زمانی که مرجع انتخاب نشده، تقلید از کدام مرجع درست است؟

تب‌های اولیه

16 پستها / 0 جدید
آخرین ارسال
زمانی که مرجع انتخاب نشده، تقلید از کدام مرجع درست است؟

سلام
می دانیم که برای انتخاب مرجع باید مواردی را رعایت کرد
و می دانیم که تا زمانی که مرجعی انتخاب نکرده ایم پس از احکام ایشان نمی توانیم استفاده کنیم و به اصطلاح تقلید کنیم

حالا سوالی که پیش می آید این است , با توجه به این که هر فرد بلاخره مرجعی را انتخاب می کند آیا احکام تقلید قبل از انتخاب مرجع به گردن اوست
مثلا سه شرطی که برای انتخاب مرجع گفته شده به صورت یک فتوا باید با آن برخورد کند ؟؟
این شروط از نظر مراجع متفاوت می تواند با هم در اختلاف باشد ؟؟
اگر در اختلاف باشند کدام یک را باید استفاده کرد ؟؟

با نام و یاد دوست

کارشناس بحث: استاد شفا

seyed saeed;876874 نوشت:
سلام
می دانیم که برای انتخاب مرجع باید مواردی را رعایت کرد
و می دانیم که تا زمانی که مرجعی انتخاب نکرده ایم پس از احکام ایشان نمی توانیم استفاده کنیم و به اصطلاح تقلید کنیم

حالا سوالی که پیش می آید این است , با توجه به این که هر فرد بلاخره مرجعی را انتخاب می کند آیا احکام تقلید قبل از انتخاب مرجع به گردن اوست
مثلا سه شرطی که برای انتخاب مرجع گفته شده به صورت یک فتوا باید با آن برخورد کند ؟؟
این شروط از نظر مراجع متفاوت می تواند با هم در اختلاف باشد ؟؟
اگر در اختلاف باشند کدام یک را باید استفاده کرد ؟؟

سلام علیکم

برای مکلفی که مرجع تقلید ندارد ، و در حال فحص از مرجع تقلید است ، واجب است در اعمالش احتیاط کند ، فلذا در این مورد سوال هم شخص مکلف باید احتیاط کند.

پی نوشت:
العروة الوثقی مع التعلیقات،احکام تقلید، مساله50

با سلام احتیاط بین احتیاط مستحب و احتیاط واجب چگونه است?

شفا;877387 نوشت:
سلام علیکم

برای مکلفی که مرجع تقلید ندارد ، و در حال فحص از مرجع تقلید است ، واجب است در اعمالش احتیاط کند ، فلذا در این مورد سوال هم شخص مکلف باید احتیاط کند.

پی نوشت:
العروة الوثقی مع التعلیقات،احکام تقلید، مساله50

esi72;877641 نوشت:
با سلام احتیاط بین احتیاط مستحب و احتیاط واجب چگونه است?

سلام علیکم

باید موردش را بفرمایید تا خدمتتان عرض کنم ، چون مواردش متفاوت است ، منظورتان در کدام مساله می باشد.

سوالم این جاست که فرض کنید الان من می خوام مرجع تقلید انتخاب کنم
خب حالا اول رساله 3 شرط گفته شد برای انتخاب مرجع
حالا فرض کنید که رساله ها در این 3 شرط با هم اختلاف داشته باشند ما از کدام رساله استفاده کنیم و با استفاده از 3 شرطش مرجعمون رو انتخاب کنیم
منظورم اینه که وقتی یک نفر به سن تکلیف می رسه حالا می خواد مرجع خودش رو انتخاب کنه آیا تا زمانی که مرجع خود رو انتخاب نکرده احکام ابتدایی رساله بر ذمه او هست یا نه ؟؟؟؟

seyed saeed;877961 نوشت:
حالا فرض کنید که رساله ها در این 3 شرط با هم اختلاف داشته باشند ما از کدام رساله استفاده کنیم و با استفاده از 3 شرطش مرجعمون رو انتخاب کنیم
منظورم اینه که وقتی یک نفر به سن تکلیف می رسه حالا می خواد مرجع خودش رو انتخاب کنه آیا تا زمانی که مرجع خود رو انتخاب نکرده احکام ابتدایی رساله بر ذمه او هست یا نه ؟؟؟؟

سلام علیکم

بنده هم دقیقا منظورم همین بود ، که شخص تازه به تکلیف رسیده باید از طریقی مرجع تقلید را انتخاب بکند که رعایت احتیاط را به نماید.

شفا;878096 نوشت:
سلام علیکم

بنده هم دقیقا منظورم همین بود ، که شخص تازه به تکلیف رسیده باید از طریقی مرجع تقلید را انتخاب بکند که رعایت احتیاط را به نماید.

سلام
میشه بیش تر توضیح بدید که این جانب احتیاط باید با توجه به خواندن تمام رساله ها انجام گیرد یا به طرق دیگه

شفا;877810 نوشت:
سلام علیکم

باید موردش را بفرمایید تا خدمتتان عرض کنم ، چون مواردش متفاوت است ، منظورتان در کدام مساله می باشد.

سلام
مثلا در قرائت سوره بعد از حمد عده ای گفتند احتیاط مستحب است عده ای گفته اند احتیاط واجب

seyed saeed;877961 نوشت:

سلام
مساله انتخاب مرجع تقلیدی نیست که شما بخواهید آنرا از رساله برداشت کنید بلکه ضروری عقل است.
مراجع هم در این راه های شناخت اختلافی ندارند
حتی خود این راه ها هم عقلی است و شما برای فهمیدن اعلم مثل فهم سایر مسائل یا خود اینکار را انجام میدهید (راه اول) یا به قول دیگران اطمینان میکنید (راه دوم و سوم)
فرض های خیالی هم از این به بعد نکنید تا در زحمت نیفتید~x(

esi72;878125 نوشت:
سلام
مثلا در قرائت سوره بعد از حمد عده ای گفتند احتیاط مستحب است عده ای گفته اند احتیاط واجب

سلام
ظاهرا منظور سوال من رو متوجه نشدید
بذارید یه جور دیگه بیان کنم
مثلا به شما می گن باید برید و یک معلم خصوصی انتخاب کنید و فرضا همه این معلم ها در یک سطح هستند
شما میایید به طرق مختلف معلم ها رو بررسی می کنید و به نتیجه می رسید که مثلا فلان معلم رو انتخاب کنید
مثلا مشورت و یا عقل خودتون
خب همه این ها هم در مورد مراجع وجود داره با تفاوت هایی ولی خب حالا اگر کسی غیر از روش هایی که در رساله گفته شده مرجع خودش رو عقلا انتخاب کنه مشکلی داره ؟؟؟
حالا هر روشی بحث این نیست که روش دیگه ای وجود داره یا نه بحث من اینه که اگر عقل به طریق دیگه ای متوجه شد که مثلا آیت الله سیستانی رو انتخاب کنه و این روشش خارج از همه رساله ها بود آیا چیزی بر گردن او هست ؟؟؟

seyed saeed;878102 نوشت:
سلام
میشه بیش تر توضیح بدید که این جانب احتیاط باید با توجه به خواندن تمام رساله ها انجام گیرد یا به طرق دیگه

سلام علیکم

در بیان عمل کرد به احتیاط در این مورد:

مثلا این مساله اتفاقی است:برای انتخاب مرجع اعلم اگر از دو نفر عالم مجتهد شناس عادل سوال کردید و فردی را معرفی کردند ، تقلید از او صحیح است.
ومثلا مجتهد دیگری می گوید اگر از طریق یک عالم مجتهد شناس عادل هم برایتان اطمینان حاصل شد ، کافی است ولی مجتهد دیگر می گوید بنابر احتیاط قبول کردن از یک عالم مجتهد شناس عادل تحقیق کردن کافی نمی باشد.
خب در اینجا احتیاط به این است که به یک نفر اکتفا نکند ، و از دو نفر عالم مجتهد شناس عادل تحقیق کند که مرجع اعلم در حال حاضر چه کسی است.

seyed saeed;878152 نوشت:
سلام
مثلا به شما می گن باید برید و یک معلم خصوصی انتخاب کنید و فرضا همه این معلم ها در یک سطح هستند
شما میایید به طرق مختلف معلم ها رو بررسی می کنید و به نتیجه می رسید که مثلا فلان معلم رو انتخاب کنید
خب همه این ها هم در مورد مراجع وجود داره با تفاوت هایی ولی خب حالا اگر کسی غیر از روش هایی که در رساله گفته شده مرجع خودش رو عقلا انتخاب کنه مشکلی داره ؟؟؟
حالا هر روشی بحث این نیست که روش دیگه ای وجود داره یا نه بحث من اینه که اگر عقل به طریق دیگه ای متوجه شد که مثلا آیت الله سیستانی رو انتخاب کنه و این روشش خارج از همه رساله ها بود آیا چیزی بر گردن او هست ؟؟؟

سلام علیکم

کسی که در این زمینه اطلاعات کافی ندارد(یعنی عالم مجتهد شناس نیست) نمی تواند فقط با اتکاء به عقل خودش مرجع تقلید را انتخاب کند.

seyed saeed;878152 نوشت:
سلام

درود
سوالتان مبهم است.
در مورد معلم ها منظورتان چیست? گفتید(( فرضا همه این معلم ها در یک سطح اند شما میایید به طرق مختلف معلم ها رو بررسی می کنید و به نتیجه می رسید که مثلا فلان معلم رو انتخاب کنید))
یعنی معلم ها در یه سطح اند اما لا تحقیق خود یکی را انتخاب میکنیم? (یعنی یکی از معلم ها را بر خلاف فرض اعلم تشخیص میدهیم)

جواب: اگر منظور این است_ خب شما به هر طریقی که بتوانید فردی را اعلم تشخیص بدهید و آن راه واقعا صحیح و عقلی و قابل استناد باشد خب حجت است و باید طبق آن عمل کنید و اگر طبق آن عمل نکنید گناهکارید.
حال بحث در این جا است که این راه را از کجا آورده اید? ظاهرا با ۳ راه موجود در رساله ها مشکل دارید و برای خود راه های دیگری متصور اید.( خب بهتر است این راه ها را مطرح کنید تا در مورد آن قضاوت شود، هر چند احتمال بسیار نادرست است.)
اما فارغ از این مسایل باید بگویم کل راه هایی که برای شناخت اعلم موجود است همین ۳ راه است که هم شرع آنرا گفته و هم اگر دقت کنید عقل آنرا میپذیرد.

یعنی برای شناخت اعلم ۳ راه است که خب:
یا باید خود توانایی تشخیص اصولی داشته باشید (که ندارید)
یا باید از دیگران بپرسید ( همان قول ۲ عادل کافی است)
یا این اعلمیت آنچنان شهره باشد که نیاز به تحقیق نباشد یا تعدادی از متخصصین فرد یا افرادی را مشخص کرده باشند.(به راه سوم رساله ها مراجعه کنید).( البته به نظر من این خود زیر مجموعه ای از راه دوم است).
خب هم شرع که قاعدتا بالا تر از عقل است این ۳ راه را گفته و اگر راه چهارمی بود شرع آنرا مطرح می‌کرد و هم عقل بیشتر از این سه راه را سراغ ندارد و بهتر است اگر سراغ دارید آنرا مطرح کنید.

seyed saeed;878152 نوشت:
سلام

مورد بعد این گفته شما است:((حالا هر روشی بحث این نیست که روش دیگه ای وجود داره یا نه بحث من اینه که اگر عقل به طریق دیگه ای متوجه شد که مثلا ...))
خب بهتر است یک بار دیگر این جمله را بخوانید که با فرضی محال خواسته اید امری واقعی را نتیجه بگیرید!!
گفتید: اصلا مهم نیست که روش دیگه ای وجود داره یا نه! خب گتر وجود داره کجاست? و اگر نه که هیچ!
به نظر مانور شما روی این جمله است: اگر کسی عقلا یا عقلا به طریق دیگه ای مرجع انتخاب کنه که در رساله ها نیست آیا....
جواب:
در پست قبل گفتم هیچ راه دیگری جز آن ۳ تا وجود نداره وگرنه شرع یا عقل آنرا مطرح میکردند. و اگر سراغ دارید مطرح کنید تا بررسی بشه.
در ضمن توجه کنید که برای تقلید آنطور که بزرگان گفته اند مجتهد باید اعلم و اگر چند مرجع یکی بودن اورع و اتقی باشد به جز این ها شرایط دیگری نیاز نیست و بر فرض تحقق آنها در چند مرجع انتخاب مرجع کاملا به دلخواه خواهد بود.

seyed saeed;878152 نوشت:
سلام

مورد بعد این گفته شما است:((حالا هر روشی بحث این نیست که روش دیگه ای وجود داره یا نه بحث من اینه که اگر عقل به طریق دیگه ای متوجه شد که مثلا ...))
خب بهتر است یک بار دیگر این جمله را بخوانید که با فرضی محال خواسته اید امری واقعی را نتیجه بگیرید!!
گفتید: اصلا مهم نیست که روش دیگه ای وجود داره یا نه! خب گتر وجود داره کجاست? و اگر نه که هیچ!
به نظر مانور شما روی این جمله است: اگر کسی عقلا یا عقلا به طریق دیگه ای مرجع انتخاب کنه که در رساله ها نیست آیا....
جواب:
در پست قبل گفتم هیچ راه دیگری جز آن ۳ تا وجود نداره وگرنه شرع یا عقل آنرا مطرح میکردند. و اگر سراغ دارید مطرح کنید تا بررسی بشه.
در ضمن توجه کنید که برای تقلید آنطور که بزرگان گفته اند مجتهد باید اعلم و اگر چند مرجع یکی بودن اورع و اتقی باشد به جز این ها شرایط دیگری نیاز نیست و بر فرض تحقق آنها در چند مرجع انتخاب مرجع کاملا به دلخواه خواهد بود.
موضوع قفل شده است