جمع بندی ارتباط نا خواسته با نامحرم

تب‌های اولیه

5 پستها / 0 جدید
آخرین ارسال
ارتباط نا خواسته با نامحرم

سلام وقتتون به خیر
ببخشید من دختری18ساله هستم و برای کنکور میخوانم یه شب که حوصلم سررفته بود وارد محیط چت روم شدم و باپسری هم صحبت شدم که با آیدی تلگرام به تلگرام رفتیم و چند روزی مشغول صحبت بودیم ازیک طرف میخواستم بکشم کنار ولی باخودم میگفتم اگر دوباره گناه کردم و وارد چت روم شدم چی؟حداقل الان با یک نفر و درمحیطی مثل تلگرام مشغول صحبتم و دیگه چت روم نمیرم ولی از یه طرف دیگه وقتی نگام به آسمون میفته از خدا خجالت میکشم
حس میکنم دونیرو هرکدوم منو به سمت خودشون میکشن و من این وسط دارم عذاب میکشم و نابود میشم...دیشب اومدم این ارتباطو قطع کنم و تمام بشه..ازخدا خیلی خجالت میکشیدم ولی پسره بهم میگه دلم رو شکوندی و منو به خدا سپرد واینا...والان سرشار ازحس عذاب وجدان و تردیدم..خواهشا کمکم کنید..من نمیخوام دل بنده ای رو بشکنم و میترسم آه این پسر دامن گیر زندگیم بشه..خواهش میکنم به من کمک کنید...خواهش میکنم

با نام و یاد دوست

کارشناس بحث: استاد حامی

سلام عليكم
با عرض سلامت خدمت شما خواهر گرامي.
به نظرم باتوجه به اين كه خدابارو هستيد. چون رفتارتان با نگرش ديني شما همخواني ندارد به هم ريخته ايد. براي رويارويي با گناه ظاهرا كم آورده ايد ولي واقعيت اين است كه بيش از چيزي كه تصور مي كنيد مي دانيد فقط كافي است خلوتي باشد و تأملي:
الف) چشمان خود را ببنديد تصور كنيد مقابل امام رضا امام زمان نشسته ايد اين سؤال را بپرسيد به نظر شما چه جوابي مي دهند؟
ب) تصور كنيد خواهر شما در خصوص اين مشكل با شما مشورت مي كرد چه جوابي مي داديد؟

بله
وقتي ما گناه مي كنيم بايد سريع توبه كنيم. توبه واجب فوري است معلوم نيست دو دقيقه بعد زنده باشيم و توفيق توبه داشته باشيم.
به نظر شما وقتي رابطه گناه آلود باشد ايشان مي تواند بگويد اگر ادامه ندهي دلم مي شكند و آهم مي گيرد؟ مگر خدا دعا يا نفرين ما را مستجاب نمي كند؟ به نظرتان با حكمت خدا جور مي آيد كه به شما بگويد گناه نكند و بعد بگويد گناه كن تا دل شكسته نشود.
خيلي از گناهان است كه اگر مرتكب نشويم ديگري ممكن است از دستمان دلخور شود ولي بايد بين رضايت خدا و بنده نافرمان او رضايت خدا را مقدم بدانيم.
تذكر:
قران مي فرمايد در كارهاي بد و نافرماني خدا همديگر را ياري نكنيد. شما هم به اندازه خود سهمي در اين اشتباه داشته ايد تلاش كنيد به تعبير قرآن آنها را به نيكي تبديل كنيد و گذشته را با توبه و كارهاي خوب جبران كنيد.

ماپسرا خودمونو بهترمیشناسیم.قطع رابطه کن.اینجورحرفا روشهای تکراری هست که ازش استفاده میکنن.اگه الان قطع نکنی بعدا برات سخت میشه.کم کم وابسته میشی.بعد اونه که تو رو ول میکنه.اینقدرساده نباشین.

كشمكش نفس و عقل
( ارتباط با نامحرم و ترس از خدا)

پرسش:
دختری 18ساله هستم و باپسری چند روزی مشغول صحبت بودیم خواستم این ارتباط قطع کنم چون ازخدا خیلی خجالت میکشم ولی پسره بهم میگه دلم رو شکوندی و منو به خدا سپردو میترسم آه این پسر دامن گیر زندگیم بشه..خواهش میکنم به من کمک کنید

پاسخ:

سلام عليكم
با عرض سلامت خدمت شما خواهر گرامي.
فردي دزدي مي كرد و آن را صدقه مي داد مي گفت گناه دزدي يك عِقاب دارد ولي صدقه ده ثواب زيادي دارد بنابراين صدقه آن يك گناه دزدي را مي پوشاند و نه ثواب برايم باقي مي ماند. امام صادق(ع) به ايشان فرمودند شما هم دزدي كرده ايد و هم مال ديگران را بدون رضايت آنان به ديگران بخشيده اي از سوي ديگر خداوند فقط اعمال نيك را از افراد متقي و خويشتنداري (در طاعت، و معصيت و نعمت و مصيبت) قبول مي كند. يعني اگر شما بخواهيد با نشكستن دل او به خاطر خدا هم به اين ارتباط ادامه دهيد مورد پسند خداوند نيست چون در سوره نساء بيان شده كه ارتباط نامحرم گناه است و به مؤمنان توصيه شده كه با افرادي كه اهل ارتباط با نامحرم هستند ازدواج نكنيد مگر اين كه از گذشته خود نادم پشيمان شده باشند و توبه حقيقي كرده باشند (كه البته براي آقايان بسيار سخت است با دختري ازدواج كنند كه سابقه ارتباط آزاد با نامحرم داشته است و اگر هم از روي احساسات در رابطه دوستي بپذيرد در زندگي گرفتار بدبيني مي شود. حتي اگر دختر هم نگويد كه سابقه ارتباط ديگري هم داشته است هميشه اين شبهه و ذهنيت برايش باقي مي ماند كه اين كه راحت با من ارتباط دارد در فضاي مجازي از كجا معلوم الان يا بعد هم با نامحرم ارتباط نداشته باشد؟

ترديد و گيركردن در تعارض اضطراب آور است و ذهن را مشوش مي كند. بنابراين براي آرامش ذهن خود و حفظ ايمان خود بايد از ارتباطي كه مورد پسند خداوند نيست دوري كنيد تا محبوب خداوند شويد. گناهان نعمت هاي الهي را از ما مي گيرد. گاهي گناهان عايق استجاب دعا مثلا براي رسيدن به همسر شايسته مي شود.
باتوجه به اين كه خدابارو هستيد. چون رفتارتان با نگرش ديني شما همخواني ندارد به هم ريخته ايد. براي رويارويي با گناه ظاهرا كم آورده ايد ولي واقعيت اين است كه بيش از چيزي كه تصور مي كنيد مي دانيد فقط كافي است خلوتي باشد و تأملي:
الف) چشمان خود را ببنديد تصور كنيد مقابل امام رضا امام زمان نشسته ايد اين سؤال را بپرسيد به نظر شما چه جوابي مي دهند؟
ب) تصور كنيد خواهر شما در خصوص اين مشكل با شما مشورت مي كرد چه جوابي مي داديد؟

بله
وقتي ما گناه مي كنيم بايد سريع توبه كنيم. توبه واجب فوري است معلوم نيست دو دقيقه بعد زنده باشيم و توفيق توبه داشته باشيم.
به نظر شما وقتي رابطه گناه آلود باشد ايشان مي تواند بگويد اگر ادامه ندهي دلم مي شكند و آهم مي گيرد؟ مگر خدا دعا يا نفرين ما را مستجاب نمي كند؟ به نظرتان با حكمت خدا جور مي آيد كه از شما بخواهد نافرماني و گناه نكنيد و از سويي شما را مؤاخذه كند و بگويد گناه كن تا دل فردي شكسته نشود.
خيلي از گناهان است كه اگر مرتكب نشويم ديگري ممكن است از دستمان دلخور شود ولي بايد بين رضايت خدا و بنده نافرمان او، رضايت خداوند رحمان را بايد مقدم بكنيم.
تذكر:
1- قرآن مي فرمايد در كارهاي بد و نافرماني خدا همديگر را ياري نكنيد. شما هم به اندازه خود سهمي در اين اشتباه داشته ايد تلاش كنيد به تعبير قرآن آنها را به نيكي تبديل كنيد و گذشته را با توبه و كارهاي خوب جبران كنيد.
2- خيلي مراقب باشيد شيطان براي به دام انداختن افراد مختلف به طور هنرمندانه و روان شناسانه از نقطه ضعف ها و ويژگي هاي روحي و اخلاقي آنها استفاده مي كند. مثلا به شما كه «عاطفي» هستيد و خدا دوست نمي گويد گناه كن. بله از ابزار «توجيه» استفاده مي كند كه مراقب باش با قطع رابطه موجب نفرين و شكسته شدن دل او و در نتيجه قهر خداوند نشوي. گاهي شيطان از ابزار «انكار» استفاه مي كند به عنوان نمونه او وسوسه مي كند كه ما تصور كنيم مثلا چنين ارتباطي هيچ ايرادي ندارد يا بر من يكي اصلا و ابدا اثري ندارد يا اصلا من دين را قبول ندارم. با ادامه ارتباط با نامحرم هميشه عذاب وجدان در خواب و بيداري همراه شما است و اين تعارض سبب كوفتگي عصبي، خستگي، خواب ناآرام، روياهاي آشفته، تشويش ذهني، كم شدن قدرت تمركز، مشكلات گوارشي و ... مي شود.
بنابراين هشيار باشيد و هميشه شيوه هاي زير از دامن نفس و شيطان دوري كنيد:
گزينش دوستان خوب،
انس با آثار علمي و سايت اساتيد وارسته اخلاق،
ذكر گفتاري و قلبي و عملي(تلاوت قرآن كم ولي مستمر و با تدبر، صلوات، لااله الاالله، سوره ناس و فلق و..)،
با مطالعه و مشورت و بحث با دوستان ضررهاي مختلف دوستي با نامحرم را فهرست و مرور كنيد.
در نظر داشته باشيد كه تجربه ما مشاوران نشان مي دهد كه
معمولا اين گونه ارتباطها به ازدواج ختم نمي شود و اگر هم ازدواجي شگل گيرد زود به مشاجره و طلاق منجر مي شود.

براي تفكر بيشتر
[=B Mitra]روابط دختر و پسر قبل از ازدواج: ‌حسين دهنوي، فروشگاه اينترنتي، سايت شركت كامپيوتري پانته
[=B Mitra]سخنراني: [=B Mitra] ارتباط دختر و پسر ،[=B Mitra] دكتر انوشه، [=B Mitra][=B Mitra] سايت شركت كامپيوتري پانته
[=B Mitra]سخنراني: روابط دختر و پسر، حجه الاسلام و المسلمين مستشاريان، نهاد نمايندگي مقام معظم رهبري در دانشگاه ها، دفتر نشر معارف قم.
......................................
انجمن گفتگوي ديني، بخش مشاوره، كارشناس حامي 1395/11/12

موضوع قفل شده است