جمع بندی نظر شما درباره انتشار اخبار دردناک چیست؟

تب‌های اولیه

6 پستها / 0 جدید
آخرین ارسال
نظر شما درباره انتشار اخبار دردناک چیست؟

سلام. وقتتون بخیر.
من تو زمینه خبر و انتشار خبر فعالیت دارم.

میدونید که گه‌گاه خبرها یا عکس و فیلم‌هایی منتشر میشه که خیلی دردناک هستن. مثلا مرگ یک چهره سرشناس، فیلم سقوط یک فرد درون چاه و ...

با تجربه‌ای که کسب کردم، استقبال مردم از اینگونه اخبار زیاده و بازخورد این اخبار برای منتشرکننده خبر، خیلی خوبه !

اما وجدان من بهم میگه خوب نیست که از بدبختی و تلخی‌ها مردم، به فکر کسب شهرت و اعتبار و درآمد باشم!

اما از طرفی اکثر رقیب‌های من دقیقا برای کسب شهرت اعتبار درآمد، به انتشار چندین و چندباره این اخبار و مانور دادن روی آنها اقدام میکنن. یعنی سوءاستفاده میکنن !
چند وقت پیش یک چهره سرشناس ورزشی که فوت کرد، یکی از رقبا، با مانور روی این خبر کلی اعتبار و شهرت بدست آورد.

نظر شما چیه ؟ وجدانم بیش از حد بیداره ؟

با نام و یاد دوست

کارشناس بحث: استاد سمیع

username1;888718 نوشت:
سلام. وقتتون بخیر.
من تو زمینه خبر و انتشار خبر فعالیت دارم.

میدونید که گه‌گاه خبرها یا عکس و فیلم‌هایی منتشر میشه که خیلی دردناک هستن. مثلا مرگ یک چهره سرشناس، فیلم سقوط یک فرد درون چاه و ...

با تجربه‌ای که کسب کردم، استقبال مردم از اینگونه اخبار زیاده و بازخورد این اخبار برای منتشرکننده خبر، خیلی خوبه !

اما وجدان من بهم میگه خوب نیست که از بدبختی و تلخی‌ها مردم، به فکر کسب شهرت و اعتبار و درآمد باشم!

اما از طرفی اکثر رقیب‌های من دقیقا برای کسب شهرت اعتبار درآمد، به انتشار چندین و چندباره این اخبار و مانور دادن روی آنها اقدام میکنن. یعنی سوءاستفاده میکنن !
چند وقت پیش یک چهره سرشناس ورزشی که فوت کرد، یکی از رقبا، با مانور روی این خبر کلی اعتبار و شهرت بدست آورد.

نظر شما چیه ؟ وجدانم بیش از حد بیداره ؟

باسمه تعالی
با عرض سلام و خسته نباشید
بستگی به نوع آن خبر و هدف شما از نشر چنین خبرهایی دارد. گاهی هدف از انتشار یک خبر ناگوار صرفا رسیدن به شهرت است که این امرمذموم است و گاها برای این که آن خبر داغ تلقی شود و سر و صدای زیادی بکند با دروغ و امور غیر واقعی و حتی بازی با آبروی دیگران همراه می شود که قطعا این کار گناه است.
امیر المومنین (صلوات الله علیه) شهرت گریزی را از اوصاف انسان مومن می داند:

«
يَكرَهُ الرِّفعَةَ و لا يُحِبُّ السُّمعَةَ

[1] بزرگى و رفعت را ناخوش دارد و انگشت نما شدن را دوست نمى دارد».

ولی گاهی هدف از انتشار یک خبر ولو دردناک، عمل به وظیفه روزنامه نگاری و خبر رسانی است و یا در کنارش می خواهید بیان کنید که اگر این واقعه دردناک اتفاق افتاده، علتش بی مسئولیتی مسئولان ذیربط و یا سهل انگاری مسئولین مربوطه بوده در چنین مواردی انتشار خبر اشکالی نخواهد داشت.
موفق باشید.
.........................................
پی نوشت:
[1]. مجلسى، محمد باقر بن محمد تقى‏، بحار الأنوار(ط- بيروت)، ناشر: دار إحياء التراث العربي‏، مكان چاپ: بيروت‏، 1403ق.

[=Times New Roman]

سمیع;889659 نوشت:

بستگی به نوع آن خبر و هدف شما از نشر چنین خبرهایی دارد.

سلام استاد سمیع.

گاهی اوقات تیتر خبر به نظرم دروغ هست و آدمو فریب میده.

مثلا در تیتر خبر می نویسه "آقای x سیاه پوش شد"

خب اولین چیزی که به ذهن آدم میرسه اینه که عزادار شده و کسی رو از دست داده.

ولی وقتی متن خبر رو می خونی می بینی نوشته " آقای x با تیشرت مشکی رفت سر تمرین تیمش"

یا مثلا در متن واقعی خبر آقای x گفته: "آقای y نباید درباره جایی که مسئولیت ندارد صحبت کند"

تیتر روزنامه زده " آقای x خطاب به آقای y : به تو مربوط نیست."

و بارها و بارها افراد رو به جان هم انداختند و آخر سر فهمیدند بازی روزنامه ها بوده.

این کارها دروغگوییست؟ فتنه گریست؟ یا ....؟

Im_Masoud.Freeman;889664 نوشت:
[=Times New Roman]
سلام استاد سمیع.

گاهی اوقات تیتر خبر به نظرم دروغ هست و آدمو فریب میده.

مثلا در تیتر خبر می نویسه "آقای x سیاه پوش شد"

خب اولین چیزی که به ذهن آدم میرسه اینه که عزادار شده و کسی رو از دست داده.

ولی وقتی متن خبر رو می خونی می بینی نوشته " آقای x با تیشرت مشکی رفت سر تمرین تیمش"

یا مثلا در متن واقعی خبر آقای x گفته: "آقای y نباید درباره جایی که مسئولیت ندارد صحبت کند"

تیتر روزنامه زده " آقای x خطاب به آقای y : به تو مربوط نیست."

و بارها و بارها افراد رو به جان هم انداختند و آخر سر فهمیدند بازی روزنامه ها بوده.

این کارها دروغگوییست؟ فتنه گریست؟ یا ....؟

باسمه تعالی
با عرض سلام و خسته نباشید
اگر مصداق دروغ نباشد، چون تالی فاسد هایی مانند بازی با آبروی دیگران، فتنه گری، و اختلاف و... دارد، اشکال خواهد داشت.
موفق باشید.

پرسش:
آیا انتشار خبرها و عکس های دردناک و وحشتناک با توجه به استقبال مردم از این نوع خبرها جایز است یا خیر؟
پاسخ:
بستگی به نوع آن خبر و هدف شما از نشر چنین خبرهایی دارد. گاهی هدف از انتشار یک خبر ناگوار صرفا رسیدن به شهرت است که این امرمذموم است و گاها برای این که آن خبر داغ تلقی شود و سر و صدای زیادی بکند با دروغ و امور غیر واقعی و حتی بازی با آبروی دیگران همراه می شود که قطعا این کار گناه است.
امیر المومنین (صلوات الله علیه) شهرت گریزی را از اوصاف انسان مومن می داند: يَكرَهُ الرِّفعَةَ و لا يُحِبُّ السُّمعَةَ (1) بزرگى و رفعت را ناخوش دارد و انگشت نما شدن را دوست نمى دارد».
ولی گاهی هدف از انتشار یک خبر ولو دردناک، عمل به وظیفه روزنامه نگاری و خبر رسانی است و یا در کنارش می خواهید بیان کنید که اگر این واقعه دردناک اتفاق افتاده، علتش بی مسئولیتی مسئولان ذیربط و یا سهل انگاری مسئولین مربوطه بوده در چنین مواردی انتشار خبر اشکالی نخواهد داشت.
پی نوشت:
1. مجلسى، محمد باقر بن محمد تقى‏، بحار الأنوار(ط- بيروت)، ناشر: دار إحياء التراث العربي‏، مكان چاپ: بيروت‏، 1403ق.

موضوع قفل شده است