**** ایستگاهِ مهربانی **** رُحَماءُ بَینَهُم

تب‌های اولیه

8 پستها / 0 جدید
آخرین ارسال
**** ایستگاهِ مهربانی **** رُحَماءُ بَینَهُم

بسم الله الرّحمن الرّحیم

و افوّضِ اَمری الی الله اِنَّ اللهَ بصیرٌ بالعباد

«اَلْحَمْدُللهِ رَبِّ اِلعَالَمِینَ» دومین آیه از قرآن و سوره مبارکهٔ حمد است. در تفسیر اوّلین آیه که «بِسْمِ اللهِ الرَّحْمَنِ الرَّحیمِ» است برخی آیهٔ دوم را ادامه و نتیجهٔ آیهٔ اوّل میدانند. یعنی اینکه چون «بِسْمِ اللهِ الرَّحْمَنِ الرَّحیمِ» آنگاه «الْحَمْدُ للّهِ رَبِّ الْعَالَمِینَ».

اگر اندکی به معنای این دو آیه دقّت کنیم در خواهیم یافت که این تعبیر و تفسیر می‌تواند درست باشد.

«اَلْحَمْدُللهِ رَبِّ اِلعَالَمِینَ» یعنی اینکه ستایش و ثنا مخصوص خدا است که پروردگار و آفرینندهٔ جهانیان است.

سوال اینجاست که چرا ستایش مخصوص خداست و نه کس دیگر؟ جواب آن در آیهٔ قبل (بِسْمِ اللهِ الرَّحْمَنِ الرَّحیمِ) و آیهٔ بعد است.

آیهٔ قبل (بِسْمِ اللهِ الرَّحْمَنِ الرَّحیمِ) می‌گوید به نام خداوند بخشایندهٔ مهربان. اگر آیهٔ دوم نتیجهٔ این آیه باشد، بنابراین آیهٔ دوم می‌خواهد بگوید که حمد و ستایش مخصوص پروردگار جهانیان است که بخشاینده و مهربان است و چون او اینچنین است (یعنی بخشایند و مهربان است و در عین حال پروردگار جهانیان نیز می‌باشد) بنابراین حمد و ستایش فقط مخصوص اوست، چرا که هیچکس دیگری را نمی‌توان یافت که همزمان دارای صفات رحمانیت (بخشندگی) و رحیمیت (مهربانی) باشد و در عین حال پروردگار جهانیان نیز باشد. البتّه می‌توان اَلْحَمْدُللهِ رَبِّ اِلعَالَمِینَ را مستقل از آیهٔ اوّل نیز تفسیر و معنا کرد.

در اکثر کتب قدیمی نیز در ابتدای کتاب بِسْمِ اللهِ الرَّحْمَنِ الرَّحیمِ و در انتهای آن این جمله دیده می‌شود: «تَمَّتْ وَ اَلْحَمْدُللهِ».
( سایت راهبرد , وحید چایچی)

قرآن کریم، صفت «رحیم» را در کنار صفت «غفور»، ٧١ بار، و با «عزیز»، سیزده بار۳ و با «توّاب»، نُه بار۴ و با «رئوف» نیز نُه بار۵ و با «رحمان»، پنج بار۶ (افزون بر ورود هر دو در «بسمله» در ١١٤ موضع) و با هر یک از «ودود»۷ و «ربّ»۸ و «بَر»۹ ، یک بار، یاد کرده است.

تعبیر (کانَ بِکمْ رَحِیمًا؛۱۰ با شما مهربان است) ، دو بار، و (کانَ بِالْمُؤْمِنِینَ رَحِیمًا؛۱۱ با مؤمنانْ مهربان است) ، یک بار در قرآن آمده است و رحمت، در جاهای بسیاری از قرآن کریم، به خدا عزّ وجلّ نسبت داده شده است.

3.. سورۀ شعرا، آیۀ ۹، ۶۸، ۱۰۴، ۱۲۲، ۱۴۰، ۱۵۹، ۱۷۵، ۱۹۱ و ۲۱۷؛ سورۀ روم، آیۀ ۵؛ سورۀ سجده، آیۀ ۶؛ سورۀ یس، آیۀ ۵؛ سورۀ دخان، آیۀ ۴۲ .
4.. سورۀ بقره، آیۀ ۳۷، ۵۴، ۱۲۸ و ۱۶۰؛ سورۀ توبه، آیۀ ۱۰۴و ۱۱۸؛ سورۀ حجرات، آیۀ ۱۲؛ سورۀ نساء، آیۀ ۱۶ و ۶۴ .
5.. سورۀ بقره، آیۀ ۱۴۳؛ سورۀ توبه، آیۀ ۱۱۷ و ۱۲۸؛ سورۀ نحل، آیۀ ۷ و ۴۷؛ سورۀ حج، آیۀ ۶۵؛ سورۀ نور، آیۀ ۲۰؛ سورۀ حدید، آیۀ ۹؛ سورۀ حشر، آیۀ ۱۰ .
6.. سورۀ فاتحه، آیۀ ۳؛ سورۀ بقره، آیۀ ۱۶۳؛ سورۀ نمل، آیۀ ۳۰؛ سورۀ فصّلت، آیۀ ۲؛ سورۀ حشر، آیۀ ۲۲ .
7.. سورۀ هود، آیۀ ۹۰ .
8.. سورۀ یس، آیۀ ۵۸ .
9.. سورۀ طور، آیۀ ۲۸ .
10.. سورۀ نساء، آیۀ ۲۹؛ سورۀ إسرا، آیۀ ۶۶ .
11.. سورۀ احزاب، آیۀ ۴۳ .

سایت حدیث نت

بِسْمِ اللَّهِ الرَّحْمَنِ الرَّحِيمِ - نَبِّئْ عِبَادِي أَنِّي أَنَا الْغَفُورُ الرَّحِيمُ (حجر: ۴۹)

یکی از آیاتی که بر روی پرده کعبه حک شده است !!!!

« نبئ عبادی انی انا الغفور الرحیم»

بندگانم را آگاه کن که من بخشنده مهربانم

درباره پیامبر اسلام حضرت محمد(صلّی الله علیه و آله وسلّم) كه مصداق كامل حسن خلق بود خدای مهربان فرمود:

انك لعلی خلق عظیم. به درستی كه تو با اخلاق پسندیده و بزرگ آراسته شده ای. ۲

بعد در آیه ای دیگر فرمود به همین دلیل هم توانستی در دلها نفوذ كنی و آنان را پیرامون خود گرد آوری

و در دعوت خویش موفق عمل كنی.

فبما رحمه من الله لنت لهم و او كنت فظا غلیظ القلب لانفضوا من حولك.

چون در پرتو رحمت و لطف خدا با آنان مهربان و نرم خو شده ای اطرافت گرد آمدند و اگر خشن و سنگ دل بودی،

هر آینه از گردت پراكنده می شدند. ۳

۲- قلم، ۴.
۳- آل عمران، ۱۵۹.

در تاریخ اسلام می خوانیم: علی(علیه السّلام) به فرمان پیامبر گرامی(صلّی الله علیه و آله و سلّم) دو نفر از دشمنان اسلام را كه بر علیه مسلمان ها توطئه می كردند، دستگیر كرد و به نزد آن حضرت آورد.

پیامبر(صلّی الله علیه و آله و سلّم) اسلام را به آنان عرضه كرد، ولی نپذیرفتند، بنابراین به جرم توطئه بر علیه اسلام آن دو تن را محكوم به اعدام نمود.

در این هنگام جبرائیل نازل شد و عرض كرد:

یكی از آنان خوش اخلاق و سخاوتمند است، پس او را عفو نما. پیامبر از كشتن او در گذشت، آن فرد چون دانست كه به خاطر آن دو صفت اخلاقی مورد عفو قرار گرفته است، شهادتین گفت و مسلمان شد.

پیامبر خدا(صلّی الله علیه و آله و سلّم) در حق ا و فرمود: او از كسانی است كه خوش رویی و سخاوتمندی اش او را به سوی بهشت كشانید.

بحارالانوار ج ۷۱، ص ۳۸۹

رحماءُ بَینَهُم را چگونه عملی کنیم؟

چگونه با هم مهربان باشیم ؟

چرا در بعضی موارد مهربانی نتیجۀ معکوس دارد؟

IMAGE(<a href="http://uupload.ir/files/yh22_ددد.jpg" rel="nofollow">http://uupload.ir/files/yh22_ددد.jpg</a>)

[=&quot]از دیدگاه اسلام، مهربانی و محبت ورزیدن، مایه قوام و برپایی جامعه انسانی است و بدون مهربانی، نظام اجتماع بشری، سرد بی روح و زیبایی های زندگی به کام انسان تلخ و بی معناست[=&quot].

[=&quot]کسی که آدم را برای زندگی اجتماعی آفریده، احساس نیاز به این پیوند و رابطه را نیز در وجود او قرار داده است. او هم خود رحمان، رحیم ، ودود، رئوف و عطوف است و هم بندگانش را بر این سرشت آفریده است.

خدای مهربان بندگانش را به محبت و مهرورزی تشویق می کند و اهل مهر و عاطفه را جزء اصحاب یمین معرفی می کند. آنگاه می فرماید : « ثم کان من الذین آمنوا تواصوا بالصبر و تواصوا بالمرحمه »

« پس از کسانی باشید که ایمان آورده اند و یکدیگر را به صبر و استقامت و مهربانی و عطوفت توصیه می کنند.» اینان اصحاب یمین هستند. رسول گرامی اسلام نیز استحکام پیوند و مودت و مهربانی مؤمنان با یکدیگر را چنین توصیف می کنند.

مؤمنان در مقام مهربانی و عطوفت به یکدیگر، همانند یک پیکرند. وقتی عضوی از این گروه بیمار شود، دیگر اعضاء در تب داری، شب بیداری با او همراهی می کنند[=&quot].

[=&quot]

[=&quot]شکی نیست که اسلام دین محبت است، اما هر جاذبه، میل و کششی مثبت نیست

زیرا: چه بسا چیزی را خوش نداشته باشید، حال آنکه خیر شما در آن است

و یا چیزی را دوست داشته باشید، حال آنکه شر شما در آن است

و خدا می داند و شما نمی دانید. «آیه 216 سوره بقره» ،

لذا محبت ها دوگونه اند:

محبت های پسندیده، مانند: محبت خدا به انسان، محبت انسان به خدا، محبت پیامبر و اهل بیت، محبت پدر و مادر و ...

محبت های ناپسند مانند[=&quot]: [=&quot]دوستی شیطان، دشمنان خدا و رسول، دوستی با نامحرم و[=&quot] .....

IMAGE(<a href="http://uupload.ir/files/ifw_مهربونی_بیب.jpg" rel="nofollow">http://uupload.ir/files/ifw_مهربونی_بیب.jpg</a>)

[=&quot]

[=&quot]گسترده ترین آیه در بُعد رأفت و مهربانی آیه 53 سوره زمر است که خداوند به پیامبر رحمتش می فرماید:

[=&quot]« قل یا عبادی الذین اسرفوا علی انفسهم لا تقنطوا من رحمه الله ان الله یغفر الذنوب جمیعاً انه هو الغفور الرحیم[=&quot].»[=&quot]

[=&quot]« بگو ای بندگان من که بر خویشتن زیاده روی روا داشته اید، از رحمت خدا نومید مشوید.

در حقیقت، همه گناهان را می آمرزد، که او خود آمرزنده مهربان است[=&quot].»

[=&quot]در بعضی از احادیث ما وارد شده است که وقتی آیه 53 سوره زمر نازل شد شیطان رجیم از خشم و عصبانیت

آن چنان صیحه و شیونی سرداد که به حالت غش درآمد و گفت: با نزول این آیه من نا امید و بیچاره شدم و خداوند با این آیه کمر مرا شکست.

چرا که هر چه من در گمراهی و ضلالت انسان تلاش کرده و آن ها را به گناه و معصیت وادار کنم ، خداوند با این آیه به همه ی آن ها وعده آمرزش و بخشش داده است[=&quot].

[=&quot]اگر کسی به نکات ظریف این آیه دقت کند نهایت مهرورزی و عطوفت خالق یکتا را نسبت به بندگانش مشاهده خواهد کرد[=&quot].

[=&quot]اشاره به چند نکته:

تعبیر به ( یا عبادی) آغازگر لطفی بی نهایت و مهربانی عظیم از ناحیه پروردگار است به کسانی که با گناه و معصیت خودشان را از عبودیت خدا خارج کرده اند[=&quot].

[=&quot]جمله ( لا تقنطوا) آنچنان امید و نشاطی در بندگان خدا ایجاد می کند که عشق و محبت بنده را به گوینده این جمله ازدیاد می بخشد.جمله ( رحمه الله ) بیانگر نهایت مهر و کمال عطوفت و مهربانی با خدا را به بندگانش می رساند.

جمله (ان الله یغفر الذنوب) وعده ای را از سوی خداوند به بنده اش می دهد که بیانگر رساندن بنده به مقام عفو و بخشش ربوبی است

IMAGE(<a href="http://uupload.ir/files/tckz_مهربان_خدایم.jpg" rel="nofollow">http://uupload.ir/files/tckz_مهربان_خدایم.jpg</a>)