جمع بندی ظرافت هاي روان شناختي و همسر موقت

تب‌های اولیه

6 پستها / 0 جدید
آخرین ارسال
ظرافت هاي روان شناختي و همسر موقت

سلام خسته نباشید
من یک مرد متاهل هستم ولی شرایطی برایم پیش آمده که نیاز به همسر موقت پیدا کرده ام
مدتی با ورزش و خواندن قرآن و سرگرم کردن خودم سعی کردم تحمل کنم ولی الان دیگر امکان تحمل و صبر ندارم
به دلیل وجود خانمهای با شرایط نامناسب و طالب روابط نامشروع در اطرافم خیلی به گناه نزدیک هستم
حتی چند بار تا مرز گناه هم رفتم ولی خدا به من کمک کرد که آلوده ندم

حالا از شما راهکار برای ازدواج موقت می خواهم
چطور اقدام کنم و گزینه مناسب را چطور بیابم؟

با نام و یاد دوست

کارشناس بحث: استاد حامی

با سلام خدمت شما برادر محترم
پاسخ پرسش شما در قالب نكات زير بيان مي كنم:

1- به طور كلي ازدواج موقت امري شرعي است. همسر شرعي را نيز بايد مانند ازدواج دائم طبق متعارف خواستگاري كنيد و يا از واسطه هاي اين ازدواج كمك بگيريد.
2- حوزه فقه و شرع احكام خمسه و صحت و بطلان و اصاله الصحه، و اصاله السلامه و...است. ظرافت هاي روان شناختي اجراي عملي احكام به عقل و مصالح عرفي واگذار شده است. به عنوان مثال امر به معروف از نظر شرعي واجب است ولي اين كه به چه كس، چگونه و با چه بيان و دقتي و چه زمان و مكان و نزد چه كساني بگوييم يا نگوييم مسائل روان شناختي اجراي اين حكم است؟
3- ازدواج موقت مي تواند به تناسب شرايط احكام پنجگانه (مباح، مستحب، واجب، مكروه و حرام) به خود بگيرد.
4- هيچ متديني شك ندارد كه اگر شهوت طوري باشد كه اگر مردي ازدواج نكند حتما به گناه جنسي مي افتد ازدواج (موقت يا دائم) براي او واجب مي شود.
5- زني كه مشكل زناشويي دارد و با درمان در درازمدت نمي تواند شوهرش را ارضا كند اگر چه طبق احساس زنانه و حس تملكش برايش سخت است ولي لازم است براي حفظ اجتماع و شوهرش از گناه تغافل كند تا همسرش ازدواج موقت يا دائم كند. غيرت زنانگي اينجا ناپسند است. البته شوهر نيز بايد شرايط روحي همسرش را در نظر بگيرد اگر مي بيند كه او ممكن است از نظر رواني به هم بريزد و نتواند با اين ازدواج كنار آيد بايد اين ازدواج را به صورت سري انجام دهد.
6- زناني اشكال مي كنند كه اگر مرد مشكل جنسي داشت چه طور؟ اينجا نيز مرد بايد دنبال درمان باشد و اگر به دليلي مثل قطع نخاع بودن ناتواني جنسي او ادامه داد بايد همسرش را آزاد بگذارد تا اگر خواست طلاق بگيرد و به خاطر مسائل جنسي به گناه نيفتد.
7- در مشاوره هايي داريم خانواده هايي را كه زن وقتي فهميده شوهرش با خانمي ازدواج موقت كرده است سرناسازگاري گذاشته است و مشاجرات بالاگرفته است و فرزند يا فرزندان در آتش اين مشاجرات از بين مي روند. در بسياري از موارد اين مردان مي گويند اگر مي دانستم اين ازدواج اين قدر به زندگي ام آسيب مي زند دنبال ان نبودم و تلاش مضاعفي مي كردم تا مشكلات زناشويي ما حل شود.
8- اگر به دليلي ازدواج موقت بر مردي واجب شود بايد فوق العاده در گزينش همسر دقت كند كه:
- گرفتار زنان باج گير يا دام هاي مافيايي سايبري و غيرسايبري اخاذ و كلاش نشود،
- هر كسي را براي همسري انتخاب نكند تا از بيماري هاي مقاربي و رفتارهاي جنسي مصون باشد،
- اين ازدواج با زنان بيوه اقوام كه با هم ارتباط دارند نباشد. چون ممكن است به دليلي مانند اختلاف اين سر فاش شود و يا زن با ديدن مكرر آن مرد نتواند وابستگي عاطفي خود را مهار كند.
- در ازدواج موقت پيوسته بايد مانند اشعار ترجيع بند بر موقت بودن اين ازدواج به طور ضمني و صريح و عملي تأكيد شود. موارد زيادي داشته ايم كه زن يا مرد يا هر دو به هم وابسته مي شوند و براي خود و ديگران مشكل ايجاد مي كنند. وقتي مردي در دراز مدت پيوسته همسر موقتش را كه نياز به همدم و همراز و تكيه گاه و مراقب دارد مي بينيد طبيعي است كه اين زن به او به شدت وابسته شود و جدايي برايش بسيار تلخ باشد و حتي سر از افسردگي در آورد. بنابراين مديريت اين رابطه با مرد است كه منطقي تر است نه زن كه عاطفي است.
- مراكز پاسخگويي به سؤالات ديني كارشان علمي است نه اجرايي بنابراين جاي تعجب نيست كه كارشناسان ديني بگويند اين كه همسر موقت سراغ نداريم. واسطه هاي خير معتبر و دفاتر ثبت ازدواج و محضرها كارشان عملي و اجرايي است بنابراين براي اين ازدواج بايد سراغ آنها رفت.
- مشاوره و روان درماني قوانين و اصول حرفه اي و حقوقي خود را دارد. اين قوانين به مشاور اجازه نمي دهد كه وارد كارهاي واسطه گري شود يا خود مشاور با مراجع خود ازدواج (دائم يا موقت) كند.
- كارشناسان پاسخگو در سايت هاي معتبر كارشان اصول و ضوابط خاص خودش را دارد و از نظر تعهدات و اخلاق حرفه اي نمي توانند پاسخگويي را رها كنند و وارد كار واسطه گري شوند. اين به معناي اين نيست كه واسطه گري امر بد يا سخيفي باشد بلكه هر صنف از جامعه بايد در حوزه كاري خود و وظائف محوله كار كند نه بيرون از آن. طق تعهداتي كه كارشناس داده بايد به وظيفه حقوقي و شرعي و اخلاقي خود عمل كند در غير اين صورت تخلف است و مسؤولان مي توانند عذرش را بخواهند.

حامی;832709 نوشت:
گرفتار زنان باج گير يا

9-- موارد متعدد مشاوره اي بودند كه همسر موقت از نظر آبرو چيزي نداشته از دست بدهد ولي از مرد اخاذي مي كرده چون مي دانسته كه او نسبت به حيثيت و آبروي خود حساس است حتي نزد همسايه ها و اقوام و محل كار رفته و آبروي مرد را برده است (دقت شود)

10- موارد متعدد مشاوره اي داشتيم كه زن دائم به هيچ وجه نمي توانسته با ازدواج موقت همسرش كنار بيايد و با شوهرش اختلافشان شده و مشاجرات به همسايه ها و خانواده كشيده شده است. فرزندان در اين اختلافات تباه شده اند و گاهي زن اصرار به طلاق داشته. يعني بايد روحيه و شخصيت و باورها و تعصب هاي همسر اول را در نظر داشت.

حامی;832710 نوشت:
موارد متعدد مشاوره اي بودند كه همسر موقت از نظر آبرو چيزي نداشته از دست بدهد ولي از مرد اخاذي مي كرده چون مي دانسته كه او نسبت به حيثيت و آبروهاي خود حساس است
حتي نزد همسايه ها و اقوام و محل كار رفته و آبروي مرد را برده است (دقت شود)

موارد متعد مشاوره اي داشتيم كه زن به هيچ وجه نمي توانسته با ازدواج موقت همسرش كنار بيايد و با شوهرش اختلافشان شده و مشاجرات به همسايه ها و خانواده كشيده شده است و زن اصرار به طلاق داشته با اين كه فرزند هم داشته اند

12- برخي از افراد متدين اعتقاد دارند اين ازدواج طبق نظر مشهور فقها مستحب است و با توجه به آمار بالاي خيانت ها و زنان بيوه اصرار دارند كه فرهنگ ازدواج موقت را ترويج و تبليغ كنند در واقع اگر به نكات روان شناختي و جامعه شناختي كه بيان شد دقت نشود مانند افرادي مي شويم كه خواستند ابروي عروس را درست كنند چشمش را كور كردند.
ولي حضرت علي فرمودند اگر مستحبي به واجبات صدمه بزند در ان خيري نيست. در مشاوره ها زياد ديده ايم كه افرادي كه ازدواج موقت كرده اند ازگرفتار بي انصافي شده اند در نفقه دادن و همنشيني با فرزندان و همسر دائم بله تا وقتي كه نمي توانند اين آسيب ها مهار كنند مستحبي در كار نيست و چه بسا برايشان كراهت و حرمت هم داشته باشد.
تذكر
13- بنابر آن چه بيان شد پيشنهاد مي كنم شما تاجايي كه امكان دارد تلاش كنيد مشكل را با مشاوره هاي روان شناختي و پزشكي بر طرف كنيد. اگر چنانچه واقعا امكان ندارد با توجه به نكات ياد شده همسر موقت برگزينيد.

تذكر
با توجه به اين كه اين گونه سؤالات قبلا پاسخ داده شده است براي مطالعات بيشتر شما و كاربران محترم را به آرشيو پاسخ ها ارجاع مي دهم اگر سؤالي بود كه انجا نيافتيد در پيام خصوصي در خدمت شما خواهم بود.

ظرافت هاي روان شناختي و همسر موقت
پرسش:
سلام خسته نباشید مردي متاهل هستم ولی شرایطی برایم پیش آمده که نیاز به همسر موقت پیدا کرده ام مدتی با ورزش و خواندن قرآن و سرگرم کردن خودم سعی کردم تحمل کنم ولی الان دیگر امکان تحمل و صبر ندارم به دلیل وجود خانمهای با شرایط نامناسب و طالب روابط نامشروع در اطرافم خیلی به گناه نزدیک هستم حتی چند بار تا مرز گناه هم رفتم ولی خدا به من کمک کرد که آلوده ندم. حالا از شما راهکار برای ازدواج موقت می خواهم
چطور اقدام کنم و گزینه مناسب را چطور بیابم؟
پاسخ:
با سلام خدمت شما برادر محترم
پاسخ پرسش شما در قالب نكات زير بيان مي كنم:
1- ازدواج موقت مرد متأهل، از روي هوسراني و تنوع طلبي ويرانگر و سمّ است و نهاد خانواده را ويران مي كند. بايد تلاش كنيد موانع و عايق هاي زندگي زناشويي خود را با كمك از متخصصان (پزشك، مشاور و...) رفع كنيد تا نيازي به ازدواج موقت نداشته باشيد.
2- حوزه فقه و شرع احكام خمسه و صحت و بطلان و اصاله الصحه، و اصاله السلامه و...است. ظرافت هاي روان شناختي اجراي عملي احكام به عقل و مصالح عرفي واگذار شده است. به عنوان مثال امر به معروف از نظر شرعي واجب است ولي اين كه به چه كس، چگونه و با چه بيان و دقتي و چه زمان و مكان و نزد چه كساني بگوييم يا نگوييم مسائل روان شناختي اجراي اين حكم است؟
3-
به طور كلي ازدواج موقت امري شرعي است. همسر شرعي را نيز بايد مانند ازدواج دائم طبق متعارف خواستگاري كنيد و يا از واسطه هاي اين ازدواج كمك بگيريد. ازدواج موقت مي تواند به تناسب شرايط احكام پنجگانه (مباح، مستحب، واجب، مكروه و حرام) به خود بگيرد.
4- هيچ متديني شك ندارد كه اگر شهوت طوري باشد كه اگر مرد ازدواج نكند حتما به گناه جنسي مي افتد ازدواج (موقت يا دائم) براي او واجب مي شود.
5- زني كه مشكل زناشويي دارد و با درمان در درازمدت نمي تواند شوهرش را ارضا كند اگر چه طبق احساس زنانه و حس تملكش برايش سخت است ولي لازم است براي حفظ اجتماع و شوهرش از گناهان جنسي و خيانت، تغافل كند تا همسرش ازدواج موقت يا دائم كند. غيرت زنانگي اينجا ناپسند است. البته شوهر كه ناچار است واقعا (نه توهما) براي حفظ خود از حرام ازدواج كند، نيز بايد شرايط روحي همسرش را در نظر بگيرد اگر مي بيند كه او ممكن است از نظر رواني به هم بريزد و زن نتواند حتي با كمك از مشاور با اين ازدواج كنار آيد بايد اين ازدواج را به صورت سري انجام دهد.
6- زناني اشكال مي كنند كه اگر مرد مشكل جنسي داشت چه طور؟ اينجا نيز مرد بايد دنبال درمان باشد و اگر به دليلي مثل قطع نخاع بودن ناتواني جنسي او ادامه داد بايد همسرش را آزاد بگذارد تا اگر خواست طلاق بگيرد و به خاطر مسائل جنسي به گناه نيفتد.
7- در مشاوره هايي داريم خانواده هايي را كه زن وقتي فهميده شوهرش با خانمي ازدواج موقت كرده است سرناسازگاري گذاشته است و مشاجرات بالاگرفته است و فرزند يا فرزندان در آتش اين مشاجرات از بين مي روند. در بسياري از موارد اين مردان مي گويند اگر مي دانستم اين ازدواج اين قدر به زندگي ام آسيب مي زند دنبال آن نبودم و تلاش مضاعفي مي كردم تا مشكلات زناشويي ما حل شود.
8- اگر به دليلي ازدواج موقت بر مردي واجب شود بايد فوق العاده در گزينش همسر دقت كند كه:
- گرفتار زنان باج گير يا دام هاي مافيايي سايبري و غيرسايبري اخاذ و كلاش نشود،
- هر كسي را براي همسري انتخاب نكند تا از بيماري هاي مقاربي و رفتارهاي جنسي مصون باشد،
- اين ازدواج با زنان بيوه اقوام كه با هم ارتباط دارند نباشد. چون ممكن است به دليلي مانند اختلاف اين سر فاش شود و يا زن با ديدن مكرر آن مرد نتواند وابستگي عاطفي خود را مهار كند.
- در ازدواج موقت پيوسته بايد مانند اشعار ترجيع بند بر موقت بودن اين ازدواج به طور ضمني و صريح و عملي تأكيد شود. موارد زيادي داشته ايم كه زن يا مرد يا هر دو به هم وابسته مي شوند و براي خود و ديگران مشكل ايجاد مي كنند. وقتي مردي در دراز مدت پيوسته همسر موقتش را كه نياز به همدم و همراز و تكيه گاه و مراقب دارد مي بينيد طبيعي است كه اين زن به او به شدت وابسته شود و جدايي برايش بسيار تلخ باشد و حتي سر از افسردگي در آورد. بنابراين مديريت اين رابطه با مرد است كه منطقي تر است نه زن كه عاطفي است.
- مراكز پاسخگويي به سؤالات ديني كارشان علمي است نه اجرايي بنابراين جاي تعجب نيست كه كارشناسان ديني بگويند اين كه همسر موقت سراغ نداريم. واسطه هاي خير معتبر و دفاتر ثبت ازدواج و محضرها كارشان عملي و اجرايي است بنابراين براي اين ازدواج بايد سراغ آنها رفت.
- مشاوره و روان درماني قوانين و اصول حرفه اي و حقوقي خود را دارد. اين قوانين به مشاور اجازه نمي دهد كه وارد كارهاي واسطه گري شود يا خود مشاور با مراجع خود ازدواج (دائم يا موقت) كند.
- كارشناسان پاسخگو در سايت هاي معتبر كارشان اصول و ضوابط خاص خودش را دارد و از نظر تعهدات و اخلاق حرفه اي نمي توانند پاسخگويي را رها كنند و وارد كار واسطه گري شوند. اين به معناي اين نيست كه واسطه گري منطقي و مشروع، امر بد يا سخيفي باشد بلكه هر صنف از جامعه بايد در حوزه كاري خود و وظائف محوله كار كند نه بيرون از آن. طق تعهداتي كه كارشناس داده بايد به وظيفه حقوقي و شرعي و اخلاقي خود عمل كند در غير اين صورت تخلف است و مسؤولان مي توانند عذرش را بخواهند.

9- موارد متعدد مشاوره اي بودند كه همسر موقت از نظر آبرو چيزي نداشته از دست بدهد ولي از مرد اخاذي مي كرده چون مي دانسته كه او نسبت به حيثيت و آبروي خود حساس است حتي نزد همسايه ها و اقوام و محل كار رفته و آبروي مرد را برده است (دقت شود)

10- موارد متعدد مشاوره اي داشتيم كه زن دائم به هيچ وجه نمي توانسته با ازدواج موقت همسرش كنار بيايد و با شوهرش اختلافشان شده و مشاجرات به همسايه ها و خانواده كشيده شده است. فرزندان در اين اختلافات تباه شده اند و گاهي زن اصرار به طلاق داشته. يعني بايد روحيه و شخصيت و باورها و تعصب هاي همسر اول را در نظر داشت.
121- برخي از افراد متدين اعتقاد دارند اين ازدواج طبق نظر مشهور فقها مستحب است و با توجه به آمار بالاي خيانت ها و زنان بيوه اصرار دارند كه فرهنگ ازدواج موقت را ترويج و تبليغ كنند در واقع اگر به نكات روان شناختي و جامعه شناختي كه بيان شد دقت نشود مانند افرادي مي شويم كه خواستند ابروي عروس را درست كنند چشمش را كور كردند.
ولي حضرت علي فرمودند اگر مستحبي به واجبات صدمه بزند در آن خيري نيست. در مشاوره ها زياد ديده ايم كه افراد ماأهلي كه ازدواج موقت كرده اند از گرفتار بي انصافي شده اند در نفقه دادن و همنشيني با فرزندان و همسر دائم بله تا وقتي كه نمي توانند اين آسيب ها مهار كنند مستحبي در كار نيست و چه بسا برايشان كراهت و حرمت هم داشته باشد.
تذكر
13- بنابر آن چه بيان شد پيشنهاد مي كنم شما تاجايي كه امكان دارد تلاش كنيد مشكل را با مشاوره هاي روان شناختي و پزشكي بر طرف كنيد. اگر چنانچه واقعا امكان ندارد با توجه به نكات روان شناختي ياد شده همسر موقت برگزينيد.

.......................

منبع: انجمن گفتگوي ديني؛ بخش مشاوره، كارشناس: حامي، 20/1/1397.

موضوع قفل شده است