جمع بندی یک حدیث در سخنرانی دکتر رحیم پور

تب‌های اولیه

6 پستها / 0 جدید
آخرین ارسال
یک حدیث در سخنرانی دکتر رحیم پور

سلام، وقتتون بخیر
من چند وقت پیش یک حدیثی شنیدم که مضمونش به این صورت بود :
"قدم زدن با برادر مسلمان و خوشجال کردن وی و ... از 2 ماه در مسجد (یه مسجد معروف گفت) ماندن بهتره"
متاسفانه من متن رو به صورت کامل نتونستم بشنوم، ولی تقریبا همین بود.
فکر کنم یکی از سخنرانی های آقای حسن رحیم پور بود.اگه اشتباه نکنم 17 تیر 95 ، شبکه 4 . اما هر چقدر خودم به دنبال فایل تصویری این برنامه گشتم پیدا نکردم.
اگر چنین حدیثی وجود داره ، لطفا یک رفرنس(ترجیحا با ترجمه) به من بدید.
یا لینک دانلود سخنرانی رو لطف کنید تا من حدیث رو کامل بشنوم و دوباره بنویسم.
با تشکر

با نام و یاد دوست

کارشناس بحث: استاد آلاء

بسم الله الرحمن الرحیم

عرض ادب و سلام و احترام خدمت شما دوست گرامی؛

ConfidenT;880952 نوشت:
"قدم زدن با برادر مسلمان و خوشجال کردن وی و ... از 2 ماه در مسجد (یه مسجد معروف گفت) ماندن بهتره"

در پاسخ از این سوال شما باید عرض کنم ؛ به دلیل حجم گسترده روایات وارد شده از معصومین در کتب حدیثی که اکثرا با متن عربی هستند و نیز عدم حضور ذهن جناب عالی به ترجمه دقیق و کلمه به کلمه روایت مورد اشاره ؛ و علارغم تلاش پیگیر بنده روایتی مطابق با آنچه جنابعالی مطرح فرموده بودید نیافتم؛ اما مشابه با روایت مورد اشاره شما ؛ به روایتی از رسول اکرم صلی الله علیه و آله دست پیدا کردم که در ادامه به آن اشاره خواهم نمود:

«وَ قَالَ ع وَ قَدْ سُئِلَ أَيُّ النَّاسِ أَحَبُّ إِلَيْكُمْ قَالَ أَنْفَعُ النَّاسِ لِلنَّاسِ قِيلَ فَأَيُّ الْأَعْمَالِ أَفْضَلُ قَالَ إِدْخَالُكَ السُّرُورَ عَلَى الْمُؤْمِنِ قِيلَ وَ مَا سُرُورُ الْمُؤْمِنِ‏ قَالَ إِشْبَاعُ جَوْعَتِهِ وَ تَنْفِيسُ كُرْبَتِهِ وَ قَضَاءُ دَيْنِهِ وَ مَنْ مَشَى مَعَ أَخِيهِ فِي حَاجَةٍ كَانَ كَصِيَامِ شَهْرٍ وَ اعْتِكَافِهِ وَ.....»(ابن أبي جمهور، محمد بن زين الدين، عوالي اللئالي العزيزية في الأحاديث الدينية - قم، چاپ: اول، 1405 ق،ج1،ص377).

ترجمه روایت :
از حضرت رسول اکرم صلی اله علیه و آله : سوال شد که کدام یک از مردم نزد شما محبوب ترند؟ فرمود: کسی که به حال دیگر مردم سودمندتر باشد ؛ سوال شد برترین اعمال چیست؟ فرمود: خوشحال کردن مومن؛ سوال شد شاد کردن مومن چگونه است؟ فرمود: گرسنگیش را برطرف کند و گرفتاری اش را برطرف نماید و دین اش را بپردازد ؛ و هر کس همراه برادرش در حاجتی که دارد هم قدم شود؛ مثل این است که یک ماه روزه داری کرده در حال اعتکاف؛ ......

ConfidenT;880952 نوشت:
یا لینک دانلود سخنرانی رو لطف کنید تا من حدیث رو کامل بشنوم و دوباره بنویسم.

متاسفانه لینک سخنرانی ایشان را من اطلاعات چندانی ندارم ؛ فکر می کنم از کانال تلگرام و یا وب سایت و یا سایت رسمی ایشان جویا شوید بهتر است ؛
موفق باشید .

السلام علیک یا اباعبد الله

در باب کمک به حوائج برادران مومن اخبار زیادی آمده مثل :

...وما من مؤمن يفرج عن أخيه كربة إلا فرج الله عنه كربه من كرب الاخرة وما من مؤمن يعين مؤمنا
مظلوما إلا كان له أفضل من صيام شهر واعتكافه في المسجد الحرام، وما من مؤمن ينصر ...اختصاص مفید

ابن طريف، عن ابن علوان، عن الصادق، عن أبيه، عن
النبي صلى الله عليه وآله قال: والله لقضاء حاجة المؤمن خير من صيام شهر واعتكافه .قرب الاسناد

عن محمد بن يحيى، عن أحمد، عن عثمان بن عيسى، عن رجل عن أبي عبيدة
الحذاء قال: قال أبو جعفر عليه السلام: من مشى في حاجة أخيه المسلم أظله الله بخمسة
وسبعين ألف ملك ولم يرفع قدما إلا كتب الله له حسنة، وحط عنه بها سيئة، ويرفع له
بها درجة، فإذا فرغ من حاجته كتب الله عزوجل له بها أجر حاج ومعتمر .کافی

عن محمد بن يحيى، عن ابن عيسى، عن ابن محبوب، عن إبراهيم
الخارقي قال: سمعت أبا عبد الله عليه السلام يقول: من مشى في حاجة أخيه المؤمن يطلب
بذلك ما عند الله حتى تقضى له كتب الله عزوجل له بذلك مثل أجر حجة وعمرة مبرورتين
وصوم شهرين من أشهر الحرم واعتكافهما في المسجد الحرام، ومن مشى فيها بنية ولم يقض
كتب الله بذلك له مثل حجة مبرورة، فارغبوا بالخير .کافی

هرکس قدم در براوردن حاجت برادر دینیش بگذارد ...

ومشي مع
أخ مسلم في حاجته أحب إلى الله تعالى من اعتكاف شهرين في المسجد الحرام. نوادر راوندی

قدم زدن با برادر مسلمان برای حاجتش محبوبتر است نزد خدا از اعتکاف دو ماه در مسجد الحرا م .

بسم الله الرحمن الرحیم

خیر البریه;882020 نوشت:
در باب کمک به حوائج برادران مومن اخبار زیادی آمده مثل :

عرض ادب و سلام و ممنونم از همراهی و ارسال مطالب ارزنده شما . بسیار استفاده کردیم

سوال :
ترجمه و منبع حدیث "قدم زدن با برادر مسلمان و خوشجال کردن وی و ... از 2 ماه در مسجد (یه مسجد معروف گفت) ماندن بهتره" چیست؟

پاسخ :
به دلیل حجم گسترده روایات و دقیق نبودن متن ترجمه روایت ؛ به متن عربی روایت مورد نظر دست یافته نشد؛ اما مشابه با حدیث مورد اشاره؛ روایتی از رسول اکرم صلی الله علیه و آله با این مضمون بیان شده است:

«وَ قَالَ ع وَ قَدْ سُئِلَ أَيُّ النَّاسِ أَحَبُّ إِلَيْكُمْ قَالَ أَنْفَعُ النَّاسِ لِلنَّاسِ قِيلَ فَأَيُّ الْأَعْمَالِ أَفْضَلُ قَالَ إِدْخَالُكَ السُّرُورَ عَلَى الْمُؤْمِنِ قِيلَ وَ مَا سُرُورُ الْمُؤْمِنِ‏ قَالَ إِشْبَاعُ جَوْعَتِهِ وَ تَنْفِيسُ كُرْبَتِهِ وَ قَضَاءُ دَيْنِهِ وَ مَنْ مَشَى مَعَ أَخِيهِ فِي حَاجَةٍ كَانَ كَصِيَامِ شَهْرٍ وَ اعْتِكَافِهِ وَ.....»(1)

ترجمه روایت :
از حضرت رسول اکرم صلی اله علیه و آله : سوال شد که کدام یک از مردم نزد شما محبوب ترند؟ فرمود: کسی که به حال دیگر مردم سودمندتر باشد ؛ سوال شد برترین اعمال چیست؟ فرمود: خوشحال کردن مومن؛ سوال شد شاد کردن مومن چگونه است؟ فرمود: گرسنگیش را برطرف کند و گرفتاری اش را برطرف نماید و دین اش را بپردازد ؛ و هر کس همراه برادرش در حاجتی که دارد هم قدم شود؛ مثل این است که یک ماه روزه داری کرده در حال اعتکاف؛ ......

منبع :
(1) -ابن أبي جمهور، محمد بن زين الدين،
عوالي اللئالي العزيزية في الأحاديث الدينية - قم، چاپ: اول، 1405 ق،ج1،ص377.

موضوع قفل شده است