راهنمایی برای انتخاب کتاب و مقتل مناسب

تب‌های اولیه

18 پستها / 0 جدید
آخرین ارسال
راهنمایی برای انتخاب کتاب و مقتل مناسب

بسم الله الرحمن الرحیم

با سلام خدمت کارشناس محترم

لطفا در موارد زیر راهنمایی بفرمایید:

1. بهترین نسخه از نظر ترجمه و روان بودن و ... برای مقتل لهوف سید بن طاووس (ره)؟

2. بهترین نسخه از نظر ترجمه و روان بودن و ... برای کتاب الخصائص الحسینیه شیخ جعفر شوشتری (ره)؟

3. بهترین و کامل ترین کتاب از نظر جامعیت و ... برای بررسی فتنه 88؟

با تشکر

با نام و یاد دوست

کارشناس بحث: استاد ممسوس

نَفَسُ المَهموم فی مصیبة سیدنا الحسین المظلوم، اثر شیخ عباس قمی درباره واقعه کربلا و وقایع پس از آن است که از ولادت امام حسین(ع) آغاز می‌گردد و سپس مناقب حضرت و آنگاه تمام وقایع بیعت تا شهادت ایشان را شرح می‌دهد. میرزا ابوالحسن شعرانی و محمد باقر کمره‌ای این کتاب را به زبان فارسی ترجمه نموده‌اند.
این کتاب را اولین بار میرزا ابوالحسن شعرانی با عنوان دمع السجوم به فارسی ترجمه کرد. وی در سال ۱۳۹۶ق به تصحیح کتاب نفس المهموم اقدام و یک سال بعد آن را ترجمه نمود. اشکال این ترجمه آن‌ است که وی در کنار ترجمه کتاب، توضیحات و اضافاتی بسیاری را نیز (به نثر و نظم) آورده ولی در چاپ از هم تفکیک نکرده است.
محمد باقر کمره‌ای این کتاب را در سال ۱۳۳۹ شمسی با عنوان رموز الشهاده و در کربلا چه گذشت ترجمه نمود(گزیده نفس المهموم، ص۴۱) وی در این ترجمه، ترجمه کتاب نفثة المصدور شیخ عباس را نیز افزود. زیرا آن را کامل‌کننده نفس المهموم می‌داند، ویژگی این ترجمه آن است که به جای ترجمه اشعار عربی پایان کتاب، اشعاری به فارسی از محمدحسین اصفهانی و اختر طوسی جایگزین شده است. علی دوانی این ترجمه را ستوده است.( دوانی مفاخر اسلام، ج۱۱، ص۶۳۹)
به نظر میرسد ترجمه کمره ای بهتر است.

در مورد کتاب خصائص الحسینیه مرحوم شیخ جعفر شوشتری اعلی الله مقامه کتاب ترجمه خصائص با عنوان زیتون وجود دارد که نویسنده آن خلیل الله فاضلی است ناشر این کتاب موسسه تحقيقات و نشر معارف اهل البيت (ع) است.

اما در مورد فتنه سال 1388 کتاب نظریه فتنه اثر خوبی است
کتاب "نظریه فتنه" در دو بخش تألیف شده است و حجت‌الاسلام والمسلمین روح‌الله حسینیان در بخش بخش اول به محورهای "فتنه‌های دوران امامت امام علی (ع)" و "بررسی همانندی‌ها در سه فتنه" می‌پردازد. مؤلف در بخش دوم کتاب به محورهای "دشمنی آمریکا با ایران انقلابی"، "نقش رسانه‌های بیگانه در فتنه 88"، "منافقان نوظهور و نقش آنها در فتنه سبز" و "نقش هواپرستان قدرت طلب" را مورد بررسی قرار می‌دهد.

[=&quot]در پیشگفتار کتاب "نظریه فتنه" آمده است:" در تاریخ اسلام بعد از انقلاب الهی پیامبر محمد (ص) حوادثی رخ داد كه نام آنها را فتنه گذاشته‌اند: فتنه‌ی ناكثین، فتنه‌ی قاسطین و فتنه‌ی مارقین. بعد از انقلاب اسلامی امام خمینی نیز شورش‌هایی رخ داد كه به فتنه مشهور شد: فتنه‌ی منافقین و بنی‌صدر، فتنه‌ی 18 تیر 1378 و آخرین آنها فتنه‌ی 1388 در دهمین انتخابات ریاست‌جمهوری. فتنه چیست؟ چرا بعضی حوادث را در اسلام فتنه خوانده‌اند؟ آیا می‌توان در این فتنه‌ها وجه مشتركی یافت؟ آیا می‌توان در این فتنه‌ها به الگویی مشترك رسید؟ آیا می‌توان براساس اندیشه‌های دینی فرضیه‌ای را ترسیم كنیم و با تطبیق آن بر فتنه‌ها آن را به یك نظریه تبدیل كنیم؟ به نظر می‌رسد با مطالعه‌ی متون دینی به یك چارچوب نظری برسیم كه بر همه‌ی فتنه‌ها قابل انطباق باشد. فرضیه‌ی ما در این تحقیق این است: منافقان داخلی و دنیاطلبانی كه احساس می‌كنند منافع مادی آنها تأمین نشده با تحریك مخالفان ایدئولوژیك خارجی دست به توطئه می‌زنند و با ایجاد شبهه و تردید، با تمسك به دین و تأویل قرآن و تفسیر به رأی، قسمتی از مردم را به طغیان علیه رهبری انقلاب برمی‌انگیزند. آنها با انتخاب یك شعار به ظاهر حق و واقعاً باطل قسمتی از مردم را تحت تأثیر قرار می‌دهند و حكومت اسلامی را دچار یك بحران می‌كنند. در این نوشته ما چندین فتنه را مورد مطالعه قرار می‌دهیم تا ببینیم آیا این فرضیه قابل اثبات است یا نه؟ قبل از آن لازم است از دو مفهوم كلیدی «فتنه» و «نفاق» تعریفی ارائه دهیم."
[=&quot]

ممسوس;881384 نوشت:
نَفَسُ المَهموم فی مصیبة سیدنا الحسین المظلوم، اثر شیخ عباس قمی درباره واقعه کربلا و وقایع پس از آن است که از ولادت امام حسین(ع) آغاز می‌گردد و سپس مناقب حضرت و آنگاه تمام وقایع بیعت تا شهادت ایشان را شرح می‌دهد. میرزا ابوالحسن شعرانی و محمد باقر کمره‌ای این کتاب را به زبان فارسی ترجمه نموده‌اند.
این کتاب را اولین بار میرزا ابوالحسن شعرانی با عنوان دمع السجوم به فارسی ترجمه کرد. وی در سال ۱۳۹۶ق به تصحیح کتاب نفس المهموم اقدام و یک سال بعد آن را ترجمه نمود. اشکال این ترجمه آن‌ است که وی در کنار ترجمه کتاب، توضیحات و اضافاتی بسیاری را نیز (به نثر و نظم) آورده ولی در چاپ از هم تفکیک نکرده است.
محمد باقر کمره‌ای این کتاب را در سال ۱۳۳۹ شمسی با عنوان رموز الشهاده و در کربلا چه گذشت ترجمه نمود(گزیده نفس المهموم، ص۴۱) وی در این ترجمه، ترجمه کتاب نفثة المصدور شیخ عباس را نیز افزود. زیرا آن را کامل‌کننده نفس المهموم می‌داند، ویژگی این ترجمه آن است که به جای ترجمه اشعار عربی پایان کتاب، اشعاری به فارسی از محمدحسین اصفهانی و اختر طوسی جایگزین شده است. علی دوانی این ترجمه را ستوده است.( دوانی مفاخر اسلام، ج۱۱، ص۶۳۹)
به نظر میرسد ترجمه کمره ای بهتر است.

با تشکر از شما برای پاسخ ها

ولی منظورم ترجمه مقتل لهوف بود.

[q

*taha*;881417 نوشت:
ولی منظورم ترجمه مقتل لهوف بود.

سلام بنده هم ترجمه کمره ای رو معرفی کردم

سلام
با توجه به گستردگی و پراکنده بودن مطالب مربوط به قیام امام حسین علیه السلام و در دسترس نبودن بعضی کتب من می خواهم بحمدالله تاریخ قیام امام حسین علیه السلام را از زمان تولد تا برگشت اسراء و وفات حضرت زینب سلام الله علیها و شهادت امام سجاد علیه السلام به رشته تحریر در بیاورم.خدا را شکر با توجه به تجربه گرانبهاء و کار خوب تحقیقاتی که در زمینه نوشتن زندگینامه شهداء به دست آ می خواستم راهنمائی بفرمائید از کجا شروع کنم و از چه کتابهائی این کار را آغاز کنم
برای حوادث و اتفاقات و وقایع دقیق کربلا به چه کتابهائی مراجعه کنم؟

*taha*;879383 نوشت:
بسم الله الرحمن الرحیم

با سلام خدمت کارشناس محترم

لطفا در موارد زیر راهنمایی بفرمایید:

1. بهترین نسخه از نظر ترجمه و روان بودن و ... برای مقتل لهوف سید بن طاووس (ره)؟

2. بهترین نسخه از نظر ترجمه و روان بودن و ... برای کتاب الخصائص الحسینیه شیخ جعفر شوشتری (ره)؟

3. بهترین و کامل ترین کتاب از نظر جامعیت و ... برای بررسی فتنه 88؟

با تشکر

با سلام
عرض ادب و احترام
مقام معظم رهبری: می خواهید فتنه 88 را بشناسید کتاب نامیرا را بخوانید.
خواندن این رمان نوشته صادق کرمیار هم برای شناخت واقعه کربلا و هم برای فتنه 88 مناسب است. یعنی با یک تیر دو نشان میزنید.

کلبه احزان;882862 نوشت:
با سلام
عرض ادب و احترام
مقام معظم رهبری: می خواهید فتنه 88 را بشناسید کتاب نامیرا را بخوانید.
خواندن این رمان نوشته صادق کرمیار هم برای شناخت واقعه کربلا و هم برای فتنه 88 مناسب است. یعنی با یک تیر دو نشان میزنید.

با سلام و تشکر از شما

اتفاقا کتاب نامیرا را دارم.

سلمان 313;882796 نوشت:
سلام
با توجه به گستردگی و پراکنده بودن مطالب مربوط به قیام امام حسین علیه السلام و در دسترس نبودن بعضی کتب من می خواهم بحمدالله تاریخ قیام امام حسین علیه السلام را از زمان تولد تا برگشت اسراء و وفات حضرت زینب سلام الله علیها و شهادت امام سجاد علیه السلام به رشته تحریر در بیاورم.خدا را شکر با توجه به تجربه گرانبهاء و کار خوب تحقیقاتی که در زمینه نوشتن زندگینامه شهداء به دست آ می خواستم راهنمائی بفرمائید از کجا شروع کنم و از چه کتابهائی این کار را آغاز کنم
برای حوادث و اتفاقات و وقایع دقیق کربلا به چه کتابهائی مراجعه کنم؟

با سلام

كار سنگين ومهمي است ان شاء الله موفق باشيد .

مقتل ابي مخنف كهن ترين مقتل است و معتبر ....

بعد تاريخ طبري و تاريخ دمشق ...

اما به كتب شيعه مانند لهوف و عوالم وبحار و لواعج الاشجان و اسرارالشهاده و...هم بايد دقت كنيد .

به نظر من نرم افزار مكتب شامله را تهيه كنيد كه در بخض امام حسين ع بيش از 100 كتاب و منبع با قابليت جستجوي سريع دارد ...

اينجانب مطالبي در باره فاجعه كربلا جمع كردم شايد بدردتان بخورد :

https://sites.google.com/site/hojjah/karbala.zip

خیر البریه;882971 نوشت:

با سلام

كار سنگين ومهمي است ان شاء الله موفق باشيد .

مقتل ابي مخنف كهن ترين مقتل است و معتبر ....

بعد تاريخ طبري و تاريخ دمشق ...

اما به كتب شيعه مانند لهوف و عوالم وبحار و لواعج الاشجان و اسرارالشهاده و...هم بايد دقت كنيد .

به نظر من نرم افزار مكتب شامله را تهيه كنيد كه در بخض امام حسين ع بيش از 100 كتاب و منبع با قابليت جستجوي سريع دارد ...

اينجانب مطالبي در باره فاجعه كربلا جمع كردم شايد بدردتان بخورد :

https://sites.google.com/site/hojjah/karbala.zip

سلام
ای کاش نویسنده کتابها را می گفتید
بحار متعلق به علامه مجلسی
تاریخ طبری متعلق به محمد بن جریر طبری
تاریخ دمشق؟؟؟؟
عوالم؟؟؟؟
لواعج الاشجان؟؟؟؟؟
اسرار الشهاده؟؟؟؟؟

با سلام

اِكْسیرُ الْعبادات فی اَسْرارِ الشّهادات نوشته فاضل دربندی (م ۱۲۸۵ یا ۱۲۸۶ ق)

لواعج الاشجان تأليف العلامة المجاهد الكبير الحجة السيد محسن الامين العاملي

العوالم، الامام الحسين (ع)الشيخ عبدالله البحراني

اللهوف على قتلى الطفوف :‌نوشته سيد على بن موسى بن طاوس رحمه الله

تاريخ مدينة دمشق وذكر فضلها وتسمية من حلها من الأماثل
أبي القاسم علي بن الحسن إبن هبة الله بن عبد الله الشافعي
سنة الولادة 499/ سنة الوفاة 571

ممسوس;882784 نوشت:
[q
سلام بنده هم ترجمه کمره ای رو معرفی کردم

با سلام
جناب ممسوس بنده جستجو کردم ولی برای مقتل لهوف ترجمه ای به نام کمره ای وجود ندارد!
http://www.zaaer.ir/archive/067.php

این ترجمه هایی که شما معرفی کرده اید برای کتاب نَفَسُ المَهموم هستند.

خیر البریه;883477 نوشت:
با سلام

اِكْسیرُ الْعبادات فی اَسْرارِ الشّهادات نوشته فاضل دربندی (م ۱۲۸۵ یا ۱۲۸۶ ق)

لواعج الاشجان تأليف العلامة المجاهد الكبير الحجة السيد محسن الامين العاملي

العوالم، الامام الحسين (ع)الشيخ عبدالله البحراني

اللهوف على قتلى الطفوف :‌نوشته سيد على بن موسى بن طاوس رحمه الله

تاريخ مدينة دمشق وذكر فضلها وتسمية من حلها من الأماثل
أبي القاسم علي بن الحسن إبن هبة الله بن عبد الله الشافعي
سنة الولادة 499/ سنة الوفاة 571

سلام
این ها به زبان عربی است یا ترجمه فارسی هم دارد؟
چون من اصلا عربی بلد نیستم تا بتوانم از متون عربی استفاده کنم؟

سلام علیکم

تا جائیکه من دیدم مقتل لهوف ترجمه فارسی شده و اکسیر العبادة هم که عربی فارسی بوده و در سال‌های اخیر این کتاب از سوی انتشارات طوبای محبت به فارسی منتشر شده است.

با سلام و احترام
به نظرم بهترین ترجمه برای لهوف سید بن طاووس ترجمه محمد طاهر دزفولی با عنوان سوگنامه کربلا هست.

با سلام و احترام
دو کتاب ترجمه دیگر برای لهوف وجود دارد که مرفی میکنم
1. کتاب اهی سوزان بر مزار شهیدان از سید احمد فهری زنجانی انتشارات تهران شرکت چاپ و نشر بین الملل سال 1387
2. ترجمه دیگری از لهوف وجود دارد از اقای سید محمد صالحی که جدیدتر است و نواقص ترجمه های گذشته را بر طرف کرده است این کتاب را انتشارات یاس بهشت تهران به چاپ رسانده است.

موضوع قفل شده است