جمع بندی ورود به بهشت کی و چگونه؟

تب‌های اولیه

5 پستها / 0 جدید
آخرین ارسال
ورود به بهشت کی و چگونه؟

سلام با توجه به این که بهشتی بودن افراد بعد از قیامت معلوم می شود ، چگونه است که عده ای اعلام می کنند که فلانی بهشتی است و یا از بهشت پیغام فرستاده و یا خواب می بینند که فلانی گفته من در بهشت هستم و الی آخر؟

با نام و یاد دوست

کارشناس بحث: استاد مسلم

محمداسی;882257 نوشت:
سلام با توجه به این که بهشتی بودن افراد بعد از قیامت معلوم می شود ، چگونه است که عده ای اعلام می کنند که فلانی بهشتی است و یا از بهشت پیغام فرستاده و یا خواب می بینند که فلانی گفته من در بهشت هستم و الی آخر؟

با سلام و احترام
برای پاسخ به این سوال توجه به دو نکته لازم است:

نکته اول:
اگرچه ورود به بهشت در قیامت اتفاق می افتد، اما ممکن است آگاهی از آن، از قبل وجود داشته باشد؛ همان طور که یک معلم می تواند با شناختی که از شاگردانش دارد از آینده آنها خبر دهد. اما طبیعتا چنین اعلامی متوقف بر آگاهی است، لذا هر کسی نمی تواند در خصوص بهشتی یا جهنمی بودن انسان ها ابراز نظر کند، بلکه یا باید سخن خداوند باشد:
«تَبَّتْ يَدَا أَبىِ لَهَبٍ وَ تَبَّ* مَا أَغْنىَ‏ عَنْهُ مَالُهُ وَ مَا كَسَبَ* سَيَصْلىَ‏ نَارًا ذَاتَ لهَبٍ* وَ امْرَأَتُهُ حَمَّالَةَ الْحَطَب‏»؛ نابود باد قدرت ابولهب، و نابود باد خودش * ثروتش و آنچه به دست آورده است چيزى [از عذاب خدا] را از او دفع نمى‏كند. * به زودى در آتشى زبانه‏دار درآيد * و [نيز] همسرش كه هيزم‏كش است.(مسد:1الی4)
یا سخن فرستاده و ولی او باشد، همان طور که امام سجاد(ع) در خصوص جایگاه عموی بزرگوارشان حضرت عباس(ع) در قیامت می‌فرمایند:

«رَحِمَ اللَّهُ الْعَبَّاسَ فَلَقَدْ آثَرَ وَ أَبْلَى وَ فَدَى أَخَاهُ بِنَفْسِهِ حَتَّى قُطِعَتْ يَدَاهُ فَأَبْدَلَ اللَّهُ عَزَّ وَ جَلَّ بِهِمَا جَنَاحَيْنِ يَطِيرُ بِهِمَا مَعَ الْمَلَائِكَةِ فِي الْجَنَّةِ كَمَا جَعَلَ لِجَعْفَرِ بْنِ أَبِي طَالِبٍ ع وَ إِنَّ لِلْعَبَّاسِ عِنْدَ اللَّهِ عَزَّ وَ جَلَّ مَنْزِلَةً يَغْبِطُهُ بِهَا جَمِيعُ الشُّهَدَاءِ يَوْمَ الْقِيَامَة»؛ خداوند حضرت عباس (ع) را رحمت کند که به حق ایثار کرد و امتحان شد و جان خود را فدای برادرش کرد تا آنکه دو دستش قطع شد. لذا خداوند عزوجل در عوض،‌ دو بال به او عطا کرد تا همراه ملائکه در بهشت پرواز کند، همان طور که به جعفر بن ابی طالب (ع) هم دو بال عطا فرمود و به تحقیق، حضرت عباس (ع) نزد پروردگار مقام و منزلتی دارد که روز قیامت همه شهدا به آن مقام و منزلت غبطه می خورند.(مجلسی، محمد باقر، بحارالانوار، ج22، ص174)

نکته دوم: آنچه از آیات و روایات فهمیده می شود این است که ما بعد از مرگ با دو عالم مواجه هستیم: یکی برزخ و یکی قیامت؛ قرآن کریم می فرماید:

«إِذَا جَاءَ أَحَدَهُمُ الْمَوْتُ قَالَ رَبّ‏ِ ارْجِعُون‏ * لَعَلِّي أَعْمَلُ صالِحاً فيما تَرَكْتُ كَلاَّ إِنَّها كَلِمَةٌ هُوَ قائِلُها وَ مِنْ وَرائِهِمْ بَرْزَخٌ إِلى‏ يَوْمِ يُبْعَثُون‏»؛ زمانى كه يكى از آنان را مرگ در رسد، مى‏گويد: پروردگارا! مرا بازگردان‏ شايد در آنچه ترك كردم (و كوتاهى نمودم) عمل صالحى انجام دهم!» (ولى به او مى‏گويند:) چنين نيست! اين سخنى است كه او به زبان مى‏گويد (و اگر بازگردد، كارش همچون گذشته است)! و پشت سر آنان برزخى است تا روزى كه برانگيخته شوند (مومنون:100)

لذا انسان ها بلافاصله بعد از مرگ یا در بهشت های برزخی منعم بوده، و یا در جهنم برزخی اسیر عذاب خواهند بود، همان‌طور که قرآن کریم از قول مومن آل فرعون بعد از شهادت به دست مشرکان می فرماید:

«قِيلَ ادْخُلِ الجْنَّةَ قَالَ يَالَيْتَ قَوْمِى يَعْلَمُونَ * بِمَا غَفَرَ لىِ رَبىّ‏ِ وَ جَعَلَنىِ مِنَ الْمُكْرَمِين‏»؛ [به او] گفته شد: به بهشت درآى. گفت: اى كاش قوم من معرفت و آگاهى داشتند، * به اينكه پروردگارم مرا آمرزيد و از كرامت يافتگان قرارم داد (یس:26و27)
یا سخن گفتن پیامبر(ص) با کشته شدگان در جنگ بدر که وقتی عمر سوال کرد آیا با کشته شدگان سخن میگویید؟ فرمود: ای پسر خطاب! ساکت باش، سوگند به خدا که تو از آنها شنواتر نیستی، و بین آنها و فرشتگان که با گرزهای آهنین آنها را بگیرند هیچ فاصله ای نیست مگر آنکه من صورت خود را این گونه از آنها برگردانم.(بحارالانوار، ج6، ص254و255)

پس خداوند و انسان های مطلع می توانند از وضعیت انسان ها در قیامت خبر دهند، و اما اخباری که از وضعیت فعلی افراد می رسد، بر فرض صحت، از حال آنها در عالم برزخ حکایت دارد، نه بهشت و جهنم اخروی آنها.

[="Tahoma"][="Navy"]

محمداسی;882257 نوشت:

سلام
بهشتی بودن به داشتن اوصاف بهشتی است لذا خبر از بهشتی بودن افراد بلا اشکال است
دیگر اینکه بهشت موعود الان موجود است و در روایات آمده هیچگاه بهشت از ارواح مومنان خالی نبوده است لذا آنکس که چشم باطنش باز است روح مومنان را در بهشت می بیند
و آخر اینکه بهشت در انتهای زمانی نیست بلکه در درجات قرب الهی است همانطور که نبی اکرم ص در معراج بدان وارد شد و از میوه آن خورد لذا استبعادی ندارد که بسیاری از مومنان به این درجه رسیده و در بهشت ساکن باشند
یا علیم[/]

سوال
با توجه به این که بهشتی بودن افراد بعد از قیامت معلوم می شود، چگونه است که عده ای اعلام می کنند که فلانی اهل بهشت است و یا از بهشت پیغام فرستاده و یا خواب می بینند که فلانی گفته است من در بهشت هستم؟

پاسخ
برای پاسخ به این سوال توجه به دو نکته لازم است:

نکته اول: اگرچه ورود به بهشت در قیامت اتفاق می افتد، اما ممکن است آگاهی از آن، از قبل وجود داشته باشد؛ همان طور که یک معلم می تواند با شناختی که از شاگردانش دارد از آینده آنها خبر دهد. اما طبیعتا چنین اعلامی متوقف بر آگاهی است، لذا هر کسی نمی تواند در خصوص بهشتی یا جهنمی بودن انسان ها ابراز نظر کند، بلکه یا باید سخن خداوند باشد:
«تَبَّتْ يَدَا أَبىِ لَهَبٍ وَ تَبَّ* مَا أَغْنىَ‏ عَنْهُ مَالُهُ وَ مَا كَسَبَ* سَيَصْلىَ‏ نَارًا ذَاتَ لهَبٍ* وَ امْرَأَتُهُ حَمَّالَةَ الْحَطَب‏»؛ نابود باد قدرت ابولهب، و نابود باد خودش * ثروتش و آنچه به دست آورده است چيزى [از عذاب خدا] را از او دفع نمى‏كند. * به زودى در آتشى زبانه‏دار درآيد * و [نيز] همسرش كه هيزم‏كش است.(1)
یا سخن فرستاده و ولی او باشد، همان طور که امام سجاد(ع) در خصوص جایگاه عموی بزرگوارشان حضرت عباس(ع) در قیامت می‌فرمایند:

«رَحِمَ اللَّهُ الْعَبَّاسَ فَلَقَدْ آثَرَ وَ أَبْلَى وَ فَدَى أَخَاهُ بِنَفْسِهِ حَتَّى قُطِعَتْ يَدَاهُ فَأَبْدَلَ اللَّهُ عَزَّ وَ جَلَّ بِهِمَا جَنَاحَيْنِ يَطِيرُ بِهِمَا مَعَ الْمَلَائِكَةِ فِي الْجَنَّةِ كَمَا جَعَلَ لِجَعْفَرِ بْنِ أَبِي طَالِبٍ ع وَ إِنَّ لِلْعَبَّاسِ عِنْدَ اللَّهِ عَزَّ وَ جَلَّ مَنْزِلَةً يَغْبِطُهُ بِهَا جَمِيعُ الشُّهَدَاءِ يَوْمَ الْقِيَامَة»؛ خداوند حضرت عباس (ع) را رحمت کند که به حق ایثار کرد و امتحان شد و جان خود را فدای برادرش کرد تا آنکه دو دستش قطع شد. لذا خداوند عزوجل در عوض،‌ دو بال به او عطا کرد تا همراه ملائکه در بهشت پرواز کند، همان طور که به جعفر بن ابی طالب (ع) هم دو بال عطا فرمود و به تحقیق، حضرت عباس (ع) نزد پروردگار مقام و منزلتی دارد که روز قیامت همه شهدا به آن مقام و منزلت غبطه می خورند.(2)

نکته دوم: آنچه از آیات و روایات فهمیده می شود این است که ما بعد از مرگ با دو عالم مواجه هستیم: یکی برزخ و یکی قیامت؛ قرآن کریم می فرماید:

«إِذَا جَاءَ أَحَدَهُمُ الْمَوْتُ قَالَ رَبّ‏ِ ارْجِعُون‏ * لَعَلِّي أَعْمَلُ صالِحاً فيما تَرَكْتُ كَلاَّ إِنَّها كَلِمَةٌ هُوَ قائِلُها وَ مِنْ وَرائِهِمْ بَرْزَخٌ إِلى‏ يَوْمِ يُبْعَثُون‏»؛ زمانى كه يكى از آنان را مرگ در رسد، مى‏گويد: پروردگارا! مرا بازگردان‏ شايد در آنچه ترك كردم (و كوتاهى نمودم) عمل صالحى انجام دهم!» (ولى به او مى‏گويند:) چنين نيست! اين سخنى است كه او به زبان مى‏گويد (و اگر بازگردد، كارش همچون گذشته است)! و پشت سر آنان برزخى است تا روزى كه برانگيخته شوند (3)

لذا انسان ها بلافاصله بعد از مرگ یا در بهشت های برزخی منعم بوده، و یا در جهنم برزخی اسیر عذاب خواهند بود، همان‌طور که قرآن کریم از قول مومن آل فرعون بعد از شهادت به دست مشرکان می فرماید:

«قِيلَ ادْخُلِ الجْنَّةَ قَالَ يَالَيْتَ قَوْمِى يَعْلَمُونَ * بِمَا غَفَرَ لىِ رَبىّ‏ِ وَ جَعَلَنىِ مِنَ الْمُكْرَمِين‏»؛ [به او] گفته شد: به بهشت درآى. گفت: اى كاش قوم من معرفت و آگاهى داشتند، * به اينكه پروردگارم مرا آمرزيد و از كرامت يافتگان قرارم داد (4)
یا سخن گفتن پیامبر(ص) با کشته شدگان در جنگ بدر که وقتی عمر سوال کرد آیا با کشته شدگان سخن میگویید؟ فرمود: ای پسر خطاب! ساکت باش، سوگند به خدا که تو از آنها شنواتر نیستی، و بین آنها و فرشتگان که با گرزهای آهنین آنها را بگیرند هیچ فاصله ای نیست مگر آنکه من صورت خود را این گونه از آنها برگردانم.(5)

جمع بندی و نتیجه گیری
پس اولا خداوند و انسان های مطلع می توانند از وضعیت انسان ها در قیامت خبر دهند، و اما اخباری که از وضعیت فعلی اموات می رسد، یا در برخی رویاها از جای خوب خویش خبر می‌دهند بر فرض صحت، از حال آنها در عالم برزخ حکایت دارد، نه بهشت و جهنم اخروی آنها.
4. یس:36/26و27.
5. بحارالانوار، ج6، ص254و255.

موضوع قفل شده است