جهت مشاهده مطالب کارشناسان و کاربران در این موضوع کلیک کنید   

موضوع: دوست داشتن به خاطر خدا؟

نوشته
    14
    صلوات
    35
    حضور
    2 روز 14 ساعت 57 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0

اشاره دوست داشتن به خاطر خدا؟

عرض سلام و ادب خدمت عزیزان

منظور از دوست داشتن به خاطر خدا چیه؟ چه طور می شه شخصی رو به خاطر خدا دوست داشت؟
    باتشکر
    ویرایش توسط mahsa100 : 1395/09/11 در ساعت 16:00

2.  

علاقه
    تحصیل ، تحقیق و پژوهش
    نوشته
    19,386
    صلوات
    52202
    حضور
    138 روز 12 ساعت 36 دقیقه
    دریافت
    11
    آپلود
    0
    گالری
    35

با نام و یاد دوست

دوست داشتن به خاطر خدا؟

کارشناس بحث: استاد نسیم رحمت

نوشته
    1,452
    صلوات
    5836
    حضور
    42 روز 4 ساعت 45 دقیقه
    دریافت
    12
    آپلود
    0
    گالری
    34

نقل قول نوشته اصلی توسط seyedali2 نمایش پست ها
    منظور از دوست داشتن به خاطر خدا چیه؟ چه طور می شه شخصی رو به خاطر خدا دوست داشت؟
    مراد از دوست داشتن به خاطر خدا، دوست داشتن هرکس و هر چيز که خدا دوست دارد و در مسير اومی باشد، هست. زيرا محبوب هاى ديگر انسان مؤمن در عرض حبّ به خدا نيستند، بلکه در طول محبّت به خدا قرار دارند.
    مثلا انسان فرزند خود را دوست مي دارد. ولي اين علاقه تا زماني که براي خدا و در مسير او باشد، محبت الهي است و همان است که خواسته خداوند است. يعني محبت به فرزند و پدر و مادر و ... با محبت به خدا در تضاد نيست و خداوند اجازه داده به اينان علاقه مند شويم. به شرط آن که آن را در عرض محبت به خدا قرار ندهيم. يعني پدر و مادر و فرزند و پيامبر و اهل بيت و ... را دوست داريم. چون خدا به آن دستور داده است.
    بنابراين هر محبتي که در طول محبت به خدا قرار گيرد، نه درعرض آن، مورد تاييد خداوند بوده و اشکال ندارد چون با محبت به خدا در تضاد نيست.

دوست داشتن به خاطر خدا؟
    ....إِلَهِي‏ كَفَى‏ بِي‏ عِزّاً أَنْ أَكُونَ لَكَ عَبْداً وَ كَفَى بِي فَخْراً أَنْ تَكُونَ لِي رَبّاً أَنْتَ كَمَا أُحِبُّ فَاجْعَلْنِي كَمَا تُحِب‏ ....

نوشته
    1,452
    صلوات
    5836
    حضور
    42 روز 4 ساعت 45 دقیقه
    دریافت
    12
    آپلود
    0
    گالری
    34

در برخي دعاها مي خوانيم :
    اللهم اني اسألک حبک و حب من يحبک، و العمل الذي يبلغني حبک. اللهم اجعل حبک احب الي من نفسي و اهلي و من الماء البارد؛
    خدايا، از تو عشق تو را خواهانم و عشق به دوستدارانت را. اين که در پي کاري ‏روم که مرا به عشق تو پيوند دهد. خدايا، آن چنان کن که دوستي تو نزد من از خودم و خانواده‏ام و آب خنک خوش‏گوار محبوب‏تر باشد.

دوست داشتن به خاطر خدا؟
    ....إِلَهِي‏ كَفَى‏ بِي‏ عِزّاً أَنْ أَكُونَ لَكَ عَبْداً وَ كَفَى بِي فَخْراً أَنْ تَكُونَ لِي رَبّاً أَنْتَ كَمَا أُحِبُّ فَاجْعَلْنِي كَمَا تُحِب‏ ....

نوشته
    14
    صلوات
    35
    حضور
    2 روز 14 ساعت 57 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0

نقل قول نوشته اصلی توسط نسیم رحمت نمایش پست ها
    مراد از دوست داشتن به خاطر خدا، دوست داشتن هرکس و هر چيز که خدا دوست دارد و در مسير اومی باشد، هست. زيرا محبوب هاى ديگر انسان مؤمن در عرض حبّ به خدا نيستند، بلکه در طول محبّت به خدا قرار دارند.
    مثلا انسان فرزند خود را دوست مي دارد. ولي اين علاقه تا زماني که براي خدا و در مسير او باشد، محبت الهي است و همان است که خواسته خداوند است. يعني محبت به فرزند و پدر و مادر و ... با محبت به خدا در تضاد نيست و خداوند اجازه داده به اينان علاقه مند شويم. به شرط آن که آن را در عرض محبت به خدا قرار ندهيم. يعني پدر و مادر و فرزند و پيامبر و اهل بيت و ... را دوست داريم. چون خدا به آن دستور داده است.
    بنابراين هر محبتي که در طول محبت به خدا قرار گيرد، نه درعرض آن، مورد تاييد خداوند بوده و اشکال ندارد چون با محبت به خدا در تضاد نيست.

خیلی ممنون

یعنی آن دوستی و محبت نباید موجب نافرمانی خدا شود؟ درسته؟

نوشته
    1,452
    صلوات
    5836
    حضور
    42 روز 4 ساعت 45 دقیقه
    دریافت
    12
    آپلود
    0
    گالری
    34

نقل قول نوشته اصلی توسط seyedali2 نمایش پست ها
    یعنی آن دوستی و محبت نباید موجب نافرمانی خدا شود؟ درسته؟

بله ؛ لذا هرمحبتي که به انسان مسير الهي مي بخشد و او را از محبت شيطاني که فرد را در راه شيطان قرار مي دهد، دور مي کند، جايگاهش قلب انسان است چون هيچ کدام در عرض محبت به خدا نبوده و خدا به آن دستور داده است. اما اگر موجب دوری انسان از خدا شود و یا موجب نافرمانی خداوند باید ترک شود.

دوست داشتن به خاطر خدا؟

علاقه
    درک زیبایی به گونه ای که به آموختن وادارم کند
    نوشته
    800
    صلوات
    3232
    حضور
    70 روز 11 ساعت 37 دقیقه
    دریافت
    27
    آپلود
    3
    گالری
    7

بسم الله السلام
    آیا فردی را که دارای صفات برجسته اخلاقی است،دوست نمی داریم؟
    منشا همه ی خوبی ها خداوند است .
    این همان دوست داشتن برای خدا نیست؟

خداوند متعال به موسى عليه السلام فرمود: آيا هرگز كارى براى من كرده اى؟ موسى عرض كرد: برايت نماز گزاردم، روزه گرفتم، صدقه دادم و تو را ياد كردم . خداوند تبارك و تعالى فرمود: نماز كه برهان و حجّت توست و روزه سپرت و صدقه سايه سرت و ياد من نور براى تو. چه كارى براى من كرده اى؟ موسى عليه السلام عرض كرد: مرا به آن كار كه براى توست راهنمايى فرما. خداوند فرمود: اى موسى! آيا هرگز براى من، با كسى دوستى كرده اى ؟ و به خاطر من با كسى دشمنى ورزيده اى ؟ پس، موسى دانست كه برترين اعمال دوستى و دشمنى به خاطر خداست.(الدعوات : 28/50)

ویرایش توسط یکی دیگه. : 1395/06/30 در ساعت 13:20
    خداوندا
    مرا برای همه ی چیز هایی که نمی دانم ولی جار می زنم ببخش

نوشته
    1,452
    صلوات
    5836
    حضور
    42 روز 4 ساعت 45 دقیقه
    دریافت
    12
    آپلود
    0
    گالری
    34

جمع بندی

پرسش :
    منظور از دوست داشتن به خاطر خدا چیست؟ چه طور می شود شخصی را به خاطر خدا دوست داشت؟ اگر دوستی و محبت موجب نافرمانی خدا شود چه باید کرد؟

پاسخ:

بنابراین هرمحبتي که به انسان مسير الهي مي بخشد و او را از محبت شيطاني که فرد را در راه شيطان قرار مي دهد، دور مي کند، جايگاهش قلب انسان است چون هيچ کدام در عرض محبت به خدا نبوده و خدا به آن دستور داده است. اما اگر موجب دوری انسان از خدا شود و یا موجب نافرمانی خداوند باید ترک شود.

دوست داشتن به خاطر خدا؟

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

کاربرانی که این موضوع را مشاهده کرده اند: 33

کلمات کلیدی این موضوع