جمع بندی چگونه شروع کنیم به خواندن تاریخ صدر اسلام

تب‌های اولیه

11 پستها / 0 جدید
آخرین ارسال
چگونه شروع کنیم به خواندن تاریخ صدر اسلام

سلام خسته نباشید. من خیلی دوست دارم تاریخ صدر اسلام رو یاد بگیرم ولی هیچ ایده ای ندارم که چه جوری باید شروع کنم. آیا برنامه ای وجود داره که مثلا طبق اون آدم بره جلو بعد مثلا مطالعه 6-7 تا کتاب تاریخ صدر اسلام رو یاد بگیره؟ باتشکر

با نام و یاد دوست

کارشناس بحث: استاد عماد

rezachess;882229 نوشت:
من خیلی دوست دارم تاریخ صدر اسلام رو یاد بگیرم ولی هیچ ایده ای ندارم که چه جوری باید شروع کنم. آیا برنامه ای وجود داره که مثلا طبق اون آدم بره جلو بعد مثلا مطالعه 6-7 تا کتاب تاریخ صدر اسلام رو یاد بگیره؟

سلام علیکم
برای مطالعه تاریخ اسلام اگر شخصیت محور پیش بروید بهتر است یعنی ابتدا در مورد حضرت محمد صلی الله علیه الله و آله وسلم سپس در مورد معصومین دیگر
اما مقطع درسی مطالعه کننده و سطح وی نیز مهم است. باید بفرمائید که شما در چه مقطعی هستید تا مناسب با سطح شما کتاب معرفی شود
برای یک دانشجو ابتدا مطالعه کتاب فروغ ابدیت آیه الله سبحانی که در مورد زندگی نامه پیامبرصلی الله علیه واله سلم پیشنهاد می شود
سپس کتاب سیره پیشوایان نوشته استاد پیشوایی
اما برای معرفی منابع بیشتر به اطلاعات بیشتر از شما نیاز است

من دانشجوی نرم افزار ترم ۵ هستم

با سلام

به نظر من شما يك كتاب معتبر از شيعه مانند كتاب كافي و صحيح بخاري از اهل سنت را بعلاوه يك كتاب تاريخي مانند تاريخ طبري و يا تاريخ دمشق را مطالعه كنيد تا يك مقايسه تطبيقي وتحليلي كامل داشته باشيد .

خیر البریه;882974 نوشت:
به نظر من شما يك كتاب معتبر از شيعه مانند كتاب كافي و صحيح بخاري از اهل سنت را بعلاوه يك كتاب تاريخي مانند تاريخ طبري و يا تاريخ دمشق را مطالعه كنيد تا يك مقايسه تطبيقي وتحليلي كامل داشته باشيد .

به هیچ وجه چنین توصیه ای صحیح نیست زیرا کتابهایی که شما شمردید کتابهای تخصصی است گذشته از آن آیا کتاب80 جلدی آنهم در مجلدات ضحیم برای دانشجویی که در صدد اطلاع اجمالی از تاریخ اسلام است صحیح نمی باشد. بنده سوالی از شما دارم کدام مورخ و متخصص فن تاریخ تاریخ 80جلدی مدینه دمشق را خوانده است؟؟ مگر اینکه در برخی از موارد به آن مراجعه کرده است.

rezachess;882789 نوشت:
من دانشجوی نرم افزار ترم ۵ هستم

بله همان طور که عرض کردم کتاب فروغ ابدیت وسیره پیشوایان برای شروع خوب است. پس از آن نیز تالیفات استاد رسول جعفریان در مورد تاریخ اسلام ، تاریخ خلفاء و تاریخ تشیع توصیه می شود
کمی تخصصی تر تالیفات علامه بزرگوار عسکری است البته آنچه از تالیفات علامه سید جعفر مرتضی که به فارسی ترجمه شده است نیز پس از اینها مطالعه اش مفید است اما خواندن کتابهای ماخذ مانند طبری و امثال آن نیاز به برخی ابزار همانند دانستن اجمالی علم رجال، ادبیات عرب و ...دارد

عماد;882979 نوشت:
به هیچ وجه چنین توصیه ای صحیح نیست زیرا کتابهایی که شما شمردید کتابهای تخصصی است گذشته از آن آیا کتاب80 جلدی آنهم در مجلدات ضحیم برای دانشجویی که در صدد اطلاع اجمالی از تاریخ اسلام است صحیح نمی باشد. بنده سوالی از شما دارم کدام مورخ و متخصص فن تاریخ تاریخ 80جلدی مدینه دمشق را خوانده است؟؟ مگر اینکه در برخی از موارد به آن مراجعه کرده است.

سلام

اتفاقا اگر كسي بدنبال كشف حقيقت باشد خودش به منابع دست اول وكهن مقدمين مانند همين كتبي كه گفتم مراجعه ميكند نه به كتبي كه 1000 سال بعد نوشته شده است .

ضمن اينكه نيازي ندارد كه همه مجلدات را بخواند ميتواند بصورت موضوعي به مدارك مورد نظر مراجعه و حقيقت را خودش پيدا كند ....

خیر البریه;883212 نوشت:
اتفاقا اگر كسي بدنبال كشف حقيقت باشد خودش به منابع دست اول وكهن مقدمين مانند همين كتبي كه گفتم مراجعه ميكند نه به كتبي كه 1000 سال بعد نوشته شده است .

ضمن اينكه نيازي ندارد كه همه مجلدات را بخواند ميتواند بصورت موضوعي به مدارك مورد نظر مراجعه و حقيقت را خودش پيدا كند ....

یعنی شما می فرمائید مثلا دانشجوی سال اول یا یک دبیرستانی برود سراغ تاریخ مدینه دمشق،
خوب قطعا عربی را نمی داند و در بسیاری از موارد ترجمه ها اشکال دارد آنوقت چکار کند؟
در بسیاری از موارد سلسله سند مشکل دارد و افراد مجهول یا ضعیفی در سلسله سند وجود دارند آنوقت چکار کند؟ نکند انتظار دارید برود رجال نیز بخواند؟
در بسیاری از موارد قواعد عربی نیاز است مثل فعل مجهول و معلوم و کاربرد فعل مجهول و اشعار آن به ضعف موضوع،
اینها مسائل فنی است، که برخی از صاحبان فن نیز در آن گرفتار می شوند چگونه انتظار دارید یک دانشجو که می خواهد از تاریخ اسلام مقداری بداند به سراغ این کتاب ها بفرستیم
شما خودتان هنگامی که چشمتان درد می کند به سراغ چشم پژشک می روید یا ابتدا می روید زبان انگلسی را کامل می کند و سپس به آخرین کتابهای تالیفی این علم را می خوانید، طبعتا کسی چنین کاری نمی کند بلکه به چشم پژشک مراجعه می کند
امثال علامه عسکری، علامه سید جعفر مرتضی، آیه الله قزوینی و متخصص این فن هستند و باید برای آشنایی با تاریخ و رویدادهای صدر اسلام به آثار آنها مراجعه کنیم البته اگر کسی قصد دارد تخصصی کار کند بله باید به سراغ کتابهای منبع برود کسی که قصد دارد پایان نامه در موضوعات تاریخی بنویسد باید به سراغ منابع دست اول برود حتی ترجمه نیز کافی نیست بلکه باید به سراغ اصل کتاب رفت اما برای آشنایی اجمالی یک دانشجو و یا دبیرستانی با تاریخ اسلام منابعی که عرض کردم یا منابع مشابه توصیه می شود

به نام خدا
سلام

rezachess;882229 نوشت:
سلام خسته نباشید.
من خیلی دوست دارم تاریخ صدر اسلام رو یاد بگیرم ولی هیچ ایده ای ندارم که چه جوری باید شروع کنم.
آیا برنامه ای وجود داره که مثلا طبق اون آدم بره جلو بعد مثلا مطالعه 6-7 تا کتاب تاریخ صدر اسلام رو یاد بگیره؟
باتشکر

كتاب كارنامه اسلام كه من چند بار خوندم.

كتابي درباره ي تمدن اسلامي در 25 فصل:

١- سيرى اجمالى از آغاز تاكنون

٢- تسامح، مادر تمدن انسانى اسلام

٣- مقام رفيع دانش در اسلام

٤- فرهنگ و تمدن انسانى و جهانى اسلام

٥- تمدن اسلامى، منشا یك فرهنگ عظيم انسانى

٦- معجزه فرهنگ اسلامى

٧-كتابها و كتابخانه ها

٨- مدارس و دانشگاه ها

٩- نهضت علمى مسلمانان

١٠ - علم طب و بيمارستانها

1١ - داروسازى و علوم طبيعى

و...........

كه تصوير جامعي از تمدن اسلامي است و بسيار خواندني.
پيشنهاد ميكنم اين كتاب رو از دست ندهيد.

جمع بندی

پرسش:
برای یک دانشجو چه کتابهایی را جهت مطالعه تاریخ صدر اسلام پیشنهاد می کنید؟

پاسخ:
کتاب های فراوانی در زمنیه تاریخ صدر اسلام تالیف شده است که بسته به سطح اطلاعات باید به سراغ آنان رفت. از طرفی اگر ابتدا شخصیت محور شروع کنید بهتر است لذا در مورد زندگی پیامبر اسلام (صلی الله علیه و آله) کتاب "فروغ ابدیت" آیه الله سبحانی و برای سایر معصومین کتاب "سیره پیشوایان "استاد مهدی پیشوایی توصیه می شود.

فروغ ابدیت در دو جلد منتشر شده و مجموعا مشتمل بر ۶۵ فصل با عناوین و موضوعات ذیل می‌باشد که توسط بوستان کتاب در سال 1385 بیست پنجمین چاپ آن روانه بازار کتاب شده است(1)
سیره پیشوایان نیز به زندگی نامه ائمه معصومین (علیهم السلام) و شرایط زمان آن بزگوران، برخوردهای اجتماعی و سیاسی و نیز فرهنگی آنان نسبت به حکومت ها و مردم پرداخته است(2)
البته کتاب منتهی الامال تالیف شیخ عباس قمی کتاب خوبی است اما ادبیات و قلم آن کمی قدیمی است

پس از اینها کتاب های استاد رسول جعفریان توصیه میشود و سپس کتاب تاریخ تحقیقی صدر اسلام که اصل آن از استاد یوسفی غروی به نام «موسوعه التاریخ الاسلامی» است و توسط حسینعلی عربی با عنوان «تاریخ تحلیلی اسلام »ترجمه شده است.
پس از آن کتابهای علامه عسکری و علامه سیدجعفر مرتضی عاملی پیشنهاد می شود البته رعایت این ترتیب الزامی است زیرا همان ابتدا نمی شود به سراغ آثار علامه سید جعفر و علامه عسکری رفت.

پی نوشت ها:
1.سبحانی، جعفر، فروغ ابدیت، قم، بوستان کتاب، چاپ بیست ویکم، ۱۳۸۵ ش
2.پیشوایی، سیره پیشوایان، انتشارات توحید، قم

موضوع قفل شده است