ببرم چرا اینجوری شدم اخه

هدفت هدف بزرگیه
    راهنمای شما هم راهنمای بزرگیه

از این وضعیت ان شاء الله بیرون میای

از خود خدا بخواه

به خود خدا بگو نگران نباش

بعضی وقت ها برای رسیدن به هدفی بزرگ از خیلی چیز ها باید دل کند از همه چیز تا توجهت از هدفت دور نشه

هدف شما هم خدا است

همینکه داری به او فکر می کنی
    همین که آمدی اینجا سوال می کنی و دنبال چرا هستی
    خوبه

بیا پیشمون و اینجا را ترک نکن به خدا فکر کن و بیا اینجا

یا علی(ع)@};-

[="Tahoma"][="Navy"]

MrMahdi0831;890440 نوشت:
    ا عرض سلام و خسته نباشید . ببخشید نمیدونستم این مطلبو کجا بفرستم برای همین فرستادم اینجا که خودتون انتقال بدید . بابت غلط های تایپی هم عذر میخوام. راستش نمیدونم از کجا شروع کنم . یه نوجوون 15 ساله ام . یک سال هست که میخوام موفق بشم تو زمینه تحصیل ولی کمالگرا هستم . مثلا وقتی برنامه میریزم از فلان ساعت شروع کنم اگه نکنم ئیگه نمیتونم ادامه بدم . دو سال هم هست با عرض معذرت خود ارضایی میکنم . خیلی تلاش کردم ترک کنم و هزاران بار توبه شکستم . هر بار که توبه میشکنم میرم یه دفتر/ه برمیدارم و همه چیزو مینویسم و مینویسم که میخوام تغییر کنم . اگه ننویسم احساس میکنم یه چیزی کمه .بعدش دوباره شروع میکنم به برنامه ریزی که مثلا میخوام خوش اخلاق باشم و درس بخونم . ولی وقتی مثلا بد اخلاقی میکنم احساس میکنم برنامم به هم ریخته و دیگه حتی درس هم نمیتونم بخونم .خیلی وسواس و کمالگرایی دارم که نمیدونم چطتوری بیان کنم . وقتی یه روز درس نمیخونم بقیه روزا رو هم نمیخونم و میگم از هفته بعد شروع میکنم . همش حس نگرانی و اظطراب دارم . از طرفی هم چند وقته زیادی شک میکنم به خودم به خدا به بقی به هدف دنیا .قبلا خیلی شاد بودم درسته درس نمیخوندم ولی عذاب وجدان و نگرانی هم نداشتم . الان فکر میکنم هر کاری بی معنیه کلا لذت نمیبرم و از طرفی هم حس میکنم از خدا دور شدم . تو زمینه درسی هم یه دو سه روز میخونم و بعد زود انگیزمو ازز دست میرم با اینکه هدف دارم . نمیدونم چم شده ... کلی درس عقب مونده دارم و کلی نگراای . نگراندرس ها نگران اینده . از خداا خیلی دور شدم با اینکه نماز میخونم و سعی میکم بهش نزدیک بشم ... اخلاقم خیلی بد شد قبلا خیلی خوب بودم و هر چقدر هم که میخوام نمیتونم تییر کنم کمکم کنید درست شم . چطوری تغییر کنم اون هم تغییر اساسی و پایدار . میخوام هم درس خون و موفق باشم و باعث افتخار همه و هم میخوام خوش اخلاق و شا باشم و به تفریحاتمم برسم و میخوام به خدا نزدیک شم و لذت ببرم چرا اینجوری شدم اخه

سلام
    با روزه و کاهش غذا با شهوت بجنگید
    با دعا و اشک قلبتونو پاک کنید
    و با نماز اوج بگیرید
    خودتونو به زحمت بندازید تا جانتان آسوده باشد
    ان مع العسر یسرا
    یا علیم[/]

جمع بندی :

سوال :

با عرض سلام و خسته نباشید . ببخشید نمیدونستم این مطلبو کجا بفرستم برای همین فرستادم اینجا که خودتون انتقال بدید . بابت غلط های تایپی هم عذر میخوام. راستش نمیدونم از کجا شروع کنم . یه نوجوون 15 ساله ام . یک سال هست که میخوام موفق بشم تو زمینه تحصیل ولی کمالگرا هستم . مثلا وقتی برنامه میریزم از فلان ساعت شروع کنم اگه نکنم ئیگه نمیتونم ادامه بدم . دو سال هم هست با عرض معذرت خود ارضایی میکنم . خیلی تلاش کردم ترک کنم و هزاران بار توبه شکستم . هر بار که توبه میشکنم میرم یه دفتر/ه برمیدارم و همه چیزو مینویسم و مینویسم که میخوام تغییر کنم . اگه ننویسم احساس میکنم یه چیزی کمه .بعدش دوباره شروع میکنم به برنامه ریزی که مثلا میخوام خوش اخلاق باشم و درس بخونم . ولی وقتی مثلا بد اخلاقی میکنم احساس میکنم برنامم به هم ریخته و دیگه حتی درس هم نمیتونم بخونم .خیلی وسواس و کمالگرایی دارم که نمیدونم چطتوری بیان کنم . وقتی یه روز درس نمیخونم بقیه روزا رو هم نمیخونم و میگم از هفته بعد شروع میکنم . همش حس نگرانی و اظطراب دارم . از طرفی هم چند وقته زیادی شک میکنم به خودم به خدا به بقی به هدف دنیا .قبلا خیلی شاد بودم درسته درس نمیخوندم ولی عذاب وجدان و نگرانی هم نداشتم . الان فکر میکنم هر کاری بی معنیه کلا لذت نمیبرم و از طرفی هم حس میکنم از خدا دور شدم . تو زمینه درسی هم یه دو سه روز میخونم و بعد زود انگیزمو ازز دست میرم با اینکه هدف دارم . نمیدونم چم شده ... کلی درس عقب مونده دارم و کلی نگراای . نگراندرس ها نگران اینده . از خداا خیلی دور شدم با اینکه نماز میخونم و سعی میکم بهش نزدیک بشم ... اخلاقم خیلی بد شد قبلا خیلی خوب بودم و هر چقدر هم که میخوام نمیتونم تییر کنم کمکم کنید درست شم . چطوری تغییر کنم اون هم تغییر اساسی و پایدار . میخوام هم درس خون و موفق باشم و باعث افتخار همه و هم میخوام خوش اخلاق و شا باشم و به تفریحاتمم برسم و میخوام به خدا نزدیک شم و لذت ببرم چرا اینجوری شدم اخه

پاسخ :
    با عرض سلام و ادب خدمت شما برادر عزیز و همه اسک دینی های گرامی
    دوست عزیز مسائلتون رو دسته بندی نمودم هر چند که در برخی مسائل بسیار کلی نوشته اید ولی بنده با توجه به مسائل شما نکاتی را می نویسم انشاءالله با رعایت و انجام آنها حل شوند.

دوست عزیز انسان در سن نوجوانی (13 تا 18 سالگی) شرایط و ویژگی های خاصی دارد همانند اینکه زودرنج می شود از خانواده فاصله گرفته و ارتباط خود را با دوستان بیشتر می کند و...لازم است شما ویژگی های دوره نوجوانی را یاد گرفته و راهکارهای مدیریت آنها را یاد بگیرید.
    یکی از آن ویژگیها این است که دوست دارد بهترین باشد و اظهار نظرهای دیگران برایش مهم می شود که خود زمینه کمال گرایی را فراهم می نماید لذا لازم است اطلاعات خوب و مناسبی از کمال گرایی و راههای برون رفت از آن را بیابید:
    کمال گرایی دو گونه می باشد بهنجار و نابهنجار
    کسانی که کمال گرای بهنجار یا سازگارانه هستند، معیار های بالایی را برای خود در نظر می گیرند اما به جای اینکه رسیدن یا نرسیدن به آن معیار ها برایشان مهم باشد، نفس تلاش کردن برای رسیدن به هدف برایشان اهمیت دارد. کمال گرایان مثبت از کار و تلاش زیاد لذت می برند و وقتی که در انجام دادن یا ندادن کاری آزادند، سعی می کنند آن را به بهترین نحوی که می توانند انجام دهند.

کمال گرایی بهنجار نه تنها موجب مشکلی نمی شود بلکه باعث می شود که فرد استعداد های خود را شکوفا کند و به احساس رضایت شخصی بالایی دست یابد.
    برخلاف این نوع کمال گرایی، کمال گرایی نابهنجار به همان تعاریف اولیه نزدیک است؛ کمال گرایان نابهنجار یا روان رنجور بیشتر در فکر آن هستند که مبادا اشتباهی از آنها سر بزند. آنها هیچ وقت کاملا احساس پیروزی نمی کنند. آنها حتی اگر از دیگران بهتر کار کنند، باز هم احساس رضایت نمی کنند. این افراد هرچقدر هم که به موفقیت دست پیدا کنند، راضی نیستند و خود را سرزنش می کنند و هدف بالاتری را در نظر می گیرند. آنها در این زنجیره بی انتها گیر می کنند و همیشه با خودشان درگیرند.

کمال گرایی نابهنجار، درواقع باوری غیرمنطقی است که اشخاص نسبت به خود و محیط اطراف خود دارند.افرادی که کمال گرا هستند، معتقدند که خود و محیط اطرافشان باید کامل بوده و هرگونه تلاشی در زندگی باید بدون اشتباه و خطا باشد.
    روان شناسان با توجه به علت های کمال گرایی ، ۳ نوع از آن را مشخص کرده اند:

۱) کمال گرایی خودمدار
    این همان نوع است که در تعریف های اول مطلب هم رویش تاکید کردیم؛ یعنی خود فرد در مورد خودش توقعات بالایی دارد و از شکست می ترسد.
    ۲) کمال گرایی دیگرمدار
    این نوع از افراد کمال گرا، معمولا نه تنها خودشان بلکه دیگران را نیز اذیت می کنند. تصور کنید که یک مربی یا یک کاپیتان کمال گرا، چطور عزت نفس اعضای تیم رازیر سوال می برد، یا یک استاد کمال گرا با دانشجویانش چه می کند.
    ۳) کمال گرایی القا شده توسط اجتماع
    بعضی وقت ها درد در جامعه است؛ یعنی ارزش های جامعه القا می کند که همه افرادش باید به بهترین ها برسند. تصور کنید که موقعی که تیم ملی به جام جهانی می رود، همه مردم توقع داشته باشند و همه مطبوعات تیتر بزنند که «ما باید قهرمان جام جهانی شویم».

عوامل موثر در کمالگرایی عبارتند از:

1)والدین قدرت طلب:
    ۲) والدین کمال گرا:

۳) باورهای فردی:
    بعضی باورهای افراد که موجب کمال گرایی می شوند عبارتند از:
    الف. نیاز به تایید؛ «همه افراد مهم زندگی من از جمله والدین، همسر، بچه ها و همکارانم باید مرا تایید کنند و دوستم بدارند».
    ب) انتظارات بیش از حد از خود؛ «اگر من در همه زمینه ها با کفایت نباشم فرد بی ارزشی هستم».
    ج) مستعد سرزنش؛ «اگر من نتوانم به پیروزی دست پیدا کنم، دیگران حق دارند مرا تنبیه کنند».
    د) نگرانی بیش از اندازه؛ «چه موقعیت حساس باشد و چه نه، من باید به هر حال نگران باشم».
    ه ) پرهیز از مشکلات؛ «فرار از مشکلات بهتر از درگیر شدن با آنهاست».

راهکارهایی و مهارتهای مقابله:
    ۱) باور کنید که می شود تغییرش داد.
    2)ابتدا به خودتان در مورد آنچه انجام داده‌ايد اطمينان کنيد
    3)شکست خوردن را تمرين کنيد
    4) علت کمال گرایی تان را بشناسید.
    5) باورهای غیرمنطقی تان را بازسازی کنید.
    6) والدین تان را آگاه کنید.

اگر والدین آگاه باشند که تربیت کردن بچه هایشان به شیوه ارباب منشانه، تاثیری اینچنین ناخوشایند روی بچه هایشان دارد، احتمالا کمی خودشان را کنترل خواهند کرد.
    [=arial]مهمترین گام در تغییر نگرشهای کمال گرایانه به تلاشهای سالم ، داشتن عدم رضایت از کمال گرایی است، بی‌نقص بودن یک خطای غیر قابل حصول است. گام بعدی چالش با افکار و رفتارهای خود تخریب گرانه‌ای است که بی‌نقص گرایی را تغذیه می‌کنند. دستورالعملهای زیر می‌توانند کمک کننده باشند:

[=1]

• [=arial]اهداف واقعی و قابل دسترسی را برپایه خواسته‌های شخصی ، نیازها و عملکردهای قبلی خود هماهنگ نمایید. این امر شما را قادر خواهد ساخت، تا به خواسته‌های خود برسید و نیز احساس ارزشمندی شما را افزایش خواهد داد.
  • [=arial]
  • [=arial]اهداف بعدی را به ترتیب ارزش آنها مرتب نمایید. به محض آنکه به یک هدف می‌رسید، هدف بعدی را یک سطح فراتر از سطح قبلی عملکردتان تعیین نمایید.
  • [=arial]با معیارهای خودتان برای رسیدن به موفقیت تلاش نمایید. هر گونه فعالیت و هدفی را که انتخاب می‌کنید، با 100 % ، 90 %، 80 % یا حتی 60 % موفقیت بپذیرید. این امر به شما کمک خواهد کرد، تشخیص دهید که کامل نبودن شما به معنی پایان دنیا نیست.
  • [=arial]
  • [=arial]طی مراحل انجام کار در فعالیت ، تنها بر روی نتیجه پایانی تمرکز نکنید. موفقیت خود را تنها بر اساس اینکه چه چیزی را به پایان رسانیده‌اید، ارزیابی ننمایید، بلکه به این مساله نیز بها دهید که انجام این کار چقدر موجب احساس لذت در شما شده است. به این موضوع دقت کنید که ، مراحل به انجام رسانیدن یک هدف نیز می‌تواند ارزشمند باشد.
  • [=arial]
  • [=arial]احساس اضطراب و افسردگی را همچون فرصتی جهت ارزیابی خویش مغتنم شمارید و با خود این پرسش را مطرح سازید که آیا من انتظارات غیر ممکن را در چنین موقعیتی برای خود فراهم کرده‌ام؟
  • [=arial]با طرح سوالاتی از خود از قبیل از چه چیزی در هراسم؟ بدترین چیزی که ممکن است اتفاق بیافتد چیست؟ با ترسی که در پشت کمال گرایی شما نهفته است، رویارو شوید.
  • [=arial]به این نکته دقت کنید که بسیاری از چیزهای مثبت تنها با اشتباه کردن ، قابل یادگیری هستند. بطور مشخص به آخرین اشتباه خود فکر کرده و عبرتهایی را که از آن گرفته‌اید، برای خود فهرست کنید.
  • [=arial]از تفکر همه یا هیچ در ارتباط با اهدافتان اجتناب نمایید. بیاموزید که بین کارهای که اولویت بالایی برای شما دارند و کارهایی که اهمیت کمتری دارند، تفاوت بگذارید و نسبت به کارهایی که اهمیت تلاش کمتری داشته باشند کوشش کمی به عمل آورید.
  • [=arial]ابتدا به خودتان در مورد آنچه انجام داده‌ايد اطمينان کنيد
  • [=arial]شکست خوردن را تمرين کنيد
  • [=arial]انجام مهارتهای افزایش عزت نفس
    [/]

[=arial]برای کسب اطاعات بیشتر به تاپیک های زیر مراجعه نمایید :
    کمالزدگی و کمال گرایی

آنهایی که از خودشون راضی نیستند ، بخونند!

[=arial]دوست عزیز کمال گرایی و فشار غریزه جنسی روی روحیه تاثیر منفی زیادی گذاشته است و طبق گفته خودتون هم روحیه شما را غمگین نموده است و هم فکر و خیالات شما را بیشتر نموده است لذا برای بهبودی حتما باید به نکات زیر عمل نمایید:

[=1]
  • [=arial]حفظ آرامش و خونسردی
  • [=arial]ورزش و نرمش (حداق روزانه 20 دقیقه به گونه ای که سبب عرق کردن شما شود)
  • [=arial]استفاده نمودن از راهکارهای کنترل فکر برای توقف فکر و خیال و رهایی از وسواس فکری احتمالی
  • [=arial]معاشرت با دوستان شاداب و البته متدین
  • [=arial]پرهیز از تنهایی و فکر نمودن به مشکلات
  • [=arial]استفاده نمودن از راهکارهای مقابله با اضطراب
  • [=arial]توجه به معنویت را فراموش ننمایید( نماز اول وقت توسل به اهل بیت مناجات و طلب از خداوند اذکار صلوات استغفار لاحول و لا قوه الا بالله و خواندن سورهای معوذتین )
  • [=arial]و...
    [/]

[=arial]مهارتهای کنترل فکر عبارتند از:

[=arial] الف: از فکر کردن ارادی به موضوع آزار دهنده (طرف مقابل و هر آنچه مرتبط با او می باشد) به شدت پرهیز نمایید.
    ب . اگر خود بخود به ذهن شما آمدند سعی کنید از ذهن خود بیرون ببرید و اگر نتوانستید از راهکارهای زیر استفاده نمایید:

اهمیت ندادن و بی خیال بودن
    ۱ . پر کردن اوقات روزانه
    ۲ . در نظر گرفتن افکار و رفتارهای جایگزین مناسب
    ۳ . نوشتن افکار
    ۴ . نوشتن افکار و پاره کردن کاغذ
    ۵ . بستن کش به دست و کشیدن آن
    ۶ . حواله دادن افکار به زمان خاصی در روز یا هفته (اگر زیاد به ذهن شما می آید روزانه یک ربع تا نیم ساعت و اگر کمتر زمان کمتری را روزانه یا یک روز درمیان و ...به این فکر اختصاص دهید و هر موقع این فکر به ذهن شما آمد به آن زمانی که معین کرده اید حواله دهید )
    ۷ . توجه به معنویت را فراموش ننمایید( نماز اول وقت توسل به اهل بیت مناجات و طلب از خداوند اذکار صلوات استغفار لاحول و لا قوه الا بالله و خواندن سورهای معوذتین )

نکته : دوست و برادر عزیز عمل به نکات فوق ضمن کمک به شما در ترک گناه در شادابی شما و نزدیکیتون به خداوندمهربان تاثیر فراوانی دارد.

یا علی

1.سايت انجمن گفتگوي ديني، انجمن مشاوره، كارشناس: راهنما: تاريخ:18/ 9/ 1395

• موضوع قفل شده است