جمع بندی دوست داشتن به خاطر خدا؟

تب‌های اولیه

8 پستها / 0 جدید
آخرین ارسال
دوست داشتن به خاطر خدا؟

عرض سلام و ادب خدمت عزیزان

منظور از دوست داشتن به خاطر خدا چیه؟ چه طور می شه شخصی رو به خاطر خدا دوست داشت؟
باتشکر

با نام و یاد دوست

کارشناس بحث: استاد نسیم رحمت

seyedali2;833220 نوشت:
منظور از دوست داشتن به خاطر خدا چیه؟ چه طور می شه شخصی رو به خاطر خدا دوست داشت؟

مراد از دوست داشتن به خاطر خدا، دوست داشتن هرکس و هر چيز که خدا دوست دارد و در مسير اومی باشد، هست. زيرا محبوب هاى ديگر انسان مؤمن در عرض حبّ به خدا نيستند، بلکه در طول محبّت به خدا قرار دارند.
مثلا انسان فرزند خود را دوست مي دارد. ولي اين علاقه تا زماني که براي خدا و در مسير او باشد، محبت الهي است و همان است که خواسته خداوند است. يعني محبت به فرزند و پدر و مادر و ... با محبت به خدا در تضاد نيست و خداوند اجازه داده به اينان علاقه مند شويم. به شرط آن که آن را در عرض محبت به خدا قرار ندهيم. يعني پدر و مادر و فرزند و پيامبر و اهل بيت و ... را دوست داريم. چون خدا به آن دستور داده است.
بنابراين هر محبتي که در طول محبت به خدا قرار گيرد، نه درعرض آن، مورد تاييد خداوند بوده و اشکال ندارد چون با محبت به خدا در تضاد نيست.

در برخي دعاها مي خوانيم :
اللهم اني اسألک حبک و حب من يحبک، و العمل الذي يبلغني حبک. اللهم اجعل حبک احب الي من نفسي و اهلي و من الماء البارد؛
خدايا، از تو عشق تو را خواهانم و عشق به دوستدارانت را. اين که در پي کاري ‏روم که مرا به عشق تو پيوند دهد. خدايا، آن چنان کن که دوستي تو نزد من از خودم و خانواده‏ام و آب خنک خوش‏گوار محبوب‏تر باشد.

نسیم رحمت;877147 نوشت:
مراد از دوست داشتن به خاطر خدا، دوست داشتن هرکس و هر چيز که خدا دوست دارد و در مسير اومی باشد، هست. زيرا محبوب هاى ديگر انسان مؤمن در عرض حبّ به خدا نيستند، بلکه در طول محبّت به خدا قرار دارند.
مثلا انسان فرزند خود را دوست مي دارد. ولي اين علاقه تا زماني که براي خدا و در مسير او باشد، محبت الهي است و همان است که خواسته خداوند است. يعني محبت به فرزند و پدر و مادر و ... با محبت به خدا در تضاد نيست و خداوند اجازه داده به اينان علاقه مند شويم. به شرط آن که آن را در عرض محبت به خدا قرار ندهيم. يعني پدر و مادر و فرزند و پيامبر و اهل بيت و ... را دوست داريم. چون خدا به آن دستور داده است.
بنابراين هر محبتي که در طول محبت به خدا قرار گيرد، نه درعرض آن، مورد تاييد خداوند بوده و اشکال ندارد چون با محبت به خدا در تضاد نيست.

خیلی ممنون

یعنی آن دوستی و محبت نباید موجب نافرمانی خدا شود؟ درسته؟

seyedali2;877178 نوشت:
یعنی آن دوستی و محبت نباید موجب نافرمانی خدا شود؟ درسته؟

بله ؛ لذا هرمحبتي که به انسان مسير الهي مي بخشد و او را از محبت شيطاني که فرد را در راه شيطان قرار مي دهد، دور مي کند، جايگاهش قلب انسان است چون هيچ کدام در عرض محبت به خدا نبوده و خدا به آن دستور داده است. اما اگر موجب دوری انسان از خدا شود و یا موجب نافرمانی خداوند باید ترک شود.

بسم الله السلام
آیا فردی را که دارای صفات برجسته اخلاقی است،دوست نمی داریم؟
منشا همه ی خوبی ها خداوند است .
این همان دوست داشتن برای خدا نیست؟

خداوند متعال به موسى عليه السلام فرمود: آيا هرگز كارى براى من كرده اى؟ موسى عرض كرد: برايت نماز گزاردم، روزه گرفتم، صدقه دادم و تو را ياد كردم . خداوند تبارك و تعالى فرمود: نماز كه برهان و حجّت توست و روزه سپرت و صدقه سايه سرت و ياد من نور براى تو. چه كارى براى من كرده اى؟ موسى عليه السلام عرض كرد: مرا به آن كار كه براى توست راهنمايى فرما. خداوند فرمود: اى موسى! آيا هرگز براى من، با كسى دوستى كرده اى ؟ و به خاطر من با كسى دشمنى ورزيده اى ؟ پس، موسى دانست كه برترين اعمال دوستى و دشمنى به خاطر خداست.(الدعوات : 28/50)

پرسش :
منظور از دوست داشتن به خاطر خدا چیست؟ چه طور می شود شخصی را به خاطر خدا دوست داشت؟ اگر دوستی و محبت موجب نافرمانی خدا شود چه باید کرد؟

پاسخ:
بنابراین هرمحبتي که به انسان مسير الهي مي بخشد و او را از محبت شيطاني که فرد را در راه شيطان قرار مي دهد، دور مي کند، جايگاهش قلب انسان است چون هيچ کدام در عرض محبت به خدا نبوده و خدا به آن دستور داده است. اما اگر موجب دوری انسان از خدا شود و یا موجب نافرمانی خداوند باید ترک شود.

موضوع قفل شده است