شرایط کامل عقد موقت چیست؟

تب‌های اولیه

8 پستها / 0 جدید
آخرین ارسال
شرایط کامل عقد موقت چیست؟

با سلام
من و دختر خانمی قصد داریم باهم صیغه محرمیت بخونیم شرایطش چیه و من چطور باید صیغه رو خودم بخونم؟ دوست نداریم برای اینکار به محضر بریم و ثبت بشه و کسی مطلع بشه
مقلد آیت الله خامنه ای هستم و مرجع اعلم بعدی آیت الله روحانی هستند منظورم اجازه پدره که بدون اطلاع باشه(قرار نیست دختر دیگه بعد از صیغه باکره نباشه و مشکلی براشون پیش نمیاد)
شرایط کامل صیغه رو هم بگید و همینطور نحوه خوندن عقد که مثلا باید این مراحل گفته بشه و مثلا این متن خونده بشه

برچسب: 

با نام و یاد دوست

کارشناس بحث: استاد سجاد

[="Tahoma"][="Black"]

arash-8;833690 نوشت:
با سلام
من و دختر خانمی قصد داریم باهم صیغه محرمیت بخونیم شرایطش چیه و من چطور باید صیغه رو خودم بخونم؟ دوست نداریم برای اینکار به محضر بریم و ثبت بشه و کسی مطلع بشه
مقلد آیت الله خامنه ای هستم و مرجع اعلم بعدی آیت الله روحانی هستند منظورم اجازه پدره که بدون اطلاع باشه(قرار نیست دختر دیگه بعد از صیغه باکره نباشه و مشکلی براشون پیش نمیاد)
شرایط کامل صیغه رو هم بگید و همینطور نحوه خوندن عقد که مثلا باید این مراحل گفته بشه و مثلا این متن خونده بشه

با عرض سلام و احترام

برای پاسخ کامل لطفا نام مرجع تقلید دختر را هم بگویید.

ضمنا لازم است مطلع باشید که چنین ازدواج هایی (بدون ثبت و شاهد و اطلاع دیگران) به تجربه، ممکن است طرفین را دچار مشکلات زیادی کند از این رو آن را به مصلحت نمی دانیم و توصیه می کنیم برای ازدواج به محضر مراجعه کنید یا حداقل برای خواندن صیغه از یک روحانی مطلع کمک بگیرید (تا صیغه به عربی صحیح خوانده شده و سایر شرایط رعایت گردد) و همین طور با ثبت ازدواج بر روی یک برگه و نوشتن جزئیات قول و قرار ها و امضای شاهدان ، مانع مشکلات فقهی ، حقوقی و احیانا مشکلات مربوط به سلامتی در آینده شوید .

شرایط کلی صیغه (از توضیح المسائل امام خمینی ره) بدین شرح است:

مسأله 2250. دستور خواندن عقد غير دائم‌
1- اگر خود زن و مرد بخواهند صيغۀ عقد غير دائم را بخوانند، بعد از آن كه مدت و مهر را معيّن كردند، چنانچه زن بگويد: زوَّجتكَ نَفْسى فِى المُدَّةِ الْمَعْلُومَةِ عَلَى الْمَهْرِ الْمَعْلُومِ، بعد بدون فاصله مرد بگويد: قَبِلتُ، صحيح است.
2- اگر ديگرى را وكيل كنند، اول وكيل زن به وكيل مرد بگويد: مَتَّعتُ موكِّلتى موكِّلَكَ فى المُدّةِ المَعْلُومةِ عَلَى الْمَهْرِ الْمَعْلُومِ، بعد بدون فاصله وكيل مرد بگويد: قَبِلْتُ لِمُوكِّلى هكذا، صحيح است.

مسأله 2251. شرايط عقد ازدواج‌
عقد ازدواج چند شرط دارد:
اول: بنابر احتياط واجب به عربى صحيح خوانده شود.
اگر خود مرد و زن نتوانند صيغه را به عربى صحيح بخوانند، به هر لفظى كه صيغه را بخوانند صحيح است و لازم نيست كه وكيل بگيرند، اما بايد لفظى بگويند كه معنى زَوَّجْتُ و قَبِلْتُ را بفهماند.
دوم: مرد و زن يا وكيل آنها كه صيغه را مى‌خوانند، قصد انشا داشته باشند، يعنى:
1- اگر خود زن و مرد صيغه را مى‌خوانند، زن به گفتن «زوّجتك نفسى» قصدش اين باشد كه خود را زن او قرار دهد و مرد با گفتن «قبلت التزويج» زن بودن او را براى خود قبول نمايد.
2- اگر وكيل مرد و زن صيغه را مى‌خوانند، با گفتن «زوَّجتُ و قَبِلْتُ» قصدشان اين باشد كه مرد و زنى كه آنان را وكيل كرده‌اند زن و شوهر شوند.
سوم: كسى كه صيغۀ عقد را مى‌خواند عاقل و بالغ باشد، چه عقد را براى خودش بخواند، يا از طرف ديگرى وكيل شده باشد.
چهارم: اگر وكيل زن و شوهر يا ولىّ آنها صيغه را مى‌خوانند، زن و شوهر را در عقد معيّن كنند، مثلًا اسم آنها را ببرند يا به آنها اشاره نمايند. پس كسى كه چند دختر دارد، اگر به مردى بگويد: زَوَّجْتُكَ احْدىٰ بَنٰاتى (يعنى زن تو نمودم يكى از‌ دخترانم را) و او بگويد: قَبِلْتُ، يعنى قبول كردم، در اينجا چون در موقع عقد، دختر معيّن نبوده، عقد باطل است.
پنجم: 1- زن و مرد به ازدواج راضى باشند.
2- اگر زن ظاهراً با كراهت اذن دهد و معلوم باشد قلباً راضى است، عقد صحيح است.

مسأله 2252. غلط خواندن صيغه‌
اگر در عقد، يك حرف غلط خوانده شود كه معنى آن‌را عوض كند، عقد باطل است.

برای راهنمایی بیشتر می توانید با تلفن مرکز ملی تماس بگیرید (096400)

در پناه حضرت حق باشید[/]

سلام توی شرایط چرا رضایت پدر نیست؟ یا گفته نشده حتما زمان و مهریه باید تعیین بشه؟؟

زهراجاان;879104 نوشت:
سلام توی شرایط چرا رضایت پدر نیست؟ یا گفته نشده حتما زمان و مهریه باید تعیین بشه؟؟

بسم الله الرحمن الرحیم
اللهم عجل لولیک الفرج
سلام علیکم ورحمه الله و برکاته

بر اساس نظر مرجعشون جواب دادند(دو مرجع معرفی کردند.) و در صیغه عقد موقت این امر آشکار است( فی المدة المعلومة و مهر المعلوم).

سجاد;879095 نوشت:
اگر خود مرد و زن نتوانند صيغه را به عربى صحيح بخوانند، به هر لفظى كه صيغه را بخوانند صحيح است و لازم نيست كه وكيل بگيرند، اما بايد لفظى بگويند كه معنى زَوَّجْتُ و قَبِلْتُ را بفهماند.

سلام
یعنی فقط کافیه زن و مردی متنی رو بخونن دیگه نیازی نیست محضر برند؟
با خواندن یک متن ساده هر زن و مردی محرم میشن و مجاز به هر کاری؟
جناب سجاد خوب این رفتار ما چه تفاوتی با رفتار خارجی هایی داره که هر روز برای مدتی دوست میشن و ما کلی آنان رو مورد شماتت قرار میدیم؟
پس این وسط اجازه پدر و ولی دختر هیچ نقشی ندارد ؟

رستگاران;879113 نوشت:
بر اساس نظر مرجعشون جواب دادند

سلام علیکم.
کارشناس محترم بر اساس نظر امام خمینی شرایط را گفتند ولی مرجع ایشان, آقای خامنه ای بود.

سجاد;879095 نوشت:
شرایط کلی صیغه (از توضیح المسائل امام خمینی ره) بدین شرح است:

arash-8;833690 نوشت:
مقلد آیت الله خامنه ای هستم و مرجع اعلم بعدی آیت الله روحانی هستند

[="Tahoma"][="DarkGreen"]

عارف;879149 نوشت:
ارشناس محترم بر اساس نظر امام خمینی شرایط را گفتند ولی مرجع ایشان, آقای خامنه ای بود.

بسم الله الرحمن الرحیم
اللهم عجل لولیک الفرج
سلام علیکم ور حمه الله وبرکاته

احتمالا نظراتشون یکی است(رهبری و امام)[/]

موضوع قفل شده است