جمع بندی میخوام یه شب تو بهشت زهرا بمونم

تب‌های اولیه

3 پستها / 0 جدید
آخرین ارسال
میخوام یه شب تو بهشت زهرا بمونم

چند ماهیه عزیزی رو از دست دادم ولی هنوز باور نکردم
قربستون ارامش عجیبی رو بهم میده اکثر روزها سر مزارش هستم خیلی وقتها هم شده تا غروب موندم ولی بعدش چون غیر قانونی بوده برگشتم
دلم میخواد شب تا صبح بمونم سر مزارش قران بخونم براش
میدونم غیر قانونیه و از لحاظ شرعی مکروه ولی از یه طریقی مخفیانه میمونم
کسی بوده تجربه مشابه داشته باشه و شب مونده باشه؟ چه جور هست؟ امنیت داره ؟
میگن ترس داره ولی من غروبش رو تجربه کردم اصلا نترسیدم برا من اونجا مثل بهشت میمونه چون عزیزم اونجاست
یه جا خوندم که گفته بود روح مرده اذیت میشه وقتی شب بمونیم پیششون اخه چرا؟ صحت داره؟ حتی اگه قران بخونم براش بازم اذیت میشه؟
کمکم کنید به یه جمع بندی برسم

با نام و یاد دوست

کارشناس بحث: استاد تذکره

عده‌ای از فقها با توجه به روایاتی که ظهور در منع زیارت اهل قبور در شب دارد؛ به کراهت زیارت اهل قبور در شب فتوا داده‌اند.
از طرفی در برخی از روایات اشاره شده است ( کَانَ جَعْفَرُ بْنُ مُحَمَّدٍ (ع) رُبَّمَا یَأْتِی الْقُبُورَ لَیْلاً)(1) که برخی از معصومان(ع)، شب هنگام برای زیارت به قبرستان رفته‌اند.
روايتي كه از پيامبر اكرم(ص) نقل شده است، آن حضرت به ابوذر غفاری مي فرمايد:
در روز برخي اوقات قبور را زيارت كن و در شب زيارت نكن(2).
در كامل الزياره از حضرت صادق (عليه السلام) روايت شده كه فرمود مردگان را چون پيش از طلوع آفتاب زيارت كنيد مى شنوند و جواب مى دهند شما را و اگر بعد از طلوع آفتاب زيارت كنيد مى شنوند و جواب نمى دهند و در دعوات راوندى حديثى مرويست از حضرت رسول (صلى الله عليه و آله)
به ابا ذر در كراهت ((وَلاتَزُرْهُمْ اَحْياناً بِالّلَيْلِ))
از بهترين مواقع زيارت بعد از ظهر روز پنجشنبه تا غروب است و همچنين است روز دوشنبه زيرا در روايت است كه فاطمه(سلام الله علیها) بعد از وفات پدر بزرگوارش هفته اي دو روز يعني روز دوشنبه و رو پنجشنبه به زيارت شهدا مي رفت و صبح شنبه و صبح جمعه قبل از طلوع آفتاب هم فضيلت دارد.
در جمع بین این دو دسته از روایات و برای این که شما به یک جمع بندی خوبی برسید می‌توان این گونه جمع کرد که وارد قبرستان شدن جهت تنبّه و درس گرفتن از عاقبت دیگران و تلاوت قرآن و یا زیارت عمومی اهل قبور در شب اشکالی ندارد و آنچه کراهت دارد زیارت قبر افراد مشخص است؛ زیرا در این صورت است که آنان از ضیافت شب هنگام خود باز می‌مانند. زيرا در حديث است كه ارواح شب ها، جمع مي شوند در وادي السلام و توجه خصوصي به قبر آنان خوش آيندش نيست پس بهتر آن است كه اگر انسان در شب عبورش در قبرستان افتاد؛فاتحه و زيارت عمومي بخواند وارد شود. حتی حضور در قبرستان در شب ،ممكن است عواقبي براي عقل انسان داشته باشد و دچار توهماتي بشود كه سبب پيدايش اختلالاتي گردد.
آنچه در بالا عرض کردم با نگاه به شرع و روایات اسلامی بوده است اما از جهت قانونی و مباحث امنیتی باید تابع قانون بوده و تبعیت قانون در حکومت اسلامی در امور غیر واجب (مثل زیارت قبور و...) لازم است.
و البته پیشنهاد می دهم به جای این که در فکر زیارت شبانه به قبر عزیز خودتان بروید از تلاوت قرآن و خیرات و مبرات در روز بیشتر استفاده کنید

پی نوشت ها :

1. مجموعه ورّام، ج 1، ص 284
  2. مستدرك الوسائل ، ج 2، ص 363.
موضوع قفل شده است