دلیل آرایش زن در این شرایط (علف به دهن بزي بايد شيرين بياد)

تب‌های اولیه

10 پستها / 0 جدید
آخرین ارسال
دلیل آرایش زن در این شرایط (علف به دهن بزي بايد شيرين بياد)

سلام به تمام دوستان و کارشناس محترم
من در این تاپیک دو سوال دارم

سوال اول:
در بحث انتخاب همسر ، تاکید زیادی بر روی سیرت است ، و نه صورت. تا حدی که خیلی از افراد مذهبی اعتقاد دارند همسر را نباید بخاطر زیباییش انتخاب کرد ، بلکه باید به دلیل شخصیت و متدین بودنش او را برگزید. مثلاً اگر پسری با دختری متدین آشنا بشود ، اما بگوید ظاهرش را نپسندیدم ، شروع می کنند به نصیحت او با جملات و اشعاری مانند این:

صورت زیبای ظاهر هیچ نیست
ای بـــرادر ســیرت زیبـــا بیـــار

حالا سوالم این است که اگر اسلام اینقدر تاکید دارد که زن را باید بخاطر باطنش انتخاب کنیم ، پس چرا گفته که زن برای شوهرش آرایش کند؟!
وقتی ما همسر را برای باطنش انتخاب کنیم ، یعنی ظاهر برای ما تفاوتی ندارد. پس دیگر چه نیازی به آرایش است؟

سوال دوم:
زیبایی لزوماً با آرایش به دست نمی آید. مثلاً فرض کنید دو زن وجود دارد که یکی از آنها در نظر منِ مرد زیباست و دیگری نیست. حال اگر آن زن که در نظر من زیبا نیست ، آرایش هم بکند ، باز در نظر من به پای زنی که چهره اش را می پسندم نخواهد رسید. حتی اگر زن مورد علاقه من آرایش هم نکرده باشد. ولی اگر آن زن که چهره اش را پسندیده ام ، آرایش کند ، آن وقت زیباییش در نظر من بیشتر خواهد شد

این سوال را بیشتر از این بابت می پرسم که مثلاً مردی میگوید چهرهء همسرم را دوست ندارم ، بعد اطرافیان یا مشاوران به آن زن توصیه می کنند خودت را آرایش کن! خب اگر این زن ، همسر مردی بود که به چهره اش علاقه داشت ، آرایش هم تاثیر داشت. اما وقتی شوهر فعلی کلاً از چهرهء او خوشش نمی آید ، دیگر آرایش کار خاصی نمی تواند انجام دهد

پس سوال دومم این است که مگر هر زنی صرف اینکه آرایش کند می تواند دل مرد را ببرد؟
یا به عبارتی ، مگر هر مردی از تمام چهره های زنان بلا استثناء خوششان میاید که بخواهیم چهره زن را با آرایش در نظر او زیباتر کنیم؟

با نام و یاد دوست

کارشناس بحث: استاد حامی

سلام و عرض ادب خدمت شما برادر خوبم و همه كاربراني كه اين تاپيك را مطالعه مي كنند.
تصور كنيد يك ماشين هيوندا برنده شده ايد. مجري كه قرعه كشي كرده به شما مي گويد براي اين ماشين روغن مثلا گرين مناسب است. بعد از مدتي دوستتان را مي بينيد كه يك سال ماشين هيوندا داشته به شما مي گويد براي اين ماشين روغن بهران خوب است. سه ماه بعد كه رفتيد تعويض روغن، استاد كار مي گويد به نظرم روغن كاسپين بريزيد بهتر است. وقتي با افراد مختلف صحبت مي كنيد شايد نتوانيد به يك جمع بندي برسيد. مگر اين كه مثلا متوجه شويد كارخانه توليد هيوندا تأكيد كرده كه به چه دلائلي فلان روغن را بريزيد و تقريبا بين مكانيك ها متداول است كه فلان روغن مخصوص اين ماشين است.
از آسيب هاي مهم دينداري اين است كه اين روزها رسم شده است كه كتاب هاي كاغذي و ديجيتالي حديثي مرجع و منبع بين مردم رائج شده است. گاهي افراد به صورت جسته گريخته يك يا چند سخنراني را مي شنوند. والدين مربيان و معلمان اطلاعات كافي از دين ندارند و براساس برداشت هاي ناقص خود به باورهاي ديني را به ديگران القا مي كنند. حال ان كه دين امري تحقيقي است و بايد به روش نظامند آموزش داده شود نه ذوقي و سليقه اي.
بسياري از متدينان ما از دين برداشت هاي حبه اي دارند در حالي كه دينداري (باورها، اخلاق و احكام) يعني فقه و فقه هم يعني فهم عميق. يعني ما بايد فهم عميق از عقايد داشته باشيم فهم عميق از احكام شرعي و فهم عميق از اخلاق. چنين ديني است كه امام باقر مي فرمايند كل كمال است در كنار تقدير معيشت و صبر بر مصائب.

زيبايي همسر
گفتيم كه بايد دين را به صورت خوشه اي بفهميم نه حبه اي. در خصوص همسرگزيني نيز بايد همه احكام و آموزه هاي ديني را با هم ببينيم و برداشت كلي كنيم مثلا دقت كنيد:
1- اسلام به ارتباط دو نامحرم حساس است ولي براي افرادي كه قصد جدي در گزينش همسر دارند اجازه داده با شرايطي به هم ديگر نگاه كنند و از ظاهر و زيبايي هاي ظاهري هم باخبر باشند و اگر زيبايي ساختگي و تدليس و فريبي است را دفع كنند.
2- دختر اگر چه اذن ازدواجش به دست پدر است ولي اگر مصالح دختر در نظر گرفته نشود اين اذن ساقط مي شود و پدر نمي تواند به هيچ وجه دخترش را به ازدواج با فردي مجبور كند و اگر مجبور كند عقد منعقد نمي شود.
3- مرد خواستگار است يعني ابتدا بايد با چشم باز جلو برود و زيبايي سيرت و صورت را بررسي كند و فردا بهانه گير نشود.
4- اگر مردي در بيرون از منزل زن زيبايي ديد كه از او خوشش آمد نزد همسرش برگردد چون او هم همان بهره ها و لذت هاي جسمي و جنسي و ظاهري را دارد.
5- اسلام مي گويد زيبايي و مال را ملاك اوليه و اصلي براي گزينش همسر قرار ندهيد ولي نمي گويد اگر به دلتان هم ننشست ازدواج كنيد.
6- يكي از عوامل شادابي نگاه به همسر زيبا است. امام صادق: شادابى، در ده چيز است:
پياده روى، سواركارى، فرو رفتن در آب،
نگاه به سبزه، خوردن و آشاميدن، نگاه به همسر زيبا ،
آميزش حلال، مسواك، شستن سر با گُل]خَطْمي،
گفتگوي با انسان هاي بزرگوار.
7- بزرگان دين مي گويند دينداري مراتبي دارد كسي كه در ابتداي راه است خود را با كسي كه عمري در دينداري و تهذيب نفس زحمت كشيده مقايسه نكند. بنابراين اگر مي شنويم عالم وارسته اي به خاطر خدا با زن زشت رويي ازدواج كرد اين نمي تواند براي ما كه در مهد كودك دينداري هستيم سيره عملي و الگو شود وگرنه هم خودمان را تباه مي كنيم و هم همسرمان را.
8- عوامل مختلفي در جاذبه هاي بين افراد دخيل است مانند ارزش هاي ديني، سيرت هاي زيبا، صورت زيبا، مجاورت و نزديكي فيزيكي، مجاورت و نزديكي فاميلي و عاطفي، مشابهت، متفاوت بودن مكمل، فرهنگ و رسوم، پوشش زيبا، مهارت هاي ارتباطي، خوش رو بودن و تجارب نخستين كودكي و ارتباط با منابع عشق، و....
مثلا مي بينيم كه كودك دايي همسرتان مثلا براي شما زيبا نيست ولي همسرتان ميميرد براي او. يا كودك خواهر شما براي شما مانند ماه است ولي همسرتان مي گويد زشت است. بنابراين زيبايي نسبي است. يا در قران مي خوانيم كساني كه ايمان داشته باشند و عمل صالح انجام دهند خداوند مهرشان را به دل ديگران مي اندازد.
8- گاهي در زيبا شدن با آرايش و لباس با رنگ هاي جيغ و تنگ و جذاب افراد مختلفي اتفاق نظر دارند ولي اين نوع زيبايي عموما براي همسر خود نمي پسندند باربارا دي آنجليس مي گويد زنان اين چنين عمدا يا ناهشيار به افراد پيام مي دهند كه جلف و هزره . فاسد هستند.
9- در روايت داريم از ازدواج با دختر زيبايي كه در خانواده اي فاسد رشد كرده است اجتناب كنيد. ولي ازدواج با دختر زيبايي ديندار و خوش خلق است و در خانواده خوب و صالح رشد كرده است پسنديده است چنين دختري با رعايت پوشش شرعي و حريم روابط با نامحرم از آفات نگاه هاي هرزه و تجاوز و خيانت و...مصون است.
10- در رواياتي داريم كه براي با دختراني ازدواج كنيد كه خودشان و مثلا برادرشان خوش سيما و خوش سيرت هستند تا فرزندانشان مانند آنها باشند. نيز براي به دنيا امدن فرزندان زيبا توصيه شده است كه برخي از ميوه ها و خوراكي ها استفاده شود.
11- اسلام براي حفظ زيبايي صورت و شادابي آن هم دستوراتي داده است به عنوان نمونه يك حكايت كاربردي از پیامبر اعظم (ص) بشنويم. ايشان مي فرمايند: برادرم عیسی (ع) از شهری می‌گذشت که دو نفر زن و مرد را دید که بر سر هم فریاد می‌کشند!
حضرت فرمود: چه شده؟
مرد گفت: ای پیامبر خدا ایشان همسر من است. مشکلی ندارد. زنی درستکاري است، اما دارم از او جدا می شوم.
حضرت فرمود: چرا؟
مرد گفت: بی آنکه کهنسال شود، چهره‌اش از طراوت افتاده است.
حضرت گفت: ای زن می‌خواهی چهره‌ات پر طراوت شود.
زن گفت: بله، ای پیامبر.
حضرت فرمودند: چون غذا می خوری از سیر شدن حذر کن.آن زن چنان کرد و دیگر بار چهره اش طراوت یافت.[1]
12- اسلام به زن توصيه مي كند كه زيبايي هاي ظاهري را هم در نظر بگيرد. گردن بند، ناخن بلند تميز، موي بلند، حنا، رنگ كردن، وسمه، كنار گذاشتن حيا در مسائل زناشويي، اجتناب از صفات يا چيزهايي كه سبب تنفر شوهر مي شود و..
13- اين كه به مؤمنان مژده داده شده است كه در بهشت با حور العين ازدواج مي كنند از اين بر مي آيبد كه صفات دنيايي كه در حوريان است مورد پسند است مردان است مانند
فِيهِنَّ قَاصِرَاتُ الطَّرْفِ لَمْ يَطْمِثْهُنَّ إِنْسٌ قَبْلَهُمْ وَلَا جَانٌّ

در آن باغهای بهشتی زنانی هستند که جز به همسران خود عشق نمی‌ورزند؛ و هیچ انس و جنّ پیش از اینها با آنان تماس نگرفته است. [2]

14- عقلا و عرفا و دينا ما توصيه شده ايم همساگزيني را در نظر بگيريم. يعني فردي كه خيلي دنبال دختر زيبا است بد نيست ابتدا خودش را هم در آينه ببينيد و مقايسه اي هم بكند. چون آن دختر هم فردي متناسب با خود را مي خواهد. البته زيبا بيني نسبي است مثلا واقعا ممكن است فردي سبزه متمايل به تيره براي فردي سفيد زيبا باشد.

15- دعاي مستمر زن و شوهر براي ايجاد و ثبات محبت در دلشان نسبت به هم. شب اول عروسی یکی از اوقاتی است که دعا و طلب حاجت در آن، پیش از انجام اعمال زناشویی مستجاب است.ولي اين به معناي اين نيست كه ما نبايد يا نمي توانيم در زمان هاي ديگر اين حاجات ضروري را كه مانند بنزين براي حركت ماشين است از خدا طلب نكنيم.امام باقر(ع) می فرماید: «هنگامی که عروس را نزد تو آوردند، خودت وضو بگیر و به او نیز بگو وضو بگیرد، دو رکعت نماز بخوان، و به او نیز بگو که دو رکعت نماز مستحبی بخواند، سپس حمد و ثنای پروردگار عالم را انجام بده و صلوات بر محمّد و آلش بفرست، آن گاه دعا کن و به حاضرین بگو «آمین» بگویند و این دعا را بخوان:
«اَللّهُمَّ ارزقنی اُلفَها و وُدَّها وَ رِضاها، وَ ارضِنی بِها، و اجمَع بَینَنا بِأَحسَنِ اجتماعٍ وَ انس وَ ائتِلافٍ، فَاِنَّکَ تُحِبُّ الحَلالَ وَ تُکرِهُ الحرامَ؛
خدایا، دوستی و محبّت و خوشنودی او را روزی من گردان، و مرا به او خشنود ساز و بین ما و او به پیوند نیک و صمیمانه جمع کن، چرا که تو حلال را دوست داری و حرام را ناپسند می دانی».

تذكر:
1- با توجه به آنچه بيان شد مي بينيم كه عوامل جاذبه و زيبابيني برخي از توصيه ها براي همسرگزيني است و برخي از توصيه ها مربوط به بعد از گزينش همسر است. اين كه اسلام توصيه كرده است فقط براي زيبايي ازدواج نكنيد به اين معنا است كه صفات سيرت آن دختر زيبايي او را در چشم شما دوچندان مي كند

2- اگر مشاوران و اساتيد اخلاق بعد از ازدواج به همسران توصيه هايي مي كنند به معناي اين نيست كه مخالف هستند كه علف بايد به دهن بزي شيرين بياد. مي گويند اصل اين بوده كه همسرتان از اول دلخواهتان بوده است و حالا كه به هر دليلي به اينجا رسيده اين تلاش كنيد با عوامل جاذبه هاي مادي و معنوي و ذهني بين فردي جذب همديگر شويد. اين درست نيست كه مردي برود خواستگاري و با چشم باز برود و بعد بگويد من از اول اين دختر را نمي خواستم يا دختري مي توانسته رد كند ولي جواب مثبت داده است. بايد تلاش كرد كه اين روابط عاطفي با روش هاي مختلف معنوي و روان شناختي و ظاهري ايجاد شود ولي اگر ايجاد نشد و مفسده در كار است جدايي مقدم است براي مفسده ها و خيانت ها و گناه هان.

..

1- علل الشرایع، ص ٤٩٧
2- الرحمان /56

[="Tahoma"][="DarkGreen"]

حامی;877313 نوشت:
13- اين كه به مؤمنان مژده داده شده است كه در بهشت با حور العين ازدواج مي كنند از اين بر مي آيبد كه صفات دنيايي كه در حوريان است مورد پسند است مردان است مانند

در آن باغهای بهشتی زنانی هستند که جز به همسران خود عشق نمی‌ورزند؛ و هیچ انس و جنّ پیش از اینها با آنان تماس نگرفته است. [2]

متأسفانه
باورهاي ديني و فرهنگي سست شده است بنابراين مي بينيم كه دوستي دختر و پسر زياد شده است
و پسران غيرتي كم شده اند مثلا پسر مي داند دختري با دوست پسرش دوست بوده مي رود با او ازدواج مي كند و بعد هم مشكلاتشان مثل قارچ يكي بعد از ديگري سبز مي شود[/]

حامی;877313 نوشت:

[=&quot]شعر طنزی گفته ام خیلی قشنگ
[=&quot] نقد کن اما بدون فحـش و جنـگ
[=&quot]دختری با مادرش در رختخــــــواب
[=&quot] درد و دل میکرد با چشمی پر آب
[=&quot]گفت مادر! حالم اصلا خوب نیست
[=&quot]زندگی از بهر من مطلوب نیست
[=&quot] گو چه خاکی را بریزم بر سرم
[=&quot] روی دستت باد کــردم مادرم؟
[=&quot]سن من از 26 افزون شده
[=&quot] قلب من آتش گرفته خون شده
[=&quot]هیچکس مجنون این لیلا نشد
[=&quot] شوهری از بهر من پیدا نشد
[=&quot]غم میان سینه شد انباشته
[=&quot] بوی ترشی خانه را برداشته
[=&quot] مادرش چون حرف دختر را شنفت
[=&quot] خنده بر لب آمدش آهسته گفت:
[=&quot]دختـرم بخت تو هم وا میشود
[=&quot]غنچه عشقت شکوفا می شود
[=&quot]غصه ها را از وجودت دور کن
[=&quot]این همه شوهـر یکی را تور کن
[=&quot]گفت دختر:‌ مادر محبوب من
[=&quot] ای رفیق مهـربان و خوب من
[=&quot]گفتـه ام با دوستـانم بارهـا
[=&quot] من بدم می آید از این کار ها
[=&quot]در خیابان یا میان کــوچه ها
[=&quot] سر به زیرم با وقارم هر کجا
[=&quot]کی نگاهی میکنم بر یک پسر
[=&quot] مغز یابو خورده ام یا مغز خر؟؟
[=&quot]غیر از آن روزی که گشتم همسفر
[=&quot] با سعید و یاسر و داود خطـر
[=&quot]با سه تاشون رفته بودیم سینما
[=&quot] بگـذریم از باقی این ماجـرا
[=&quot]یک سری هم صحبت یاسر شدم
[=&quot] او خرم کرد آخرش عاشق شدم
[=&quot]یک دو ماهی یار من بود و پرید
[=&quot] قلب من از عشق او خیری ندید
[=&quot]مصطفای حاج قلی اصغر شله
[=&quot] یه زمانی عاشق من شد بله
[=&quot] بعد هوتن یار من فرهــاد بود
[=&quot] البته وسواسی و حساس بود؟
[=&quot]بعداز این وسواسی پر ادعا
[=&quot] شد رفیقم خان داداش المیرا
[=&quot]یعد اون من عاشق مانی شدم
[=&quot] بعد مانی عاشق هانی شدم
[=&quot]بعد هانی عاشق نادر شـــدم
[=&quot]بعد نادر عاشق ناصــر شدم
[=&quot]مادرش آمــــد میان حــرف او
[=&quot] گفت: ساکت شو دیگه بی چشم و رو!
[=&quot]گرچه من هم در زمان دختری
[=&quot] روز و شب بودم به فکر شوهری
[=&quot]لیک جز آنکه تو را باشــد پدر
[=&quot]دل نمی دادم به هر کس این قدر
[=&quot]خاک عالم برسرت خیلی بدی
[=&quot]واقعا که پوز مادر را زدی [=&quot]

در گزينش همسر بايد بين صفات ظاهري و باطني حد نصباب ها را با توجه به موقعيت خود، شرايط، واقع بيني و همتايي در نظر گرفت.
اگر مثلا مجبور شود به خاطر موقعيت همسري گزينش كند كه آن زيبايي ايده ال را ندارد بايد صفات ديگرش برجسته باشد تا جبران كننده باشد ولي به هر حال چيزي كه هست اين است كه حد نصاب را بايد بگيرد يعني بايد به دل بنشينيد اين طور نباشد كه خنثا باشد يا بدش بيايد.

حامی;877313 نوشت:
اسلام مي گويد زيبايي و مال را ملاك اوليه و اصلي براي گزينش همسر قرار ندهيد ولي نمي گويد اگر به دلتان هم ننشست ازدواج كنيد
متشكرم @};-

حامی;877317 نوشت:
شعر طنزی گفته ام خیلی قشنگ
نقد کن اما بدون فحـش و جنـگ
بعضي ها خيلي كارشان درست است ولي رو نمي كنند

حامی;877335 نوشت:
به هر حال چيزي كه هست اين است كه حد نصاب را بايد بگيرد يعني بايد به دل بنشينيد
حالا فرض كنيم مردي (به هر دليلي) با زني ازدواج كند كه به دلش نيست

1 - مرد چكار بايد انجام بدهد؟ آيا ميشود دل را به زور عاشق كسي كرد؟ آيا راه و روشي دارد؟

2 - آيا زن ميتواند با يك سري رفتارها و حركات ، اعم از رسيدگي به زيبايي و يا انجام كارهاي پسنديده مثل پخت غذا يا مهرباني با شوهر ، در تغيير ذهنيت شوهر موثر باشد؟
اين بخش را با توجه به مطلبي كه در ابتدا عرض كردم توضيح بفرمائيد:

Reza-D;832582 نوشت:
زیبایی لزوماً با آرایش به دست نمی آید. مثلاً فرض کنید دو زن وجود دارد که یکی از آنها در نظر منِ مرد زیباست و دیگری نیست. حال اگر آن زن که در نظر من زیبا نیست ، آرایش هم بکند ، باز در نظر من به پای زنی که چهره اش را می پسندم نخواهد رسید

Reza-D;832582 نوشت:
حالا سوالم این است که اگر اسلام اینقدر تاکید دارد که زن را باید بخاطر باطنش انتخاب کنیم ، پس چرا گفته که زن برای شوهرش آرایش کند؟!
وقتی ما همسر را برای باطنش انتخاب کنیم ، یعنی ظاهر برای ما تفاوتی ندارد. پس دیگر چه نیازی به آرایش است؟

سلام علیکم و رحمه الله
جناب استاد حامی تقریبا تمام مسائل را فرمودند.
اسلام هم سیرت و هم صورت را مد نظر قرارد داده...فقط در اولویت بندی, سیرت را بالاتر قرار داده و عقلا هم درست است.
یک نکته دیگر اینکه, از زیبایی مهمتر, این است که حتما باید طرفین به دل هم بنشیند.
اینجا ممکن است , مردی عاشق زنی بشود...ولی در عین حال این زن از نظر عرف جامعه و حتی از نظر خود این مرد, زیبا نباشد.
برعکس این مورد هم صحیح است, یعنی ممکن است زنی عرفا خیلی زیبا باشد, ولی به دل این مرد ننشیند..اینجا هم ازدواج درست نیست!
در خصوص آرایش, برادر رضای گرامی, خیلی آرایش تاثیر دارد, مطمئن باشید....غریزه خدادادی مرد اینچنین است و در آن جای هیچ شک و شبه ای نیست.حداقل در این کلیپهای تلگرامی دیگه اظهر من الشمس است!
یا حتی به شخصه دیده ام که افرادی را که یکبار دیدنشان برابر بود با کفاره گناهان یک سال آدم, بعد از عمل بینی, برخی حاضرند کفاره یکسال گناه را بدهند تا یک نظر نگاهشان کنند!happy
شما که خودتون اهل شعر و شاعری هستید, دیگه استادید و میدونید که بزرگان شعر و ادب هم در خصوص وصف جمال یار چه قلم فرساییها کرده اند!

Reza-D;832582 نوشت:
پس سوال دومم این است که مگر هر زنی صرف اینکه آرایش کند می تواند دل مرد را ببرد؟
یا به عبارتی ، مگر هر مردی از تمام چهره های زنان بلا استثناء خوششان میاید که بخواهیم چهره زن را با آرایش در نظر او زیباتر کنیم؟

ببین رضا جان, اینکه فقط معیار عشق به همسر را ظاهر زن قرار دهیم درست نیست...چرا که اگر اینچنین بود, در دادگاههای طلاق هرگز پای مه رویان باز نمیشد.
تک معیار بودن فقط به درد عشقهای خیابانی میخوره که خیلی زود سرد میشه, مگر اینکه معیارهای دیگه را هم داشته باشه.
ولی در مورد زن و شوهر, ظاهر زیبا هم سهمی در کنار معیارهای دیگه داره..مثل هم کفویت, نجابت,خانواده طرف, شعور,کدبانوگری,ایمان و ...
چه بسا زنی باشد که خیلی زیباست ولی اونقدر شلخته یا مثلا حسود یا ولخرج باشه که شوهرش اصلا نتونه تحملش کنه!
به هر حال شما که سالها تجربه همسرداری داری, برای من عجیبه که چنین سوالی را پرسیدید!
واقعا مثل این میمونه که یکنفر که تا حالا به قله کوهی نرفته, براش جای سوال باشه که برای توشه راه چه وسایلی را باید برداره ولی کسی که مدتها و سالها کوهنوردی کرده, خودش قطعا میدونه که چه چیزی چقدر اهمیت داره!
اللهم اجعل عواقب امورنا خیرا

سلام بر شما

Reza-D;877336 نوشت:
بعضي ها خيلي كارشان درست است ولي رو نمي كنند

اين شعر از من نبود

Reza-D;877336 نوشت:
حالا فرض كنيم مردي (به هر دليلي) با زني ازدواج كند كه به دلش نيست

1 - مرد چكار بايد انجام بدهد؟ آيا ميشود دل را به زور عاشق كسي كرد؟ آيا راه و روشي دارد؟
2 - آيا زن ميتواند با يك سري رفتارها و حركات ، اعم از رسيدگي به زيبايي و يا انجام كارهاي پسنديده مثل پخت غذا يا مهرباني با شوهر ، در تغيير ذهنيت شوهر موثر باشد؟
اين بخش را با توجه به مطلبي كه در ابتدا عرض كردم توضيح بفرمائيد:

اما پاسخ به اين سؤال
ببينيد وجدان و دين مي گويد اين مرد مقصر بوده چون دختر كف دستش را بو نكرده با هزار اميد از آشيانه گرم و پر محبت والدين جدا شده به اميد اين كه همسرش دوستش دارد به لانه او هجرت كرده است كه در زندگي سخت دنيا زير بال و پر حمايت شوهر باشد و با هم به جنگ دشواري ها و رنج هاي دنيا بروند.
حال اگر به هر دليلي مردي در چنين موقعيتي قرار گرفت بايد تلاش مادي، معنوي، ذهني و اجتماعي خود را بكند تا مهر و محبت ايجاد شود.
البته نبايد به همسرش بگويد من هيچ حسي به تو ندارم.
اول از همه بايد راه خودگويي ها و تلقين هاي خود را ببندد همان طور كه همكار ما در ساعاتي كه با او هستيم با سخنانش احساس و باورهايي را القا مي كند ذهن و ضميرناهشيار ما با خودگويي هاي منفي پيوسته در نظام باورهاي ما باور جديد تزريق مي كند.
اگر اين خودگويي ها را به زبان آوريم و به ديگران بگوييم اين باور تثبيث مي شود.
ذهن مانند رياضيات است و قوانين خاص خود را دارد.
يعني واقعا مي توان با ايجاد رفتار خاص احساس متناسب با ان را ايجاد كرد
با ايجاد احساس رفتار متناسب با آن را ايجاد كرد
با ايجاد شناخت رفتار و احساس متناسب با آن را ايجاد كرد
با ايجاد تجسم ذهني احساس و رفتار متناسب با آن را ايجاد كرد.
....
گاهي يك نفر سال ها در ذهنش با اين فكر كلنجار مي رود كه اين همسر آن چيزي نيست كه من مي خواستم ولي اگر اين مدت تلاشي مي كرد به احتمال زياد تغييري در احساس او ايجاد مي شد.
گاهي عايق هاي بيروني دخيل است مثلا او با زنان واقعي و ديجيتالي در ارتباط است و اين عايق ها مجالي براي آزادي ذهن نمي گذارند تا ذهن او بدون غل و زنجير براي زندگي خودش تلاش كند.
انسان انس گيرنده است و به حتي اشيا و جمادات و گياهان انس مي گيرد
زماني هم «واقع بيني» مي تواند «تير خلاصي» بر مشكل باشد مثل فردي كه به دليل فرزند يا مسائل ديگري واقعا نمي تواند از همسرش جدا شود و يا اگر جدا شود احتمال اين كه فرد دلخواه خود را با جامعيت بيشتري انتخاب كند در كار نباشد.
گاهي يكي از عايق اصلي دوست نداشتن، به مشكلات و مسائل زناشويي بر مي گردد طوري كه اين مشكل رفع شود دوستي هم شروع مي شود. كه لازم است اينجا با هم زير نظر مشاور خانواده باشند.

فعال بودن زن و مرد
بنابر انچه گفته شد زن و مرد بايد براي حل مشكل فعال باشند. مرد چيزهايي را كه تمايل دارد و منطقي و شرعي است را در همسرش ايجاد كند و در مسائلي كه مورد اختلاف است يا مشكلات زناشويي هر دو با هم از متخصص كمك بگيرند.
بيان كرديم كه جاذبه هاي بين فردي متعدد هستند هر چه اين جاذبه هاي مادي و معنوي و ذهني(هنرها، مجاورت ها، آراستگي، دعا، نذر، واقع بيني و..) بيشتر شود پيوند بيشتر مي شود.
در برابر بايد دافعه هاي بين فردي نيز رفع شود. گاهي مشكلات زن واقعه ريشه در مشكلات مرد دارد يعني زن تندخو يا بي حس و سرد مزاج است چون از مردش احساس لازم و عشق لازم را دريافت نمي كند
ان شاالله در بحث الاكلنگ زناشويي به اين موضوع به زودي بيشتر مي پردازم

حامی;877313 نوشت:
دو رکعت نماز بخوان، و به او نیز بگو که دو رکعت نماز مستحبی بخواند، سپس حمد و ثنای پروردگار عالم را انجام بده و صلوات بر محمّد و آلش بفرست، آن گاه دعا کن و به حاضرین بگو «آمین» بگویند و این دعا را بخوان:
«اَللّهُمَّ ارزقنی اُلفَها و وُدَّها وَ رِضاها، وَ ارضِنی بِها، و اجمَع بَینَنا بِأَحسَنِ اجتماعٍ وَ انس وَ ائتِلافٍ، فَاِنَّکَ تُحِبُّ الحَلالَ وَ تُکرِهُ الحرامَ؛
خدایا، دوستی و محبّت و خوشنودی او را روزی من گردان، و مرا به او خشنود ساز و بین ما و او به پیوند نیک و صمیمانه جمع کن، چرا که تو حلال را دوست داری و حرام را ناپسند می دانی».

در اين جا اشاره شده به حاضران هم بگوييد آمين بگويند
اين مي رساند كه دعاي جمعي موثر تر است و از اين فرصت هاي معنوي و زمان ها و مكان هاي شريف غافل نشد. ولي در كل اگر مردي با مددهاي معنوي( دعا و توسل و نذر و توبه از گناهان) و تمرين هاي خودياري و كمك مشاورهاي فردي و حضوري به همراه همسرش نتوانست حس دوستي را ايجاد كند و ممكن است به اين خاطر به مفسده بيفتند جدايي مقدم است.

هديه معنوي بنده
بنده در مشاوره ها گاهي هديه معنوي به مراجعان مي دهم
اينجا اگر بخواهم هديه دهم اين است كه به زن و شوهري كه به اينجا رسيده اند مي گويم شما با عشق و علاقه براي فرزندتان جشن تولد مي گيريد اگر در كنكور قبول شود جشن مي گيريد اگر از سربازي برگردد برايش جشن مي گيريد اگر عروسي كند بهترين كادوها را دوست داريد به فرزندان خود بدهيد
زن و شوهري كه فرزند دارند بايد به خود آيند مبادا گرفتار اوهام و عايق هاي جانبي و زرق و برق ها و محركات دنياي واقعي ديجيتالي قرار گيرند و زندگي را تلخ كنند و فرزندانشان اين وسط كباب شود بايد
با چنگ و دندان با جان و دل هر كاري از دستشان بر مي آْيد را انجام دهند تا آرامش مستمر را به فرزندانشان هديه دهند در ضمن حل اختلافات. خود نيز از اين آرامش بهره مند شوند

موضوع قفل شده است