صفحه 1 از 71 1231121314151 ... آخرین
جهت مشاهده مطالب کارشناسان و کاربران در این موضوع کلیک کنید   

موضوع: ๑۩❀ خیمه عزای سیدالشهداء علیه السلام ❀۩๑ ویژه نامه محرم 1438

علاقه
    اهل بیت علیهم السلام
    نوشته
    9,882
    صلوات
    91231
    حضور
    115 روز 4 ساعت 58 دقیقه
    وبلاگ
    2
    دریافت
    621
    آپلود
    104
    گالری
    1308

๑۩❀ خیمه عزای سیدالشهداء علیه السلام ❀۩๑ ویژه نامه محرم 1438

فایل های پیوست شده فایل های پیوست شده

2.  

علاقه
    اهل بیت علیهم السلام
    نوشته
    9,882
    صلوات
    91231
    حضور
    115 روز 4 ساعت 58 دقیقه
    وبلاگ
    2
    دریافت
    621
    آپلود
    104
    گالری
    1308

ســـلام مــن بــه مـحـرم، مـحـرم گــــل زهــرا
    بـه لطـمه هـای ملائـک بـه مــاتـم گــل زهـرا
    سـلام مـن بـه مـحـرم بـه تشنـگی عـجـیـبـش
    بـه بـوی سیـب زمـینِ غـم و حـسین غریـبش
    سلام من بـه محـرم بـه غصـه و غــم مـهـدی
    به چشم کاسه ی خون وبه شال ماتم مـهـدی
    سـلام من بــه مـحـرم بـه کـربـلا و جـلالــش
    به لحظه های پـرازحزن غرق درد و ملامش
    سـلام مـن بـه مـحـرم بـه حـال خستـه زیـنـب
    بـه بــی نـهــایــت داغ دل شـکــستــه زیـنـب
    سلام من به محرم به دست ومشک ابوالفضل
    بـه نـا امیـدی سقـا بـه سـوز اشـک ابوالفضل
    سـلام مـن بـه مـحـرم بـه قــد و قـا مـت اکـبـر
    بـه کـام خـشک اذان گـوی زیـر نـیزه و خنجر
    سلام من به محرم به دسـت و بـا زوی قـاسم
    به شوق شهد شهادت حنـای گـیـسـوی قـاسم
    سـلام مـن بـه مـحـرم بـه گـاهـواره ی اصـغـر
    به اشک خجلت شاه و گـلـوی پـاره ی اصـغـر
    سـلام مـن بـه مـحـرم به اضـطـراب سـکـیـنـه
    بـه آن مـلـیـکـه، کـه رویش ندیده چشم مدینه
    سـلام مـن بـه مـحـرم بـه عـا شـقـی زهـیـرش
    بـه بـاز گـشـتـن حُر و عروج خـتـم به خیرش
    سلام من بـه محرم بـه مسـلـم و به حـبـیـبش
    به رو سپیدی جوُن و به بوی عطر عجیـبـش
    سلام من بـه محرم بـه زنگ مـحـمـل زیـنـب
    بــه پـاره، پـاره تــن بــی سـر مـقـابـل زیـنـب
    سلام من به محـرم به شـور و حـال عیـانـش
    سلام من به حسـیـن و به اشک سینه زنـانش

نوشته
    6,434
    صلوات
    25017
    حضور
    151 روز 3 ساعت 32 دقیقه
    دریافت
    1
    آپلود
    0
    گالری
    0

عزاداری برای اهلبیت به ویژه سید شهیدان حسین بن علی (ع) و یاران مظلومش از آثار و فواید اجتماعی فراوانی بهره مند است. از جمله:
    الف. محبت و دوستى:
    قرآن و روایات، دوستى خاندان رسول اکرم(ص) و اهل‏بیت(ع) را بر مسلمانان واجب کرده است.‏(1) دوستى لوازمى دارد و دوستدار صادق، کسى است که شرط دوستى را - چنان که باید و شاید - به جا آورد. یکى از مهم‏ترین لوازم دوستى، هم دردى و هم دلى با دوستان در مواقع سوگ و اظهار سرور و شادی در شادى آنان است(1)از این رو در احادیث، بر برپایى جشن و سرور در ایام شادى اهل‏بیت(ع) و ابراز حزن و اندوه در مواقع سوگ آنان، تأکید فراوان شده است.
    حضرت على(ع) در روایتى مى‏فرماید: «یفرحون لفرحنا و یحزنون لحزننا و یبذلون اموالهم و انفسهم فینا،اولئک منّا و الینا؛(2) شیعه و پیروان ما در شادى و حزن ما شریکند و دارایی و جان خویش را در راه ما بذل می کنند،آنان از ما هستند و بازگشتشان به سوی ما است.»
    امام صادق(ع) فرمود: «شیعتنا جزء منا خلقوا من فضل طینتنا یسوؤهم ما یسؤنا و یسرّهم ما یسرّنا؛(3) شیعیان ما پاره‏اى از وجود ما هستند واز زیادى گل ما آفریده شده‏اند؛ آن چه که ما را بدحال یا خوش حال مى‏سازد، آنان را بدحال و خوش حال مى‏گرداند.»
    بر این اساس وظیفه عقلانى و شرعى، ایجاب مى‏کند که در ایام عزادارى اهل‏بیت(ع)، حزن و اندوه خود را به «زبان حال»؛ یعنى، با اشک، آه و ناله و زارى،، و با کم خوردن و کم آشامیدن مانند افراد غم‏زده اظهار نماییم ؛ ‏طبق فرموده امام صادق(ع) : عزاداران سیدالشهدا در روز عاشورا از آب و غذا دورى جویند تا آن که یک ساعت از وقت فضیلت نماز عصر بگذرد، آن گاه به جامی از آب بسنده کنند (4) و از نظر پوشاک، با پوشیدن لباسى که از حیث جنس و رنگ و نحوه پوشش در عرف، حکایت‏گر اندوه و ناراحتى است، آشکار سازیم.
    در روایت دیگر امام رضا (ع) به ریان بن شبیب، که روز اول محرم به محضر آن حضرت شرفیاب شد، فرمود : « یا ابن شبیب ان کنت باکیا لشیئ فابک علی الحسین فانه ذبح کما یذهب الکبش... ؛(5)ای پسر شبیب اگر بر مصیبتی گریه می کنی ، بر حسین بن علی گریه کن چون که آن بزرگوار را همانند گوسفند سر بریدند و همراه او هیجده تن از اهل بیت او -که در زمین همانندی نداشتند- به شهادت رسیدند. » سپس خضرت فرمود: «...فاحزن لحزننا و افرح لفرحنا؛(6)اگر خوش حال می شوی از این که در درجات عالی بهشت با ما باشی ،در حزن ما محزون ودر شادی ما شاد باش. »
    ب. انسان‏سازى:
    از آن جا که در فرهنگ شیعى، عزادارى باید از سر معرفت و شناخت باشد؛ هم‏دردى با آن عزیزان، در واقع یادآورى فضایل، مناقب و آرمان‏هاى آنان است و بدین شکل، آدمى را به سمت الگوگیرى و الگوپذیرى از آنان سوق مى‏دهد.
    فردى که با معرفت در مجالس عزادارى، شرکت مى‏کند، شعور و شور و شناخت و عاطفه را درهم مى‏آمیزد و در پرتو آن، انگیزه‏اى قوى در او پدیدار می گردد و هنگام خروج از مراسم عزادارى مانند محبى مى‏شود که فعّال و شتابان به دنبال پیاده کردن اوصاف محبوب در وجود خویشتن است.
    ج. جامعه‏سازى:
    هنگامى که مجلس عزادارى، موجب انسان‏سازى گشت؛ تغییر درونى انسان به عرصه جامعه نیز کشیده مى‏شود و آدمى مى‏کوشد تا آرمان‏هاى اهل‏بیت(ع) را در جامعه حکم‏فرما کند.
    به بیان دیگر، عزادارى بر اهل‏بیت(ع)؛ در واقع با یک واسطه زمینه را براى حفظ آرمان‏هاى آنان و پیاده کردن آنها فراهم مى‏سازد. به همین دلیل مى‏توان گفت: یکى از حکمت‏هاى عزادارى، ساختن جامعه براساس الگوى ارائه شده از سوى اسلام است.
    د. انتقال‏دهنده فرهنگ شیعى به نسل بعد:کسى نمى‏تواند منکر این حقیقت شود که نسل جدید در سنین کودکى، در مجالس عزادارى با فرهنگ اهل‏بیت(ع) آشنا مى‏شوند. عزادارى و مجالس تعزیه، یکى از عناصر و عوامل برجسته‏اى است تا آموزه‏هاى نظرى و عملى امامان راستین، به نسل‏هاى آینده منتقل شود. مراسم عزادارى، به دلیل قالب و محتوا، بهترین راه براى تعلیم و تربیت نسل جدید و آشنایى آنان با گفتار و کردار اهل‏بیت(ع) است.
    هـ. زنده نگه داشتن و ترویج دائمی مکتب:
    احیا و زنده داشتن نهضت عاشورا موجب زنده نگه داشتن و ترویج دائمی مکتب قیام و انقلاب در برابر طاغوت‌ها و تربیت کننده و پرورش دهندة روح حماسه و ایثار است.گریه بر مصائب سالار شهیدان باعث زنده نگه داشتن نهضت حسینی است. چنان که به اسارت رفتن خاندان امام باعث پایمال نشدن خون شهیدان کربلا شد. در اثر رساندن پیام امام به مردم کوفه و شام توسط امام سجاد(ع) و حضرت زینب(س) نهضت عاشورا به ثمر نشست.
    گریستن در سوگ شهدای کربلا، تجدید بیعت با عاشورا و فرهنگ شهادت و تغذیه فکری و روحی با این مکتب است. اشک ریختن نوعی بیعت و امضا کردن پیمان و قرارداد دوستی با سید الشّهدا و ابراز انزجار و تنفّر از قاتلان حضرت است. از این رو ائمه(ع) به گریستن بر مظلومیت شهدای کربلا تأکید کرده ‏اند. برای گریه بر مصیبت‏های امام حسین(ع) ثواب‏ها و فضیلت‏های فراوان ذکر کرده و فرموده‏اند که چشم گریان بر کربلائیان، چشمه فیض خدا است،(10) زیرا اشک ریختن در عزای حسین(ع) نشانه پیوند قلبی با اهل بیت(ع) و سیدالشّهدا(ع) است. اشک، دل را سیراب می‏کند، عطش روح را برطرف می‏سازد، و نتیجه محبتی است که نسبت به اهل بیت حاصل می‏شود. نیز نشانه همدلی و هماهنگی روحی با ائمه اطهار(ع) است. قلبی که مهر حسین(ع) داشته باشد، بی شک به یاد مظلومیت و شهادت او می‏گرید.
    فضیلت‏ها و ثواب‏های زیادی که برای گریه بر امام حسین(ع) در روایات ذکر شده، در صورتی است که گناه و فسق و آلودگی انسان در حدی نباشد که مانع رسیدن فیض الهی گردد. اشکی که مبیّن پیوند عاطفی و رابطه مکتبی واتصال روحی با راه و فکر و خطّ سیّد الشهدا است حتماً زمینه ساز پرهیز از گناه می‏گردد.
    به تعبیر شهید مطهری «گریه بر شهید، شرکت در حماسه او و هماهنگی با روح وی و موافقت با نشاط و حرکت او است».(11) آری چنین اشکی سزاوار آن همه ثواب است.
    گریه در فرهنگ عاشورائیان سلاح همیشه برّانی است که فریاد اعتراض به ستمگران را دارد. اشک زبان دل است و گریه فریاد عصر مظلومیت، رسالت اشک نیز پاسداری از خون شهید است. به تعبیر حضرت امام خمینی(ره) «گریه کردن در عزای امام حسین، زنده نگهداشتن نهضت است. گریه بر مظلوم، فریاد مقابل ظالم است».(12)

پی نوشت ها:
    1- شهید مرتضی مطهری ، شهید (ضمیمه قیام و انقلاب مهدی) 117- 118 .
    1-نهج البلاغه ، نامه 23.
    2 شورى (42)، آیه 23؛ هود (11)؛ آیه 29؛ میزان‏الحکمه، ج 2، ص 236.
    3 المحبة فى الکتاب والسنة، ص 169 - 170 و 181 - 182.
    4 . بحارالانوار، ج 44، ص 287.
    5. همان،ج65 ، ص 24.
    6. سفینةالبحار ،ج3 ،ص497 ماده عشر.
    7.. امالی صدوق ، ص 112،مجلس27،حدیث5.
    8. همان ،ص 113.
    9. بحارالأنوار، ج 44، ص 286.
    10. مرتضی مطهری، شهید (ضمیمه قیام و انقلاب مهدی) ص 124.
    11. صحیفه نور، ج 8، ص 70 .

علاقه
    اهل بیت علیهم السلام
    نوشته
    9,882
    صلوات
    91231
    حضور
    115 روز 4 ساعت 58 دقیقه
    وبلاگ
    2
    دریافت
    621
    آپلود
    104
    گالری
    1308

برای مشاهده سایز اصلی بر روی تصویر کلیک نمایید:

علاقه
    ////////////////////
    نوشته
    5
    صلوات
    21
    حضور
    7 ساعت 5 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0

این قضیه رو حدود یکماه پیش از یه بنده خدایی شنیدم و گفتم بد نیست برای سایر دوستان هم بازگو کنم

البته قصد داشتم زودتر از اینها عنوان کنم ولی صبر کردم تا مصادف بشه با ایام محرم
    از قضا اون شخص حاجتی داشتن و از آثار و برکات خواندن زیارت عاشورا هم بارها شنیده بودند
    بنابراین نیت چهل روزه میکنن
    به چهلم نمیرسه که جمعه روزی خواب میبینن در مراسم عزاداری سالار شهیدان شرکت کردند
    در عالم رویا ماه محرم است و پرچمهای عزا به چشم میخورن، جمعیتی هم مشغول زنجیر زنی هستن
    ایشون هم لباس سیاه به تن کردن و با شور و حال خاصی عزاداری میکنن و زنجیر میزنن
    اون شخص در ادامه صحبتهاش به موضوع جالبی اشاره کردن که شنیدنیه
    این رو عرض کردند/ تا به حال به یاد ندارم به مانند دیگران در مراسم عزاداری امام حسین (ع) سوگواری کرده باشم
    همیشه در حسرتش بودم چرا که جرات و شهامتش رو نداشتم شاید هم به نوعی معذب بودم
    روزی که این خواب رو دیدم حس عجیب و در عین حال بسیار خوبی بهم دست داد که از توصیفش عاجزم
    البته خواسته و نیت ایشون چیزه دیگری بوده که فراموش کردم بپرسم بهش رسیدن یا خیر
    (حقیقتا بعد از شنیدن این ماجرا انگیزه من هم برای خواندن زیارت عاشورا خیلی بالا رفته)

ویرایش توسط ARMAN MAHDI : 1395/07/11 در ساعت 19:43
    چه زیباست، لحظه ای که جوان با ایمان دستانش رو به سمت آسمان است و با خلوص نیت خدا را میخواند و دعا میکند (PICTURE)

نوشته
    1,651
    صلوات
    4954
    حضور
    67 روز 12 ساعت 7 دقیقه
    وبلاگ
    22
    دریافت
    108
    آپلود
    6
    گالری
    3

بسم الله الرحمن الرحيم

صل الله عليك يابن رسول الله صل الله عليك يا حسين مظلوم يا
    شهيد الرشيد , قتيل العبرات و الاسير الكربات

در جلد نخست مقصد سوم فصل اول منتهي الآمال مرحوم شيخ عباس قمي رحمه الله عليه چنين آمده كه ..

ابن زياد پس از اين نامه ، نامه ديگرى نوشت براى عمر سعد كه يابن سعد حايل شوميان حسين و اصحاب او و ميان آب فرات و كار را بر ايشان تنگ كن و مگذار كه يك قطره آب بچشند چنانكه حائل شدند ميان عثمان بن (125) عّفان تقىّ زكىّ و آب در روزى كه او را محصور كردند.
    پس چون اين نامه به پسر سعد رسيد همان وقت عمر بن حجّاج را با پانصد سوار بر شريعه موكّل گردانيد و آن حضرت را از آب منع كردند، و اين واقعه سه روز قبل از شهادت آن حضرت واقع شد و از آن روزى كه عمر سعد به كربلا رسيد پيوسته ابن زياد لشكر براى او روانه مى كرد، تا آنكه به روايت سيّد تا ششم محّرم بيست هزار نزد آن ملعون جمع شد.(126)

پي نوشت :

125- مكشوف باد كه عثمان بن عفّان را مصريان در مدينه محاصره كردند و منع آب از وى نمودند خبر به اميرالمؤ منين عليه السّلام كه رسيد آن جناب متغيّر شدند و از براى او آب فرستادند و شرح قضيّه او در تواريخ مسطور است .
    ا دست آويز ديرينه خود قرار دادند و به مردم اظهار داشتند كه عثمان كشته شده با حال تشنگى بايد تلافى نمود و به گمان مردم دادند كه شورش مردم بر عثمان به صوابديد حضرت امير عليه السّلام بوده ، در اين باب فتنه و بغى و نواصب خونريزيها از مسلمانان كردند

تا وقعه كربلا رسيد،

اول حكم كه ابن زياد نمود منع آب از عترت پيغمبر صلى اللّه عليه و آله شد و از زمانى كه حكم منع آب شد عمر بن سعد در صدد اجراى اين حكم بر آمد و به همراهان و لشكر خود سپردكه نگذاريد اصحاب امام حسين از شريعه فرات آب بردارند اگرچه فرات طويل و عريض بود لكن اصحاب حضرت درمحاصره بودند و مكرّر ابن زياد در منع آب تاءكيد كرد عمر بن سعد، عمرو بن حجّاج زبيدى را با پانصد سوار ماءمور كرد كه مواظب شرايع فرات باشند و تشنگى سخت شد در اصحاب حضرت .

نقل شده كه سه شبانه روز ممنوع بودند، گاهى چشمه حفر كردند و آن جماعت بى حيا پر كردند، گاهى چاه كندند براى استعمال آب غير شرب و گاهى شبانگاه حضرت ابوالفضل عليه السّلام تشريف برد و آبى آورد.

و در روايت (امالى ) از حضرت سجّاد عليه السّلام مروى است كه در على اكبر عليه السّلام با پنچاه نفر رفت در شريعه و آب آورد
    و
    حضرت سيدالشّهداء عليه السّلام به اصحاب فرمود: برخيزيد و از اين آب بياشاميد و اين آخر توشه شما است از دنيا و وضو بگيريد و غسل كنيد و جامه هاى خود را بشوئيد تا كفن باشد براى شما و از صبح عاشورا ديگر م رسول خدا صلى اللّه عليه و آله برسد و معلوم است كه هواى گرمسير در يك ساعت تشنگى چه اندازه كار سخت مى شود و قدر معلوم از تواريخ و اخبار آن است كه كشته شدند ذريّه رسول خدا صلى اللّه عليه و آله با لب تشنه پس چقدر شايسته باشد كه دوستان آن حضرت در وقت آشاميدن آب يادى از تشنگى آن سيّد مظلومان نمايند.

و از (مصباح كفعمى ) منقول است كه هنگامى كه جناب سكينه در مقتل پدر بزرگوار خود آمد جسد آن حضرت را در آغوش گرفت و از كثرت گريستن مدهوش شد و اين شعر را از پدر بزرگوار در عالم اغماء شنيد:

شيعَتي ما اِنْ شَرِبْتُمْ رَىَّ عَذْبٍ فَاذْكُرُوني
    اَوْسَمِعْتُمْ بِغَريبٍ اَوْ شَهيدٍ فَانْدُبوني

(مصباح كفعمى ص967 )

و ظاهر اين است بقيّه اشعارى كه به اين رديف اهل مراثى مى خوانند از ملحقات شعرا باشد نه از خود حضرت و نيكو ارداف نموده اند.
    ....
    ..

126-(سوگنامه كربلا) ترجمه لهوف سيّد ابن طاوس ص 157.

ویرایش توسط فاتح : 1395/07/12 در ساعت 00:14
    قال الله سبحانه و تعالي : اعْدِلُواْ هُوَ أَقْرَبُ لِلتَّقْوَى ( مائده / 8 )

قال النبي : بالعدل قامت السموات و الارض (تفسير صافي ذيل آيه 7 سوره الرحمن)
    و قال :
    اياكم و الظلم فان الظلم عند الله هو الظلمات يوم القيامة ( سفينة البحار ماده "ظلم" )

مسئوليت قرآني مردم در قبل عدل

علاقه
    ورزش رایانه
    نوشته
    30
    صلوات
    104
    حضور
    4 روز 6 ساعت 39 دقیقه
    دریافت
    4
    آپلود
    0
    گالری
    0

سلام من شاید یه ماه پیش تو همین سایت مشکل وسواسی ک داشتم رو مطرح کردم و راهنمایی های خوبی هم گرفتم اما دوس دارم براتون بگم ک همون موقع من برا وسواسم چهله زیارت عاشورا گرفتم و الان قرصامو قطع کردم و حالم خوبه و باورم نمیشه بعد این همه سال بدون قرص حالم اینقدر خوبه به طوری ک خانوادمم متوجه خوب شدنم شدن و وقتی بهشون گفتم قرصامو قطع کردم خیلی خوشحال شدن و یه چیز جالب هم اینکه روز چهلمین زیارت عاشورام هم افتاده روز عاشورا بخدا خودمم همین دیروز متوجه شدم نمیدونم چطور خدا رو شکر کنم سلام بر حسین مظلومترین مظلوم عالم

علاقه
    خـــــــــــــــــــــــــــــــــدا
    نوشته
    1,179
    صلوات
    5858
    حضور
    49 روز 4 ساعت 31 دقیقه
    دریافت
    8
    آپلود
    0
    گالری
    0

یـــــا ابــــــــــا عبدالله
    از آسمان منادی ماتم رسیده است

"فابکِ عَلی الحسین"مُحرّم رسیده است

Ƹ̵̡Ӝ̵̨̄Ʒ و اُفــوِّضُ أمری إلَی الله إنّ ✿الله✿ بصیــــــــرٌ بالعباد Ƹ̵̡Ӝ̵̨̄Ʒ
    {。^◕‿◕^。}

علاقه
    دین، کتاب، طبیعت
    نوشته
    22,325
    صلوات
    32296
    حضور
    60 روز 23 ساعت 55 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0

حضرت سَیِّدالشُّهدا حُسینِ بنِ عَلی- عَلیهمُ السَّلام- شب پیش از هجرت به سوی كربلا در پایان خطبه‌ای بلند فرمودند: «آگاه باشید، هر آن كه می‌خواهد خونش را در راه ما اهل بیت، كه راه حق است، نثار كند و خود در بهشت لِقاءاللّٰه منزل گیرد، با ما راهی كربلا شود. من فردا صبح اِن‌شاءَاللّٰه به راه می‌افتم.»
    اكنون بار دیگر بانگ الرَّحیل برخاسته است و همان فریاد در آسمان بلند تاریخ طنین‌انداز گشته است. و این بار راهیان كربلا، این راحلان قافله عشق بدان "لبيك" گفتند.

‌ سیّد مرتضی آوینی

علاقه
    دین، کتاب، طبیعت
    نوشته
    22,325
    صلوات
    32296
    حضور
    60 روز 23 ساعت 55 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0

سر درِ اين خانه ها با ما و پرچم با خودت
    دسته ى سينه زنى با ما، ولى دم با خودت

صفحه 1 از 71 1231121314151 ... آخرین

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

کاربرانی که این موضوع را مشاهده کرده اند: 146

کلمات کلیدی این موضوع