بهترین نام های دنیا...... اسامی خوب برای پسران خوب

تب‌های اولیه

316 پستها / 0 جدید
آخرین ارسال
بهترین نام های دنیا...... اسامی خوب برای پسران خوب

از حقوق فرزند بر والدين، انتخاب بهترين و زيباترين نام‌ها براي فرزند است. منظور از نام زيبا، نامي است

كه از ديدگاه شرع پسنديده و داراي معاني نيكو باشد كه شامل اسامي انبيا، صحابه، علما، دلاوران

ميدان جنگ و شهدا است. متأسفانه با اينكه فرهنگ اسلام غني و گسترده است، اما مسلمانان

تحت تأثير فرهنگ بيگانگان قرار گرفته و اسم‌هاي كاملاً بيگانه براي فرزندان خود انتخاب مي‌كنند.

چنانچه از احاديث فهميده مي‌شود نام‌گذاري مي‌تواند در روزهاي مختلفي از جمله همان روز اول ولادت

در زمان تحنيك يا سه روز بعد، يا در روز هفتم كه سنت عقيقه به جا آورده مي‌شود، انجام گيرد.

:hamdel:

عَنْ أَبِي وَهْبٍ الْجُشَمِيِّ (رضی الله عنه) قَال:َ قَالَ رَسُولُ اللَّهِ (صلی الله علیه وسلم) وَأَحَبُّ الْأَسْمَاءِ إِلَى اللَّهِ عَبْدُ اللَّهِ وَعَبْدُ الرَّحْمَنِ وَأَصْدَقُهَا حَارِثٌ وَهَمَّامٌ وَأَقْبَحُهَا حَرْبٌ وَمُرَّةُ.

از ابو وهب (رضی الله عنه) روايت است كه پيامبر (صلی الله علیه وسلم) فرمودند: «به اسم پيامبران نام‌گذاري كنيد و

محبوب‌ترين اسم‌ها نزد خداوند، عبدالله و عبدالرحمن و راست‌ترين و درست‌ترين اسم‌ها حارث و همام و زشت‌ترين

اسم‌ها حرب [جنگ] و مره است.»

شايد بعضي از اسم‌ها نزد انسان محبوب باشد، ولي سعي گردد اسم‌هاي محبوب نزد خداوند را ترجيح دهيم همان

طوري كه رسول خدا (صلی الله علیه وسلم) عمل مي‌نمود.

با سلام

و تشکر از سرکار ستایش

پست مهم و مورد نیاز تمام خانواده هاست

یکی از مهمترین حقوق فرزندان و کودکان بر والدین نامگذاری نیک و شایسته است.

اولاد همیشه حقیر و کوچک نمی‌مانند، بزودی آن‌ها قد کشیده در میان اجتماع وارد خواهند شد، ارتباطات دنیای امروز بسیار گسترده است و هر انسانی جهت اشتغال و کسب در آمد با چندین نفر دیگر در تعامل می‌باشند.

کودکان در بدو تولد قادر به‌ انتخاب و گزینش نام نیک برای خود نیستند، و خداوند این حق را برای والدین داده است، از طرف دیگر انتخاب اسم یک ضرورت است و انسان فاقد مسمی قابل تعریف و تشخیص نخواهد بود.

خداوند در قرآن کریم می‌فرماید: ]یا أَیُّهَا النَّاسُ إِنَّا خَلَقْناکُمْ مِنْ ذَکَرٍ وَ أُنْثى وَ جَعَلْناکُمْ شُعُوباً وَ قَبائِلَ لِتَعارَفُوا إِنَّ أَکْرَمَکُمْ عِنْدَ اللَّهِ أَتْقاکُمْ إِنَّ اللَّهَ عَلیمٌ خَبیرٌ[ حجرات / (13)

اى مردم! ما شما را از یک مرد و زن آفریدیم و شما را تیره ها و قبیله ها قرار دادیم تا یکدیگر را بشناسید (اینها ملاک امتیاز نیست،) گرامى ترین شما نزد خداوند با تقواترین شماست خداوند دانا و آگاه است!.

مهمترین فلسفه نامگذاری همین است که انسان قابل خطاب باشد و دیگران بتوانند بخوبی با او ارتباط بر قرار نماید.

اسامی حقیر و پست، در ادوار طفلی چندان مشخص نیست، اما فرد وقتی فرد بالغ و رشید گردید برای خود شخصیت و ارزش قایل خواهد شد.

و اسم پست می‌تواند برای او آزار دهنده باشد، لذا ممکن است بر خلاف میل والدین خود اقدام به‌تغییر نام کند و این می‌تواند سر آغاز مخالفت با انتخاب والدین باشد.

برای این‌که در آینده چنین مشکلاتی حادث نگردد و دامنگیر خانواده‌ها نشود رسول خد(ص) سفارش نموده اسم نیکو برای اولاد برگزینید و آن را به‌عنوان یک حق از طرف فرزندان به‌عهدة والدین قرار داده و فرموده است:

«حق الولد على الوالد أن یحسن اسمه» همچنین می‌فرماید: «إنکم تدعون یوم القیامة بأسمائکم وأسماء آبائکم ، فأحسنوا أسمائکم

یعنی شما در روز قیامت به‌نام خود و پدران تان خوانده می‌شوید پس در انتخاب نام نیک اهتمام کنید.

اول از نام پيامبرها و امامان شروع ميكنيم.

:1: ابراهيم نام پيامبر- پدر جماعت بسيار- پدر عالي مقام

:2: اَحمَد نام پيامبر- ستوده تر- حميد تر ـ احسن- ستوده

:3: اِدرِيس نام پيامبر- كسي كه زياد اهل علم باشد

:4: اِسحاق نام پيامبر- خندان

:5: اسماعيل نام پيامبر- شنونده از خداوند - بلند

:6: اِلياس نام پيامبر - خداوند خداي من است - شجاع

:7: اَيوب نام پيامبر- برگشت به سوي خدا

:8: باقر شكافنده - گشاينده - صاحب علم و مال

:9: بِنيامين برادر پيامبر يوسف - پسر دست راست

:0::1: رضا قانع - تسليم - آرامش - خوشبخت - خشنود - راضي

:1::1: زَكريا نام پيامبر - ياد خدا

:2::1: حَسن - خوب- زيبا- نيك رو

:3::1:حُسين نام صحابي - خوب - زيبا- نيك رو

:4::1:سجّاد بسيار سجده كننده

:5::1:شُعَيب نام پيامبر - مرد دوري گزيده - مردي كه شانه‌هايش عريض است

:6::1:صادق راستگو - مخلص - راست و درست

:7::1:صَالح نام پيامبر - شايسته - نيك - نيكوكار - پرهيزگار

:8::1:علي نام امام - بالا رفتن و صعود کردن

:9::1:عيسي نام پيامبر - نجات دهنده

:0::2:قَاسِم نام پسر پيامبر - قسمت كننده - پخش كننده - توزيع كننده

:1::2:كاظم كسي كه خشمش را مي‌خورد - بردبار

:2::2:محمد نام پيامبر - ستوده - نيك‌خو - نيكوسرشت - داراي صفات نيكوي

:3::2:مهدي هدايت كننده

:4::2:نُوح نام پيامبر - بوي خوش - گريه كننده

:5::2:هُود نام پيامبر - توبه كننده - بزرگوار

:6::2:يَحيي نام پيامبر - زنده شده - نعمت خدا داد

:7::2:يَعقوب نام پيامبر - خلع يد كننده - پاشنه را مي‌گيرد - كبك نر - اسب - جوي آب

:8::2:يُوسف نام پيامبر - زياد كننده - افزاينده

:9::2:يوشع اسم پيامبر

:0::3:يُونس نام پيامبر - برگزيده خدا - خدا مي‌دهد - كبوتر

امین
علی
امیرعلی
علی رضا
امیر محمد
محمد پارسا
امیرحسین
میلاد
مصطفی
رضا ......:Gol::Gol::Gol:

محمد صادق .محمد يس .محمد طه .مسيح

محمد صابر
صابر
سبحان
طاهر
معین
مبین

گل مریم;27852 نوشت:
امیرعلی
گل مریم;27852 نوشت:
امیر محمد
گل مریم;27852 نوشت:
امیرحسین

با سلام

یک رفیقی حرف خوبی زد

می گفت قدیما که می خواستند اسمهای ائمه را بر روی بچه های خود بگذارند اولش غلام می اوردند مثل

غلام علی

غلام حسین

غلام رضا

و.......

با این اسم های با مسما می گفتند فرزندم غلام امام رضا(ع)است و یا غلام امام علی(ع) است و.....

ولی حالا اسم بچه را می گن

امیر علی

امیر حسین

امیر رضا

امیر محمد

و...........

حالا بچه ها بگن اسم من چیه ، معنی اسم من؟؟؟؟

هرچند شاید هیچ استدلالی پشت این قضیه نباشد ولی حرف خوبی به نظر نمی رسد؟؟؟؟

:Gol:نام احمد نام جمله انبیاست
چون که صد آمد نود هم پیش ماست.:Gol:

به نظر من بهترین اسمها برای پسران نام حضرت رسول(ص) و ائمه اطهار علیهم السلام است. :Mohabbat:البته خوب است زمان تولد نوزاد را با ایام را هم در نظر گرفت
مثلا اگر پسری روز عاشورا به دنیا بیاید نام او حسین و یا یکی از نامهای شهدای کربلا انتخاب شود. در این صورت نام فرد می تواند فرهنگ و تاریخ را هم به او یاد دهد. علاوه بر این غالباً افراد با داشتن اسمهای متناسب با ایام مذهبی و ملی از چنین حالتی احساس افتخار و غرور می کنند.

طاها;27896 نوشت:

امیر رضا

امیر محمد

و...........

حالا بچه ها بگن اسم من چیه ، معنی اسم من؟؟؟؟

هرچند شاید هیچ استدلالی پشت این قضیه نباشد ولی حرف خوبی به نظر نمی رسد؟؟؟؟

يعني اشتباهه كه اسم فرزندانمون را امير علي و .... بزاريم ؟؟؟؟؟!!!!!!!!!!!

ستايش;28036 نوشت:
يعني اشتباهه كه اسم فرزندانمون را امير علي و .... بزاريم ؟؟؟؟؟!!!!!!!!!!!

با سلام

نخیر

بزرگوار

بنده مقایسه ای کردم بین دو زمانی که از اسامی ائمه برای فرزندان خود استفاده می کردند

حال برداشت ازاد است

این که اشتباه است و نیست مثل اختیار در نام گذاری است

با سلام

اين مطلب را از يكي از سايت ها برداشتم شايد با موضوع تايپك مرتبط باشد

تغییر ذائقه تهرانی‌ها در نامگذاری فرزندان دختر

10 نام اولی که از سوی خانواده‌ها برای نوزادان دختر تهرانی انتخاب شده‌اند به ترتیب فراوانی عبارتند از: فاطمه، زهرا، هستی، ستایش، ریحانه، مبینا، سارینا، زینب، نازنین زهرا و بالاخره محدثه.

نتایج یک بررسی از سوی سازمان ثبت احوال نشان می‌دهد ذائقه خانواده‌های پایتخت نشین در نامگذاری فرزندان دختر تغییر چشمگیری داشته است و نامهای ایرانی و غیرعربی توانسته‌اند رتبه‌های سوم تا هفتم از 10 نام محبوب سال 87 را به خود اختصاص دهند.

به گزارش خبرنگار مهر، نتایج این تحقیقات حاکی از آن است که در سال گذشته 3 هزار و 220 نوزاد از سوی خانواده‌هایشان «هستی» نامیده شده‌اند.

در این باره رئیس سازمان ثبت احوال استان تهران با اشاره به اینکه نام‌های ستایش، ریحانه و مبینا در میان 10 نام محبوب پایتخت نشینان رتبه چهارم تا ششم نام‌های پرطرفدار در سال گذشته را به خود اختصاص داده‌اند به خبرنگار مهر گفت: سارینا، زینب، نازنین زهرا و محدثه نیز رتبه‌های هفتم تا دهم را در میان نام دختران کسب کرده‌اند.

با این همه بررسی‌ها نشان می‌دهد که امیرحسین و فاطمه همچنان محبوبترین نامها در بین مردم تهران طی یک سال گذشته بوده‌اند.

گرچه نام‌های ترکیبی و نام‌های ایرانی نیز توانسته‌اند جایگاه غیر منتظره و چشمگیری در میان خانواده‌های پایتخت نشین پیدا کنند.

در این باره رئیس سازمان ثبت احوال تهران گفت: سال 1387، 4 هزار و 519 نوزاد پسر امیر حسین و 6 هزار و 827 نوزاد دختر فاطمه نامیده شده‌اند. این در حالی است که نامهای ابوالفضل و فاطمه در سال 1386 رتبه اول را در میان نامها کسب کرده بودند.

افزایش اسمهای ترکیبی در میان پسران

سید احمد قشمی درباره 10 نام برتر در میان اسامی پسران گفت: بعد از امیرحسین، امیرعلی با 4 هزار و 366 مورد و ابوالفضل با 4 هزار و 282 دومین و سومین رتبه را در میان اسامی پسران کسب کرده اند.

رئیس سازمان ثبت احوال استان تهران با بیان اینکه نام «علی» چهارمین رتبه را در میان اسامی پسران در سال گذشته کسب کرده است ادامه داد: امیرمحمد، مهدی، محمدمهدی، محمدرضا، علیرضا و محمد به ترتیب پنجمین تا دهمین رتبه را در میان اسامی پسران کسب کرده اند.

به گفته این مقام مسئول در سازمان ثبت احوال در طول چند سال گذشته اسامی ترکیبی در میان پسران افزایش چشمگیری داشته است که این مورد در دهه قبل بی سابقه بوده است.

رئیس سازمان ثبت احوال استان تهران نام «زهرا» را دومین اسم پرطرفدار در میان نام زنان خواند و افزود: 4 هزار و 512 نوزاد دختر در سال گذشته به این نام مزین شده‌اند.

بر اساس اظهارات قشمی 10 نام اولی که در سال 87 از سوی خانواده‌ها برای نوزادان پسر تهرانی انتخاب شده‌اند به ترتیب فراوانی عبارتند از: امیرحسین، امیرعلی، ابوالفضل، علی، امیرمحمد، مهدی، محمدمهدی، محمدرضا، علیرضا و بالاخره محمد.

همچنین 10 نام اولی که از سوی خانواده‌ها برای نوزادان دختر تهرانی انتخاب شده‌اند به ترتیب فراوانی عبارتند از: فاطمه، زهرا، هستی، ستایش، ریحانه، مبینا، سارینا، زینب، نازنین زهرا و بالاخره محدثه.

لطفا بفرمایید اسامی دینی برای بچه های خودمان.
اینجوری حتما انتظار ندارین که یک نفر آفریقایی بیاد و اسم فرزندشو بزاره سلیمان. هر کسی مطابق اموزه های دینی خودش اسم مناسب رو برای فرزند خودشون انتخاب می کنند. اسم برای فرزند با این نوع تعبیری که شما می فرمایید ممکنه هیچ تاثیری در آینده فرد نداشته باشه.
عمق مطلب میگه : فرزندمون رو همچون حضرت علی تربیت کنیم ، نان حلال بهش بدیم ، آموزه های بدور از تعصب یادش بدیم ، یاد بدیم این میزهای حکومتی رفتنی هستند ، از همسایه هامون خبر داشته باشیم ، ملاک و معیار زندگی راستی و درستی باشه نه صلاح و مصلحت اندیشی ، در همه حال مدارا داشته باشیم ، برادر خودمون از بیت المال سهم نداره ، و .....
به بهای اینکه خون برادرمون رو ریختن در کربلا از خونخواهی بازنمانیم ، ترس بر دل راه ندهیم ، زینب گونه باشیم ، نه زینب نامی ، حق همیشه گرفتنی است ، با خاموش شدن پرچم علمدار راه باقیست باید باز هم رفت ، فاطمه باشیم که طهارت معنوی داشته باشیم ، ریحانه باشیم تا عطر صدق و صفا بیادمان بیفتد نه زیبایی بوی گل و بلبل.
من تا یادم هست از این آمارها داده و باز هم می دهند اما این کجا و آن کجا ؟ شما سنتان قد نمی دهد زمان طاغوت هم از این آمارها در روزنامه اطلاعات و کیهان منتشر شد تا نشانه حب شاه مخلوع به اهل بیت باشد ولی .....

iranp301;28101 نوشت:
فرزندمون رو همچون حضرت علی تربیت کنیم ، نان حلال بهش بدیم ، آموزه های بدور از تعصب یادش بدیم ، یاد بدیم این میزهای حکومتی رفتنی هستند ، از همسایه هامون خبر داشته باشیم ، ملاک و معیار زندگی راستی و درستی باشه نه صلاح و مصلحت اندیشی ، در همه حال مدارا داشته باشیم ، برادر خودمون از بیت المال سهم نداره ، و ..... به بهای اینکه خون برادرمون رو ریختن در کربلا از خونخواهی بازنمانیم ، ترس بر دل راه ندهیم ، زینب گونه باشیم ، نه زینب نامی ، حق همیشه گرفتنی است ، با خاموش شدن پرچم علمدار راه باقیست باید باز هم رفت ، فاطمه باشیم که طهارت معنوی داشته باشیم ، ریحانه باشیم تا عطر صدق و صفا بیادمان بیفتد نه زیبایی بوی گل و بلبل. من تا یادم هست از این آمارها داده و باز هم می دهند اما این کجا و آن کجا ؟ شما سنتان قد نمی دهد زمان طاغوت هم از این آمارها در روزنامه اطلاعات و کیهان منتشر شد تا نشانه حب شاه مخلوع به اهل بیت باشد ولی .....

با سلام

بزرگوار مطالبي كه فرموديد هيچ منافاتي با فاكتورهايي كه از ائمه براي نام گذاري روي فرزندان رسيده است ندارد

اين كه فرموديد نان حلال بايد باشد و جاه و مقام رفتني است و .......اموزه هايي است كه در دين اسلام بدان اشاره شده است و از مباني ديدني ماست ولي اشكالي ندارد همين مطالب هم در كنار تربيت فرزند باشد

همان طور كه همه مي دانيم دين اسلام براي تمام مراحل زندگي برنامه و سخن دارد و در هيج جايي ساكت نمانده است و بهترين ها را برشمرده است و راهكاري ارايه داده است حال استفاده از اين مطالب برعهده ماست كه خواه پند گيريم و خواه ملال.

اين كه از حرف و مطالب حق برخي زماني سوء استفاده كرده اند دليل نمي شود كه ما انها را بيان نكنيم

iranp301;28101 نوشت:

عمق مطلب میگه : فرزندمون رو همچون حضرت علی تربیت کنیم ، نان حلال بهش بدیم ، آموزه های بدور از تعصب یادش بدیم ، یاد بدیم این میزهای حکومتی رفتنی هستند ، از همسایه هامون خبر داشته باشیم ، ملاک و معیار زندگی راستی و درستی باشه نه صلاح و مصلحت اندیشی ، در همه حال مدارا داشته باشیم ، برادر خودمون از بیت المال سهم نداره ، و .....
به بهای اینکه خون برادرمون رو ریختن در کربلا از خونخواهی بازنمانیم ، ترس بر دل راه ندهیم ، زینب گونه باشیم ، نه زینب نامی ، حق همیشه گرفتنی است ، با خاموش شدن پرچم علمدار راه باقیست باید باز هم رفت ، فاطمه باشیم که طهارت معنوی داشته باشیم ، ریحانه باشیم تا عطر صدق و صفا بیادمان بیفتد نه زیبایی بوی گل و بلبل.
من تا یادم هست از این آمارها داده و باز هم می دهند اما این کجا و آن کجا ؟ شما سنتان قد نمی دهد زمان طاغوت هم از این آمارها در روزنامه اطلاعات و کیهان منتشر شد تا نشانه حب شاه مخلوع به اهل بیت باشد ولی .....

همه این مطالبی که فرمودید درست ومتین اما به این نکته هم توجه داشته باشید در کنار همه توصیه ها و ارزشهای اخلاقی که چند موردش رو ذکر فرمودید برای نامگذاری فرزندان، ما کم روایت و توصیه دینی نداریم .
یکی از حقوق مسلم کودک ،داشتن نام نیکو و شایسته است بطور یکه امام رضا(ع)از نام نیکو به عنوان احسان و نیکی در حق فرزند یاد می کند و می فرماید:

«اَوَلَ ما یَبرُ الرَجُل وَلَده أن یُسَمٍّیه بإسم حَسَن فَلیَحسُن احَدَکُم اسمَ وَلَدَه »
اولین احسان و نیکی که پدر در حق فرزندش روا می دارد،انتخاب نامی زیباست ؛پس هر یک از شما نامی نیکو برای فرزندانتان انتخاب کنید .

یکی از امتیازاتی که اسلام بر رسوم جاهلی دارد این است که در اسلام به گذاشتن نام های زیبا سفارش شده واز نامهای زشت وپست نهی شده.اعراب جاهلی فرزندانشان را به نامهای حیوانی مانند(سگ و پلنگ و...)
می نامیدند .یکی از اقدامات پیامبر به نقل امام صادق تغییر نامهای زشت ونامناسب بود
«کان رسول الله یُغَیِر الاسماء القَبیحه فی الرجال والبَلَدان
رسول خدا نام های زشت و نا مناسب اشخاص و سرزمینها را تغییر می داد.»

همچنین در روایت سفارش شده اسم نوزاد را قبل از ولادت انتخاب کنید.امیرالمؤمنین (ع) می فرماید :
«سَمّوا اُلادِکُم قَبلَ أن یولَدوا و قَد سُمیَ رَسول الله »َحسنا قبلَ أن یولد»
اسم فرزندانتان را قبل از تولد بگذارید ، همانا گذاشت رسول خدا (ص) اسم محسن را قبل از اینکه متولد شود

وقتی روایت می فرماید؛مستحب است نام فرزند ،از اسماء مبارک ائمه یا نامی که عبودیت خداوند در آن باشد انتخاب شود،
نمی توان نتیجه گرفت که اسم هم ،به نوبه خود می تواند در کنار سایر مسائل تأثیر گذار باشد

یک حدیثی از پیامبر اکرم ،شنیده بودم که ایشان میفرمایند:

از حقوق مسلم پدر بر فرزند این است که نام نیکو برای فرزندان خود انتخاب کنند

شخص سوال کننده پرسید : چه نام هایی بهتر است برای فرزندان خود انتخاب کنیم

پیامبر فرمود:اسم هایی که دلالت بر بندگی خدا کند مثل : عبد الرحمن

....................................................................
ولی من یک سوال داشتم

حکم اسم هایی که مثل عبد الحسین ،عبد الرضا ،عبد العلی و... چیست؟

ایا انتخاب چنین نام هایی برای فرزندان اشکال ندارد؟

عاشورا;28241 نوشت:
ولی من یک سوال داشتم حکم اسم هایی که مثل عبد الحسین ،عبد الرضا ،عبد العلی و... چیست؟ ایا انتخاب چنین نام هایی برای فرزندان اشکال دارد؟

با عرض سلام وتشکر از کاربران وکارشناسان ؛
احتراماً
نامگذاری بچه ها به اسامی اشاره شده ،اشکال شرعی ندارد.
استفتائات کتبی موجود در مرکز ملی پاسخ گوئی به سوالات دینی واستفتاء تلفنی کارشناس از دفتر رهبری

سلام

یادمه یه دوستی میگفت اگه نامی زیبا تر از نام چهارده معصوم علیهم السلام پیدا میشد مطمئناً باز هم زیبنده آن بزرگواران بود .

هر کسی یه نظر و سلیقه ای داره و طبعاً گرایشش به سمت علایق خودشه و نه دیگران

اما در هر صورت ،

نام انسان میتونه یه هدف براش باشه ، یه آرمان ، یه مطلوب

مثلاً ماهایی که از اسماء و صفات خداوند عزوجل اسممون رو برگزیدن ( مثل خودم ) چقد تونستیم رنگ خدایی به خودمون بگیریم ؟

یا اونایی که نام اهل بیت علیهم السلام رو براشون گذاشتن ، چقد مثل اسمشون تونستن شبیه اون بزرگواران بشن؟

در هر صورت من میگم هر اسمی که انتخاب بشه ( علی الخصوص اسامی دینی ) خوبه همراه تلقین اون اسم به فرزند ، معنای اون اسم رو هم در کنه وجود او جایگذاری کنند تا آن فرزند بداند که چرا به این نام میخوانندش !!!!

در هر صورت ،اسامی زیبا به نظر من

محمد ، علی ، فاطمه ، حسن ، حسین و . . . . . . تا قربونش برم ، سرور و آقام " مَهدی "

با این گفته های شما برای کسی مثل من که ایمانم ضعیفه بر میاد اگه کسی اسم دخترش رو آزیتا بزاره یعنی بعدا ممکنه خدایی ناکرده کار درست نباشه

یا اگه اسم پسرم کوروش باشه حتما معتاد میشه ؟

iranp301;28573 نوشت:
با این گفته های شما برای کسی مثل من که ایمانم ضعیفه بر میاد اگه کسی اسم دخترش رو آزیتا بزاره یعنی بعدا ممکنه خدایی ناکرده کار درست نباشه یا اگه اسم پسرم کوروش باشه حتما معتاد میشه ؟

سلام بر دوست عزیز "iranp301 "

یکم ناعادلانه قضاوت فرمودید

من ابتدا گفتم هرکسی یه سری علایقی داره و گرایشش هم به همون سمته !

در ضمن شما که اسم دخترت رو میذاری آزیتا ،حتماً یه دلیلی واسه خودت داری

حتماً آزیتا یا کوروش معنی اش برای شما روشنه ،

نتیجتاً اگه شخصی واسه صرفاً زیبایی یک اسم اون رو برای فرزندش انتخاب کنه ، به نظر من کارش کیفیت بالایی نداره و البته ایرادی هم بهش نیست ، این نظر منه!

اما خوبه افرادی که اسامی فرزندانشون رو اسامی دینی میذارن ( با توجه به اینکه این اسامی بار معنایی بالایی داره ) از همون ابتدا معنی اون اسم رو برای کودک ترسیم کنن ، وسعی کنن اون رو تو مسیری ببرن که اون اسم تنها براشون اسم نباشه بلکه عاملی در جهت بندگی خداوند باشه

اگه یه وقت برداشت اشتباه داشتید ،
یا بیان من بد بوده که جداً معذرت میخوام
یا خوب مطالعه نکردید که بهتره دوباره مطالعه کنید

در هر صورت باز هم اگه صحبتی بود در خدمتگذاری حاضریم .

اين اسامي را جناب طاها زحمت كشيده بودند تو قسمت اسمهاي دخترا اورده بودند من با اجازشون انتقال دادم .

در دستورات رسول اكرم ( ص ) ، بهترین نام ها، عبدالله و عبدالرحمن است و نام هایی همچون

حبیب

مؤمن

امین

جمیل

سعد

مسعود

صابر

صدیق

هادی

مرتضی

عیسی

مجتبی

صادق

موسی

سعید

مسلم

داوود

طاهر

طیّب

صالح

فضل الله

جلال

جمال

تقی

جواد

هاشم

مصطفی و ...

به نظر من اسم حتی بعضی اوقات میتونه همون قدر که خوب باشه بد هم بشه

مثلا اگر شما اسم فرزندتون رو بزارید کورش اما مثل کورش بزرگ نباشه بدتر اسم کورش رو خراب کردید

به نظر من باید یاد بدیم که انسان باشند حالا هر اسمی داشتند داشتند

و یادمون باشه که کورش یا محمد پیامبران خدا پدر و مادرشون اسم فرد

خاصی رو روشون نزاشتند اما اینها تونستند اسمشون رو به یک تعالی

برسونند

ايليا

مسيحا

[=Arial Black]ارشیا ........

سروش

شهاب

پارسا

علی و ایلیا
شعیب
محمد امین
روح الامین

مسلم
کمیل
سعید

با سلام

خب اسمی که هم وزن با مهدی یا مهدیار باشه و معنای درست و پسندیده ای داشته باشه شاید به ذهن دوستان نرسیده :Gig:

بیشتر از اینکه به فکر هم خوانی اسامی بچه ها با هم باشید به فکر انتخاب اسم نیکو برای فرزند باشین که حق فرزند هست در مقابل والدین

به تاپیک زیر هم سری بزنید انشاالله براتون مفید هست ؛

روان شناسی نام ها (اسامی شهدای کربلا)
http://www.askdin.com/showthread.php?t=9264

موفق و موید باشید :Gol:

من شخصا اسم اصيل ايراني رو ترجيح ميدم به اسامي عربي.به نظر من الزاما دوست داشتن و نداشتن اهل بيت يا مذهبي بودن يا نبودن به تعيين اسم ربطي نداره.من خانواده هايي رو ميشناسم كه اسم پسرشون محمد و علي يا مهدي هستش ولي واقعا بي بندو بار هستن.و بالعكس خانواده هايي كه مثلا اسم ارش يا ميترا ...اسم اصيل ايراني..و به اسلام و دين پايبندند.خوب ديگه تو مسايل تاريخ هم خودتون بهتر ميدونيد.مثلا چون صدام حسين اسمش حسين بوده احتمال اينكه شيوه امام حسين رو در زندگي داشته باشه بيشتر بوده؟!!
ولي بي انصافي ديدم كه مطلبي رو ننويسم.واقعا چقدر وطن و اجداد خودتونو دوست داريد؟
من دوست داشتن و عشق ورزيدن به امامان و معصومين رو تقدير ميكنم.ولي فكر نميكنيد ما نام گذاري صرفا اسامي عربي يكم بي انصافي ميكنيم.مثل اينكه يك عرب از بيخ عرب اسم هندي بر فرزند خود بگذارد؟؟؟؟؟؟ما ايراني هستيم اجداد ما وطن ما خاك ما ميهن ما كجاي فرهنگ ما جا دارند؟؟امامان و معصومين رو دوست داريم...ولي تا كي ميخواهيم به رنگ اعراب در بياييم؟چقدر عرب پرستي؟اسم من مينو هستش و خواهر و برادرهام كه بزرگ تر از من هستن اسامي عربي دارند.من شخصا خانواده مذهبي دارم.ولي باور كنيد بارها شده از ته دل خواسته اند كاش اسم اصيل ايراني داشتند.اسم اصيل ايراني با معاني پر محتوا.كه انسان را ياد خدا و نعمت هايش بيندازد.ياد جوانمردي... ياد اخلاق نيكو.... ياد طبيعت ياد ....

انتخاب نام نیک

یکی از حقوق مسلّم کودک بر والدین، انتخاب نام نیک و شایسته برای اوست.

اهمیت این موضوع به قدری است که در متون اسلامى، فصل جداگانه‌ای به نام «باب الاسماء والکنى؛ باب اسمها و کینه‌ها» و «باب نامگذاری» وجود دارد. در واقع پدر و مادر باید قبل از تولد برای فرزند خود نام زیبایی انتخاب کنند که در طول زندگى، سبب عقده و شرمندگی نشود؛ بلکه از مظاهر تجلی شخصیت وی باشد.

امام رضا(ع) فرموده‌اند: «سَمِّهِ بِاَحْسَنِ الْأَسْمَاءِ وَ کَنِّه بِأَحْسَنِ الْکُنَى؛[7]
فرزند خود را به بهترین اسم و کنیه نامگذاری کن.»

امام رضا(ع) دربارة اهمیت نامگذاری فرزندان به نامهای نیکو می‌فرماید: «لَا یَدْخُلُ الْفَقْرُ بَیْتاً فِیهِ اسْمُ مُحَمَّدٍ أَوْ أَحْمَدَ أَوْ عَلِیٍّ أَوِ الْحَسَنِ أَوِ الْحُسَیْنِ أَوْ جَعْفَرٍ أَوْ طَالِبٍ أَوْ عَبْدِ اللَّهِ أَوْ فَاطِمَةَ مِنَ النِّسَاءِ؛[8]
در خانه‌ای که کسی به نام محمد یا احمد یا علی یا حسن یا حسین یا جعفر یا طالب یا عبدالله و از زنان به نام فاطمه وجود داشته باشد، فقر و تنگدستی راه نخواهد یافت.»

و یا در اهمیت نام «محمد»‌فرموده است:‌«الْبَیْتُ الَّذِی فِیهِ مُحَمَّدٌ یُصْبِحُ أَهْلُهُ بِخَیْرٍ وَ یُمْسُونَ بِخَیْر؛[9]
خانه‌ای که در آن محمد باشد، اهل آن خانه بامداد و شامگاهشان با خیر و برکت، توأم خواهد بود.»

[7]. الحدیث (روایات تربیتی از مکتب اهل بیت:)، مرتضی فرید، تهران، دفتر نشر فرهنگ اسلامی چ 13، 1377 ص 149 (به نقل از مستدرک، ج2،‌ص618)

[8]. بحار الانوار، ج101، ص131.

[9]. وسائل الشیعه، شیخ حرّ عاملى، تحقیق مؤسسه آل البیت، قم، 1414 ق، ج15، ص127.

منبع

سلام به همگي:Gol:
مهزيار:Gol:

محمد علي

اينجوري اون نوزاد هم اسم تعداد زيادي از امامان معصوم ميشه .كه انشاءالله شفيع اون نوزاد باشند .
معني خوبي هم داره .
با اسم هايي هم كه فرموديد متناسبه .

چند روز پيش داشتم تو صحن حرم امام رضا قدم ميدم ديدم يه مادري پسرش را مهديار صدا زد ،اسمش خيلي به دلم نشست.

مهديار = مهدي يار .

معنيش هم داخلشه يعني يار مهدي.

نقل قول:
ایلیا
شعیب
مسلم
کمیل

مهديار = مهدي يار

اسمهای جدید بذارین تا اون پدر مادرایی که اسم تازه و قشنگ میخوان برا بچشون بذارن،فقط اسمهای غیرمذهبی به ذهنشون نیاد.
اینایی که انتخاب کردم،قشنگ و جدیدن

منم چنتا اضافه میکنم:

طه =لقب پیامبر و اسم یکی از سوره های قرآن (نمیدونم معنیش چیه؟)

یاسین =لقب پیامبر و اسم یکی از سوره های قرآن(نمیدونم معنیش چیه؟)

سینا = مربوط به طور سینا و اسم پدر ابوعلی سینا دانشمند و طبیب مسلمان

ریحان = اسم پسر ابو ریحان بیرونی:khandeh!: (معنیش نمیدونم چیه حتما به (ریحون) که اسم یه گیاهه ربط داره)

فاضل =با فضلیت ،دانشمند

برهان =دلیل روشن

سبحان=

رضوان= رضایت مندی و خوشنودی (رضوان الله)

عرفان=از اسامی مشترک بین دختر و پسر (دانایی و معرفت)

عارف

ایمان=از اسامی مشتذک بین دختر و پسر

ضحی =پرتو (پرتوی خورشید) تو قرآن بهش قسم خورده شده

جبرئیل =برترین فرشته در اسلام و ادیان دیگر (فرشته وحی،سروش)

میکائیل

اسرافیل

آصف= نام وزیرحضرت سلیمان و از اولیاءالله(تخت ملکه سبا رو به خاطر اینکه علم کتاب داشت در چشم بهم زدن حاضر میکنه)

روح الله= روح خداوند،از اسامی حضرت عیسی یا یکی یکی از فرشته های مقرب (جبرئیل)

اتحاد = وحدت،یگرنگ شدن

ارشاد= نیکو کردن و تعالی و رشد بخشیدن

احسن=نیکوترین

احسان=نیکویی

اسلام

اسلم = سالم تر

اعتصام = خویشتن داری از گناه(از عصمت میاد)

اکرام=گرامی داشتن

ایمن=مبارک

بحیرا=زاهد و عالم مسیحی که بشارت بعثت پیامبر رو در کودکی از روی صفاتشون به عموی پیامبر (ابوطالب) داد

بلال

تائب= از گناه برگشته

ادریس

زکریا

یحیی

حجت

بنیامین= اسم برادر تنی حضرت یوسف

حاتم =نام حاتم طائی معروف که مردی عرب وبسیار بخشنده بود.

حافظ= نگاهدارنده وموکل به حفظ چیز- حفظ کننده قرآن- شمس الدین محمد حافظ شاعر پر افتخار ایران

متين =آرام و با وقار

مبين =آشکار و روشن،از القاب قرآن

معين

صدرا

ازل

حکیم

حمزه= اسم عمو و یار پیامبر که شهید شد و زن ابوسفیان (هندجگرخوار جیگرشو خورد)

حنیف=راست،مستقیم ،حق

رشاد=نیکی ،راستی (از رشد میاد)

عابد=عبادت کننده

عامر=آباد کننده

هابیل=اولین شهید از نسل آدم که بدست برادرش قابیل کشته شد(اسم پسر آدم)

صالح= نیکوکار

حماد=بسیار ستاینده

تراب

حکمت

ادیب

محراب

الیاس

عطاء

شاهد

شهاب

فردوس

مصباح

حسان

طهور

شبیر

هارون

مرصاد= کمینگاه ،اسمی قرآنی به معنی کمینگاه (مثلا کمینگاه خطاکاران ، ان ربک لبالمرصاد)

عهد

میثاق

معراج =

شفا

عروج

عادل

عمار

یاسر

آدم

معید

ارمیا=نام یک پیامبر و نام حضرتت خضر و امام علی

اویس=از یاران پیامبر جوان مسیحی که خوش سیما و خوش صدا بود سپس مسلمان میشود و به تبلیغ قرآن و اسلام میپردازد، با پیامبر مراودات عرفانی و معنوی بدون دیدار فیزیکی داشته است ،در یکی از جنگها در رکاب امام علی شهید شد

عماد

اباصلت= کنیه اسلامی امام رضا که در خراسان همراه آن حضرت بود و مدفن زیارتگاه زائرین مشهد مقدس است

عمران= نام یکی از سوره های قرآن (آل عمران) ،نام پیامبری که پدر حضرت مریم بود

حامی=حمایت کننده و پشتیبان

طارق=اسمی قرانی به معنای کوبنده (نوعی ستاره) ، در قرآن به آن قسم خورده شده،به یکی از پنج تن هم تعبیر شده

محمد آئین= بر آیین حضرت محمد

از اسمهای ترکیبی هم میتونین استفاده کنین،مثل:
محمد سپهر، محمدپارسا و محمدصدرا و امیرمهدی...

طاها;27896 نوشت:

[=arial]با سلام

[=arial]یک رفیقی حرف خوبی زد

[=arial]می گفت قدیما که می خواستند اسمهای ائمه را بر روی بچه های خود بگذارند اولش غلام می اوردند مثل

[=arial]غلام علی

[=arial]غلام حسین

[=arial]غلام رضا

[=arial]و.......

[=arial]با این اسم های با مسما می گفتند فرزندم غلام امام رضا(ع)است و یا غلام امام علی(ع) است و.....

[=arial]ولی حالا اسم بچه را می گن

[=arial]امیر علی

[=arial]امیر حسین

[=arial]امیررضا

[=arial]امیر محمد

[=arial]و...........

[=arial]حالا بچه ها بگن اسم من چیه ، معنی اسم من؟؟؟؟

[=arial]هرچند شاید هیچ استدلالی پشت این قضیه نباشد ولی حرف خوبی به نظر نمی رسد؟؟؟؟

سلامممم

يعني استاد طاها اين اسمها كه گفتين گذاشتنش مشكل داره يا اينكه برا بچه هامون نگذاريم بهتره؟؟:Gig:

ستايش;137455 نوشت:
يعني استاد طاها اين اسمها كه گفتين گذاشتنش مشكل داره يا اينكه برا بچه هامون نگذاريم بهتره؟؟

با سلام

بزرگوار نمی شود گفت نگذاریم
چون هر کس با نیتی اسمی برای فرزند خود انتخاب می کند

انچه بنده نوشتم حرف دل بود

مشکل دار بودنشان به نظر درست نیست

چون برخی هم این نامها را چنین معنا می کنند که امیرم حسین یا امیرم رضا یا امیرم علی و...........

نمی شود هم گفت نگذاریم که اخیرا این نامها حداقل در برابر برخی نام های عجیب و قریب که انسان از شنیدنش شاخ در می اورد خوب اند

گذاشتن اسم های کم یاب و شنیده نشده و کلاس و ..........این روزها مد شده است حداقل این اسم ها در مقابل انها خوب اند

طاها;137472 نوشت:

با سلام

بزرگوار نمی شود گفت نگذاریم
چون هر کس با نیتی اسمی برای فرزند خود انتخاب می کند

انچه بنده نوشتم حرف دل بود

مشکل دار بودنشان به نظر درست نیست

چون برخی هم این نامها را چنین معنا می کنند که امیرم حسین یا امیرم رضا یا امیرم علی و...........

نمی شود هم گفت نگذاریم که اخیرا این نامها حداقل در برابر برخی نام های عجیب و قریب که انسان از شنیدنش شاخ در می اورد خوب اند

گذاشتن اسم های کم یاب و شنیده نشده و کلاس و ..........این روزها مد شده است حداقل این اسم ها در مقابل انها خوب اند

سلام به استاد طاها

شما اسم پسر خودتون چی انتخاب کردین؟

سلام
خیلی پیشنهادهای زیبایی بود.
اسم های زیبایی برای پسرها بیان شد که میشه از بینشون یک اسم خیلی زیبا و مذهبی و شیک:ok: پیدا کرد،لطفا این نظرات زیبا را برای دختر خانم ها هم بفرمایید،شاید یکی خاست دختر دار بشه،بی اسم نمونه:khandeh!:

سلام
بفرمایین اینم اسامی دخترونه:
http://www.askdin.com/showthread.php?t=5654

:ok:

سلام.
محمد
احمد
علی
حجت الله
ایلیا
سهند
مهیار
ارشیا

فراواني 10 نام اول دخترو پسر سال 89

سازمان ثبت احوال فراواني 10 نام اول دختر و پسر درسال گذشته را اعلام كرد.
به گزارش صباایران به نقل از ايسنا، سازمان ثبت احوال كشور اعلام كرد:
نام فاطمه با 52 هزارو 49 نفر، زهرا با 33 هزار و 411 نفر، ستايش با فراواني 31 هزار و 356 نفر، هستي با 14 هزار و549 نفر، زينب با 13 هزارو 913 نفر، نازنين زهرا با 10 هزار و 777 نفز، ريخانه با 10 هزار و 424 نفر، مريم با 8 هزار و 929 نفر، مبينا با 8 هزارو 544 نفر و نرگس با 7 هزار و 305 نفر ده نامي هستند كه خانواده‌ها براي فرزندان دختر خود در سال 89 انتخاب كردند.
همچنين، نام اميرعلي با 33 هزارو 84 نفر، ابوالفضل با 28 هزار و 485 نفر، اميرحسين با 24 هزارو 19 نفر،علي با 21 هزارو 817 نفر، محمد با 19 هزارو 802 نفر، اميرمحمد با 19 هزارو 182 نفر، مهدي با 17 هزارو 695 نفر، حسين با 15 هزارو 274 نفر، محمد مهدي با 13 هزارو 530 نفر و محمدرضا با 11 هزارو 870 نفر ده اسم اول انتخابي براي پسران هستند كه در سال 89 به ثبت رسيده است.
منبع

ارمیا=نام یک پیامبر و نام حضرتت خضر و امام علی[/right]

چشام کور شد از بس تو اسمها دنبال ارمیا گشتم...

من حتما اسم پسرمو میگیرم ارمیا

مرسی منتقد عزیز

[="Teal"]سلام
حاجی امیر علی خیلی قشنگه! جدی میگم!
هم مذهبیه هم با کلاسه !
[/]

راستی "دیان" هم خیلی قشنگه...

یکی از اسم های خداست...

دیان یعنی بسیار پاداش دهنده_ بسیار جزا دهنده

بهترين اسمها اسمهاي انبيا و ائمه اطهار عليهم السلام است

احمد ، محمد ، علي،حسن ،حسين ،سجاد ،باقر ،صادق،موسي،رضا،جواد،هادي
عيسي، يحيي، زكريا، شعيب ، يونس ، يوسف ،ايوب ، سليمان ، نوح ، لقمان ، يسع ، يوشع

و از نامهاي دختران:
فاطمه ،حميده ، مرضيه ، معصومه ، زينب

ahmadbazi;269158 نوشت:

و از نامهاي دختران:
فاطمه ،حميده ، مرضيه ، معصومه ، زينب[/QUOTE

الان شما حاضرین اسم بچتونو بگیرین عیسی؟؟

setsoko;269175 نوشت:
ahmadbazi;269158 نوشت:

و از نامهاي دختران:
فاطمه ،حميده ، مرضيه ، معصومه ، زينب[/QUOTE

الان شما حاضرین اسم بچتونو بگیرین عیسی؟؟

مگه عیسی چشه؟؟؟!!!
مشکلش کجاست؟
اتفاقا من دوتا رفیق دوقلو دارم اسم یکیشون عیسی هست اسم یکی دیگشون موسی...

اما نوح ، لقمان ، يسع ، يوشع رو تا حالا ندیدم کسی بذاره...!!!
فکر میکنم با حال و هوای این زمان دیگه جور در نمییاد....

اما نظر خودم در مورد اسامی پسرونه...
محسن
عرفان
ایمان
ایلیا

سلام
به شخصه اسم عیسی را برای پسرم انتخاب نمی کنم
البته منظورم محترم نبودن حضرت عیسی نیست
حضرت عیسی همیشه محترم بوده و خواهد بود در دلم
اما اسامی فرزندانمام باید بر اساس شرایط حاضر باشد
در عین حال که باید جدید باشد مطابق با اصول و ارزشهای فرد باشد
من خودم اسم مهدیار را برای پسرم انتخاب کردم(ان شاء الله)

حمید2;269230 نوشت:
سلام
به شخصه اسم عیسی را برای پسرم انتخاب نمی کنم
البته منظورم محترم نبودن حضرت عیسی نیست
حضرت عیسی همیشه محترم بوده و خواهد بود در دلم
اما اسامی فرزندانمام باید بر اساس شرایط حاضر باشد
در عین حال که باید جدید باشد مطابق با اصول و ارزشهای فرد باشد
من خودم اسم مهدیار را برای پسرم انتخاب کردم(ان شاء الله)

منم دقیقا منظورم همین بود... خدای ناکرده قصد توهین که نداشتم...