فراموش کردن عهد

تب‌های اولیه

7 پستها / 0 جدید
آخرین ارسال
فراموش کردن عهد

سلام
منم مثل خیلی از دوستان در خیلی از ایام و مکان ها مثلا شبای قدر، ولادت ائمه و یا در جاهای مذهبی مثل زیارتگاه ها حاجاتم رو از خدا میخوام
پشت بندش برای محکم کاری و رسیدن حتمی به خواسته ام نذر میکنم یا با خدا شرطی می بندم
الان مشکل اصلی من اینه که فراموش میکنم چه عهدی می بندم یا چه نذری رو کردم اصلا در کل فراموش می کنم چه حاجتی داشتم
من آدم فراموش کاری نیستم خیلی از چیزها یادم میمونه با وجود گذشت زمان
ولی متاسفانه در برخی موارد مثل این مورد فراموشکاری بدی دارم
دیشب تو مراسم شام غریبانه یادم افتاد سال پیش یه شمع به نیت روا شدن حاجت گرفته بودم ولی اصلا یادم نیامد حاجتم چه بوده روا شده یا نه؟ و چه نذری برای روا شدنش کردم ؟ هیچی رو به خاطر نیاوردم .
یا مثلا چند وقت پیش تو حرم امام رضا اونم با کلی فکر کردن فهمیدم حاجات دفعه قبلم برآورده شده ولی اصلا بخاطر نیاوردم عهد و شرطی که در صورت روا شدن حاجاتم با حضرت بسته بودم چی بود !!!

تا اونجایی که میدونم اگه عهدی بسته بشه یا نذری بکنم و صیغه نذر هم به جا آورم حتما باید نذر ادا شود
حالا سئوال من اینه اگه من برای برآورده شدن حاجتی صیغه نذر رو خونده باشم ولی الان حتی نمیدونم حاجت چه بوده که با روا شدنش باید نذرم رو ادا کنم یا نه؟ تکلیف چیه ؟ حکمش چیه ؟

سئوال دیگه ام اینه
برای برخی از حاجات من صیغه نذر رو به جا نیاورده باشم فقط لفظی اسم خدا رو برده باشم به این شکل که خدایا اگر حاجتم روا شد فلان کار رو انجام میدم در این صورت اگر فراموش کنم تکلیف چیه ؟

لطفا اینم در نظر بگیرید من نه حاجته یادم میاد نه عهد و نذری که کردم

سعی کردم کامل توضیح بدم امیدوارم متوجه صحبت هام شده باشید !!!

ممنون میشم راهنمایی کنید .

با نام و یاد دوست

کارشناس بحث: استاد نور

شبـنم;882561 نوشت:
سلام
منم مثل خیلی از دوستان در خیلی از ایام و مکان ها مثلا شبای قدر، ولادت ائمه و یا در جاهای مذهبی مثل زیارتگاه ها حاجاتم رو از خدا میخوام
پشت بندش برای محکم کاری و رسیدن حتمی به خواسته ام نذر میکنم یا با خدا شرطی می بندم
الان مشکل اصلی من اینه که فراموش میکنم چه عهدی می بندم یا چه نذری رو کردم اصلا در کل فراموش می کنم چه حاجتی داشتم
من آدم فراموش کاری نیستم خیلی از چیزها یادم میمونه با وجود گذشت زمان
ولی متاسفانه در برخی موارد مثل این مورد فراموشکاری بدی دارم
دیشب تو مراسم شام غریبانه یادم افتاد سال پیش یه شمع به نیت روا شدن حاجت گرفته بودم ولی اصلا یادم نیامد حاجتم چه بوده روا شده یا نه؟ و چه نذری برای روا شدنش کردم ؟ هیچی رو به خاطر نیاوردم .
یا مثلا چند وقت پیش تو حرم امام رضا اونم با کلی فکر کردن فهمیدم حاجات دفعه قبلم برآورده شده ولی اصلا بخاطر نیاوردم عهد و شرطی که در صورت روا شدن حاجاتم با حضرت بسته بودم چی بود !!!

تا اونجایی که میدونم اگه عهدی بسته بشه یا نذری بکنم و صیغه نذر هم به جا آورم حتما باید نذر ادا شود
حالا سئوال من اینه اگه من برای برآورده شدن حاجتی صیغه نذر رو خونده باشم ولی الان حتی نمیدونم حاجت چه بوده که با روا شدنش باید نذرم رو ادا کنم یا نه؟ تکلیف چیه ؟ حکمش چیه ؟

سئوال دیگه ام اینه
برای برخی از حاجات من صیغه نذر رو به جا نیاورده باشم فقط لفظی اسم خدا رو برده باشم به این شکل که خدایا اگر حاجتم روا شد فلان کار رو انجام میدم در این صورت اگر فراموش کنم تکلیف چیه ؟

لطفا اینم در نظر بگیرید من نه حاجته یادم میاد نه عهد و نذری که کردم

سعی کردم کامل توضیح بدم امیدوارم متوجه صحبت هام شده باشید !!!

ممنون میشم راهنمایی کنید .

با سلام و احترام

برای دریافت پاسخ دقیق، نام مرجع تقلیدتان را بفرمایید

با تشکر از همراهی شما

نور;883063 نوشت:

سلام
آیت ال خامنه ای
ممنونم

شبـنم;883284 نوشت:
سلام
آیت ال خامنه ای
ممنونم

با سلام و احترام مجدد

سوالتان را جهت استفتاء به دفتر معظم له ارسال کرده،ان شاالله به محض دریافت پاسخ خدمتتان عرض می شود.

موفق و موید باشید

نور;883063 نوشت:
با سلام و احترام

با تشکر از همراهی شما

چون دیر جواب دادن مجبور شدم خودم تشخیص بدم
چون فراموش کردم و به هیچ وجه بخاطر نمیاورم پس دینی بر گردن من نیست ;;)

شبـنم;988736 نوشت:
چون دیر جواب دادن مجبور شدم خودم تشخیص بدم
چون فراموش کردم و به هیچ وجه بخاطر نمیاورم پس دینی بر گردن من نیست ;;)

سلام و عرض ادب

به نظرم بهتر هست کفاره بدید

موضوع قفل شده است