جمع بندی چگونه زندگی با پدر تارک الصلاه و نا اهل

تب‌های اولیه

11 پستها / 0 جدید
آخرین ارسال
چگونه زندگی با پدر تارک الصلاه و نا اهل

سلام
من پدري دارم كه به جبهه رفته و حتي نمازشب خوان بوده است (طبق گفته ي خودش ) اما الان ديگر نماز نمي خواند ، گاهي بسيار بداخلاق و خشمگين مي شود و هم چنين بدزبان ، قاطع رحم است و به گمانم دروغ هم ميگويد و خمس نمي دهد و ... و از انجايي كه اخلاق چندان خوبي ندارد من از او ميترسم كه بخواهم امر به معروفش كنم اما سوالات من از اين قرار است كه
1: باتوجه به حديث : امر به معروف و نهى از منكر فقط درباره دو گروه بايد انجام گيرد: مومنى كه با اين كار به خود آيد و جاهلى كه نمى دانسته و بداند. اما درباره كسى كه سركش است و بى خبر و شلاق و شمشير به دست دارد و گفتن سخن حق به او بى اثر، لزومى به امر به معروف و نهى از منكر نيست.
[ انما يومر بالمعروف و ينهى عن المنكر مومن فيتعظ، او جاهل فيتعلم، فاما صاحب سوط و سيف فلا. "بحارالانوار ج 97 ص 75". ]
ايا امر به معروف و نهي از منكر بر من واجب است ؟
2:اگر واجب است راه و روش چيست كه يك وقت نتيجه ي برعكس يا بدي ندهد ؟
3: ايا اگر درامد پدر حلال نباشد يا خمس را ندهد ، وظيفه ي اعضاي خانواده براي گذارندن زندگي چيست ؟ با توجه به اينكه بر او نفقه واجب است ما نبايد از اين درامد استفاده كنيم و يا غيره و براي مثال اگر خانه ي ما با مالي كه خمس ان پرداخته نشده ، نماز ما در ان باطل است و وظيفه چيست ؟
با تشكر

با نام و یاد دوست

کارشناسان بحث: استاد نور و استاد بصیر

Aida1;832555 نوشت:
سلام
من پدري دارم كه به جبهه رفته و حتي نمازشب خوان بوده است (طبق گفته ي خودش ) اما الان ديگر نماز نمي خواند ، گاهي بسيار بداخلاق و خشمگين مي شود و هم چنين بدزبان ، قاطع رحم است و به گمانم دروغ هم ميگويد و خمس نمي دهد و ... و از انجايي كه اخلاق چندان خوبي ندارد من از او ميترسم كه بخواهم امر به معروفش كنم اما سوالات من از اين قرار است كه
1: باتوجه به حديث : امر به معروف و نهى از منكر فقط درباره دو گروه بايد انجام گيرد: مومنى كه با اين كار به خود آيد و جاهلى كه نمى دانسته و بداند. اما درباره كسى كه سركش است و بى خبر و شلاق و شمشير به دست دارد و گفتن سخن حق به او بى اثر، لزومى به امر به معروف و نهى از منكر نيست.
[ انما يومر بالمعروف و ينهى عن المنكر مومن فيتعظ، او جاهل فيتعلم، فاما صاحب سوط و سيف فلا. "بحارالانوار ج 97 ص 75". ]
3: ايا اگر درامد پدر حلال نباشد يا خمس را ندهد ، وظيفه ي اعضاي خانواده براي گذارندن زندگي چيست ؟ با توجه به اينكه بر او نفقه واجب است ما نبايد از اين درامد استفاده كنيم و يا غيره و براي مثال اگر خانه ي ما با مالي كه خمس ان پرداخته نشده ، نماز ما در ان باطل است و وظيفه چيست ؟
با تشكر

با سلام و عرض ادب

1و2. اگر شرایط امر و نهی نباشد امر و نهی واجب نیست از جمله احتمال تاثیر باشد اگر احتمال تاثیر نباشد واجب نیست.برای اطلاع از شرایط امر به معروف ونهی از منکر به تاپیک زیر مراجعه نمایید: http://www.askdin.com/showthread.php?t=10719
3. اگر یقین نداشته باشید که فرد خمس نمی دهد یا یقین ندارید اموالی که استفاده می کنید خمس به آن تعلق گرفته باشد، تکلیفی ندارید وظیفه تفحص و جستجو نداشته و می توانید از آن اموال استفاده نمایید درغیر این صورت یعنی اگر یقین دارید مالی که استفاده میکنید متعلق خمس است ازدفتر مرجع تقلیدتان کسب اجازه نمایید.

موفق و موید باشید

[="Tahoma"][="Blue"]

Aida1;832555 نوشت:

باسلام و عرض ادب و تشکر از استاد نور، که پاسخ فقهی این سوال را مقرر فرمودند.
امر به معرف و نهی از منکر والدین اگر باعث نارضایتی آنها از ما بشود و کلام ما اثری نداشته باشد، صرف سفارش گفتن واجب و حرام، تکلیف را از گردن ما ساقط نمی کند و در این موارد تکلیفی بر گردن ما جز مدارا نیست.
همانطور که در بخش احکام هم ذکر شده است امر به معروف و نهی از منکر چند مرحله دارد، مرحله ی اول تذکر زبانی است. در مورد والدین همین مرحله اول کفایت می کند و مرحله ی بعد که با قهر برخورد کردن است، شامل والدین نمی شود و اگر احتمال تاثیر بدهیم به همان مقدار تذکر زبانی کفایت می کند و باقی بر گردن ما نیست.

Aida1;832555 نوشت:

اولا طبق فرمایشی که استاد احکام داشتند، نیازی به تفحص و تجسس نیست و چنین وظیفه ای ندارید. در ثانی اگر یقین دارید که پدری خمس نمی دهد می توان خود شما در صورت داشتن مال، خمس موادی را که مصرف می کنید بدهید، و اگر هم ندارید به اندازه ی مصرف ضروریات اکتفا کنید تکلیف دیگری ندارید و اثری منفی برای شما نخواهد داشت. و اگر مال ایشان از طریق کسب غیر شرعی باشد که اصل مال حرام باشد، در اینصورت هم اگر می توانید از مال خود مصرف کنید و اگر راهی نیست، به اندازه ی ضرورت مصرف کنید و به همان مقدار ردّ مظالم بدهید و اگر هم مالی ندارید مصرف آن به قدر ضرورت برای شما در صورت ناچاری، بلااشکال می باشد و اثری برای شما نخواهد داشت.
همانطور که حضرت موسی علیه السلام در کاخ فرعون ظالم بزرگ شد و همانطور که حضرت یوسف علیه السلام در کاخ عزیز مصر و با غذاهای آنها بزرگ شد و چاره ای نبود و از مقام پیغمبری آنها کم نشد، وظیفه ی شما هم همین است.

با عرض سلام و احترام
از هر دو استادگرامي بابت راهنمايي ها خيلي متشكرم انشالله خدا به شما اجرتان را بدهد ، ممنون

يه سوال ديگه ، حالا از اين اموال پدر ميتوان انفاق كرد با توجه به اينكه احتمال حرام بودنش زياد است ؟

Aida1;879369 نوشت:
يه سوال ديگه ، حالا از اين اموال پدر ميتوان انفاق كرد با توجه به اينكه احتمال حرام بودنش زياد است ؟

با سلام و احترام

هدیه و انفاق از مالی که یقین به حرمت آن ندارید و به شما بخشیده شده است، اشکال ندارد.

سالم باشید

سلام
خيلي ممنون
1:اگر شخصي از خود ، درامدي نداشته باشه كه از كسب و كار به دست امده باشد اما لباس و لوازم التحرير و ... بيش از حد مورد استفاده داشته باشد بايد خمس و يا زكات و يا (چيز واجب ديگري كه من نميدونم ) انها را بپردازد ؟
2: ايا ميشود به جاي خمس انها را به افراد نيازمند و يا هديه داد يا خير ؟

Aida1;880035 نوشت:
سلام
خيلي ممنون
1:اگر شخصي از خود ، درامدي نداشته باشه كه از كسب و كار به دست امده باشد اما لباس و لوازم التحرير و ... بيش از حد مورد استفاده داشته باشد بايد خمس و يا زكات و يا (چيز واجب ديگري كه من نميدونم ) انها را بپردازد ؟
2: ايا ميشود به جاي خمس انها را به افراد نيازمند و يا هديه داد يا خير ؟

با سلام و عرض ادب

1. اگر وسایل در حد شان باشد و مورد نیازش است و قبل از سال خمسی استفاده کرده است،خمس ندارد.
2. کمک به نیازمندان به جای خمس و زکات محسوب نمی شود البته می توانید از دفتر مرجع تقلیدتان اجازه بگیرید و به همان مقدار که اجازه دادند از خمس را به فقیر سید بپردازید.

موفق و موید باشید

اگر بعد از سال خمسي باشد چطور ؟
خيلي مچكرم

Aida1;880040 نوشت:
اگر بعد از سال خمسي باشد چطور ؟
خيلي مچكرم

با سلام و احترام

اگر منظورتان این است که بعد از سال خمسي این وسایل دستتان رسیده و در بین سال استفاده شده است، خمس ندارد.
اگر منظورتان سوال دیگری باشد بفرمایید

موفق و مويد باشید

سوال:
پدرم نماز نمي خواند، بداخلاق و خشمگين و بدزبان ودروغگو است و خمس نمي دهد و آيا امر به معروف و نهي از منكر پدرم بر من واجب است ؟

پاسخ:
امر به معرف و نهی از منکر والدین اگر باعث نارضایتی آنها از ما بشود و کلام ما اثری نداشته باشد، صرف سفارش گفتن واجب و حرام، تکلیف را از گردن ما ساقط نمی کند و در این موارد تکلیفی بر گردن ما جز مدارا نیست.
همانطور که در بخش احکام هم ذکر شده است امر به معروف و نهی از منکر چند مرحله دارد،

مرحله ی اول تذکر زبانی است. در مورد والدین همین مرحله اول کفایت می کند و مرحله ی بعد که با قهر برخورد کردن است، شامل والدین نمی شود و اگر احتمال تاثیر بدهیم به همان مقدار تذکر زبانی کفایت می کند و باقی بر گردن ما نیست.

ايا اگر درامد پدر حلال نباشد يا خمس را ندهد ، وظيفه ي اعضاي خانواده براي گذارندن زندگي چيست ؟ با توجه به اينكه بر او نفقه واجب است ما نبايد از اين درامد استفاده كنيم و يا غيره و براي مثال اگر خانه ي ما با مالي كه خمس آن پرداخته نشده ، نماز در ان باطل است و وظيفه چيست ؟

اولا طبق فرمایشی که استاد احکام داشتند، نیازی به تفحص و تجسس نیست و چنین وظیفه ای ندارید. در ثانی اگر یقین دارید که پدری خمس نمی دهد می توان خود شما در صورت داشتن مال، خمس موادی را که مصرف می کنید بدهید، و اگر هم ندارید به اندازه ی مصرف ضروریات اکتفا کنید تکلیف دیگری ندارید و اثری منفی برای شما نخواهد داشت. و اگر مال ایشان از طریق کسب غیر شرعی باشد که اصل مال حرام باشد، در این صورت هم اگر می توانید از مال خود مصرف کنید و اگر راهی نیست، به اندازه ی ضرورت مصرف کنید و به همان مقدار ردّ مظالم بدهید و اگر هم مالی ندارید مصرف آن به قدر ضرورت برای شما در صورت ناچاری، بلااشکال می باشد و اثری برای شما نخواهد داشت.

همان طور که حضرت موسی (علیه السلام) در کاخ فرعون رشد کرد و همانطور که حضرت یوسف (علیه السلام) در کاخ عزیز مصر و با غذاهای آنها رشد کرد و چاره ای نبود و از مقام پیغمبری آنها کم نشد، وظیفه ی شما هم همین است.

موضوع قفل شده است