سرایت نجاست

تب‌های اولیه

7 پستها / 0 جدید
آخرین ارسال
سرایت نجاست

سلام علیکم
اگر قسمتی از لباس یا زمین یا فرش خیس نجس شود آیا همه قسمت های دیگر آن نجس می شود یا فقط جاهایی که در اثر رطوبت ؛نجاست به آ ن سرایت میکند ؛نجس می شود.. مقلد رهبری

با نام و یاد دوست

کارشناس بحث: استاد نور

shahin6718;889305 نوشت:
سلام علیکم
اگر قسمتی از لباس یا زمین یا فرش خیس نجس شود آیا همه قسمت های دیگر آن نجس می شود یا فقط جاهایی که در اثر رطوبت ؛نجاست به آ ن سرایت میکند ؛نجس می شود.. مقلد رهبری

با سلام و عرض ادب

تا هرجایی که یقین حاصل شود بواسطه رطوبت نجاست منتقل شد نجس است و درجاهایی که شک در انتقال نجاست باشد پاک است.

رساله مراجع،احکام نجاسات

نور;889518 نوشت:
سلام علیکم
اگر قسمتی از لباس یا زمین یا فرش خیس؛ نجس شود آیا همه قسمت های دیگر آن نجس می شود یا فقط جاهایی که در اثر رطوبت ؛نجاست به آ ن سرایت میکند ؛نجس می شود.. مقلد رهبری
با سلام و عرض ادب

تا هرجایی که یقین حاصل شود بواسطه رطوبت نجاست منتقل شد نجس است و درجاهایی که شک در انتقال نجاست باشد پاک است.

رساله مراجع،احکام نجاسات

سلام علیکم
چون متوجه نشدم دوباره می پرسم (دچار وسواس هستم): تصور من این است که اگر مثلا لباسی کاملا خیس باشد( رطوبت مسریه داشته باشد) اگر گوشه آستین آن با نجاست ملاقات کند همه لباس نجس می شود: آیا این تصور صحیح است؟ اگر مثلا لباس آویزان باشد و انتهای آن با نجاستی برخورد کند آیا همه آن و حتی قسمت بالای آن
نجس میشود؟ درباره فرش و زمین خیس به چه صورت است؟ مقلد رهبری هستم

در هیچ از استفتائات رهبری، و در هیچ حکمی از رسالۀ امام پاسخ صریح و روشنی به این سوال خاص و مشابه‌هایش داده نشده است (این که نجس شدن بخشی از چیز تر موجب نجاست همۀ آن می‌شود یا خیر). اما این سوال و جواب، نزدیک به نظر می‌آید که خیلی مبهم‌تر از آن است که یقین‌آور باشد:

نقل قول:

[=Iran]س ۲۸۱. اگر نجاستی در اطراف يا داخل کاسه دست شويی باشد و آن جا با آب کر يا قليل شسته شود ولی عين نجاست باقی بماند، آيا آن قسمت ی که عين نجاست در آن نيست و آن آب به آن جا رسيده، پاک است يا نجس؟
[=Iran] ج. مکانی که به آن آب نجس نرسيده باشد، محکوم به طهارت است.

تنها می‌توان از بخش استفتائات دفاتر ایشان سوال کرد که معلوم نیست بر چه مبنایی حکم به طهارت را ثابت می‌دانند. شاید از خود فتوا صادر می‌کنند!

این سوال بی ربط نیست:
http://www.askdin.com/showthread.php?t=49500

خواهش میکنم بگذارید کارشناس جواب بدهند اینطوری همه چیز با هم قاطی میشود و جواب درستی نصیبمان نمیشود

shahin6718;891037 نوشت:
سلام علیکم
چون متوجه نشدم دوباره می پرسم (دچار وسواس هستم): تصور من این است که اگر مثلا لباسی کاملا خیس باشد( رطوبت مسریه داشته باشد) اگر گوشه آستین آن با نجاست ملاقات کند همه لباس نجس می شود: آیا این تصور صحیح است؟ اگر مثلا لباس آویزان باشد و انتهای آن با نجاستی برخورد کند آیا همه آن و حتی قسمت بالای آن
نجس میشود؟ درباره فرش و زمین خیس به چه صورت است؟ مقلد رهبری هستم

با سلام و احترام مجدد

فقط همان قسمت که با نجاست برخورد کرده است نجس محسوب می شود و بقیه قسمت ها پاک است

استفتا از دفتر مقام معظم رهبری در قم

موضوع قفل شده است