جمع بندی ورود به حوزه و تداوم موفقیت

تب‌های اولیه

5 پستها / 0 جدید
آخرین ارسال
ورود به حوزه و تداوم موفقیت

سلام خسته نباشید.
بنده به امید خدا به تازگی در حال ورود به حوزه علمیه هستم و با مدرک سیکل وارد حوزه شدم و پایه یک را میخوانم اولا میخواستم از انجمن خوبتان تشکر کنم که در این مدت که عضو شده ام بسیار کمکم کرده که مسیر زندگیم عوض بشود و در نهایت بتوانم به جایی برسم که وارد حوزه بشوم.
دوما میخواستم نکاتی رو بهم بگویید که چگونه در حوزه موفق تر باشم و چه کار هایی را انجام بدهم و چه کار هایی را انجام ندهم تا موفق باشم.
خیلی ممنون

با نام و یاد دوست

کارشناس بحث: استاد حامی

[="Tahoma"][="DarkGreen"]سلام بر شما برادر خوب و بزرگوار
ورود به حوزه علميه مهد آموزش و پرورش ديني را به شما تبريك عرض مي كنم ان شاالله كه با تلاش و همتتان به مدارج معنوي و علمي برسيد
به نظرم خلاصه و فشرده پاسخ سؤال شما توجه اين نمودار است

[/]

ورود به حوزه و تداوم موفقیت
سلام خسته نباشید.
بنده به امید خدا به تازگی در حال ورود به حوزه علمیه هستم و با مدرک سیکل وارد حوزه شدم و پایه یک را میخوانم اولا میخواستم از انجمن خوبتان تشکر کنم که در این مدت که عضو شده ام بسیار کمکم کرده که مسیر زندگیم عوض بشود و در نهایت بتوانم به جایی برسم که وارد حوزه بشوم.
دوما میخواستم نکاتی رو بهم بگویید که چگونه در حوزه موفق تر باشم و چه کار هایی را انجام بدهم و چه کار هایی را انجام ندهم تا موفق باشم.
خیلی ممنون

پاسخ
سلام بر شما برادر خوب و بزرگوار
ورود به حوزه علميه مهد آموزش و پرورش ديني را به شما تبريك عرض مي كنم ان شاالله كه با تلاش و همتتان به مدارج معنوي و علمي برسيد
به نظرم خلاصه و فشرده پاسخ سؤال شما توجه اين نمودار است
در پاسخ به سؤال شما به 14 تاء براي موفقيت زندگي طلبگي اشاره مي كنم و سپس شروط موفقيت از نگاه مرجع عاليقدر آيت الله مظاهري را بيان مي كنم

الف) چهارده تاء براي موفقيت در زندگي طلبگي

الف) چهارده تاء براي موفقيت در زندگي طلبگي
1) تبلیغ
2) تحقیق
3) تألیف
4) تدریس
5) تحصیل
6) تاب و تحمل
7) توکل به خداوند
Dirol توسل به ائمه اطهار
9) تلاش علمی و عملی
10) تناسب و همتایی با همسر
11) تبادل نظر و مباحثه طلبگي
12) تکیه بر توانایی ها و استعدادها
13) تشاور و هم اندیشی در شؤون زندگی
14) تقوا (خودکنترلی در طاعت، معصیت و مصیبت و نعمت)[1]

ب) شرايط دهگانه طلبگي
حضرت آيت الله مظاهري در پاسخ به پرسشي در خصوص شرايط طلبگي، شرايط ده‌گانه اي را به طلاب جوان و جديد‌الورود ارايه کردند. به متن پرسش و پاسخ توجه كنيد.
سؤال: خواهشمند است نظر مبارک خود را در خصوص شرايط طلبگي مخصوصاً جهت طلاب جديدالورود بيان فرمائيد.
بسمه‌تعالي
طلبگي کار مقدّسي است بلکه مقدّس تر از آن نداريم، ولي شرائط لازمي دارد.
-استعداد مناسب «حداقل متوسط و فوق متوسط»
- اهتمام جدي ورغبت به کار.
- سلامت و نشاط جسمي و روحي.
- رضايت پدر و مادر.
- وارد شدن به حوزه به قصد شناخت صحيح و تبيين و ترويج دين اسلام و نه براي چيز ديگري نظير استفاده کردن از امکانات يا تشخّص‌هاي حوزوي.
- عمل بر طبق برنامه‌ها و قوانين حوزه‌ها و اجراي آن ضوابط به طور دقيق.
-انضباط کاري و نظم در وقت به طور دقيق.
- مراعات جدي از رفيق، و پرهيز از رفيق بد و انتخاب رفيق خوب.
- خوب درس خواندن به طوري که معدل‌ها قريب به 20باشد.
- مراعات كامل تقواي الهي، يعني اهميت به واجبات مخصوصاً نماز اول وقت، اهميت به مستحبات مخصوصاً نماز جماعت، انس با قرآن، انس با دعا و توسل مخصوصاً توسل به حضرت ولي‌عصر«عجل الله فرجه‌الشريف» و همچنين اهميت به اجتناب از گناه تا اينكه به مرور زمان روح خداترسي در عمق جان، حکم فرما شود. و اين امر دهم اهمّ امور است.«تلک عشرةٌ کامله».[1]

نمودارها و جداول زندگي طلبگي
http://www.askdin.com/showthread.php?t=33247

پي نوشت ها:
-------------------------------------------------
1- نرم افزار اندرويد بال باشيم نه وبال، سايت گفتگوي ديني دات كام(موجود در اين سايت براي دانلود)
2- نرم افزار تافته جدا نابافته، سايت گفتگوي ديني دات كام(موجود در اين سايت براي دانلود)

منبع: انجمن گفتگوي ديني، بخش مشاوره، كارشناس حامي، 20/1/1397

موضوع قفل شده است