جمع بندی در پاسخ به این سوال : به امام جماعت چه پاداشي می رسد؟

تب‌های اولیه

4 پستها / 0 جدید
آخرین ارسال
در پاسخ به این سوال : به امام جماعت چه پاداشي می رسد؟

سلام
لطفا در پاسخ به سوال کسی که پرسیده بود " به امام جماعت چه پاداشي ميرسه ؟ خيلي ضروريه " در صورت صلاحدید بفرمایید :

رسول خدا ( صلی الله علیه و آله ) در بیان پاداش امام جماعت می فرمایند :
_ مَنْ أَمَّ قَوْماً بِإِذْنِهِمْ وَ هُمْ بِهِ رَاضُونَ فَاقْتَصَدَ بِهِمْ فِی حُضُورِهِ وَ أَحْسَنَ صَلَاتَهُ بِقِیَامِهِ وَ قِرَاءَتِهِ وَ رُکُوعِهِ وَ سُجُودِهِ وَ قُعُودِهِ فَلَهُ مِثْلُ أَجْرِ الْقَوْمِ وَ لَا یُنْقَصُ مِنْ أُجُورِهِمْ شَیْ ءٌ
هر کس امامت جمعی را با اجازه خودشان به عهده بگیرد و آنان به امامت او راضی باشند و وی در حضور به جماعت، رعایت نماید (و به موقع حاضر شود) و نماز را از حیث قیام، قرائت، رکوع، سجود و نشستن نیکو انجام دهد؛ پس برای او مانند ثواب نماز همة مأمومین خواهد بود، بی آنکه از اجر آنان چیزی کاسته شود .
_ إِنَّ اللَّهَ وَعَدَ أَنْ یُدْخِلَ الْجَنَّةَ ثَلَاثَةَ نَفَرٍ بِغَیْرِ حِسَابٍ وَ یُشَفِّعَ کُلَّ وَاحِدٍ مِنْهُمْ فِی ثَمَانِینَ أَلْفاً الْمُؤَذِّنُ وَ الْإِمَامُ وَ رَجُلٌ یَتَوَضَّأُ ثُمَّ یَدْخُلُ الْمَسْجِدَ فَیُصَلِّی فِی الْجَمَاعَةِ
خداوند متعال وعده داده است که سه نفر را بدون حساب وارد بهشت نماید و هر یک از آنها شفاعت هشتاد هزار را بنماید؛ مؤذن و امام جماعت و کسی که وضو بگیرد و وارد مسجد شود و در جماعت نماز بخواند

منبع :
سایت http://www.shia-news.com/fa/news/67904/ مستند به :
_ من لا یحضره الفقیه ؛ ج‏4 ؛ ص16
_ مستدرک الوسائل و مستنبط المسائل ؛ ج‏6 ؛ ص449.

ضمنا طرح یک سوال در سایت شما خیلی مشکله

با نام و یاد دوست

کارشناس بحث: استاد آلاء

بسم الله الرحمن الرحیم

عرض ادب و سلام خدمت شما دوست محترم و گرامی ؛

مصطفی123;878003 نوشت:
لطفا در پاسخ به سوال کسی که پرسیده بود " به امام جماعت چه پاداشي ميرسه ؟ خيلي ضروريه " در صورت صلاحدید بفرمایید :

رسول خدا ( صلی الله علیه و آله ) در بیان پاداش امام جماعت می فرمایند :
_ مَنْ أَمَّ قَوْماً بِإِذْنِهِمْ وَ هُمْ بِهِ رَاضُونَ فَاقْتَصَدَ بِهِمْ فِی حُضُورِهِ وَ أَحْسَنَ صَلَاتَهُ بِقِیَامِهِ وَ قِرَاءَتِهِ وَ رُکُوعِهِ وَ سُجُودِهِ وَ قُعُودِهِ فَلَهُ مِثْلُ أَجْرِ الْقَوْمِ وَ لَا یُنْقَصُ مِنْ أُجُورِهِمْ شَیْ ءٌ
هر کس امامت جمعی را با اجازه خودشان به عهده بگیرد و آنان به امامت او راضی باشند و وی در حضور به جماعت، رعایت نماید (و به موقع حاضر شود) و نماز را از حیث قیام، قرائت، رکوع، سجود و نشستن نیکو انجام دهد؛ پس برای او مانند ثواب نماز همة مأمومین خواهد بود، بی آنکه از اجر آنان چیزی کاسته شود .
_ إِنَّ اللَّهَ وَعَدَ أَنْ یُدْخِلَ الْجَنَّةَ ثَلَاثَةَ نَفَرٍ بِغَیْرِ حِسَابٍ وَ یُشَفِّعَ کُلَّ وَاحِدٍ مِنْهُمْ فِی ثَمَانِینَ أَلْفاً الْمُؤَذِّنُ وَ الْإِمَامُ وَ رَجُلٌ یَتَوَضَّأُ ثُمَّ یَدْخُلُ الْمَسْجِدَ فَیُصَلِّی فِی الْجَمَاعَةِ
خداوند متعال وعده داده است که سه نفر را بدون حساب وارد بهشت نماید و هر یک از آنها شفاعت هشتاد هزار را بنماید؛ مؤذن و امام جماعت و کسی که وضو بگیرد و وارد مسجد شود و در جماعت نماز بخواند

سوال شما در مورد این روایات اصلا واضح نیست و بنده متوجه مقصود اصلی شما از این سوال نشدم؛ اگر سوال شما به دلیل این ثواب باز می گردد که علم آن را بنده و امثال بنده نداریم. اما آنچه در محدوده وظایف بنده است این است که به بررسی صحت و یا عدم صحت روایات مورد اشاره شما بپردازم که به چه میزان مستند و دارای اعتبار است و بحث های دیگر مثل فلسفه تعلق ثواب به فردی که پیشنماز می شود و یا علت کسر نشدن ثواب از دیگران و غیره را باید از دوستان گروه های عقائد و یا فقه جستجو کنید.

بررسی روایات مورد اشاره :

روایت اول: سند این روایت در کتاب من لا یحضره الفقیه/ج4/ص3 چنین آمده است:

«قَالَ أَبُو جَعْفَرٍ مُحَمَّدُ بْنُ الْحُسَيْنِ بْنِ مُوسَى بْنِ بَابَوَيْهِ الْقُمِّيُّ الْفَقِيهُ نَزِيلُ الرَّيِّ مُصَنِّفُ هَذَا الْكِتَابِ رَضِيَ اللَّهُ عَنْهُ وَ أَرْضَاهُ رُوِيَ عَنْ شُعَيْبِ بْنِ وَاقِدٍ عَنِ الْحُسَيْنِ بْنِ زَيْدٍ عَنِ الصَّادِقِ جَعْفَرِ بْنِ مُحَمَّدٍ عَنْ أَبِيهِ- عَنْ آبَائِهِ عَنْ أَمِيرِ الْمُؤْمِنِينَ عَلِيِّ بْنِ أَبِي طَالِبٍ ع قَال»

سند این روایت مورد بررسی قرار گرفت :
- در نرم افزار درایه النور سند روایت ضعیف و مسند ارزیابی شده است.
- استاد غفاری رحمت الله علیه در شرحی که بر این روایت داشته اند در پاورقی روایت این مطلب را بیان داشته اند :

«... في طريق المصنّف الى شعيب بن واقد حمزة بن محمّد العلوى و هو مهمل و عبد العزيز بن محمّد عيسى الابهرى و هو أيضا مهمل و شعيب نفسه غير مذكور أيضا في الرجال، و أمّا طريقه الى الحسين بن زيد بن عليّ بن الحسين فصحيح عند العلّامة- رحمه اللّه- و فيه محمّد بن على ماجيلويه و هو و ان لم يوثق لكنه من مشايخ الاجازة، و الحسين بن زيد عنونه العلامة في الخلاصة في الثقات و وثقه الدّارقطنى من العامّة كما في تهذيب التهذيب و له كتاب ذكره الشيخ في الفهرست، و لعلّ المصنّف أخذ الحديث من كتابه رأسا باجازة المشايخ، فيكون صحيحا.»

و بر این اساس ؛ روایت را ایشان صحیح می داند.

روایت دوم :
برای روایت دوم سندی ذکر نشده است و تنها این عبارت بیان شده است:
قال النبی صلی الله علیه و آله ....

سند این روایت ؛ به دلیل ارسال ضعیف است.

در مجموع روایت اول ممکن است صحیح باشد اما روایت دوم قطعا ضعیف است.

سوال:
سند دو روایت زیر را بررسی کنید :

- مَنْ أَمَّ قَوْماً بِإِذْنِهِمْ وَ هُمْ بِهِ رَاضُونَ فَاقْتَصَدَ بِهِمْ فِی حُضُورِهِ وَ أَحْسَنَ صَلَاتَهُ بِقِیَامِهِ وَ قِرَاءَتِهِ وَ رُکُوعِهِ وَ سُجُودِهِ وَ قُعُودِهِ فَلَهُ مِثْلُ أَجْرِ الْقَوْمِ وَ لَا یُنْقَصُ مِنْ أُجُورِهِمْ شَیْ ءٌ

خداوند متعال وعده داده است که سه نفر را بدون حساب وارد بهشت نماید و هر یک از آنها شفاعت هشتاد هزار را بنماید؛ مؤذن و امام جماعت و کسی که وضو بگیرد و وارد مسجد شود و در جماعت نماز بخواند.

پاسخ:

روایت اول: سند این روایت در کتاب من لا یحضره الفقیه/ج4/ص3 چنین آمده است:
«قَالَ أَبُو جَعْفَرٍ مُحَمَّدُ بْنُ الْحُسَيْنِ بْنِ مُوسَى بْنِ بَابَوَيْهِ الْقُمِّيُّ الْفَقِيهُ نَزِيلُ الرَّيِّ مُصَنِّفُ هَذَا الْكِتَابِ رَضِيَ اللَّهُ عَنْهُ وَ أَرْضَاهُ رُوِيَ عَنْ شُعَيْبِ بْنِ وَاقِدٍ عَنِ الْحُسَيْنِ بْنِ زَيْدٍ عَنِ الصَّادِقِ جَعْفَرِ بْنِ مُحَمَّدٍ عَنْ أَبِيهِ- عَنْ آبَائِهِ عَنْ أَمِيرِ الْمُؤْمِنِينَ عَلِيِّ بْنِ أَبِي طَالِبٍ ع قَال»

سند این روایت مورد بررسی قرار گرفت :
- در نرم افزار درایه النور سند روایت ضعیف و مسند ارزیابی شده است.
- استاد غفاری رحمت الله علیه در شرحی که بر این روایت داشته اند در پاورقی روایت این مطلب را بیان داشته اند :
«... في طريق المصنّف الى شعيب بن واقد حمزة بن محمّد العلوى و هو مهمل و عبد العزيز بن محمّد عيسى الابهرى و هو أيضا مهمل و شعيب نفسه غير مذكور أيضا في الرجال، و أمّا طريقه الى الحسين بن زيد بن عليّ بن الحسين فصحيح عند العلّامة- رحمه اللّه- و فيه محمّد بن على ماجيلويه و هو و ان لم يوثق لكنه من مشايخ الاجازة، و الحسين بن زيد عنونه العلامة في الخلاصة في الثقات و وثقه الدّارقطنى من العامّة كما في تهذيب التهذيب و له كتاب ذكره الشيخ في الفهرست، و لعلّ المصنّف أخذ الحديث من كتابه رأسا باجازة المشايخ، فيكون صحيحا.»
و بر این اساس ؛ روایت را ایشان صحیح می داند.

روایت دوم :
منبع روایت در :مستدرك الوسائل و مستنبط المسائل‏، ج6،ص449.
برای روایت دوم سندی ذکر نشده است و تنها این عبارت بیان شده است:
قال النبی صلی الله علیه و آله ....
سند این روایت ؛ به دلیل ارسال ضعیف است.

در مجموع روایت اول ممکن است صحیح باشد اما روایت دوم قطعا ضعیف است.

منابع :
مستدرك الوسائل و مستنبط المسائل‏، نورى، حسين بن محمد تقى‏،قم، مؤسسة آل البيت عليهم السلام،‏1408 ق‏.
من لا یحضره الفقیه ، ابن بابویه ، محمدبن علی، قم ، جامعه مدرسین ، 1413ق.

موضوع قفل شده است