جهت مشاهده مطالب کارشناسان و کاربران در این موضوع کلیک کنید   

موضوع: اگر تعداد زنان بالغ جهان کمتر از تعداد مردان بالغ باشد؛ حکم اسلام در خصوص ازدواج چگونه است؟

 1. #1

  عضویت
  جنسیت اردیبهشت 1395
  نوشته
  18
  صلوات
  37
  حضور
  17 ساعت 27 دقیقه
  دریافت
  0
  آپلود
  0
  گالری
  0

  اگر تعداد زنان بالغ جهان کمتر از تعداد مردان بالغ باشد؛ حکم اسلام در خصوص ازدواج چگونه است؟
  سلام. من یک روایتی خوندم بیان همه چیز در قران هست. حالا فرض کنیم که تو جهان به تعداد 20 نفر زن بالغ که توانایی بچه دار شدن رو داره وجود داره و این بیست نفر شامل باکره و غیر باکره و زنان بیوه میشه. و به تعداد صد نفر مرد جوان 30 ساله در دنیا وجود داره که از لحاظ روحی

  و جسمی نیاز به جنس مخالف دارند و جمعیت جهان کلا 120 نفره که شامل 20 تا زن بالغ و 100 مرد بالغ است.

  حالا سوال اینجاست: به ازای همه تعداد مردان زنی وجود نداره و اگر به هر مرد یک زن اختصاص بدهیم 80 مرد بالغ دیگه می مانند. این هشتاد مرد با شهوت خودشون چی کار کنند. حکم قران در این باره چیست؟


 2. صلوات


 3.  

 4. #2

  عضویت
  جنسیت بهمن 1391
  علاقه
  تحصیل ، تحقیق و پژوهش
  نوشته
  18,630
  صلوات
  49998
  حضور
  130 روز 22 ساعت 23 دقیقه
  دریافت
  11
  آپلود
  0
  گالری
  34  با نام و یاد دوست


  اگر تعداد زنان بالغ جهان کمتر از تعداد مردان بالغ باشد؛ حکم اسلام در خصوص ازدواج چگونه است؟
  کارشناس بحث: استاد شعیب

 5. صلوات


 6. #3

  عضویت
  جنسیت تیر 1391
  نوشته
  1,660
  صلوات
  4116
  حضور
  20 روز 10 ساعت 33 دقیقه
  دریافت
  0
  آپلود
  0
  گالری
  0  با سلام خدمت شما دوست گرامی
  مطلب اول این که:
  اگر آیات و روایات می فرمایند هر چیزی در قرآن هست آیا به این معناست که همه آن را ما می فهمیم. قرآن می فرماید: لا رطب و لا یابس الا فی کتاب مبین و یا می فرماید وَ نَزَّلْنا عَلَيْكَ الْكِتابَ تِبْياناً لِكُلِّ شَيْ ءٍ وَ هُدىً وَ رَحْمَةً وَ بُشْرى لِلْمُسْلِمينَ. در تفسیر این آیات نظر های مختلفی هست که بهترین ها این به نظر می رسد که قرآن در امور هدایت انسان ها همه امور را دارا است و در قرآن هر علم برای هدایت بشر هست. اما آیا این به آن معناست که ما می توانیم به این علوم دست پیدا کنیم ؟ خود قرآن جواب این مطلب را می دهد : لا یمسه الا المطهرون . دست یابی به حقایق قرآن مخصوص ائمه معصومین است.
  پس هر سوالی که در راه هدایت انسان به ذهنم می آید جوابگوی آن قرآن است اما نباید انتظار داشت که هر انسان معمولی بتواند آن را از درون قرآن بیرون کشد و این کار مخصوص ائمه طاهرین است چه این که هر سوالی که از حضرات می کردند ایشان با قرآن جواب می فرمودند.

  اما مطلب دوم : فرضی که شما در سوالتان مطرح فرمودید یک مطلب کاملا فرضی است که با حقایق خلقت مطابق نیست و قرار نیست که ما حقایق خلقت و قوانین آن را به هم بریزیم و آنگاه از خدا سوال کنیم که خدا در قرآن خود چه مطلبی برای این فرض آورده ای؟؟؟! این مشی و حرکت غیر علمی و ناصحیحی است. در حالی که خدا بنا بر آنچه که عالم را خلق فرموده است که این خلقت او از روی حکمت و علم بوده آن را هدایت می فرماید : ربنا الذی اعطی کل شی ء خلقه ثم هدی : (پروردگار ماکسی است که خلقت هر چیزی را به آن داد و سپس آن را هدایت کرد) هدایت خدا چه تکوینی و چه تشریعی بر اساس خلقت حکیمانه خداست. اگر خدا قوانینی در عالم خلقت گذاشته است تکوینا و قوانینی در زندگی انسان مختار وضع کرده است تشریعاً همه و همه بر اساس آن خلقت عالمانه و حکیمانه اوست. اگر می گوید آتش می سوزاند و آب خن می کند به خاطر نحوه آفرینش آن هاست و اگر می گوید مرد فلان احکام را دارد و زن فلان حکم را (حجاب و ازدواج و ...) همه به خاطر نحوه آفرینش آنهاست . و همچنین در آفرینش اجتماعی انسان ها چه مرد و چه زن که خدا آنها را به ترتیبی خلق کرده است که برای هر کدام زوج مناسب خود در عالم وجود دارد.
  حال اگر بیاییم و به صورت فرضی قوانین عالم را به هم بریزیم و از برای خودمان قوانین جدیدی در عالم خلقت فرض کنیم نمی توانیم برای این قوانین جدید از دین پاسخ بخواهیم چه این که خدا بنا بر خلقت حکیمانه عالم را خلق کرده و قوانین آن معلوم و مشخص است و قوانین فرضی شما نه حکیمانه است نه ساخته خدا. این بحث آنجا جدی تر می شود که انسان با عملکرد ناصحیح خود ناموس خلقت را عوض می کند و منتظر تغییر احکام دینی است و چرایی هایی برای دین مطرح می کند به قول معروف لیوان را بر عکس می گیرد و می گوید این چه لیوانی است دیگر ، ته آن باز و سر آن بسته است!! این قضیه در عالم امروزه پیش آمده است انسان ها با تعالیم ناصحیح غربی جامعه ای را شکل داده اند که ناموس طبیعت نیست و مشکلات فراوانی دارد آنگاه در پی تغییر احکام دینی اند در صورتی که جواب به آنها این است که شما خود را درست کند نه بخواهید دین را تغیر دهید به عنوان مثال ناموس طبیعت این است که مرد نفقه بده باشد و زن نفقه بگیر ، مرد فعالیت های سخت کاری داشته باشد و پول در بیاورد و زن مسئول امور عاطفی خانه باشد و نفقه بگیرد و بر همین اساس نیز اسلام احکامی را مطرح کرده است احکام دیات و ارث و نفقه و مهریه و... اما غربی ها با تغییر سیستم خانواده و تولید فمینیسم همه قواعد را به هم ریخته اند از اسلام ایراد می گیرند.
  در موضوع مطرح شده در سوال شما هم این گونه است اگر این یک فرض صرف است که نباید دنبال جواب آن بود و اگر روزی پیش بیاید که انسان با سوء تدبیر خویش جامعه را به این سمت ببرد که نسبت مرد و زن 1 به شش بشود خود کرده را تدبیر نیست و باید این سیاست غلط را اصلاح کرد و الا خدا با سیستم طبیعی که در بدن انسان قرار داده است نسبت زنان و مردان را در طول آفرینش متعادل نگه داشته است.

  مطلب سوم این که: اگر از دو مطلب قبلی بگذریم و بگوییم واقعا اگر این گونه پیش آید که تعداد زنان از مردان کمتر شود و مردی برای ازدواج زنی نیابد (بر فرض) چه باید کرد آیا قرآن جوابی دارد یا نه؟
  آری : جواب های قبلی که از قرآن گفتیم جواب ابدایی قرآن بود مثل:
  ربنا الذی اعطی کل شی ء خلقه ثم هدی. و جواب اصلی قرآن به این سوال شما این است:

  وَلْيَسْتَعْفِفِ الَّذِينَ لَا يَجِدُونَ نِكَاحًا حَتَّى يُغْنِيَهُمْ اللَّهُ مِن فَضْلِهِ و كسانى كه وسيله نكاح كردن ندارند به عفت سر كنند تا خدا از كرم خويش از اين بابت بى نيازشان كند ... . (نور، آیۀ 33)

  این آیه می فرماید که اگر کسی برای ازدواج مشکلی داشت و مورد ازدواج برای او پیدا نشد مجوز گناه ندارد و می تواند با عفت ورزیدن روزگار بگذراند آن خدایی که انسان را خلق کرده است و به نیاز ها و شهوات او عالم است می داند که این انسان با عفت ورزیدن می تواند این شهوات را کنترل کند و اگر ازدواج برای او رخ ندهد می تواند گناه نکند و اگر این کار را کرد خدا او را بی نیاز می کند .
  البته در شرایط خاص ( بر فرض مثال شما) فقه اسلامی ظرفیت هایی دارد که می تواند این شرایط خاص را مدیریت کند.

  نتیجه:
  اول این که : در باب هدایت همه چیز در قرآن هست ولی این به آن معنا نیست که همه می توانند به آن دست یابند و این مختص معصومین است.
  دوم این که : خدا با شرایط خاصی عالم را آفرید که عالمانه و حکیمانه است و طبق آن نظام احسن احکام تکوینی و تشریعی خود را وضع کرده است و تغییر آن معنایی ندارد.
  سوم این که : برای این فرض شما هم خدا جوابی در قرآن بیان کرده است: وَلْيَسْتَعْفِفِ الَّذِينَ لَا يَجِدُونَ نِكَاحًا حَتَّى يُغْنِيَهُمْ اللَّهُ مِن فَضْلِهِ و كسانى كه وسيله نكاح كردن ندارند به عفت سر كنند تا خدا از كرم خويش از اين بابت بى نيازشان كند ... . (نور، آیۀ 33)  اگر تعداد زنان بالغ جهان کمتر از تعداد مردان بالغ باشد؛ حکم اسلام در خصوص ازدواج چگونه است؟

 7. صلوات ها 2


 8. #4

  عضویت
  جنسیت بهمن 1394
  علاقه
  برنامه نویسی-فیزیک-فلسفه...
  نوشته
  568
  صلوات
  748
  حضور
  112 روز 12 ساعت 55 دقیقه
  دریافت
  0
  آپلود
  0
  گالری
  0  نقل قول نوشته اصلی توسط شعیب نمایش پست ها
  اول این که : در باب هدایت همه چیز در قرآن هست ولی این به آن معنا نیست که همه می توانند به آن دست یابند و این مختص معصومین است.
  سلام....ببخشید یک سوال دارم....اگر بی ربط نباشه....چرا خدا همه چیز رو در قرآن قرار داده، در حالی که هیچ انسانی مگر معصومین نمی تونن به همه اونها دست پیدا کنن؟؟یعنی چیزاهایی در قرآن هست که هر بشری به جز معصومین، سالها هم تفکر و اندیشه کنن، نمی تونن به اون دست پیدا کنن، که معصومین هم محدود و تقریبا انگشت شمارن و اگر به قرآن علم کامل دارن، با قدرت الهیست و از آن جهت است که به علم لدنی متصلن،....خوب تنها اون همه چیز رو به معصومین وحی می کردن، یا آموزش می دادن....اونا هم واس ما تعریف می کردن دیگه...دیگه چه نیازی بوده در قرآن آورده بشه؟؟؟

 9. #5

  عضویت
  جنسیت تیر 1391
  نوشته
  1,660
  صلوات
  4116
  حضور
  20 روز 10 ساعت 33 دقیقه
  دریافت
  0
  آپلود
  0
  گالری
  0  نقل قول نوشته اصلی توسط پارسا مهر نمایش پست ها
  سلام....ببخشید یک سوال دارم....اگر بی ربط نباشه....چرا خدا همه چیز رو در قرآن قرار داده، در حالی که هیچ انسانی مگر معصومین نمی تونن به همه اونها دست پیدا کنن؟؟یعنی چیزاهایی در قرآن هست که هر بشری به جز معصومین، سالها هم تفکر و اندیشه کنن، نمی تونن به اون دست پیدا کنن، که معصومین هم محدود و تقریبا انگشت شمارن و اگر به قرآن علم کامل دارن، با قدرت الهیست و از آن جهت است که به علم لدنی متصلن،....خوب تنها اون همه چیز رو به معصومین وحی می کردن، یا آموزش می دادن....اونا هم واس ما تعریف می کردن دیگه...دیگه چه نیازی بوده در قرآن آورده بشه؟؟؟
  با سلام و با تبریک عید قربان

  خدا همه چیز را در باب هدایت در قرآن قرار داده است چون قرآن کتاب کامل هدایت است و کتاب جاوید دین پیامبر خاتم است. و در کنار این کتاب همه چیز تمام افراد همه چیز دان را قرار داده تا دل این کتاب امور هدایتی مردم را استخراج کنند و به آنها تحویل دهند و این یک سیستم کامل برای هدایت بشر و کاملا طراحی شده از سوی خدا بود که پیامبرش نیز آن را به مردم رساند که: انی تارک فیکم الثقلین کتاب الله و عترتی اهلبیتی لن یفترقا حتی یرد علی الحوض ان تمسکتم بهما لن تضلوا ابدا .

  ببینید سیستم طراحی شده از طرف خدا برای هدایت بشر دو جزء داشته است یکی کتاب راهنما و دیگری معلم این کتاب . متاسفانه برخی از همان اول این سیستم را یا نفهمیدند یا فهمیده با آن مخالفت کردند و در خانه مفسرین اصلی قرآن را بستند و گفتند : حسبنا کتاب الله . و باعث گرفتاری ابدی مسلمانان شدند و نه تنها این مسلمان های بریده از اهلبیت هدایت نشدند بلکه گروهی مانند داعش و القاعده از آن بیرون آمد.

  نکته مهم دیگر این است که بسیاری از خط و مشی های هدایتی در قرآن به روشنی قرار داده شده است و بسیاری از سوال ها را می توان با رجوع به ظاهر قرآن به دست آورد اما این که هر سوالی در هر زمانی پیش بیاید بخواهد از دل قرآن در آورد نیاز به یک علم واسعی دارد که در کسی جز ائمه جمع نشده است نه این که نشود با تحقیق و تفحص بدان دست یافت می شود بلکه این که بشر این قدر در علوم هدایتی پیشرفت کند تا بدان جا برسد زمان بر و گاهی به خاطر شرایط ناشدنی است اما این کتاب ظرفیت این کشف ها را دارد و در طول زمان توسط علمای علم تفسیر و احکام این کشف ها را به صورت محدود دیده ایم. مثلا برخی مثل علامه طباطبایی و آیه الله جوادی برخی ظرافت های تربیتی را از قرآن استخراج کرده اند که تا کنون کسی به آن عنایت نداشته است. پس این گونه نیست که از این دریای بی کران معارف الهیه قرآن فقط اهلبت بهره مند باشند و دیگران بی نصیب باشند بلکه هر مسلمانی به اندازه دارایی های عقلانی و علمی و معرفتی خود از این دریا بهره مند هستند اما غور در ائماق و بواطن این دریا مقامی است که برای معصومین میسر است و مثل قرآن مثل طبیعت است که هر کسی به اندازه خود سهمی از آن دارد یکی وارد یک باغی می شود می گوید عجب گلهایی دارد یکی می گوید چه درختان ثمرده ای دارد دیگری می گوید این باغ عجب ترکیب رنگی دارد دیگری می گوید این درختانی که در این بوستان هست از نوعی هستنند که اکسیژن دهی شان زیاد است و خیلی از این نظر عالی است دیگری می گوید خاک این باغ خیلی حاصل خیز است دیگری می گوید آبرسانی به این باغ چه عالی است سیستم چرخش آب در این باغ جاری است دیگری می گوید چاهی که آب رسانی می کند عمیق است و به سفره آب زیرزنمنی متصل است دیگری گنج یاب دارد می گوید در این باغ گنج های فراوانی نهفته است دیگری می گوید زیر این خاک ها میدان نفت و گاز نهفته است و ..... هر کس به اندازه معرفت خود از این باغ پهناور و پر برکت بهره می برد و به دیگران بهره ای می رساند.

  امامان معصوم (علیهم السلام ) راه این نوع تدبر در قرآن برای کشف این حقایق عالیه را به شاگردانشان نشان می دادند و شاگردان و مخاطبان خود را در زمینه های گوناگون به قرآن کریم ارجاع می دادند؛ مانند: عقاید و معارف، مسایل حقوقی و اجتماعی، احکام فقهی و ادب تلاوت قرآن کریم که به نمونه ای از هر مورد اشاره می شود:(مطالب زیر از تفسیر تسنیم ج1 در حجیت ظواهر قرآن آورده شده است)

  الف: عقاید و معارف؛
  مانند این که امام سجاد (علیه السلام ) در پاسخ پرسشی درباره توحید فرمودند: چون در آخر الزمان انسانهایی متعمق و ژرف نگر خواهند آمد، خداوند سبحان سوره اخلاص و آیات آغازین سوره حدید را درباره توحید نازل کرد: ان الله عزوجل علم أنه یکون فی آخر الزمان أقوام متعمقون فأنزل الله تعالی: ( قل هو الله أحد) و الآیات من سورة الحدید الی قوله ( علیم بذات الصدور ) (سوره حدید، آیه 6) فمن رام وراء ذلک فقد هلک (اصول کافی، ج 1، ص 91 .) . عالیترین سیر فکری بشر در توحید در این دو بخش از قرآن کریم تأمین شده است؛ به گونه ای که روی گردانی از آن مایه هلاکت و تجاوز از آن نیز عامل حیرت و سرگشتگی است؛ زیرا فوق آنچه در این آیات الهی آمده، متصور نیست . فوق صمدیت و فوق نامتناهی مطلق بودن فرضی محال و گمراه کننده است .
  اگر بهره انسانها از قرآن کریم تلاوت صرف بود؛ ژرف نگری و استخراج معارف بلند توحیدی از آن جایی نداشت . در حالی که طبق حدیث مزبور متعمقان معرفتی مجاز بلکه موظفند در آن غوص کرده، بهره ور گردند . از این رو حکمای الهی معارف توحیدی فراوانی را از سوره مبارکه اخلاص استفاده کرده اند . حضرت امام رضا (علیه السلام ) می فرماید: کسی که سوره ( قل هو الله احد ) را تلاوت کند و به آن ایمان آورد توحید را شناخته است: کل من قرء (قل هو الله أحد ) و آمن بها فقد عرف التوحید ... (اصول کافی، ج 1، ص 91 .)


  ب: مسایل حقوقی؛
  مانند استشهاد حضرت صدیقه طاهره فاطمه زهرا ( سلام الله علیها ) به آیات فراوانی از قرآن کریم، در خطابه ای که در استرداد فدک ایراد فرمودند. آن حضرت پس از حمد و شکر و ثنای ذات اقدس خداوند و شهادت بر توحید حق و تبیین بسیاری از معارف دین می فرماید:
  کتاب خدا در میان شماست؛ امور آن ظاهر، احکامش درخشان نشانه هایش نورانی و هویدا، نواهیش آشکار و اوامرش گویاست، لیکن شما آن را به پشت سر افکندید . آیا از کتاب خدا روی بر تافته، از آن اعراض می کنید؟ آیا داوری جز قرآن می گیرید و به غیر آن حکم می کنید؟
  ستمکاران بد جایگزینی برای قرآن برگزیدند و هر کس آیینی جز اسلام برگزیند از او پذیرفته نخواهد شد و در آخرت در زمره زیانکاران است: ... کتاب الله بین أظهرکم، أموره ظاهرة و أحکامه زاهرة و أعلامه باهرة و زواجره لائحة و أوامره واضحة . قد خلفتموه وراء ظهورکم . أرغبة عنه تریدون؟ أم بغیره تحکمون ( بئس للظالمین بدلا ) (سوره کهف، آیه 50 .) ( و من یبتغ غیر الاسلام دینا فلن یقبل منه و هو فی الاخرة من الخاسرین ) (آل عمران 58)
  آنگاه درباره غصب فدک فرمودند:
  و شما گمان می برید که ارثی برای ما نیست؟ آیا حکم جاهلی می جویند؟ و برای مردم صاحب یقین چه حکمی از حکم خدا بهتر است؟ آیا آگاه نیستید؟ چرا، آگاهید و همچون آفتاب درخشان برایتان روشن است که من دختر اویم ...ای پسر ابی قحافه!آیا در کتاب خدا آمده که تو از پدرت ارث ببری و من وارث پدر خود نباشم؟ چه سخن ناروایی!آیا از سر عناد و لجاج کتاب خدا را ترک گفته به پشت سر افکنده اید، آن جا که می گوید: سلیمان از پدرش داود ارث برد ...؟ آیا خداوند آیه ای در خصوص شما فرو فرستاده که پدرم را از آن خارج کرده یا بر این باورید که اهل دو آیین از یکدیگر ارث نمی برند؟ آیا من و پدرم بر یک آیین نیستیم؟ با این که مدعی هستید که شما از پدرم و پسر عمویم به قرآن و خاص و عام آن آشناترید:
  ... و أنتم الان تزعمون ألا ارث لنا ( أفحکم الجاهلیة یبغون و من أحسن من الله حکما لقوم یوقنون ) (سوره مائده، آیه 50) أفلا تعلمون؟ بلی تجلی لکم کالشمس الضاحیة انی ابنته أیها المسلمون ... یا بن أبی قحافة أفی کتاب الله أن ترث أباک و لا أرث أبی؟ ( لقد جئت شیئا فریا) (مریم 27) أفعلی عمد ترکتم کتاب الله و نبذتموه وراء ظهورکم اذ یقول ( و ورث سلیمان داود ) (نمل 16) و ... أفخصکم الله بآیة أخرج منها أبی صلی الله علیه و آله و سلم أم هل تقولون أهل ملتین لا یتوارثان أو لست أنا و أبی من أهل ملة واحدة؟ أم أنتم أعلم بخصوص القرآن و عمومه من أبی و ابن عمی ... (احتجاج طبرسی، ص 97 . 108؛ بحار، ج 29، ص 220 .)
  این گونه استدلال به قرآن کریم نشانه آن است که هرگز در صدر اسلام به مسلمانان القا نشده بود که آنان را از قرآن کریم تنها بهره تلاوت دارند و فهم آن در انحصار معصومین (علیهم السلام ) است؛ زیرا استنباط معصوم و افتا بر اساس آنچه استظهار کرده، غیر از احتجاج است . در مقام احتجاج باید طرفین مخاصمه بتوانند از قوت سند احتجاج برخوردار باشند . پس افراد عادی و غیر معصوم که طرف احتجاج بوده اند، ظاهر قرآن را می فهمیدند و فهم آنان نیز حجت بود .

  ج: مسائل فقهی؛
  مانند پاسخ امام باقر (علیه السلام ) به سؤال زراره در مورد کفایت مسح مقداری از سر و پا: ألا تخبرنی من أین علمت و قلت أن المسح ببعض الرأس و بعض الرجلین ... ثم قال: یا زرارة ... ان المسح ببعض الرأس لمکان الباء ... (کافی ج3ص33) که نحوه استفاده فقهی را از ظاهر قرآن به او تعلیم فرمودند و یا سخن آن حضرت در مقام نهی دوانقی از قبول گزارش نمام: ... فان النمام شاهد زور ... و قد قال الله تبارک و تعالی: ( ان جاءکم فاسق بنباء فتبینوا ) (بحار، ج 10، ص 218 ( سوره حجرات، آیه 6 )) و استدلال آن حضرت بر مسئول بودن سامعه آدمی: أما سمعت الله یقول: ( ان السمع و البصر و الفؤاد کل أولئک کان عنه مسئولا ) (وسائل الشیعه، ج 2، ص 957 ( سوره اسراء، آیه 36 ) .) و همچنین پاسخ آن حضرت به پرسش عبدالأعلی درباره کیفیت وضوی جبیره: یعرف هذا و أشباهه من کتاب الله عزوجل . قال الله تعالی: ( ما جعل علیکم فی الدین من حرج ) (حج 78) امسح علیه (وسائل الشیعه، ج 1، ص 327 .) که آن حضرت با استناد به نفی حرج در قرآن و حرجی بودن گشودن زخمبند فرمودند: بر جبیره مسح کن .
  نیز سخن حضرت امام باقر (علیه السلام ) به زراره و محمد بن مسلم درباره نماز مسافر: ... ان الله عزوجل یقول: ( و اذا ضربتم فی الأرض فلیس علیکم جناح أن تقصروا من الصلاة ) (نساء 110) فصار التقصیر فی السفر واجبا کوجوب التمام فی الحضر . قالا: قلنا له: انما قال الله عزوجل: ( فلیس علیکم جناح ) و لم یقل افعلوا فکیف أوجب ذلک؟ فقال أولیس قد قال الله عزوجل فی الصفا و المروة: ( فمن حج البیت أو اعتمر فلا جناح علیه أن یطوف بهما ) ...(بقره 158) (وسائل الشیعه، ج 5، ص 538 .) . تقریب دلالت آیه بر وجوب طواف نیازمند برخی مبادی مطوی است که شاید با تأمل حل شود .
  استدلال به قرآن و توجیه مردم با آیات آن، دعوت به فهم قرآن است؛ زیرا اگر فهم قرآن کریم از مردم سلب شده بود هرگز معصومین (علیهم السلام ) شاگردان و مخاطبان خود را به قرآن ارجاع نمی دادند، بلکه به آنها می گفتند: ما امام و حجت حق بر شما هستیم و آنچه به قرآن کریم اسناد می دهیم ( حتی در حد ظواهر و تفسیر ) شما باید آن را بپذیرید و حق سؤال نیز ندارید.
  تعبیر ان هذا و شبهه یعرف من کتاب الله نشانه آن است که مسلمانان باید آنچه در قرآن کریم آمده فرا گیرند و در اموری که قرآن کریم مردم را به پیامبر و جانشینان آن حضرت ارجاع داده است، به آنان رجوع کنند .

  د: ادب تلاوت و تدبر ؛
  مانند این که امام صادق (علیه السلام ) می فرماید: هنگام تلاوت آیات مربوط به بهشت از خدای سبحان بهشت را مسئلت کن و در حال تلاوت آیات و عید عذاب، از آن عذاب به خداوند پناه ببر: اذا مررت بآیة فیها ذکر الجنة فاسئل الله الجنة و اذا مررت بآیة فیها ذکر النار فتعوذ بالله منالنار . حضرت امام سجاد (علیه السلام ) نیز می فرماید: آیات قرآن خزانه های دانش است؛ پس هرگاه خزانه ای از آن گشوده شد سزاوار است که در آن نظر کنی: آیات القرآن خزائن العلم فکلما فتحت خزانة فینبغی لک أن تنظر فیها . (بحار، ج 89، ص 216 .)
  حضرت امیرالمومنین (علیه السلام ) نیز در وصف پرهیزکاران می فرماید: آنان در (نماز ) شب برپا ایستاده، قرآن را شمرده و با تدبر تلاوت می کنند . با آن، جان خویش را محزون می سازند و داروی خود را از آن می گیرند . هرگاه به آیه ای برسند که در آن تشویق باشد با علاقه فراوان به آن روی می آورند و جانشان با شوق بسیار در آن خیره می شود و آن را همواره نصب العین خود می سازند و هرگاه به آیه ای رسند که در آن بیم باشد به آن گوش دل می سپارند: أما اللیل، فصافون أقدامهم تالین لأجزاء لقرآن، یرتلونها ترتیلا، یحزنون به أنفسهم و یستثیرون به دواء دائهم . فاذا مروا بآیة فیها تشویق رکنوا الیها طمعا و تطلعت نفوسهم الیها شوقا و ظنوا أنها نصب أعینهم و اذا مروا بآیة فیها تخویف أصغوا الیها مسامع قلوبهم و ... (183) چنین دستوراتی نشانه گشوده بودن باب فهم قرآن کریم است .
  بنابراین، اسلام بر خلاف آنچه در مسیحیت رایج است که فهم انجیل (نه خود انجیل ) را در انحصار کلیسا قرار داده، عموم پیروان خود را به فهم قرآن و بهره مندی از آن دعوت و ترغیب کرده است .
  شایان ذکر است که، معنای عمومی بودن فهم قرآن نظیر عمومی بودن فهم اسرار طبیعت و کتاب تکوین است که شرایط ویژه خود را دارد؛ گروهی افراط گرا در قبال گروه تفریط گرای اخباری، فهم قرآن را برای آشنایان به لغت عرب میسور دانسته، آنان را از فراگیری علم تفسیر بی نیاز پنداشتند . در حالی که قرآن از عمیقترین کتابهای علمی است و صرف آگاهی به عربی برای فهم آن کافی نیست . بنابراین، هم تفریط اخباریها و هم افراط این گروه هر دو باطل است .

  (نهج البلاغه، خطبه 193، بند 8 )
  ویرایش توسط شعیب : 1395/06/22 در ساعت 15:00
  اگر تعداد زنان بالغ جهان کمتر از تعداد مردان بالغ باشد؛ حکم اسلام در خصوص ازدواج چگونه است؟

 10. صلوات


 11. #6

  عضویت
  جنسیت تیر 1391
  نوشته
  1,660
  صلوات
  4116
  حضور
  20 روز 10 ساعت 33 دقیقه
  دریافت
  0
  آپلود
  0
  گالری
  0

  جمع بندی
  سوال:
  من یک روایتی خوندم بیان همه چیز در قران هست. حالا فرض کنیم که تو جهان به تعداد 20 نفر زن بالغ که توانایی بچه دار شدن رو داره وجود داره و این بیست نفر شامل باکره و غیر باکره و زنان بیوه میشه. و به تعداد صد نفر مرد جوان 30 ساله در دنیا وجود داره که از لحاظ روحی و جسمی نیاز به جنس مخالف دارند و جمعیت جهان کلا 120 نفره که شامل 20 تا زن بالغ و 100 مرد بالغ است.
  حالا سوال اینجاست: به ازای همه تعداد مردان زنی وجود نداره و اگر به هر مرد یک زن اختصاص بدهیم 80 مرد بالغ دیگه می مانند. این هشتاد مرد با شهوت خودشون چی کار کنند. حکم قران در این باره چیست؟

  جواب:
  مطلب اول این که: اگر آیات و روایات می فرمایند هر چیزی در قرآن هست آیا به این معناست که همه آن را ما می فهمیم. قرآن می فرماید: لا رطب و لا یابس الا فی کتاب مبین(1) و یا می فرماید وَ نَزَّلْنا عَلَيْكَ الْكِتابَ تِبْياناً لِكُلِّ شَيْ ءٍ وَ هُدىً وَ رَحْمَةً وَ بُشْرى لِلْمُسْلِمينَ(2). در تفسیر این آیات نظر های مختلفی هست که بهترین ها این به نظر می رسد که قرآن در امور هدایت انسان ها همه امور را دارا است و در قرآن هر علم برای هدایت بشر هست. اما آیا این به آن معناست که ما می توانیم به این علوم دست پیدا کنیم ؟ خود قرآن جواب این مطلب را می دهد : لا یمسه الا المطهرون(3) . دست یابی به حقایق قرآن مخصوص ائمه معصومین است.
  پس هر سوالی که در راه هدایت انسان به ذهنم می آید جوابگوی آن قرآن است اما نباید انتظار داشت که هر انسان معمولی بتواند آن را از درون قرآن بیرون کشد و این کار مخصوص ائمه طاهرین است چه این که هر سوالی که از حضرات می کردند ایشان با قرآن جواب می فرمودند.

  اما مطلب دوم : فرضی که شما در سوالتان مطرح فرمودید یک مطلب کاملا فرضی است که با حقایق خلقت مطابق نیست و قرار نیست که ما حقایق خلقت و قوانین آن را به هم بریزیم و آنگاه از خدا سوال کنیم که خدا در قرآن خود چه مطلبی برای این فرض آورده ای؟؟؟! این مشی و حرکت غیر علمی و ناصحیحی است. در حالی که خدا بنا بر آنچه که عالم را خلق فرموده است که این خلقت او از روی حکمت و علم بوده آن را هدایت می فرماید : ربنا الذی اعطی کل شی ء خلقه ثم هدی(4) : (پروردگار ماکسی است که خلقت هر چیزی را به آن داد و سپس آن را هدایت کرد) هدایت خدا چه تکوینی و چه تشریعی بر اساس خلقت حکیمانه خداست. اگر خدا قوانینی در عالم خلقت گذاشته است تکوینا و قوانینی در زندگی انسان مختار وضع کرده است تشریعاً همه و همه بر اساس آن خلقت عالمانه و حکیمانه اوست. اگر می گوید آتش می سوزاند و آب خن می کند به خاطر نحوه آفرینش آن هاست و اگر می گوید مرد فلان احکام را دارد و زن فلان حکم را (حجاب و ازدواج و ...) همه به خاطر نحوه آفرینش آنهاست . و همچنین در آفرینش اجتماعی انسان ها چه مرد و چه زن که خدا آنها را به ترتیبی خلق کرده است که برای هر کدام زوج مناسب خود در عالم وجود دارد.
  حال اگر بیاییم و به صورت فرضی قوانین عالم را به هم بریزیم و از برای خودمان قوانین جدیدی در عالم خلقت فرض کنیم نمی توانیم برای این قوانین جدید از دین پاسخ بخواهیم چه این که خدا بنا بر خلقت حکیمانه عالم را خلق کرده و قوانین آن معلوم و مشخص است و قوانین فرضی شما نه حکیمانه است نه ساخته خدا. این بحث آنجا جدی تر می شود که انسان با عملکرد ناصحیح خود ناموس خلقت را عوض می کند و منتظر تغییر احکام دینی است و چرایی هایی برای دین مطرح می کند به قول معروف لیوان را بر عکس می گیرد و می گوید این چه لیوانی است دیگر ، ته آن باز و سر آن بسته است!! این قضیه در عالم امروزه پیش آمده است انسان ها با تعالیم ناصحیح غربی جامعه ای را شکل داده اند که ناموس طبیعت نیست و مشکلات فراوانی دارد آنگاه در پی تغییر احکام دینی اند در صورتی که جواب به آنها این است که شما خود را درست کند نه بخواهید دین را تغیر دهید به عنوان مثال ناموس طبیعت این است که مرد نفقه بده باشد و زن نفقه بگیر ، مرد فعالیت های سخت کاری داشته باشد و پول در بیاورد و زن مسئول امور عاطفی خانه باشد و نفقه بگیرد و بر همین اساس نیز اسلام احکامی را مطرح کرده است احکام دیات و ارث و نفقه و مهریه و... اما غربی ها با تغییر سیستم خانواده و تولید فمینیسم همه قواعد را به هم ریخته اند از اسلام ایراد می گیرند.
  در موضوع مطرح شده در سوال شما هم این گونه است اگر این یک فرض صرف است که نباید دنبال جواب آن بود و اگر روزی پیش بیاید که انسان با سوء تدبیر خویش جامعه را به این سمت ببرد که نسبت مرد و زن 1 به شش بشود خود کرده را تدبیر نیست و باید این سیاست غلط را اصلاح کرد و الا خدا با سیستم طبیعی که در بدن انسان قرار داده است نسبت زنان و مردان را در طول آفرینش متعادل نگه داشته است.

  مطلب سوم این که: اگر از دو مطلب قبلی بگذریم و بگوییم واقعا اگر این گونه پیش آید که تعداد زنان از مردان کمتر شود و مردی برای ازدواج زنی نیابد (بر فرض) چه باید کرد آیا قرآن جوابی دارد یا نه؟
  آری : جواب های قبلی که از قرآن گفتیم جواب ابدایی قرآن بود مثل:
  ربنا الذی اعطی کل شی ء خلقه ثم هدی. و جواب اصلی قرآن به این سوال شما این است:

  وَلْيَسْتَعْفِفِ الَّذِينَ لَا يَجِدُونَ نِكَاحًا حَتَّى يُغْنِيَهُمْ اللَّهُ مِن فَضْلِهِ و كسانى كه وسيله نكاح كردن ندارند به عفت سر كنند تا خدا از كرم خويش از اين بابت بى نيازشان كند ...(5)
  این آیه می فرماید که اگر کسی برای ازدواج مشکلی داشت و مورد ازدواج برای او پیدا نشد مجوز گناه ندارد و می تواند با عفت ورزیدن روزگار بگذراند آن خدایی که انسان را خلق کرده است و به نیاز ها و شهوات او عالم است می داند که این انسان با عفت ورزیدن می تواند این شهوات را کنترل کند و اگر ازدواج برای او رخ ندهد می تواند گناه نکند و اگر این کار را کرد خدا او را بی نیاز می کند .
  البته در شرایط خاص ( بر فرض مثال شما) فقه اسلامی ظرفیت هایی دارد که می تواند این شرایط خاص را مدیریت کند.

  نتیجه:
  اول این که : در باب هدایت همه چیز در قرآن هست ولی این به آن معنا نیست که همه می توانند به آن دست یابند و این مختص معصومین است.
  دوم این که : خدا با شرایط خاصی عالم را آفرید که عالمانه و حکیمانه است و طبق آن نظام احسن احکام تکوینی و تشریعی خود را وضع کرده است و تغییر آن معنایی ندارد.
  سوم این که : برای این فرض شما هم خدا جوابی در قرآن بیان کرده است: وَلْيَسْتَعْفِفِ الَّذِينَ لَا يَجِدُونَ نِكَاحًا حَتَّى يُغْنِيَهُمْ اللَّهُ مِن فَضْلِهِ و كسانى كه وسيله نكاح كردن ندارند به عفت سر كنند تا خدا از كرم خويش از اين بابت بى نيازشان كند ... (6)

  1- انعام 59.
  2- نحل 89.
  3- واقعه 79.
  4- طه 50.
  5- نور، 33.
  6- همان.

  اگر تعداد زنان بالغ جهان کمتر از تعداد مردان بالغ باشد؛ حکم اسلام در خصوص ازدواج چگونه است؟

 12. صلوات


 13. #7

  عضویت
  جنسیت تیر 1391
  نوشته
  1,660
  صلوات
  4116
  حضور
  20 روز 10 ساعت 33 دقیقه
  دریافت
  0
  آپلود
  0
  گالری
  0

  جمع بندی
  سوال:
  چرا خدا همه چیز رو در قرآن قرار داده، در حالی که هیچ انسانی مگر معصومین نمی تونن به همه اونها دست پیدا کنن؟؟یعنی چیزاهایی در قرآن هست که هر بشری به جز معصومین، سالها هم تفکر و اندیشه کنن، نمی تونن به اون دست پیدا کنن، که معصومین هم محدود و تقریبا انگشت شمارن و اگر به قرآن علم کامل دارن، با قدرت الهیست و از آن جهت است که به علم لدنی متصلن،....خوب تنها اون همه چیز رو به معصومین وحی می کردن، یا آموزش می دادن....اونا هم واس ما تعریف می کردن دیگه...دیگه چه نیازی بوده در قرآن آورده بشه؟؟؟
  جواب:

  خدا همه چیز را در باب هدایت در قرآن قرار داده است چون قرآن کتاب کامل هدایت است و کتاب جاوید دین پیامبر خاتم است. و در کنار این کتاب همه چیز تمام افراد همه چیز دان را قرار داده تا دل این کتاب امور هدایتی مردم را استخراج کنند و به آنها تحویل دهند و این یک سیستم کامل برای هدایت بشر و کاملا طراحی شده از سوی خدا بود که پیامبرش نیز آن را به مردم رساند که: انی تارک فیکم الثقلین کتاب الله و عترتی اهلبیتی لن یفترقا حتی یرد علی الحوض ان تمسکتم بهما لن تضلوا ابدا .

  ببینید سیستم طراحی شده از طرف خدا برای هدایت بشر دو جزء داشته است یکی کتاب راهنما و دیگری معلم این کتاب . متاسفانه برخی از همان اول این سیستم را یا نفهمیدند یا فهمیده با آن مخالفت کردند و در خانه مفسرین اصلی قرآن را بستند و گفتند : حسبنا کتاب الله . و باعث گرفتاری ابدی مسلمانان شدند و نه تنها این مسلمان های بریده از اهلبیت هدایت نشدند بلکه گروهی مانند داعش و القاعده از آن بیرون آمد.

  نکته مهم دیگر این است که بسیاری از خط و مشی های هدایتی در قرآن به روشنی قرار داده شده است و بسیاری از سوال ها را می توان با رجوع به ظاهر قرآن به دست آورد اما این که هر سوالی در هر زمانی پیش بیاید بخواهد از دل قرآن در آورد نیاز به یک علم واسعی دارد که در کسی جز ائمه جمع نشده است نه این که نشود با تحقیق و تفحص بدان دست یافت می شود بلکه این که بشر این قدر در علوم هدایتی پیشرفت کند تا بدان جا برسد زمان بر و گاهی به خاطر شرایط ناشدنی است اما این کتاب ظرفیت این کشف ها را دارد و در طول زمان توسط علمای علم تفسیر و احکام این کشف ها را به صورت محدود دیده ایم. مثلا برخی مثل علامه طباطبایی و آیه الله جوادی برخی ظرافت های تربیتی را از قرآن استخراج کرده اند که تا کنون کسی به آن عنایت نداشته است. پس این گونه نیست که از این دریای بی کران معارف الهیه قرآن فقط اهلبت بهره مند باشند و دیگران بی نصیب باشند بلکه هر مسلمانی به اندازه دارایی های عقلانی و علمی و معرفتی خود از این دریا بهره مند هستند اما غور در ائماق و بواطن این دریا مقامی است که برای معصومین میسر است و مثل قرآن مثل طبیعت است که هر کسی به اندازه خود سهمی از آن دارد یکی وارد یک باغی می شود می گوید عجب گلهایی دارد یکی می گوید چه درختان ثمرده ای دارد دیگری می گوید این باغ عجب ترکیب رنگی دارد دیگری می گوید این درختانی که در این بوستان هست از نوعی هستنند که اکسیژن دهی شان زیاد است و خیلی از این نظر عالی است دیگری می گوید خاک این باغ خیلی حاصل خیز است دیگری می گوید آبرسانی به این باغ چه عالی است سیستم چرخش آب در این باغ جاری است دیگری می گوید چاهی که آب رسانی می کند عمیق است و به سفره آب زیرزنمنی متصل است دیگری گنج یاب دارد می گوید در این باغ گنج های فراوانی نهفته است دیگری می گوید زیر این خاک ها میدان نفت و گاز نهفته است و ..... هر کس به اندازه معرفت خود از این باغ پهناور و پر برکت بهره می برد و به دیگران بهره ای می رساند.

  امامان معصوم (علیهم السلام ) راه این نوع تدبر در قرآن برای کشف این حقایق عالیه را به شاگردانشان نشان می دادند و شاگردان و مخاطبان خود را در زمینه های گوناگون به قرآن کریم ارجاع می دادند؛ مانند: عقاید و معارف، مسایل حقوقی و اجتماعی، احکام فقهی و ادب تلاوت قرآن کریم که به نمونه ای از هر مورد اشاره می شود:(مطالب زیر از تفسیر تسنیم ج1 در حجیت ظواهر قرآن آورده شده است)

  الف: عقاید و معارف؛
  مانند این که امام سجاد (علیه السلام ) در پاسخ پرسشی درباره توحید فرمودند: چون در آخر الزمان انسانهایی متعمق و ژرف نگر خواهند آمد، خداوند سبحان سوره اخلاص و آیات آغازین سوره حدید را درباره توحید نازل کرد: ان الله عزوجل علم أنه یکون فی آخر الزمان أقوام متعمقون فأنزل الله تعالی: ( قل هو الله أحد) و الآیات من سورة الحدید الی قوله ( علیم بذات الصدور ) (سوره حدید، آیه 6) فمن رام وراء ذلک فقد هلک (1) . عالیترین سیر فکری بشر در توحید در این دو بخش از قرآن کریم تأمین شده است؛ به گونه ای که روی گردانی از آن مایه هلاکت و تجاوز از آن نیز عامل حیرت و سرگشتگی است؛ زیرا فوق آنچه در این آیات الهی آمده، متصور نیست . فوق صمدیت و فوق نامتناهی مطلق بودن فرضی محال و گمراه کننده است .
  اگر بهره انسانها از قرآن کریم تلاوت صرف بود؛ ژرف نگری و استخراج معارف بلند توحیدی از آن جایی نداشت . در حالی که طبق حدیث مزبور متعمقان معرفتی مجاز بلکه موظفند در آن غوص کرده، بهره ور گردند . از این رو حکمای الهی معارف توحیدی فراوانی را از سوره مبارکه اخلاص استفاده کرده اند . حضرت امام رضا (علیه السلام ) می فرماید: کسی که سوره ( قل هو الله احد ) را تلاوت کند و به آن ایمان آورد توحید را شناخته است: کل من قرء (قل هو الله أحد ) و آمن بها فقد عرف التوحید ... (2)


  ب: مسایل حقوقی؛
  مانند استشهاد حضرت صدیقه طاهره فاطمه زهرا ( سلام الله علیها ) به آیات فراوانی از قرآن کریم، در خطابه ای که در استرداد فدک ایراد فرمودند. آن حضرت پس از حمد و شکر و ثنای ذات اقدس خداوند و شهادت بر توحید حق و تبیین بسیاری از معارف دین می فرماید:
  کتاب خدا در میان شماست؛ امور آن ظاهر، احکامش درخشان نشانه هایش نورانی و هویدا، نواهیش آشکار و اوامرش گویاست، لیکن شما آن را به پشت سر افکندید . آیا از کتاب خدا روی بر تافته، از آن اعراض می کنید؟ آیا داوری جز قرآن می گیرید و به غیر آن حکم می کنید؟
  ستمکاران بد جایگزینی برای قرآن برگزیدند و هر کس آیینی جز اسلام برگزیند از او پذیرفته نخواهد شد و در آخرت در زمره زیانکاران است: ... کتاب الله بین أظهرکم، أموره ظاهرة و أحکامه زاهرة و أعلامه باهرة و زواجره لائحة و أوامره واضحة . قد خلفتموه وراء ظهورکم . أرغبة عنه تریدون؟ أم بغیره تحکمون ( بئس للظالمین بدلا ) (3) ( و من یبتغ غیر الاسلام دینا فلن یقبل منه و هو فی الاخرة من الخاسرین ) (4)
  آنگاه درباره غصب فدک فرمودند:
  و شما گمان می برید که ارثی برای ما نیست؟ آیا حکم جاهلی می جویند؟ و برای مردم صاحب یقین چه حکمی از حکم خدا بهتر است؟ آیا آگاه نیستید؟ چرا، آگاهید و همچون آفتاب درخشان برایتان روشن است که من دختر اویم ...ای پسر ابی قحافه!آیا در کتاب خدا آمده که تو از پدرت ارث ببری و من وارث پدر خود نباشم؟ چه سخن ناروایی!آیا از سر عناد و لجاج کتاب خدا را ترک گفته به پشت سر افکنده اید، آن جا که می گوید: سلیمان از پدرش داود ارث برد ...؟ آیا خداوند آیه ای در خصوص شما فرو فرستاده که پدرم را از آن خارج کرده یا بر این باورید که اهل دو آیین از یکدیگر ارث نمی برند؟ آیا من و پدرم بر یک آیین نیستیم؟ با این که مدعی هستید که شما از پدرم و پسر عمویم به قرآن و خاص و عام آن آشناترید:
  ... و أنتم الان تزعمون ألا ارث لنا ( أفحکم الجاهلیة یبغون و من أحسن من الله حکما لقوم یوقنون ) (5) أفلا تعلمون؟ بلی تجلی لکم کالشمس الضاحیة انی ابنته أیها المسلمون ... یا بن أبی قحافة أفی کتاب الله أن ترث أباک و لا أرث أبی؟ ( لقد جئت شیئا فریا) (6) أفعلی عمد ترکتم کتاب الله و نبذتموه وراء ظهورکم اذ یقول ( و ورث سلیمان داود ) (7) و ... أفخصکم الله بآیة أخرج منها أبی صلی الله علیه و آله و سلم أم هل تقولون أهل ملتین لا یتوارثان أو لست أنا و أبی من أهل ملة واحدة؟ أم أنتم أعلم بخصوص القرآن و عمومه من أبی و ابن عمی ... (8)
  این گونه استدلال به قرآن کریم نشانه آن است که هرگز در صدر اسلام به مسلمانان القا نشده بود که آنان را از قرآن کریم تنها بهره تلاوت دارند و فهم آن در انحصار معصومین (علیهم السلام ) است؛ زیرا استنباط معصوم و افتا بر اساس آنچه استظهار کرده، غیر از احتجاج است . در مقام احتجاج باید طرفین مخاصمه بتوانند از قوت سند احتجاج برخوردار باشند . پس افراد عادی و غیر معصوم که طرف احتجاج بوده اند، ظاهر قرآن را می فهمیدند و فهم آنان نیز حجت بود .

  ج: مسائل فقهی؛
  مانند پاسخ امام باقر (علیه السلام ) به سؤال زراره در مورد کفایت مسح مقداری از سر و پا: ألا تخبرنی من أین علمت و قلت أن المسح ببعض الرأس و بعض الرجلین ... ثم قال: یا زرارة ... ان المسح ببعض الرأس لمکان الباء ... (9) که نحوه استفاده فقهی را از ظاهر قرآن به او تعلیم فرمودند و یا سخن آن حضرت در مقام نهی دوانقی از قبول گزارش نمام: ... فان النمام شاهد زور ... و قد قال الله تبارک و تعالی: ( ان جاءکم فاسق بنباء فتبینوا ) (10) و استدلال آن حضرت بر مسئول بودن سامعه آدمی: أما سمعت الله یقول: ( ان السمع و البصر و الفؤاد کل أولئک کان عنه مسئولا ) (وسائل الشیعه، ج 2، ص 957 ( سوره اسراء، آیه 36 ) .) و همچنین پاسخ آن حضرت به پرسش عبدالأعلی درباره کیفیت وضوی جبیره: یعرف هذا و أشباهه من کتاب الله عزوجل . قال الله تعالی: ( ما جعل علیکم فی الدین من حرج ) (11) امسح علیه (وسائل الشیعه، ج 1، ص 327 .) که آن حضرت با استناد به نفی حرج در قرآن و حرجی بودن گشودن زخمبند فرمودند: بر جبیره مسح کن .
  نیز سخن حضرت امام باقر (علیه السلام ) به زراره و محمد بن مسلم درباره نماز مسافر: ... ان الله عزوجل یقول: ( و اذا ضربتم فی الأرض فلیس علیکم جناح أن تقصروا من الصلاة ) (نساء 110) فصار التقصیر فی السفر واجبا کوجوب التمام فی الحضر . قالا: قلنا له: انما قال الله عزوجل: ( فلیس علیکم جناح ) و لم یقل افعلوا فکیف أوجب ذلک؟ فقال أولیس قد قال الله عزوجل فی الصفا و المروة: ( فمن حج البیت أو اعتمر فلا جناح علیه أن یطوف بهما ) ...(بقره 158) (12) . تقریب دلالت آیه بر وجوب طواف نیازمند برخی مبادی مطوی است که شاید با تأمل حل شود .
  استدلال به قرآن و توجیه مردم با آیات آن، دعوت به فهم قرآن است؛ زیرا اگر فهم قرآن کریم از مردم سلب شده بود هرگز معصومین (علیهم السلام ) شاگردان و مخاطبان خود را به قرآن ارجاع نمی دادند، بلکه به آنها می گفتند: ما امام و حجت حق بر شما هستیم و آنچه به قرآن کریم اسناد می دهیم ( حتی در حد ظواهر و تفسیر ) شما باید آن را بپذیرید و حق سؤال نیز ندارید.
  تعبیر ان هذا و شبهه یعرف من کتاب الله نشانه آن است که مسلمانان باید آنچه در قرآن کریم آمده فرا گیرند و در اموری که قرآن کریم مردم را به پیامبر و جانشینان آن حضرت ارجاع داده است، به آنان رجوع کنند .

  د: ادب تلاوت و تدبر ؛
  مانند این که امام صادق (علیه السلام ) می فرماید: هنگام تلاوت آیات مربوط به بهشت از خدای سبحان بهشت را مسئلت کن و در حال تلاوت آیات و عید عذاب، از آن عذاب به خداوند پناه ببر: اذا مررت بآیة فیها ذکر الجنة فاسئل الله الجنة و اذا مررت بآیة فیها ذکر النار فتعوذ بالله منالنار . حضرت امام سجاد (علیه السلام ) نیز می فرماید: آیات قرآن خزانه های دانش است؛ پس هرگاه خزانه ای از آن گشوده شد سزاوار است که در آن نظر کنی: آیات القرآن خزائن العلم فکلما فتحت خزانة فینبغی لک أن تنظر فیها . (13)
  حضرت امیرالمومنین (علیه السلام ) نیز در وصف پرهیزکاران می فرماید: آنان در (نماز ) شب برپا ایستاده، قرآن را شمرده و با تدبر تلاوت می کنند . با آن، جان خویش را محزون می سازند و داروی خود را از آن می گیرند . هرگاه به آیه ای برسند که در آن تشویق باشد با علاقه فراوان به آن روی می آورند و جانشان با شوق بسیار در آن خیره می شود و آن را همواره نصب العین خود می سازند و هرگاه به آیه ای رسند که در آن بیم باشد به آن گوش دل می سپارند: أما اللیل، فصافون أقدامهم تالین لأجزاء لقرآن، یرتلونها ترتیلا، یحزنون به أنفسهم و یستثیرون به دواء دائهم . فاذا مروا بآیة فیها تشویق رکنوا الیها طمعا و تطلعت نفوسهم الیها شوقا و ظنوا أنها نصب أعینهم و اذا مروا بآیة فیها تخویف أصغوا الیها مسامع قلوبهم و ... چنین دستوراتی نشانه گشوده بودن باب فهم قرآن کریم است .
  بنابراین، اسلام بر خلاف آنچه در مسیحیت رایج است که فهم انجیل (نه خود انجیل ) را در انحصار کلیسا قرار داده، عموم پیروان خود را به فهم قرآن و بهره مندی از آن دعوت و ترغیب کرده است .
  شایان ذکر است که، معنای عمومی بودن فهم قرآن نظیر عمومی بودن فهم اسرار طبیعت و کتاب تکوین است که شرایط ویژه خود را دارد؛ گروهی افراط گرا در قبال گروه تفریط گرای اخباری، فهم قرآن را برای آشنایان به لغت عرب میسور دانسته، آنان را از فراگیری علم تفسیر بی نیاز پنداشتند . در حالی که قرآن از عمیقترین کتابهای علمی است و صرف آگاهی به عربی برای فهم آن کافی نیست . بنابراین، هم تفریط اخباریها و هم افراط این گروه هر دو باطل است .(14 )

  پاورقی:
  1- اصول کافی، ج 1، ص 91 .
  2- همان.
  3- سوره کهف، آیه 50 .
  4- آل عمران 58.
  5- سوره مائده، آیه 50.
  6- مریم 27.
  7- نمل 16.
  8- احتجاج طبرسی، ص 97 . 108؛ بحار، ج 29، ص 220 .
  9- کافی ج3ص33.
  10- بحار، ج 10، ص 218 ( سوره حجرات، آیه 6 ).
  11- حج 781
  12- وسائل الشیعه، ج 5، ص 538 .
  13- بحار، ج 89، ص 216 .
  14- نهج البلاغه، خطبه 193، بند 8.


  اگر تعداد زنان بالغ جهان کمتر از تعداد مردان بالغ باشد؛ حکم اسلام در خصوص ازدواج چگونه است؟

 14. صلوات


اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

کاربرانی که این موضوع را مشاهده کرده اند: 31

کلمات کلیدی این موضوع

مجوز های ارسال و ویرایش

 • شما نمیتوانید موضوع جدیدی ارسال کنید
 • شما امکان ارسال پاسخ را ندارید
 • شما نمیتوانید فایل پیوست کنید.
 • شما نمیتوانید پست های خود را ویرایش کنید
 •  
^

ورود

ورود