آیا دزدیدن طرح و ایده مشکل شرعی دارد؟

تب‌های اولیه

10 پستها / 0 جدید
آخرین ارسال
آیا دزدیدن طرح و ایده مشکل شرعی دارد؟

[="Times New Roman"][="Black"]سلام و عرض احترام خدمت کارشناس محترم.

آیا دزدیدن طرح و ایده برای راه اندازی کسب و کار مشکل شرعی دارد؟

مثلا با کسی درباره طرحی صحبت می کنید و میگید می خواید اینکارو بکنید تا نظر اون رو هم بدونید شاید کمکتون کنه.

بعد از مدتی می بینید طرف رفته طرح شما رو اجرا کرده و کارش گرفته.

وقتی هم میگی چرا اینکارو کردی و این طرح من بود ، میگه می خواستی نگی.

خب آدم روی مردانگی و شرافت انسان ها حساب میکنه که یه حرفی میزنه ، همش که نباید زور بالا سر آدم باشه.

اینکار مشکل شرعی داره؟

مرجع: آقای مکارم.[/][/]

با نام و یاد دوست

کارشناس بحث: استاد سجاد

[="Tahoma"][="Black"]

Im_Masoud.Freeman;830954 نوشت:
سلام و عرض احترام خدمت کارشناس محترم.

مثلا با کسی درباره طرحی صحبت می کنید و میگید می خواید اینکارو بکنید تا نظر اون رو هم بدونید شاید کمکتون کنه.

خب آدم روی مردانگی و شرافت انسان ها حساب میکنه که یه حرفی میزنه ، همش که نباید زور بالا سر آدم باشه.

اینکار مشکل شرعی داره؟

مرجع: آقای مکارم.

با عرض سلام و احترام و تشکر از سؤال شما

آرى، اختراع و ایجاد طرح و ایده جدید نيز با شرايط خاصّى در عرف عقلا، حقوقى براى مخترع و پدیدآور مى‌آورد كه رعايت آن شرعاً واجب است.

در پناه حضرت حق باشید

پی نوشت:
آیت الله مکارم شیرازی ، استفتائات ج 3 ص 557[/]

[=Times New Roman]سلام و عرض احترام خدمت کارشناس محترم.

اینکار مشکل شرعی داره؟

مرجع: آقای مکارم.

[/QUOT

برادر گرامی اینجا ایرانه . آدم کلا با کسی نباید درباره موفقیتهاو ایده هاش حرف بزنه.

[=Times New Roman]سلام مجدد و تشکر از پاسخگویی شما.

سجاد;831613 نوشت:

با عرض سلام و احترام و تشکر از سؤال شما

آرى، اختراع و ایجاد طرح و ایده جدید نيز با شرايط خاصّى در عرف عقلا، حقوقى براى مخترع و پدیدآور مى‌آورد كه رعايت آن شرعاً واجب است.

در پناه حضرت حق باشید

پی نوشت:
آیت الله مکارم شیرازی ، استفتائات ج 3 ص 557

در فرض سوال
[=Times New Roman]

درآمدی که در این راه ( دزدیدن طرح و ایده دیگران ) به دست میاد حلال هست؟ یا فقط گناه رعایت نکردن حقوق دیگران گردنش هست؟

[="Tahoma"][="Black"]

Im_Masoud.Freeman;831632 نوشت:
درآمدی که در این راه ( دزدیدن طرح و ایده دیگران ) به دست میاد حلال هست؟ یا فقط گناه رعایت نکردن حقوق دیگران گردنش هست؟

با عرض سلام و احترام مجدد

اگر بر مبنای قضاوت عرف متعهد و آگاه ، خسارتی به صاحب طرح زده باشد ، ضامن است و باید جبران نماید.

پی نوشت:
استفتاء از دفتر آیت الله مکارم شیرازی در قم[/]

[="Times New Roman"][="Black"]

سجاد;831643 نوشت:

با عرض سلام و احترام مجدد

اگر بر مبنای قضاوت عرف متعهد و آگاه ، خسارتی به صاحب طرح زده باشد ، ضامن است و باید جبران نماید.

پی نوشت:
استفتاء از دفتر آیت الله مکارم شیرازی در قم

1- اینکه خودش دیگه نمی تونه به عنوان یه طرح نو و ابتکاری ازش درآمد زایی کنه از نظر عرف متعهد و آگاه خسارت محسوب میشه؟

2- ضامن است یعنی چی؟

3- سوال من درباره حلال و حرام بودن درآمدش بود ، اما شما چیز دیگه ای جواب دادید.[/]

Im_Masoud.Freeman;831649 نوشت:
[=Times New Roman]

1- اینکه خودش دیگه نمی تونه به عنوان یه طرح نو و ابتکاری ازش درآمد زایی کنه از نظر عرف متعهد و آگاه خسارت محسوب میشه؟

2- ضامن است یعنی چی؟

3- سوال من درباره حلال و حرام بودن درآمدش بود ، اما شما چیز دیگه ای جواب دادید.

برادر من مطمئن باش اگر الان بری دم منزل مرجع تقلید و همین سوالو بپرسی، کم و بیش همین جواب رو میشنوی. حتی ممکنه یه چیز بگن به ضرر شما! شما تنها کاری که میتونی بکنی اینه که خود خوری نکنی و بیخیال بشی، یا ببخششون و حلال کن یا نبخش و فراموش کن یا اگر هم فراموش نمی کنی اینقدر آدم حسابش نکن که بهش فکر کنی. اینو ازین جهت میگم که خودم هم تو این شرایط بودم. یه راه دیگه هم داره و اون اینه که بری روبروش وایسی و بگی خیلی نامردی که فلان کردی و با مشت بزنی توی دهنش و توی خودت نریزی. اون الان عین خیالشم نیست و داره کیف می کنه اما شما از ناراحتی خوابت نمیبره و این به ضرر شماست

منم طرح و ایده دزدیدم ...

اصولا طرح ها و ایده ها مثال نسیم یا بادی میمونن که میان و میرن .

یه روز در درون اتوبان بودم و داشتم رانندگی میکردم . ناگهان ایده ای اومد در درون ذهنم ... هی میخواستم نگهش دارم ... ولی نتونستم میخواستم یه گوشه پارک کنم و بهش فکر کنم ولی جایی نبود . در اخر به ایده گفتم نمیخوامت برو دنبال کارت .

یه باره دیگه هم تو پارک وایساده بودم که یهو دیدم یه سری ایده اومدن و از وسط تن و بدن من عبور کردن و ...

یه بار دیگه دیدم یه ایده داره به یه سمتی میره . منم دویدم و دویدم و تنها تنونستم ته اون ایده رو بگیرم و اون ایده مثله یه دوک نخ ریسی باز شد و اون ایده رو از ته ش جمع کردم تا اینکه تونستم به سرش برسم .

یه بار هم دنبال یه ایده دویدم ولی من رو انداخت تو چاله

ایده ها رو باید شیکار کرد .

[="Tahoma"][="Black"]

Im_Masoud.Freeman;831649 نوشت:
- اینکه خودش دیگه نمی تونه به عنوان یه طرح نو و ابتکاری ازش درآمد زایی کنه از نظر عرف متعهد و آگاه خسارت محسوب میشه؟

2- ضامن است یعنی چی؟

3- سوال من درباره حلال و حرام بودن درآمدش بود ، اما شما چیز دیگه ای جواب دادید.

با تشکر از سؤال مجدد شما

1. بنده نمی توانم به جای عرف جواب دهم اما نظر شخصی ام این است که در بسیاری از موارد ، عرف آگاه و متعهد ، استفاده از طرح نو و ابتکاری دیگران که درآمد زایی هم دارد را نوعی خسارت به آنها تلقی می کند .

2. ضامن است یعنی باید جبران خسارت کند.

3. حرام بودن این کار معلوم نیست.

در پناه حضرت حق باشید

استفتاء از دفتر معظم له[/]

موضوع قفل شده است