صفحه 1 از 3 123 آخرین
جهت مشاهده مطالب کارشناسان و کاربران در این موضوع کلیک کنید   

موضوع: حماسه جاوید ، ویژه نامه گرامیداشت هفته دفاع مقدس

علاقه
    اهل بیت علیهم السلام
    نوشته
    10,053
    صلوات
    92296
    حضور
    131 روز 23 ساعت 12 دقیقه
    وبلاگ
    2
    دریافت
    622
    آپلود
    104
    گالری
    1436

حماسه جاوید ، ویژه نامه گرامیداشت هفته دفاع مقدس

حماسه جاوید ، ویژه نامه گرامیداشت هفته دفاع مقدس حماسه جاوید ، ویژه نامه گرامیداشت هفته دفاع مقدس حماسه جاوید ، ویژه نامه گرامیداشت هفته دفاع مقدس

حماسه جاوید ، ویژه نامه گرامیداشت هفته دفاع مقدس حماسه جاوید ، ویژه نامه گرامیداشت هفته دفاع مقدس حماسه جاوید ، ویژه نامه گرامیداشت هفته دفاع مقدس

2.  

علاقه
    اهل بیت علیهم السلام
    نوشته
    10,053
    صلوات
    92296
    حضور
    131 روز 23 ساعت 12 دقیقه
    وبلاگ
    2
    دریافت
    622
    آپلود
    104
    گالری
    1436

زود بیدار شدم تا سر ساعت برسم

بایداین بار به غوغای قیامت برسم

من به "قد قامت" یاران نرسیدم، ای کاش

لا اقل رکعت آخر به جماعت برسم

آه ،مادر! مگر از من چه گناهی سر زد

که دعا کردی و گفتی به سلامت برسم؟

طمع بوسه مدار از لبم ای چشمه که من

نذر دارم لب تشنه به زیارت برسم

سیب سرخی سر نیزه ست... دعا کن من نیز

این‌چنین کال نمانم به شهادت برسم

نوشته
    1,391
    صلوات
    7162
    حضور
    107 روز 20 ساعت 42 دقیقه
    دریافت
    27
    آپلود
    0
    گالری
    749

نوشته
    1,391
    صلوات
    7162
    حضور
    107 روز 20 ساعت 42 دقیقه
    دریافت
    27
    آپلود
    0
    گالری
    749

نوشته
    1,391
    صلوات
    7162
    حضور
    107 روز 20 ساعت 42 دقیقه
    دریافت
    27
    آپلود
    0
    گالری
    749

علاقه
    دین، کتاب، طبیعت
    نوشته
    23,544
    صلوات
    33413
    حضور
    63 روز 4 ساعت 2 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0

عراق در آغاز جنگ، ۱۳۶۰۰ کیلومتر مربع از خاک ایران را اشغال کرده بود. با انجام چهار عملیات موفقیت آمیز ایران با نام‌های عملیات ثامن‌الائمه، عملیات طریق‌القدس، عملیات فتح‌المبین و عملیات بیت‌المقدس، ۸۶۰۰ کیلومتر از این اراضی به شکل نظامی آزاد شد. از ۵۰۰۰ کیلومتر مربع باقی‌مانده، عراق به صورت داوطلبانه از ۲۵۰۰ کیلومتر مربع دیگر (پس از آزادی خرمشهر) عقب‌نشینی نمود؛ ولی ۲۵۰۰ کیلومتر مربع دیگر از خاک ایران (شامل شهرهای مهران و نفت شهر) همچنان و تا پایان جنگ در تصرف ارتش عراق باقی‌ماند.[۳۹]

8. صلوات ها 2

علاقه
    دین، کتاب، طبیعت
    نوشته
    23,544
    صلوات
    33413
    حضور
    63 روز 4 ساعت 2 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0

نوشتار اصلی: جنگ نفت‌کش‌ها
    در سال چهارم جنگ، نیروهای زمینی دو طرف به تعادل رسیده بودند.[۷۴] ولی در خلیج فارس وضع به گونه دیگری بود. در یک مقطع دو ساله، کشورهای کویت، ایالات متحده، اردن و آفریقای جنوبی در یک همکاری تنگاتنگ، نفت خام هدیه شده از سوی کویت را در نفت‌کش‌های با پرچم آمریکا بارگیری کرده و به آفریقای جنوبی منتقل می‌کردند. آفریقای جنوبی در عوض سوخت مورد نیاز عراق را به بندری در اردن تحویل می‌داد.[۷۵] همزمان جزیره خارک به عنوان پایانه اصلی صدور نفت ایران توسط هواپیماهای پیشرفته‌ای که فرانسه به عراق تحویل داده بود، مسدود شد. به این ترتیب ایران وارد جنگ نفت‌کش‌ها شد.[۷۵]

طرف عراقی تنها در طول سال ۱۳۶۳ دست به حمله به ۳۳ نفت‌کش زد. ایران نیز با حمله به ۱۷ نفتکش به این عمل واکنش نشان داد. واکنش هاشمی رفسنجانی به این مسئله این بود که تهدید کرد اگر جلوی صادرات نفت ایران از خلیج فارس گرفته شود، آنگاه هیچ کشوری نخواهد توانست از نفت خلیج فارس استفاده کند. دو هفته بعد، شورای امنیت به این تهدید ایران واکنش نشان داد و با صدور قطعنامه ۵۵۲ طرفین را از حمله به کشتی‌های غیرنظامی بازداشت.[۷۴]

10. صلوات

علاقه
    دین، کتاب، طبیعت
    نوشته
    23,544
    صلوات
    33413
    حضور
    63 روز 4 ساعت 2 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0

ورود ایران به خاک عراق

ایران سرانجام در بهار ۱۳۶۴ در عملیات والفجر ۸ موفق شد به بخشی از اهداف عملیات رمضان برسد و ارتباط عراق را با خلیج فارس از طریق شبه جزیره فاو قطع کند. نیروهای ایران ابتدا با عملیاتی ایذایی رو به سمت شمال بصره یورش بردند در حالیکه هدف اصلی آنها پیاده کردن نیرو در جنوب بصر در شبه‌جزیره فاو بود. نیروهای ایران موفق به تسخیر کامل شبه جزیره فاو شدند ولی از تصرف بندر مهم نفتی-نظامی ام‌القصر بازماندند. این پیروزی در شرایطی به دست آمد که عراق بار دیگر از سلاح‌های شیمیایی برای ضدحمله استفاده کرد.[۷۶] عراق مجبور به احداث یک خط لوله نفت میان عراق و عربستان احداث شد تا نیازی به عبور نفت‌کش‌ها عراقی از خلیج فارس و در تیررس نیروهای ایران نباشد.[۷۵] این عملیات بسیاری از نیروی ایران را مصروف کرد و فرماندهی جنگ ایران استراتژی خود را به تنها یک پیروزی تغییر داد و هدف عمده خود را بر روی تصرف بصره متمرکز کرد.

در زمستان ۱۳۶۵ نیروهای ایران عملیات بزرگ کربلای ۵ را با هدف تصرف بصره به انجام دادند. آن‌ها تا دروازه‌های بصره پیشروی کنند ولی سرانجام در ۱۲ کیلومتری بصره متوقف شدند. عراقی‌ها توانستند با وجود حجم آتش سنگین ایران از سقوط بصره جلوگیری نمایند. تلفات گسترده ایران در این عملیات (۶۵٬۰۰۰ نفر کشته) باعث شد ایران تا انتهای جنگ نتواند بطور مؤثر تجدید قوا نماید. فرماندهی ارشد نظامی ایران امید خود را به پیروزی از دست داد و با اتفاقات بعدی شرایط برای قبول آتش‌بس محیا شد. با افزایش احتمال سقوط بصره و پدیدآمدن این باور که موازنه نظامی به نفع ایران در حال تغییر است، خاویر پرز دکوئیار اعلام کرد که اعضای شورای امنیت برای پایان دادن به جنگ مصمم هستند. مذاکرات برای تهیه پیش نویس قطعنامه ۵۹۸ به سرعت آغاز شد.[۷۷] پس از آن که در بهار ۱۳۶۶ ایران موفقیت‌های دیگری در جبهه شمال و در منطقه سلیمانیه به دست آورد[۷۸] سرانجام قطعنامه ۵۹۸ در ۲۹ تیر ۱۳۶۶ به تصویب رسید.[۷۷]

12. صلوات

علاقه
    دین، کتاب، طبیعت
    نوشته
    23,544
    صلوات
    33413
    حضور
    63 روز 4 ساعت 2 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0

یک هفته پس از پذیرش قطعنامه ۵۹۸ توسط ایران، حدود ۵۰۰۰ نیروی سازمان مجاهدین خلق با مقادیری تجهیزات جنگی از محور غرب و از طریق شهرهای مهران و اسلام‌آباد غرب در عملیاتی با عنوان فروغ جاویدان به ایران حمله کردند. هدف این عملیات تسخیر تهران در ۳۳ ساعت بود و مسعود رجوی فرماندهی عملیات را برعهده داشت. عملیات پاتک ایران عملیات مرصاد نام داشت و طی آن مجاهدین در کمین قرار گرفتند و شکست خوردند. به گفته هاشمی رفسنجانی: «اینها توی کیسه آمدند و ما در کیسه را بستیم.»[۹۲] با تداوم عملیات تهاجمی از طرف عراق جامعه جهانی دولت عراق را برای پذیرش آتش‌بس تحت فشار شدید قرار داد.[۹۳] سرانجام ده روز پس از شکست عملیات فروغ جاویدان، با حضور نیروهای بین‌المللی آتش‌بس در سراسر مرزهای ایران و عراق برقرار شد. نیروهای حافظ صلح تا سه سال پس از آتش‌بس در منطقه حضور داشتند.[۹۴] بیشتر مفسران بر این باور هستند که این جنگ هیچ برنده‌ای نداشته است؛ چرا که در پایان جنگ، صدام از دستیابی به نخستین هدف خود، فسخ قرارداد ۱۹۷۵ بازماند. آیت الله خمینی نیز که برای سال‌ها پذیرش صلح را منوط به انفصال صدام و حزب بعث عراق از قدرت کرده بود بدون دستیابی به هدف خود سرانجام قطعنامه ۵۹۸ را پذیرفت.[۷۲] هر چند برخی مفسران با توجه به پیروزی‌های عراق در انتهای جنگ عراق را پیروز این جنگ می‌دانند. در پایان جنگ ارتش عراق تا نیمه‌های شهریور ۱۳۶۷ به پاک سازی نیروهای مقاومت کرد با استفاده از ۶۰٬۰۰۰ نیروی پیاده، بالگرد و سلاح‌های شیمیایی در شمال عراق ادامه داد. بسیاری از کردهای عراقی ساکن این مناطق به ایران مهاجرت کردند. در این عملیات در مجموع ۵۰٬۰۰۰ کرد نظامی و غیرنظامی کشته شدند.[۹۵]

ایران و عراق در سال ۱۳۶۹ و پیش از حمله عراق به کویت، توافق صلح رسمی امضا کردند و روابط دیپلماتیک خود را از سر گرفتند. از همان زمان کار تبادل اسرای جنگی دو طرف آغاز شد.[۹۶] در پایان جنگ ۸ ساله حدود ۴۰۰۰۰ ایرانی در عراق اسیر بودند. در مقابل ایران نیز حدود ۷۰۰۰۰ اسیر عراقی دراختیار داشت.[۹۷] کار مبادله اسرای دو طرف تا اسفند ۱۳۸۱ به طول انجامید.[۹۸]

14. صلوات

علاقه
    دین، کتاب، طبیعت
    نوشته
    23,544
    صلوات
    33413
    حضور
    63 روز 4 ساعت 2 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0

#شهدا

"دوش مرا حال خوشی دست داد
    تشنه شدم باز عطشی دست داد"

گرم ترنم شدم و زمزمه
    در دلم افتاد دم و همهمه

باز دلم سخت هوایی شده
    پر زده و کرب و بلایی شده

باز دلم تنگ شهیدان شده
    سینه پر از حسرت یاران شده

کو شب و پرواز و مناجات عشق
    سنگری و عرضه ی حاجات عشق

پیرهن خاکی و خاکی شدن
    راهی مهمانی پاکی شدن

کو سر شوریده و سربند سرخ
    لحظه ی آخر گل لبخند سرخ

کو نفس سوخته ای از عطش
    کو دل افروخته ای از عطش

سفره ی نان و نمک ساده کو ؟
    خلوت دل بر سر سجاده کو ؟

کو رفقایی که خدایی شدند ؟
    غرق خدا کرب و بلایی شدند

کو دل دریایی اهل سحر ؟
    ذکر مناجات به سوز جگر

آه طلاییه چرا ساکتی ؟
    آه دو کوهه چقدر خلوتی

آی شلمچه رفقایت چه شد ؟
    آی هویزه شهدایت چه شد ؟

آی هویزه بگو از راز ها
    از بدن و پیکر جانبازها ؟

غرش اروند دلم را ببر
    یارب از این سینه تو غم را ببر

یارب از حالت دل ، خسته ام
    از خود و از خصلت دل ، خسته ام

پر بده دل را که پری وا کنم
    از گنه و غیر تو پروا کنم

یارب از این جسم مرا وارهان
    مانده ام از راه به راهم رسان

✍پی‌نوشت‌ها:

بیت اول از شاعر بزرگ دفاع مقدس مرحوم آقاسی وام گرفته شده است .

ثواب این شعر تقدیم به همه ی شهدای انقلاب ، دفاع مقدس ، شهدای گمنام ، شهدای مدافع حرم و شهدای منا

#محمد_مبشری

16. صلوات ها 2

صفحه 1 از 3 123 آخرین

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

کاربرانی که این موضوع رو مطالعه کرده اند از 1395/07/03, 02:17 : 0

هیچ کاربری در لیست وجود ندارد.

کلمات کلیدی این موضوع