جمع بندی آیا استفاده از اذکار بدون معنی مشکل شرعی دارد؟

تب‌های اولیه

8 پستها / 0 جدید
آخرین ارسال
آیا استفاده از اذکار بدون معنی مشکل شرعی دارد؟

سلام .
امیدوارم که خوب و خوش و سلامت باشین .

یه سوال برام پیش اومده گفتم از حضورتون بپرسم . قبلش چند مساله که باهاش برخور کردم رو عنوان میکنم و بعد سوالم رو میپرسم .

1. من خیلی پیش تر ها جایی خونده بودم که استفاده از ذکرهای بدون معنی حرام هست .

2. گربه ای رو در درون یک دیگ مسی قرار بدین و آرام آرام زیر اون دیگ مسی رو گرم کنین و در همین حین کسی شروع به دف زدن یا دمبک زدن بکنه ... به مرور زمان پاهای گربه شروع به سوختن میکنه و صدای اون دف یا دمبک رو همزمان میشنوه ... بعدش گربه رو از درون ظرف در بیارین و این عمل را چند بار دیگر در زمانهای دیگر تکرار کنین .... بعد از مدتی این گربه هر وقت صدای دف یا تمبک رو بشنوه شروع به بالا و پایین پریدن میکنه و اصطلاحا میگن گربه داره میرقصه .

3. آزمایشهای متعدد زیاد دیگری هم در مورد میمون ها در این ارتباط انجام شده و حالات مشابهی مانند آنچه در مثال فوق اتفاق افتاد برای اون میمونها هم میوفته .

4. در بودیسم ... اون جور که من مطالعه کردم افراد میتونن ذکری رو تقدیس کنن ... مثلا میتونن یک نوع عود بخصوص که نوعی مخدر هست رو تنفس کنند و در همین حین ذکری رو تقدیس میکنند ( هزاران بار در درون ذهنشون میگن ) مثلا با بخور خاصی اراده شون بیشتر میشه در این زمان ذکری که میتونه بی معنا باشه رو در ذهن و روحشون تقویت میکنند . مثلا در حالی که در کنار هم جمع هستند و قدرت روحی و اراده رو در درون خودشون احساس میکنند مثلا میگن ... آکوالاما ...
بعدا هر جا نیاز به اراده داشتند مدیتیشن میکنند و لفظ آکوالاما رو تکرار میکنن .

5. یا مثلا وقتی بودایی ها در حال تقویت یکی از چاکراه های بدنشون هستند یک ذکر دلخواه بی معنا رو مرتب تکرار میکنند . با این کلمه کلیدی ذهن و فکر خودشون رو نشانه گذاری میکنند تا هر زمانی که خواستند بتونند سریع تغیر مود بدن و اون چاکراه رو فعال کنند و در مودی جدید load بشن .

6. حالا فرض کنیم من مودهای متفاوتی بخوام برای خودم تعریف کنم ... مثلا

مود یادگیری علم جدید
مود فراموشی مساله ای
مود تمرکز
مود اراده بالا
مود کار و تلاش
و ....
و برای هر کدوم از اونها ذکری بی معنا تعریف کنم و بخوام با اونها مغزم رو نشانه گذاری کنم وضعیت چگونه هست

6. طبق پرسشی که قبلا از جناب سمیع پرسیدم ... ممکن هست بکاربری علوم غریبه حرام نباشه و بسته به نو ع کاربردش حرام بودنش مصداق پیدا کنه .

7. آیا من میتونم از اذکار بدون معنی استفاده کنم .

متشکرم .

با نام و یاد دوست

کارشناس بحث: جناب استاد

هرمیون;831555 نوشت:
آیا من میتونم از اذکار بدون معنی استفاده کنم .

سلام علیکم
اینکه گفتن اذکار بدون معنی از نظر شرعی چه حکمی دارد را باید طبق نظر مرجع تقلیدتان از گروه احکام سوال بفرمایید.

اما از نظر اخلاقی و عرفانی لازم است بدانید کلمه ای که به عنوان ذکر انتخاب می شود ولو به ظاهر بی معنی باشد، اما در ملکوت عالم تاثیر گذار است و این تاثیرات بدون اینکه متوجه باشید بر روی شما تکوینا خواهند بود.
به این کلام شریف که متعلق به یکی از اولیاء الله است دقت کنید:
((به طور كلى هر عبادتى كه مستند به روايات بوده و از جانب پيشوايان معصوم عليهم‏ السلام به ما رسيده باشد، عمل به آن بلا مانع است. به خصوص اگر به طور عام دستور داده باشند؛ مثل اينكه فرموده باشند: «هر كس» اين عمل را انجام دهد فلان پاداش نصيب او خواهد شد.
همچنان‏ كه عمل يا دستورى كه مستند به روايات نباشد، نه تنها انجامش قرب آور نيست بلكه گاه موجب دورى يا برخى مفاسد ديگر نيز مى ‏شود.))

وقتی معصوم علیه السلام لفظی را با دستورالعملی تعیین می کند از تمام شئون آن دستور و آثارش مطلع است اما وقتی ما از نزد خودمان یا دستوراتی خارج از دین و به هر عنوانی چه یوگا و چه مدیتیشن و امثال آن ، دستوری را انجام می دهیم ، از نحوه تاثیرات آن مطلع نیستیم.
ممکن است شما اثار دنیایی آن دستور را دیده باشید مثلا با مدیتیشن آرامش اعصاب پیدا کرده باشید ولی از آثار ملکوتی و لاهوتی آن دستور مطلع نیستید.
مقصود ورزش و حرکات تمرکزی نیست ، بلکه مقصود بیان الفاظ ، نحوه رفتار و اعمال و امثال اینهاست.
ما یا قائل به آخرت و عوالم غیر از این دنیا هستیم یا نیستیم. اگر هستیم که باید از دستوراتی پیروی کنیم که مطمئن باشیم آن عوالم را نیز مد نظر قرار داده اند و اگر نیستیم که باید اعتقادات خود را اصلاح کنیم.

نتیجه آنکه گفتن الفاظی ولو بدون معنی به عنوان ذکر (به هر قصد و نیتی ) صحیح نبوده و حتما آثاری در پی خواهد داشت که چون از مبداء عصمت نبوده است ، آن آثار زیان بار خواهند بود.
موفق باشید.

سلام جناب استاد .

جناب استاد ازتون خواهش میکنم در ارتباط با این موضوعی که میخوام عنوانش کنم بر اساس تجربیاتتون بهم جواب بدین ، نه بر اساس اعتقاداتی که تجربه نشده اند .

جناب استاد من خودم به دعا کردن اعتقادی ندارم ... یعنی من اعتقاد ندارم که اگر من از خدا بخوام که مثلا در زندگی پولدارم بکنه یا اینکه سرپناه بهم بده یا ... این دعا ها رو مستجاب میکنه ( این مساله رو بارها و بارها تجربه کردم ) تجربه شخصی من این هستش که دعا از مسیری دیگر عمل میکنه ... کسی اگر دعا بکنه ( مثلا اخلاقش خوب میشه ) ، صورتش نورانی میشه ، دیگران بیشتر دوسش دارند و ... حال خیلی از خواسته های ما در این مسیر هستند که برآورده میشن ... مثلا شخصی 40 شب نماز شب میخونه که به فلان خواسته اش برسه ، اگر خ استه طرف در مسیر اخلاق خوب ، نورانی بودن چهره ، دوست داشتن دیگران بود دعاش برآورده میشه ولی اگر خواسته شخص نیاز به براورده شدن اسباب مادی داشته باشه خوب تجربه شخصی من این بوده که چنین اتفاقی نمیوفته .

من اعتقادم الان اینجوری شده که خدا دنیا رو بر اساس اسباب و عللی خلق کرده و دنیا رو به حال خودش گذاشته ، خیلی از این اسباب رو ما میبینیم و درک میکنیم ( مانند سوزاننده بودن آتش ) و خیلی چیزها رو ما درک نمیکنیم که مثلا بهش میگن علوم غریبه . من چند مثالش رو در زیر میزنم .

1. امام علی فرمایشی دارند که میگویند چشم زخم حق هست و اینکه اگر کسی خود را در برابر اون محافظت کنه هم حق هست . یعنی به نظر من خدا دنیا رو طوری خلق کرده که اگر مثلا کسی خیلی فخر فروشی کنه ! بیشتر چشم میخوره ، و اتوماتیک مشگلات بیشتری سره راهش قرار میگیره .

2. مثلا از آیت الله بهجت نقل هست که اگر میخواهید دعا کنید طوری آن دعا رو انجام بدین که انگار خواسته شما پشت درب هست .

3. مثلا داستان امام عسگری که فردی مسیحی در درون دستشون استخوان پیامبری رو میگرفتند و با آن باعث نزول باران میشدند .

4. یا بلعم بعورا که با اسم اعظم میخواست جلوی حضرت موسی رو بگیره

چیزی که من بهش رسیدم این هستش که اگر عا هم بخواد جواب بده ... در نهایت بتید اون دعا تبدیل به یکی از قوانین علت و معلولی بشه تا به جواب برسه و اینی که فکر کنیم خدا اون بالا نشسته و قاضی و الهاجات هست ... خوب من چنین چیزی رو ندیدم .

مثلا ... اگر من دعایی بکنم ... مثلا دعایی رو در در قنوتم بکنم و رد بشم . با اینکه اون دعا رو خیلی بهش نیاز دارم به نتیجه نمیرسم . ولی اگر مثله بلعم بعورا برم بالای کوه ... یه جای تنگ و تاریک و سرد گیر بیارم و با درخواست و شیون و ناله همه چیز رو ازش بخوام تبدیل میشه به اسم اعطم و هر خواسته ای داشته باشم جواب داده میشه ... چون خدا چنین اسباب علت و معلولی رو بوجود اورده .

مثلا اگر من خواسته ای رو داشته باشم و اون رو پشت درب ببینم به اون میرسم ... مثلا خیلی از مدیرها رو میبینم که اگر خواسته ای داشته باشن خودشون شایعه اش رو بوجود میارن ... و بعد از مدتی شایعه تحقق پیدا میکنه چون خدا چنین قوانین علت و معلولی رو بوجود اورده .

و ...

خوب اگر کسی نخواد دعا کنه و تنها این قواعد و قوانین رو بشناسه میتونه به خواسته اش در بسیاری از جهت ها برسه . تجربه من این بوده که یک سومالیایی مسلمان با هزاران دعا کردن با چشمانی گرسنه رو به آسمان میمیره و دعای یک مسحی که استخوان پیامبری رو در دست میگیره و برای فخر فروشی طلب باران میکنه مستجاب میشه ...

چرا ...
چون اسباب و علل و عوامل مادی دنیا اینجوری هست .

مساله ای رو که من دربارش صحبت کردم و استفاده از ذکر بدون معنی هم در حقیقت اون رو به نوعی استفاده از علل و عواملی مدونم که خدا دنیا رو بر اساسش خلق کرده و داره اونجوری مدیریتش میکنه .

میخواستم نظرتون رو در مورد مسایلی که مطرح کردم و مشخصا تجربیاتتون رو بدونم ، متشکرم .

[="Arial"]

هرمیون;832012 نوشت:
استفاده از ذکر بدون معنی

[=arial]سلام
من متوجه منظورتون نمیشم
مگه نمیگین میخواین با استفاده از اذکار به خواسته هاتون برسین؟
خب حالا چرا اذکار بی معنی؟؟؟
اولا اذکاری که رو که من و شما بهش میگیم بی معنی
مطمئن باشین صددرصد در زبانهای دیگه معنی دارن
ثانیا به قول جناب استاد حتی اذکار بی معنی هم اثرات خودش رو داره
شما قراره با این اثرات چکار کنی؟
کسی هست که بتونه راه رو از چاه نشونتون بده؟

چگونه می توان پی به اثرات اذکار ببرن خوب بعضی اذکار درجه معنوی رو بالا می بره ولی بلا سر ادم میاره یا فقیر می کنه. و استادم پیدا نمی شه. کتابی معرفی بفرمایید

هرمیون;831555 نوشت:
سلام .

یه سوال برام پیش اومده گفتم از حضورتون بپرسم . قبلش چند مساله که باهاش برخور کردم رو عنوان میکنم و بعد سوالم رو میپرسم .

1. من خیلی پیش تر ها جایی خونده بودم که استفاده از ذکرهای بدون معنی حرام هست .

2. گربه ای رو در درون یک دیگ مسی قرار بدین و آرام آرام زیر اون دیگ مسی رو گرم کنین و در همین حین کسی شروع به دف زدن یا دمبک زدن بکنه ... به مرور زمان پاهای گربه شروع به سوختن میکنه و صدای اون دف یا دمبک رو همزمان میشنوه ... بعدش گربه رو از درون ظرف در بیارین و این عمل را چند بار دیگر در زمانهای دیگر تکرار کنین .... بعد از مدتی این گربه هر وقت صدای دف یا تمبک رو بشنوه شروع به بالا و پایین پریدن میکنه و اصطلاحا میگن گربه داره میرقصه .

3. آزمایشهای متعدد زیاد دیگری هم در مورد میمون ها در این ارتباط انجام شده و حالات مشابهی مانند آنچه در مثال فوق اتفاق افتاد برای اون میمونها هم میوفته .

4. در بودیسم ... اون جور که من مطالعه کردم افراد میتونن ذکری رو تقدیس کنن ... مثلا میتونن یک نوع عود بخصوص که نوعی مخدر هست رو تنفس کنند و در همین حین ذکری رو تقدیس میکنند ( هزاران بار در درون ذهنشون میگن ) مثلا با بخور خاصی اراده شون بیشتر میشه در این زمان ذکری که میتونه بی معنا باشه رو در ذهن و روحشون تقویت میکنند . مثلا در حالی که در کنار هم جمع هستند و قدرت روحی و اراده رو در درون خودشون احساس میکنند مثلا میگن ... آکوالاما ...
بعدا هر جا نیاز به اراده داشتند مدیتیشن میکنند و لفظ آکوالاما رو تکرار میکنن .

5. یا مثلا وقتی بودایی ها در حال تقویت یکی از چاکراه های بدنشون هستند یک ذکر دلخواه بی معنا رو مرتب تکرار میکنند . با این کلمه کلیدی ذهن و فکر خودشون رو نشانه گذاری میکنند تا هر زمانی که خواستند بتونند سریع تغیر مود بدن و اون چاکراه رو فعال کنند و در مودی جدید load بشن .

6. حالا فرض کنیم من مودهای متفاوتی بخوام برای خودم تعریف کنم ... مثلا

مود یادگیری علم جدید
مود فراموشی مساله ای
مود تمرکز
مود اراده بالا
مود کار و تلاش
و ....
و برای هر کدوم از اونها ذکری بی معنا تعریف کنم و بخوام با اونها مغزم رو نشانه گذاری کنم وضعیت چگونه هست

6. طبق پرسشی که قبلا از جناب سمیع پرسیدم ... ممکن هست بکاربری علوم غریبه حرام نباشه و بسته به نو ع کاربردش حرام بودنش مصداق پیدا کنه .

7. آیا من میتونم از اذکار بدون معنی استفاده کنم .

متشکرم .

سلام،
شاید چون اسمش را ذکر گذاشته‌اید کمی سؤالتان غلط‌انداز شده باشد، شما در اصل دارید یک تکنیک روان‌شناسی به کار می‌برید و طبیعتاً به خودی خود اشکالی نداره، حالا می‌توانید ذکرهایتان را از ذکرهای اسلامی انتخاب کنید که به خودی خود ثواب هم داشته باشه ولی اگر بی‌معنا هم باشند چیزی مثل علامتگذاری است که با تکرار به ناخودآگاه خودتون می‌سپاریدش ... همونطور که در زبان‌های متفاوت برای یک مفهوم نام‌ها و عبارات متفاوتی وجود دارد و اشکال شرعی هم ندارد که مردم به زبان‌های مختلف حرف بزنند و منظورشان را برسانند طبیعتاً اینکه برای القاء حالات مختلف در خودتان هم از نشانه‌هایی که سابقاً بی‌معنا بوده‌اند و الآن تازه خودتان دارید برایشان معنا درست می‌کنید استفاده نمایید بلامانع خواهد بود ... همانطور که اگر کسی برای آنکه خشمش فروکش کند به او می‌گویند از ده تا ۱ وارونه بشمر یا تنفس عمیق بکش شما هم می‌توانید این تکنیک خودتان را به کار ببرید و مثلاً بگویید ۱۰۰ بار بگو «فلان» و قبلاً به ناخودآگاه خودم ثبت کردم که باید با این کلمه آرام بشوم ...
از آنجایی که قیاس در احکام دین حرام است سریع قضاوت نمی‌کنم که این کار شما حتماً حلال است، ولی فکر کنم اگر بیان سؤالتان را عوض کنید و همین مطلب را به زبان علمی و مثل یک تکنیک روان‌شناسی مطرح کنید و مثال‌هایتان را هم از ادیان منحط (اگرچه مطالب علمی درشان باشد) نیاورید منافاتی هم میان آن و قوانین اسلام دیده نشود ... با رعایت نکردن این مطلب ناخودآگاه ذهن به سمت این مطلب می‌رود که شاید انحرافی در کار باشد و اگر هم نگویند حرام است می‌گویند چه کاری است سری که درد نمی‌کند را دستمال ببندیم، احتیاطاً سمتش نروید ...
و طبیعتتاً چه بهتر که بشود چنین کارکردی را از اذکار اسلامی خودمان بیرون بکشیم و برای هر چیزی یک ذکر استاندارد اسلامی دربیاوریم که هم ثواب داشته باشد و هم تشابه به کفار (مثل مانترایی که در tm می‌گویند و آن هم بی‌معناست) هم پیدا نکند ... اگر صورت روان‌شناسانانه و علمی هم به آن بدهید احتمالاً بتوانید از آن استفاده کنید بدون آنکه مشکل تشابه به کفار پیش بیاید ... البته استانداردسازی با اذکار دینی را هم باید مراقب بود که صورت بدعت در دین هم به خود نگیرد و بدانیم که اینها تکنیک‌های روان‌شناسانه است نه چیزی که در متن دین وارد شده باشد یا به ما رسیده باشد ...
اگر هم برای کارهایی که می‌خواهید بکنید و نتایجی که می‌خواهید بگیرید قبلاً راهکاری در خود دین ارائه شده باشد که دیگر درستش این است که از همان استفاده کنید ... و الله العالم

پرسش:
من میتوانم از اذکار بدون معنی استفاده کنم.؟

پاسخ:
از نظر اخلاقی و عرفانی لازم است بدانید کلمه ای که به عنوان ذکر انتخاب می شود ولو به ظاهر بی معنی باشد، اما در ملکوت عالم تاثیر گذار است و این تاثیرات بدون اینکه متوجه باشید بر روی شما تکوینا خواهند بود.
به این کلام شریف که متعلق به یکی از اولیاء الله است دقت کنید:
((به طور كلى هر عبادتى كه مستند به روايات بوده و از جانب پيشوايان معصوم (عليهم‏ السلام) به ما رسيده باشد، عمل به آن بلا مانع است. به خصوص اگر به طور عام دستور داده باشند؛ مثل اينكه فرموده باشند: «هر كس» اين عمل را انجام دهد فلان پاداش نصيب او خواهد شد.
همچنان‏ كه عمل يا دستورى كه مستند به روايات نباشد، نه تنها انجامش قرب آور نيست بلكه گاه موجب دورى يا برخى مفاسد ديگر نيز مى ‏شود.))

وقتی معصوم (علیه السلام) لفظی را با دستورالعملی تعیین می کند از تمام شئون آن دستور و آثارش مطلع است اما وقتی ما از نزد خودمان یا دستوراتی خارج از دین و به هر عنوانی چه یوگا و چه مدیتیشن و امثال آن، دستوری را انجام می دهیم ، از نحوه تاثیرات آن مطلع نیستیم.
ممکن است شما آثار دنیایی آن دستور را دیده باشید مثلا با مدیتیشن آرامش اعصاب پیدا کرده باشید ولی از آثار ملکوتی و لاهوتی آن دستور مطلع نیستید.
مقصود ورزش و حرکات تمرکزی نیست، بلکه مقصود بیان الفاظ ، نحوه رفتار و اعمال و امثال اینهاست.
ما یا قائل به آخرت و عوالم غیر از این دنیا هستیم یا نیستیم. اگر هستیم که باید از دستوراتی پیروی کنیم که مطمئن باشیم آن عوالم را نیز مد نظر قرار داده اند و اگر نیستیم که باید اعتقادات خود را اصلاح کنیم.

نتیجه آنکه گفتن الفاظی ولو بدون معنی به عنوان ذکر (به هر قصد و نیتی ) صحیح نبوده و حتما آثاری در پی خواهد داشت که چون از مبداء عصمت نبوده است ، آن آثار زیان بار خواهند بود.

موضوع قفل شده است