جمع بندی آیا می توان از لحاظ درجه تا حد امامان پیش رفت؟

تب‌های اولیه

17 پستها / 0 جدید
آخرین ارسال
آیا می توان از لحاظ درجه تا حد امامان پیش رفت؟

سلام خدمت تمامی دوستان و استاید محترم
سوالی بود مدتی هست مشغولمون کرده
ایا میتونیم از لحاظ کمال ودرجه تا حد امام ها پیش برویم؟؟
و اگر نمیشه ...
ایا این عدالت هست که ما این توانایی را نداریم و امامان دارند؟؟(یعنی ما هرچه هم که تلاش کنیم به ایشون نرسیم؟)

با نام و یاد دوست

کارشناس بحث: استاد رئوف

لبیک;882439 نوشت:
و اگر نمیشه ...
ایا این عدالت هست که ما این توانایی را نداریم و امامان دارند؟؟(یعنی ما هرچه هم که تلاش کنیم به ایشون نرسیم؟)

با سلام خدمت شما دوست گرامی

در مورد معصومین (ع) درجات معنوی خاصی وجود دارد که برای افراد عادی میسر نیست. به طور مثال پیامبر (ص) واسطه فیض الهی است و به جهت ایشان و از طریق ایشان است که فیض الهی به دیگر مخلوقات می رسید. طبیعی است که ما به چنین مقامی راه نداریم.

با این حال باید توجه داشت که این به معنای بسته بودن راه نیست. ما اختیار داریم و کمال هم نهایتی ندارد و "راه باز است" و ما می توانیم تا ابد به صعود و رشد و کمال خود ادامه بدهیم. به نظر من، بیش از آنکه به این فکر کنیم که چرا مانند فلان امام معصوم نیستیم، به این فکر کنیم که با همین داشته های خود چه کرده ایم؟ به عبارت دیگر، وقتی خوب و بد را در حد خودمان می شناسیم و اختیار و اراده هم داریم، با این معرفت و با این آزادی، چقدر به سمت کمال رفته ایم و چقدر سعی کرده ایم انسان خوبی باشیم. این نوع فکر کردن (به خود) نتیجه بهتری دارد تا اینکه نگاه مان به دیگران باشد.

نکته دیگر اینکه، این مسئله با عدالت الهی هم منافاتی ندارد. زیرا عدالت آنجا خدشه دار می شود که به افراد نعمت های متفاوت داده شود (مثلا به یکی 80 و به دیگر 4) و بعد از هر دو به یک اندازه بازخواست شود. این در حالی است که در مسئله ما چنین نیست و خداوند اگر به بنده ای 80 نعمت داده باشد، به اندازه هشتاد نعمت و اگر به فردی 4 نعمت داده باشد به اندازه 4 نعمت از او خواهد خواست.

موفق باشید

با عرض سلام و ادب خدمت عزیزان و کارشناس محترم جناب رئوف.

با اجازه بنده هم در بحث شرکت میکنم.

رئوف;883403 نوشت:

در مورد معصومین (ع) درجات معنوی خاصی وجود دارد که برای افراد عادی میسر نیست.
به طور مثال پیامبر (ص) واسطه فیض الهی است و به جهت ایشان و از طریق ایشان است که فیض الهی به دیگر مخلوقات می رسید. طبیعی است که ما به چنین مقامی راه نداریم.

جناب رئوف ما میدونیم که کل سیستم خلقت بر عدل بنا شده.
شما فرمودید ما به چنین مقامی راه نداریم.
آیا به چنین مقامی الان راه نداریم و یا اینکه زمانی راه داشتیم و ما همگی میتونستیم محمد ص باشیم اما خودمون در اون زمان کم کاری کردیم فلذا این موقعیت رو از دست دادیم ؟
جناب رئوف ما طبق روایات میدونیم که قبلا جاهایی بودیم عهد هایی بستیم , حرف هایی زدیم و کارهایی کردیم نه صرفا در این دنیا , در عوالم قبلی.

برای پاسخ به این سوال ما نیاز به احادیث داریم و اونها حقیقت اصلی رو به ما میگند.

به اعتقاد بنده (که البته میشه وارد احادیث مرتبط شد اما زمان بر هست) , ما همه میتونستیم جای حضرت محمد ص و ائمه ع و پیامبران ع باشیم , اما ما کم کاری کردیم در اون عالم ها. اما...
اگر الان کسی ایراد بگیره و بگه کدوم عالم ها , نیاز نیست اثبات کنیم که چرا چیزی یادت نمیاد و و و ...بلکه کافی هست بگیم در همین عالم آیا چه کارنامه ای داریم ؟
چون اون عالم های قبلی , در واقع به نوعی اینجا میتونه بازتابش باشه. عرض میکنم میشه از احادیث این ها رو دریافت.

لذا طبیعی هست که باشه , ما میتونیم محمد ص بشیم اما آیا تلاش محمد ص از کودکی رو داشتیم ؟ عبادات, تلاش ها , عدم بت پرستی و و و.

رئوف;883403 نوشت:

با این حال باید توجه داشت که این به معنای بسته بودن راه نیست. ما اختیار داریم و کمال هم نهایتی ندارد و "راه باز است" و ما می توانیم تا ابد به صعود و رشد و کمال خود ادامه بدهیم. به نظر من، بیش از آنکه به این فکر کنیم که چرا مانند فلان امام معصوم نیستیم، به این فکر کنیم که با همین داشته های خود چه کرده ایم؟ به عبارت دیگر، وقتی خوب و بد را در حد خودمان می شناسیم و اختیار و اراده هم داریم، با این معرفت و با این آزادی، چقدر به سمت کمال رفته ایم و چقدر سعی کرده ایم انسان خوبی باشیم. این نوع فکر کردن (به خود) نتیجه بهتری دارد تا اینکه نگاه مان به دیگران باشد.

به عقیده بنده این پاسخِ کاملا خوبی هست.

رئوف;883403 نوشت:

نکته دیگر اینکه، این مسئله با عدالت الهی هم منافاتی ندارد. زیرا عدالت آنجا خدشه دار می شود که به افراد نعمت های متفاوت داده شود (مثلا به یکی 80 و به دیگر 4) و بعد از هر دو به یک اندازه بازخواست شود. این در حالی است که در مسئله ما چنین نیست و خداوند اگر به بنده ای 80 نعمت داده باشد، به اندازه هشتاد نعمت و اگر به فردی 4 نعمت داده باشد به اندازه 4 نعمت از او خواهد خواست.

بنده با دو نظر در اینجا مخالف هستم.

1- این مسئله با عدالت الهی منافات دارد.
اینکه حضرت محمد ص از بین تمام انسان ها به یک باره انتخاب بشند و واسطه فیض و مقام محمود بشند, کاملا متهم کردن خداوند در بی عدالتی او هست. مگر اینکه بگیم پیامبر خودش به این مقام رسیده با اطاعت محض از خداوند لذا باز سوال پیش میاد که آیا ما هم میتونیم یا میتونستیم با اطاعت محض از خداوند به این مقام برسیم ؟ اگر جواب نه باشه قطعا بی عدالتی هست.

2- مثال شما صحیح نیست.

شما در مثال فرض رو بر این گذاشته اید که خدا به یکی 80 داده و به دیگری 4.
اصل سوال همین هست که چرا اصلا خدا 80 داده به یکی و 4 داده به یکی دیگه ؟ چرا به همه 80 نداد و از همه هم همون توان رو نخواست ؟
اگر هم بگیم که به یکی 80 داد و به دیگری 4 اما انتظارش رو آورده پایین برای اون فردی که به اون 4 داده , پس عدالت بر قراره پس ما هم میتونستیم جای محمد ص باشیم و کم کاری کردیم.

لذا پاسخ و نظر بنده این میشه :

راه باز بوده و همه میتونستند به این مقامات برسند و دنیا فقط این دنیایی که درونش هستیم نبوده و قبلا در دنیاهایی بودیم و در آینده هم در دنیاهای دیگری خواهیم بود. کما اینکه قبل از حضرت آدم ع , پیامبر ص و ائمه ع خلق شده اند. پس مسائل عجیبی وجود داشته که شاید درکش برای ما سخت باشه.
ما در اون عالم ها به سوال یا سوالاتی پاسخ دادیم و امتحاناتی شدیم فلذا این مقامات رو خودمون رقم زدیم و در عین حال همچان ما اختیار داریم و مسلم هست که اختیار داریم و میتونیم تلاش کنیم منتها برای خداوند نتیجه مشخص هست و او اول و اخر هست.
با این حال همین الان راه باز هست اما ما میتونیم ببینیم که ما نبودیم اونی که باید باشیم لذا ما محمد ص نشدیم و این دنیا خودش کامل به ما پاسخ رو میده و قانع میکنه که ما خودمون نخواستیم و نتونستیم باشیم.

اینکه گفتم در احادیث نیز وجود داره پیرامون همون بحث عالم ذر هست.

ممنون از توجهتون.

[="Tahoma"][="Navy"]

لبیک;882439 نوشت:
و اگر نمیشه ...

سلام
مقام منیع انبیاء و اولیاء از استعداد ذاتی آنها ناشی می شود و چون ذاتیات مجعول نیستند قابل مناقشه هم نیستند
یعنی همانطور که یک درخت نمی تواند آرزو کند انسان باشد یک انسان هم نمی تواند آرزو کند انسان دیگری باشد
ملاک استعدادهای ذاتی است که لایتغیرند الا اینکه ما از این استعدادها بی خبریم پس باید سعی و تلاش خودمان را بکنیم. همین
یا علیم[/]

[="Arial"][="Black"]

رئوف;883403 نوشت:
به این فک

مهدیین 313;883423 نوشت:
لذا طبیعی هست که باشه , ما میتونیم محمد ص بشیم اما آیا تلاش محمد ص از کودکی رو داشتیم ؟ عبادات, تلاش ها , عدم بت پرستی و و و.

سلام حرف شما درست ولی به نظر شما اون مقداری که پیامبر فهمیده بودند ما هم بودیم؟؟؟
ما اون استعداد اولیه را نداشتیم که پیامبر داشتند ایشون از ابتدا معصوم بودند در حالی که مثلا خودم بچگی نمیدونستم امانت داری و مسولیت پذیری چی هست!![/]

[="Arial"][="Black"]

رئوف;883403 نوشت:
4) و بعد از هر دو به یک اندازه بازخواست شود. این در حالی است که در مسئله ما چنین نیست و خداوند اگر به بنده ای 80 نعمت داده باشد، به اندازه هشتاد نعمت و اگر به فردی 4 نعمت داده باشد به اندازه 4 نعمت از او خواهد خواست.

سلام دوباره
پس با این مثال منظورتون این هست که :
خداوند به پیامبر علم بیشتری دادند پس انتظار هم بالاتر هست
و به ما کمتر دادند و انتظار کمتر هست..
پس ما در قیامت اگر به اندازه خودمان کار کنیم در سطح پیامبر هستیم؟؟؟
اگر بله پس
از لحاظ درجه نیز یکی هستیم![/]

لبیک;883563 نوشت:

سلام حرف شما درست ولی به نظر شما

اون مقداری که پیامبر فهمیده بودند ما هم بودیم؟؟؟

سلام.

آفرین - منتها پاسخ سخت هست.
یک پاسخ این هست که , خیر. ما در این دنیا در یک سطح نیستیم.
و محیط زندگی و خانواده و پدر و مادر که نقش بسیار مهمی در رشد و تربیت و خط فکری و اعتقادات داره, با هم متفاوت هست.
و میخونیم که خداوند از همون کودکی به واسطه فرشتگانی , پیامبر رو حفظ میکرده و تربیت میکرده.
و ممکنه برای ما این کار رو در حد پیامبر ص که در آینده مسئولیت بالایی داره نکرده باشه.
این یک نظر.

نظر بعد اینکه :

ما در این دنیا 4 هستیم و پیامبر 80 , اما توقع خدا از ما کمتر هست و از پیامبر بیشتر. پس در این حالت و در این دنیا هم عدالت وجود داشته و بلاخره شرایط جوری چیده شده که حتی در این دنیا هم ما میتونستیم به مقام محمد ص برسیم اما از یک جایی به بعد خودمون نخواستیم و تلاش نکردیم.
مثلا بنده پدر و مادر داشتم تا سن بالا , اما پیامبر ص محروم بودن از پدر و مادر و مثلا پیامبر ص در جو عربستان بودن و بنده در ایران و خلاصه به همین شکل خدا جوری عدالت رو پیاده کرده که همه بتونیم محمد ص باشیم اما با ابزاری که در اختیارمون بوده درست عمل نکردیم و پیامبر ص در حدی که خدا انتظار داشته عمل کرده و ما در حدی که خدا خواسته عمل نکردیم.
مثلا سلمان شد از ما اهل بیت و به درجه 10 ایمان خودش رو رسوند. درصورتی که ممکن بود تا سن 20 سالگی جناب سلمان رضی الله عنه کمکاری کرده باشه اما در سال های بعد بسیار خوب عمل کرده و رسیده.

----------------

اما با این حال نظر بنده این هست :

این درجات و مقامات از عالم های قبل تعیین شده.
و اون هم با دست خودمون و همه در شرایط یکسان بودند.

لبیک;883563 نوشت:
ما اون استعداد اولیه را نداشتیم که پیامبر داشتند ایشون از ابتدا معصوم بودند در حالی که مثلا خودم بچگی نمیدونستم امانت داری و مسولیت پذیری چی هست!!

بله.
مثلا همین مسئله که پیامبر ص از ابتدا عصمت داشتن و یا مراقبت میشدند,
خودش حقیقتاً دو امر فاجعه رو رقم میزنه :

1- بی عدالتیِ خداوند
2- بی ارزش کردن مقام و تلاش پیامبر ص.

-درباره متهم شدن خداوند به بی عدالتی که هیچ شکی نیست با این فرض. چون خداوند پیامبر ص رو انتخاب کرده و امتیاز داده و مارو محروم کرده از رسیدن به مقام ایشون. پس این مثل خورشید واضحه.
-- در رابطه با مقام پیامبر هم باز شکی نیست که مقام پیامبر ص بی ارزش میشه و ایشون هُنری نکرده که واسطه فیض الهی شده و از اول هم که عصمت خدا بهشون داده و عملاً با این تفکر , مقام ایشون از ماها پایین تر میاد.
چون ما خودمون تلاش کردیم و مقام کسب کردیم اما پیامبر رو خدا همینطوری مقام داده و برده بالا.

پس همونطور که از اهل بیت ع هم روایات داریم , این مقامات مربوط به عوالم قبلی هست و همه در شرایط یکسان امتحان شدیم و این مقام ها رقم خورده.

اما اینکه خداوند قبل از این امتحان یکسان میدونسته محمد ص از همه بالاتر میشه و واسطه فیض الهی خواهد بود, علم خدا به بحث ما ارتباطی نداره و منافاتی هم نداره.

مهدیین 313;883569 نوشت:
سلام.
و اون هم با دست خودمون و همه در شرایط یکسان بودند.

سلام

این احتمال به نظر من صحیح تر هست و احادیث زیادی هم در این باره در همین انجمن و در تاپیک های مختلف توسط کارشناسان سایت مطرح شده است.
ممنون از مطالبتون

لبیک;883564 نوشت:
اگر بله پس
از لحاظ درجه نیز یکی هستیم!
سلام
اشکال دقیقی گرفتید

من کارشناس نیستم و نمی دانم نظرم صحیح است یا خیر
اما آنچه به ذهن من میرسد این است که دو احتمال وجود دارد

1 - عالم ذر (یا عوالم مشابه)
برخی از علما عالم ذر که در قرآن به آن اشاره شده را صرفاً یک تمثیل می دانند اما برخی هم آن را حقیقی می دانند. به عبارتی
"شاید" در عالم ذر یا عالمی دیگر که مشابه آن است ، از تمام بندگان امتحان گرفته شده باشد (هر چند امتحانی کوتاه مدت) و بالاترین امتیاز را معصومین(ع) کسب کرده باشند. این همان موردی است که دوست دیگرمان نیز اشاره کرده اند:
مهدیین 313;883569 نوشت:
نظر بنده این هست :

و اون هم با دست خودمون و همه در شرایط یکسان بودند

البته قبلاً این نظر در سایت مطرح شده و کارشناسان بیشتر تمثیلی بودن عالم ذر را مد نظر داشته اند. لذا این پاسخ را باید در حد احتمال در نظر داشته باشید نه در حد یقین و اگر می توانید بیشتر درموردش تحقیق کنید

2 - علم خداوند
این احتمال قوی تر است و به این صورت است که خداوند برای تمام انسان ها یک نعمت را در نظر گرفته و آن نعمت این است (خیلی دقت کنید):
هر انسانی که بتواند به 15 امتیاز از حد رشد برسد
5 امتیاز دیگر را منِ خداوند به او خواهم داد که همان معصومیت مطلق از هر نوع گناه و خطاست
اما نکته ای وجود دارد و آن اینکه این 5 امتیاز را
(( قبل از خلقت )) به چنین افرادی می دهم!

شاید کمی عجیب باشد اما توضیحی میدهم که مسئله برایتان واضحتر بشود
معلمی را تصور کنید که در ابتدای سالِ تحصیلی دقیقاً می داند در انتهای کلاس کدام شاگردها می توانند در امتحان 15 بگیرند
لذا از همان ابتدا 5 نمره برای آنها در نظر می گیرد ولی این 5 نمره در امتحان اصلی آن شاگردان تاثیر ندارد و 15 را خودشان میگیرند

اینجا سوال پیش میاید که آیا این کار با عدالت این معلم منافات ندارد؟
پاسخش این است که خیر ، منافاتی ندارد چون اینجا باید نکته ای را در نظر بگیرید
معلمی که در فرض مثالِ ماست یک انسان است که علم محدود دارد
اما خداوند علمش نامحدود است.
زمان ، مخلوق خداوند است و لذا خداوند ابتدا و انتهای همه چیز را میداند
ما انسانها آینده را نمی دانیم اما خداوند می داند و به عاقبت تک تک ما آگاه است
دقیقاً مثل اینکه آن معلم در یک فیلم ، آیندهء تمام شاگردان را ببیند
(این مثال صرفاً برای درک بهتر است)

اینجا سایر شاگردان (بندگان) نمی توانند به معلم (خدا) اعتراض کنند که چرا این 5 امتیاز اضافه را به شاگرد اولها دادی؟!
چون معلم به آنها خواهد گفت من طبق آینده ای که از رفتار و عمل این شاگردان دیدم به آنها 5 امتیاز اضافه دادم
اگر شما هم در زندگی تلاش میکردید که به امتیاز 15 برسید
من قبل از خلقتتان این تلاش را در آیندهء شما می دیدم و به شما آن 5 امتیاز را میدادم

[="Arial"][="Black"]

Reza-D;883587 نوشت:
من قبل از خلقتتان این تلاش را در آیندهء شما می دیدم و به شما آن 5 امتیاز را میدادم

سلام
طبق حرف شما اگر برای مثال 6 نفر در کلاس باشند و در امتحان همه نمره 15 را دریافت کنند .
معلم به دو نفر 5 نمره اضافه میکند به خاطر اینکه میدانسته در اینده تلاش میکنند
4 نفر هم با همان نمره 15 میمانند.

حالا از لحاظ نمره خودشان- همه 15 هستند و معلم نمیتواند به 4 نفر بگوید ان دو نفر را که 20 شدند از شما بهترند
درست؟[/]

مهدیین 313;883423 نوشت:
با عرض سلام و ادب خدمت عزیزان و کارشناس محترم جناب رئوف.

با اجازه بنده هم در بحث شرکت میکنم.
جناب رئوف ما میدونیم که کل سیستم خلقت بر عدل بنا شده.
شما فرمودید ما به چنین مقامی راه نداریم.
آیا به چنین مقامی الان راه نداریم و یا اینکه زمانی راه داشتیم و ما همگی میتونستیم محمد ص باشیم اما خودمون در اون زمان کم کاری کردیم فلذا این موقعیت رو از دست دادیم ؟
جناب رئوف ما طبق روایات میدونیم که قبلا جاهایی بودیم عهد هایی بستیم , حرف هایی زدیم و کارهایی کردیم نه صرفا در این دنیا , در عوالم قبلی.

برای پاسخ به این سوال ما نیاز به احادیث داریم و اونها حقیقت اصلی رو به ما میگند.

به اعتقاد بنده (که البته میشه وارد احادیث مرتبط شد اما زمان بر هست) , ما همه میتونستیم جای حضرت محمد ص و ائمه ع و پیامبران ع باشیم , اما ما کم کاری کردیم در اون عالم ها. اما...
اگر الان کسی ایراد بگیره و بگه کدوم عالم ها , نیاز نیست اثبات کنیم که چرا چیزی یادت نمیاد و و و ...بلکه کافی هست بگیم در همین عالم آیا چه کارنامه ای داریم ؟
چون اون عالم های قبلی , در واقع به نوعی اینجا میتونه بازتابش باشه. عرض میکنم میشه از احادیث این ها رو دریافت.

به عقیده بنده این پاسخِ کاملا خوبی هست.
بنده با دو نظر در اینجا مخالف هستم.
1- این مسئله با عدالت الهی منافات دارد.
اینکه حضرت محمد ص از بین تمام انسان ها به یک باره انتخاب بشند و واسطه فیض و مقام محمود بشند, کاملا متهم کردن خداوند در بی عدالتی او هست. مگر اینکه بگیم پیامبر خودش به این مقام رسیده با اطاعت محض از خداوند لذا باز سوال پیش میاد که آیا ما هم میتونیم یا میتونستیم با اطاعت محض از خداوند به این مقام برسیم ؟ اگر جواب نه باشه قطعا بی عدالتی هست.

2- مثال شما صحیح نیست.
شما در مثال فرض رو بر این گذاشته اید که خدا به یکی 80 داده و به دیگری 4.
اصل سوال همین هست که چرا اصلا خدا 80 داده به یکی و 4 داده به یکی دیگه ؟ چرا به همه 80 نداد و از همه هم همون توان رو نخواست ؟
اگر هم بگیم که به یکی 80 داد و به دیگری 4 اما انتظارش رو آورده پایین برای اون فردی که به اون 4 داده , پس عدالت بر قراره پس ما هم میتونستیم جای محمد ص باشیم و کم کاری کردیم.

لذا پاسخ و نظر بنده این میشه :
راه باز بوده و همه میتونستند به این مقامات برسند و دنیا فقط این دنیایی که درونش هستیم نبوده و قبلا در دنیاهایی بودیم و در آینده هم در دنیاهای دیگری خواهیم بود. کما اینکه قبل از حضرت آدم ع , پیامبر ص و ائمه ع خلق شده اند. پس مسائل عجیبی وجود داشته که شاید درکش برای ما سخت باشه.
ما در اون عالم ها به سوال یا سوالاتی پاسخ دادیم و امتحاناتی شدیم فلذا این مقامات رو خودمون رقم زدیم و در عین حال همچان ما اختیار داریم و مسلم هست که اختیار داریم و میتونیم تلاش کنیم منتها برای خداوند نتیجه مشخص هست و او اول و اخر هست.
با این حال همین الان راه باز هست اما ما میتونیم ببینیم که ما نبودیم اونی که باید باشیم لذا ما محمد ص نشدیم و این دنیا خودش کامل به ما پاسخ رو میده و قانع میکنه که ما خودمون نخواستیم و نتونستیم باشیم.

اینکه گفتم در احادیث نیز وجود داره پیرامون همون بحث عالم ذر هست.
ممنون از توجهتون.

در مورد مطالب شما چند نکته عرض می کنم:

- توجه و ارجاع بحث به عالم ذر نکته خوبی است به عنوان توجه به اینکه بنابر این باور، منشا اختلافات از کجا به حاصل می شود.

- با این حال توضیحی که بنده در مورد ناعادلانه بودن تفاوت ها عرض کردم، مشکلی ندارد و کاملا مسئله ناعدالتی تفاوت ها را توضیح می دهد. سوال اصل در این مورد این نیست که "چرا" این تفاوت ها وجود دارند، بلکه سوال این است که "چگونه" این تفاوت ها با عدل الهی قابل جمع است.

- بنابراین طرح بحث عالم ذر، به درک بهتر مسئله کمک می کند و از شما بابت طرح آن متشکرم. هر چند خود اشکال مطرح شده، با توضیح بنده روشن می شود.

موفق باشید

لبیک;883564 نوشت:

سلام دوباره
اگر بله پس
از لحاظ درجه نیز یکی هستیم!

دوست گرامی، چند نکته:

- نخست آنکه گاهی حجم و گستره ی کاری که پیامبر ص و امامان برای ما انجام داده اند، روشن نیست. بنابراین ممکن است تصور شود که اعمال ما با آنها قابل مقایسه است. در حالیکه حتی با ملاحظه نعمت های اولیه متفاوت، عملکرد آنها بسیار بیش از انسان های معمولی است.

- نکته دیگر اینکه، جایگاه پیامبر ص صرفا به جهت عملکرد این دنیایی ایشان نیست. عملکرد ایشان در عالم ذر با ما متفاوت است. این تفاوت باعث ایجاد تفاوت های دیگری نیز شده است که صرفا در چارچوب محاسبات این جهانی نیست.

- مجددا عرض می کنم که اولویت سنجی ما در پیگیری مسائل دینی باید معطوف به اموری باشد که واقعا در ما تغییر و دگرگونی ایجاد میکند. نگاه ما باید به ترقی و تلاش خودمان باشد نه اینکه مدام خودمان را با دیگری مقایسه کنیم.

موفق باشید

Reza-D;883587 نوشت:

2 - علم خداوند

اینجا سایر شاگردان (بندگان) نمی توانند به معلم (خدا) اعتراض کنند که چرا این 5 امتیاز اضافه را به شاگرد اولها دادی؟!
چون معلم به آنها خواهد گفت من طبق آینده ای که از رفتار و عمل این شاگردان دیدم به آنها 5 امتیاز اضافه دادم
اگر شما هم در زندگی تلاش میکردید که به امتیاز 15 برسید

سلام و عرض ادب.
ممنون.
مثال , مثال خوب و جالبی بود منتها...
در واقع احساس میکنم در این مثال, تمرکز بیشتر روی عصمت معصوم ع هست تا اینکه روی این مسئله باشه که ایا پس ما هم میتونستیم مقام معصوم ع و 5 امتیاز رو داشته باشیم و معصوم بشیم یا خیر ؟
در مثال شما جواب مثبت هست. یعنی پس همه ی انسان ها میتوانستند به چنین مقامی برسند و راه باز بوده.

که البته این ایراد دوستمون هم وارده :

لبیک;883587 نوشت:

سلام
طبق حرف شما اگر برای مثال 6 نفر در کلاس باشند و در امتحان همه نمره 15 را دریافت کنند .
4 نفر هم با همان نمره 15 میمانند.

حالا از لحاظ نمره خودشان- همه 15 هستند و معلم نمیتواند به 4 نفر بگوید ان دو نفر را که 20 شدند از شما بهترند
درست؟

اگر شاگردان بتونند 15 رو خودشون بیارند, پس خدا 5 بهشون میده و به مقام ائمه ع میرسند. و اگر هم خدا نده که باز همون بی عدالتی هست و مجدد مجبوریم بر گردیم به عالم های قبلی.
و ائمه ع همین کار رو کردند در جواب و جواب معقولی هست و واقعا به نظر بنده این صحیح نیست که برخی مخالفت کنند با عالم ذر, بعد از احادیثی که رسیده و آیه قرآن هم مویدش هست.

ممنون و تشکر

لبیک;883591 نوشت:
4 نفر هم با همان نمره 15 میمانند
سلام
خیر برادر

عرض کردم آن 5 نمره به کسانی داده میشود

که به نمرهء 15 رسیده باشند
به عبارتی اینطور میشود:

6 نفر در کلاس هستند که 2 نفر از آنها خودشان تلاش کرده اند و به نمرهء 15 رسیده اند
اما معلم می دانسته این 2 نفر کدامها هستند و از ابتدا 5 نمره برای آنها در نظر گرفته
4 نفر دیگر خودشان تلاششان ناقص بوده و نتوانستند به نمرهء 15 برسند و نمرهء آنها مثلاً 10 ، 12 ، 7 و...... بوده
اما به هر حال به 15 نرسیده اند

حتی میشود این مثال را تساعدی در نظر گرفت. مثلاً اینطور که:
اگر کسی نمره 10 بگیرد خدا 1 نمره به او اضافه میکند و میشود 11
اگر کسی 11 بگیرد باز 1 نمره خداوند اضافه میکند و میشود 12
اما اگر کسی
خودش 12 بگیرد خدا 2 نمره به او اضافه میکند و میشود 14
و همینطور تا اینکه اگر کسی خودش 15 بگیرد 5 نمره به او اضافه میشود و 20 خواهد شد

مهدیین 313;883725 نوشت:
اگر شاگردان بتونند 15 رو خودشون بیارند, پس خدا 5 بهشون میده و به مقام ائمه ع میرسند
پست قبلی را مطالعه بفرمائید
اما درمورد نقل قولی که از شما نوشتم ، نکته در کلمهء
(( اگر )) است
خداوند می داند که بجز معصومین(ع) هیچکس نخواهد توانست به امتیاز 15 برسد
به عبارتی آن
(( اگر )) هرگز محقق نخواهد شد

یک نکته:
قطعاً توجه دارید که این مثال های عددی خالی از اشکال نیست و فقط برای بیان بهتر موضوع آنها را عرض میکنم
وگرنه مقام خود معصومین(ع) نیز درجات مختلفی دارد که بیان ریز آنها را فاکتور گرفته ایم

سوال:
آیا می توان از لحاظ درجه تا حد امامان پیش رفت؟ ایا این عدالت هست که ما این توانایی را نداریم و امامان دارند؟

پاسخ:
در مورد معصومین (علیهم السلام) درجات معنوی خاصی وجود دارد که برای افراد عادی میسر نیست. به طور مثال پیامبر (صلی الله علیه وآله) واسطه فیض الهی است و به جهت ایشان و از طریق ایشان است که فیض الهی به دیگر مخلوقات می رسید. طبیعی است که ما به چنین مقامی راه نداریم.

در این زمینه این آثار برای مطالعه پیشنهاد می شود:

عدل الهی، شهید مرتضی مطهری، انتشارات صدرا
عدل الهی، محمدحسن قدردان قراملکی، پژوهشگاه فرهنگ و اندیشه اسلامی

موضوع قفل شده است