اطاعت والدين مادامی كه مخالف دين نباشد

تب‌های اولیه

15 پستها / 0 جدید
آخرین ارسال
اطاعت والدين مادامی كه مخالف دين نباشد

با سلام
آيا اطاعت از والدين مادامي كه برخلاف دين نباشد واجب است و يا تنها اذيت كردن انها حرام است ؟(مرجع : ايت الله سيستاني )

با نام و یاد دوست

کارشناس بحث: استاد نور

Aida1;877791 نوشت:
با سلام
آيا اطاعت از والدين مادامي كه برخلاف دين نباشد واجب است و يا تنها اذيت كردن انها حرام است ؟(مرجع : ايت الله سيستاني )

با سلام و عرض ادب

جلب رضايت والدين ونيز اطاعت از والدين در همه جا واجب نيست. البته بسيار خوب و پسنديده است و بهتر است که انسان در تمام کار ها رضايت آن هارا تحصيل کند. ولي اذيت و آزار والدين حرام است. و در جايي که اطاعت نکردن از والدين موجب آزار والدين شود اطاعتشان لازم و واجب مي گردد مگر اين که اطاعتشان باعث ترک واجب يا فعل حرام باشد مثلا خداي نکرده بگويند نماز نخوان، وشراب بخور,در اين صورت اطاعت شان حرام است.

استفتای شفاهی از دفتر آیة الله سیستانی در قم

نور;878370 نوشت:
جلب رضايت والدين ونيز اطاعت از والدين در همه جا واجب نيست. البته بسيار خوب و پسنديده است و بهتر است که انسان در تمام کار ها رضايت آن هارا تحصيل کند. ولي اذيت و آزار والدين حرام است. و در جايي که اطاعت نکردن از والدين موجب آزار والدين شود اطاعتشان لازم و واجب مي گردد مگر اين که اطاعتشان باعث ترک واجب يا فعل حرام باشد مثلا خداي نکرده بگويند نماز نخوان، وشراب بخور,در اين صورت اطاعت شان حرام است.

بسم الله الرحمن الرحیم
اللهم عجل لولیک الفرج
سلام علیکم ورحمه الله وبرکاته

نظرر رهبری در این مورد چیست؟ و منظور از آزار چه می باشد و ملاک تشخیص چیست؟

رستگاران;878376 نوشت:
بسم الله الرحمن الرحیم
اللهم عجل لولیک الفرج
سلام علیکم ورحمه الله وبرکاته

نظرر رهبری در این مورد چیست؟ و منظور از آزار چه می باشد و کلاک تشخیص چیست؟

با سلام و عرض ادب

نظر مقام معظم رهبری هم طبق نظر آیة الله سیستانی است و ملاک تشخیص عرفی است و بر عهده مکلف است.

استفتاء از دفتر مقام معظم رهبری در قم

نور;878387 نوشت:
و در جايي که اطاعت نکردن از والدين موجب آزار والدين شود اطاعتشان لازم و واجب مي گردد .

وَبِالْوَالِدَيْنِ إِحْسَانًا وَبِذِي الْقُرْبَى وَالْيَتَامَى وَالْمَسَاكِينِ وَالْجَارِ ذِي الْقُرْبَى وَالْجَارِ الْجُنُبِ وَالصَّاحِبِ بِالْجَنْبِ وَابْنِ السَّبِيلِ وَمَا مَلَكَتْ أَيْمَانُكُمْ إِنَّ اللَّهَ لَا يُحِبُّ مَنْ كَانَ مُخْتَالًا فَخُورًا

با سلام و احترام

اذیت مومن حرام است.
طبق ایه بالا و گروه هایی که در ان ذکر شده است
و اینکه میدانیم هیچ یک از انها واجب الاطاعه نیستند،

آیا اگر اطاعت نکردن از مومن موجب ازار و اذیت او شود ، مصداق فعل حرام است،
و
اطاعتشان لازم و واجب میگردد؟

و طاها;878420 نوشت:
اذیت مومن حرام است.
طبق ایه بالا و گروه هایی که در ان ذکر شده است
و اینکه میدانیم هیچ یک از انها واجب الاطاعه نیستند،

آیا اگر اطاعت نکردن از مومن موجب ازار و اذیت او شود ، مصداق فعل حرام است؟

با سلام واحترام

در دوتاپیک قبل این حکم بیان شد:

نور;878370 نوشت:
در جايي که اطاعت نکردن از والدين موجب آزار والدين شود اطاعتشان لازم و واجب مي گردد مگر اين که اطاعتشان باعث ترک واجب يا فعل حرام باشد مثلا خداي نکرده بگويند نماز نخوان، وشراب بخور,در اين صورت اطاعت شان حرام است.

موفق و موید باشید

نور;878422 نوشت:
با سلام واحترامدر دوتاپیک قبل این حکم بیان شد:موفق و موید باشید
در کدام دو تاپیک ؟در این تاپیک که پاسخی ندیدم.

و طاها;878426 نوشت:
در کدام دو تاپیک ؟در این تاپیک که پاسخی ندیدم.

سلام علیکم

نور;878422 نوشت:
در جايي که اطاعت نکردن از والدين موجب آزار والدين شود اطاعتشان لازم و واجب مي گردد مگر اين که اطاعتشان باعث ترک واجب يا فعل حرام باشد مثلا خداي نکرده بگويند نماز نخوان، وشراب بخور,در اين صورت اطاعت شان حرام است.

همواره به سلامت باشید

نور;878430 نوشت:
سلام علیکم

همواره به سلامت باشید

سلام علیکم

من که متوجه نشدم چه طور این، جواب سوال من است!

نور;878430 نوشت:
سلام علیکم

همواره به سلامت باشید

سلام علیکم

و طاها;878434 نوشت:
سلام علیکم

با سلام و احترام

اطاعت از مومن بستگی دارد در چه مواردی باشه و در چه جایگاهی باشد

اگر منظور در امور اخلاقی و رفتاری و رعایت حقوق همدیگر باشد مانند کمک کردن ، سلام کردن ، و ...... اینها گر چه مستحب است و بسیار سفارش شده ولی واجب نیست و البته کاری که باعث اذیت و آزار مومن شود جایز نیست.
در مواردی که بر فرض اطاعت واجب باشد عدم اطاعت گناه است مثل اطاعت زن از شوهر مومن و در مواردی که اطاعت واجب نیست عدم اطاعت گناه نیست.

با سپاس از همراهی شما

نور;878370 نوشت:
در جايي که اطاعت نکردن از والدين موجب آزار والدين شود اطاعتشان لازم و واجب مي گردد مگر اين که اطاعتشان باعث ترک واجب يا فعل حرام باشد مثلا خداي نکرده بگويند نماز نخوان، وشراب بخور,در اين صورت اطاعت شان حرام است
با سلام
همیشه در مثال هایی که مربوط به اطاعت از والدین میشود ، جوری مثال می زنند که نتیجه به سود والدین تمام بشود!

مثلاً میگویند:
باید از والدین اطاعت کنی ، مگر اینکه والدین از تو بخواهند ابتدا کل قارهء اروپا را فتح کنی!! بعد در 3 روز 17 دور مدار استوا را طی کنی!! بعد 3000 نفر را به قتل برسانی و..... فرزند بیچاره هم با خود میگوید خب اینها را که هیچ پدر و مادری از من نمی خواهد! پس کلاً در همه چیز باید از آنها بی چون و چرا و بدون در نظر گرفتن فکر و عقیدهء خودم اطاعت کنم!!

آخر برادر عزیز ، در کشور اسلامی چند پدر و مادر پیدا میشود و به فرزندش بگیو نماز نخوان؟! یا حتی در بی دین ترین آدم ها ، کدام پدر یا مادری اینقدر بی کار است که به فرزندش بگوید زوری شراب بخور؟!! شما باید مثال هایی بیاورید که در جامعه نمونه اش فراوان باشد. والدین معمولاً با چیزهای دیگری مخالفت می کنند. مثل انتخاب رشته ، انتخاب همسر ، نوع لباس پوشیدن ، محل زندگی ، نوع تربیت فرزند و..... نه اینکه بیایند بگویند نماز نخوان! شراب بخور!

استاد گرامی ، با این حساب که شما میگوئید ، بعضی از والدین از اینکه فرزندشان مثلاً پولدار است هم می رنجند!! (بخاطر حسادت! با چشمانم دیده ام)
از آنجایی که فقیر بودن فعل حرام نیست و پولدار بودن هم واجب نیست ، پس باید فرزند باید پولهایش را بریزد توی دریا؟!

یا دیده ام پدری از اینکه قد فرزندش از او بلندتر بود به شدت ناراحت شده بود!!
خب قد بلندی هم که واجب نیست ، پس فرزندش باید برود کمی از پاهای خودش ببرد که از پدر کوتاه تر بشود؟!

یا مثلاً مادری به دخترش میگوید یا باید زن پسرخاله ات (که 3 تا بچه دارد و 20 سال از تو بزرگتر است!!) بشوی یا شیرم را حرامت می کنم!!
بحث حرام کردن شیر نیست ، اما همین یعنی رنجش این مادر
پس دختر باید خفه خون بگیرد و از آنجا که ازدواج کار حرامی هم نیست ، باید زنِ پسرخاله اش بشود!

درست است؟

Reza-D;879704 نوشت:
آخر برادر عزیز ، در کشور اسلامی چند پدر و مادر پیدا میشود و به فرزندش بگیو نماز نخوان؟! یا حتی در بی دین ترین آدم ها ، کدام پدر یا مادری اینقدر بی کار است که به فرزندش بگوید زوری شراب بخور؟!!

سلام
اما به جاش فراوون پدر و مادرهایی پیدا میشن که به بچه میگن برو دم در بگو بابا نیست. گوشی رو بردار بگو مامان نیست. اگه فلانی، فلان چیزو ازت پرسید راستشو نگو. به جاش بگو ....

Reza-D;879704 نوشت:
درست است؟
اون مواردی که شما مثال زدید دو مورد اولش که اصلا فعلی صورت نگرفته که بخوایم سر واجب و حرام بودنش بحث کنیم
ولی اگر بخواهیم ایرادگیری رو کنار بگذاریم و منظور اصلی شما رو پی بگیریم
دو جور میشه به قضیه نگاه کرد:
یکی اینکه شاید یه مساله ای واقعا ترک واجب یا انجام حرام نباشه، ولی بتونه با یک سری مقدماتی زمینه ساز گناه بشه.
یکی هم اینکه وقتی هم می خواهید کاری مخالف میل پدر و مادر انجام بدید، اینجا جایگاه پدر و مادر مثل قصاب سر کوچه نیست که شما هر کاری می کنید ارتباطی به ایشون نداشته باشه. حرفا و نظراتشونو خوب گوش بدید و تا جایی که میتونید سعی کنید دلشونو به دست بیارید.

Reza-D;879704 نوشت:
با سلام
همیشه در مثال هایی که مربوط به اطاعت از والدین میشود ، جوری مثال می زنند که نتیجه به سود والدین تمام بشود!

مثلاً میگویند:
باید از والدین اطاعت کنی ، مگر اینکه والدین از تو بخواهند ابتدا کل قارهء اروپا را فتح کنی!! بعد در 3 روز 17 دور مدار استوا را طی کنی!! بعد 3000 نفر را به قتل برسانی و..... فرزند بیچاره هم با خود میگوید خب اینها را که هیچ پدر و مادری از من نمی خواهد! پس کلاً در همه چیز باید از آنها بی چون و چرا و بدون در نظر گرفتن فکر و عقیدهء خودم اطاعت کنم!!

آخر برادر عزیز ، در کشور اسلامی چند پدر و مادر پیدا میشود و به فرزندش بگیو نماز نخوان؟! یا حتی در بی دین ترین آدم ها ، کدام پدر یا مادری اینقدر بی کار است که به فرزندش بگوید زوری شراب بخور؟!! شما باید مثال هایی بیاورید که در جامعه نمونه اش فراوان باشد. والدین معمولاً با چیزهای دیگری مخالفت می کنند. مثل انتخاب رشته ، انتخاب همسر ، نوع لباس پوشیدن ، محل زندگی ، نوع تربیت فرزند و..... نه اینکه بیایند بگویند نماز نخوان! شراب بخور!

استاد گرامی ، با این حساب که شما میگوئید ، بعضی از والدین از اینکه فرزندشان مثلاً پولدار است هم می رنجند!! (بخاطر حسادت! با چشمانم دیده ام)
از آنجایی که فقیر بودن فعل حرام نیست و پولدار بودن هم واجب نیست ، پس باید فرزند باید پولهایش را بریزد توی دریا؟!

یا دیده ام پدری از اینکه قد فرزندش از او بلندتر بود به شدت ناراحت شده بود!!
خب قد بلندی هم که واجب نیست ، پس فرزندش باید برود کمی از پاهای خودش ببرد که از پدر کوتاه تر بشود؟!

یا مثلاً مادری به دخترش میگوید یا باید زن پسرخاله ات (که 3 تا بچه دارد و 20 سال از تو بزرگتر است!!) بشوی یا شیرم را حرامت می کنم!!
بحث حرام کردن شیر نیست ، اما همین یعنی رنجش این مادر
پس دختر باید خفه خون بگیرد و از آنجا که ازدواج کار حرامی هم نیست ، باید زنِ پسرخاله اش بشود!

درست است؟

با سلام و عرض ادب

منظور از عدم اذیت و آزار والدین درمواردی است که خلاف شرع و عقل نباشد.

همواره به سلامت باشید

موضوع قفل شده است