جمع بندی با صداي بلند بر من صلوات فرستيد زیرا نفاق و دورويي را بر طرف مي‌كند.

تب‌های اولیه

6 پستها / 0 جدید
آخرین ارسال
با صداي بلند بر من صلوات فرستيد زیرا نفاق و دورويي را بر طرف مي‌كند.

[=&quot]بسم الله الرّحمن الرّحیم [/]

[=&quot]واُفَوِضُ امری اِلَی الله انَّ الله بصیرٌ بِالعِباد

ازاساتید و مدیرانِ محترم بخش قرآن و حدیث خواهش می کنم :

احادیثی که در این تاپیک گذاشته میشه رو بررسی کرده و در موردش توضیحاتِ لازم رو بفرمایید ؟

1)آیا حدیث ذکر شده جعلی است یا خیر ؟ لطف کرده منبع یا منابع آن را بیان کنید .

2)اگر لازم است آن را نقد و بررسی فرمایید .

اولین حدیث رو با ذکر صلواتی بر حضرت محمّد و اهل بیتش عنوان می کنم .

اللهمّ صلّی علی محمّد و آل محمّد و عجّل فرجهم

[/]
[=&quot]رسول خدا صلي الله عليه و آله فرمودند:

((إرفَعُوا أصواتَكُم بالصَّلاةِ عَلَيَّ؛ فَإنَّها تَذْهَبُ بِالنِّفاقِ.))

با صداي بلند بر من صلوات فرستيد؛ زیرا كه نفاق و دورويي را بر طرف مي‌كند.

آیا این روایت صحیحه ؟ ( ذکرمنبع دقیق )

لطفا در این باره توضیح بدید.

و من الله التّوفیق
[/][=&quot][/]

با نام و یاد دوست

کارشناس بحث: استاد مجید

یازینبِ فاطمه;832706 نوشت:
رسول خدا صلي الله عليه و آله فرمودند:

((إرفَعُوا أصواتَكُم بالصَّلاةِ عَلَيَّ؛ فَإنَّها تَذْهَبُ بِالنِّفاقِ.))

آیا این روایت صحیحه ؟ ( ذکرمنبع دقیق )
لطفا در این باره توضیح بدید.

با صلوات بر محمد و آل محمد
و سلام و عرض ادب
پرسش گر گرامی روایت ذکر شده در کتاب کافی، ج2، ص 493، ح13 آمده است:

13- [عَلِيُّ بْنُ إِبْرَاهِيمَ عَنْ أَبِيهِ][=&quot]ابْنُ أَبِي عُمَيْرٍ عَنْ عَبْدِ اللَّهِ بْنِ سِنَانٍ عَنْ أَبِي عَبْدِ اللَّهِ ع قَالَ سَمِعْتُهُ يَقُولُ قَالَ رَسُولُ اللَّهِ ص‏ [=&quot]ارْفَعُوا [=&quot]أَصْوَاتَكُمْ‏ [=&quot]بِالصَّلَاةِ [=&quot]عَلَيَ‏ فَإِنَّهَا تَذْهَبُ بِالنِّفَاقِ.روایت از نظر سندی صحیح، اتصال: مسند و نوع سند: تعلیق می باشد.

تشکر از جواب دقیقتون

سؤال : اگر کسی صلوات را آهسته بگه , آیا اثر نفاق در اون شخص ظاهر میشه ؟

چون خیلی وقتها این مورد پیش میاد . آیا منظور صلوات در جمع هست و مجالس ؟

یازینبِ فاطمه;833592 نوشت:
سؤال : اگر کسی صلوات را آهسته بگه , آیا اثر نفاق در اون شخص ظاهر میشه ؟

چون خیلی وقتها این مورد پیش میاد . آیا منظور صلوات در جمع هست و مجالس ؟

با صلوات بر محمد و آل محمد
عرض سلام و ادب و تبریک عید غدیر
در پاسخ سوال شما باید عرض کنم در کتاب «مرآة العقول في شرح أخبار آل الرسول، ج‏12، ص 100» علامه مجلسی(ره) در شرح این روایت این گونه آورده است:« و المراد برفع الأصوات‏ إما الاجتماع و الاتفاق في الصلاة، فإن بذلك ترتفع‏ الأصوات، أو رفع صوت كل منهم، لإظهار الجد و الاهتمام؛ مراد از«رفع الأصوات» یا اجتماع و اتفاق بر صلوات است پس قطعا در آن بالا می رود صداها، یا بلند کردن صداست در همه آنها، بخاطر نشان دادن جد و اهتمام.»
و لفظ «ارفعوا» که در روایت به کار رفته و از مادّۀ «رفع» است، در لغت به معنای بالا بردن هر چیزی از مقرّ و جایگاهش است. و بالا بردن صدا هنگام صلوات هم؛ یعنی صدا را از حلق و حنجره که جایگاه آن است بالاتر بیاورید و خیلی آهسته و بی رمق صلوات نفرستید، نه این که منظور فریاد زدن و جیغ کشیدن باشد؛ چون در عرب، از فریاد کشیدن و جیغ زدن به «صیحه» تعبیر می شود.
بنابر این، اظهار صلوات با صدای بلند و هماهنگی با جمع به تدریج در باطن اثر می گذارد و این اثر گذاری باعث می شود که انسان در خلوت نیز بتواند از این اثر بهرمند شود. آن گاه خلوت و اجتماع، و ظاهر و باطن انسان هماهنگ گشته و بدین ترتیب نفاق از درون انسان بیرون خواهد رفت.

سوال:
لطفا در مورد این روایت توضیح دهید
رسول خدا(ص)فرمودند:با صداي بلند بر من صلوات فرستيد؛زیرا كه نفاق و دورويي را برطرف مي‌كند.»

پاسخ:
پرسش‌گر گرامی روایت ذکر شده در کتاب کافی آمده است:
[عَلِيُّ بْنُ إِبْرَاهِيمَ عَنْ أَبِيهِ] ابْنُ أَبِي عُمَيْرٍ عَنْ عَبْدِ اللَّهِ بْنِ سِنَانٍ عَنْ أَبِي عَبْدِ اللَّهِ ع قَالَ :سَمِعْتُهُ يَقُولُ: قَالَ رَسُولُ اللَّهِ ص: ‏ارْفَعُوا أَصْوَاتَكُمْ‏ بِالصَّلَاةِ عَلَيَ‏ فَإِنَّهَا تَذْهَبُ بِالنِّفَاقِ.(1)

بررسی سندی
روایت از نظر سندی صحیح، اتصال: مسند و نوع سند: تعلیق می‌باشد.

شرح روایت:
علامه مجلسی(ره) در کتاب «مرآة العقول» در شرح این روایت این گونه آورده است: «و المراد برفع الأصوات‏ إما الاجتماع و الاتفاق في الصلاة، فإن بذلك ترتفع‏ الأصوات، أو رفع صوت كل منهم، لإظهار الجد و الاهتمام؛ مراد از«رفع الأصوات» یا اجتماع و اتفاق بر صلوات است پس قطعا در آن بالا می‌رود صداها، یا بلند کردن صداست در همه آنها، به خاطر نشان دادن جد و اهتمام.»(2)
و لفظ «ارفعوا» که در روایت به کار رفته و از مادّۀ «رفع» است، در لغت به معنای بالا بردن هر چیزی از مقرّ و جایگاهش است. و بالا بردن صدا هنگام صلوات هم، یعنی صدا را از حلق و حنجره که جایگاه آن است بالاتر بیاورید و خیلی آهسته و بی رمق صلوات نفرستید، نه این که منظور فریاد زدن و جیغ کشیدن باشد، چون در عرب، از فریاد کشیدن و جیغ زدن به «صیحه» تعبیر می‌شود.

بنابر این، اظهار صلوات با صدای بلند و هماهنگی با جمع به تدریج در باطن اثر می‌گذارد و این اثر گذاری باعث می‌شود که انسان در خلوت نیز بتواند از این اثر بهرمند شود. آن گاه خلوت و اجتماع، و ظاهر و باطن انسان هماهنگ گشته و بدین ترتیب نفاق از درون انسان بیرون خواهد رفت.

منابع:
1. کافی، ج2، ص 493، ح13.
2. مرآة العقول في شرح أخبار آل الرسول، ج‏12، ص 100.

موضوع قفل شده است