جمع بندی آیا بیماری های متعدد دلیل غیر علمی نیز دارند؟

تب‌های اولیه

3 پستها / 0 جدید
آخرین ارسال
آیا بیماری های متعدد دلیل غیر علمی نیز دارند؟

با نام و یاد دوست

سلام

یکی از کاربران سایت سوالی داشتند که مایل نبودند با آیدی خودشون مطرح شود

لذا با توجه به اهمیت موضوع، سوال ایشان با حفظ امانت جهت پاسخگویی توسط کارشناس محترم سایت در این تاپیک درج می شود:

نقل قول:

با نام خدا
و سلام خدمت دوستان

من چند ماهی هست که طلاق گرفتم و مشکلات زیادی با نامزد سابقم و خانوادش داشتم. و مادر ایشون از دعا حرف میزدند و بنده هم توی یکی از وسایل هام ماده زرد رنگی دیدم. من از حدودا بعد از یک سال عقد با ایشون دائما بیمار بودم و توی مطب دکتر ها. این درحالی بود که من دفترچه بیمه ام همیشه تاریخش انقضا میشد و کم استفاده می کردم. و لی بعد ازدواج شاید توی یک سال 3 بار دفترچه من تموم شد و خیلی هم لاغر شدم و چهرم زشت. با اینکه مشکلی توی آزمایشاتم پیدا نمیشد که کم کم خدا لطف کرد و خوب شدم اما با اینکه حالم خوبه ولی باز مشکلات کوچیک هستن مثلا چشمم درد میکنه تا میام درمانش میکنم پام بعد مو و غیره یعنی بازم دکتر میرم درسته مشکلات کوچیکن اما سردرگم شدم گاهی میگم نکنه اطرافیانم حس کنن جلب توجه می کنم اما نه.
گاهی شک می کنم شاید ردی از سحر یا جادو باشه. در این صورت اصلا علاقه ای به رفتن پیش دعا نویس ها ندارم خصوصا که علم و تحصیلاتی هم ندارن میشه اگر چنین چیزی واقعیت داره از کارشناس محترم میخوام لطف کنن و توضیحی بدن و بفرماین چه دعا یا ذکر یا نمازی هست که این سحر ها رو باطل میکنه. لطفا اگه کسی تجربه ای داره بگه.
در ضمن میدونم که سحر و جادو ممکنه مشکلاتی به وجود بیارن اما نمیتونن کاری کنن و این اراده و خواست خداست که سرنوشت رو رقم میزنه.
اگر هم همچنین چیزی نیست آیا من دچار وسواس فکری و بدبینی شدم؟
ممنونم و آرزوی صحت و خوشبختی برای همه دارم.

با تشکر

در پناه قرآن و عترت پیروز و موفق باشید

با نام و یاد دوست

کارشناس بحث: جناب استاد

طاهر;879471 نوشت:
با نام خدا
و سلام خدمت دوستان

من چند ماهی هست که طلاق گرفتم و مشکلات زیادی با نامزد سابقم و خانوادش داشتم. و مادر ایشون از دعا حرف میزدند و بنده هم توی یکی از وسایل هام ماده زرد رنگی دیدم. من از حدودا بعد از یک سال عقد با ایشون دائما بیمار بودم و توی مطب دکتر ها. این درحالی بود که من دفترچه بیمه ام همیشه تاریخش انقضا میشد و کم استفاده می کردم. و لی بعد ازدواج شاید توی یک سال 3 بار دفترچه من تموم شد و خیلی هم لاغر شدم و چهرم زشت. با اینکه مشکلی توی آزمایشاتم پیدا نمیشد که کم کم خدا لطف کرد و خوب شدم اما با اینکه حالم خوبه ولی باز مشکلات کوچیک هستن مثلا چشمم درد میکنه تا میام درمانش میکنم پام بعد مو و غیره یعنی بازم دکتر میرم درسته مشکلات کوچیکن اما سردرگم شدم گاهی میگم نکنه اطرافیانم حس کنن جلب توجه می کنم اما نه.
گاهی شک می کنم شاید ردی از سحر یا جادو باشه. در این صورت اصلا علاقه ای به رفتن پیش دعا نویس ها ندارم خصوصا که علم و تحصیلاتی هم ندارن میشه اگر چنین چیزی واقعیت داره از کارشناس محترم میخوام لطف کنن و توضیحی بدن و بفرماین چه دعا یا ذکر یا نمازی هست که این سحر ها رو باطل میکنه. لطفا اگه کسی تجربه ای داره بگه.
در ضمن میدونم که سحر و جادو ممکنه مشکلاتی به وجود بیارن اما نمیتونن کاری کنن و این اراده و خواست خداست که سرنوشت رو رقم میزنه.
اگر هم همچنین چیزی نیست آیا من دچار وسواس فکری و بدبینی شدم؟
ممنونم و آرزوی صحت و خوشبختی برای همه دارم.

سلام علیکم
این قبیل باورها در اکثر مواقع پایه و اساس علمی و عقلی و دینی ندارند.
از نظر اسلامی وجود سحر و جادو و طلسم گرچه امری پذیرفتنی است، ولی در اکثر موارد با توهم آنها (بدون وجود کوچک ترین سحر و جادو و طلسمی) مواجه هستیم، به این معنا که فرد هر امر غیر عادی را به سحر و جادو و طلسم مرتبط می‌سازد ، در حالی که چیزی در کار نبوده، و آن امر تحت تأثیر عوامل دیگری بوده است و خود این تصور نادرست سبب بروز مشکلات واقعی می گردد.
مجمع البحرین در ذیل کلمه طلسم می نویسد:
«سه نظریه مشهور درباره واژه طلسم وجود دارد:
1. از دو لفظ طلٌ به معنای اثر و اسم ترکیب یافته است.
2. لفظی است یونانی به معنای گره غیر قابل گشودن.
3. مقلوب کلمه مسلط است». [طریحی، فخر الدین، مجمع البحرین، تحقیق سید احمد حسینی ج5، ص107، المکتبة المرتضویة]
نویسنده «کشٌاف اصطلاحات العلوم و الفنون» می نویسد: «عبد العلی بیرجندی در شرح تذکره گوید: طلسم عبارت از خارقی است که مبدأ آن قوای فعٌاله (اثر گذار) آسمانی آمیخته با قوابل زمینی منفعله (اثر پذیر) است، تا بدان امور شگفت و غریب پدید آورند؛ زیرا برای حدوث کائنات عنصری که اسباب آنها قوای آسمانی است، شرایط مخصوصی است و به این شرایط استعداد قابل، کمال می پذیرد و از این رو کسی که احوال قابل و فاعل را بشناسد و بر جمع میان آنها قادر باشد، می تواند به ظهور آثار عجیب و شگفتی پی برد». [طهانوی، کشٌاف اصطلاحات العلوم و الفنون، ج2، ص1138، مکتبة اللبنان، 1996م]
پس اولاً؛ در طلسم از طریق برخی ابزار و وسایل مادی، نیروهای ماورائی جهت انجام کارها به خدمت گرفته می‌شوند.
ثانیا؛ طلسم کار ساده و راحتی نیست و از دست هر کسی برنمی آید. باید توجه داشت که از هر کسی که ادعای دانستن این امور را دارد، نباید به راحتی پذیرفت؛ چون بسیاری از سودجویان از این راه برای خود منبع درآمد درست کرده و مردم را فریب می دهند.
ثالثاً؛ طلسم خرافه نیست و دارای اثر و واقعیت است. ابن سینا بر این باور است که سبب سحر نفوس قوی هستند که بدون استفاده از ابزار مادی به وقوع می پیوندد؛ ولی طلسم از ارتباط قوای آسمانی و قوای زمینی ناشی می شود. وی می گوید: «پدیده های غیر عادی در جهان طبیعت از سه منشأ سرچشمه می گیرند:
الف. هیئت نفسانی، ب. خواص اجسام عنصری؛ مثل جذب آهن توسط مغناطیس، ج. قوای آسمانی که در اثر ارتباط با قوای زمینی آثار عجیب را در پی دارد. سحر از نوع اول است، ولی طلسم از نوع سوم است». [صدر حاج سید جوادی و دیگران، دائرة المعارف تشیع، ج 9، ص117، نشر شهید سعید محبی، تهران، 1381ش]
مرحوم شهید اول بعد از بیان تعریفی نزدیک به تعریف یاد شده از بیرجندی، می نویسد: «طلسم حرام و کسب درآمد کردن از این راه نیز حرام است». [قمی، شیخ عباس، سفینة البحار، ج 4، ص91، چاپ دوم، دارالاسوة، 1416 ق. به نقل از الدروس شهید اول]
طلسم علی‌رغم وجود و تأثیرات غیر قابل انکار آن، قابل ابطال است. ابطال طلسم از طرق مختلف امکان پذیر است.

راه‏هایی برای بطلان طلسم که در ذیل به برخی اشاره می شود :

1. پناه بردن به خداوند ( و زیاد گفتن اعوذ بالله من الشیطان الرجیم) و خواندن سوره‌های فلق و ناس؛

2. خواندن آیه51 و 52 سوره قلم (یعنی از :" و إن یکادالّذین.......) و هم چنین خواندن " آیة الکرسی ".

3. حاج شیخ عباس قمی در کتاب مفاتیح الجنان از امیر المؤمنین (ع) نقل نموده است که جهت باطل کردن سحر این جملات را بنویسید و همراه خود داشته باشید:
« بسم الله و بالله، بسم الله و ما شاء الله، بسم الله و لا حول و لا قوّه إلاّ بالله. قال موسی ما جئتم به السحر إنّ الله سیبطله إنّ الله لا یصلح عمل المفسدین فوقع الحقّ و بطل ما کانوا یعملون فغلبوا هنالک و انقلبوا صاغرین » . (حاج شیخ عباس قمی ، مفاتیح الجنان، باقیات صالحات، باب سوم،نشر بلاغت، قم، بی تا)

4. همچنین از حضرت روایت شده است: جهت محفوظ ماندن از سحر و جادو، شب ها پس از نماز و روزها پیش از نماز هفت مرتبه بخوانید: «بسم الله و بالله سنشدّ عضدک بأخیک و نجعل لکما سلطاناً فلا یصلون إلیکما بآیاتنا أنتما و مَن اتّبعکما الغالبون ». (علامه محمد باقر مجلسي، بحار الانوار، ج92، ص129، مؤسسه الوفاء، بيروت، 1404 ه.ق)
محمد بن مسلم از امام صادق (ع) نقل کرده: "جهت بطلان سحر، این دعا را بنویسید و همراه خود نگه دارید:
" قال موسی ما جئتم به السحر إنّ الله سیبطله إنّ الله لا یصلح عمل المفسدین و یحقّ الله الحقّ بکلماته و لو کره المجرمون اَ أنتم أشدّ خلقاً أم السماء بناها رفع سمکها فسوّاها" تا آخر آیات سوره نازعات. در ادامه: "فوقع الحقّ و بطل ما کانوا یعملون فغلبوا هنالک و انقلبوا صاغرین و ألقی السحرة ساجدین، قالوا آمنّا بربّ العالمین ربّ موسی وهارون". (همان)

5. خواندن این آیه نیز جهت خنثی کردن اثر سحر وارد شده است: «إنَّ ربّکم الله الذی خلق السموات و الأرض فی ستة أیّام ثمّ استوی علی العرش یغشی اللیل النهار یطلبه حثیثاً و الشمس و القمر و النجوم مسخّرات بأمره ألاَ له الخلق و الأمر تبارک الله ربّ العالمین".ادْعُوا رَبَّكُمْ تَضَرُّعاً وَ خُفْيَةً إِنَّهُ لا يُحِبُّ الْمُعْتَدِينَ وَ لا تُفْسِدُوا فِي الْأَرْضِ بَعْدَ إِصْلاحِها وَ ادْعُوهُ خَوْفاً وَ طَمَعاً إِنَّ رَحْمَتَ اللَّهِ قَرِيبٌ مِنَ الْمُحْسِنِين» . (مفاتیح الجنان، باقیات صالحات، باب سوم) ْ

6. در صحیفه الرضا از امام رضا (ع) نقل شده است: به جهت دفع ضرر سحر و بطلان آن دستت را مقابل صورت قرار بده و بخوان: «بِسمِ اللِه العظیم رَبِّ العَرشِ العَظیم إلاّ ذَهَبْتَ وَ انْقَرَضْتَ » (همان)

7. علامه کفعمی دعایی به عنوان حدیث قدسی نقل کرده است که خداوند به حضرت محمد(ص) فرمود: کسی که دوست دارد از سحر در امان باشد، بگوید:
ْ "اللَّهُمَّ رَبَّ مُوسَی وَ خَاصَّهُ بِکَلَامِهِ وَ هَازِمَ مَنْ کَادَهُ بِسِحْرِهِ بِعَصَاهُ وَ مُعِیدَهَا بَعْدَ الْعَوْدِ ثُعْبَاناً وَ مُلَقِّفَهَا إِفْکَ أَهْلِ الْإِفْکِ وَ مُفْسِدَ عَمَلِ السَّاحِرِینَ وَ مُبْطِلَ کَیْدِ أَهْلِ الْفَسَادِ مَنْ کَادَنِی بِسِحْرٍ أَوْ بِضُرٍّ عَامِداً أَوْ غَیْرَ عَامِدٍ أَعْلَمُهُ أَوْ لَا أَعْلَمُهُ وَ أَخَافُهُ أَوْ لَا أَخَافُهُ فَاقْطَعْ مِنْ أَسْبَابِ السَّمَاوَاتِ عَمَلَهُ حَتَّی تُرْجِعَهُ عَنِّی غَیْرَ نَافِذٍ وَ لَا ضَارٍّ لِی وَ لَا شَامِتٍ بِی إِنِّی أَدْرَأُ بِعَظَمَتِکَ فِی نُحُورِ الْأَعْدَاءِ فَکُنْ لِی مِنْهُمْ مُدَافِعاً أَحْسَنَ مُدَافَعَةٍ وَ أَتَمَّهَا یَا کَرِیم‏" . (کفعمی ، مصباح الزایر ، ص 228 ، انتشارات الاعمی للمطبوعات ،بیروت، 1403ق)

موفق باشید.

موضوع قفل شده است