جمع بندی عرفان حلقه در افراد مذهبی

تب‌های اولیه

6 پستها / 0 جدید
آخرین ارسال
عرفان حلقه در افراد مذهبی

سلام خسته نباشید.

متاسفانه یکی از اقوام من با این که جزء انسان های معتقد و مذهبی بوده است ، وارد جریان حلقه می شود. این فرد بعد از اینکه وارد این جریان می شود کم کم آموزش های لازم این فرقه را توسط مستر (استاد) خود می بیند. توضیحی که باید حتما خدمتتان ارائه کنم این هست که در این فرقه اخیرا مسترها مستقیم زیر نظر رئیس فرقه (محمدعلی طاهری) نیستند و هرکس توسط استاد خود آموزش ها را ببیند می توند استاد شود و باز شاگردان دیگه ایرو تربیت کند ! برای همین این نظریات فرقه وقتی وارد افراد مذهبی می شود شاخ و دم ظاله بودن خودش رو تا حدودی از دست می دهد. و این آشنای ما شروع به آموزش دیگر افراد مذهبی خانوادگی ما میکند و دیگران رو هم تا مرحله ی استادی (مستر) در این فرقه می برد!

مشکلی که بنده در توجیه کردن مسئله در اقوام مذهبی خود دارم همین هست ، چون مستر های این افراد ، انسان های مذهبی بودند عملا نکات اصلی که در این آموزش های فرقه بوده حذف شده (فرضا نماز نخواندن) برای همین از لحاظ اسلامی بنده نمیتونم ایرادات اصلی این فرقه رو براشون توضیح بدم. وقتی هم وارد مسائل ریز میشوم تا آنهارو توجیه کنم وارد گفتمان های فرسایشی و وقتگیر و بی حاصل میشم.

چطور میتونم این افراد رو از این مسئله آگاه و اصلاح کنم.

با نام و یاد دوست

کارشناس بحث: استاد سمیع

Sar Separ;887246 نوشت:
سلام خسته نباشید.

متاسفانه یکی از اقوام من با این که جزء انسان های معتقد و مذهبی بوده است ، وارد جریان حلقه می شود. این فرد بعد از اینکه وارد این جریان می شود کم کم آموزش های لازم این فرقه را توسط مستر (استاد) خود می بیند. توضیحی که باید حتما خدمتتان ارائه کنم این هست که در این فرقه اخیرا مسترها مستقیم زیر نظر رئیس فرقه (محمدعلی طاهری) نیستند و هرکس توسط استاد خود آموزش ها را ببیند می توند استاد شود و باز شاگردان دیگه ایرو تربیت کند ! برای همین این نظریات فرقه وقتی وارد افراد مذهبی می شود شاخ و دم ظاله بودن خودش رو تا حدودی از دست می دهد. و این آشنای ما شروع به آموزش دیگر افراد مذهبی خانوادگی ما میکند و دیگران رو هم تا مرحله ی استادی (مستر) در این فرقه می برد!

مشکلی که بنده در توجیه کردن مسئله در اقوام مذهبی خود دارم همین هست ، چون مستر های این افراد ، انسان های مذهبی بودند عملا نکات اصلی که در این آموزش های فرقه بوده حذف شده (فرضا نماز نخواندن) برای همین از لحاظ اسلامی بنده نمیتونم ایرادات اصلی این فرقه رو براشون توضیح بدم. وقتی هم وارد مسائل ریز میشوم تا آنهارو توجیه کنم وارد گفتمان های فرسایشی و وقتگیر و بی حاصل میشم.

چطور میتونم این افراد رو از این مسئله آگاه و اصلاح کنم.

باسمه تعالی
با عرض سلام و خسته نباشید
نقد عرفان حلقه در تاپیک های
1- http://www.askdin.com/showthread.php?t=39678
2-http://www.askdin.com/showthread.php?t=5481
پاسخ داده شده، شما این دو تاپیک را با دقت مطالعه بفرمایید، اگر نکاتی بود بفرمایید تا توضیح عرض شود.
موفق باشید.

سلام
من هم از طریق برخی افراد دیدم که مثلا فرا درمانی میکنند و از این قبیل کارهای مسخره. و همینطور قرآن رو هم تفسیر به رای می کنند و خیلی هم توجیهاتشون جالب و بدیعه اما واقعا قرآن کتابی هست که میشه گفت ترجمه ناپذیره قرآن لایه های مختلف و عمیقی داره که ما شاید لایه اولیش رو هم اونم نه دقیق پی نبردیم و روایت هست در آخر زمان دانشمندانی برخی از آیات رو تفسیر خواهند کرد اونوقت چطور این فرقه ها به خودشون اجازه میدن با استفاده از ترجمه آیات رو تفسیر کنند.

گذری بر تاریخچه عرفان حلقه
از نیمه دوم دهه 70 خورشیدی، عرفان حلقه یا عرفان کیهانی در ایران سربرآورد. موسس آن، فردی به نام محمدعلی طاهری است که آن را عرفانی ایرانی قلمداد می کند. در طول این سال ها، وی به تربیت تعداد زیادی مربی و درمان گری پرداخته است و از این طریق سعی کرده تا در میان جویندگان معنویت رسوخ کند. او با نوشتن مقالات و کتاب هایی مانند عرفان حلقه، انسان از منظری دیگر، انسان و معرفت و.... به فعالیت خود ادامه داد و با برگزاری کلاس های عرفان و دریافت مبالغی از شرکت کنندگان به ترویج افکارش پرداخت. وی با انتشار اساس نامه ای اقدام به عضو گیری و آموزش برخی افراد نمود و اشخاص آموزش دیده خود، خود مربی شده و شمار دیگری را آموزش دادند. با این کار به حجیم کردن بدنه عرفان حلقه پرداخت. عرفان حلقه که یک جریان انحرافی به شمار می رود؛ ادعای جهانی شدن دارد و می کوشد پا را از مرزهای ایران فراتر بگذارد.
به همراه دامنه دار شدن فعالیت های این گروه و ابهامات موجود در مبانی و آموزه های آن از یک سو و بی پاسخ گذاشتن ابهامات و پرسش های فراوان از مدعیان عرفان حلقه، بطلان افکار و عملکرد این فرقه، بیش از پیش روشن تر گردید.
از یک سو اقدامات فریبکارانه و گمراه کننده وی و از سوی دیگر آثار زیان بار روحی و روانی عرفان حلقه بر پیروان آن منجر به شکایت برخی از مریدان سابق و دستگیری وی شد.
البته برای روشنگری در این زمینه تاکنون برخی منتقدان و پژوهشگران حوزه دینی که رسالت آگاهی بخشی به جامعه را بر عهده دارند، پس از بررسی نوشته ها و گفته های آقای طاهری در فضای علمی به نقد عرفان حلقه همت گماشته اند.
داعیان این مکتب فکری، نام عرفان حلقه یا عرفان کیهانی را برگزیدند و بر ایرانی و اسلامی بودنش تاکید دارند. از نگاه عرفان حلقه، عرفان اتصال به حلقه های رحمانیت عام الهی است.[1]؛ و معنای عرفان را منحصر در همین اتصال می دانند. در این باره چنین معتقدند که: اساس این عرفان بر اتصال به حلقه های متعدد «شبکه شعورکیهانی» استوار است و همه مسیر سیر و سلوک آن، از طریق اتصال به این حلقه ها صورت می گیرد.[2]
از حلقه های رحمانیت عام، به شبکه شعور کیهانی، هوشمندی الهی و حلقه های وحدت نیز تعبیر می کنند.
در حقیقت شبکه شعور کیهانی، همان هوش و خرد حاکم بر جهان هستی است چرا که جهان هستی، متشکل از انرژی و آگاهی معرفی می شود که همین آگاهی و شعور کیهانی، جهان را به حرکت وا می دارد و از سوی دیگر، آگاهی، میل درونی است که هر ذره را به رقص و حرکت در می آورد. به عبارت دیگر در کتاب انسان از منظری دیگر ساختار شعور کیهانی را این گونه بیان می کنند که شبکه شعور کیهانی مجموعه هوش، خرد، و یا شعور حاکم بر جهان هستی است که به آن آگاهی نیز گفته می شود و یکی از سه عنصر موجود در جهان هستی است. سه عنصر فوق عبارت است از ماده، انرژی و آگاهی.[3] پس محرک جهان، آگاهی درون ذره است و نه نیروی ماورایی مطلق که منشأ تمام حرکت های جنبندگان از قدرت اوست. این جاست که خداپرستی در نگاه آنان رنگ و بویی کفرآمیز می یابد و توحید، جای خود را به مادی گرایی می سپارد و به عبارت دیگر، فاعلیت تام الهی در حرکت موجودات کنار زده می شود و فاعلیت استقلالی عالم ماده رخ می نمایاند.
در تعریف اتصال با شعور کیهانی می گویند: اتصال برقراری نوعی ارتباط است که ابزار دقیقی ندارد چون در دنیای بی ابزاری است.[4] در حقیقت کسی که می خواهد عرفان را بفهمد نیازمند تفویض است.
رحمانیت عام الهی تنها به مربی های عرفان حلقه تفویض می شود و تنها آنان می توانند دیگران را به عرفان متصل کنند. برای اتصال با شعور کیهانی دو راه فردی و جمعی را مطرح می نمایند و برای وارد شدن به حلقه ها وجود سه عضو را کافی می دانند. اول، اتصال گیرنده است که تمایل دارد به شبکه شعور کیهانی متصل شود. دوم، اتصال دهنده است که همان مربی های آموزش دیده هستند و سوم شبکه شعور کیهانی است. الله، عضو چهارم است.[5]
گویا در عرفان حلقه بیان عضو چهارم، تنها برای جلب نظر خداباوران است و تاثیری در تشکیل حلقه و در نتیجه درمانگری ندارد. [6]
پی نوشت:
[1].انسان از منظری دیگر؛ طاهری؛ محمدعلی؛ تهران، بیژن؛ 1388ش؛ ص226
[2].انسان از منظری دیگر؛ ص19
[3].انسان از منظری دیگر؛ ص32
[4].رک. عرفان کیهانی؛ طاهری؛ محمدعلی؛ قم؛ انتشارات اندیشه ماندگار؛ 1388ش؛ ص80
[5]. عرفان کیهانی (حلقه)؛ ص83؛ و عرفان از منظر دیگر؛ ص89.
[6]. برای اطلاع بیشتر ر.ک نگاهی متفاوت به عرفان حلقه، حمید رضا مظاهری سیف/حمزه شریفی دوست/فاطمه مغیثی، ناشر: صهبای یقین/1391

پرسش:

افرادی هستند که وارد در عرفان حلقه شده اند. مشکلی که بنده در توجیه کردن مسئله در اقوام مذهبی خود دارم این است که مستر های این افراد ، انسان های مذهبی بودند عملا نکات اصلی که در این آموزش های فرقه بوده حذف شده (فرضا نماز نخواندن) برای همین از لحاظ اسلامی بنده نمیتوانم ایرادات اصلی این فرقه رو براشان توضیح بدهم. وقتی هم وارد مسائل ریز میشوم تا آنهارا توجیه کنم وارد گفتمان های فرسایشی و وقتگیر و بی حاصل می شوم. چطور میتوانم این افراد را از این مسئله آگاه و اصلاح کنم.؟
پاسخ:
نقد عرفان حلقه در تاپیک های
1-
http://www.askdin.com/showthread.php?t=39678
2-http://www.askdin.com/showthread.php?t=5481
پاسخ داده شده، شما این دو تاپیک را با دقت مطالعه بفرمایید، اگر نکاتی بود بفرمایید تا توضیح عرض شود.
موفق باشید.

موضوع قفل شده است