آیا چادر در کشورهای اروپایی، لباس شهرت محسوب می شود؟

تب‌های اولیه

17 پستها / 0 جدید
آخرین ارسال
آیا چادر در کشورهای اروپایی، لباس شهرت محسوب می شود؟

با سلام خدمت کارشناس محترم و اعضای محترم سایت
پیشتر تایپیکی مشابه موضوع بنده وجود داشت اما متاسفانه پاسخگوی سوال من نبود و جواب کارشناسانه در آن ندیدم و بیشتر اعضای محترم نظرات شخصی خود را گذاشته بودن.

سوال من این هست که آیا چادر در کشورهای اروپایی (نه آسیایی مثل ترکیه مالزی...) لباس شهرت محسوب میشود؟
بنده از افراد ساکن اروپا که بسیار هم پایبند اعتقادات هستند اما چادر سر نمیکنند پرسیدم و جوابشون این بود که اگر چادر بپوشیم اینقدر همه نگاهمون میکنند که در عذابیم و لباس شهرت محسوب میشود.

آیا پوشیدن چادر وقتی باعث نگاه و جلب توجه افراد خارجی شود میتواند دلیل برای نپوشیدن باشد؟

اگر حجاب کامل فقط مطرح است (مانتو گشاد و روسری بلند داشتن) چرا پس در ایران همان بزرگواران چادر سر میکنن؟ اما در اروپا سر نمیکنند؟

بنده در ایران چادر سر میکنم اما واقعا نمیدانم در اروپا چه حجابی داشته باشم که کامل باشد. از سویی وقتی به مانتو گشاد فکر میکنم با خودم میگم چطور تو ایران حاضر نیستی با اون مانتو جلو نامحرم ظاهر بشی؟ مگرهر مردی نامحرم نیست؟ اینحا و اونجا ندارد!

لطفا راهنمایی بفرمایید@};-

برچسب: 

با نام و یاد دوست

کارشناس بحث: استاد نور

شمیم الزهرا;884867 نوشت:
پیشتر تایپیکی مشابه موضوع بنده وجود داشت اما متاسفانه پاسخگوی سوال من نبود و جواب کارشناسانه در آن ندیدم و بیشتر اعضای محترم نظرات شخصی خود را گذاشته بودن.

سوال من این هست که آیا چادر در کشورهای اروپایی (نه آسیایی مثل ترکیه مالزی...) لباس شهرت محسوب میشود؟
بنده از افراد ساکن اروپا که بسیار هم پایبند اعتقادات هستند اما چادر سر نمیکنند پرسیدم و جوابشون این بود که اگر چادر بپوشیم اینقدر همه نگاهمون میکنند که در عذابیم و لباس شهرت محسوب میشود.

آیا پوشیدن چادر وقتی باعث نگاه و جلب توجه افراد خارجی شود میتواند دلیل برای نپوشیدن باشد؟

اگر حجاب کامل فقط مطرح است (مانتو گشاد و روسری بلند داشتن) چرا پس در ایران همان بزرگواران چادر سر میکنن؟ اما در اروپا سر نمیکنند؟

بنده در ایران چادر سر میکنم اما واقعا نمیدانم در اروپا چه حجابی داشته باشم که کامل باشد. از سویی وقتی به مانتو گشاد فکر میکنم با خودم میگم چطور تو ایران حاضر نیستی با اون مانتو جلو نامحرم ظاهر بشی؟ مگرهر مردی نامحرم نیست؟ اینحا و اونجا ندارد!

لطفا راهنمایی بفرمایید

با سلام و عرض ادب

لطفا برای دریافت پاسخ دقیق نام مرجع تقلیدتان را بفرمایید.

با تشکر از همراهی شما

نور;885445 نوشت:
با سلام و عرض ادب

با تشکر از همراهی شما

سلام علیکم
نظرات آیات عظام سیستانی و خامنه ای را بفرمایید.
متشکرم

[="Arial"]

شمیم الزهرا;884867 نوشت:
افراد ساکن اروپا که بسیار هم پایبند اعتقادات هستند اما چادر سر نمیکنند

[=arial]سلام
کاری به شما ندارم ولی خیلی دوس دارم یکی از همین ساکنان معتقد اروپا به پستم بخوره
یکی نیست بهشون بگه اگه اینجا چادر سر میکنی و اروپا نه
یه معنیشم اینه که :
معتقدی پسر سر به زیر چشم پاک ایرونی نامحرم تر و هیزتر از اون پسره بور ..... هست که همه تنش عین بوم نقاشیه
و کل لب و لوچه شو میخکوبی کرده .

[="Tahoma"][="DarkGreen"]

رهگذر آسمان;885626 نوشت:
معتقدی پسر سر به زیر چشم پاک ایرونی نامحرم تر و هیزتر از اون پسره بور ..... هست که همه تنش عین بوم نقاشیه

بسم الله الرحمن الرحیم

اللهم عجل لولیک الفرج

سلام علیکم ورحمه الله وبرکاته

چادر در شرایط هعادی واجب نیست که کسی سر کند یا نکند بی اعتقاد باشد

سوال در مورد لباس شهرت است

نور;885445 نوشت:
لطفا برای دریافت پاسخ دقیق نام مرجع تقلیدتان را بفرمای

استاد گرامی لطفا در مورد عبا و قبا و یا لباس بلند پوشیدن مردان را هم توضیح دهید آیا لباس شهرت است؟

اینکه مردی شال عزا به سر کند یا دستار بپوشد و روسری عربی لباس شهرت است؟(اگر عرب نباشد.)

البسه مستحبی مردان چیست؟

رهبری و الیت الله سیستانی

یا علی(ع)@};-[/]

[="Arial"]

رستگاران;885635 نوشت:
چادر در شرایط هعادی واجب نیست که کسی سر کند یا نکند بی اعتقاد باشد

[=arial]سلام
ببخشید بنده دقیقا کجا گفتم اونی که تو اروپا چادر سر نمیکنه بی اعتقاده؟؟؟
گفتم اگه اینجا چادری هستی و اونجا نه یه معنیشم میشه اینکه
فکر میکنی مردای اینجا نامحرم ترن

[="Tahoma"][="DarkGreen"]

رهگذر آسمان;885637 نوشت:
گفتم اگه اینجا چادری هستی و اونجا نه یه معنیشم میشه اینکه
فکر میکنی مردای اینجا نامحرم ترن

بسم الله الرحمن الرحیم
اللهم عجل لولیک الفرج
سلام علیکم ورحمه الله وبرکاته

همینکه فکر می کنی نامحرم ترند این فکر یعی چی؟

در ثانی چادر سر کردن یا نکردن به طور کلی نشان از اعتقاد یا فکر نیست چون یک امر مستحب است یکی انجام دهد بهتر است (اگر با ماتون و روسری شرایط حکم محقق شود کافی است)

یا علی(ع)@};-[/]

"ژانت جکسون" خواننده آمریکایی و خواهر مایکل جکسون، محجبه شد.

به گزارش عصرایران، رسانه ها عکس هایی را از "ژانت جکسون" خواننده، رقصنده، ترانه‌سرا و بازیگر آمریکایی (خواهر مایکل جکسون) با حجاب اسلامی در کنار همسر میلیاردر قطری اش یعنی وسام آل مناع" در خیابان های لندن منتشر کرده اند.

ژانت یا جنت جکسون 50 ساله، خواننده، رقصنده، ترانه‌سرا و بازیگر اهل آمریکا است. همسر قطری ژانت، 9 سال از او کوچکتر و هم اکنون 41 ساله است.

همسر قطری ژانت، 9 سال از او کوچکتر است.

براساس گزارش ها، ژانت جکسون حامله است و او در خیابان های لندن در حال خرید لباس نوزاد است.

ژانت یا جنت با فروش بیش از ۱۰۰ میلیون نسخه از آثارش، یکی از پرفروش‌ترین و موفق ترین هنرمندان جهان در تمام دوران‌ها است. براساس متن منتشر شده در ویکی پدیا همچنین او با فروش بیش از ۱۶ میلیون آلبوم در آمریکا، دوازدهمین خوانندهٔ زن پرفروش در این کشور است.

مجلهٔ فوربس او را یکی از ثروتمندترین زنان در صنعت نمایش و سرگرمی توصیف کرده است.

ژانت جکسون خواهر مایکل جکسون به همراه همسر میلیاردر قطری اش در خیابان های لندن/ اولین عکس ها از ژانت جکسون با حجاب اسلامی

عکس های قبلی ژانت جکسون

رهگذر آسمان;885626 نوشت:

[=arial]سلام
کاری به شما ندارم ولی خیلی دوس دارم یکی از همین ساکنان معتقد اروپا به پستم بخوره
یکی نیست بهشون بگه اگه اینجا چادر سر میکنی و اروپا نه
یه معنیشم اینه که :

سلام کاربر محترم
این برداشت شخصی شما از این موضوع است وگرنه صحت ندارد.
نه تمام پسران اینجا چشم پاکن و نه پسران اروپا تمامشان.... که فرمودین هستند.

ایبنطور که من دیدم و شنیدم، کلا مسلمانی و احکام آن در اروپا به طور عموم البته به دلیل قلت مسلمانان تعریف نشده است. در حدی که حتی نمیدانند مثلا مسلمان دست نمیدهد، مسلمان شراب نمیخورد، مسلمان حجاب میکند...

حال با این اوصاف چادر که هم مشکی است و هم شکل غریبی برای کسی که تا به حال ندیده دارد را در بین این افراد سر کنی در حالی که واجب نیست و از ما حجاب کامل خواسته شده خیلی مطلب عجیب و دور از ذهنی است؟
تایپیک قبل هم متاسفانه به دلیل ناآشناییت کاربران با کشورهای غربی راحت میگفتند که مثل قسمت هایی از تهران که چادر کسی سر نمیکند! آخر قیاس مع الفارغ در این حد؟

نور;885445 نوشت:
با سلام و عرض ادب

با تشکر از همراهی شما

اینی که لباس شهرت میشه یا نمیشه رو باید خودشون بفهمند یا مرجع تقلیدشون ؟؟؟

هرمیون;885761 نوشت:
اینی که لباس شهرت میشه یا نمیشه رو باید خودشون بفهمند یا مرجع تقلیدشون ؟؟؟

سلام
دقیقا برای منم همین سواله
یکم دور از ذهن نیست که تشخیص لباس شهرت به عهده مرجع تقلید باشه و تازه مراجع با هم اختلاف هم داشته باشند؟
یعنی مثلا اگه از یک مرجع تقلید بکنی، با پوشیدن اون لباس توی جامعه انگشت نما نمیشی اما اگه مرجع تقلیدت کس دیگه ای باشه انگشت نما میشی

با سلام

شمیم الزهرا;884867 نوشت:
بله میتواند و داشتن حجاب معمولی کفایت می کند

شمیم الزهرا;884867 نوشت:

چون در آنجا اکثریت بدون حجاب و چادر هستن وقتی کسی چادر بپوشد به چشم می آید و حتی ممکن است برایش مشکلی بوجود آید ... ضمن اینکه در بعضی کشورها ممنوعیت هایی هم وجود دارد مثلا در محیط های آموزشی و ...

شمیم الزهرا;884867 نوشت:

اتفاقا اینجا و اونجا دارد! شما که بهتر بایست بدانید

+ اخیراً یکی از مراجع تقلید (ایت الله مکارم شیرازی فکر کنم ) فتوا داده بودند ایرانی هایی که در اروپا و کشورهای دیگر هستند اگر داشتن حجاب برایشان مشکلاتی به همراه می آورد اصلا لازم نیست حجاب داشته باشند که مقداری هم با اعتراض و سر و صدا همراه شد....

رستگاران;885642 نوشت:
در ثانی چادر سر کردن یا نکردن به طور کلی نشان از اعتقاد یا فکر نیست چون یک امر مستحب است یکی انجام دهد بهتر است (اگر با ماتون و روسری شرایط حکم محقق شود کافی است)

یا علی(ع)@};-

با سلام

چون منظور استارتر تاپیک در اروپا هست بنده کلی می گویم چون در ایران هم همچنین تفکری (چون مستحب است سر نکنیم) وجود دارد.

به نظرتون چرا باید در مسائل دینی و مخصوصا حجاب به حداقل ها اکتفا کرد؟ چون مستحب هست پس چادر را برداریم و به حداقل مانتو و روسری اکتفا کنیم؟ (البته با این روسری هایی که امروزه وجود دارد و زیر چانه گره می خورد و خوب زیر چانه معلوم می شود, اگر کسی از خانم ها تونست همراه با روسری حجاب مد نظر را که باید زیر چانه هم کامل پوشیده شود و در نظر نامحرم معلوم نباشد را رعایت کند کار بزرگی را انجام داده است!)

چرا در مسائل دیگر (مثل درس خواندن, مهریه, جهیزیه و ...) این نظر و تفکر وجود ندارد؟

یک دانش آموز یا دانشجو در برخی درس ها با نمره 10 هم قبول می شود یا اگر معدلش 10 بشود قبول می شود, ولی چرا برای نمره 20 تلاش می کند و بعضی وقت ها شب و روز ندارد و اگر 18 یا 19 بشود ممکن است حتی گریه هم کند!

چرا اکثرا تشویق می کنند تا نمره اش 20 یا بالا بشود و وقتی نمره اش پایین بشود ممکن است سرزنش های زیادی را تحمل کند و حتی تنبیه هم بشود و مجبور باشد حتی به کلاس تقویتی هم برود, در حالی که با نمره 10 هم قبول می شود و این همه دردسر هم لازم نیست؟؟!

چرا یک خانم در مسائل مهریه و عروسی و ... به حداقل ها اکتفا نمی کند و باید حتما بهترین مهریه, جهیزیه, عروسی و ... باشد؟ در حالی که با حداقل مراسم هم می تواند به سر خانه و زندگی اش برود.

همه اینها به کنار ولی وقتی دختر خانم یا خانم چادرش تبدیل به مانتو بشود خیلی ها حرفی نمی زنند و ساکت می مانند و حتی ممکن است تشویق هم بکنند(این چی بود سر می کردی)! یا برعکس وقتی می خواهد چادری بشود مخالفت می کنند و حتی ممکن است طرد هم بکنند.

و چراهای دیگر ...

اگر یک جواب منطقی بدهید ممنون می شوم. @};-

شمیم الزهرا;885598 نوشت:
سلام علیکم
نظرات آیات عظام سیستانی و خامنه ای را بفرمایید.
متشکرم

با سلام و احترام

سوال را جهت استفتا به دفاتر آیات عظام فرستادیم به محض دریافت پاسخ خدمتتان ارسال میشود.

با تشکر از همراهی شما

شمیم الزهرا;884867 نوشت:

لطفا راهنمایی بفرمایید

با سلام و عرض ادب

پاسخ مکتوب دریافتی از دفتر مقام معظم رهبری چنین است:
شماره استفتاء: kzaFm1PV1gg

بسم الله الرحمن الرحیم

سلام علیکم و رحمة الله و برکاته

چادر لباس عفاف محسوب می شود و حکم لباس شهرت را ندارد.

موفق و مؤید باشید

نور;888727 نوشت:

لطفا راهنمایی بفرمایید

با سلام و عرض ادب

پاسخ مکتوب دریافتی به نظر آیه الله مکارم چنین است:

بسم الله الرحمن الرحيم

کد رهگیری: 9508170098
:: با اهداء سلام و تحيت؛
پاسخ: پوشیدن چادر در آن کشورها مانعی ندارد و لباس شهرت محسوب نمی شود؛ البته اگر در محلی پوشیدن چادر سبب انگشت نما شدن فرد شود، در این صورت داشتن پوشش مناسب که موازین شرعی در آن رعایت شده، کفایت می کند.

همیشه موفق باشید
دفتر آيت الله العظمی مکارم شيرازی / استفتائات
موضوع قفل شده است