حکم گوش دادن به فیلم یا موسیقی که کپی شده؟

تب‌های اولیه

42 پستها / 0 جدید
آخرین ارسال
حکم گوش دادن به فیلم یا موسیقی که کپی شده؟

سلام،سوال من یه مورد متفاوت از کپی رایته.
میخواستم بپرسم که اگر کسی،فیلم یا موسیقی که توسط یه نفر دیگه کپی شده رو ببینه یا گوش کنه(حالا چه مجبوری چه از روی عمد یا سهوا)آیا گناهی انجام داده و ضامن است؟توجه کنید که کپی دیگری صورت نگرفته و فقط آن فیلم یا موسیقی تماشا یا شنیده میشه.اگه از روی عمد شنیده بشه یا مجبوری،آیا شرایطش متفاوته؟
مرجع:رهبری
ممنون happy

با نام و یاد دوست

کارشناس بحث: استاد نور

Leris;832303 نوشت:
سلام،سوال من یه مورد متفاوت از کپی رایته.
میخواستم بپرسم که اگر کسی،فیلم یا موسیقی که توسط یه نفر دیگه کپی شده رو ببینه یا گوش کنه(حالا چه مجبوری چه از روی عمد یا سهوا)آیا گناهی انجام داده و ضامن است؟توجه کنید که کپی دیگری صورت نگرفته و فقط آن فیلم یا موسیقی تماشا یا شنیده میشه.اگه از روی عمد شنیده بشه یا مجبوری،آیا شرایطش متفاوته؟
مرجع:رهبری
ممنون

با سلام و عرض ادب

در این مورد هم اگر از تولیدات داخی است به احتیاط واجب بدون اجازه از صاحبش نمی تواند ببیند یابشنود و اگر از تولیدات خارجی است تابع قرارداد است.

استفتای شفاهی از دفتر مقام معظم رهبری در قم

ممنون،چند تا سوال دیگه.
1-اگر کسی ندونه یه فیلم یا موسیقی کپی شدست یا اصل،بعد ببینه یا بشنوه،حکمش چیه؟

2-یه نفر میاد یه موسیقی کپی شده میزاره تو یه شبکه اجتماعی،بعد چند نفر میان و گوش میکنند،کسی که موسیقی رو گذاشته،برا کسای دیگری هم که گوش دادند باید رد مظالم بده؟(در صورتی که صاحبش در دسترس نباشه)،یا اینکه هر کس ضامن گوش کردن خودشه؟(خودش با قدرت خودش گوش داده و میتونسته گوش نده).

3-تا جایی که من میدونم حق الناس های معنوی قبل از بلوغ حساب نمیشه(شایدم جبرانش واجب نیست).خب فیلم و موسیقی هم یه نوع کار معنوی محسوب میشه.بعد اگه کسی قبل از بلوغ فیلم یا موسیقی کپی کنه(اگر مشروع باشند)،باید بعد بلوغ حلالیت بگیره؟

4-اگر کسی یه فیلم یا انیمیشن یا بازی رو ببینه یا بازی کنه،اگر ترویج شیطان پرستی یا فراماسونری و نمادهاش رو داشته باشه(که مثل یه جادو عمل میکنه و در ناخودآگاه اثر میگذاره حتی اگر شخص متوجهش نباشه)حکمش چیه؟در صورت ترویج خشونت؟اگر توهین به اسلام یا ائمه داشته باشه؟(هر کدوم از این ها اگر یکیش در یه فیلم بیاد اون فیلم دیدنش حرامه؟)

5-اگر یه فیلم سینمایی مثلا یه ساعته چند دقیقه صحنه های نامشروع و جنسی داشته باشه،کلا دیدنش حرامه؟و درامد سازندش هم حرامه از این فیلم؟

6-چون فیلم یا نرم افزار و...یه نوع حق معنویه ولی براش قیمت تعیین شده(اگر صاحبش در دسترس نباشه)تنها راه جبرانش رد مظالمه؟یا میشه استغفار هم کرد؟

7-اگر کسی فعلا توان جبران حق الناس مالی رو نداشته باشه ولی نیتش این باشه که هر وقت دارا شد جبران کنه،حکمش چیست؟

8-یه نفر ورشکست میشه و حق الناس مالی زیادی به گردنش میاد ولی توبه میکنه و نیتش اینه که جبران کنه ولی نمیتونه فعلا،اگر این شخص از دنیا بره و ورثه هم نداشته باشه،هیچ راهی برای نجاتش از حق الناس نیست؟(یه مدت فکرمو درگیر کرده بود این سوال)

9-حکم خرید کالا از شرکتایی که کل درآمد یا بخشیش رو به صهیونیست یا دولت آمریکا کمک میکنه چیه؟مثل برخی شرکتای غربی مثل کوکا کولا یا شرکت والت دیزنی؟

ممنون و ببخشید که زیاد شد.

ببخشید یکی دیگه
10-مثلا ما یک موسیقی را دانلود میکنیم بعد یه مدت پاک میکنیم بعد دوباره هوس میکنیم میریم دانلود میکنیم،خب در این جا باید یه بار رد مظالم داده بشه(صاحبش در دسترس نیست)برای اون موسیقی یا دوبار؟

Leris;876858 نوشت:
ممنون،چند تا سوال دیگه.
1-اگر کسی ندونه یه فیلم یا موسیقی کپی شدست یا اصل،بعد ببینه یا بشنوه،حکمش چیه؟

2-یه نفر میاد یه موسیقی کپی شده میزاره تو یه شبکه اجتماعی،بعد چند نفر میان و گوش میکنند،کسی که موسیقی رو گذاشته،برا کسای دیگری هم که گوش دادند باید رد مظالم بده؟(در صورتی که صاحبش در دسترس نباشه)،یا اینکه هر کس ضامن گوش کردن خودشه؟(خودش با قدرت خودش گوش داده و میتونسته گوش نده).

3-تا جایی که من میدونم حق الناس های معنوی قبل از بلوغ حساب نمیشه(شایدم جبرانش واجب نیست).خب فیلم و موسیقی هم یه نوع کار معنوی محسوب میشه.بعد اگه کسی قبل از بلوغ فیلم یا موسیقی کپی کنه(اگر مشروع باشند)،باید بعد بلوغ حلالیت بگیره؟

4-اگر کسی یه فیلم یا انیمیشن یا بازی رو ببینه یا بازی کنه،اگر ترویج شیطان پرستی یا فراماسونری و نمادهاش رو داشته باشه(که مثل یه جادو عمل میکنه و در ناخودآگاه اثر میگذاره حتی اگر شخص متوجهش نباشه)حکمش چیه؟در صورت ترویج خشونت؟اگر توهین به اسلام یا ائمه داشته باشه؟(هر کدوم از این ها اگر یکیش در یه فیلم بیاد اون فیلم دیدنش حرامه؟)

5-اگر یه فیلم سینمایی مثلا یه ساعته چند دقیقه صحنه های نامشروع و جنسی داشته باشه،کلا دیدنش حرامه؟و درامد سازندش هم حرامه از این فیلم؟

6-چون فیلم یا نرم افزار و...یه نوع حق معنویه ولی براش قیمت تعیین شده(اگر صاحبش در دسترس نباشه)تنها راه جبرانش رد مظالمه؟یا میشه استغفار هم کرد؟

7-اگر کسی فعلا توان جبران حق الناس مالی رو نداشته باشه ولی نیتش این باشه که هر وقت دارا شد جبران کنه،حکمش چیست؟

8-یه نفر ورشکست میشه و حق الناس مالی زیادی به گردنش میاد ولی توبه میکنه و نیتش اینه که جبران کنه ولی نمیتونه فعلا،اگر این شخص از دنیا بره و ورثه هم نداشته باشه،هیچ راهی برای نجاتش از حق الناس نیست؟(یه مدت فکرمو درگیر کرده بود این سوال)

9-حکم خرید کالا از شرکتایی که کل درآمد یا بخشیش رو به صهیونیست یا دولت آمریکا کمک میکنه چیه؟مثل برخی شرکتای غربی مثل کوکا کولا یا شرکت والت دیزنی؟

ممنون و ببخشید که زیاد شد.

با سلام و احترام

1.در تولیدات داخلی اگر یقین به رضایت صاحبش ندارد بنابراحتیاط واجب نمی تواند استفاده کند ودرصورت استفاده باید کسب رضایت یا جبران خسارت کند.
2.ضامن دیگران نیست.
3. بعد از بلوغ و تکلیف نمی تواند از آن ها بدون رضایت صاحبش استفاده کندو ولی حلالیت لازم نیست.
4. دیدن فیلم هایی که ترویج باطل و تضعیف اسلام است جایز نیست.
5. دیدن چنین فیلم هایی جایز نیست و درآمدش هم حلال نیست.
6. باید از صاحبش رضایت بگیرید ودرصورتی که اصلا با جستجو امکان دسترسی به صاحبش نباشد با اجازه دفتر مرجع تقلیدتان از طرف صاحبش ردمظالم دهید.
7. با فرض عدم دسترسی به صاحبش درجایی که امکان کسب رضایت هم نباشد هروقت مقدور بود باید بپردازد.
8. اگر دسترسی به صاحبش داشت باید رضایت بگیرد درصورتی که واقعا دسترسی و کسب رضایت امکان نداشته و ورثه ای هم ندارد حداقل توبه و استغفار نماید و برای خودش و صاحب حق، طلب حلالیت کند.
9. بايد از معاملاتی که به نفع رژیم غاصب اسرائيل که دشمن اسلام و مسلمين است، خودداری شود و وارد کردن و ترويج کالاهای آنان که از ساخت و فروش آن سود می برند، برای هيچ کس جايز نيست و همچنين برای مسلمانان هم خريد آن کالاها به خاطر مفاسد و ضررهايی که برای اسلام و مسلمين دارد جايز نيست.

پی نوشت:
1. استفتاء از دفتر مقام معظم رهبری در قم
2. اجوبه الاستفتائات،س 1347

Leris;876865 نوشت:
ببخشید یکی دیگه
10-مثلا ما یک موسیقی را دانلود میکنیم بعد یه مدت پاک میکنیم بعد دوباره هوس میکنیم میریم دانلود میکنیم،خب در این جا باید یه بار رد مظالم داده بشه(صاحبش در دسترس نیست)برای اون موسیقی یا دوبار؟

با سلام و عرض ادب

یکبار جبران کافی است.

استفتاء از دفتر مقام معظم رهبری در قم

سلام مجدد
خیلی ممنون که پاسخ دادید معذرت میخوام یه سوال دیگه هم داشتم که الان یادم اومد:

11-اگر قیمت یه فیلم در یه سایت مثلا 4 هزار تومان و در سایتی دیگر 5 هزارتومان باشد،برای جبران باید کدوم قیمت پرداخته بشه؟قیمت کمتر کافی هست؟

(این یکی سوال به موضوع مربوط نیست ولی گفتم بپرسم)
12-اگر از یه میوه فروشی خرید کنیم مثلا 1 کیلو میوه،بعد میوه رو میزاره رو ترازو ولی خودش در شرایطیه که نمیتونه وزنشو ببینه،بعد از ما میپرسه که 1 کیلو هست؟ما میگیم آره ولی در صورتی که مثلا 1.08 کیلوگرم هست،خب این حق الناسه که کمتر از عدد تعیین شده رو ترازو گفتیم؟
در مورد پمپ بنزین هم همین طوره؟مثلا ما 20.01 لیتر بنزین میزنیم ولی پول 20 لیتر رو میدیم،خب این 0.01 لیتر هم مصداق حق الناس است؟اگر جواب بله است،برای جبران باید پولش رو به سازمان مربوطه داد؟

آخرین سوال

13-همون طور که گفتید اگر یک موسیقی در شبکه اجتماعی بزاریم ضامن نگاه کردن دیگران نیستیم،اگر اون موسیقی مصداق غنا و مناسب مجالس حرام و عیش و نوش باشه و ما اون رو در شبکه اجتماعی بزاریم و دیگران ببینند قطعا اونها هم گناه کردند(البته الان اون آهنگارو پاک کردم)حالا سوال من این هست که کسانی رو که اومدن و دیدند رو خیلیاشونو نمیشناسم ولی اونایی که میشناسم رو نهی از منکر میکنم ولی اونایی که نمیشناسمو میخواستم بدونم استغفار برای گناهشون کفایت میکنه؟

ببخشید
در مورد سوال 3 شبهه برام ایجاد شد،یعنی واقعا کسی که قبل از بلوغش مثلا یه موسیقی رو کپی کرده،لازم نیست بعد از بلوغ جبران کنه یا حلالیت بگیره از صاحبش؟
در مورد سوال 4 هم اگر تضعیف اسلام باشه دیدنش حرامه یا کل مواردی که نوشتم؟
در مورد سوال 5 هم درادم سازندش بخشیش حرامه یا همش؟اگه اون فیلم 10 دلار باشه،مثلا 1 دلارش حرامه یا کلا به خاطر چند دقیقه صحنه های حرام اون 10 دلار حرامه؟
در مورد سوال 10 هم به عنوان مثال یه موسیقی قیمتش 500 تومنه و ما دوبار اونو دانلود میکنیم،یعنی واقعا همون 500 تومان برای جبران کافیه؟یا باید 1000 تومان داد؟

ببخشید که اینهمه سوال میپرسم.

Leris;877753 نوشت:
سلام مجدد
خیلی ممنون که پاسخ دادید معذرت میخوام یه سوال دیگه هم داشتم که الان یادم اومد:

11-اگر قیمت یه فیلم در یه سایت مثلا 4 هزار تومان و در سایتی دیگر 5 هزارتومان باشد،برای جبران باید کدوم قیمت پرداخته بشه؟قیمت کمتر کافی هست؟

(این یکی سوال به موضوع مربوط نیست ولی گفتم بپرسم)
12-اگر از یه میوه فروشی خرید کنیم مثلا 1 کیلو میوه،بعد میوه رو میزاره رو ترازو ولی خودش در شرایطیه که نمیتونه وزنشو ببینه،بعد از ما میپرسه که 1 کیلو هست؟ما میگیم آره ولی در صورتی که مثلا 1.08 کیلوگرم هست،خب این حق الناسه که کمتر از عدد تعیین شده رو ترازو گفتیم؟
در مورد پمپ بنزین هم همین طوره؟مثلا ما 20.01 لیتر بنزین میزنیم ولی پول 20 لیتر رو میدیم،خب این 0.01 لیتر هم مصداق حق الناس است؟اگر جواب بله است،برای جبران باید پولش رو به سازمان مربوطه داد؟

با سلام وعرض ادب

11.باید به مقدار بیشتر بپردازید تا یقین کنید چیزی برگردن شما نمانده است.
12.بله پول مقدار بیشتر را باید به همانجا بپردازید مگراینکه یقین داشته باشید که از این موارد اغماز شده است یا فردی که مال برای اوست به نپرداختن اضافی رضایت دارد البته درامور دولتی هم ملاک این است که طبق قوانین مربوطه عمل شود.

Leris;877756 نوشت:
آخرین سوال

13-همون طور که گفتید اگر یک موسیقی در شبکه اجتماعی بزاریم ضامن نگاه کردن دیگران نیستیم،اگر اون موسیقی مصداق غنا و مناسب مجالس حرام و عیش و نوش باشه و ما اون رو در شبکه اجتماعی بزاریم و دیگران ببینند قطعا اونها هم گناه کردند(البته الان اون آهنگارو پاک کردم)حالا سوال من این هست که کسانی رو که اومدن و دیدند رو خیلیاشونو نمیشناسم ولی اونایی که میشناسم رو نهی از منکر میکنم ولی اونایی که نمیشناسمو میخواستم بدونم استغفار برای گناهشون کفایت میکنه؟

با سلام و احترام مجدد

بله کفایت می کند.

موفق و موید باشید

ممنون از پاسخگویی هاتون
یه چیز دیگه هم یادم اومدم گفتم تا یادم نرفته بپرسم.

14-حکم تلف کردن وقت دیگران به مقدار مثلا 2-3 دقیقه چیست؟
برای مثال:من تا به حال چند بار،چند نفر اومدن پشت در خونمون زنگ زدن و حالا به دلیلی مثلا یا خوشمون نمیومد یا برای اینکه تظاهر کنیم خونه نیستیم یا شخص دیگری بهمون گفته بود که راهشون ندیم تا من برسم(که خیلی از موارد سر وقت نمیرسیدند) درو باز نمیکردیم،این هم حق الناس است؟
آیا نوعی حق الناس معنوی محسوب میشه؟برای جبران چه باید کرد؟(اگر صاحبش در دسترس نباشد) و (اگر صاحبش در دسترس باشد،حتما باید حلالیت طلبید؟)

معذرت میخوام که انقدر سوال میکنم،به هر حال برای جبران باید احکام رو دونست.

ممنون از پاسخگویی هاتون

برای مثال:من تا به حال چند بار،چند نفر اومدن پشت در خونمون زنگ زدن و حالا به دلیلی مثلا یا خوشمون نمیومد یا برای اینکه تظاهر کنیم خونه نیستیم یا شخص دیگری بهمون گفته بود که راهشون ندیم تا من برسم(که خیلی از موارد سر وقت نمیرسیدند) درو باز نمیکردیم،این هم حق الناس است؟
آیا نوعی حق الناس معنوی محسوب میشه؟برای جبران چه باید کرد؟(اگر صاحبش در دسترس نباشد) و (اگر صاحبش در دسترس باشد،حتما باید حلالیت طلبید؟)

ممنون از پاسخگویی هاتون

(یه سوال دیگه هم دارم که شاید مجهول باشه یکم ولی میپرسم)
15-اگر کاری انجام بدیم که تقریبا خسارت محسوب شه ولی طرف متحمل ضرر نشده باشه یا اینکه یقین داشته باشیم اون شخص خسارت ندیده،خب الان لازمه که بریم حلالیت بگیریم یا جبران کنیم؟اگر آره که خب چی رو باید جبران کنیم اگر خسارتی وارد نشده؟
نمیدونم چرا اینو پرسیدم اگر درک نکردید متن سوال رو،درکتون میکنم!!!راستش نمیتونم مثال بزنم!!!اگر تونستید خودتون تجسم کنید در ذهنتون یه چیزی مربوط به متن رو.

Leris;878065 نوشت:
ببخشید
در مورد سوال 3 شبهه برام ایجاد شد،یعنی واقعا کسی که قبل از بلوغش مثلا یه موسیقی رو کپی کرده،لازم نیست بعد از بلوغ جبران کنه یا حلالیت بگیره از صاحبش؟
در مورد سوال 4 هم اگر تضعیف اسلام باشه دیدنش حرامه یا کل مواردی که نوشتم؟
در مورد سوال 5 هم درادم سازندش بخشیش حرامه یا همش؟اگه اون فیلم 10 دلار باشه،مثلا 1 دلارش حرامه یا کلا به خاطر چند دقیقه صحنه های حرام اون 10 دلار حرامه؟
در مورد سوال 10 هم به عنوان مثال یه موسیقی قیمتش 500 تومنه و ما دوبار اونو دانلود میکنیم،یعنی واقعا همون 500 تومان برای جبران کافیه؟یا باید 1000 تومان داد؟

ببخشید که اینهمه سوال میپرسم.

با سلام و احترام مجدد

3. بله پاسخ همان است که عرض شد
4. هریک از موارد باشد دیدنش حرام است.
5. کلا حرام است.
10.یکبار کافی است.

همواره به سلامت باشید

Leris;878411 نوشت:
منون از پاسخگویی هاتون

خواهش میکنم وظیفه ما پاسخگویی است..

حق الناسی برعهده نمی آید و حلالیت طلبیدن واجب نیست ولی اخلاقا صحیح نمی باشد.

موفق باشید

Leris;878416 نوشت:
(یه سوال دیگه هم دارم که شاید مجهول باشه یکم ولی میپرسم)
15-اگر کاری انجام بدیم که تقریبا خسارت محسوب شه ولی طرف متحمل ضرر نشده باشه یا اینکه یقین داشته باشیم اون شخص خسارت ندیده،خب الان لازمه که بریم حلالیت بگیریم یا جبران کنیم؟اگر آره که خب چی رو باید جبران کنیم اگر خسارتی وارد نشده؟
نمیدونم چرا اینو پرسیدم اگر درک نکردید متن سوال رو،درکتون میکنم!!!راستش نمیتونم مثال بزنم!!!اگر تونستید خودتون تجسم کنید در ذهنتون یه چیزی مربوط به متن رو.

سلام علیکم

15. اگر خسارتی وارد نشده باشد نیاز به حلالیت و جبران نیست.

موفق و موید باشید

سلام
ممنون از اینکه به سوالاتم پاسخ دادید،فقط نمیدونم چرا 14 دوبار فرستاده شد Fool

سلامی دوباره

لطفا به این سوال هم پاسخ دهید.
اول از همه بگم که حکم شرعی تقلب رو از آیت الله خامنه ای میدونم ولی این یکی در مورد مدرک و از اونایی نیست که روی آینده شغلی تاثیر بزاره و یکم متفاوت تره.
16-شخصی در دوران ابتدایی(شما فرض کنید کلاس پنجم)،سال های پیش درسش خیلی خوب بوده و کلا هر سال معدل 20 ولی امسال کم کاری کرده و احتمال این که قبول نشه زیاده و در تمام ماده های درسی تقلب میکنه،در واقع شخصی سوالات امتحان رو از اداره آموزش و پروش به قولی کش میره و به اولیای دانش آموز میده و به دانش آموز میدن برگه های سوالات رو که بخونه در حالی که دانش آموز نمیدونه که استفاده از اینها اشکال داره.خب
سوال بنده این هست که این شخص پس از رسیدن به بلوغ از چند جهت بدهکار است؟از جهت درس و مدرسه که خب دوران ابتدایی طبیعتا در آینده اشخاص تاثیری نداره و تقلب هم نوعی دروغ عملی هست که شخصی که به بلوغ نرسیده از جهت گناهان حق الله تکلیف ندارد،پس فکر کنم این مورد یه جورایی کنار بره!!!در مورد آموزش و پرورش هم خب الان تکلیفش چیه؟باید پول برگه ها رو برگردونه؟(برگه ها نابود شده تا به حال)آیا استفاده از برگه ها به منزله استفاده از بیت المال هست؟
در کل از چند جهت بدهکار هست و چگونه باید جبران کند؟

17-یک نفر از شخصی دزدی میکنه مثلا مبلغ یک میلیون تومان بعد اون پول دزدی رو جلوی یک نفر دیگه میزاره و او هم مبلغی مثلا 100 هزارتومان از اون رو تصرف و خرج میکنه(یک میلیون جلوش بوده ولی فقط در 100 هزارتومان تصرف میکنه) و بقیه اون پول هم الان در دسترس نیست و در واقع این شخص تصرفی درش نداشته و فقط همون 100 هزارتومان رو استفاده کرده،خب این شخص حالا پشیمان شده و میخواد خودش رو پاک کنه برای جبران باید همون مبلغی که تصرف کرده رو به صاحبش برگردونه؟یا همه یک میلیون تومان رو؟

Leris;879014 نوشت:
سلامی دوباره

لطفا به این سوال هم پاسخ دهید.
اول از همه بگم که حکم شرعی تقلب رو از آیت الله خامنه ای میدونم ولی این یکی در مورد مدرک و از اونایی نیست که روی آینده شغلی تاثیر بزاره و یکم متفاوت تره.
16-شخصی در دوران ابتدایی(شما فرض کنید کلاس پنجم)،سال های پیش درسش خیلی خوب بوده و کلا هر سال معدل 20 ولی امسال کم کاری کرده و احتمال این که قبول نشه زیاده و در تمام ماده های درسی تقلب میکنه،در واقع شخصی سوالات امتحان رو از اداره آموزش و پروش به قولی کش میره و به اولیای دانش آموز میده و به دانش آموز میدن برگه های سوالات رو که بخونه در حالی که دانش آموز نمیدونه که استفاده از اینها اشکال داره.خب
سوال بنده این هست که این شخص پس از رسیدن به بلوغ از چند جهت بدهکار است؟از جهت درس و مدرسه که خب دوران ابتدایی طبیعتا در آینده اشخاص تاثیری نداره و تقلب هم نوعی دروغ عملی هست که شخصی که به بلوغ نرسیده از جهت گناهان حق الله تکلیف ندارد،پس فکر کنم این مورد یه جورایی کنار بره!!!در مورد آموزش و پرورش هم خب الان تکلیفش چیه؟باید پول برگه ها رو برگردونه؟(برگه ها نابود شده تا به حال)آیا استفاده از برگه ها به منزله استفاده از بیت المال هست؟
در کل از چند جهت بدهکار هست و چگونه باید جبران کند؟

با سلام و احترام

اگر سوالات را از دیگری دریافت کردند و خواندند از جهت تقلب و عمل خلاف قوانین کارشان جایز نبوده و باید استغفار کنند اما از نظر بدهکاری چیزی بر عهده ایشان نیست.

Leris;879016 نوشت:
17-یک نفر از شخصی دزدی میکنه مثلا مبلغ یک میلیون تومان بعد اون پول دزدی رو جلوی یک نفر دیگه میزاره و او هم مبلغی مثلا 100 هزارتومان از اون رو تصرف و خرج میکنه(یک میلیون جلوش بوده ولی فقط در 100 هزارتومان تصرف میکنه) و بقیه اون پول هم الان در دسترس نیست و در واقع این شخص تصرفی درش نداشته و فقط همون 100 هزارتومان رو استفاده کرده،خب این شخص حالا پشیمان شده و میخواد خودش رو پاک کنه برای جبران باید همون مبلغی که تصرف کرده رو به صاحبش برگردونه؟یا همه یک میلیون تومان رو؟

با تشکر از سوالاتتان

همان مقدار 100 هزار تومان را باید جبران نماید اگر صاحبش را میشناسد برگرداند و اگر صاحبش را نمی شناسد از طرف ایشان با اجازه دفتر مرجع تقلیدش رد مظالم دهد.

موفق و موید باشید

به نام خدا
اللهم صل علی محمد و آل محمد و عجل فرجهم

اگه ما موسیقی ای رو دانلود کردیم که نمیدونیم گروه سازنده اش راضی به دانلود اون بوده یا نه،باید چیکار کنیم؟
آیا این تصور من که:"اگه راضی نبودن شکایت میکردن و سایتی که فایل موسیقی رو گذاشته فیلتر میشد"درسته؟

مرجع ایت الله مکارم شیرازی

اقا از سوپری خرید می کنیم پول خورد نداره می گه بعدا بدید الان نمی دونم به بهضی ها چقدر بدهکارم و یا چقدر اضافه دادم الان باید چه بکنم. چون هرز گاهی خودم بهشون از رو احتیاط پول می دم تا دینی گردنم نباشه؟؟؟ ایا می تونم این حرفشون رو بابت نداشتن پول خورد اتمام معامله در نظر بگیرم چون خودشونم پی گیر نیستند؟؟؟

والي;879868 نوشت:
به نام خدا

اگه ما موسیقی ای رو دانلود کردیم که نمیدونیم گروه سازنده اش راضی به دانلود اون بوده یا نه،باید چیکار کنیم؟
آیا این تصور من که:"اگه راضی نبودن شکایت میکردن و سایتی که فایل موسیقی رو گذاشته فیلتر میشد"درسته؟

مرجع ایت الله مکارم شیرازی

با سلام و عرض ادب

به نظر آیه الله مکارم،دانلود جز با رضایت تولید کنندگان اصلی آن جایز نیست، مگر در صورتی که از کفار حربی باشند، که در این صورت اشکالی ندارد و اگر یقین به رضایت نباشد نمی توانید دانلود و استفاده کنید و تصوری که فرمودید صحیح نیست بلکه باید یقین به رضایت داشت.

پایگاه اطلاع رسانی آیه الله مکارم به آدرس:
http://makarem.ir/websites/farsi/estefta/?mit=819

Reza551;879962 نوشت:
اقا از سوپری خرید می کنیم پول خورد نداره می گه بعدا بدید الان نمی دونم به بهضی ها چقدر بدهکارم و یا چقدر اضافه دادم الان باید چه بکنم. چون هرز گاهی خودم بهشون از رو احتیاط پول می دم تا دینی گردنم نباشه؟؟؟ ایا می تونم این حرفشون رو بابت نداشتن پول خورد اتمام معامله در نظر بگیرم چون خودشونم پی گیر نیستند؟؟؟

با سلام و عرض ادب

در مورد سوال، اینکه پیگیر نیستند به معنای اتمام معامله نیست بلکه باید یقین به رضایت داشته باشید پس نسبت به قبل یا باید حلالیت بطلبید یا مبلغی را بپردازید که یقین کنید قطعا بدهکار نیستید و از این به بعد هم می توانید بگویید اگر فراموش کردید حلال نمایند تا تکلیفی برعهده شما نماند.

موفق و موید باشید

نور;880042 نوشت:
با سلام و عرض ادب

به نظر آیه الله مکارم،دانلود جز با رضایت تولید کنندگان اصلی آن جایز نیست، مگر در صورتی که از کفار حربی باشند، که در این صورت اشکالی ندارد و اگر یقین به رضایت نباشد نمی توانید دانلود و استفاده کنید و تصوری که فرمودید صحیح نیست بلکه باید یقین به رضایت داشت.

http://makarem.ir/websites/farsi/estefta/?mit=819

بسم الله...
ممنون استاد.
حالا که فهمیدم باید چطوری گذشته رو جبران کنم؟ من کلی فایل و موسیقی دانلود کردم که برای هیچکدومشون هم پول پرداخت نکردم!
الان باید چیکار کنم؟

والي;880096 نوشت:

بسم الله...
ممنون استاد.
حالا که فهمیدم باید چطوری گذشته رو جبران کنم؟ من کلی فایل و موسیقی دانلود کردم که برای هیچکدومشون هم پول پرداخت نکردم!
الان باید چیکار کنم؟

با سلام و احترام مجدد و تشکر از شما

باید از صاحبانشان کسب رضایت نمایید یا جبران خسارت کنید و مبلغ آن را به آنها بپردازید.

استفتاء از دفتر آیة الله مکارم در قم

نور;880924 نوشت:

با سلام و احترام مجدد و تشکر از شما

باید از صاحبانشان کسب رضایت نمایید یا جبران خسارت کنید و مبلغ آن را به آنها بپردازید.

با سلام

ببخشید اگه زمانی که دانلودها رو انجام می دادیم حکمش رو نمی دونستیم باز هم باید جبران خسارت کنیم؟

حتی اگر اون زمان دانلود نمی کردیم برامون مهم نبود و هرگز پول خرج این چیزا نمی کردیم؟

اگه آهنگ ها و فیلم ها رو پاک کردیم و الان دیگه نمی دونیم چه چیزایی دانلود کرده بودیم و از چه کسایی و به چه میزان حالا باید چیکار کنیم؟

اگه این فیلمها و آهنگها رو شخص دیگری به ما داده باشه و ما خودمون قصد دانلودش رو نداشتیم و در اون زمان فک نمی کردیم که اشکالی داشته اینکار باید چیکار کنیم؟

مرجع : آیت الله مکارم شیرازی

ñ¡ªz;880965 نوشت:
با سلام

ببخشید اگه زمانی که دانلودها رو انجام می دادیم حکمش رو نمی دونستیم باز هم باید جبران خسارت کنیم؟

با سلام و احترام

بله نیاز به جبران دارد.

ñ¡ªz;880965 نوشت:
حتی اگر اون زمان دانلود نمی کردیم برامون مهم نبود و هرگز پول خرج این چیزا نمی کردیم؟

با سلام و احترام

بازهم نیاز به جبران دارد.

ñ¡ªz;880965 نوشت:
اگه آهنگ ها و فیلم ها رو پاک کردیم و الان دیگه نمی دونیم چه چیزایی دانلود کرده بودیم و از چه کسایی و به چه میزان حالا باید چیکار کنیم؟

از طرف صاحبانشان با اجازه دفتر مرجع تقلیدتان ردمظالم دهید.

ñ¡ªz;880965 نوشت:
اگه این فیلمها و آهنگها رو شخص دیگری به ما داده باشه و ما خودمون قصد دانلودش رو نداشتیم و در اون زمان فک نمی کردیم که اشکالی داشته اینکار باید چیکار کنیم؟

اگر خودتان دانلود نکرده باشید چیزی برعهده شما نیست.

موفق و موید باشید

اگر من بخوام یک فیلم خارجی تماشا کنم تو ایران فقط دانلود رایگانش هست و من هم امکان خرید از خارج کشور ندارم و این فیلم کپی رایت داره. من چطوری می تونم این فیلم رو استفاده کنم. بالاخره این فیلم سازنده ای داره و در خارج از کشور به فروش می رسه و دانلود رایگان نداره ولی در کشور ما چرا. چطور میشه در این وضعیت؟

کشور هایی که ایران باهاشون قرار داد نداره. و کفار حربی مثل امریکا بزن. نوش جونت

فقط طرفهای صاحب قرار داد نمی تونی کپی کنی.
الان استاد ما جزوش مختلطه و نمی دونم چی به چی. ولی حون از افراد سرشناس. حسن ظن گزاشتم که رفته برای کتابش از هر ناشر شاید پنج شش تا اجازه گرفته. به منم گفت حلاله مشکلی نیست

خودشم فرد انقلابیه و معروفیه

Reza551;914715 نوشت:
خودشم فرد انقلابیه و معروفیه

انقلابی بودن که دلیل نمیشه.
بیشتر صحبتم سر این هست که حالا فرضا قرارداد نداریم که واقعا هم نداریم. یعنی حتما باید با شخصی یا تولید کننده ای قرار داد داشت تا بشه اون محصول رو استفاده کرد. مثلا اگر من برم از خونه ی همسایه وسیله هاشو بردارم استفاده کنم مثلا یه تابه بردارم ناهار درست کنم، چون قرارداد ندارم، مشکلی نیست؟ سوال من بیشتر این هست که هر چیزی حالا فیلم، موسیقی یا چیزهایی دیگه، برای شخص دیگه است. اون هزینه کرده و این محصول رو ساخته و من دارم رایگان استفاده می کنم. من هر کاری می کنم متوجه نمی شم چرا این وسط حتما باید قرارداد باشه در صورتی که این محصول برای شخص دیگه ای هست. من دارم بی اجازه اش استفاده می کنم. اصلا این فتواها رو متوجه نمی شم. احساس می کنم این قضیه خیلی واضحه و من اجازه ندارم استفاده کنم.

sara1225;914614 نوشت:
اگر من بخوام یک فیلم خارجی تماشا کنم تو ایران فقط دانلود رایگانش هست و من هم امکان خرید از خارج کشور ندارم و این فیلم کپی رایت داره. من چطوری می تونم این فیلم رو استفاده کنم. بالاخره این فیلم سازنده ای داره و در خارج از کشور به فروش می رسه و دانلود رایگان نداره ولی در کشور ما چرا. چطور میشه در این وضعیت؟

با سلام و عرض ادب

برای دریافت پاسخ دقیق نام مرجع تقلیدتان را ارسال نمایید.

همواره به سلامت باشید

نور;914757 نوشت:
پاسخ

آقای مکارم شیرازی

sara1225;914614 نوشت:

با سلام و عرض ادب

اگر از کشورهایی باشد که کافر حربی محسوب میشوند اشکال ندارد.

http://makarem.ir/main.aspx?lid=0&typeinfo=21&catid=686

نور;915015 نوشت:
با سلام و عرض ادب

اگر از کشورهایی باشد که کافر حربی محسوب میشوند اشکال ندارد.

http://makarem.ir/main.aspx?lid=0&typeinfo=21&catid=686

سلام
فقط باید کشور کافر حرفی باشه، اگر سازنده مسلمان و غیر کافر باشه چی؟
چنین چیزی با فکر من جور در نمیاد. چرا باید اگر کشوری کافر باشه من بتونم از محصولاتش رایگان استفاده کنم؟

sara1225;915041 نوشت:
سلام
فقط باید کشور کافر حرفی باشه، اگر سازنده مسلمان و غیر کافر باشه چی؟
چنین چیزی با فکر من جور در نمیاد. چرا باید اگر کشوری کافر باشه من بتونم از محصولاتش رایگان استفاده کنم؟

با سلام و عرض ادب

طبق استفتا بنابر نظر معظم له فقط در مورد کافر حربی بدون اجازه می توان کپی کرد و در بقیه موارد کسب اجازه شرط است.

استفتاء از دفتر آیه الله مکارم شیرازی در قم

موضوع قفل شده است