صفحه 1 از 4 123 ... آخرین
جهت مشاهده مطالب کارشناسان و کاربران در این موضوع کلیک کنید   

موضوع: ارتباط نفس و حقیقت وجودی انسان با جسم انسان

علاقه
    مطالعه و تحقیق , موسیقی آرامش بخش, مناظر زمستانی, ترنم باران
    نوشته
    158
    صلوات
    321
    حضور
    12 روز 4 ساعت 6 دقیقه
    دریافت
    16
    آپلود
    0
    گالری
    0

ارتباط نفس و حقیقت وجودی انسان با جسم انسان

عرض سلام و ادب

با توجه به اینکه روح یا نفس انسان جسمانیة الحدوث و روحانیة البقامی باشد و روح انسان در حین تکامل جسم حاصل می شود.و همچنین علمایی مانند علامه طباطبایی توانسته اند این امر را با عالم ذر و یا خلقت پیشین ارواح تطبیق دهند.

آیاخلقت روح و حقیقت ما تابع خلقت جسم ماست؟منظورم اینه که مثلا اگر پدر بنده با زن دیگری ازدواج میکرد و مادر بنده با مرد دیگری, در این صورت آیا فقط جسم من هر گز بوجود نمیومد و یا علاوه بر اون نفس و روح حقیقت وجودی من هم هر گز حاصل نمیشد؟
    با تشکر

2.  

علاقه
    تحصیل ، تحقیق و پژوهش
    نوشته
    18,833
    صلوات
    50791
    حضور
    133 روز 13 ساعت 29 دقیقه
    دریافت
    11
    آپلود
    0
    گالری
    35

با نام و یاد دوست

ارتباط نفس و حقیقت وجودی انسان با جسم انسان

کارشناس بحث: استاد اویس

4. صلوات ها 2

علاقه
    دانش
    نوشته
    2,613
    صلوات
    28062
    حضور
    50 روز 7 ساعت 38 دقیقه
    وبلاگ
    4
    دریافت
    6
    آپلود
    0
    گالری
    36

نقل قول نوشته اصلی توسط امن نمایش پست ها
    عرض سلام و ادب

با توجه به اینکه روح یا نفس انسان جسمانیة الحدوث و روحانیة البقامی باشد و روح انسان در حین تکامل جسم حاصل می شود.و همچنین علمایی مانند علامه طباطبایی توانسته اند این امر را با عالم ذر و یا خلقت پیشین ارواح تطبیق دهند.

آیاخلقت روح و حقیقت ما تابع خلقت جسم ماست؟منظورم اینه که مثلا اگر پدر بنده با زن دیگری ازدواج میکرد و مادر بنده با مرد دیگری, در این صورت آیا فقط جسم من هر گز بوجود نمیومد و یا علاوه بر اون نفس و روح حقیقت وجودی من هم هر گز حاصل نمیشد؟
    با تشکر
    با عرض سلام خدمت شما برادر گرامی
    بر مبانی اصل جسمانیه الحدوث و تاثیر مستقیم عالم طبیعت و پدر و مادر در تکون نطفه و چگونگی آن باید بگوییم که در فرض ازدواج پدران با زنانی غیر از مادران کنونی ما، هم از جهت صورت ظاهری و هم از جهت روحیات به گونه ای دیگر متکون می شدیم و مسلما آن نبودیم که اکنون هستیم.

علاقه
    نوشته
    158
    صلوات
    321
    حضور
    12 روز 4 ساعت 6 دقیقه
    دریافت
    16
    آپلود
    0
    گالری
    0

نقل قول نوشته اصلی توسط اویس نمایش پست ها
    بر مبانی اصل جسمانیه الحدوث و تاثیر مستقیم عالم طبیعت و پدر و مادر در تکون نطفه و چگونگی آن باید بگوییم که در فرض ازدواج پدران با زنانی غیر از مادران کنونی ما، هم از جهت صورت ظاهری و هم از جهت روحیات به گونه ای دیگر متکون می شدیم و مسلما آن نبودیم که اکنون هستیم.
    سلام
    از لحاظ ظاهر و بدن جسمانی که بدیهی است به گونه ای دیگر بودیم.در این باره اشکالی ندارم.
    از نظر روحیات منظورتان چیست؟منظورتان خصوصیات اخلاقی است؟

7. صلوات ها 2

نوشته
    418
    صلوات
    1855
    حضور
    3 روز 7 ساعت 57 دقیقه
    دریافت
    5
    آپلود
    0
    گالری
    0

سلام
    شاید وضعیت انسان در این جهان ، تابع وضعیت او در عالم قبلی باشد.
    خداوند بر اساس وضعیت انسان در عالم قبلی ، برای این جهان او شرایطی را در نظر می گیرد. از جمله اینکه از کدام پدر و مادر به دنیا بیاید و ...

اینکه مرد ، همسرش را انتخاب می کند ، شاید ظاهر کار باشد. حقیقت این است که همسر هر نفر از قبل کاملا معین شده است و انسان فقط باید پیدایش کند.

در نظر بگیرید:
    در مسابقه ای ، شی ایی را جایی پنهان می کنند. شرکتد کنندگان از محل اختفای شیء اطلاع ندارند. در حالیکه محل اختفاء شیء از قبل معین و مشخص است (برای کسی که به آن علم دارد: مجریان مسابقه). شرکت کنندگان چون از آن خبر ندارند ، باید با جستجو ، آن را پیدا کنند. آنچه بعد از جستجو ، پیدا و معین می شود ، همان چیزی است که قبل از جستجو ، معین گردیده بوده است.

به نظر بنده ، انتخاب همسر هم همینگونه است. از قبل مشخص است که چه کسی همسر چه کسی است. فقط ما چون نمی دانیم ، باید بگردیم و جستجو کنیم تا آنچه از قبل معین و مقدر بوده را پیدا کنیم.

خود من شاید حدود 15 سال قبل از ازدواج ، در خواب ، شخصی نام همسر آینده ام را به من گفت. سالها بعد که ازدواج کردم ، همان اسم بود. با وجودیکه خانواده همسرم را از قبل اصلا نمی شناختم.

کسی از خویشاوندانمان بچه دار نمی شد.... شبی خواب دید که کسی در خواب به او می گوید: من فرزند تو هستم و اسمم فلانی است.
    چند سال بعد این شخص صاحب 9 فرزند شد. اسم فرزند پنجم وی ، همان نامی بود که در خواب به او گفته بودند.

البته بنده در اینجا فقط یک جنبه قضیه را بیان کردم و به سایر جنبه ها نپرداختم.
    لذا این توهم ایجاد نشود که بنابراین ، ما مجبور هستیم و از خودمان اختیاری نداریم و مسئولیت اتفاقاتی که برایمان می افتد با خودمان نیست.

خیر. اصلا اینگونه نیست. ما مسئولیت داریم و خداوند به ما عقل بخشیده تا با کمک آن راه را از بیراهه تشخیص دهیم.
    ما معتقد به مکتب لا جبر و لا تفویض بل امر بین الامرین هستیم.
    ویرایش توسط طوفان خورشیدی : 1395/07/16 در ساعت 01:13

9. صلوات ها 3

علاقه
    نوشته
    158
    صلوات
    321
    حضور
    12 روز 4 ساعت 6 دقیقه
    دریافت
    16
    آپلود
    0
    گالری
    0

سوال دیگر از کارشناس گرامی
    با توجه به احادیث خلقت روح انسان قبل از تولد جسم مانند حدیثی که به خلقت 2000 سال پیش ارواح اشاره کرده آیا می توان نتیجه گرفت که ما وجودی مستقل از ثمره ازدواج پدر و مادر خود داریم و به هر حال حتما خلق میشدیم؟

علاقه
    نوشته
    158
    صلوات
    321
    حضور
    12 روز 4 ساعت 6 دقیقه
    دریافت
    16
    آپلود
    0
    گالری
    0

نقل قول نوشته اصلی توسط طوفان خورشیدی نمایش پست ها
    لذا این توهم ایجاد نشود که بنابراین ، ما مجبور هستیم و از خودمان اختیاری نداریم و مسئولیت اتفاقاتی که برایمان می افتد با خودمان نیست.

خیر. اصلا اینگونه نیست. ما مسئولیت داریم و خداوند به ما عقل بخشیده تا با کمک آن راه را از بیراهه تشخیص دهیم.
    ما معتقد به مکتب لا جبر و لا تفویض بل امر بین الامرین هستیم.
    سلام شاید بتوان گفت خلقت ما جبری است ولی اعمالی که دنیا انجام میدهیم به عهده خودمان گذاشته شده.
    موسی (ع) در مورد پروردگار خود به فرعون گفت:پروردگار من همان کسی است که خلقت هر چیزی رو به اعطا کرده...
    می توان نتیجه گرفت هر چیزی که هستی به او تعلق بگیرد لاجرم روزی به وجود می آید.

12. صلوات

نوشته
    1,605
    صلوات
    3135
    حضور
    21 روز 18 ساعت 34 دقیقه
    وبلاگ
    21
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0

عرض سلام و ادب

با تشکر
    سلام
    اهل معرفت قائل به قوس نزول و صعودند و نازلترین مرتبه وجودی شخص نطفه اوست از آن به بعد قوس صعود آغاز می شود پس قوس نزول از علم الهی آغاز می شود و پس از طی مراتبی به عالم ماده تنزل می کند و باز از آنجا رجوع می کند : انا لله و انا الیه راجعون. اصل هویت ما از خداست و به او باز می گردد.
    و اما هویت هرچیزی با همه اسباب و شرایط وجودیش تحقق می یابد پس معنا ندارد بگوییم اگر مادر من با دیگری ازدواج می کرد چه می شد؟مادر ما در علم الهی همان است که از او متولد می شویم.
    یا علیم

ویرایش توسط محی الدین : 1395/07/19 در ساعت 09:34
    این قرن ، قرن اسلام است
    امام خامنه ای

رابطه عاشورا و ظهور
    ویژگی های جبهه حق و جبهه باطل
    نظام آفرینش

در
    www.larmoshaver.ir

14. صلوات

علاقه
    دانش
    نوشته
    2,613
    صلوات
    28062
    حضور
    50 روز 7 ساعت 38 دقیقه
    وبلاگ
    4
    دریافت
    6
    آپلود
    0
    گالری
    36

سلام
    از لحاظ ظاهر و بدن جسمانی که بدیهی است به گونه ای دیگر بودیم.در این باره اشکالی ندارم.
    از نظر روحیات منظورتان چیست؟منظورتان خصوصیات اخلاقی است؟
    سلام علیکم
    منظور تمامی اوصاف و احوال مربوط به خلقیات و رفتار و عادات انسان است که معمولا فرزندان این احوالات نفسانی را از پدر و مادر خویش به ارث می برند.

16. صلوات ها 2

علاقه
    دانش
    نوشته
    2,613
    صلوات
    28062
    حضور
    50 روز 7 ساعت 38 دقیقه
    وبلاگ
    4
    دریافت
    6
    آپلود
    0
    گالری
    36

سوال دیگر از کارشناس گرامی
    با توجه به احادیث خلقت روح انسان قبل از تولد جسم مانند حدیثی که به خلقت 2000 سال پیش ارواح اشاره کرده آیا می توان نتیجه گرفت که ما وجودی مستقل از ثمره ازدواج پدر و مادر خود داریم و به هر حال حتما خلق میشدیم؟
    با سلام مجدد
    خیر این چنین نیست.
    بر مبنای برهانی جسمانیه الحدوث ارواح ما قبل از تکون ابدان ما تحققی نداشتند و بنده حدیثی نیز بدین مضمون ندیده ام.
    خلقت هر فرزندی در گرو ازدواج پدر و مادر و مواقعه ایشان است و بدون ارتباط زن و مرد و تاثیراتی که از این ناحیه بر نطفه دارند خلقتی برای فرزند متصور نیست.

18. صلوات ها 2

صفحه 1 از 4 123 ... آخرین

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

کاربرانی که این موضوع را مشاهده کرده اند: 36

کلمات کلیدی این موضوع