مهارت هاي جرأت ورزي

تب‌های اولیه

10 پستها / 0 جدید
آخرین ارسال
مهارت هاي جرأت ورزي

قبل از اينكه مهارتهاي زير را بخوانيد بايد با افكار منفي كه باعث كاهش توانايي شما در نه گفتن است را بشناسيد و با‌آن ها مبارزه كنيد و با خود گويي مثبت زمينه را براي نه گفتن فراهم كنيد نمونه اي از اين افكار :
- اگر من با ايشان مخالفت كنم نظرش نسبت به من عوض ميشه
- اگر من نه بگوييم در آينده از طرف مقابل نمي توانم خواسته اي يا انتظاري داشته باشم
- اگر با نه گفتنم طرف مقابل عصباني شود چيكار كنم؟
سه مهارت مفيد در تقويت جرأت ورزي
1- بيان صريح احساسات خود درتعامل با ديگران
يعني مطلع ساختن ديگران از احساسي که نسبت به اعمال آنها داريد.از متهم کردن ديگران و گفتن چيز هايي مانند«شما بي ملاحظه هستيد.» يا «شما بي پروا حرف ميزنيد.» خودداري نماييد و در عوضاحساس خود را نسبت به آنها اين گونه بيان نماييد «متأسفم اما نمي توانم کاري برايتان انجام دهم.» يا «اگر بيشتر مراقب حرف زدنتان باشيد خوشحال مي شوم.» بيان صريح احساسات خودتان به حرمت نفس و احترامي که ديگران براي شما قائلند خواهدافزود.
2- همدلي
اگر نياز هايديگران را درک کنيد و بپذيريد، آنها بيشتر مايل به پذيرفتن خواسته ها و اميال شماخواهند بود.اما اين به معني آن نيست که هرچه ديگران مي خواهند قبول کنيد. ميتوانيد با خواسته هاي افراد ديگر مخالفت نيز بکنيد. اما با بيان اينکه احساس آنهارا درک مي کنيد و آنها را هم محترم مي شماريد.
3- کارداني
وقتي احساسات خود را بيان مي کنيد و نسبت به ديگران همدلي نشانمي دهيد به احتمال قوي اعمال شما مدبرانه خواهد بود تا نسنجيده. هيچکس از اينکه وادار به انجام کاري شود خوشش نمي آيد اگر ديگران شما رابه انجام کاري وادار کردند به جاي اينکه عقب نشيني کنيد، قرص و محکم بايستيد و به نحوي واکنش نشان دهيد که احترام آنها را جلب نماييد.

با سلام و تشکر از کارشناس محترم جناب امیدوار :Gol:

بنده نظرم بر این هست که جرات ورزی هم از مصادیق بارز اعتماد به نفس حساب میشه ولی امروز مشاهده کردم که جرات ورزی به طور مستقل بخش ویژه ای رو به خودش اختصاص داده ؟!!!

معمولا همیشه کسی جرات داره، که اعتماد به نفس داشته باشه

تفاوت های اساسی اعتماد به نفس با جرات ورزی چیست ؟

چرا این دو موضوع به این صورت از هم جداست ؟

موفق و سربلند باشید :Gol:

ضمناً تفاوت های جرات با جسارت درست و منطقی رو میشه توضیح بدین ؟

ماه بانو;87516 نوشت:
ضمناً تفاوت های جرات با جسارت درست و منطقی رو میشه توضیح بدین ؟

باعرض سلام و تشکر جرأت نوعی رفتار و یا گفتار فعال ، محترمانه در موقعیت مناسب برای ممانعت از تجاوز دیگران به حقوق شخصی است البته می توان جسارت درست و منطقی را جزیی از مهارت های جرأت ورزی دانست

ماه بانو;87513 نوشت:

تفاوت های اساسی اعتماد به نفس با جرات ورزی چیست ؟

با سلام و تشکر از پاسخ گویی شما

اگر به این سوال هم پاسخ بدین ممنون میشم

چون واقعا برام تعجب انگیز بود که جرات ورزی و اعتماد به نفس در دو بخش جداگانه و ویژه قرار گرفتند !!

با آرزوی موفقیت و سربلندی در راه حق؛

آذر بانو;89380 نوشت:
با سلام و تشکر از پاسخ گویی شما

اگر به این سوال هم پاسخ بدین ممنون میشم

چون واقعا برام تعجب انگیز بود که جرات ورزی و اعتماد به نفس در دو بخش جداگانه و ویژه قرار گرفتند !!

با آرزوی موفقیت و سربلندی در راه حق؛

باعرض سلام و آرزوی توفیق روز افزون
خدمت شما عرض کنم اعتماد به نفس پیش نیاز برای افزایش جرأت ورزی به شمار می آید به نظر من افراد در سطوح مختلفی از جرأت ورزی هستند بعضی از افراد در موقعیت های خاص جرأت ورزی بالایی دارند و در بعضی از موقعیت ها جرأت ورزی ندارند پس برای افزایش مهارت جرأت ورزی در همه موقعیت های زندگی باید از اعتماد به نفس بالایی برخوردار بود. موفق باشید.

سلام ميدونم اين موضوع قديميه ولي احساس ميكنم نيمه كاره رها شده من خودم از اين موضوع يعني عدم داشتن جرات خيلي رنج ميبرم به خصوص در ارتباط با خانوادع همسرم و اونا هم خول به اين نقطه ضعفم واقف اند اما هر چي سعي ميكنم نميتونم باهاشون با جرات باشم شايد به اين دليله كه اعتماد به نفسشون خيلي بالاس و خودشرنو خيلي قبول دارن ويا شايد بعضي وقتل سرنظرشون پا فشاري ميكنن كه باعث ميشه ادم جرات نكنه نه بگه .

صبور;166353 نوشت:
سلام ميدونم اين موضوع قديميه ولي احساس ميكنم نيمه كاره رها شده من خودم از اين موضوع يعني عدم داشتن جرات خيلي رنج ميبرم به خصوص در ارتباط با خانوادع همسرم و اونا هم خول به اين نقطه ضعفم واقف اند اما هر چي سعي ميكنم نميتونم باهاشون با جرات باشم شايد به اين دليله كه اعتماد به نفسشون خيلي بالاس و خودشرنو خيلي قبول دارن ويا شايد بعضي وقتل سرنظرشون پا فشاري ميكنن كه باعث ميشه ادم جرات نكنه نه بگه .

با سلام و احترام
و عرض تسليت
اين يكي دو روز به مناسبت ايام تاسوعا و عاشوراي حسيني احتمالاً پاسخ گويي كارشناسان و حتي كاربران صاحب نظر كمتر باشه، ان شاءالله بعد از اين ايام در خدمت كاربران عزيز و گرامي هستيم.

موفق باشيد در پناه سيدالشهداء عليهم السلام

التماس دعا

صبور;166353 نوشت:

در مورد ازدواج شاید قضیه فرق کنه .

بعد از ازدواج منیت باید به ما ئیت تبدیل بشه

یعنی در مواقعی اگه کسی هم جرات نه گفتن داشته باشه نباید نه بگه .

همین هست که در تفسیر اینکه با ازدواج نیمی از دین کامل میشه بیان میشه

چون فرد دیگه خودش تنها نیست که همیشه نظر خودش رو عمل کنه یا اینکه طبق قضیه فرزند سالاری همیشه نظر خودش اجرا بشه بلکه بعد از ازدواج ما پیش میاد که مجبوره از نظر خودش بگذره

و این میتونه تمرین و مقدمه ای باشه برای اینکه بتونه از نظر خودش در مقابل نظر خداوند بگذره و مقدمه ای برای رسیدن به مقام بندگی کردن برای خدا باشه

در چنین مواقعی در مورد ذکر شده من فکر می کنم علاوه بر مورد بالا
باید موقعیت طرف مقابل و حتی افراد مقابل هم سنجیده بشه .

و بعد از درک موقعیت طرف مقابل که توسط استاد امیدوار هم بیان شد

باید عقل و منطق و شرع رو به کار گرفت و نظر داد

اگر افراد مقابل منطقی باشند و نظر خود شخص هم منطقی باشه

حرف مورد پذیرش قرار میگیره .

البته در کنار داشتن اعتماد به نفس

شیوه بیان نظر و نوع برخورد و بیان و در نظر گرفتن سن طرف مقابل

هم بسیار موثره حتی اگر طرف منطقی نباشه .

ان شاءالله از نظرات اساتید هم بهره مند بشیم .

سلام
جواب كامل شما در اين مقاله است مطالعه فرماييد:
http://porseman.org/showarticle.aspx?id=750

اما به نظر من صرف دانستن اين اطلاعات گام اول است اجرا كردن و به عمل در آوردن بسيار مهم است.
حتما دفتري برداريد و هر روز با برنامه تمرين انجام دهيد و نقاط ضعف و قوت تان را بررسي كنيد.
به ياد داشته باشيد كه نبايد زود دلسرد شد بدانيد كه حركت در مسير سبب رشد شما است حال گاهي ممكن است اين احساس را نداشته باشيد ولي در كل رشد در آن هست مانند وقتي كه كوهنوردي مي كنيم گاهي در مسير صعود براي پيشرفت بهتر لازم كمي به پايين حركت كرد و مسير بهتري انتخاب كرد.

موضوع قفل شده است