آیا پرداخت پول به جای نذری صحیح است؟

تب‌های اولیه

5 پستها / 0 جدید
آخرین ارسال
آیا پرداخت پول به جای نذری صحیح است؟

با سلام و خسته نباشيد. من ١سال قبل به مدت ٣سال قيمه نذر كردم اما از مقدار و هزينش چيزي نگفتم سال گذشته غذا را پختم و ٧٢ غذا پخش كردم، آيا ممكن است امسال پول را جاي غذا به موسسه معلولين اهدا كنم

با نام و یاد دوست

کارشناس بحث: استاد نور

مظفري;881656 نوشت:
با سلام و خسته نباشيد. من ١سال قبل به مدت ٣سال قيمه نذر كردم اما از مقدار و هزينش چيزي نگفتم سال گذشته غذا را پختم و ٧٢ غذا پخش كردم، آيا ممكن است امسال پول را جاي غذا به موسسه معلولين اهدا كنم

با سلام و احترام

برای دریافت پاسخ دقیق، نام مرجع تقلیدتان را بفرمایید و اینکه برای نذرتان صیغه شرعی خواندید یا خیر؟

موفق و مويد باشید

سلام ببخشید منظور از صیغه نذر چی هست؟من پدرم چند سال پیش روز اربعین گفتن خدایا یه مشکلی دارم اگه توکل بر تو مشکلم حل بشه دیگ شله میزنم.آیا منظور از صیغه نذر عربی هست یا فارسی این جمله صحیحه؟چون امسال قصد پیاده روی اربعین رو داشتیم اما بخاطر نذر پدر نشد بریم.مرجع تقلید:حاج آقای سیستانی

fateme_farhadi;902896 نوشت:
سلام ببخشید منظور از صیغه نذر چی هست؟من پدرم چند سال پیش روز اربعین گفتن خدایا یه مشکلی دارم اگه توکل بر تو مشکلم حل بشه دیگ شله میزنم.آیا منظور از صیغه نذر عربی هست یا فارسی این جمله صحیحه؟چون امسال قصد پیاده روی اربعین رو داشتیم اما بخاطر نذر پدر نشد بریم.مرجع تقلید:حاج آقای سیستانی

با سلام و عرض ادب

برای دریافت پاسخ دقیق طبق نظر آیه الله سیستانی به استفتای زیر توجه نمایید:

پرسش: برای نذر کردن باید صیغه ی خاصی تلفظ کنیم تا نذر واجب شود ؟ پاسخ: بله در نذر باید صیغه خوانده شود ، و لازم نیست آن را به عربى بخواند ، پس اگر بگوید چنانچه مریض من خوب شود براى خدا بر من است که ده تومان به فقیر بدهم ، نذر او صحیح است ، و اگر بگوید براى خدا نذر کردم چنین کنم ، ـ بنابر احتیاط واجب ـ باید عمل کند ، ولى اگر نام خدا را نبرد و فقط بگوید نذر کردم ، یا نام یکى از اولیاى خدا را ببرد نذر صحیح نیست . و نذر اگر صحیح بود و مکلف به نذر خود عمداً عمل نکرد گناه کرده است ، و باید کفاره بدهد ، و کفاره وفا نکردن به نذر مانند کفاره مخالفت قسَم است.

پایگاه اطلاع رسانی آیه الله سیستانی به آدرس:
http://www.sistani.org/persian/qa/02666/

موضوع قفل شده است