درسهایی از اخلاق امام (رضوان الله تعالی علیه)

تب‌های اولیه

7 پستها / 0 جدید
آخرین ارسال
درسهایی از اخلاق امام (رضوان الله تعالی علیه)

بسم الله الرحمن الرحیم

:Gol:درسهایی از اخلاق امام (رضوان الله تعالی علیه) :Gol:

منبع عکس: آوینی

در بیستم جمادی الثانی سال 1329 هجری قمری مطابق با اول مهر سال 1281 هجری شمسی در شهرستان خمین از توابع استان مرکزی در خانواده ای اهل علم متولد گردیدند. پدرشان مرحوم آیت الله سید مصطفی موسوی از معاصرین مرحوم آیت الله العظمی میرزای شیرازی بودند که پس از پایان تحصیلات و رسیدن به درجه اجتهاد به ایران بازگشتند. بیش از پنج ماه از تولد ایشان نمی گذشت که پدرشان به دست خوانین زورگوی منطقه در راه بازگشت از اراک به خمین به شهادت رسیدند و بدین ترتیب بود که دوران کودکی را با رنج یتیمی تحت سرپرستی مادر مومنه اش خانم هاجر (دختر مرحوم آقا میرزا احمد مجتهد خوانساری) و عمه مکرمه اش (صاحبه خانم) سپری کردند. تا اینکه در سن 15 سالگی از نعمت وجود آن دو عزیز هم محروم گردیدند. ایشان دوران دانش آموزی را در شهر خمین در مکتبخانه مرحوم ملا ابوالقاسم آغاز کردند و پس از طی دروس ابتدایی و مقدماتی و فراگیری مقداری از علوم ادبیات عرب و منطق و دروس اعتقادی در سن 20 سالگی برای ادامه تحصیل عازم حوزه علمیه اراک گردیدند و پس از یکسال توقف در اراک به دنبال هجرت آیت الله العظمی حاج شیخ عبدالکریم حائری یزدی به قم (در سال 1340 هجری قمری مطابق سال 1300 هجری شمسی) ایشان نیز به قم هجرت کردند و درسهای حزوی (مشتمل بر کتابهای قوانین، رسائل، مکاسب و کفایه الاصول) را نزد مرحوم آیت الله سید محمد تقی خوانساری و بیشتر نزد مرحوم سید علی یثربی کاشانی فرا گرفتند. و عمده تحصیلات خارج (عالی) فقه و اصول را نزد بنیانگذار حوزه علمیه قم مرحوم آیت الله العظمی حاج شیخ عبدالکریم حائری یزدی، گذرانده اند.
ایشان همزمان با فراگیری فقه و اصول به فراگیری ریاضیات و هیئت (علم نجوم) و فلسفه نزد مرحوم حاج سید ابوالحسن رفیعی قزوینی و مرحوم آقا میرزا علی اکبر حکمی یزدی پرداختند و عروض و قوافی و فلسفه اسلامی و فلسفه غرب را نزد مرحوم آقا شیخ محمدرضا مسجد شاهی اصفهانی و اخلاق و عرفان را نزد مرحوم آیت الله میرزا جواد ملکی تبریزی و عالی ترین سطوح عرفان نظری و عملی را به مدت 6 سال نزد مرحوم آیت الله آقا میرزا محمد علی شاه آبادی فرا گرفتند.
ایشان درباره چگونگی ادامه برنامه درسی خود پس از درگذشت مرحوم آیت الله العظمی حائری می فرمایند: پس از وفات مرحوم آقای حائری با عده ای از رفقا بحث داشتیم تا آنکه آقای بروجردی:doa(2): به قم آمدند.
برای ترویج ایشان به درس ایشان رفتم و استفاده نمودم و از مدتها قبل از آمدن آقای برجردی عمده اشتغال به تدریس معقول (دانش فلسفه) و «عرفان» و سطوح عالیه اصول و فقه بود. پس از آمدن ایشان به تقاضای آقایان مثل مرحوم آقای مطهری به تدریس خارج فقه مشغول شدم و از علوم عقلیه بازماندم و این اشتغال در طول اقامت قم و مدت اقامت نجف مستدام بود، و پس از انتقال به پاریس از همه محروم و به امور دیگر اشتغال داشتم که تاکنون ادامه دارد.
امام خمینی:doa(2): با حضور خود در عرصه سیاسی و رهبری انقلاب اسلامی تا پیروزی آن، الگویی موفق از رهبری ولایت فقیه را در عصر حاضر به نمایش گذاشتند. ایشان نه تنها در عرصه سیاسی بلکه در سایرعرصه های نیز به عنوان الگویی کامل جلوه گر شده اند. پیروی از ایشان در ابعاد گوناگون زندگی می تواند انسان را به سوی سعادت جاودان رهنمون گردد، چه آنکه خود ایشان نیز تربیت یافته مکتب ناب محمدی:doa(1): است که بهره مندی کامل از این مکتب توانستند فصل نوینی را در تاریخ معاصر فراروی انسانهای کمال جو بگشایند.

منبع: کتاب درسهایی از اخلاق امام (رضوان الله تعای علیه)
انتشارات تسنیم (ناشر کتب دیدگاه های امام خمینی (ره)

[=arial]احترام به بزرگان خانواده

احترام به بزرگتر

بارها و بارها شاهد احترام بیش از حد امام نسبت به آیت الله پسندیده بودیم. ایشان به عنوان برادر بزرگتر و استاد امام در دوران کودکی و نوجوانی در حد یک استاد و شبیه یک پدر، مورد احترام امام قرار می گرفت. مجلس انس امام با برادر بزرگترشان به دور از از مسائل سیاسی و رهبری جهان اسلام، احوالپرسی و تفحص از مشکلات احتمالی برادر بود.

راوی: محمد حسن رحیمیان
منبع:

[=arial][=arial]منبع: کتاب درسهایی از اخلاق امام (رضوان الله تعای علیه)
به نقل از کتاب برداشتهایی از سیره امام خمینی (ره)،ج1،ص13

[=arial]آیین همسرداری

من خرافاتی نیستم

من از ایشان خیلی راضی هستم، همیشه احترام مرا داشته اند، هیچ وقت با تندی صحبت نمی کنند.
اگر لباس و حتی چای بخواهند، می گویند: «ممکن است بگویید به من فلان لباس را بدهند؟» حتی گاهی خودشان چایشان را می ریزند. حضرت امام نظم و دقت بی نظیری در کارها دارند. در خانواده ما مثالی داریم که می گوییم باید ساعتهای خود را با توجه به حرکات و عبادات امام کوک کنیم، چون تمام امور ایشان با برنامه ریزی و با توجه به دقیقه و ساعت اجرا می شود. وقتی که باهم ازدواج کردیم من 16 سال داشتم - حدود 55 سال پیش ازدواج کردیم - در آن زمان امام حدود 27،28 سال سن داشتند، در هنگام ازدواج، امام به من گفتند:«ببین من خرافاتی نیستم، ولی می خواهم که شما واجبات را رعایت کنید.» بحمدالله صاحب 6 فرزند شدیم که در تربیت آنها امام به من اختیارات لازم را داده بودند. من هنگام ازدواج تا کلاس هشتم درس خوانده بودم و بعدا هم در محضر امام 8 سال دروس عربی و فقه خواندم.

راوی: خدیجه ثقفی
منبع:

[=arial][=arial][=arial]منبع: کتاب درسهایی از اخلاق امام (رضوان الله تعای علیه)
به نقل از کتاب برداشتهایی از سیره امام خمینی (ره)،ج1،ص72

[=arial]شبها مطالعه نکنند

[=arial]یک بار در همان اوایل درس حضرت امام که ایشان برخی نکات اخلاقی را می فرمودند، حاج آقا برای ما نقل کردند که امروز حضرت امام در درس فرمودند که طلبه های متاهل نباید شبها مطالعه کنند. بلکه شبها را به رسیدن به امورات منزل و رسیدگی به زن و فرزند گذرانده و سحرها را به مطالعه اختصاص دهند.

راوی: همسر شهید محلاتی

[=arial]منبع:[=arial][=arial][=arial]منبع: کتاب درسهایی از اخلاق امام (رضوان الله تعای علیه)
به نقل از صحیفه دل، ص 148

[=arial]تقسیم بچه داری

خانم تعریف می کردند که چون بچه هایشان شبها خیلی گریه می کردند و تا صبح بیدار می ماندند؛ امام شب را تقسیم کرده بودند؛ یعنی مثلا دو ساعت خودشان از بچه نگهداری می کردند و خانم می خوابیدند و دو ساعت خود می خوابیدند و خانم بچه ها را نگهداری می کرد. روزها بعد از تمام شدن درس، امام ساعتی را به بازی با بچه ها اختصاص می دادند تا کمک خانم در تربیت بچه ها باشند.

راوی: فاطمه طباطبایی

[=arial]منبع: [=arial][=arial]منبع: کتاب درسهایی از اخلاق امام (رضوان الله تعای علیه)
به نقل از کتاب برداشتهایی از سیره امام خمینی (ره)،ج1،ص
71

[=arial]خوش به حال من که چنین همسری دارم

امام علاقه و محبت وافری به همسرشان داشتند به طوری که از نظر امام همسرشان در یک طرف قرار داشت و بچه هایشان در طرف دیگر و این دوست داشتن با احترام خاصی همراه بود.
یادم هست که خانم مسافرت رفته بودند، آقا خیلی دلتنگی می کردند. وقتی ایشان اخم می کردند، ما به شوخی می گفتیم اگر خانم باشند آقا می خندند، وقتی نباشند آقا ناراحت هستند و اخم می کنند. خلاصه ما هرچه سر به سر آقا گذاشتیم اخم ایشان باز نشد. بالاخره من گفتم خوش به حال خانم که شما اینقدر دوستشان دارید
و امام گفتند: «خوش به حال من که چنین همسری دارم. فداکاری که خانم در زندگی کردند، هیچ کس نکرده است.»

راوی: زهرا اشراقی

[=arial]
[=arial]منبع: [=arial][=arial]منبع: کتاب درسهایی از اخلاق امام (رضوان الله تعای علیه)
به نقل از کتاب برداشتهایی از سیره امام خمینی (ره)،ج1،ص
74

[=arial]جلوتر از شما نخواهم رفت

روز 12 بهمن 57 وقتی هواپیمای امام در فرودگاه تهران به زمین نشست، آیت الله پسندیده برادر امام به استقبال ایشان به داخل هواپیما رفتند. امام به حسب روحیه ای که داشتند فرمودند آقای پسندیده جلوتر از ایشان از هواپیما خارج شود، چون هیچ گاه امام در راه رفتن از برادر بزرگترشان سبقت نمی گرفتند. از طرفی به دلیل حساسیت سیاسی ورود امام آقای پسندیده نمی توانستند جلوتر از امام راه بیفتند. امام فرمودند: پس شما جلوتر از ما از هواپیما پایین بروید والا من جلوتر از شما نخواهم رفت.

[=arial]راوی: سید مهدی امام جمارانی[=arial]
به نقل از کتاب برداشتهایی از سیره امام خمینی (ره)،ج3 ،ص
251